|
titulní strana > zpráva ecomonitoru
Ochránci přírody vysadili jižně od Prahy sto rostlin koniklece otevřeného
1. prosince 2024 01:16
PRAHA (ČTK) - Ochránci přírody vysadili jižně od Prahy sto rostlin koniklece otevřeného. Cílem je vrátit kriticky ohrožený druh do míst, kde byl naposledy zaznamenán v 60. letech minulého století. Tato květina s něžnými modrofialovými květy, která rozkvétá brzy na jaře, se v ČR vyskytuje už jen ve 20 oblastech, především v Chráněné krajinné oblasti České středohoří a na Doupovsku. Celková populace se odhaduje na 2000 jedinců, informovala ČTK mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) Karolína Šůlová.
Stěhování hrochů v Zoo Ostrava: Přijel samec z Karlsruhe. Stávající zamířil do Berlína
OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoo si vyměnila hrochy s německými zahradami. V Ostravě našel domov samec z Karlsruhe, stávající se stěhoval do Berlína. Důvodem je genetická rozmanitost. Transport proběhl hladce, nový samec se aklimatizuje. Důvodem výměny byla obnova krve, tedy zachování životaschopné a geneticky variabilní populace hrochů v lidské péči, řekla mluvčí zahrady Šárka Nováková. Oba hroši jsou již na místě.
Do pražských ulic vyjedou dva vánočně ozdobené popelářské vozy
PRAHA (ČTK) - Lidé v Praze budou moci od 1. prosince do konce roku narazit na dva svátečně ozdobené a osvětlené popelářské vozy, které do ulic vyšle městská společnost Pražské služby (PSAS). Oproti minulým letům jeden vůz přibyl, v terénu oba budou vždy při večerních směnách od 19:00. Vánoční osvětlení několika tramvají a autobusů připravil i dopravní podnik (DPP).
Metrostav v Norsku hloubí síť tunelů pro uložení odpadu
(ČTK) - Dceřiná společnost Metrostavu Norge razí v Norsku podzemní objekt k ukládání odpadu z výroby zinku. V oblasti vnitřních fjordů ve městě Odda nedaleko Bergenu staví od začátku letošního srpna a má jít o největší podzemní objekt v historii mateřské společnosti. Kaverny budou sloužit těžební společnosti Boliden. Mluvčí společnosti Radim Mana ČTK řekl, že cena zakázky je téměř miliarda českých korun.
Výbuch poničil kanál přivádějící vodu k elektrárnám v Kosovu, to obviňuje Srbsko
(ČTK) - Policie v Kosovu zatkla osm lidí v souvislosti s explozí, která v pátek večer poškodila kanál přivádějící vodu ke dvěma hlavním elektrárnám v Kosovu. Uvedl to ministr vnitra Xhelal Sveçla, píší zahraniční agentury. Kosovští představitelé už v pátek uvedli, že jde o teroristický čin, za kterým stojí Srbsko. O atentátu mluví i Francie a Evropská unie. Bělehrad ale takové tvrzení odmítl jako nepodložené obvinění.
V olomoucké zoo se vylíhla čtyři mláďata vzácných užovek ostronosých
OLOMOUC (ČTK) - Čtyři mláďata užovek ostronosých se v polovině listopadu vylíhla v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce. Podle tamních chovatelů jsou to první mláďata těchto užovek, která se vylíhla v tuzemských zoologických zahradách. Inkubace užovčích mláďat trvala 96 dní. ČTK to sdělila mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.
Pavilon environmentálních studií zemědělské univerzity získal Cenu Prahy v soutěži Adapterra Awards
PRAHA (Ekolist) - Cena Prahy soutěže Adapterra Awards 2024 letos získala Fakulta životního prostředí ČZU v Praze za Pavilon environmentálních studií. Stavba demonstruje principy udržitelného rozvoje. V provozu je od loňského září, kdy se jejího otevření zúčastnil premiér Petr Fiala a další zástupci vlády. Cenu zástupcům ČZU na slavnostním vyhlášení 6. listopadu 2024 udělila Nadace Partnerství zaměřující se na projekty, které ochlazují města a pomáhají zadržovat vodu v krajině.
Zoo Ostrava pomáhá obnovit populaci orla mořského ve Francii
OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada pomáhá obnovit populaci orla mořského ve Francii, kde byl téměř vyhuben. Poskytla samici pro společný projekt repatriace okřídleného dravce. Její potomci budou vypuštěni do volné přírody. Odchov orlů mořských není v zoologických zahradách zcela běžný. V Zoo Ostrava se však daří. Od roku 2018 tam rodičovský pár úspěšně odchoval devět mláďat, uvedla mluvčí zahrady Šárka Nováková.
Litomyšl polepí zrcadlové dveře v parku, aby zabránila nárazům ptáků
LITOMYŠL (ČTK) - Zrcadlový objekt nazvaný The Door (Dveře), který stojí v parku v Litomyšli na Svitavsku, město polepí UV samolepkami, aby do něj případně nenaráželi ptáci. Město se na tom domluvilo s ornitology, řekl ČTK starosta Daniel Brýdl (Generace 89). Instalaci navrhl nizozemský architekt Winy Maas. V Česku je to jeho první projekt.
Světová produkce vína bude letos asi nejnižší od roku 1961, odhaduje organizace
PAŘÍŽ (ČTK) - Světová produkce vína se v letošním roce patrně opět sníží a bude nejslabší od roku 1961. Hlavní příčinou je špatné počasí. Uvedla to Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV). Podle jejího odhadu by se produkce měla pohybovat v rozmezí 227 milionů až 235 milionů hektolitrů, což bude zhruba o dvě procenta méně než loni, informuje agentura AFP.
Povrly na Ústecku budou mít své re-use centrum, otevře se začátkem roku
BRNO (ČTK) - Zhruba dvoutisícová obec Povrly na Ústecku získala dotaci na stavbu re-use centra. Náklady na přestavbu budovy u sběrného dvora činí zhruba 2,8 milionu korun. Úřad si od nové služby slibuje, že díky ní ročně předejde vzniku téměř 50 tun odpadu. Dotace z operačního programu Životní prostředí pokryje asi 80 procent uznatelných nákladů, řekl správce majetku na obecním úřadě Luboš Fiala.
Dobrovolníci vysázeli v okolí Mnichova Hradiště kolem 500 ovocných stromů a keřů
MNICHOVO HRADIŠTĚ (ČTK) - Dobrovolníci vysázeli v listopadu v místních částech Mnichova Hradiště na Mladoboleslavsku zhruba 500 stromů a keřů, polovinu tvoří ovocné stromy. Do výsadby organizované z větší části Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) Klenice se zapojily desítky dobrovolníků, péči o stromy v dalších letech má zajistit město Mnichovo Hradiště. ČTK to za město řekl Ondřej Šindelář.
Kompenzaci škod z jarních mrazů obdrží 539 ovocnářů, nejvíc pěstitelé jabloní
(ČTK) - O kompenzace za škody po jarních mrazech požádalo 539 pěstitelů ovoce, nejvyšší sazbu budou mít pěstitelé jabloní, u kterých jsou škody nejvyšší. Celkem by měli pěstitelé jabloní obdržet 341 milionů korun z celkové podpory ve výši přes 445 milionů korun. Pro třešně a hrušně ministerstvo zemědělství (MZe) vyčlenilo více než 41 milionů korun. Peníze půjdou částečně z unijního rozpočtu, ovocnáře podpoří ze svých zdrojů také Česko. V Česku je podle Ovocnářské unie zhruba 750 ovocnářských podniků.
V plzeňské zoo přišla na svět dvě mláďata nyaly nížinné
PLZEŇ (ČTK) - Dvě mláďata antilopy nyaly nížinné přišla na svět v plzeňské zoo. V polovině října a následně v polovině listopadu se dosavadní šestičlenné stádo nyal rozrostlo o samečka a samičku. Stejně jako před pár dny překvapily želvy po měsíci s opakovanou snůškou, tak podobná shoda je u antilop, řekl ČTK mluvčí zoo Martin Vobruba. Podle něj šlo o 49. a 50. mládě narozené v plzeňské zahradě.
Brno s dopravním podnikem nechaly ozelenit některé tramvajové pásy
BRNO (ČTK) - Brno společně s dopravním podnikem nechaly či nechají zatravnit další tramvajové tratě, které vedou mimo silnici. Zelené pásy pomáhají tlumit hluk z dopravy a také vizuálně činí ulice hezčí. Město vyčlenilo šest milionů korun, aby takové pásy mohly vzniknout, uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Celkem dopravní podnik zaplatil za ozelenění přes sedm milionů.
Ochránci přírody záměrně vyřezali dutiny do stromů. Tvoří tak stanoviště pro ohrožené živočichy
PRAHA (Ekolist) - Stromů a lesů v české krajině už dvě století přibývá. Přesto mnoha druhům živočichů, rostlin a hub, které na stromech žijí, hrozí vyhynutí. Potřebují totiž stromy osluněné, staré nebo poškozené, například s dutinami. Jenže takových je v přírodě málo a mizí rychleji, než vznikají.
Na západě Kanady našli dlouho pohřešovaného mladíka. V divočině přežíval 50 dní
(ČTK) - V horách na severu kanadské provincie Britská Kolumbie byl tento týden nalezen živý 20letý mladík, který se na začátku října sám vydal do divočiny a byl více než měsíc pohřešován. Oznámila to kanadská policie. Sam Benastick přežíval v extrémních podmínkách 50 dní a musel být hospitalizován, informují světová média. Podle vyjádření nemocnice ale vyvázl bez vážnějších následků.
Zálohování PET lahví udrží konkurenceschopnost českých pivovarů, uvedl svaz
(ČTK) - Plánované zálohování PET lahví a plechovek pomůže udržet konkurenceschopnost českých pivovarů a sníží uhlíkovou stopu odvětví, uvedl Český svaz pivovarů a sladoven. Novelu zákona o obalech, která zavádí zálohový systém na PET lahve a kovové plechovky, vláda schválila na začátku října. Pokud opatření schválí Parlament a podepíše prezident, mělo by začít platit v roce 2026.
Projekt Smart Food II má děti naučit, jak omezit plýtvání potravinami
PRAHA (ČTK) - Naučit děti omezit plýtvání jídlem i zacházet s potravinovým odpadem je cílem vzdělávacího projektu Smart Food II. Žákům má přiblížit, co se s potravinami děje od produkce na farmě po jejich spotřebu. Nové výukové materiály mají dětem ukázat, jak mohou změny v jejich každodenním životě přispět k omezení plýtvání potravinami i ke snížení dopadů domácnosti na životní prostředí. Jde o pokračování projektu Smart Food, který děti učí, jak správně s potravinami zacházet. ČTK o tom informovala mediální zástupkyně projektu Šárka Mrázová.
Invazní ekologové Botanického ústavu AV ČR jsou opět na světovém seznamu nejcitovanějších vědců
PRAHA (Ekolist) - Petr Pyšek a Jan Pergl z Botanického ústavu Akademie věd ČR patří podle prestižního seznamu Clarivate Highly Cited Researchers 2024 mezi sedm nejcitovanějších vědců působících v České republice. Zařazení dvou invazních ekologů mezi jedno procento nejcitovanějších vědců světa potvrzuje, že český výzkum v oboru invazní ekologie patří mezi světovou špičku a průhonické pracoviště je uznávaným lídrem ve svém oboru.
Invazní ekologové Botanického ústavu AV ČR jsou opět na světovém seznamu nejcitovanějších vědců
PRAHA (Ekolist) - Petr Pyšek a Jan Pergl z Botanického ústavu Akademie věd ČR patří podle prestižního seznamu Clarivate Highly Cited Researchers 2024 mezi sedm nejcitovanějších vědců působících v České republice. Zařazení dvou invazních ekologů mezi jedno procento nejcitovanějších vědců světa potvrzuje, že český výzkum v oboru invazní ekologie patří mezi světovou špičku a průhonické pracoviště je uznávaným lídrem ve svém oboru.
|
Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37
|
PRAHA (ČTK) - Ochránci přírody vysadili jižně od Prahy sto rostlin koniklece otevřeného. Cílem je vrátit kriticky ohrožený druh do míst, kde byl naposledy zaznamenán v 60. letech minulého století. Tato květina s něžnými modrofialovými květy, která rozkvétá brzy na jaře, se v ČR vyskytuje už jen ve 20 oblastech, především v Chráněné krajinné oblasti České středohoří a na Doupovsku. Celková populace se odhaduje na 2000 jedinců, informovala ČTK mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) Karolína Šůlová.
(Celý text)
Stěhování hrochů v Zoo Ostrava: Přijel samec z Karlsruhe. Stávající zamířil do Berlína
1. prosince 2024 00:51
OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoo si vyměnila hrochy s německými zahradami. V Ostravě našel domov samec z Karlsruhe, stávající se stěhoval do Berlína. Důvodem je genetická rozmanitost. Transport proběhl hladce, nový samec se aklimatizuje. Důvodem výměny byla obnova krve, tedy zachování životaschopné a geneticky variabilní populace hrochů v lidské péči, řekla mluvčí zahrady Šárka Nováková. Oba hroši jsou již na místě.
(Celý text)
Do pražských ulic vyjedou dva vánočně ozdobené popelářské vozy
1. prosince 2024 00:22
PRAHA (ČTK) - Lidé v Praze budou moci od 1. prosince do konce roku narazit na dva svátečně ozdobené a osvětlené popelářské vozy, které do ulic vyšle městská společnost Pražské služby (PSAS). Oproti minulým letům jeden vůz přibyl, v terénu oba budou vždy při večerních směnách od 19:00. Vánoční osvětlení několika tramvají a autobusů připravil i dopravní podnik (DPP).
(Celý text)
Metrostav v Norsku hloubí síť tunelů pro uložení odpadu
1. prosince 2024 00:11
(ČTK) - Dceřiná společnost Metrostavu Norge razí v Norsku podzemní objekt k ukládání odpadu z výroby zinku. V oblasti vnitřních fjordů ve městě Odda nedaleko Bergenu staví od začátku letošního srpna a má jít o největší podzemní objekt v historii mateřské společnosti. Kaverny budou sloužit těžební společnosti Boliden. Mluvčí společnosti Radim Mana ČTK řekl, že cena zakázky je téměř miliarda českých korun.
(Celý text)
Výbuch poničil kanál přivádějící vodu k elektrárnám v Kosovu, to obviňuje Srbsko
30. listopadu 2024 19:51
(ČTK) - Policie v Kosovu zatkla osm lidí v souvislosti s explozí, která v pátek večer poškodila kanál přivádějící vodu ke dvěma hlavním elektrárnám v Kosovu. Uvedl to ministr vnitra Xhelal Sveçla, píší zahraniční agentury. Kosovští představitelé už v pátek uvedli, že jde o teroristický čin, za kterým stojí Srbsko. O atentátu mluví i Francie a Evropská unie. Bělehrad ale takové tvrzení odmítl jako nepodložené obvinění.
(Celý text)
V olomoucké zoo se vylíhla čtyři mláďata vzácných užovek ostronosých
30. listopadu 2024 19:45
OLOMOUC (ČTK) - Čtyři mláďata užovek ostronosých se v polovině listopadu vylíhla v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce. Podle tamních chovatelů jsou to první mláďata těchto užovek, která se vylíhla v tuzemských zoologických zahradách. Inkubace užovčích mláďat trvala 96 dní. ČTK to sdělila mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.
(Celý text)
Pavilon environmentálních studií zemědělské univerzity získal Cenu Prahy v soutěži Adapterra Awards
30. listopadu 2024 02:50
PRAHA (Ekolist) - Cena Prahy soutěže Adapterra Awards 2024 letos získala Fakulta životního prostředí ČZU v Praze za Pavilon environmentálních studií. Stavba demonstruje principy udržitelného rozvoje. V provozu je od loňského září, kdy se jejího otevření zúčastnil premiér Petr Fiala a další zástupci vlády. Cenu zástupcům ČZU na slavnostním vyhlášení 6. listopadu 2024 udělila Nadace Partnerství zaměřující se na projekty, které ochlazují města a pomáhají zadržovat vodu v krajině.
(Celý text)
Zoo Ostrava pomáhá obnovit populaci orla mořského ve Francii
30. listopadu 2024 01:29
OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada pomáhá obnovit populaci orla mořského ve Francii, kde byl téměř vyhuben. Poskytla samici pro společný projekt repatriace okřídleného dravce. Její potomci budou vypuštěni do volné přírody. Odchov orlů mořských není v zoologických zahradách zcela běžný. V Zoo Ostrava se však daří. Od roku 2018 tam rodičovský pár úspěšně odchoval devět mláďat, uvedla mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)
Litomyšl polepí zrcadlové dveře v parku, aby zabránila nárazům ptáků
30. listopadu 2024 00:54
LITOMYŠL (ČTK) - Zrcadlový objekt nazvaný The Door (Dveře), který stojí v parku v Litomyšli na Svitavsku, město polepí UV samolepkami, aby do něj případně nenaráželi ptáci. Město se na tom domluvilo s ornitology, řekl ČTK starosta Daniel Brýdl (Generace 89). Instalaci navrhl nizozemský architekt Winy Maas. V Česku je to jeho první projekt.
(Celý text)
Světová produkce vína bude letos asi nejnižší od roku 1961, odhaduje organizace
30. listopadu 2024 00:44
PAŘÍŽ (ČTK) - Světová produkce vína se v letošním roce patrně opět sníží a bude nejslabší od roku 1961. Hlavní příčinou je špatné počasí. Uvedla to Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV). Podle jejího odhadu by se produkce měla pohybovat v rozmezí 227 milionů až 235 milionů hektolitrů, což bude zhruba o dvě procenta méně než loni, informuje agentura AFP.
(Celý text)
Povrly na Ústecku budou mít své re-use centrum, otevře se začátkem roku
30. listopadu 2024 00:28
BRNO (ČTK) - Zhruba dvoutisícová obec Povrly na Ústecku získala dotaci na stavbu re-use centra. Náklady na přestavbu budovy u sběrného dvora činí zhruba 2,8 milionu korun. Úřad si od nové služby slibuje, že díky ní ročně předejde vzniku téměř 50 tun odpadu. Dotace z operačního programu Životní prostředí pokryje asi 80 procent uznatelných nákladů, řekl správce majetku na obecním úřadě Luboš Fiala.
(Celý text)
Dobrovolníci vysázeli v okolí Mnichova Hradiště kolem 500 ovocných stromů a keřů
30. listopadu 2024 00:13
MNICHOVO HRADIŠTĚ (ČTK) - Dobrovolníci vysázeli v listopadu v místních částech Mnichova Hradiště na Mladoboleslavsku zhruba 500 stromů a keřů, polovinu tvoří ovocné stromy. Do výsadby organizované z větší části Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) Klenice se zapojily desítky dobrovolníků, péči o stromy v dalších letech má zajistit město Mnichovo Hradiště. ČTK to za město řekl Ondřej Šindelář.
(Celý text)
Kompenzaci škod z jarních mrazů obdrží 539 ovocnářů, nejvíc pěstitelé jabloní
29. listopadu 2024 21:01
(ČTK) - O kompenzace za škody po jarních mrazech požádalo 539 pěstitelů ovoce, nejvyšší sazbu budou mít pěstitelé jabloní, u kterých jsou škody nejvyšší. Celkem by měli pěstitelé jabloní obdržet 341 milionů korun z celkové podpory ve výši přes 445 milionů korun. Pro třešně a hrušně ministerstvo zemědělství (MZe) vyčlenilo více než 41 milionů korun. Peníze půjdou částečně z unijního rozpočtu, ovocnáře podpoří ze svých zdrojů také Česko. V Česku je podle Ovocnářské unie zhruba 750 ovocnářských podniků.
(Celý text)
V plzeňské zoo přišla na svět dvě mláďata nyaly nížinné
29. listopadu 2024 20:33
PLZEŇ (ČTK) - Dvě mláďata antilopy nyaly nížinné přišla na svět v plzeňské zoo. V polovině října a následně v polovině listopadu se dosavadní šestičlenné stádo nyal rozrostlo o samečka a samičku. Stejně jako před pár dny překvapily želvy po měsíci s opakovanou snůškou, tak podobná shoda je u antilop, řekl ČTK mluvčí zoo Martin Vobruba. Podle něj šlo o 49. a 50. mládě narozené v plzeňské zahradě.
(Celý text)
Brno s dopravním podnikem nechaly ozelenit některé tramvajové pásy
29. listopadu 2024 20:30
BRNO (ČTK) - Brno společně s dopravním podnikem nechaly či nechají zatravnit další tramvajové tratě, které vedou mimo silnici. Zelené pásy pomáhají tlumit hluk z dopravy a také vizuálně činí ulice hezčí. Město vyčlenilo šest milionů korun, aby takové pásy mohly vzniknout, uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Celkem dopravní podnik zaplatil za ozelenění přes sedm milionů.
(Celý text)
Ochránci přírody záměrně vyřezali dutiny do stromů. Tvoří tak stanoviště pro ohrožené živočichy
29. listopadu 2024 12:54
PRAHA (Ekolist) - Stromů a lesů v české krajině už dvě století přibývá. Přesto mnoha druhům živočichů, rostlin a hub, které na stromech žijí, hrozí vyhynutí. Potřebují totiž stromy osluněné, staré nebo poškozené, například s dutinami. Jenže takových je v přírodě málo a mizí rychleji, než vznikají.
(Celý text)
Na západě Kanady našli dlouho pohřešovaného mladíka. V divočině přežíval 50 dní
29. listopadu 2024 12:25
(ČTK) - V horách na severu kanadské provincie Britská Kolumbie byl tento týden nalezen živý 20letý mladík, který se na začátku října sám vydal do divočiny a byl více než měsíc pohřešován. Oznámila to kanadská policie. Sam Benastick přežíval v extrémních podmínkách 50 dní a musel být hospitalizován, informují světová média. Podle vyjádření nemocnice ale vyvázl bez vážnějších následků.
(Celý text)
Zálohování PET lahví udrží konkurenceschopnost českých pivovarů, uvedl svaz
29. listopadu 2024 12:23
(ČTK) - Plánované zálohování PET lahví a plechovek pomůže udržet konkurenceschopnost českých pivovarů a sníží uhlíkovou stopu odvětví, uvedl Český svaz pivovarů a sladoven. Novelu zákona o obalech, která zavádí zálohový systém na PET lahve a kovové plechovky, vláda schválila na začátku října. Pokud opatření schválí Parlament a podepíše prezident, mělo by začít platit v roce 2026.
(Celý text)
Projekt Smart Food II má děti naučit, jak omezit plýtvání potravinami
29. listopadu 2024 12:20
PRAHA (ČTK) - Naučit děti omezit plýtvání jídlem i zacházet s potravinovým odpadem je cílem vzdělávacího projektu Smart Food II. Žákům má přiblížit, co se s potravinami děje od produkce na farmě po jejich spotřebu. Nové výukové materiály mají dětem ukázat, jak mohou změny v jejich každodenním životě přispět k omezení plýtvání potravinami i ke snížení dopadů domácnosti na životní prostředí. Jde o pokračování projektu Smart Food, který děti učí, jak správně s potravinami zacházet. ČTK o tom informovala mediální zástupkyně projektu Šárka Mrázová.
(Celý text)
Invazní ekologové Botanického ústavu AV ČR jsou opět na světovém seznamu nejcitovanějších vědců
29. listopadu 2024 01:59
PRAHA (Ekolist) - Petr Pyšek a Jan Pergl z Botanického ústavu Akademie věd ČR patří podle prestižního seznamu Clarivate Highly Cited Researchers 2024 mezi sedm nejcitovanějších vědců působících v České republice. Zařazení dvou invazních ekologů mezi jedno procento nejcitovanějších vědců světa potvrzuje, že český výzkum v oboru invazní ekologie patří mezi světovou špičku a průhonické pracoviště je uznávaným lídrem ve svém oboru.
(Celý text)
Invazní ekologové Botanického ústavu AV ČR jsou opět na světovém seznamu nejcitovanějších vědců
29. listopadu 2024 01:59
PRAHA (Ekolist) - Petr Pyšek a Jan Pergl z Botanického ústavu Akademie věd ČR patří podle prestižního seznamu Clarivate Highly Cited Researchers 2024 mezi sedm nejcitovanějších vědců působících v České republice. Zařazení dvou invazních ekologů mezi jedno procento nejcitovanějších vědců světa potvrzuje, že český výzkum v oboru invazní ekologie patří mezi světovou špičku a průhonické pracoviště je uznávaným lídrem ve svém oboru.
(Celý text)