titulní strana > co píší jiní
Záporožská jaderná elektrárna. Situace je stále nebezpečnější
25. března 2024 05:00
() - Výrobcem daná šestiletá záruční doba na jaderné palivo využívané v reaktorech Záporožské jaderné elektrárny má brzy vypršet. Co to znamená?

Záporožská jaderná elektrárna je téměř dva roky obsazena ruskými okupanty. Během té doby udělali Rusové z nejbezpečnější elektrárny v Evropě nejnebezpečnější elektrárnu na světě.

Záporožská jaderná elektrárna se stala zařízením jaderného vydírání a prostředkem k vydírání civilizovaného světa.

Okupanti svým jednáním porušili celý systém mezinárodních předpisů, norem, pravidel a požadavků jaderné a radiační bezpečnosti v Záporožské jaderné elektrárně.

Existuje pouze jediný způsob, jak obnovit bezpečnost zařízení: vrátit Záporožskou jadernou elektrárnu Ukrajině a jejímu provozovateli – Energoatomu.

To je nejen postoj ukrajinské strany, ale také mechanismus obnovení jaderné a radiační bezpečnosti, mechanismus prevence dalších havarijních situací v Záporožské jaderné elektrárně, předepsaný v řadě rozhodnutí Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Rozhodnutí Mezinárodní agentury pro atomovou energii jsou však ruskou stranou ignorována a nehodlá je plnit.

Místo toho ruští útočníci kladou miny po obvodu elektrárny, nadále udržují těžkou techniku s doplněnou municí v turbínových halách a zbraně na střechách energetických bloků.

Rétorika okupantů je přitom uklidňující: „všechno je v pořádku“, „všechno je bezpečné“, „všechno funguje“.... Přesně to 7. února 2024 hlásili Rafaeli Grossimu, generálnímu řediteli Mezinárodní agentury pro atomovou energii, který Záporožskou jadernou elektrárnu osobně navštívil.

Skutečná situace v Záporožské jaderné elektrárně je ale kritická.

Elektrárna zažila osm výpadků proudu. Dochází k destrukčním procesům a degradaci zařízení, neustálému přerušování dodávek energie, zvýšené míře nebezpečí požáru, akutnímu nedostatku personálu a nelidským pracovním podmínkám pro zaměstnance, soustavnému porušování požadavků jaderné a radiační bezpečnosti, neprovádějí se opravy atd.

A teď se Záporožská jaderná elektrárna musí vyrovnat s další hrozbou pro jadernou a radiační bezpečnost – končí šestiletá lhůta předepsaná výrobcem paliva pro umístění jaderného paliva v reaktorech. Jeho první várky byly zavezeny v roce 2017.

Další provoz takového paliva porušuje podmínky technických specifikací, stanovených s ohledem na bezpečnostní normy, a může vést k narušení integrity palivových článků a v důsledku toho k radiační havárii.

Nikdo na světě dosud nepřekročil šestiletou lhůtu stanovenou výrobcem a definovanou jako bezpečnou pro provoz paliva v reaktorech.

Nikdo neví, jak se bude palivo chovat po uplynutí této doby. Je třeba provést bezpečnostní analýzu. A pokud se podle jejích výsledků zjistí nutnost vyložit palivo z reaktorů, povede to k mnoha dalším problémům a otázkám, které dosud nebyly zodpovězeny.

Ve skutečnosti se jedná o čistě technickou záležitost, stejně jako všechny ostatní současné problémy Záporožské jaderné elektrárny.

A technické problémy řeší kompetentní, zkušený, licencovaný technický management a inženýři provozovatele jaderné elektrárny.

Takový personál však v Záporožské jaderné elektrárně již není k dispozici.

Připomínám, že poslední kompetentní pracovníky Energoatomu (asi 400 lidí), Rusové propustili z elektrárny 3. února 2024.

V současné době tedy v Záporožské jaderné elektrárně nejsou lidé schopní převzít odpovědnost za přijímání složitých rozhodnutí, na nichž závisí jaderná a radiační bezpečnost zařízení.

Kromě toho zde není žádný personál, který by byl schopen provádět složité operace se zařízeními souvisejícími s bezpečností.

„Specialisté“, kteří dorazili z Ruska, nemají ani kompetence, ani zkušenosti, protože současná Záporožská jaderná elektrárna se od ruských jaderných elektráren výrazně liší.

Okupanti by měli pochopit: nebudou schopni využít ukrajinské zařízení. Nebudou schopni ani spustit jaderné reaktory, ani je udržovat v bezpečném stavu. Nejde totiž jen o to, že chybí kvalifikovaný personál.

Obnovit provoz Záporožské jaderné elektrárny je nemožné také kvůli nedostatku potřebné infrastruktury: po výbuchu Kachovské přehrady není dostatek vody k chlazení energetických bloků; v důsledku ostřelování je zničeno elektrické vedení a značná část zařízení potřebuje opravu nebo výměnu. A stále tu je problém s jaderným palivem v reaktorech…

Vojenské a politické ambice agresora se neshodují se skutečným stavem věcí v Záporožské jaderné elektrárně a schopností řešit tamní problémy. Vojenské rozkazy a politická hesla nemohou odstranit složité technické problémy, které v jaderném zařízení vznikly a činí ho mimořádně nebezpečným.

Naopak, snahy o využití jaderné elektrárny pro vojenské účely, pokusy o spuštění jaderných reaktorů, nesmyslné nakládání s jaderným palivem a dalšími radioaktivními materiály jsou přímou cestou ke katastrofě.

Civilizovaný svět nemůže klidně přihlížet tomu, jak se v největší jaderné elektrárně v Evropě v důsledku jednání okupantů zvyšuje riziko radiační katastrofy.

Ruský agresor musí být donucen vrátit Záporožskou jadernou elektrárnu Ukrajině.

Proto je jediným způsobem, jak zabránit havárii v elektrárně, mírový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Odchod ruských vojáků ze Záporožské jaderné elektrárny a vrácení kontroly nad zařízení zpět do rukou Ukrajiny.

Text vyšel v Ekonomická Pravda, přetištěn byl se svolením autora.

Petro Kotin

Další články:
27. dubna 2024 06:00
26. dubna 2024 15:11
26. dubna 2024 06:00
25. dubna 2024 05:55
24. dubna 2024 17:16

Online diskuse
Jméno nově narozeného gorilího mláděte v Zoo Praha vybere bioložka Goodallová
28. dubna 2024 01:06

PRAHA (ČTK) - Jméno mláděte gorily nížinné, které se samici Kijivu narodilo předminulý týden v pražské zoologické zahradě, vybere slavná britská bioložka, znalkyně primátů a ochránkyně přírody Jane Goodallová. Jméno se lidé dozvědí v sobotu 11. května v zahradě v rezervaci Dja. Pohlaví nově narozené gorily zoo určí na základě testu DNA z trusu mláděte. ČTK to řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Uvedl, že podle vzhledu by nové mládě mohla být samička.
(Celý text)

Vranovskou přehradu čeká řada akcí, slaví 90 let od napuštění
28. dubna 2024 01:00

VRANOV NAD DYJÍ (ČTK) - Vranovskou přehradu na řece Dyji letos čeká řada akcí, 11. dubna totiž oslavila 90 let od napuštění. Za tu dobu se stala jednou z největších turistických destinací jižní Moravy. Kromě toho plní vodohospodářské funkce. Akce k oslavám zastřešuje destinační společnost ZnojmoRegion, která připravila s místními podnikateli i samosprávami výstavy, přednášky či exkurze do míst, kam se běžně nechodí. Přednášky se budou týkat například historie výstavby vodního díla, zániku obce Bítov či stavby nové stejnojmenné obce. Výstavy pak připomenou podobu krajiny a vesnic před stavbou, staré fotografie budou doplněné současnými.
(Celý text)

V Mladé Boleslavi budou mít na podzim první medovinu z městské včelnice
28. dubna 2024 00:59

MLADÁ BOLESLAV (ČTK) - Mladá Boleslav bude mít na podzim první medovinu z medu z městské včelnice. Loňský výnos medu byl dosud největší a činil poprvé od založení včelnice téměř 100 kilogramů. O šest včelstev v zahradě komunitního centra Klementinka se starají členové včelařského kroužku, zahajují jeho pátou sezonu. Stejně jako med i medovinu využije město k propagačním účelům, řekl ČTK Martin Weiss, který kroužek vede.
(Celý text)

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za rok 2023 šest psů
28. dubna 2024 00:56

PRAHA (ČTK) - Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů. Zasloužili si ho tím, že pomohli zachránit lidský život. Fenka velkého knírače Terezka našla po zemětřesení v Turecku v sutinách ženu, německý ovčák Ajax ze Slovenska zachránil, rovněž po zemětřesení v Turecku, sedm lidí v troskách domů a fena jorkšírského teriéra Kája zachránila život svému pánovi při epileptickém záchvatu. Čivava Diana pak pomáhá svému majiteli na invalidním vozíku se záchvaty a působí jako asistenční pes a německý ovčák Rapp našel ztraceného muže se zdravotními problémy, který byl v bezvědomí. Pořadatelé ankety dnes v Praze rozdávali ceny psím hrdinům počtrnácté.
(Celý text)

Osm jihočeských projektů se letos přihlásilo do národní ekologické soutěže Adapterra Awards
28. dubna 2024 00:52

(ČTK) - Osm projektů z jižních Čech je letos přihlášených do ekologické soutěže Adapterra Awards, kterou vyhlašuje Nadace Partnerství. Pět jich je v kategorii Krajina, tři v kategorii Sídla. Budou soupeřit s dalšími 69 projekty. Letošní novinkou je udělení Ceny Jihočeského kraje, který se stal regionálním partnerem soutěže a který tak navíc ocení jihočeské projekty, řekla mluvčí Nadace Partnerství Andrea Křivánková. Krajské i národní výsledky vyhlásí organizátoři na podzim.
(Celý text)

V olomoucké zoo se narodilo mládě hrabáče kapského, pavilon je uzavřen
28. dubna 2024 00:47

OLOMOUC (ČTK) - Mládě hrabáče kapského se na začátku dubna narodilo v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce, která o tato zvířata pečuje od roku 2017. Zatím odchovala dvě jejich mláďata. Péče o narozeného hrabáče je náročná. Zoo dočasně uzavřela pavilon, v němž tyto africké savce chová. Samice i ošetřovatelé tak mají klid a mohou se společnými silami o potomka postarat. Pokud bude odchov úspěšný, tak malého hrabáče návštěvníci zoologické zahrady uvidí ve výběhu zhruba za tři týdny, sdělila mluvčí zoo Iveta Gronská.
(Celý text)

Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky na stavění máje a pastvu ovcí
28. dubna 2024 00:19

UHERSKÉ HRADIŠTĚ (ČTK) - Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky ve středu 1. května na stavění máje a pastvu ovcí. Tradiční prvomájový program zahrnuje také ukázky práce s pasteveckým psem, stříhání ovcí, folklorní vystoupení nebo dílničky pro děti, sdělila za organizátory Hana Maděričová.
(Celý text)

Seznam Zprávy: Precheza dostala za únik oxidu siřičitého novou pokutu
27. dubna 2024 21:23

PŘEROV (ČTK) - Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) novou pokutu. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Podle jeho informací má Precheza zaplatit půl milionu korun. Firma se může odvolat, případ by pak řešilo ministerstvo životního prostředí (MŽP).
(Celý text)

Tažní koně předváděli lidem v brdských lesích šetrné vyvážení kmenů z lesa
27. dubna 2024 21:13

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Čtrnáct tažných koní předvádělo dnes lidem v brdských lesích šetrné vyvážení pokácených stromů z těžko dostupného lesního terénu. Vojenské lesy a statky (VLS) tak ukazovaly přírodě blízké hospodaření, které zavádějí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Soutěžní trať vedla posádkovým cvičištěm Jince, které se mimořádně otevřelo veřejnosti.
(Celý text)

Vychuchol pyrenejský připomíná krtka i ptakopyska. Španělští experti se ho snaží zachránit před vymřením
27. dubna 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělská vláda i Mezinárodní svaz ochrany přírody zintenzivnily snahy o záchranu nepříliš známého živočicha, který vypadá trochu jako krtek, trochu jako potkan a trochu jako ptakopysk a žije už jen v několika málo oblastech severu Španělska a Portugalska či jihu Francie. Jmenuje se vychuchol pyrenejský a k životu potřebuje čisté bystřiny. Právě proto mu možná už do deseti let hrozí vymření, informoval tento týden deník El País.
(Celý text)

Drony vyvinuté na ČVUT pomáhají s mapováním znečištěných vodních ploch
27. dubna 2024 13:07

(ČTK) - Drony vyvinuté na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) pomáhají s přesnějším a rychlejším mapováním znečištěných vodních ploch, hledáním sinic a odpadků. Dokážou to ve spolupráci s autonomně řízenými loděmi. Skupina multirobotických systémů (MRS) Fakulty elektrotechnické ČVUT představila v pondělí své výsledky u břehů vodní nádrže Orlík.
(Celý text)

Dotační hřebík do rakve přírodě šetrnému zemědělství
27. dubna 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Evropský parlament 24. dubna podpořil návrh Evropské komise radikálně oslabit ekologické podmínky pro čerpání veřejných peněz ze zemědělských dotací v rámci Společné zemědělské politiky.
(Celý text)

Kraj Vysočina se chystá přispět ochráncům na výkup mokřadu Na Skřivánku
27. dubna 2024 01:08

JIHLAVA (ČTK) - Kraj Vysočina se chystá přispět na výkup mokřadu Na Skřivánku nedaleko Jihlavy, aby tam bylo možné zachovat podmínky pro chráněné a ohrožené živočichy a rostliny. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) potřebuje do konce května sehnat na vykoupení téměř osmi hektarů pozemků 3,5 milionu korun. Zatím podle webu sbírky dostal zhruba 2,6 milionu korun. Radní kraje tento týden doporučili krajskému zastupitelstvu, aby ochráncům schválilo dar 1,3 milionu korun. ČTK to řekl krajský radní Pavel Hájek (STAN).
(Celý text)

Hradecká záchranná služba uvede do ostrého provozu jako první v ČR elektromobil
27. dubna 2024 01:07

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Zdravotnická záchranná služba (ZZS) Královéhradeckého kraje v květnu nasadí do ostrého provozu nový elektromobil Volkswagen ID.4 GTX. Vozidlo pro výjezdovou skupinu rychlé lékařské pomoci ve složení lékař a zdravotnický záchranář v systému tzv. rendez-vous bude vyjíždět ze základny v Hradecké ulici v Hradci Králové. Půjde o první elektromobil ve službách Zdravotnické záchranné služby v ČR, řekli zástupci záchranářů a kraje. Cena vozidla je okolo dvou milionů korun, na další zhruba 1,2 milionu korun vyšlo zdravotnické vybavení a informační technologie.
(Celý text)

Nejvýznamnější objev učinili loni speleologové v ČR v systému Amatérské jeskyně
27. dubna 2024 01:00

SLOUP (ČTK) - Cenu předsednictva České speleologické společnosti za loňský nejvýznamnější objev v Česku získali jeskyňáři za objevy v jeskyni Lipovecká ventarola, která je součástí Amatérské jeskyně jako nejrozsáhlejšího jeskynního systému v Česku. Cenu za objev českých speleologů v zahraničí získala Expedice Sokotra za objevy na stejnojmenném ostrově, řekl ČTK předseda České speleologické společnosti Jan Lenart.
(Celý text)

Svaz včelařů: Výnos medu může být letos oproti loňsku poloviční až třetinový
27. dubna 2024 00:14

(ČTK) - Výnos medu může letos podle Českého svazu včelařů klesnout oproti loňskému roku na polovinu až třetinu. Můžou za to teplotní výkyvy, se snížením teplot a jarními mrazy totiž zůstávají včelstva v úlech a spotřebovávají své zásoby, uvedl svaz. Včelařská společnost Medokomerc naopak tvrdí, že ochlazení poskytne včelám čas na zesílení a produkci dalších dělnic.
(Celý text)

Prase nakažené africkým morem ulovili u Hrádku nad Nisou, ochranná pásma se rozšíří
27. dubna 2024 00:12

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vytyčená kvůli africkému moru prasat se na Liberecku opět rozšíří. Je to kvůli nakaženému divočákovi, kterého myslivci ulovili v katastru Oldřichova na Hranicích u Hrádku nad Nisou. ČTK o tom informoval mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Petr Majer.
(Celý text)

Čestným občanem Jihlavy se stal první ředitel tamní zoo Vladislav Jiroušek
27. dubna 2024 00:12

JIHLAVA (ČTK) - Čestným občanem Jihlavy se stal Vladislav Jiroušek, první a nejdéle sloužící ředitel jihlavské zoologické zahrady. Z někdejšího zookoutku za 39 let ve funkci vybudoval renomovanou zoologickou zahradu. Dvě volební období byl také jihlavským zastupitelem. Udělení čestného občanství na dnešním jednání schválili zastupitelé města, nikdo nebyl proti.
(Celý text)

Odpor proti D52 polevil, ale obce mají podmínky, uvedl ředitel silničářů
26. dubna 2024 21:37

(ČTK) - Odpor proti dostavbě dálnice D52 od Pohořelic k hranicím s Rakouskem polevil. Obce a jejich obyvatelé, kteří podél současné silnice první třídy a budoucí dálnice žijí, už s ní spíše počítají. Kladou však Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) řadu podmínek, za jakých jsou ochotni ji akceptovat, uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl v návaznosti na středeční veřejné projednání vlivů na životní prostředí (EIA), které se uskutečnilo v Pohořelicích na Brněnsku.
(Celý text)

Svahy Lovoše v Českém středohoří pokryly opuncie, kaktusy původem z Ameriky
26. dubna 2024 19:01

LOVOSICE (ČTK) - Svahy kopce Lovoš v Českém středohoří pokryly opuncie, kaktusy původem z Ameriky. Botanici z přítomnosti rostliny v unikátní stepi velkou radost nemají, chová se invazně, bere prostor chráněným druhům, proto proti ní zasahují. ČTK to řekla botanička z Chráněné krajinné oblasti České středohoří Kateřina Tremlová.
(Celý text)

Svahy Lovoše v Českém středohoří pokryly opuncie, kaktusy původem z Ameriky
26. dubna 2024 19:01

LOVOSICE (ČTK) - Svahy kopce Lovoš v Českém středohoří pokryly opuncie, kaktusy původem z Ameriky. Botanici z přítomnosti rostliny v unikátní stepi velkou radost nemají, chová se invazně, bere prostor chráněným druhům, proto proti ní zasahují. ČTK to řekla botanička z Chráněné krajinné oblasti České středohoří Kateřina Tremlová.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2135 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama