titulní strana > co píší jiní
V jesenickém parku, který poničila vichřice, přibude stovka stromů
16. července 2020 00:45

JESENÍK (ČTK) - Stovka mladých stromů bude letos vysazena ve Smetanových sadech v Jeseníku, kde nahradí desítky dřeviny poničených únorovou vichřicí. Výsadba je naplánována na červenec a podzim. ČTK to sdělil Roman Putko z Technických služeb Jeseník.
(Celý text)

Stát dá na obecní silnice poničené převozem dřeva 140 milionů korun
16. července 2020 00:18

PRAHA (ČTK) - Stát poskytne letos 140 milionů korun obcím, jejichž silnice a cesty poničila těžká technika s naloženým kůrovcovým dřívím. Dotace se zatím bude týkat jenom Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje. Kraje se státem by měly uhradit 80 procent z oprav, pětinu obce. Celkem by tak mělo jít na opravu přes 230 milionů Kč. Návrh ministerstva zemědělství a pro místní rozvoj schválila v červnu vláda. Ta uvedla, že její ministerstvo výzvu připraví a vyhlásí, co nejdříve.
(Celý text)

Škody zvěří jsou neúnosné, říkají majitelé lesů a zemědělci. A spolu s ochránci přírody žádají změnu zákona o myslivosti
15. července 2020 16:00

PRAHA (Ekolist) - V České republice se otevřela debata o podobě myslivosti. Osm organizací zastupující vlastníky lesních a zemědělských pozemků, část zemědělců, myslivců a ochránců přírody se spojilo, aby vyjádřili nespokojenost se současnou mysliveckou praxí. Většina myslivců podle nich nemá zájem snižovat stavy zvěře tak, aby nedocházelo ke škodám na lesních a zemědělských porostech. Majitelé pozemků chtějí mít větší možnost svůj majetek před zvěří chránit. Zároveň požadují, aby mohli snáze myslivecky hospodařit sami.
(Celý text)

Ústav: Jed na hraboše plošně ptáky a zajíce nezabíjel
15. července 2020 15:54

PRAHA (ČTK) - Obavy, že na jed proti hrabošům budou plošně umírat jiná zvířata, jako jsou sovy nebo zajíci, se nepotvrdily. S odkazem na údaje od státních veterinářů a ornitologů to sdělila mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. Otrava zbytky jedu, tedy fosfidem zinku, byla prokázána u jednoho káněte a jednoho bažanta. Proti aplikaci jedu na povrch půdy loni protestovaly ekologické organizace. Rozhoz jedu na povrch země ústavu letos oznámili zemědělci 245krát.
(Celý text)

Parkování pro elektromobily a sdílená auta bude v Liberci zadarmo
15. července 2020 15:19

LIBEREC (ČTK) - Liberec od srpna nebude na svých parkovištích vybírat parkovné za stání elektromobilů a sdílených aut v rámci takzvaného carsharingu. Cílem je podpora ekologicky šetrné dopravy. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj).
(Celý text)

Jihomoravský kraj podal žalobu v kauze těžby štěrkopísku
15. července 2020 14:12

(ČTK) - Jihomoravský kraj podal ke Krajskému soudu v Brně žalobu proti rozhodnutí báňského úřadu týkající se kauzy těžby štěrkopísku u Moravského Písku. ČTK to dnes řekl krajský radní Vít Rajtšlégr (ČSSD). V posledním týdnu podalo dvě žaloby už několik obcí. Bojí se toho, že by těžba mohla nevratně poškodit blízký zdroj pitné vody pro 140.000 lidí.
(Celý text)

Do řeky Dyje bylo vypuštěno dalších 2000 jeseterů malých
15. července 2020 13:45

BRNO (ČTK) - Státní podnik Povodí Moravy vysadil v červenci do řeky Dyje další 2000 jeseterů malých, pokračuje tak ve snaze navrátit rybu do moravských řek. Celkem během pěti let vypustí vodohospodáři do řek 25.000 jeseteřích jedinců, oznámil dnes v tiskové zprávě mluvčí podniku Petr Chmelař.
(Celý text)

Mezinárodní obchod, co se týká udržitelnosti, neprospívá všem stejně
15. července 2020 12:05

PRAHA (Ekolist) - Výzkumníci z Centra pro systémovou integraci a udržitelnost (CSIS) univerzity v Michiganu se pustili do analytické studie, která tu ještě nebyla. Rozhodli se vyhodnotit, jak ovlivňuje dosažené skóre environmentální udržitelnosti jednotlivých zemí to, že obchodují s ostatními státy. Výsledky jsou potěšující jen z části. Ti, kteří se měli dobře, se díky mezinárodnímu obchodu mají zase o něco lépe. A ostatní? O tom píše Phys.org.
(Celý text)

Skvrnu na přítoku přehrady v Jablonci tvoří měňavky či sinice
15. července 2020 12:03

JABLONEC N.N. (ČTK) - Zelenomodrá skvrna na přítoku přehrady Mšeno v Jablonci nad Nisou není umělého původu. Podle výsledků testů z laboratoře ji tvoří měňavky, bičíkovci a sinice. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.
(Celý text)

MŽP dá na 215 projektů spjatých s vodou 6,6 miliardy korun
15. července 2020 11:59

Č. KRUMLOV (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dá na 215 projektů spjatých s vodou 6,6 miliardy korun. Od ministerstva financí dostane dvě miliardy Kč na zásobníkové projekty vodovodů a kanalizací, na příští rok by mělo mít pro tento účel další tři miliardy. Ze svých prostředků dá asi 1,7 miliardy korun. Nový vodní zákon, který by měl platit od ledna 2021, bude motivovat stavitele, aby využívali přednostně dešťovou vodu. Novinářům to v Českém Krumlově na výstavě Voda a civilizace řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
(Celý text)

Zlínský kraj proplatí další škody způsobené bobrem a vlkem
15. července 2020 11:00

ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj proplatí dvěma žadatelům zemědělské škody, které jim způsobil bobr evropský a vlk obecný. Zatímco bobr na Uherskohradišťsku poškodil lesní porost, vlk na Vsetínsku zabil ovce a jehňata. V součtu kraj vyplatí náhradu za téměř 109 000 korun, řekl hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Bobr i vlk patří mezi zvláště chráněné živočichy.
(Celý text)

Termosnímky kladenských budov si mohou lidé prohlédnout na webu
15. července 2020 09:48

KLADNO (ČTK) - Lidé si mohou na webu prohlédnout termosnímky kladenských budov. Podle nich orientačně zjistí, v jaké míře ze soukromých i veřejných objektů uniká teplo. Město podle snímků bude plánovat například investice do zateplení. ČTK o tom informovala mluvčí kladenské radnice Lucie Steinerová.
(Celý text)

Chcete fairtrade růže? Už pro ně můžete do supermarketu. Jen musíte vědět do kterého
15. července 2020 04:24

PRAHA (Ekolist) - Květiny jsou užitečná věc. Mohou usmiřovat, potěšit nebo nás mohou doprovázet v dobách nejsmutnějších. Květiny jsou také úplně obyčejně krásné. Zdálo by se, že s nimi není žádný problém – do okamžiku, než se spotřebitel začne zajímat o environmentální a sociální dopady jejich pěstování. A pak mu nezbývá, než si sám natrhat luční kvítí, objednat si kytici z některé české květinové farmy anebo se bez květin obejít. Od teď si ale pro šetrně vypěstované květy můžete skočit i do supermarketu.
(Celý text)

V Ústeckém kraji lidé s pomocí dotace vyměnili na 3400 kotlů
15. července 2020 00:42

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Lidé v Ústeckém kraji vyměnili ve svých domovech s přispěním státu na 3400 starých kotlů za nové. Žádat o státní dotaci prostřednictvím krajského úřadu lidé už nemohou, zjistila ČTK.
(Celý text)

Bývalý konec Výstaviště v Praze 7 bude přičleněn ke Stromovce
15. července 2020 00:31

PRAHA (ČTK) - Bývalý konec Výstaviště v Praze 7 bude přičleněn ke Stromovce a zrekonstruován. Cílem je proměnit dosud nevyužívané plochy na místa určená k rekreaci. Magistrát nyní vypíše zakázku na dodavatele prací. Maximální cena oprav bude 19,46 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Praha rekonstruuje Stromovku několik let, naposledy byla dokončena oprava prostoru před Šlechtovou restaurací.
(Celý text)

Bude na soutoku Moravy a Dyje chráněná krajinná oblast? S rozhodnutím má pomoci studie
14. července 2020 14:07

BŘECLAV (ČTK) - S rozhodnutím, zda ochránit přírodu na soutoku Moravy a Dyje vyhlášením chráněné krajinné oblasti (CHKO), nebo několika menších chráněných území, pomůže socioekonomická studie. V Břeclavi to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
(Celý text)

Europoslanci vyzvali Evropskou komisi k ráznějšímu postupu v kauze dolu Turów
14. července 2020 13:51

BRUSEL (ČTK) - Poslanci z petičního výboru Evropského parlamentu vyzvali Evropskou komisi k ráznějšímu postupu vůči Polsku kvůli prodlužování těžby v uhelném dole Turów poblíž českých hranic. Výbor projednal petici obyvatel Libereckého kraje, podle níž těžba připravuje lidi z nedalekých obcí o pitnou vodu. Většina zákonodárců se v diskusi shodla na tom, že Brusel by měl s Polskem zahájit řízení pro porušení práva Evropské unie, proti se postavili polští vládní europoslanci.
(Celý text)

Zvířecí záchranáři v Plzni po měsících odchytli kachnu s šípem v krku
14. července 2020 12:11

PLZEŇ (ČTK) - Po téměř čtvrtročním marném úsilí se plzeňským zvířecím záchranářům podařilo v pondělí odchytit samce kachny divoké, kterému z krku a lebky trčela šipka z kuše. První pokus o odchyt kačera se uskutečnil 20. dubna, úspěšní byli záchranáři až nyní. Pomohlo jim, že kačer přepeřuje, a nemohl tak lidem na kajacích uletět. Po ošetření na veterinární klinice a okroužkování záchranáři vrátili zvíře na řeku Radbuzu, řekl ČTK Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů.
(Celý text)

V tajícím ledovci na Mont Blancu se našly noviny z roku 1966
14. července 2020 11:49

PAŘÍŽ (ČTK) - V tající mase ledovce pokrývajícího nejvyšší evropskou horu Mont Blanc byly nalezeny indické noviny z roku 1966, informuje na svých internetových stránkách britská BBC. Zřejmě se tam dostaly při leteckém neštěstí ze zimy roku 1966, kdy se v oblasti zřítil stroj společnosti Air India.
(Celý text)

Růst ceny elektřiny kvůli povolenkám zbrzdí nižší aktivita
14. července 2020 10:54

PRAHA (ČTK) - Růst ceny elektřiny kvůli drahým emisním povolenkám bude brzdit nižší ekonomická aktivita po opatřeních proti šíření koronaviru. Shodla se na tom většina dodavatelů a analytiků, které ČTK oslovila. Agentura Reuters informovala, že ceny emisních povolenek v Evropské unii se vyšplhaly na maximum za 14 let a nacházely se mírně nad 30 eury za tunu.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1323 | Další
Další články:
15. července 2020 04:50
14. července 2020 05:40
13. července 2020 10:59
13. července 2020 05:50
12. července 2020 04:50

Online diskuse
V jesenickém parku, který poničila vichřice, přibude stovka stromů
16. července 2020 00:45

JESENÍK (ČTK) - Stovka mladých stromů bude letos vysazena ve Smetanových sadech v Jeseníku, kde nahradí desítky dřeviny poničených únorovou vichřicí. Výsadba je naplánována na červenec a podzim. ČTK to sdělil Roman Putko z Technických služeb Jeseník.
(Celý text)

Stát dá na obecní silnice poničené převozem dřeva 140 milionů korun
16. července 2020 00:18

PRAHA (ČTK) - Stát poskytne letos 140 milionů korun obcím, jejichž silnice a cesty poničila těžká technika s naloženým kůrovcovým dřívím. Dotace se zatím bude týkat jenom Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje. Kraje se státem by měly uhradit 80 procent z oprav, pětinu obce. Celkem by tak mělo jít na opravu přes 230 milionů Kč. Návrh ministerstva zemědělství a pro místní rozvoj schválila v červnu vláda. Ta uvedla, že její ministerstvo výzvu připraví a vyhlásí, co nejdříve.
(Celý text)

Škody zvěří jsou neúnosné, říkají majitelé lesů a zemědělci. A spolu s ochránci přírody žádají změnu zákona o myslivosti
15. července 2020 16:00

PRAHA (Ekolist) - V České republice se otevřela debata o podobě myslivosti. Osm organizací zastupující vlastníky lesních a zemědělských pozemků, část zemědělců, myslivců a ochránců přírody se spojilo, aby vyjádřili nespokojenost se současnou mysliveckou praxí. Většina myslivců podle nich nemá zájem snižovat stavy zvěře tak, aby nedocházelo ke škodám na lesních a zemědělských porostech. Majitelé pozemků chtějí mít větší možnost svůj majetek před zvěří chránit. Zároveň požadují, aby mohli snáze myslivecky hospodařit sami.
(Celý text)

Ústav: Jed na hraboše plošně ptáky a zajíce nezabíjel
15. července 2020 15:54

PRAHA (ČTK) - Obavy, že na jed proti hrabošům budou plošně umírat jiná zvířata, jako jsou sovy nebo zajíci, se nepotvrdily. S odkazem na údaje od státních veterinářů a ornitologů to sdělila mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. Otrava zbytky jedu, tedy fosfidem zinku, byla prokázána u jednoho káněte a jednoho bažanta. Proti aplikaci jedu na povrch půdy loni protestovaly ekologické organizace. Rozhoz jedu na povrch země ústavu letos oznámili zemědělci 245krát.
(Celý text)

Parkování pro elektromobily a sdílená auta bude v Liberci zadarmo
15. července 2020 15:19

LIBEREC (ČTK) - Liberec od srpna nebude na svých parkovištích vybírat parkovné za stání elektromobilů a sdílených aut v rámci takzvaného carsharingu. Cílem je podpora ekologicky šetrné dopravy. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj).
(Celý text)

Jihomoravský kraj podal žalobu v kauze těžby štěrkopísku
15. července 2020 14:12

(ČTK) - Jihomoravský kraj podal ke Krajskému soudu v Brně žalobu proti rozhodnutí báňského úřadu týkající se kauzy těžby štěrkopísku u Moravského Písku. ČTK to dnes řekl krajský radní Vít Rajtšlégr (ČSSD). V posledním týdnu podalo dvě žaloby už několik obcí. Bojí se toho, že by těžba mohla nevratně poškodit blízký zdroj pitné vody pro 140.000 lidí.
(Celý text)

Do řeky Dyje bylo vypuštěno dalších 2000 jeseterů malých
15. července 2020 13:45

BRNO (ČTK) - Státní podnik Povodí Moravy vysadil v červenci do řeky Dyje další 2000 jeseterů malých, pokračuje tak ve snaze navrátit rybu do moravských řek. Celkem během pěti let vypustí vodohospodáři do řek 25.000 jeseteřích jedinců, oznámil dnes v tiskové zprávě mluvčí podniku Petr Chmelař.
(Celý text)

Mezinárodní obchod, co se týká udržitelnosti, neprospívá všem stejně
15. července 2020 12:05

PRAHA (Ekolist) - Výzkumníci z Centra pro systémovou integraci a udržitelnost (CSIS) univerzity v Michiganu se pustili do analytické studie, která tu ještě nebyla. Rozhodli se vyhodnotit, jak ovlivňuje dosažené skóre environmentální udržitelnosti jednotlivých zemí to, že obchodují s ostatními státy. Výsledky jsou potěšující jen z části. Ti, kteří se měli dobře, se díky mezinárodnímu obchodu mají zase o něco lépe. A ostatní? O tom píše Phys.org.
(Celý text)

Skvrnu na přítoku přehrady v Jablonci tvoří měňavky či sinice
15. července 2020 12:03

JABLONEC N.N. (ČTK) - Zelenomodrá skvrna na přítoku přehrady Mšeno v Jablonci nad Nisou není umělého původu. Podle výsledků testů z laboratoře ji tvoří měňavky, bičíkovci a sinice. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.
(Celý text)

MŽP dá na 215 projektů spjatých s vodou 6,6 miliardy korun
15. července 2020 11:59

Č. KRUMLOV (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dá na 215 projektů spjatých s vodou 6,6 miliardy korun. Od ministerstva financí dostane dvě miliardy Kč na zásobníkové projekty vodovodů a kanalizací, na příští rok by mělo mít pro tento účel další tři miliardy. Ze svých prostředků dá asi 1,7 miliardy korun. Nový vodní zákon, který by měl platit od ledna 2021, bude motivovat stavitele, aby využívali přednostně dešťovou vodu. Novinářům to v Českém Krumlově na výstavě Voda a civilizace řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
(Celý text)

Zlínský kraj proplatí další škody způsobené bobrem a vlkem
15. července 2020 11:00

ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj proplatí dvěma žadatelům zemědělské škody, které jim způsobil bobr evropský a vlk obecný. Zatímco bobr na Uherskohradišťsku poškodil lesní porost, vlk na Vsetínsku zabil ovce a jehňata. V součtu kraj vyplatí náhradu za téměř 109 000 korun, řekl hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Bobr i vlk patří mezi zvláště chráněné živočichy.
(Celý text)

Termosnímky kladenských budov si mohou lidé prohlédnout na webu
15. července 2020 09:48

KLADNO (ČTK) - Lidé si mohou na webu prohlédnout termosnímky kladenských budov. Podle nich orientačně zjistí, v jaké míře ze soukromých i veřejných objektů uniká teplo. Město podle snímků bude plánovat například investice do zateplení. ČTK o tom informovala mluvčí kladenské radnice Lucie Steinerová.
(Celý text)

Chcete fairtrade růže? Už pro ně můžete do supermarketu. Jen musíte vědět do kterého
15. července 2020 04:24

PRAHA (Ekolist) - Květiny jsou užitečná věc. Mohou usmiřovat, potěšit nebo nás mohou doprovázet v dobách nejsmutnějších. Květiny jsou také úplně obyčejně krásné. Zdálo by se, že s nimi není žádný problém – do okamžiku, než se spotřebitel začne zajímat o environmentální a sociální dopady jejich pěstování. A pak mu nezbývá, než si sám natrhat luční kvítí, objednat si kytici z některé české květinové farmy anebo se bez květin obejít. Od teď si ale pro šetrně vypěstované květy můžete skočit i do supermarketu.
(Celý text)

V Ústeckém kraji lidé s pomocí dotace vyměnili na 3400 kotlů
15. července 2020 00:42

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Lidé v Ústeckém kraji vyměnili ve svých domovech s přispěním státu na 3400 starých kotlů za nové. Žádat o státní dotaci prostřednictvím krajského úřadu lidé už nemohou, zjistila ČTK.
(Celý text)

Bývalý konec Výstaviště v Praze 7 bude přičleněn ke Stromovce
15. července 2020 00:31

PRAHA (ČTK) - Bývalý konec Výstaviště v Praze 7 bude přičleněn ke Stromovce a zrekonstruován. Cílem je proměnit dosud nevyužívané plochy na místa určená k rekreaci. Magistrát nyní vypíše zakázku na dodavatele prací. Maximální cena oprav bude 19,46 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Praha rekonstruuje Stromovku několik let, naposledy byla dokončena oprava prostoru před Šlechtovou restaurací.
(Celý text)

Bude na soutoku Moravy a Dyje chráněná krajinná oblast? S rozhodnutím má pomoci studie
14. července 2020 14:07

BŘECLAV (ČTK) - S rozhodnutím, zda ochránit přírodu na soutoku Moravy a Dyje vyhlášením chráněné krajinné oblasti (CHKO), nebo několika menších chráněných území, pomůže socioekonomická studie. V Břeclavi to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
(Celý text)

Europoslanci vyzvali Evropskou komisi k ráznějšímu postupu v kauze dolu Turów
14. července 2020 13:51

BRUSEL (ČTK) - Poslanci z petičního výboru Evropského parlamentu vyzvali Evropskou komisi k ráznějšímu postupu vůči Polsku kvůli prodlužování těžby v uhelném dole Turów poblíž českých hranic. Výbor projednal petici obyvatel Libereckého kraje, podle níž těžba připravuje lidi z nedalekých obcí o pitnou vodu. Většina zákonodárců se v diskusi shodla na tom, že Brusel by měl s Polskem zahájit řízení pro porušení práva Evropské unie, proti se postavili polští vládní europoslanci.
(Celý text)

Zvířecí záchranáři v Plzni po měsících odchytli kachnu s šípem v krku
14. července 2020 12:11

PLZEŇ (ČTK) - Po téměř čtvrtročním marném úsilí se plzeňským zvířecím záchranářům podařilo v pondělí odchytit samce kachny divoké, kterému z krku a lebky trčela šipka z kuše. První pokus o odchyt kačera se uskutečnil 20. dubna, úspěšní byli záchranáři až nyní. Pomohlo jim, že kačer přepeřuje, a nemohl tak lidem na kajacích uletět. Po ošetření na veterinární klinice a okroužkování záchranáři vrátili zvíře na řeku Radbuzu, řekl ČTK Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů.
(Celý text)

V tajícím ledovci na Mont Blancu se našly noviny z roku 1966
14. července 2020 11:49

PAŘÍŽ (ČTK) - V tající mase ledovce pokrývajícího nejvyšší evropskou horu Mont Blanc byly nalezeny indické noviny z roku 1966, informuje na svých internetových stránkách britská BBC. Zřejmě se tam dostaly při leteckém neštěstí ze zimy roku 1966, kdy se v oblasti zřítil stroj společnosti Air India.
(Celý text)

Růst ceny elektřiny kvůli povolenkám zbrzdí nižší aktivita
14. července 2020 10:54

PRAHA (ČTK) - Růst ceny elektřiny kvůli drahým emisním povolenkám bude brzdit nižší ekonomická aktivita po opatřeních proti šíření koronaviru. Shodla se na tom většina dodavatelů a analytiků, které ČTK oslovila. Agentura Reuters informovala, že ceny emisních povolenek v Evropské unii se vyšplhaly na maximum za 14 let a nacházely se mírně nad 30 eury za tunu.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1323 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama