titulní strana > co píší jiní
Pozor, v lesích se pracuje, počítejte se tím, vzkazují lesníci před velikonočními svátky
9. dubna 2020 13:24

PRAHA (Ekolist) - Jarní teplé počasí a volné velikonoční dny zvou k vycházkám a výletům, tedy i do lesů. Tam se ale intenzivně pracuje, především těží a zalesňuje, takže se na cestách mohou lidé potkat s lesnickou technikou, harvestory, nákladními a jinými vozy lesnického personálu. S tím je třeba počítat. A také je nutné nedělat z lesa parkoviště. Lesní zákon stání i vjezd motorových vozidel do lesů zakazuje. Informují o tom Lesy ČR.
(Celý text)

Bude enzym, rozkládající tuny plastů v řádu hodin, přelomový objev?
9. dubna 2020 10:07

PRAHA (Ekolist) - O společnostech, které ve velkém vyrábí kosmetiku nebo osvěžující nápoje, si z hlediska dopadů jejich činnosti na životní prostředí můžeme myslet ledacos nehezkého. Faktem ale je, že partnerská spolupráce Pepsi a L´Oréal s chemickým konsorciem Carbios teď přinesla zásadní objev na poli efektivní recyklace plastů. Píše o tom Guardian.
(Celý text)

Hříbě divokých koní jako symbol jara a záchrany milovické rezervace
9. dubna 2020 10:03

PRAHA (Ekolist) - Tisíce Čechů zachraňují i v dobách pandemie koronaviru ohrožená zvířata v rezervaci divokých koní ve středočeských Milovicích. Přestože se řada lidí musí obejít s omezenými příjmy a mají obavy o sebe i o své nejbližší, přispívají na záchranu rezervace. Ochranáři potřebují získat částku 1,5 milionu korun na ohrazení zbývající části pastvin. Na jejich dokončení závisí desítky vzácných zvířat.
(Celý text)

Je sucho. Jak se na něj zemědělci připravili?
9. dubna 2020 04:30

PRAHA (Ekolist) - Sucho se stalo pravidelným problémem, který ovlivňuje zemědělskou produkci v České republice. Suché jaro se tak trochu očekávalo. Jak se na něj zemědělci připravili?
(Celý text)

Pandemie v USA pozastavila boj proti jednorázovým plastům
9. dubna 2020 00:29

WASHINGTON (ČTK) - Ještě před několika týdny zakazovala některá americká města či dokonce celé státy používání plastových brček či igelitových pytlíků a omezovaly počty obalů na jídla s sebou. Dnes kvůli pandemii způsobené kronavirem a zvýšeným hygienickým nárokům na mnoha místech tato omezení ruší v obavách, že opakované používání obalů a brček může přispívat k šíření nákazy, napsala agentura AP.
(Celý text)

V Malešické spalovně začala výměna třetího ze čtyř kotlů
9. dubna 2020 00:23

PRAHA (ČTK) - Pražská spalovna v Malešicích spustila do ostrého provozu druhý vyměněný spalovací kotel a začala pracovat na výměně třetího. Včera o tom informoval mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Modernizace spalovny spočívá ve výměně všech čtyř kotlů, provoz podle něj již nyní produkuje výrazně méně škodlivin. Celkem má rekonstrukce vyjít na 2,8 miliardy korun. Ve spalovně končí drtivá většina pražského odpadu.
(Celý text)

Evropská komise chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
9. dubna 2020 00:20

MADRID/ŘÍM (ČTK) - Evropská komise (EK) hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části států či průmyslových lobby, které volají po odkladu plnění klimatických cílů kvůli koronavirové krizi. Priority plánu známého jako Zelená dohoda pro Evropu chce předsedkyně EK Ursula von der Leyenová zohlednit v chystaném návrhu příštího sedmiletého rozpočtu EU a Brusel plánuje do podzimu představit analýzu dopadů dalšího zpřísnění emisních limitů. Někteří experti tvrdí, že současný útlum ekonomiky spojený s šetrnějším provozem může být pro zelený plán dobrým stimulem.
(Celý text)

Podle průzkumu má pro lidi existence NP Šumava smysl
9. dubna 2020 00:18

VIMPERK (ČTK) - Pro většinu veřejnosti má existence šumavského národního parku smysl. Vyplývá to z tříletého socioekonomického monitoringu. Podle něj 95 procent turistů považuje park za smysluplný a 93,5 pct obyvatel Šumavy hlasovalo ve virtuálním referendu pro zachování národního parku. NP Šumava včera výsledky monitoringu, do nějž se zapojilo 4500 lidí, zveřejnilo v tiskové zprávě.
(Celý text)

Den proti jadernému úložišti je kvůli koronaviru odložený
9. dubna 2020 00:15

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Celostátní Den proti úložišti, kdy chtěly 18. dubna obce a spolky z míst, kde by podle vlády mohlo být hlubinné úložiště jaderných odpadů, je kvůli opatřením proti šíření koronaviru odložený. Důvody k protestům ale trvají, proto se šestý ročník akce uskuteční, až to situace kolem epidemie dovolí. Včera to za Platformu proti hlubinnému úložišti sdělil Edvard Sequens. Náhradní termín organizátoři zatím neoznámili.
(Celý text)

Svatokopecké zoo po uzavření klesly příjmy o více než dva miliony Kč
9. dubna 2020 00:13

OLOMOUC (ČTK) - O více než dva miliony korun už přišla na tržbách zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce, která je kvůli pandemii koronaviru od 10. března uzavřena pro veřejnost. Zoo musela omezit investice, aby měla peníze na základní provozní výdaje. Novinářům to v úterý řekl ředitel svatokopecké zoo Radomír Habáň.
(Celý text)

V hradeckém kraji v březnu meziročně přibylo požárů v přírodě
9. dubna 2020 00:11

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - V Královéhradeckém kraji v březnu meziročně přibylo požárů v přírodě a v komínech. Může to souviset i s tím, že lidé jsou v těchto dnech více doma, protože kvůli koronaviru je pohyb a veřejnosti omezený. V úterý to řekla mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.
(Celý text)

V Česku se do března prodalo téměř pětkrát víc aut do zásuvky
9. dubna 2020 00:08

(ČTK) - V Česku se v prvním čtvrtletí prodalo 1320 osobních elektromobilů a hybridů do zásuvky. Loni to ve stejném období bylo jen 280 aut, tedy skoro pětkrát méně. Celkový počet registrovaných vozů do zásuvky všech kategorií se přiblížil 10.000. Uvedlo to Centrum dopravního výzkumu.
(Celý text)

Měly by fosilní zdroje nést podobné varování pro spotřebitele jako cigarety?
8. dubna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Fosilní paliva si zaslouží, aby na nich bylo vytištěno zdravotní varování, podobně jako na cigaretách. Tento postřeh, který ve formě názorového příspěvku zveřejnila nerecenzovaná rubrika týdeníku British Medical Journal, se dočkal poměrně velkého ohlasu. O podrobnostech píše Independent.
(Celý text)

Vědci zaznamenali rekordní ozonovou díru nad Arktidou
8. dubna 2020 00:27

LONDÝN (ČTK) - Vědci z evropské služby Copernicus uvedli, že vrstva ozonu nad Arktidou se rekordně ztenčila, a nad oblastí severního pólu se tak vytvořila neobvyklá ozonová díra. Vyplývá to z tiskové zprávy služby. Vznik ozonových děr nad severním pólem přitom není obvyklý.
(Celý text)

Rekonstrukci silnice u Podbozkova padlo za oběť 850 stromů
8. dubna 2020 00:25

LIBEREC (ČTK) - Rekonstrukci silnice z Podbozkova do Cimbálu na Semilsku padlo za oběť 850 stromů. Obnova zhruba dvoukilometrového úseku krajské silnice druhé třídy přijde na 104 milionů bez DPH a hotová by měla být v listopadu. Po dokončení opravy se počítá s náhradní výsadbou za pokácené stromy, řekl na dotaz novinářů náměstek libereckého hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).
(Celý text)

Voda z Moravy zaplavuje lužní lesy, jde o opatření proti suchu
8. dubna 2020 00:23

HODONÍN (ČTK) - Lesy ČR i letos zaplavují lužní lesy na Břeclavsku a Hodonínsku, nyní voda z řeky Moravy takto zaplavuje asi 1000 hektarů mezi Hodonínem a Lanžhotem na Břeclavsku. V tiskové zprávě to včera uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Jde o opatření proti suchu, lužní lesy na jihu Moravy totiž nyní potřebují k přežití více vody, než je roční úhrn srážek v kraji.
(Celý text)

Zlínský kraj letos rozdělí mezi 123 včelařů téměř 1,2 milionu Kč
8. dubna 2020 00:20

ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj letos podpoří včelaře částkou téměř 1,2 milionu korun. Rozhodli o tom krajští radní. Podpora je určena současným i začínajícím včelařům. Mezi 123 z nich rozdělí hejtmanství peníze na pořízení vybavení. V tiskové zprávě to v pondělí sdělil Jan Vandík z oddělení vnějších vztahů a komunikace krajského úřadu.
(Celý text)

Koronavirus dopadá i na záchranné stanice, pomůže jim sbírka
8. dubna 2020 00:18

(ČTK) - Krize kolem koronaviru dopadá i na záchranné stanice pro zvířata. Podle Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) některým hrozí nedostatek peněz kvůli omezení pravidelných příspěvků od obcí či krajů. Svaz tak pro stanice vyhlásil sbírku Velikonoční nadílka. Za ČSOP to sdělila Zdeňka Nezmeškalová.
(Celý text)

Louku konikleců obdivuje na Třebíčsku méně lidí než obvykle
8. dubna 2020 00:13

TRNAVA (ČTK) - U Trnavy na Třebíčsku rozkvetla louka s přísně chráněným koniklecem velkokvětým. Přírodní památku Kobylinec kvůli jeho fialovým květům obvykle navštěvuje mnoho turistů. Podle starosty Trnavy Břetislava Česneka nebyly v minulých letech výjimečné ani autobusové zájezdy. Teď chodí na louku za obcí jen jednotlivci. V neděli i přes slunečné a teplé počasí bylo na louce v jeden okamžik jen okolo pěti lidí. Kvůli pandemii koronaviru platí vládní nařízení, které mimo jiné omezuje soustředění velkého množství lidí na jednom místě.
(Celý text)

Zahrada se zvířaty v Pardubicích přišla o příjmy ze vstupného
8. dubna 2020 00:12

PARDUBICE (ČTK) - Pohádková zahrada v Pardubicích, která se stará o opuštěná hospodářská zvířata, funguje nyní i díky darům veřejnosti. Lidé nosí zvířatům suchý chléb či jablka. Malá zoo je zavřená kvůli novému typu koronaviru a riziku jeho šíření. Řekla to provozovatelka Romana Vojířová.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1276 | Další
Další články:
9. dubna 2020 04:00
8. dubna 2020 04:00
6. dubna 2020 04:00
5. dubna 2020 04:00
4. dubna 2020 04:00

Online diskuse
Pozor, v lesích se pracuje, počítejte se tím, vzkazují lesníci před velikonočními svátky
9. dubna 2020 13:24

PRAHA (Ekolist) - Jarní teplé počasí a volné velikonoční dny zvou k vycházkám a výletům, tedy i do lesů. Tam se ale intenzivně pracuje, především těží a zalesňuje, takže se na cestách mohou lidé potkat s lesnickou technikou, harvestory, nákladními a jinými vozy lesnického personálu. S tím je třeba počítat. A také je nutné nedělat z lesa parkoviště. Lesní zákon stání i vjezd motorových vozidel do lesů zakazuje. Informují o tom Lesy ČR.
(Celý text)

Bude enzym, rozkládající tuny plastů v řádu hodin, přelomový objev?
9. dubna 2020 10:07

PRAHA (Ekolist) - O společnostech, které ve velkém vyrábí kosmetiku nebo osvěžující nápoje, si z hlediska dopadů jejich činnosti na životní prostředí můžeme myslet ledacos nehezkého. Faktem ale je, že partnerská spolupráce Pepsi a L´Oréal s chemickým konsorciem Carbios teď přinesla zásadní objev na poli efektivní recyklace plastů. Píše o tom Guardian.
(Celý text)

Hříbě divokých koní jako symbol jara a záchrany milovické rezervace
9. dubna 2020 10:03

PRAHA (Ekolist) - Tisíce Čechů zachraňují i v dobách pandemie koronaviru ohrožená zvířata v rezervaci divokých koní ve středočeských Milovicích. Přestože se řada lidí musí obejít s omezenými příjmy a mají obavy o sebe i o své nejbližší, přispívají na záchranu rezervace. Ochranáři potřebují získat částku 1,5 milionu korun na ohrazení zbývající části pastvin. Na jejich dokončení závisí desítky vzácných zvířat.
(Celý text)

Je sucho. Jak se na něj zemědělci připravili?
9. dubna 2020 04:30

PRAHA (Ekolist) - Sucho se stalo pravidelným problémem, který ovlivňuje zemědělskou produkci v České republice. Suché jaro se tak trochu očekávalo. Jak se na něj zemědělci připravili?
(Celý text)

Pandemie v USA pozastavila boj proti jednorázovým plastům
9. dubna 2020 00:29

WASHINGTON (ČTK) - Ještě před několika týdny zakazovala některá americká města či dokonce celé státy používání plastových brček či igelitových pytlíků a omezovaly počty obalů na jídla s sebou. Dnes kvůli pandemii způsobené kronavirem a zvýšeným hygienickým nárokům na mnoha místech tato omezení ruší v obavách, že opakované používání obalů a brček může přispívat k šíření nákazy, napsala agentura AP.
(Celý text)

V Malešické spalovně začala výměna třetího ze čtyř kotlů
9. dubna 2020 00:23

PRAHA (ČTK) - Pražská spalovna v Malešicích spustila do ostrého provozu druhý vyměněný spalovací kotel a začala pracovat na výměně třetího. Včera o tom informoval mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Modernizace spalovny spočívá ve výměně všech čtyř kotlů, provoz podle něj již nyní produkuje výrazně méně škodlivin. Celkem má rekonstrukce vyjít na 2,8 miliardy korun. Ve spalovně končí drtivá většina pražského odpadu.
(Celý text)

Evropská komise chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
9. dubna 2020 00:20

MADRID/ŘÍM (ČTK) - Evropská komise (EK) hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části států či průmyslových lobby, které volají po odkladu plnění klimatických cílů kvůli koronavirové krizi. Priority plánu známého jako Zelená dohoda pro Evropu chce předsedkyně EK Ursula von der Leyenová zohlednit v chystaném návrhu příštího sedmiletého rozpočtu EU a Brusel plánuje do podzimu představit analýzu dopadů dalšího zpřísnění emisních limitů. Někteří experti tvrdí, že současný útlum ekonomiky spojený s šetrnějším provozem může být pro zelený plán dobrým stimulem.
(Celý text)

Podle průzkumu má pro lidi existence NP Šumava smysl
9. dubna 2020 00:18

VIMPERK (ČTK) - Pro většinu veřejnosti má existence šumavského národního parku smysl. Vyplývá to z tříletého socioekonomického monitoringu. Podle něj 95 procent turistů považuje park za smysluplný a 93,5 pct obyvatel Šumavy hlasovalo ve virtuálním referendu pro zachování národního parku. NP Šumava včera výsledky monitoringu, do nějž se zapojilo 4500 lidí, zveřejnilo v tiskové zprávě.
(Celý text)

Den proti jadernému úložišti je kvůli koronaviru odložený
9. dubna 2020 00:15

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Celostátní Den proti úložišti, kdy chtěly 18. dubna obce a spolky z míst, kde by podle vlády mohlo být hlubinné úložiště jaderných odpadů, je kvůli opatřením proti šíření koronaviru odložený. Důvody k protestům ale trvají, proto se šestý ročník akce uskuteční, až to situace kolem epidemie dovolí. Včera to za Platformu proti hlubinnému úložišti sdělil Edvard Sequens. Náhradní termín organizátoři zatím neoznámili.
(Celý text)

Svatokopecké zoo po uzavření klesly příjmy o více než dva miliony Kč
9. dubna 2020 00:13

OLOMOUC (ČTK) - O více než dva miliony korun už přišla na tržbách zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce, která je kvůli pandemii koronaviru od 10. března uzavřena pro veřejnost. Zoo musela omezit investice, aby měla peníze na základní provozní výdaje. Novinářům to v úterý řekl ředitel svatokopecké zoo Radomír Habáň.
(Celý text)

V hradeckém kraji v březnu meziročně přibylo požárů v přírodě
9. dubna 2020 00:11

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - V Královéhradeckém kraji v březnu meziročně přibylo požárů v přírodě a v komínech. Může to souviset i s tím, že lidé jsou v těchto dnech více doma, protože kvůli koronaviru je pohyb a veřejnosti omezený. V úterý to řekla mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.
(Celý text)

V Česku se do března prodalo téměř pětkrát víc aut do zásuvky
9. dubna 2020 00:08

(ČTK) - V Česku se v prvním čtvrtletí prodalo 1320 osobních elektromobilů a hybridů do zásuvky. Loni to ve stejném období bylo jen 280 aut, tedy skoro pětkrát méně. Celkový počet registrovaných vozů do zásuvky všech kategorií se přiblížil 10.000. Uvedlo to Centrum dopravního výzkumu.
(Celý text)

Měly by fosilní zdroje nést podobné varování pro spotřebitele jako cigarety?
8. dubna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Fosilní paliva si zaslouží, aby na nich bylo vytištěno zdravotní varování, podobně jako na cigaretách. Tento postřeh, který ve formě názorového příspěvku zveřejnila nerecenzovaná rubrika týdeníku British Medical Journal, se dočkal poměrně velkého ohlasu. O podrobnostech píše Independent.
(Celý text)

Vědci zaznamenali rekordní ozonovou díru nad Arktidou
8. dubna 2020 00:27

LONDÝN (ČTK) - Vědci z evropské služby Copernicus uvedli, že vrstva ozonu nad Arktidou se rekordně ztenčila, a nad oblastí severního pólu se tak vytvořila neobvyklá ozonová díra. Vyplývá to z tiskové zprávy služby. Vznik ozonových děr nad severním pólem přitom není obvyklý.
(Celý text)

Rekonstrukci silnice u Podbozkova padlo za oběť 850 stromů
8. dubna 2020 00:25

LIBEREC (ČTK) - Rekonstrukci silnice z Podbozkova do Cimbálu na Semilsku padlo za oběť 850 stromů. Obnova zhruba dvoukilometrového úseku krajské silnice druhé třídy přijde na 104 milionů bez DPH a hotová by měla být v listopadu. Po dokončení opravy se počítá s náhradní výsadbou za pokácené stromy, řekl na dotaz novinářů náměstek libereckého hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).
(Celý text)

Voda z Moravy zaplavuje lužní lesy, jde o opatření proti suchu
8. dubna 2020 00:23

HODONÍN (ČTK) - Lesy ČR i letos zaplavují lužní lesy na Břeclavsku a Hodonínsku, nyní voda z řeky Moravy takto zaplavuje asi 1000 hektarů mezi Hodonínem a Lanžhotem na Břeclavsku. V tiskové zprávě to včera uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Jde o opatření proti suchu, lužní lesy na jihu Moravy totiž nyní potřebují k přežití více vody, než je roční úhrn srážek v kraji.
(Celý text)

Zlínský kraj letos rozdělí mezi 123 včelařů téměř 1,2 milionu Kč
8. dubna 2020 00:20

ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj letos podpoří včelaře částkou téměř 1,2 milionu korun. Rozhodli o tom krajští radní. Podpora je určena současným i začínajícím včelařům. Mezi 123 z nich rozdělí hejtmanství peníze na pořízení vybavení. V tiskové zprávě to v pondělí sdělil Jan Vandík z oddělení vnějších vztahů a komunikace krajského úřadu.
(Celý text)

Koronavirus dopadá i na záchranné stanice, pomůže jim sbírka
8. dubna 2020 00:18

(ČTK) - Krize kolem koronaviru dopadá i na záchranné stanice pro zvířata. Podle Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) některým hrozí nedostatek peněz kvůli omezení pravidelných příspěvků od obcí či krajů. Svaz tak pro stanice vyhlásil sbírku Velikonoční nadílka. Za ČSOP to sdělila Zdeňka Nezmeškalová.
(Celý text)

Louku konikleců obdivuje na Třebíčsku méně lidí než obvykle
8. dubna 2020 00:13

TRNAVA (ČTK) - U Trnavy na Třebíčsku rozkvetla louka s přísně chráněným koniklecem velkokvětým. Přírodní památku Kobylinec kvůli jeho fialovým květům obvykle navštěvuje mnoho turistů. Podle starosty Trnavy Břetislava Česneka nebyly v minulých letech výjimečné ani autobusové zájezdy. Teď chodí na louku za obcí jen jednotlivci. V neděli i přes slunečné a teplé počasí bylo na louce v jeden okamžik jen okolo pěti lidí. Kvůli pandemii koronaviru platí vládní nařízení, které mimo jiné omezuje soustředění velkého množství lidí na jednom místě.
(Celý text)

Zahrada se zvířaty v Pardubicích přišla o příjmy ze vstupného
8. dubna 2020 00:12

PARDUBICE (ČTK) - Pohádková zahrada v Pardubicích, která se stará o opuštěná hospodářská zvířata, funguje nyní i díky darům veřejnosti. Lidé nosí zvířatům suchý chléb či jablka. Malá zoo je zavřená kvůli novému typu koronaviru a riziku jeho šíření. Řekla to provozovatelka Romana Vojířová.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1276 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama