titulní strana > co píší jiní
Kde je díra v cirkulární ekonomice? Třeba v podivné recyklaci elektroniky, končící v Africe
16. prosince 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Kolik elektronického odpadu z Evropy zůstane v Evropě? Odpověď by měla snadná, protože se všechny členské země EU v rámci Basilejské úmluvy zavázaly zdržet jeho vývozu. Zvlášť do zemí třetího světa. Investigativní práce Basilejské akční sítě (BAN, Basel Action Network) teď ale tvrdí něco jiného. Píše o tom portál Euronews.com.
(Celý text)

Madridská konference skončila bez výsledku, diskuse byla odložena
16. prosince 2019 00:26

MADRID (ČTK) - Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu včera skončila bez shody o základních problémech, přestože jednání se neplánovaně protáhlo o téměř dva dny. Napsala to agentura DPA. Nepodařilo se překonat zejména rozpory okolo trhu s emisními povolenkami, debata byla odložena na příští rok. Zklamání vyjádřil generální tajemník OSN i mezinárodní ekologické organizace.
(Celý text)

Thunbergová chtěla politiky postavit ke zdi, pak výrok zmírnila
16. prosince 2019 00:22

(ČTK) - Švédská aktivistka Greta Thunbergová se omluvila za svůj výrok o potřebě postavit světové politiky ke zdi za průtahy madridské konference o klimatu. Na twitteru zmírnila svou brutální výzvu s odkazem na nepřesnost překladu. V Madridu se delegáti téměř 200 zemí stále přeli o text závěrečných dokumentů, přestože konference měla původně skončit v pátek, nakonec skončila včera bez shody.
(Celý text)

Podle Obamy jsou u klimatu ostrovní země morálním apelem pro svět
16. prosince 2019 00:20

(ČTK) - Podle Baracka Obamy představují ostrovní národy a chudé pobřežní země morální apel na zbytek světa, který by měl nyní začít jednat. Bývalý americký prezident to v pátek řekl mladým lidem na klimatické konferenci v hlavním městě Malajsie Kuala Lumpur, uvedla agentura Reuters.
(Celý text)

Odpadní vodu umíme vyčistit mnohem lépe. Ale nemusíme a tak to neděláme, říká hydrobiolog Pavel Rosendorf
16. prosince 2019 00:17

PRAHA (Ekolist) - Odpadní vody po staletí svádíme do řek, potoků a rybníků. A zhruba několik desítek let znečištěnou vodu čistíme, než ji vypustíme zpátky do přírody. Jak dobře dnes umíme vodu vyčistit a jak znečištění ovlivňuje život v řece?
(Celý text)

Náklady na dodatečná opatření proti emisím činí zhruba 22 miliard
16. prosince 2019 00:15

(ČTK) - Šest nových prioritních opatření, které povedou ke snížení emisí, obsahuje aktualizovaný Národní program snižování emisí ČR. Patří mezi ně dodatečné snížení emisí k roku 2030 ve veřejné energetice a výrobě tepla a v silniční dopravě, obměna zdrojů tepla v lokálním vytápění domácností nebo podpora pastevního chovu. Náklady činí zhruba 22 miliard korun. Materiál, který mají novináři k dispozici, dnes projedná vláda.
(Celý text)

Zoologové v Tatrách odchytili jeleny a laně, převezou je do ČR
16. prosince 2019 00:13

BRATISLAVA (ČTK) - Po medvědech si ve Vysokých Tatrách na Slovensku zvykli navštěvovat obydlené lokality v podhůří nejvyššího pohoří země také jeleni. Kvůli zajištění bezpečnosti obyvatel a návštěvníků Tater zoologové v uplynulých dnech odchytili dva jeleny a tři laně, které nyní převezou do Česka. V pátek o tom informoval slovenský podnik Státní lesy TANAP, který spravuje lesy na území Tatranského národního parku.
(Celý text)

Za psy budou od ledna v Praze platit i všichni hlášení cizinci
16. prosince 2019 00:11

PRAHA (ČTK) - Za psy budou v Praze od ledna platit také cizinci s pobytem v hlavním městě. Přestal se rozlišovat rozdíl mezi přihlášením k trvalému pobytu a hlášením místa pobytu. Rozšířil se tím okruh poplatníků. Na základě novely zákona pražští zastupitelé v pátek schválili změnu vyhlášky o poplatku ze psů. Nově mají na nižší poplatek nárok také lidé starší 65 let. Nadále bude platit pro všechny, kteří pobírají důchod a je jejich jediným zdrojem příjmu. Stávající sazba se nemění.
(Celý text)

Ve Vsetíně se zvýší poplatek za odpad z 492 Kč na 600 Kč za rok
16. prosince 2019 00:08

VSETÍN (ČTK) - Lidé ve Vsetíně budou od příštího roku platit více za svoz komunálního odpadu. Kvůli rostoucím nákladům na odvoz a zpracování odpadu se poplatek zvýší z nynějších 492 korun na 600 korun ročně, řekl v pátek novinářům starosta Jiří Růžička (KDU-ČSL).
(Celý text)

Vědci AV ČR vytvořili nejrozsáhlejší databázi půdních hub
15. prosince 2019 00:50

(ČTK) - Nejrozsáhlejší současnou databázi houbových komunit vytvořili vědci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. Získali díky ní nové poznatky ohledně rozmanitosti hub, jejich vztahu s prostředím i možných hrozeb spjatých s teplotními změnami, uvedla mluvčí ústavu Lucia Hronková v tiskové zprávě.
(Celý text)

Český startup připravil novou verzi systému pro sledování žraloků
15. prosince 2019 00:25

(ČTK) - Pražský startup Mapotic připravil a spustil novou verzi systému na sledování žraloků pro americkou neziskovou organizaci OCEARCH. Ta ve spolupráci s vědci sbírá data o pohybu žraloků v oceánech a změnách jejich migračních tras. Dosavadní verze už nezvládala nároky na sledování většího množství žraloků, uvedl ve čtvrtek Ivoš Gajdorus z Mapotic v tiskové zprávě.
(Celý text)

Jizerskohorské bučiny usilují o zápis na seznam UNESCO
14. prosince 2019 00:50

LIBEREC (ČTK) - Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách usiluje o zápis na seznam UNESCO. Pokud by se to podařilo, bylo by to první území přírodního světové dědictví v České republice, řekl Jiří Hušek z oddělení Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jizerské hory Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK). Česko má zatím na seznamu UNESCO 14 památek v kategorii kulturního dědictví a dalších šest položek mezi nehmotným kulturním dědictví.
(Celý text)

V Keni běhá žirafa s křivým krkem, je však v pořádku
14. prosince 2019 00:30

(ČTK) - Dlouhý krk je pro žirafu v africké savaně velmi užitečný. Může díky němu okusovat listy v korunách stromů, a nemusí tak soupeřit o potravu s dalšími savci. Na podivný exemplář ale narazil ochránce přírody v jihovýchodní Keni: žirafí samec sice má dlouhý krk, na první pohled je však patrné, že byl zřejmě zlomený. Přesto zvíře působí spokojeným dojmem, píše britský bulvární list Daily Mail.
(Celý text)

Viktoriiny vodopády z mapy nemizí
13. prosince 2019 12:45

PRAHA (Ekolist) - Dokládat negativní vliv klimatických změn a ničivé sucho tím, že světu ukážete půlku snímku Viktoriiných vodopádů, respektive tu polovinu, která je v momentálním nedeštivém období vyschlá pravidelně pokaždé, není úplně dobrá ukázka férové práce žurnalistů. Je to podobné, jako demonstrovat zhoubný vliv globálního ochlazení a příchodu nové doby ledové do Čech lednovými fotkami ze Sněžky.
(Celý text)

ČIŽP zastavila provoz čistírny odpadních vod Březhrad. Její provoz by mohl ohrozit zdroj pitné vody
13. prosince 2019 11:58

HRADEC KRÁLOVÉ (Ekolist) - Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) zastavili provoz čistírny odpadních vod Březhrad. Její provozovatel, společnost Purum, provozovala čistírnu tři měsíce nelegálně. Firma také nedoložila, jakým způsobem naložila s minimálně 1220 m3 odpadních vod. Inspekce se rozhodla zastavit provoz čistírny především proto, že se nachází blízko podzemního zdroje pitné vody.
(Celý text)

Summit EU se shodl na klimatické neutralitě, Polsko má výjimku
13. prosince 2019 00:28

BRUSEL (ČTK) - Lídři 26 zemí Evropské unie se dnes nad ránem po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Výjimku ze závazku si vyjednalo Polsko, o jehož pozici bude jednat summit v červnu příštího roku. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Závěry obsahují zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko.
(Celý text)

Babiš: Je černé na bílém, že bez jádra ČR neutralitu nezvládne
13. prosince 2019 00:27

BRUSEL (ČTK) - Česká republika se dnes mohla přihlásit k ambici Evropské unie dosáhnout do roku 2050 uhlíkovou neutralitu, protože se do závěrů zasedání Evropské rady podařilo prosadit zmínku o jaderné energii. Uvedl to český premiér Andrej Babiš, podle něhož jednání pro ČR dopadla velice dobře. Společné prohlášení lídrů EU ale neobsahuje slova o podpoře jádra, pouze formulaci, že některé členské země řadí tento zdroj do svých "energetických mixů". Předseda vlády si kromě toho pochvaloval i celkovou atmosféru na prvním summitu unie, který coby nový šéf Evropské rady vede bývalý belgický premiér Charles Michel.
(Celý text)

Trump doporučil Thunbergové, aby se zklidnila a zašla si do kina
13. prosince 2019 00:23

(ČTK) - Americký prezident Donald Trump doporučil ve svém včerejším ranním tweetu Švédce Gretě Thunbergové, která se stala symbolem mladých lidí dožadujících se účinnějšího boje proti klimatickým změnám, aby se zklidnila a šla raději s kamarádkou do kina. Thunbergová na to reagovala velmi rychle a získala si tím ocenění mnoha lidí, když svou charakteristiku na twitterovém účtu rozšířila v duchu Trumpova doporučení. Trump tweet napsal krátce potom, co časopis Time ve středu vyhlásil Thunbergovou osobností roku.
(Celý text)

Svaz: Česko má slabé plány pro rozvoj moderní energetiky
13. prosince 2019 00:20

PRAHA (ČTK) - Česko má slabé plány pro rozvoj moderní energetiky, existuje přitom řada impulsů, které ho v této oblasti mohou posunout vpřed. Při včerejší debatě o inovacích v moderní energetice v Praze to řekl programový ředitel Svazu moderní energetiky (SME) Martin Sedlák. Česko má podle něj mimo jiné jeden z nejnižších závazků v rozvoji obnovitelných zdrojů pro výrobu elektřiny v Evropské unii.
(Celý text)

EU nemá podporovat jadernou energii, řekl lucemburský premiér
13. prosince 2019 00:17

BRUSEL (ČTK) - Jaderná energie by se neměla podporovat z unijních peněz, její financování je záležitostí jednotlivých zemí. Před začátkem včerejšího summitu EU to řekl lucemburský premiér Xavier Bettel, který nechce připustit zmínku o takzvaném zeleném financování jaderné energie v usnesení schůzky unijních lídrů. To před zahájením summitu původně požadovala Česká republika, podporovaná Polskem a Maďarskem.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1075 | Další
Další články:
15. prosince 2019 13:00
15. prosince 2019 04:00
14. prosince 2019 05:00
13. prosince 2019 05:00
12. prosince 2019 14:43

Online diskuse
Kde je díra v cirkulární ekonomice? Třeba v podivné recyklaci elektroniky, končící v Africe
16. prosince 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Kolik elektronického odpadu z Evropy zůstane v Evropě? Odpověď by měla snadná, protože se všechny členské země EU v rámci Basilejské úmluvy zavázaly zdržet jeho vývozu. Zvlášť do zemí třetího světa. Investigativní práce Basilejské akční sítě (BAN, Basel Action Network) teď ale tvrdí něco jiného. Píše o tom portál Euronews.com.
(Celý text)

Madridská konference skončila bez výsledku, diskuse byla odložena
16. prosince 2019 00:26

MADRID (ČTK) - Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu včera skončila bez shody o základních problémech, přestože jednání se neplánovaně protáhlo o téměř dva dny. Napsala to agentura DPA. Nepodařilo se překonat zejména rozpory okolo trhu s emisními povolenkami, debata byla odložena na příští rok. Zklamání vyjádřil generální tajemník OSN i mezinárodní ekologické organizace.
(Celý text)

Thunbergová chtěla politiky postavit ke zdi, pak výrok zmírnila
16. prosince 2019 00:22

(ČTK) - Švédská aktivistka Greta Thunbergová se omluvila za svůj výrok o potřebě postavit světové politiky ke zdi za průtahy madridské konference o klimatu. Na twitteru zmírnila svou brutální výzvu s odkazem na nepřesnost překladu. V Madridu se delegáti téměř 200 zemí stále přeli o text závěrečných dokumentů, přestože konference měla původně skončit v pátek, nakonec skončila včera bez shody.
(Celý text)

Podle Obamy jsou u klimatu ostrovní země morálním apelem pro svět
16. prosince 2019 00:20

(ČTK) - Podle Baracka Obamy představují ostrovní národy a chudé pobřežní země morální apel na zbytek světa, který by měl nyní začít jednat. Bývalý americký prezident to v pátek řekl mladým lidem na klimatické konferenci v hlavním městě Malajsie Kuala Lumpur, uvedla agentura Reuters.
(Celý text)

Odpadní vodu umíme vyčistit mnohem lépe. Ale nemusíme a tak to neděláme, říká hydrobiolog Pavel Rosendorf
16. prosince 2019 00:17

PRAHA (Ekolist) - Odpadní vody po staletí svádíme do řek, potoků a rybníků. A zhruba několik desítek let znečištěnou vodu čistíme, než ji vypustíme zpátky do přírody. Jak dobře dnes umíme vodu vyčistit a jak znečištění ovlivňuje život v řece?
(Celý text)

Náklady na dodatečná opatření proti emisím činí zhruba 22 miliard
16. prosince 2019 00:15

(ČTK) - Šest nových prioritních opatření, které povedou ke snížení emisí, obsahuje aktualizovaný Národní program snižování emisí ČR. Patří mezi ně dodatečné snížení emisí k roku 2030 ve veřejné energetice a výrobě tepla a v silniční dopravě, obměna zdrojů tepla v lokálním vytápění domácností nebo podpora pastevního chovu. Náklady činí zhruba 22 miliard korun. Materiál, který mají novináři k dispozici, dnes projedná vláda.
(Celý text)

Zoologové v Tatrách odchytili jeleny a laně, převezou je do ČR
16. prosince 2019 00:13

BRATISLAVA (ČTK) - Po medvědech si ve Vysokých Tatrách na Slovensku zvykli navštěvovat obydlené lokality v podhůří nejvyššího pohoří země také jeleni. Kvůli zajištění bezpečnosti obyvatel a návštěvníků Tater zoologové v uplynulých dnech odchytili dva jeleny a tři laně, které nyní převezou do Česka. V pátek o tom informoval slovenský podnik Státní lesy TANAP, který spravuje lesy na území Tatranského národního parku.
(Celý text)

Za psy budou od ledna v Praze platit i všichni hlášení cizinci
16. prosince 2019 00:11

PRAHA (ČTK) - Za psy budou v Praze od ledna platit také cizinci s pobytem v hlavním městě. Přestal se rozlišovat rozdíl mezi přihlášením k trvalému pobytu a hlášením místa pobytu. Rozšířil se tím okruh poplatníků. Na základě novely zákona pražští zastupitelé v pátek schválili změnu vyhlášky o poplatku ze psů. Nově mají na nižší poplatek nárok také lidé starší 65 let. Nadále bude platit pro všechny, kteří pobírají důchod a je jejich jediným zdrojem příjmu. Stávající sazba se nemění.
(Celý text)

Ve Vsetíně se zvýší poplatek za odpad z 492 Kč na 600 Kč za rok
16. prosince 2019 00:08

VSETÍN (ČTK) - Lidé ve Vsetíně budou od příštího roku platit více za svoz komunálního odpadu. Kvůli rostoucím nákladům na odvoz a zpracování odpadu se poplatek zvýší z nynějších 492 korun na 600 korun ročně, řekl v pátek novinářům starosta Jiří Růžička (KDU-ČSL).
(Celý text)

Vědci AV ČR vytvořili nejrozsáhlejší databázi půdních hub
15. prosince 2019 00:50

(ČTK) - Nejrozsáhlejší současnou databázi houbových komunit vytvořili vědci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. Získali díky ní nové poznatky ohledně rozmanitosti hub, jejich vztahu s prostředím i možných hrozeb spjatých s teplotními změnami, uvedla mluvčí ústavu Lucia Hronková v tiskové zprávě.
(Celý text)

Český startup připravil novou verzi systému pro sledování žraloků
15. prosince 2019 00:25

(ČTK) - Pražský startup Mapotic připravil a spustil novou verzi systému na sledování žraloků pro americkou neziskovou organizaci OCEARCH. Ta ve spolupráci s vědci sbírá data o pohybu žraloků v oceánech a změnách jejich migračních tras. Dosavadní verze už nezvládala nároky na sledování většího množství žraloků, uvedl ve čtvrtek Ivoš Gajdorus z Mapotic v tiskové zprávě.
(Celý text)

Jizerskohorské bučiny usilují o zápis na seznam UNESCO
14. prosince 2019 00:50

LIBEREC (ČTK) - Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách usiluje o zápis na seznam UNESCO. Pokud by se to podařilo, bylo by to první území přírodního světové dědictví v České republice, řekl Jiří Hušek z oddělení Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jizerské hory Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK). Česko má zatím na seznamu UNESCO 14 památek v kategorii kulturního dědictví a dalších šest položek mezi nehmotným kulturním dědictví.
(Celý text)

V Keni běhá žirafa s křivým krkem, je však v pořádku
14. prosince 2019 00:30

(ČTK) - Dlouhý krk je pro žirafu v africké savaně velmi užitečný. Může díky němu okusovat listy v korunách stromů, a nemusí tak soupeřit o potravu s dalšími savci. Na podivný exemplář ale narazil ochránce přírody v jihovýchodní Keni: žirafí samec sice má dlouhý krk, na první pohled je však patrné, že byl zřejmě zlomený. Přesto zvíře působí spokojeným dojmem, píše britský bulvární list Daily Mail.
(Celý text)

Viktoriiny vodopády z mapy nemizí
13. prosince 2019 12:45

PRAHA (Ekolist) - Dokládat negativní vliv klimatických změn a ničivé sucho tím, že světu ukážete půlku snímku Viktoriiných vodopádů, respektive tu polovinu, která je v momentálním nedeštivém období vyschlá pravidelně pokaždé, není úplně dobrá ukázka férové práce žurnalistů. Je to podobné, jako demonstrovat zhoubný vliv globálního ochlazení a příchodu nové doby ledové do Čech lednovými fotkami ze Sněžky.
(Celý text)

ČIŽP zastavila provoz čistírny odpadních vod Březhrad. Její provoz by mohl ohrozit zdroj pitné vody
13. prosince 2019 11:58

HRADEC KRÁLOVÉ (Ekolist) - Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) zastavili provoz čistírny odpadních vod Březhrad. Její provozovatel, společnost Purum, provozovala čistírnu tři měsíce nelegálně. Firma také nedoložila, jakým způsobem naložila s minimálně 1220 m3 odpadních vod. Inspekce se rozhodla zastavit provoz čistírny především proto, že se nachází blízko podzemního zdroje pitné vody.
(Celý text)

Summit EU se shodl na klimatické neutralitě, Polsko má výjimku
13. prosince 2019 00:28

BRUSEL (ČTK) - Lídři 26 zemí Evropské unie se dnes nad ránem po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Výjimku ze závazku si vyjednalo Polsko, o jehož pozici bude jednat summit v červnu příštího roku. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Závěry obsahují zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko.
(Celý text)

Babiš: Je černé na bílém, že bez jádra ČR neutralitu nezvládne
13. prosince 2019 00:27

BRUSEL (ČTK) - Česká republika se dnes mohla přihlásit k ambici Evropské unie dosáhnout do roku 2050 uhlíkovou neutralitu, protože se do závěrů zasedání Evropské rady podařilo prosadit zmínku o jaderné energii. Uvedl to český premiér Andrej Babiš, podle něhož jednání pro ČR dopadla velice dobře. Společné prohlášení lídrů EU ale neobsahuje slova o podpoře jádra, pouze formulaci, že některé členské země řadí tento zdroj do svých "energetických mixů". Předseda vlády si kromě toho pochvaloval i celkovou atmosféru na prvním summitu unie, který coby nový šéf Evropské rady vede bývalý belgický premiér Charles Michel.
(Celý text)

Trump doporučil Thunbergové, aby se zklidnila a zašla si do kina
13. prosince 2019 00:23

(ČTK) - Americký prezident Donald Trump doporučil ve svém včerejším ranním tweetu Švédce Gretě Thunbergové, která se stala symbolem mladých lidí dožadujících se účinnějšího boje proti klimatickým změnám, aby se zklidnila a šla raději s kamarádkou do kina. Thunbergová na to reagovala velmi rychle a získala si tím ocenění mnoha lidí, když svou charakteristiku na twitterovém účtu rozšířila v duchu Trumpova doporučení. Trump tweet napsal krátce potom, co časopis Time ve středu vyhlásil Thunbergovou osobností roku.
(Celý text)

Svaz: Česko má slabé plány pro rozvoj moderní energetiky
13. prosince 2019 00:20

PRAHA (ČTK) - Česko má slabé plány pro rozvoj moderní energetiky, existuje přitom řada impulsů, které ho v této oblasti mohou posunout vpřed. Při včerejší debatě o inovacích v moderní energetice v Praze to řekl programový ředitel Svazu moderní energetiky (SME) Martin Sedlák. Česko má podle něj mimo jiné jeden z nejnižších závazků v rozvoji obnovitelných zdrojů pro výrobu elektřiny v Evropské unii.
(Celý text)

EU nemá podporovat jadernou energii, řekl lucemburský premiér
13. prosince 2019 00:17

BRUSEL (ČTK) - Jaderná energie by se neměla podporovat z unijních peněz, její financování je záležitostí jednotlivých zemí. Před začátkem včerejšího summitu EU to řekl lucemburský premiér Xavier Bettel, který nechce připustit zmínku o takzvaném zeleném financování jaderné energie v usnesení schůzky unijních lídrů. To před zahájením summitu původně požadovala Česká republika, podporovaná Polskem a Maďarskem.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1075 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama