titulní strana > tisková zpráva
Přírodní rezervace Vřešťovská bažantnice na Trutnovsku změní hranice
22. března 2018 13:11
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Radní Královéhradeckého kraje schválili záměr na vyhlášení nové podoby přírodní rezervace Vřešťovská bažantnice na Trutnovsku a návrh plánu péče o toto zvláště chráněné území. Celková nová výměra přírodní rezervace bude 27,66 hektarů.

„Území bylo vyhlášeno za chráněné již v roce 1933, následně potom v roce 1949 v rozsahu cca 10 ha. Nynější stav vymezení hranic přírodní rezervace a podmínky její ochrany jsou již nevyhovující, a to jak formálně (zastaralý zřizovací právní předpis), tak věcně – hranice území byla v některých částech vymezena mimo cenné biotopy, které jsou předmětem ochrany,“ uvádí radní Královéhradeckého kraje Karel Klíma, do jehož gesce spadá oblast životního prostředí, vodního hospodářství a zemědělství.

Krajský úřad Královéhradeckého kraje postupně provádí revizi všech zvláště chráněných území, která má kraj v působnosti s cílem odstranit obdobné nedostatky.

Nově byl jako předmět ochrany navržen komplex lesních ekosystémů, dubohabřin, prameništích jasenin, jasanových doubrav, pramenišť a slatin, vodní tok Trotiny a vodního kanálu a na ně vázaný výskyt rostlinných a živočišných druhů.

„Předmětem ochrany jsou nejen lesní přírodě blízké a přírodní ekosystémy, ale i druhy vázané na tyto lesní porosty. Mezi nejvýznamnější patří populace vstavače nachového, který patří mezi silně ohrožený druh, a pro nějž je navrhováno rozšíření chráněného území o samostatně oddělenou část zvanou ‚Hrad‘. Mimo tento druh má území přírodní rezervace klíčovou roli pro zachování dalších druhů a jejich společenstev v regionu,“ říká radní Klíma.

Kromě vstavače nachového na území přírodní rezervace Vřešťovská bažantnice rostou nebo žijí populace dalších zvláště chráněných a vzácných druhů hub, rostlin a živočichů včetně jejich biotopů, které se na území PR přirozeně vyskytují. Roste zde například okrotice bílá nebo dub šípák, které patří mezi ohrožené druhy. Z ohrožených nebo téměř ohrožených živočichů tu žije například dřevomil bukový, tesařík pižmový nebo kůrař maďalový. Nad Trotinu zalétá kvůli potravě ledňáček říční a lovné teritorium má v tomto potoce i vydra říční.

Přírodní rezervace Vřešťovská bažantnice je územím, kde dochází k úzkému propojení krajiny blízké přírodě s krajinou kulturní, po staletí ovlivňovanou a vytvářenou člověkem.

Na celém území přírodních rezervací je zakázáno: hospodařit na pozemcích způsobem vyžadujícím intenzivní technologie, zejména prostředky a činnosti, které mohou způsobit změny v biologické rozmanitosti, struktuře a funkci ekosystému, anebo nevratně poškozovat půdní povrch, používat biocidy, povolovat a umisťovat nové stavby, povolovat nebo uskutečňovat záměrné rozšiřování geograficky nepůvodních druhů rostlin a živočichů, sbírat či odchytávat rostliny a živočichy, kromě výkonu práva myslivosti a rybářství či sběru lesních plodů a měnit dochované přírodní prostředí v rozporu s bližšími podmínkami ochrany přírodní rezervace.

Náklady spojené s vyhlášením zvláště chráněného území a zajištěním údržby po dobu platnosti plánu péče ve výši cca 1.5 mil. Kč bude hradit Královéhradecký kraj.

Náklady spojené s úhradou újmy vzniklé vlastníkům pozemků omezením hospodaření na zemědělské půdě nebo na pozemcích určených k plnění funkcí lesa ponese Ministerstvo životního prostředí nebo jím zřízená organizační složka státu.
Další tiskové zprávy:
26. dubna 2024 11:01
26. dubna 2024 10:48
25. dubna 2024 10:50
25. dubna 2024 08:51
25. dubna 2024 07:17

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama