titulní strana > tisková zpráva
Češi a Němci chystají na horách seminář, divadlo a pouť k nejvýše položenému evangelickému kostelu
15. května 2019 10:57
STRÁŽNÉ (SEM Přátelé Herlíkovic) - Již pošesté se na konci června na Strážném - Hořejších Herlíkovicích (Krkonoše) uskuteční setkání Čechů a Němců. Týdenní pobyt pořádá spolek SEM Přátelé Herlíkovic od 24. do 30. června. Účastníci budou ubytováni ve středisku Horský domov. Přijede 15 mladých Němců, kteří prožili jako dobrovolníci celý rok v České republice. Pro české účastníky jsou pak stále ještě volná místa. Protože je pobyt podpořen Česko německým fondem budoucnosti, stojí týden na horách s plnou penzí jen 1000,- Kč. Pobyt je koncipován jako řemeslný workcamp a jako seminář se zajímavými hosty. Během týdne bude čas i na výlet do hor.

"Budeme pracovat na staré krkonošské roubence, kterou chceme v budoucnu otevřít jako jednoduchý horský hostel rodinného typu a malé lokální muzeum. Přijede tesař z Liberce, truhlář z Berlína nebo „kominíček“ za kopcem z Křizlic. Účastníci se seznámí se základy starých a často zapomenutých řemesel, které dobře ovládali dřívější obyvatele Krkonoš", říka Jan Kirschner, předseda pořadajícího spolku. Večer po práci pak novinář z Neviditelného psa Vojtěch Berger, dlouholetý zpravodaj Českého rozhlasu v Rakousku a na Slovensku, bude jako hlavní host semináře mluvit o mediální gramotnosti, fake news a mediích obecně. Pozvání jsou i další hosté. Znalost němčiny není podle Kirschnera podmínkou. "Naši němečtí dobrovolníci umí dobře anglicky a za rok pobytu v České republice se řada z nich naučila docela obstojně česky. Programy budou tlumočeny a komunikovat bude možné i rukama, jak stojí i na plátku našeho pobytu", dodává s naražkou na pracovní část workcampu Jan Kirschner.

Celý týdenní pobyt zakončí v sobotu 29. června od 19 h zajímavé divadlo pracující s neherci, kteří prožili životní trauma, rozdělení a snaží se svoji zkušenost i jako vlastní terapii představit dramatickou formou. V rámci projektu DIVADLO UTLAČOVANÝCH aneb ne-divadlo, které hrají ne-herci pro ne-diváky je domluveno představení Odchodem to nekončí. Jedná se o příběh mladé týrané ženy ve finanční tísni a exekuci, kterou si sama nezpůsobila. Představení vzniklo ve spolupráci s klientkami a zaměstnankyněmi Centra Acorus, které se zabývá pomocí osobám ohroženým domácím násilím.

V neděli 30. června pak pořadatelé zvou i další občany z Vrchlabí i širšího okolí na česko-německou pouť k již 115. výročí dokončení secesního kostela v Hořejších Herlíkovicích, který je nejvýše položeným kostelem Českobratrské církve evangelické v Čechách. Kostel původně patřil německé luterské církvi. "Od 10 h se zde budou konat česko - německé evangelické bohoslužby. Pobyt končí společným obědem na Horském domově, kde vaří nejlépe v celých Krkonoších", dodává předseda Kirschner.

Kontakty na přihlášení a podrobnější informace o pobytu jsou uvedeny na webových stránkách pořadatele: www.pratele-herlikovic.evangnet.cz/

Projekt obnovy objektu krkonošské chalupy a další aktivity spolku SEM Přátelé Herlíkovic můžete podpořit přes transparentní účet číslo: 2700264997 / 2010
Další tiskové zprávy:
25. května 2020 11:46
23. května 2020
22. května 2020 14:04
22. května 2020 11:23
22. května 2020 11:03

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama