titulní strana > tisková zpráva
Czernin: Povolení plošného trávení hrabošů je dalším ze zločinů na naší zemi
8. srpna 2019
PRAHA (TOP 09) - Ministerstvo zemědělství povolilo od pondělí 5. srpna plošně rozmístit volně po povrchu, nikoliv do nor, jed Stutox II, který v kombinaci s žaludeční kyselinou zabíjí živočichy do několika hodin. TOP 09 je přesvědčena, že rozhodnutí rozmisťovat jed plošně je krátkozraké, nebezpečné a nesystémové. Problém přemnožení hraboše polního je třeba řešit správnými zemědělskými postupy podporou jeho přirozených nepřátel, nikoli trávením všeho živého, včetně dravců, kteří populace hrabošů v přírodě regulují. Proto se TOP 09 rozhodla iniciovat vznik petice proti plošnému šíření jedu v krajině.

Petice apeluje na ministra a vedoucí úředníky ministerstva, aby své rozhodnutí přehodnotili a upřednostnili při zacházení s českou přírodou zdravý rozum. Členy petičního výboru jsou místopředseda TOP 09, senátor a zemědělec Tomáš Czernin, přírodovědec a vysokoškolský pedagog Jakub Hruška a místopředseda TOP 09 Michal Kučera.

„Povolení plošného trávení hrabošů je dalším ze zločinů na naší zemi. Jed se dostane do potravního řetězce, stane se potravou i pro jiné druhy drobného zvířectva a výsledek budou mrtví čápi, draví ptáci, lišky, zajíci, ale třeba i kočky a psi. Všechno jen proto, že agroprůmyslníci drancující naši zemi šetří na řádných zemědělských postupech, například neořou do dostatečné hloubky, a tím zapříčinili přemnožení hlodavců. Plošné rozhazování jedů je jednoduché, levné a vpravdě vražedné řešení. Už víme, že tato vláda otravuje duši národa. Nechci, aby otrávila naši krajinu,“ uvedl místopředseda TOP 09 a senátor Tomáš Czernin.

„Mimo přemnožených hrabošů se při plošné aplikaci jedů (rodenticidů) otráví všichni další živočichové. Koroptve, zajíci, sysli – na ty bych rád upozornil zvlášť pana premiéra - poštolky, čápi, prostě všichni. A řeči o “nezbytnosti” a “dodržení všech stanovených postupů” ať si Agrární komora a Ministerstvo zemědělství nechá od cesty. Prostě to (ne všichni, ale ti, co plošně dominují obvykle ano) plošně rozmetají po polích a basta. Nepovolovat a orat! Za veřejné peníze chceme veřejný prospěch, a ne otrávenou krajinu,“ dodal Jakub Hruška, expert na životní prostředí za TOP 09.

Petici je možné podepsat elektronicky nebo osobně v kanceláři TOP 09 na adrese Opletalova 1603/57, Praha 1.
Další tiskové zprávy:
ODS
24. února 2020
21. února 2020 12:30
21. února 2020
21. února 2020
21. února 2020

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama