titulní strana > tisková zpráva
Pozvánka na akci Vítání ptačího zpěvu
3. května 2004 07:50
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Vážení kolegové, přijměte pozvání na již tradičně Správou KRNAP pořádanou akci Vítání ptačího zpěvu. Byli bychom rádi, pokud byste této akci dopřáli prostoru ve Vašem médiu a pozvali na ni širokou veřejnost.

V sobotu 8. května 2004 proběhne již sedmý ročník této mezi veřejností populární akce.

Tradice Vítání ptačího zpěvu (Dawn Chorus Day) se zrodila v roce 1983 v Birminghamu ve Velké Británii, která je ornitologickou velmocí se širokou základnou amatérských ornitologů. Od té doby se vždy první květnový týden scházejí v mnoha zemích světa ornitologové a laická veřejnost, aby společně pozorovali ptáky ve volné přírodě. Za doprovodu odborného ornitologa se účastníci zaposlouchávají do hlasů jednotlivých pěvců, pozorují a určují je.

V České republice je hlavním organizátorem těchto setkání Česká společnost ornitologická. Vítání ptačího zpěvu probíhá tradičně již od roku 1993. V Krkonoších ho pořádá Správa KRNAP od roku 1998.

V letošním roce se sejdeme opět na tradičním místě u rybníka ve Vrchlabí u letiště. Vzhledem k loňskému úspěchu akce, kdy se tu během sobotního dopoledne sešlo na 120 osob, z toho asi 80 dětí, počítáme opět s velmi kvalitní návštěvou. Ze všech 43 míst, kde se Vítání ptačího zpěvu v ČR pořádalo, bylo u nás ve Vrchlabí nejvíce návštěvníků. Jsou připraveny tři vycházky. První začne v 8.00, druhá v 9.30 a třetí v 11.00 hodin. Každá skupina projde za doprovodu RNDr. Jiřího Flouska, pracovníka Správy KRNAP a uznávaného odborníka na ornitologii, po předem vybrané trase. Společně se budou zastavovat na různých místech, aby se zaposlouchali do hlasů ptáků, určili je a případně za pomoci dalekohledů i pozorovali. Účastníci dostanou formuláře se záznamy pozorovaných ptáků v minulých šesti letech, do kterého budou moci zaznamenávat letošní pozorování a hned je porovnat s minulostí. Součástí trasy bude i stanoviště, kde členové České společnosti ornitologické budou provádět praktický odchyt a kroužkování ptáků s ukázkou odchycených ptáků účastníkům Vítání ptačího zpěvu.

Doufejme, že i letos se nám podaří uvidět nějaké zajímavé opeřence, jako například pisíka obecného nebo vodouše bahenního v loňském roce. Krakonoš k nám jistě bude milosrdný a nadělí nám dobré počasí.
Další tiskové zprávy:
12. prosince 2018 11:10
11. prosince 2018 17:56
11. prosince 2018 14:33
11. prosince 2018 14:09
11. prosince 2018 11:41

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama