titulní strana > co píší jiní
Srovnávací studie z Leedsu vybírá nejefektivnější přístupy, jak snížit emise jednotlivce a domácností
26. května 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Hrozba klimatické změny, uhlíková stopa domácností a běžných činností, k tomu ještě kritická úloha rozhodnutí jednotlivce a směs doporučení, které mohou tohle všechno ovlivnit. Aktuální srovnávací studie Univerzity v Leedsu nic z této tradiční sestavy nevynechává, a přesto je do jisté míry průlomová. Proč? O tom píše například Independent.
(Celý text)

Brabec podepsal vyhlášku o novém vymezení zón v KRNAP
26. května 2020 00:29

VRCHLABÍ (ČTK) - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v závěru minulého týdne podepsal vyhlášku o vymezení zón ochrany přírody Krkonošského národního parku (KRNAP). Nové vymezení člení území národních parků do čtyř zón ochrany přírody namísto tří. Včera to sdělili zástupci Správy KRNAP. KRNAP je posledním národním parkem, který na vydání vyhlášky čekal. Nové rozčlenění do zón by mělo platit 15 let.
(Celý text)

Havlíček: ČR by měla zůstat u původního cíle na snížení emisí CO2
26. května 2020 00:23

PRAHA (ČTK) - Česká republika by měla zůstat u cíle snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 40 až 45 procent oproti roku 1990. Na tiskové konferenci po včerejším zasedání tripartity to řekl vicepremiér a ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Snažit se o 55 procent by podle něj bylo komplikované. Takzvaná Evropská zelená dohoda má za cíl snížit do roku 2030 emise oxidů uhlíku alespoň o 50 až 55 procent proti hodnotám z roku 1990.
(Celý text)

Volkswagen: Německý rozsudek o odškodnění v dieselgate se na ČR nevztahuje
26. května 2020 00:20

(ČTK) - Rozhodnutí německého nejvyššího soudu o odškodnění majitelů vozů Volkswagen (VW) dotčených manipulacemi s emisemi se českých zákazníků netýká. Soudní řízení o případnou náhradu škody budou v Česku a dalších zemích dále pokračovat. Řekl to mediální zástupce zastoupení VW v ČR Jan Klíma.
(Celý text)

Soud: Volkswagen musí odškodnit majitele aut s úpravou softwaru
26. května 2020 00:18

KARLSRUHE (ČTK) - Lidem, kteří mají auto dotčené manipulací s emisemi a kteří ho chtějí vrátit, musí německý koncern Volkswagen vyplatit za vůz náhradu. Výkupní částku ale může snížit podle počtu kilometrů, které zákazník autem ujel. Včera o tom rozhodl německý nejvyšší soud v Karlsruhe. Automobilka krátce nato podle agentury DPA uvedla, že se chystá zákazníky vyplatit výměnou za ukončení soudních sporů. O výši odškodnění se bude rozhodovat případ od případu. Volkswagen uvedl, že nabídne "pragmatické a jednoduché řešení".
(Celý text)

Vsetín pořídil kvůli lepší péči o městskou zeleň zavlažovací vaky
26. května 2020 00:11

VSETÍN (ČTK) - Vsetín pořídil kvůli lepší péči o městskou zeleň zavlažovací vaky, které v době sucha zajistí dodávku vody do kořenového systému. Pracovníci technických služeb jich dosud instalovali 30, dalších 30 plánují koupit, sdělila minulý týden mluvčí radnice Jana Raszková.
(Celý text)

Pražská zoo včera otevřela vnitřní expozice a pokladny
26. května 2020 00:09

PRAHA (ČTK) - Zoologická zahrada v Praze včera otevřela vnitřní expozice a pavilony, návštěvníky dál čekají některá omezení. Včera to sdělila mluvčí Zoo Prahy Helena Petáková.
(Celý text)

Los evropský – nejistá budoucnost krále lesů
25. května 2020 11:32

PRAHA (Ekolist) - Losa evropského si většina z nás spojuje se skandinávskými zeměmi. Toto majestátní zvíře žije rovněž na jihu Čech. V současnosti je jeho populace na našem území velmi ohrožena, může dojít už podruhé v historii k jeho vyhubení. Jaká tedy čeká losa evropského budoucnost? Jaká opatření či výzvy mohou vést k opětovnému zvýšení počtu jedinců?
(Celý text)

Konec plastů v nápojových obalech? Nahradit by je mohly biodegradabilní rostlinné polymery
25. května 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - S dobrými zprávami se musí opatrně, ale ta z biotechnologické firmy Avantinum vypadá opravdu nadějně. Už několik let se tu soustředí na syntézu plastu podobných materiálů, odvozených nikoliv z ropy, ale z rostlin. Práce se jim daří a příští rok chtějí rozjet jejich velkokapacitní produkci. V čem spočívá význam jejich projektu? Že se tyto „rostlinné“ plasty samy za rok dokáží rozložit. Píše o tom Guardian.
(Celý text)

Platforma: Zákon o úložišti jde do vlády v rozporu se svazky obcí
25. května 2020 00:33

(ČTK) - Návrh věcného záměru zákona o zapojení obcí do výběru lokality pro hlubinné úložiště jaderného odpadu je připraven pro jednání vlády, jde však na něj s rozporem se svazy zastupujícími zájmy měst a obcí z celé republiky - Svazem měst a obcí, Sdružením místních samospráv a Platformou proti hlubinnému úložišti. V tiskové zprávě to v pátek uvedla zmíněná platforma, jež sdružuje 32 obcí a měst a 16 spolků, které postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizují. Vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) novináři shání.
(Celý text)

V místě navržené přehrady Chumava se vyskytují vzácní živočichové
25. května 2020 00:25

NEUMĚTELY (ČTK) - Neumětely na Berounsku nemají problém s případnou výstavbou přehrady na vodním toku Chumava. Podle starosty Luďka Kuniaka (ČSSD) je ale otázkou, zda se projekt může uskutečnit. V navrženém území se podle ochránců přírody vyskytují vzácní živočichové, řekl Kuniak. Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý uvedl, že k lokalitě se negativně vyjádřilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). O záležitosti se podle Bílého bude ještě jednat.
(Celý text)

Ministerstvo životního prostředí souhlasilo se stanovením dobývacího prostoru lithia
25. května 2020 00:23

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) v dubnu udělilo poslední potřebný souhlas s budoucím stanovením dobývacího prostoru pro těžbu lithia u Cínovce v Krušných horách. V pátečním rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MfD) to řekl Ivo Pěgřímek, generální ředitel společnosti Severočeské doly, která většinově vlastní firmu Geomet držící přednostní práva na průzkum a využití ložiska u Cínovce. V poloprovozních zkouškách se bude dva roky zkoušet metoda získávání lithia z vytěženého materiálu, kterou má patentovanou inženýr z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT).
(Celý text)

Německo řeší záhadu useknutých končetin opice v lese
25. května 2020 00:20

(ČTK) - Lovecký pes našel v lese u bavorské obce Grafrath useknuté končetiny patřící pravděpodobně šimpanzovi. Pro policii je nález naprostou záhadou. Očekává však, že vyšetřování přinese tento týden výsledky, informovala agentura DPA.
(Celý text)

V Praze 12 bude nová naučná stezka o Keltech
25. května 2020 00:14

PRAHA (ČTK) - V přírodní rezervaci Šance v Praze 12 se připravuje nová naučná stezka o keltském osídlení na tomto území. Stezka bude mít deset zastavení s informačními panely a herními prvky. Stavba by měla stát 400.000 korun, sdělila v pátek vedoucí oddělení médií na radnici Prahy 12 Olga Novotná. Stezka by měla být pro veřejnost otevřena 13. června.
(Celý text)

Spolek Arnika v Rakovníku předal ocenění Alej roku 2019
25. května 2020 00:13

RAKOVNÍK (ČTK) - Spolek Arnika v sobotu v Rakovníku předal ocenění za vítězství v anketě Alej roku 2019, kterou se stalo památné stromořadí u Rakovnického potoka. Titul převzal za účasti zástupců města iniciátor nominace Jan Mudra, stromořadí požehnal rakovnický kněz Vojtěch Novák. Nejdelší alej památných stromů v České republice měří téměř čtyři kilometry a tvoří ji 540 stromů. Vysazena byla začátkem 20. století kvůli zpevnění břehů potoka a ochraně před ničivými povodněmi.
(Celý text)

Nová linka má v Jihlavě snížit riziko požáru elektroodpadu
25. května 2020 00:11

JIHLAVA (ČTK) - Jihlavská společnost Enviropol pořídí za 25 milionů korun novou technologickou linku. Opatření má snížit riziko vzniku požáru. Společnost zpracovávající elektroodpad opatření přijala po březnovém požáru a jednání s jihlavskou radnicí. V tiskové zprávě to v pátek uvedl mluvčí Jihlavy Radovan Daněk.
(Celý text)

Skleník Fata Morgana v Praze se v úterý otevře veřejnosti
25. května 2020 00:08

PRAHA (ČTK) - Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26. května. Veřejnost se v něm může těšit na nové druhy orchidejí. Od června se tam opět začnou konat akce. Minulý týden to uvedla mluvčí trojské botanické zahrady Klára Hrdá. Zahrada byla kvůli vládním opatřením, které měly zamezit šíření nákazy novým koronavirem, uzavřena od 13. března. Venkovní expozice se opět otevřely pondělí 20. dubna.
(Celý text)

Tropické lesy dokáží odolávat zvyšujícím se teplotám, pokud budou nedotčené. Jinak je čeká nejistá budoucnost
24. května 2020 13:11

PRŮHONICE (Ekolist) - Klimatická změna chystá tropickým lesům nejistou budoucnost. Nová studie publikovaná v časopise Science ukazuje, že i v teplejších podmínkách mohou tropické lesy nadále ukládat velké objemy uhlíku, pokud ovšem současně omezíme produkci skleníkových plynů. Na zmíněné studii se podíleli i tři vědci z České republiky.
(Celý text)

Australanovi, který zachránil velrybí mládě, hrozí pokuta
24. května 2020 00:38

(ČTK) - Na málokoho lépe sedí rčení "pro dobrotu na žebrotu" než na Australana, který se u australského Zlatého pobřeží v malé loďce vydal zachránit velrybí mládě zapletené do protižraločích sítí. Muži, kterému se podařilo mládě vyprostit, přestože u sebe měl jen nůž, nyní hrozí pokuta až 27.000 australských dolarů (asi 445.000 korun), protože poškozování sítí chránících pobřeží před žraloky je trestné - stejně jako přílišné přibližování se k velrybám.
(Celý text)

Nejstarší polský dub jménem Chrabrý uhynul
24. května 2020 00:20

(ČTK) - Na dubu jménem Chrabrý, který je podle polských médií zřejmě nejstarším stromem tohoto druhu v Polsku, letos nenarostlo listí a uhynul. Dub letní, který rostl v přírodní rezervaci na západě země, byl starý asi 760 let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1295 | Další
Další články:
25. května 2020 05:00
24. května 2020 05:00
23. května 2020 05:50
22. května 2020 13:46
22. května 2020 07:00

Online diskuse
Srovnávací studie z Leedsu vybírá nejefektivnější přístupy, jak snížit emise jednotlivce a domácností
26. května 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Hrozba klimatické změny, uhlíková stopa domácností a běžných činností, k tomu ještě kritická úloha rozhodnutí jednotlivce a směs doporučení, které mohou tohle všechno ovlivnit. Aktuální srovnávací studie Univerzity v Leedsu nic z této tradiční sestavy nevynechává, a přesto je do jisté míry průlomová. Proč? O tom píše například Independent.
(Celý text)

Brabec podepsal vyhlášku o novém vymezení zón v KRNAP
26. května 2020 00:29

VRCHLABÍ (ČTK) - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v závěru minulého týdne podepsal vyhlášku o vymezení zón ochrany přírody Krkonošského národního parku (KRNAP). Nové vymezení člení území národních parků do čtyř zón ochrany přírody namísto tří. Včera to sdělili zástupci Správy KRNAP. KRNAP je posledním národním parkem, který na vydání vyhlášky čekal. Nové rozčlenění do zón by mělo platit 15 let.
(Celý text)

Havlíček: ČR by měla zůstat u původního cíle na snížení emisí CO2
26. května 2020 00:23

PRAHA (ČTK) - Česká republika by měla zůstat u cíle snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 40 až 45 procent oproti roku 1990. Na tiskové konferenci po včerejším zasedání tripartity to řekl vicepremiér a ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Snažit se o 55 procent by podle něj bylo komplikované. Takzvaná Evropská zelená dohoda má za cíl snížit do roku 2030 emise oxidů uhlíku alespoň o 50 až 55 procent proti hodnotám z roku 1990.
(Celý text)

Volkswagen: Německý rozsudek o odškodnění v dieselgate se na ČR nevztahuje
26. května 2020 00:20

(ČTK) - Rozhodnutí německého nejvyššího soudu o odškodnění majitelů vozů Volkswagen (VW) dotčených manipulacemi s emisemi se českých zákazníků netýká. Soudní řízení o případnou náhradu škody budou v Česku a dalších zemích dále pokračovat. Řekl to mediální zástupce zastoupení VW v ČR Jan Klíma.
(Celý text)

Soud: Volkswagen musí odškodnit majitele aut s úpravou softwaru
26. května 2020 00:18

KARLSRUHE (ČTK) - Lidem, kteří mají auto dotčené manipulací s emisemi a kteří ho chtějí vrátit, musí německý koncern Volkswagen vyplatit za vůz náhradu. Výkupní částku ale může snížit podle počtu kilometrů, které zákazník autem ujel. Včera o tom rozhodl německý nejvyšší soud v Karlsruhe. Automobilka krátce nato podle agentury DPA uvedla, že se chystá zákazníky vyplatit výměnou za ukončení soudních sporů. O výši odškodnění se bude rozhodovat případ od případu. Volkswagen uvedl, že nabídne "pragmatické a jednoduché řešení".
(Celý text)

Vsetín pořídil kvůli lepší péči o městskou zeleň zavlažovací vaky
26. května 2020 00:11

VSETÍN (ČTK) - Vsetín pořídil kvůli lepší péči o městskou zeleň zavlažovací vaky, které v době sucha zajistí dodávku vody do kořenového systému. Pracovníci technických služeb jich dosud instalovali 30, dalších 30 plánují koupit, sdělila minulý týden mluvčí radnice Jana Raszková.
(Celý text)

Pražská zoo včera otevřela vnitřní expozice a pokladny
26. května 2020 00:09

PRAHA (ČTK) - Zoologická zahrada v Praze včera otevřela vnitřní expozice a pavilony, návštěvníky dál čekají některá omezení. Včera to sdělila mluvčí Zoo Prahy Helena Petáková.
(Celý text)

Los evropský – nejistá budoucnost krále lesů
25. května 2020 11:32

PRAHA (Ekolist) - Losa evropského si většina z nás spojuje se skandinávskými zeměmi. Toto majestátní zvíře žije rovněž na jihu Čech. V současnosti je jeho populace na našem území velmi ohrožena, může dojít už podruhé v historii k jeho vyhubení. Jaká tedy čeká losa evropského budoucnost? Jaká opatření či výzvy mohou vést k opětovnému zvýšení počtu jedinců?
(Celý text)

Konec plastů v nápojových obalech? Nahradit by je mohly biodegradabilní rostlinné polymery
25. května 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - S dobrými zprávami se musí opatrně, ale ta z biotechnologické firmy Avantinum vypadá opravdu nadějně. Už několik let se tu soustředí na syntézu plastu podobných materiálů, odvozených nikoliv z ropy, ale z rostlin. Práce se jim daří a příští rok chtějí rozjet jejich velkokapacitní produkci. V čem spočívá význam jejich projektu? Že se tyto „rostlinné“ plasty samy za rok dokáží rozložit. Píše o tom Guardian.
(Celý text)

Platforma: Zákon o úložišti jde do vlády v rozporu se svazky obcí
25. května 2020 00:33

(ČTK) - Návrh věcného záměru zákona o zapojení obcí do výběru lokality pro hlubinné úložiště jaderného odpadu je připraven pro jednání vlády, jde však na něj s rozporem se svazy zastupujícími zájmy měst a obcí z celé republiky - Svazem měst a obcí, Sdružením místních samospráv a Platformou proti hlubinnému úložišti. V tiskové zprávě to v pátek uvedla zmíněná platforma, jež sdružuje 32 obcí a měst a 16 spolků, které postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizují. Vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) novináři shání.
(Celý text)

V místě navržené přehrady Chumava se vyskytují vzácní živočichové
25. května 2020 00:25

NEUMĚTELY (ČTK) - Neumětely na Berounsku nemají problém s případnou výstavbou přehrady na vodním toku Chumava. Podle starosty Luďka Kuniaka (ČSSD) je ale otázkou, zda se projekt může uskutečnit. V navrženém území se podle ochránců přírody vyskytují vzácní živočichové, řekl Kuniak. Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý uvedl, že k lokalitě se negativně vyjádřilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). O záležitosti se podle Bílého bude ještě jednat.
(Celý text)

Ministerstvo životního prostředí souhlasilo se stanovením dobývacího prostoru lithia
25. května 2020 00:23

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) v dubnu udělilo poslední potřebný souhlas s budoucím stanovením dobývacího prostoru pro těžbu lithia u Cínovce v Krušných horách. V pátečním rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MfD) to řekl Ivo Pěgřímek, generální ředitel společnosti Severočeské doly, která většinově vlastní firmu Geomet držící přednostní práva na průzkum a využití ložiska u Cínovce. V poloprovozních zkouškách se bude dva roky zkoušet metoda získávání lithia z vytěženého materiálu, kterou má patentovanou inženýr z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT).
(Celý text)

Německo řeší záhadu useknutých končetin opice v lese
25. května 2020 00:20

(ČTK) - Lovecký pes našel v lese u bavorské obce Grafrath useknuté končetiny patřící pravděpodobně šimpanzovi. Pro policii je nález naprostou záhadou. Očekává však, že vyšetřování přinese tento týden výsledky, informovala agentura DPA.
(Celý text)

V Praze 12 bude nová naučná stezka o Keltech
25. května 2020 00:14

PRAHA (ČTK) - V přírodní rezervaci Šance v Praze 12 se připravuje nová naučná stezka o keltském osídlení na tomto území. Stezka bude mít deset zastavení s informačními panely a herními prvky. Stavba by měla stát 400.000 korun, sdělila v pátek vedoucí oddělení médií na radnici Prahy 12 Olga Novotná. Stezka by měla být pro veřejnost otevřena 13. června.
(Celý text)

Spolek Arnika v Rakovníku předal ocenění Alej roku 2019
25. května 2020 00:13

RAKOVNÍK (ČTK) - Spolek Arnika v sobotu v Rakovníku předal ocenění za vítězství v anketě Alej roku 2019, kterou se stalo památné stromořadí u Rakovnického potoka. Titul převzal za účasti zástupců města iniciátor nominace Jan Mudra, stromořadí požehnal rakovnický kněz Vojtěch Novák. Nejdelší alej památných stromů v České republice měří téměř čtyři kilometry a tvoří ji 540 stromů. Vysazena byla začátkem 20. století kvůli zpevnění břehů potoka a ochraně před ničivými povodněmi.
(Celý text)

Nová linka má v Jihlavě snížit riziko požáru elektroodpadu
25. května 2020 00:11

JIHLAVA (ČTK) - Jihlavská společnost Enviropol pořídí za 25 milionů korun novou technologickou linku. Opatření má snížit riziko vzniku požáru. Společnost zpracovávající elektroodpad opatření přijala po březnovém požáru a jednání s jihlavskou radnicí. V tiskové zprávě to v pátek uvedl mluvčí Jihlavy Radovan Daněk.
(Celý text)

Skleník Fata Morgana v Praze se v úterý otevře veřejnosti
25. května 2020 00:08

PRAHA (ČTK) - Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26. května. Veřejnost se v něm může těšit na nové druhy orchidejí. Od června se tam opět začnou konat akce. Minulý týden to uvedla mluvčí trojské botanické zahrady Klára Hrdá. Zahrada byla kvůli vládním opatřením, které měly zamezit šíření nákazy novým koronavirem, uzavřena od 13. března. Venkovní expozice se opět otevřely pondělí 20. dubna.
(Celý text)

Tropické lesy dokáží odolávat zvyšujícím se teplotám, pokud budou nedotčené. Jinak je čeká nejistá budoucnost
24. května 2020 13:11

PRŮHONICE (Ekolist) - Klimatická změna chystá tropickým lesům nejistou budoucnost. Nová studie publikovaná v časopise Science ukazuje, že i v teplejších podmínkách mohou tropické lesy nadále ukládat velké objemy uhlíku, pokud ovšem současně omezíme produkci skleníkových plynů. Na zmíněné studii se podíleli i tři vědci z České republiky.
(Celý text)

Australanovi, který zachránil velrybí mládě, hrozí pokuta
24. května 2020 00:38

(ČTK) - Na málokoho lépe sedí rčení "pro dobrotu na žebrotu" než na Australana, který se u australského Zlatého pobřeží v malé loďce vydal zachránit velrybí mládě zapletené do protižraločích sítí. Muži, kterému se podařilo mládě vyprostit, přestože u sebe měl jen nůž, nyní hrozí pokuta až 27.000 australských dolarů (asi 445.000 korun), protože poškozování sítí chránících pobřeží před žraloky je trestné - stejně jako přílišné přibližování se k velrybám.
(Celý text)

Nejstarší polský dub jménem Chrabrý uhynul
24. května 2020 00:20

(ČTK) - Na dubu jménem Chrabrý, který je podle polských médií zřejmě nejstarším stromem tohoto druhu v Polsku, letos nenarostlo listí a uhynul. Dub letní, který rostl v přírodní rezervaci na západě země, byl starý asi 760 let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1295 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama