|
titulní strana > zpráva ecomonitoru
Toyota je v elektromobilitě opatrnější, závod v Kolíně vyrábí jen hybridní model
11. prosince 2024 23:00
(ČTK) - Automobilka Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně je zatím jedinou, která v Česku nevyrábí čistě elektrická osobní auta. Jeden ze svých dvou modelů produkuje od roku 2021 také v hybridní verzi. Do konce listopadu jich od té doby sjelo z linek téměř 293 000. Aktuálně tvoří hybridní Yaris zhruba polovinu celkové produkce. Investice do opatření, která souvisela se spuštěním hybridního modelu, společnost nemá k dispozici. Do celkové přestavby závodu před spuštěním výroby modelu Yaris včetně hybridní verze investovala v letech 2019 až 2021 přes čtyři miliardy korun. ČTK to řekl mluvčí automobilky Tomáš Paroubek.
Okula Nýrsko chce nadále vyrábět pro automobilky. Není zásadní, zda pro elektroauta nebo spalovací vozy
(ČTK) - Okula Nýrsko, výrobce plastových výlisků pro elektroniku, automobily a farmacii, chce dlouhodobě držet ve svém portfoliu dodávky dílů pro přední evropské automobilky. Po problémech s výpadky výroby asijských čipů a energetické krizi nastal výrazný posun ve vztazích výrobců k dodavatelům a jejich postoj je více partnerský než dominantní, který měli dříve. ČTK to řekl Emil Ondr, předseda představenstva Okuly.
ČR hrozí kvůli změnám v podpoře OZE miliardové škody a arbitráže, míní asociace
PRAHA (ČTK) - Česku po schválení novely energetického zákona hrozí podle solárníků miliardové škody a arbitráže. Změny, které mají omezit některé výdaje na podporu obnovitelných zdrojů energie, podle nich zcela mění zavedená pravidla a mohou mít likvidační důsledky pro obor. Uvedla to dnes Solární asociace. Ministerstvo financí už dříve kritiku odmítlo. Podle úřadu jde zejména o vylepšení kontrolních mechanismů.
Experti: Změny v podpoře OZE jsou rizikem, pozitivem naopak normy pro akumulaci
PRAHA (ČTK) - Změny v dotacích pro podporované zdroje energie (POZE) jsou rizikem pro další investice do obnovitelných zdrojů a mohou mít fatální dopad na celý sektor. Uvedli to zástupci oborových svazů a analytici, které ČTK oslovila. Pozitivně naopak hodnotí ukotvení pravidel pro akumulaci, agregaci a flexibilitu energie, což je podle nich klíčový krok pro další modernizaci tuzemské energetiky.
Stabilní dodavatel elektřiny jako základ klidného domova
() - Dodavatel elektřiny není jen firma, která vám posílá faktury. Je to partner, který vám umožňuje spolehlivý provoz všech domácích zařízení, od osvětlení po moderní spotřebiče. Společnost ČEZ patří mezi přední dodavatele elektřiny v Česku a nabízí řešení pro domácnosti i firmy, které hledají kombinaci kvality, flexibility a výhodných tarifů.
Státní podpora obnovitelných zdrojů asi klesne, omezení schválila Sněmovna
PRAHA (ČTK) - Státní podpora obnovitelných zdrojů poskytovaná ze státního rozpočtu se možná sníží. Zákon pravděpodobně zavede přesnější a individuální vyhodnocování výnosnosti solárních elektráren s výkonem nad 30 kilowattů uvedených do provozu v letech 2009 a 2010. Jejich provozovatelé budou muset například každoročně do 15. prosince informovat operátora trhu, zda jim v příštím roce vznikne nárok na podporu. Počítají s tím vládní pozměňovací návrhy, které dnes Sněmovna vložila do novely energetického zákona. Musí je ještě schválit Senát a podepsat prezident. Novela měla původně hlavně zavést do legislativy pravidla pro ukládání a agregaci elektřiny.
Znečištění plasty se týká také půdy. Rizikové jsou i biologicky rozložitelné plasty, upozorňují vědci z MENDELU
PRAHA (Ekolist) - Na konci listopadu se nepodařilo v rámci konference v jihokorejském Busanu vyjednat Globální plastovou úmluvu, která by směřovala nejen k omezení plastového odpadu, regulaci škodlivých látek v plastech a zlepšení systémů nakládání s odpady. Další jednání proto budou pokračovat v následujícím roce. Plasty se využívají prakticky ve všech oblastech lidské činnosti a jsou díky jejich vlastnostem v mnoha ohledech nenahraditelné.
Vláda Cookových ostrovů usiluje o hlubokomořskou těžbu, aktivisté jsou proti
(ČTK) - Vláda premiéra Marka Browna na Cookových ostrovech usiluje na dně Pacifického oceánu o těžbu polymetalických konkrecí, což jsou malé kusy hornin, které obsahují velké množství kovů, především železo a mangan, ale i měď, kobalt, nikl a zlato. Příznivci si od toho slibují zářnou budoucnost pro tichomořské ostrovy. Odpůrci, zejména z řad ekologických aktivistů, upozorňují, že by to mohlo mít neblahé důsledky na životní prostředí, kdy právě tyto ostrovy jsou nejvíce ohroženy klimatickou změnou. Informovala o tom stanice BBC.
Demonstranti v Severní Makedonii požadovali opatření proti znečištění ovzduší
SKOPJE (ČTK) - Tisíce lidí v Severní Makedonii se včera zúčastnily demonstrací za zlepšení kvality ovzduší. Podle nich má vláda svou nečinností podíl na tom, že města balkánské země patří k nejznečištěnějším v Evropě. Informovala o tom agentura AP.
Návštěvníci Šumavy chápou význam mrtvého dřeva. Rozšiřovali by bezzásahová území!
PRAHA (Ekolist) - Dvě třetiny návštěvníků Šumavy cítí smutek při pohledu na odumřelé dřevo. Přitom 94 procent návštěvníků souhlasí s tím, že odumřelé dřevo je klíčovou složkou biologické rozmanitosti. Takové jsou dílčí výsledky ankety, do které se zapojilo na 400 respondentů.
Po Vánocích jídlo zbyde 90 procentům Čechů, 28 procent z nich ho vyhazuje
(ČTK) - Téměř 90 procentům Čechů po Vánocích zbyde jídlo. Tyto zbytky následně určitě či spíše vyhazuje 28 procent z nich. Naopak 48 procent lidí zbytky zpracovává do dalších pokrmů nebo tuto možnost upřednostňuje. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Too Good To Go, kterého se zúčastnila tisícovka respondentů. Nejčastějším důvodem vyhazování potravin po Vánocích je podle něj to, že lidé připravili příliš mnoho jídla.
Špatná kvalita ovzduší si ročně v EU vyžádá na 240 000 obětí, uvádí agentura
(ČTK) - Špatná kvalita ovzduší je v Evropě stále příčinou mnoha úmrtí a poškozuje řadu ekosystémů, uvedla Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Odhaduje se, že nejméně 239 000 úmrtí ročně lze v Evropské unii přičíst nadměrnému množství jemných prachových částic v ovzduší, uvedla EEA v nové zprávě.
MŽP vyčlenilo 100 milionů korun na údržbu remízků, mokřadů a mezí
(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vyčlenilo 100 milionů korun na údržbu remízů, mezí, stromořadí, mokřadů, skalek a příkopů. Vlastníci a správci pozemků mohou o dotace žádat od 16. prosince do konce března 2026. Peníze jsou určené na projekty v hodnotě od 10 000 korun do milionu korun.
Zlínskou Kovárnu Viva zavedení elektromobility zatím výrazněji neovlivnilo
ZLÍN (ČTK) - Zlínskou průmyslovou Kovárnu Viva zavádění elektromobility zatím výrazněji neovlivnilo. Kovárna se specializuje na výrobu zápustkových výkovků z oceli, k jejím zákazníkům patří společnosti z automobilového průmyslu, strojírenství, zemědělství i zdravotnictví.
Nošovický Hyundai investoval do výroby elektroaut a dalších úprav miliardy korun
NOŠOVICE (ČTK) - Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku investovala v posledních pěti letech do zavedení výroby aut na elektřinu a do opatření souvisejících s Green Deal miliardy korun. Využívá například elektřinu výhradně z obnovitelných zdrojů. V příštích letech budou investice pokračovat. ČTK to řekl mluvčí automobilky Petr Michník. Před pěti lety představila Evropská komise Zelenou dohodu pro Evropu, takzvaný Green Deal. Strategie na ochranu klimatu má dosáhnout v Evropě takzvané klimatické neutrality.
Lesy ČR a ČEZ budou spolupracovat při budování větrných elektráren
(ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) a energetická společnost ČEZ budou spolupracovat při přípravě a budování větrných elektráren na lesních pozemcích státu. Uzavřely memorandum. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi. ČEZ míní, že větrníky postavené v lesích by měly lidem méně vadit.
Česko v Bruselu opět vyzvalo k zákazu klecových chovů drůbeže v EU
BRUSEL (ČTK) - Česká republika při jednání v Bruselu opět vyzvala ostatní členské státy Evropské unie k zákazu klecových chovů drůbeže. Českým novinářům to řekl ministr zemědělství Marek Výborný, který se v belgické metropoli účastnil dvoudenního zasedání unijních ministrů. V Česku začne zákaz platit v roce 2027, ostatní země to zatím příliš neřeší.
Recyklovaný textil lze využít v interiérovém designu i umění, ukazuje liberecká univerzita
JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - V designu a výtvarném umění lze využít nový materiál z textilního odpadu, který před rokem vyvinula Technická univerzita v Liberci (TUL) ve spolupráci s Diakonií Broumov. Možnosti využití materiálu v interiérovém designu, na nábytku, osvětlení, ale například i ve výtvarných dílech představuje univerzita na výstavě Martina Hofmana Recyklus ve své Galerii N v Jablonci nad Nisou. Výstava potrvá do 20. prosince, řekl mluvčí univerzity Radek Pirkl.
Britská společnost investuje u Dánska do úložiště CO2 ve vyčerpaném ropném poli
KODAŇ (ČTK) - Britská chemická skupina INEOS bude spolu se svými partnery investovat do projektu na skladování oxidu uhličitého (CO2) u Dánska. Projekt nazvaný Greensand Future by mohl být prvním projektem svého druhu v EU, který zahájí provoz. Oznámila to společnosti INEOS, jejímž vlastníkem je britský miliardář Jim Ratcliffe.
Co dát do krmítka a jak přikrmovat ptáky, abychom jim neuškodili
(Ekolist) - Vyvěsit krmítko, zasypat do něj a pak už se těšit z malých opeřených strávníků, to patří k oblíbeným zimním činnostem v mnoha českých domácnostech. I přikrmování ptáků má však svá pravidla, abychom ptákům opravdu pomohli a naopak neublížili, upozorňuje Česká společnost ornitologická (ČSO). Podle ornitologů je při přikrmování důležitá především hygiena, kvalita nabízené potravy a bezpečné umístění krmítka.
Co dát do krmítka a jak přikrmovat ptáky, abychom jim neuškodili
(Ekolist) - Vyvěsit krmítko, zasypat do něj a pak už se těšit z malých opeřených strávníků, to patří k oblíbeným zimním činnostem v mnoha českých domácnostech. I přikrmování ptáků má však svá pravidla, abychom ptákům opravdu pomohli a naopak neublížili, upozorňuje Česká společnost ornitologická (ČSO). Podle ornitologů je při přikrmování důležitá především hygiena, kvalita nabízené potravy a bezpečné umístění krmítka.
|
Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37
|
(ČTK) - Automobilka Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně je zatím jedinou, která v Česku nevyrábí čistě elektrická osobní auta. Jeden ze svých dvou modelů produkuje od roku 2021 také v hybridní verzi. Do konce listopadu jich od té doby sjelo z linek téměř 293 000. Aktuálně tvoří hybridní Yaris zhruba polovinu celkové produkce. Investice do opatření, která souvisela se spuštěním hybridního modelu, společnost nemá k dispozici. Do celkové přestavby závodu před spuštěním výroby modelu Yaris včetně hybridní verze investovala v letech 2019 až 2021 přes čtyři miliardy korun. ČTK to řekl mluvčí automobilky Tomáš Paroubek.
(Celý text)
Okula Nýrsko chce nadále vyrábět pro automobilky. Není zásadní, zda pro elektroauta nebo spalovací vozy
11. prosince 2024 23:00
(ČTK) - Okula Nýrsko, výrobce plastových výlisků pro elektroniku, automobily a farmacii, chce dlouhodobě držet ve svém portfoliu dodávky dílů pro přední evropské automobilky. Po problémech s výpadky výroby asijských čipů a energetické krizi nastal výrazný posun ve vztazích výrobců k dodavatelům a jejich postoj je více partnerský než dominantní, který měli dříve. ČTK to řekl Emil Ondr, předseda představenstva Okuly.
(Celý text)
ČR hrozí kvůli změnám v podpoře OZE miliardové škody a arbitráže, míní asociace
11. prosince 2024 17:55
PRAHA (ČTK) - Česku po schválení novely energetického zákona hrozí podle solárníků miliardové škody a arbitráže. Změny, které mají omezit některé výdaje na podporu obnovitelných zdrojů energie, podle nich zcela mění zavedená pravidla a mohou mít likvidační důsledky pro obor. Uvedla to dnes Solární asociace. Ministerstvo financí už dříve kritiku odmítlo. Podle úřadu jde zejména o vylepšení kontrolních mechanismů.
(Celý text)
Experti: Změny v podpoře OZE jsou rizikem, pozitivem naopak normy pro akumulaci
11. prosince 2024 17:47
PRAHA (ČTK) - Změny v dotacích pro podporované zdroje energie (POZE) jsou rizikem pro další investice do obnovitelných zdrojů a mohou mít fatální dopad na celý sektor. Uvedli to zástupci oborových svazů a analytici, které ČTK oslovila. Pozitivně naopak hodnotí ukotvení pravidel pro akumulaci, agregaci a flexibilitu energie, což je podle nich klíčový krok pro další modernizaci tuzemské energetiky.
(Celý text)
Stabilní dodavatel elektřiny jako základ klidného domova
11. prosince 2024 15:42
() - Dodavatel elektřiny není jen firma, která vám posílá faktury. Je to partner, který vám umožňuje spolehlivý provoz všech domácích zařízení, od osvětlení po moderní spotřebiče. Společnost ČEZ patří mezi přední dodavatele elektřiny v Česku a nabízí řešení pro domácnosti i firmy, které hledají kombinaci kvality, flexibility a výhodných tarifů.
(Celý text)
Státní podpora obnovitelných zdrojů asi klesne, omezení schválila Sněmovna
11. prosince 2024 12:45
PRAHA (ČTK) - Státní podpora obnovitelných zdrojů poskytovaná ze státního rozpočtu se možná sníží. Zákon pravděpodobně zavede přesnější a individuální vyhodnocování výnosnosti solárních elektráren s výkonem nad 30 kilowattů uvedených do provozu v letech 2009 a 2010. Jejich provozovatelé budou muset například každoročně do 15. prosince informovat operátora trhu, zda jim v příštím roce vznikne nárok na podporu. Počítají s tím vládní pozměňovací návrhy, které dnes Sněmovna vložila do novely energetického zákona. Musí je ještě schválit Senát a podepsat prezident. Novela měla původně hlavně zavést do legislativy pravidla pro ukládání a agregaci elektřiny.
(Celý text)
Znečištění plasty se týká také půdy. Rizikové jsou i biologicky rozložitelné plasty, upozorňují vědci z MENDELU
11. prosince 2024 10:40
PRAHA (Ekolist) - Na konci listopadu se nepodařilo v rámci konference v jihokorejském Busanu vyjednat Globální plastovou úmluvu, která by směřovala nejen k omezení plastového odpadu, regulaci škodlivých látek v plastech a zlepšení systémů nakládání s odpady. Další jednání proto budou pokračovat v následujícím roce. Plasty se využívají prakticky ve všech oblastech lidské činnosti a jsou díky jejich vlastnostem v mnoha ohledech nenahraditelné.
(Celý text)
Vláda Cookových ostrovů usiluje o hlubokomořskou těžbu, aktivisté jsou proti
11. prosince 2024 10:39
(ČTK) - Vláda premiéra Marka Browna na Cookových ostrovech usiluje na dně Pacifického oceánu o těžbu polymetalických konkrecí, což jsou malé kusy hornin, které obsahují velké množství kovů, především železo a mangan, ale i měď, kobalt, nikl a zlato. Příznivci si od toho slibují zářnou budoucnost pro tichomořské ostrovy. Odpůrci, zejména z řad ekologických aktivistů, upozorňují, že by to mohlo mít neblahé důsledky na životní prostředí, kdy právě tyto ostrovy jsou nejvíce ohroženy klimatickou změnou. Informovala o tom stanice BBC.
(Celý text)
Demonstranti v Severní Makedonii požadovali opatření proti znečištění ovzduší
11. prosince 2024 10:38
SKOPJE (ČTK) - Tisíce lidí v Severní Makedonii se včera zúčastnily demonstrací za zlepšení kvality ovzduší. Podle nich má vláda svou nečinností podíl na tom, že města balkánské země patří k nejznečištěnějším v Evropě. Informovala o tom agentura AP.
(Celý text)
Návštěvníci Šumavy chápou význam mrtvého dřeva. Rozšiřovali by bezzásahová území!
11. prosince 2024 05:14
PRAHA (Ekolist) - Dvě třetiny návštěvníků Šumavy cítí smutek při pohledu na odumřelé dřevo. Přitom 94 procent návštěvníků souhlasí s tím, že odumřelé dřevo je klíčovou složkou biologické rozmanitosti. Takové jsou dílčí výsledky ankety, do které se zapojilo na 400 respondentů.
(Celý text)
Po Vánocích jídlo zbyde 90 procentům Čechů, 28 procent z nich ho vyhazuje
11. prosince 2024 02:06
(ČTK) - Téměř 90 procentům Čechů po Vánocích zbyde jídlo. Tyto zbytky následně určitě či spíše vyhazuje 28 procent z nich. Naopak 48 procent lidí zbytky zpracovává do dalších pokrmů nebo tuto možnost upřednostňuje. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Too Good To Go, kterého se zúčastnila tisícovka respondentů. Nejčastějším důvodem vyhazování potravin po Vánocích je podle něj to, že lidé připravili příliš mnoho jídla.
(Celý text)
Špatná kvalita ovzduší si ročně v EU vyžádá na 240 000 obětí, uvádí agentura
11. prosince 2024 02:03
(ČTK) - Špatná kvalita ovzduší je v Evropě stále příčinou mnoha úmrtí a poškozuje řadu ekosystémů, uvedla Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Odhaduje se, že nejméně 239 000 úmrtí ročně lze v Evropské unii přičíst nadměrnému množství jemných prachových částic v ovzduší, uvedla EEA v nové zprávě.
(Celý text)
MŽP vyčlenilo 100 milionů korun na údržbu remízků, mokřadů a mezí
11. prosince 2024 01:55
(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vyčlenilo 100 milionů korun na údržbu remízů, mezí, stromořadí, mokřadů, skalek a příkopů. Vlastníci a správci pozemků mohou o dotace žádat od 16. prosince do konce března 2026. Peníze jsou určené na projekty v hodnotě od 10 000 korun do milionu korun.
(Celý text)
Zlínskou Kovárnu Viva zavedení elektromobility zatím výrazněji neovlivnilo
10. prosince 2024 23:00
ZLÍN (ČTK) - Zlínskou průmyslovou Kovárnu Viva zavádění elektromobility zatím výrazněji neovlivnilo. Kovárna se specializuje na výrobu zápustkových výkovků z oceli, k jejím zákazníkům patří společnosti z automobilového průmyslu, strojírenství, zemědělství i zdravotnictví.
(Celý text)
Nošovický Hyundai investoval do výroby elektroaut a dalších úprav miliardy korun
10. prosince 2024 23:00
NOŠOVICE (ČTK) - Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku investovala v posledních pěti letech do zavedení výroby aut na elektřinu a do opatření souvisejících s Green Deal miliardy korun. Využívá například elektřinu výhradně z obnovitelných zdrojů. V příštích letech budou investice pokračovat. ČTK to řekl mluvčí automobilky Petr Michník. Před pěti lety představila Evropská komise Zelenou dohodu pro Evropu, takzvaný Green Deal. Strategie na ochranu klimatu má dosáhnout v Evropě takzvané klimatické neutrality.
(Celý text)
Lesy ČR a ČEZ budou spolupracovat při budování větrných elektráren
10. prosince 2024 19:51
(ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) a energetická společnost ČEZ budou spolupracovat při přípravě a budování větrných elektráren na lesních pozemcích státu. Uzavřely memorandum. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi. ČEZ míní, že větrníky postavené v lesích by měly lidem méně vadit.
(Celý text)
Česko v Bruselu opět vyzvalo k zákazu klecových chovů drůbeže v EU
10. prosince 2024 19:20
BRUSEL (ČTK) - Česká republika při jednání v Bruselu opět vyzvala ostatní členské státy Evropské unie k zákazu klecových chovů drůbeže. Českým novinářům to řekl ministr zemědělství Marek Výborný, který se v belgické metropoli účastnil dvoudenního zasedání unijních ministrů. V Česku začne zákaz platit v roce 2027, ostatní země to zatím příliš neřeší.
(Celý text)
Recyklovaný textil lze využít v interiérovém designu i umění, ukazuje liberecká univerzita
10. prosince 2024 19:19
JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - V designu a výtvarném umění lze využít nový materiál z textilního odpadu, který před rokem vyvinula Technická univerzita v Liberci (TUL) ve spolupráci s Diakonií Broumov. Možnosti využití materiálu v interiérovém designu, na nábytku, osvětlení, ale například i ve výtvarných dílech představuje univerzita na výstavě Martina Hofmana Recyklus ve své Galerii N v Jablonci nad Nisou. Výstava potrvá do 20. prosince, řekl mluvčí univerzity Radek Pirkl.
(Celý text)
Britská společnost investuje u Dánska do úložiště CO2 ve vyčerpaném ropném poli
10. prosince 2024 19:14
KODAŇ (ČTK) - Britská chemická skupina INEOS bude spolu se svými partnery investovat do projektu na skladování oxidu uhličitého (CO2) u Dánska. Projekt nazvaný Greensand Future by mohl být prvním projektem svého druhu v EU, který zahájí provoz. Oznámila to společnosti INEOS, jejímž vlastníkem je britský miliardář Jim Ratcliffe.
(Celý text)
Co dát do krmítka a jak přikrmovat ptáky, abychom jim neuškodili
10. prosince 2024 13:19
(Ekolist) - Vyvěsit krmítko, zasypat do něj a pak už se těšit z malých opeřených strávníků, to patří k oblíbeným zimním činnostem v mnoha českých domácnostech. I přikrmování ptáků má však svá pravidla, abychom ptákům opravdu pomohli a naopak neublížili, upozorňuje Česká společnost ornitologická (ČSO). Podle ornitologů je při přikrmování důležitá především hygiena, kvalita nabízené potravy a bezpečné umístění krmítka.
(Celý text)
Co dát do krmítka a jak přikrmovat ptáky, abychom jim neuškodili
10. prosince 2024 13:19
(Ekolist) - Vyvěsit krmítko, zasypat do něj a pak už se těšit z malých opeřených strávníků, to patří k oblíbeným zimním činnostem v mnoha českých domácnostech. I přikrmování ptáků má však svá pravidla, abychom ptákům opravdu pomohli a naopak neublížili, upozorňuje Česká společnost ornitologická (ČSO). Podle ornitologů je při přikrmování důležitá především hygiena, kvalita nabízené potravy a bezpečné umístění krmítka.
(Celý text)