titulní strana > zpráva ecomonitoru
Kužvart: Rezervu můžeme při vstupu do EU využít i politicky
24. listopadu 2000 15:00

PRAHA (EkoList) - O úspěchu nebo neúspěchu 6. konference stran Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách v Haagu rozhodnou podle ministra životního prostředí ČR Miloše Kužvarta stanoviska zemí jako jsou Spojené státy, Japonsko a Rusko. "Na nich především záleží, aby se v Haagu dospělo k vítané shodě," odpověděl dnes na otázky EkoListu ministr Kužvart, který se včera večer vrátil z Haagu.
(Celý text)

Pronk přišel s kompromisem, který se nikomu nelíbí
24. listopadu 2000 11:56

PRAHA/HAAG (EkoList) - Nizozemský ministr životního prostředí Jan Pronk, který předsedá haagské konferenci OSN o změnách klimatu, přišel včera s třináctistránkovým materiálem, který představil jako kompromis, na němž by se mohly všechny strany shodnout. "Je to vyrovnaný materiál. Věděli jsme, že to bude bolet, ale v mém návrhu je pro každého něco," řekl Pronk. Jeho návrh ovšem vyvolal okamžitou negativní odezvu. Velmi ostře proti se postavila Evropská unie (EU). "Ten materiál je velkým zklamáním, je naprosto nepřijatelný," reagovala francouzská ministryně životního prostředí Dominique Voynetová. Francie v současné době předsedá EU.
(Celý text)

EU chce slevit ze svého požadavku na národní opatření
24. listopadu 2000 11:10

PRAHA/HAAG (EkoList) - Evropská unie by byla v Haagu ochotna ustoupit ze svého požadavku na alespoň poloviční plnění kjótských závazků domácími opatřeními za podmínky, že ostatní země přistoupí na účinný systém kontroly a postihu neplnění závazků. S odvoláním na výrok francouzské ministryně životního prostředí Dominique Voynetové to napsala agentura ČTK. Šestá konference stran Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách v Haagu, která měla dnes oficiálně skončit, je poznamenaná sporem, na jehož jedné straně stojí Evropská unie a rozvojové země a na druhé Spojené státy, Kanada, Japonsko a Austrálie.
(Celý text)

Ostrovním státům hrozí milionové ztráty kvůli oteplování
23. listopadu 2000 14:05

PRAHA/HAAG (EkoList) - Osm až šestnáct milionů amerických dolarů ročně budou činit ztráty ostrovního státu Kiribati kolem roku 2050 kvůli klimatickým změnám. To je 17, respektive až 34 procent HDP tohoto pacifického státečku. Bohatší Fidži bude ve stejné době tratit dokonce 23 až 52 miliónů dolarů ročně (2 až 4 % HDP). Vyplývá to ze zprávy "Města, moře a bouře", kterou včera na konferenci OSN o změnách klimatu v Haagu zveřejnila Světová banka (SB). O něco lépe na tom budou vyšší ostrovy, jako je Viti Levu na Fidži, zatímco ostrůvky zvedající se jen nízko nad mořem, jako je atol Tarawa na Kiribati, zasáhnou důsledky klimatických změn mnohem drtivěji.
(Celý text)

Greenpeace uspořádali před Delvitou snídani "slepých"
23. listopadu 2000 13:13

PRAHA (EkoList) - Snídaní "slepců" chtěli dnes aktivisté Greenpeace upozornit zákazníky supermarketu Delvita na Florenci v Praze, že "nevědí, co jedí" - tedy že na výrobcích, které v Delvitě nakupují, nepoznají, zda obsahují geneticky modifikované organismy (GMO) či nikoli. "Jde nám o to, aby se Delvita v ČR zachovala jako její mateřská belgická firma Delhaize, která svým zákazníkům garantuje, že její potraviny geneticky modifikované organismy neobsahují," vysvětluje smysl dnešního happeningu Čestmír Hrdinka z Greenpeace. Podle něj má Delvita možnost ovlivnit obsah prodávaných výrobků minimálně u těch, které jsou opatřeny jejím logem (obyčejně doplněným nápisem "Lev-ně"). "Obsah těchto výrobků mohou snadno smluvně upravit," argumentuje Hrdinka.

Před Delvitou

Aktivisté Greenpeace připravují před supermarketem Delvita v Praze na Florenci "snídani slepých", kterou chtějí upozornit na to, že výrobky s obsahem GMO, které Delvita prodává, nejsou pro zákazníky zřetelně označeny. Foto: Jakub Kašpar/EkoList

Aktivisté Greenpeace dnes před supermarketem Delvita na Florenci posnídali s očima zavázanýma páskou s písmenem "X" - symbolem kampaně proti genetickým manipulacím. Obsluhoval je v roli číšníka herec divadla Ypsilon Petr Vacek a jejich kolegové rozdávali zákazníkům kartičky s dopisem generálnímu řediteli Delvity Dirku van den Berghemu, v němž je žádán o zastavení prodeje potravin s obsahem GMO. U kolemjdoucích měli aktivisté úspěch - kolem stolu se "slepeckou snídaní" se postupně zastavilo několik desítek lidí, neustále jich tu postávalo kolem třicítky. Kartičku se vzkazem pro ředitele Delvity si vzali téměř všichni z nich, někteří ji dokonce hned na místě podepsali.
(Celý text)

V Haagu létají koláče, ale naděje stále žije
23. listopadu 2000 12:50

PRAHA/HAAG (EkoList) - Objevily se náznaky, že ministři 185 zemí dospějí na 6. konferenci stran Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu k dohodě. Jednání pokračovala i dnes v noci porovnáváním komplexních argumentů týkajících se pravidel plnění závazků o snižování emisí skleníkových plynů.
(Celý text)

V Chemopetrolu odstavili kvůli poruše výrobu agrochemikálií
22. listopadu 2000 17:55

LITVÍNOV (ČIA) - V důsledku poruchy v teplárně T 700 byla dnes odstavena v provozech společnosti Chemopetrol Litvínov na Mostecku výroba agrochemikálií.
(Celý text)

Poláci i Skandinávci chtějí rychlé vybudování dálnic
22. listopadu 2000 17:40

OSTRAVA (ČIA) - Koncepce dopravy a VI. transevropský dopravní koridor byly tématy dnešním dnem ukončeného IV. ročníku mezinárodní konference Transport 2000 v Ostravě. Právě koridor, jež povede přes ČR má totiž spojit sever Evropy s jihem.
(Celý text)

Hradečtí hledají nového investora pro dopravní terminál
22. listopadu 2000 16:40

HRADEC KRÁLOVÉ (ČIA) - Investora, jež by se podílel na financování nového dopravního terminálu v Hradci Králové, stále hledají královéhradečtí radní. Posledním zasedáním schválila rada města záměr hledat nového partnera formou výběrového řízení. Jeho výsledek by měl být oznámen počátkem příštího roku.
(Celý text)

Podle V4 by "propady" měly pokrýt maximálně 10% podíl emisí
22. listopadu 2000 16:12

PRAHA/HAAG (EkoList) - Maximálně 10% podíl na snižování emisí skleníkových plynů v rámci tzv. "mechanismu čistého rozvoje" by podle Visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) měly mít tzv. "propady". Stanovisko V4 představil včera na ministerské části konference OSN o klimatických změnách v Haagu maďarský ministr životního prostředí Ferenc Ligetvári.
(Celý text)

Na Litoměřicku vzniknou dvory pro sběr nebezpečných odpadů
22. listopadu 2000 14:20

LITOMĚŘICE (ČIA) - Tři velké dvory pro sběr a následnou likvidaci drobného nebezpečného odpadu vzniknou na Litoměřicku v Roudnici nad Labem, Lovosicích a Litoměřicích. V dalších zhruba 19 obcích okresu se v příštích letech počítá se vznikem menších sběrných míst pro odpady.
(Celý text)

Haag: Dohoda stále není na dohled
22. listopadu 2000 13:00

PRAHA/HAAG (EkoList) - Naděje na možný zlom v jednáních 6. konference stran Rámcové úmluvy OSN vzala za své, napsala včera BBC. Francouzská ministryně životního prostředí Dominique Voynetová prohlásila, že Evropská unie nebude vyjednávat o americkém návrhu na využití propadů a obvinila USA z hledání cestiček, jak obejít závazky plynoucí z Kjótského protokolu. "Spojené státy se snažily zničit naši práci za poslední tři roky," řekla Voynetová včera na brífingu Evropské unie, které nyní Francie předsedá.
(Celý text)

Třetina Karlovarska získala kvalitní pitnou vodu
21. listopadu 2000 17:40

KARLOVY VARY (ČIA) - Kvalitní pitnou vodu má od dneška západní část Karlovarska a město Ostrov. V Karlových Varech dopoledne přívodním kohoutem otočil ministr zemědělství Jan Fencl, který tak uvedl tak do provozu největší investiční akci v oblasti vodárenství posledních deseti let.
(Celý text)

Indiánka Uwa: Ropa je pro nás svatá
21. listopadu 2000 17:19

HAAG (zvláštní zpravodajka EkoListu) - Jak jsme již informovali, v pátek 17. 11. 2000 před budovou Soudního dvoru v Haagu proběhla demonstrace na podporu kolumbijského indiánského kmene Uwa. Požádali jsme o rozhovor jednu z členek kmene a organizátorek pátečního protestu Doris Cristanchovou.
(Celý text)

Thomas Klestil se musel i v Bratislavě vyjadřovat k Temelínu
21. listopadu 2000 16:45

PRAHA, BRATISLAVA (<A HREF="http://cia.atlas.cz" TARGET="_blank">ČIA</A>, SITA) - Otázky týkající se spuštění Jaderné elektrárny Temelín (JETE) provázely i návštěvu rakouského prezidenta Thomase Klestila na Slovensku. Na dnešní tiskové konferenci po jednání se slovenským prezidentem Rudolfem Schusterem rakouský prezident řekl, že v česko-rakouském sporu nejde o to, zda jaderná energie "ano či ne", ale o to, aby se pro jaderné elektrárny přijaly závazné bezpečnostní standardy, které by museli dodržovat všichni.
(Celý text)

Stát stanovil podmínky úpravy splátek zemědělských půjček
21. listopadu 2000 15:45

PRAHA (ČIA) - Ministerstva zemědělství a financí stanovila podmínky úpravy splátek návratných finančních výpomocí. Tyto půjčky poskytoval stát zemědělcům v letech 1991 až 1995. Zemědělci mohou požádat o další rozložení, odložení splátek o jeden až tři roky a požádat o zvýšenou bonifikaci. "Žadatel však nesmí být dlužníkem státu," oznámil dnes ČIA mluvčí ministerstva zemědělství Pavel Kovář.
(Celý text)

USA a EU se v Haagu handrkují
21. listopadu 2000 13:30

PRAHA/HAAG (EkoList) - Necelé tři dny zbývají do pátku - tedy posledního dne, kdy by se konference v Haagu mohla ještě dobrat k úspěchu, tedy k uzavření dohody o konkrétních realizacích závazků z Kjóta. Americká delegace včera přišla s návrhy, kterými chce vyjednávání s Evropskou unií posunout z mrtvého bodu, na němž mezitím uvízlo.
(Celý text)

Haag: Chirac otevřeně kritizoval USA
21. listopadu 2000 10:30

PRAHA/HAAG (EkoList) - Francouzský prezident Jacques Chirac včera v Haagu, kde začala ministerská část 6. Konference stran Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách, vystoupil s projevem, který byl kriticky zaměřen proti klimatické politice Spojených států. Chirac Američanům vyčinil za to, že na celosvětovém objemu emisí skleníkových plynů se podílejí celou čtvrtinou. "Každý Američan vyprodukuje třikrát víc skleníkových plynů než Francouz," upřesnil Chirac a dodal: "Je proto především na Američanech, aby se naplnily naše naděje na účinné omezení emisí skleníkových plynů v globálním měřítku." Prezident také vyzval Spojené státy, aby se spojily s ostatními rozvinutými zeměmi "v boji proti klimatické změně, nové hranici našeho rozvoje".
(Celý text)

Hanzelka a Zikmund dostali Cenu ministra životního prostředí
21. listopadu 2000 09:05

PRAHA (EkoList) - Na pražském Žofíně udělil včera, před svým odjezdem na světovou konferenci o klimatu do Haagu, ministr životního prostředí Miloš Kužvart (ČSSD) již tradiční Ceny ministra. Ty se od roku 1994 udělují za přínos pro životní prostředí. Laureáty hlavní Ceny ministra se letos stali cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. Podle ministra Kužvarta ji získali "za celoživotní dílo v publikační činnosti o životním prostředí."
(Celý text)

Meacher: Dohoda je v zájmu USA
21. listopadu 2000 09:00

PRAHA (EkoList, BBC) - Přestože zejména v otázce obchodování s emisemi a využití tzv. propadů rozpory mezi Spojenými státy a Evropskou unií v Haagu stále přetrvávají, zůstává náměstek britského ministra životního prostředí Michael Meacher, jak sám říká, "mírně optimistický", a stále věří, že v Haagu vznikne konkrétní mezinárodní dohoda o boji proti klimatickým změnám. Meacher zároveň včera připomněl, že druhý týden v Haagu přinese velmi důležité záležitosti právě proto, že se USA a EU dosud nebyly schopny dohodnout, jak nejlépe realizovat to, na čem se dohodly v roce 1997 v Kjótu.
(Celý text)

Meacher: Dohoda je v zájmu USA
21. listopadu 2000 09:00

PRAHA (EkoList, BBC) - Přestože zejména v otázce obchodování s emisemi a využití tzv. propadů rozpory mezi Spojenými státy a Evropskou unií v Haagu stále přetrvávají, zůstává náměstek britského ministra životního prostředí Michael Meacher, jak sám říká, "mírně optimistický", a stále věří, že v Haagu vznikne konkrétní mezinárodní dohoda o boji proti klimatickým změnám. Meacher zároveň včera připomněl, že druhý týden v Haagu přinese velmi důležité záležitosti právě proto, že se USA a EU dosud nebyly schopny dohodnout, jak nejlépe realizovat to, na čem se dohodly v roce 1997 v Kjótu.
(Celý text)

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Kužvart: Rezervu můžeme při vstupu do EU využít i politicky
24. listopadu 2000 15:00

PRAHA (EkoList) - O úspěchu nebo neúspěchu 6. konference stran Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách v Haagu rozhodnou podle ministra životního prostředí ČR Miloše Kužvarta stanoviska zemí jako jsou Spojené státy, Japonsko a Rusko. "Na nich především záleží, aby se v Haagu dospělo k vítané shodě," odpověděl dnes na otázky EkoListu ministr Kužvart, který se včera večer vrátil z Haagu.
(Celý text)

Pronk přišel s kompromisem, který se nikomu nelíbí
24. listopadu 2000 11:56

PRAHA/HAAG (EkoList) - Nizozemský ministr životního prostředí Jan Pronk, který předsedá haagské konferenci OSN o změnách klimatu, přišel včera s třináctistránkovým materiálem, který představil jako kompromis, na němž by se mohly všechny strany shodnout. "Je to vyrovnaný materiál. Věděli jsme, že to bude bolet, ale v mém návrhu je pro každého něco," řekl Pronk. Jeho návrh ovšem vyvolal okamžitou negativní odezvu. Velmi ostře proti se postavila Evropská unie (EU). "Ten materiál je velkým zklamáním, je naprosto nepřijatelný," reagovala francouzská ministryně životního prostředí Dominique Voynetová. Francie v současné době předsedá EU.
(Celý text)

EU chce slevit ze svého požadavku na národní opatření
24. listopadu 2000 11:10

PRAHA/HAAG (EkoList) - Evropská unie by byla v Haagu ochotna ustoupit ze svého požadavku na alespoň poloviční plnění kjótských závazků domácími opatřeními za podmínky, že ostatní země přistoupí na účinný systém kontroly a postihu neplnění závazků. S odvoláním na výrok francouzské ministryně životního prostředí Dominique Voynetové to napsala agentura ČTK. Šestá konference stran Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách v Haagu, která měla dnes oficiálně skončit, je poznamenaná sporem, na jehož jedné straně stojí Evropská unie a rozvojové země a na druhé Spojené státy, Kanada, Japonsko a Austrálie.
(Celý text)

Ostrovním státům hrozí milionové ztráty kvůli oteplování
23. listopadu 2000 14:05

PRAHA/HAAG (EkoList) - Osm až šestnáct milionů amerických dolarů ročně budou činit ztráty ostrovního státu Kiribati kolem roku 2050 kvůli klimatickým změnám. To je 17, respektive až 34 procent HDP tohoto pacifického státečku. Bohatší Fidži bude ve stejné době tratit dokonce 23 až 52 miliónů dolarů ročně (2 až 4 % HDP). Vyplývá to ze zprávy "Města, moře a bouře", kterou včera na konferenci OSN o změnách klimatu v Haagu zveřejnila Světová banka (SB). O něco lépe na tom budou vyšší ostrovy, jako je Viti Levu na Fidži, zatímco ostrůvky zvedající se jen nízko nad mořem, jako je atol Tarawa na Kiribati, zasáhnou důsledky klimatických změn mnohem drtivěji.
(Celý text)

Greenpeace uspořádali před Delvitou snídani "slepých"
23. listopadu 2000 13:13

PRAHA (EkoList) - Snídaní "slepců" chtěli dnes aktivisté Greenpeace upozornit zákazníky supermarketu Delvita na Florenci v Praze, že "nevědí, co jedí" - tedy že na výrobcích, které v Delvitě nakupují, nepoznají, zda obsahují geneticky modifikované organismy (GMO) či nikoli. "Jde nám o to, aby se Delvita v ČR zachovala jako její mateřská belgická firma Delhaize, která svým zákazníkům garantuje, že její potraviny geneticky modifikované organismy neobsahují," vysvětluje smysl dnešního happeningu Čestmír Hrdinka z Greenpeace. Podle něj má Delvita možnost ovlivnit obsah prodávaných výrobků minimálně u těch, které jsou opatřeny jejím logem (obyčejně doplněným nápisem "Lev-ně"). "Obsah těchto výrobků mohou snadno smluvně upravit," argumentuje Hrdinka.

Před Delvitou

Aktivisté Greenpeace připravují před supermarketem Delvita v Praze na Florenci "snídani slepých", kterou chtějí upozornit na to, že výrobky s obsahem GMO, které Delvita prodává, nejsou pro zákazníky zřetelně označeny. Foto: Jakub Kašpar/EkoList

Aktivisté Greenpeace dnes před supermarketem Delvita na Florenci posnídali s očima zavázanýma páskou s písmenem "X" - symbolem kampaně proti genetickým manipulacím. Obsluhoval je v roli číšníka herec divadla Ypsilon Petr Vacek a jejich kolegové rozdávali zákazníkům kartičky s dopisem generálnímu řediteli Delvity Dirku van den Berghemu, v němž je žádán o zastavení prodeje potravin s obsahem GMO. U kolemjdoucích měli aktivisté úspěch - kolem stolu se "slepeckou snídaní" se postupně zastavilo několik desítek lidí, neustále jich tu postávalo kolem třicítky. Kartičku se vzkazem pro ředitele Delvity si vzali téměř všichni z nich, někteří ji dokonce hned na místě podepsali.
(Celý text)

V Haagu létají koláče, ale naděje stále žije
23. listopadu 2000 12:50

PRAHA/HAAG (EkoList) - Objevily se náznaky, že ministři 185 zemí dospějí na 6. konferenci stran Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu k dohodě. Jednání pokračovala i dnes v noci porovnáváním komplexních argumentů týkajících se pravidel plnění závazků o snižování emisí skleníkových plynů.
(Celý text)

V Chemopetrolu odstavili kvůli poruše výrobu agrochemikálií
22. listopadu 2000 17:55

LITVÍNOV (ČIA) - V důsledku poruchy v teplárně T 700 byla dnes odstavena v provozech společnosti Chemopetrol Litvínov na Mostecku výroba agrochemikálií.
(Celý text)

Poláci i Skandinávci chtějí rychlé vybudování dálnic
22. listopadu 2000 17:40

OSTRAVA (ČIA) - Koncepce dopravy a VI. transevropský dopravní koridor byly tématy dnešním dnem ukončeného IV. ročníku mezinárodní konference Transport 2000 v Ostravě. Právě koridor, jež povede přes ČR má totiž spojit sever Evropy s jihem.
(Celý text)

Hradečtí hledají nového investora pro dopravní terminál
22. listopadu 2000 16:40

HRADEC KRÁLOVÉ (ČIA) - Investora, jež by se podílel na financování nového dopravního terminálu v Hradci Králové, stále hledají královéhradečtí radní. Posledním zasedáním schválila rada města záměr hledat nového partnera formou výběrového řízení. Jeho výsledek by měl být oznámen počátkem příštího roku.
(Celý text)

Podle V4 by "propady" měly pokrýt maximálně 10% podíl emisí
22. listopadu 2000 16:12

PRAHA/HAAG (EkoList) - Maximálně 10% podíl na snižování emisí skleníkových plynů v rámci tzv. "mechanismu čistého rozvoje" by podle Visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) měly mít tzv. "propady". Stanovisko V4 představil včera na ministerské části konference OSN o klimatických změnách v Haagu maďarský ministr životního prostředí Ferenc Ligetvári.
(Celý text)

Na Litoměřicku vzniknou dvory pro sběr nebezpečných odpadů
22. listopadu 2000 14:20

LITOMĚŘICE (ČIA) - Tři velké dvory pro sběr a následnou likvidaci drobného nebezpečného odpadu vzniknou na Litoměřicku v Roudnici nad Labem, Lovosicích a Litoměřicích. V dalších zhruba 19 obcích okresu se v příštích letech počítá se vznikem menších sběrných míst pro odpady.
(Celý text)

Haag: Dohoda stále není na dohled
22. listopadu 2000 13:00

PRAHA/HAAG (EkoList) - Naděje na možný zlom v jednáních 6. konference stran Rámcové úmluvy OSN vzala za své, napsala včera BBC. Francouzská ministryně životního prostředí Dominique Voynetová prohlásila, že Evropská unie nebude vyjednávat o americkém návrhu na využití propadů a obvinila USA z hledání cestiček, jak obejít závazky plynoucí z Kjótského protokolu. "Spojené státy se snažily zničit naši práci za poslední tři roky," řekla Voynetová včera na brífingu Evropské unie, které nyní Francie předsedá.
(Celý text)

Třetina Karlovarska získala kvalitní pitnou vodu
21. listopadu 2000 17:40

KARLOVY VARY (ČIA) - Kvalitní pitnou vodu má od dneška západní část Karlovarska a město Ostrov. V Karlových Varech dopoledne přívodním kohoutem otočil ministr zemědělství Jan Fencl, který tak uvedl tak do provozu největší investiční akci v oblasti vodárenství posledních deseti let.
(Celý text)

Indiánka Uwa: Ropa je pro nás svatá
21. listopadu 2000 17:19

HAAG (zvláštní zpravodajka EkoListu) - Jak jsme již informovali, v pátek 17. 11. 2000 před budovou Soudního dvoru v Haagu proběhla demonstrace na podporu kolumbijského indiánského kmene Uwa. Požádali jsme o rozhovor jednu z členek kmene a organizátorek pátečního protestu Doris Cristanchovou.
(Celý text)

Thomas Klestil se musel i v Bratislavě vyjadřovat k Temelínu
21. listopadu 2000 16:45

PRAHA, BRATISLAVA (<A HREF="http://cia.atlas.cz" TARGET="_blank">ČIA</A>, SITA) - Otázky týkající se spuštění Jaderné elektrárny Temelín (JETE) provázely i návštěvu rakouského prezidenta Thomase Klestila na Slovensku. Na dnešní tiskové konferenci po jednání se slovenským prezidentem Rudolfem Schusterem rakouský prezident řekl, že v česko-rakouském sporu nejde o to, zda jaderná energie "ano či ne", ale o to, aby se pro jaderné elektrárny přijaly závazné bezpečnostní standardy, které by museli dodržovat všichni.
(Celý text)

Stát stanovil podmínky úpravy splátek zemědělských půjček
21. listopadu 2000 15:45

PRAHA (ČIA) - Ministerstva zemědělství a financí stanovila podmínky úpravy splátek návratných finančních výpomocí. Tyto půjčky poskytoval stát zemědělcům v letech 1991 až 1995. Zemědělci mohou požádat o další rozložení, odložení splátek o jeden až tři roky a požádat o zvýšenou bonifikaci. "Žadatel však nesmí být dlužníkem státu," oznámil dnes ČIA mluvčí ministerstva zemědělství Pavel Kovář.
(Celý text)

USA a EU se v Haagu handrkují
21. listopadu 2000 13:30

PRAHA/HAAG (EkoList) - Necelé tři dny zbývají do pátku - tedy posledního dne, kdy by se konference v Haagu mohla ještě dobrat k úspěchu, tedy k uzavření dohody o konkrétních realizacích závazků z Kjóta. Americká delegace včera přišla s návrhy, kterými chce vyjednávání s Evropskou unií posunout z mrtvého bodu, na němž mezitím uvízlo.
(Celý text)

Haag: Chirac otevřeně kritizoval USA
21. listopadu 2000 10:30

PRAHA/HAAG (EkoList) - Francouzský prezident Jacques Chirac včera v Haagu, kde začala ministerská část 6. Konference stran Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách, vystoupil s projevem, který byl kriticky zaměřen proti klimatické politice Spojených států. Chirac Američanům vyčinil za to, že na celosvětovém objemu emisí skleníkových plynů se podílejí celou čtvrtinou. "Každý Američan vyprodukuje třikrát víc skleníkových plynů než Francouz," upřesnil Chirac a dodal: "Je proto především na Američanech, aby se naplnily naše naděje na účinné omezení emisí skleníkových plynů v globálním měřítku." Prezident také vyzval Spojené státy, aby se spojily s ostatními rozvinutými zeměmi "v boji proti klimatické změně, nové hranici našeho rozvoje".
(Celý text)

Hanzelka a Zikmund dostali Cenu ministra životního prostředí
21. listopadu 2000 09:05

PRAHA (EkoList) - Na pražském Žofíně udělil včera, před svým odjezdem na světovou konferenci o klimatu do Haagu, ministr životního prostředí Miloš Kužvart (ČSSD) již tradiční Ceny ministra. Ty se od roku 1994 udělují za přínos pro životní prostředí. Laureáty hlavní Ceny ministra se letos stali cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. Podle ministra Kužvarta ji získali "za celoživotní dílo v publikační činnosti o životním prostředí."
(Celý text)

Meacher: Dohoda je v zájmu USA
21. listopadu 2000 09:00

PRAHA (EkoList, BBC) - Přestože zejména v otázce obchodování s emisemi a využití tzv. propadů rozpory mezi Spojenými státy a Evropskou unií v Haagu stále přetrvávají, zůstává náměstek britského ministra životního prostředí Michael Meacher, jak sám říká, "mírně optimistický", a stále věří, že v Haagu vznikne konkrétní mezinárodní dohoda o boji proti klimatickým změnám. Meacher zároveň včera připomněl, že druhý týden v Haagu přinese velmi důležité záležitosti právě proto, že se USA a EU dosud nebyly schopny dohodnout, jak nejlépe realizovat to, na čem se dohodly v roce 1997 v Kjótu.
(Celý text)

Meacher: Dohoda je v zájmu USA
21. listopadu 2000 09:00

PRAHA (EkoList, BBC) - Přestože zejména v otázce obchodování s emisemi a využití tzv. propadů rozpory mezi Spojenými státy a Evropskou unií v Haagu stále přetrvávají, zůstává náměstek britského ministra životního prostředí Michael Meacher, jak sám říká, "mírně optimistický", a stále věří, že v Haagu vznikne konkrétní mezinárodní dohoda o boji proti klimatickým změnám. Meacher zároveň včera připomněl, že druhý týden v Haagu přinese velmi důležité záležitosti právě proto, že se USA a EU dosud nebyly schopny dohodnout, jak nejlépe realizovat to, na čem se dohodly v roce 1997 v Kjótu.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama