DILLÍ (ČTK) - Indická metropole Dillí se potýká s nadměrným znečištěním vzduchu. Naměřené hodnoty jsou tam i šedesátkrát vyšší, než kolik stanovují normy Světové zdravotnické organizace (WHO), píše agentura AFP s odkazem na švýcarskou platformu IQAir. Dillí se potýká se špatnou kvalitou vzduchu dlouhodobě.
(Celý text)
Ekvádor kvůli suchu a požárům vyhlásil na dva měsíce krizový stav
18. listopadu 2024 19:32
QUITO (ČTK) - Vláda v Ekvádoru dnes zavedla krizový stav v reakci na pokračující extrémní sucho a lesní požáry, které na jihu země jen tento měsíc spálily přes 100 kilometrů čtverečních vegetace. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Krizový stav vyhlášený na 60 dní umožní mobilizovat dodatečné prostředky na mimořádná opatření.
(Celý text)
Vlci letos vyvedli mláďata ve většině oblastí, které Hnutí DUHA monitoruje
18. listopadu 2024 18:25
PRAHA (Ekolist) - Na základě průběžných dat z monitoringu Hnutí DUHA Šelmy se vlci úspěšně
rozmnožují ve většině vybraných oblastí ČR, které Hnutí DUHA Šelmy dlouhodobě
sleduje. Narození vlčat bylo potvrzeno od Krušných hor přes Lužické hory, Jesenicko
až po Beskydy a Javorníky. Naopak v oblasti Kokořínska a Máchova kraje se v
minulém ani letošní roce reprodukci prokázat nepodařilo.
(Celý text)
Letošní doba s teplotou nad pět stupňů je rekordní, měla výrazný vliv na přírodu
18. listopadu 2024 17:43
(ČTK) - Letošní doba s teplotou nad pět stupňů Celsia, která je klíčová pro vývoj vegetace, byla o čtvrtinu delší, než je průměr za léta 1961 až 2020, vyplývá z dat, která na síti X zveřejnil klimatolog z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR - CzechGlobe Pavel Zahradníček. Jde o rekordní hodnoty, které měly vliv na projevy přírody především na jaře, ale i později během roku. Rekordně brzy rašily a kvetly mnohé druhy stromů, ptáci kladli dříve vejce, velmi brzy se objevili škůdci a brzký nástup vegetace způsobil také časný nástup sucha, popsala pro ČTK důsledky bioklimatoložka z CzechGlobe Lenka Bartošová.
(Celý text)
Obyvatelé Strmilova na Jindřichohradecku v referendu odmítli stavbu větrníků
18. listopadu 2024 16:58
STRMILOV (ČTK) - Obyvatelé Strmilova na Jindřichohradecku odmítli větrné elektrárny na území města. V místním referendu bylo proti jejich výstavbě 466 z celkových 649 odevzdaných hlasů. Referendum je platné a jeho rozhodnutí závazné. Výsledky hlasování zveřejnilo město na své úřední desce. Zájem o budování větrných elektráren u Strmilova projevily dvě firmy, proti stavbě vysokých stožárů lidé podepisovali petici.
(Celý text)
Lobotka řekl, že se chtěl přiznáním k zapálení Českého Švýcarska v léčebně zničit
18. listopadu 2024 13:40
ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Bývalý dobrovolný strážce národního parku České Švýcarsko dnes u soudu řekl, že přiznáním se k jeho zapálení v psychiatrické léčebně chtěl zničit sám sebe. Opakoval, že blábolil blbosti, byl pod vlivem léků a démona. V léčebně se přiznal i k založení menších požárů na Děčínsku na jaře 2023, tuto skutečnost nepopírá. Největší požár v České republice vypukl nedaleko Hřenska v létě 2022. Za drobné požáry se Jiří Lobotka u soudu omluvil, od začátku hlavního líčení tvrdí, že požár v parku před dvěma lety nezaložil, hrozí mu 15 let vězení.
(Celý text)
U rybníka v Záhlinicích na Kroměřížsku uhynuly labutě, příčinou je ptačí chřipka
18. listopadu 2024 13:31
HULÍN (ČTK) - U Svárovského rybníka v Záhlinicích, místní části Hulína na Kroměřížsku, uhynulo v uplynulých dnech 15 labutí. Státní veterinární ústav vyšetřil pět z nich a zjistil, že příčinou úmrtí labutí byla ptačí chřipka, řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. V souvislosti s výskytem nákazy nepřijali veterináři žádná opatření, chovatele drůbeže v okolí však nabádají k obezřetnosti. Na úhyn labutí upozornil Český rozhlas Zlín.
(Celý text)
Zdravý životní styl inspirovaný Indonésií: Jak využít přírodní produkty
18. listopadu 2024 13:13
() - Indonésie, země s bohatou kulturou a neuvěřitelnou biodiverzitou, je známá svými přírodními produkty, které jsou již po staletí využívány pro podporu zdraví a celkové pohody. Místní obyvatelé si váží přírody a dokážou využívat její dary v každodenním životě, od výživy přes péči o tělo až po zvládání stresu. V tomto článku se podíváme na několik přírodních produktů inspirovaných Indonésií, které můžete začlenit do svého dne.
(Celý text)
Vyplatí se velkým firmám zavádět ekologická řešení?
18. listopadu 2024 13:10
() - Ekologie má stále větší vliv nejen na každodenní život obyčejných lidí, ale i na fungování firem. Jak velké, tak menší společnosti dosahují řady výhod díky sledování ekologických trendů, i když s tím na začátku mohou být spojeny vysoké náklady. Spotřebitelé si pečlivě všímají toho, jak velké společnosti fungují a jaký mají přístup k otázkám ochrany životního prostředí a boje proti změnám klimatu. Jaké výhody tedy velkým firmám přináší zavádění ekologických řešení?
(Celý text)
Nikdo nezvrátí revoluci týkající se čisté energie v USA, uvedl v Amazonii Biden
18. listopadu 2024 11:00
MANAUS (ČTK) - Nikdo nemůže zvrátit revoluci týkající se čisté energie, která se odehrává ve Spojených státech, prohlásil americký prezident Joe Biden v Brazílii. Informovala o tom agentura AP, podle níž se administrativa příští hlavy státu Donalda Trumpa pravděpodobně chystá omezit současné úsilí země v boji proti změně klimatu. Biden nyní jako vůbec první úřadující prezident USA navštívil amazonský prales.
(Celý text)
Před palácem Bellevue protestovalo zhruba 20 studentů proti českým miliardářům
18. listopadu 2024 10:50
PRAHA (ČTK) - Před palácem Bellevue na Smetanově nábřeží, který vlastní společnost Energetický a průmyslový holding (EPH), včera protestovalo zhruba 20 studentů z iniciativy Univerzita za klima. Vymezit se chtěli vůči obchodní a politické činnosti podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče, kteří EPH spoluvlastní. Hotel Bellevue podle protestujících ztělesňuje nerovnosti v české společnosti. EPH nechtěla protest na dotaz ČTK komentovat.
(Celý text)
Najdi hnízdo, zachraň čejku!
18. listopadu 2024 05:35
PRAHA (Ekolist) - Aneb těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Máme za sebou podzimní trénink na ostrou jarní ochranu sympatických pankáčů čejek chocholatých.
(Celý text)
Hladík: Výkon větrných elekráren může do roku 2030 vzrůst z 330 MW na 1,5 GW
18. listopadu 2024 01:56
OLOMOUC (ČTK) - Výkon větrných elektráren v České republice by do roku 2030 mohl vzrůst z nynějších 330 megawattů až na 1,5 gigawattu, což si vyžádá instalaci zhruba 240 větrníků. Celkový výkon nově instalovaných větrných elektráren by činil 1,2 gigawattu a předčil by dva bloky Jaderné elektrárny Dukovany. Výstavbu větrných elektráren i solárních parků mají v příštích letech urychlit chystané akcelerační zóny. Na konferenci Obnovitelně.cz v Olomouci to minulý týden řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
(Celý text)
MŽP vyhradilo 15 miliard korun na ekologičtější řešení železniční dopravy
18. listopadu 2024 00:58
PRAHA (ČTK) - Na podporu ekologické železniční dopravy vyhradilo ministerstvo životního prostředí (MŽP) v Modernizačním fondu 15 miliard korun. Peníze budou na výměnu starých dieselových vlaků za moderní soupravy s elektrickým, bateriovým či vodíkovým pohonem. Cílem je snížit emise, zvýšit energetickou účinnost a zlepšit kvalitu ovzduší.
(Celý text)
Trojský kanál se začne 27. listopadu vypouštět. Staví tam uzávěru proti povodním
17. listopadu 2024 19:21
PRAHA (ČTK) - Pražská vodohospodářská společnost (PVS) začne ve středu 27. listopadu vypouštět plavební kanál Troja. Vypuštění kanálu bude trvat tři až čtyři dny a je nutné kvůli stavbě protipovodňového uzávěru, která začala loni v prosinci. Novinářům to řekli představitelé hlavního města, Povodí Vltavy a Pražské vodohospodářské společnosti, která je metropolí vlastněná. Předpokládané náklady stavby činí asi 163 milionů korun. Kanál je kvůli plánovanému vypouštění uzavřený pro plavbu od začátku letošního listopadu. Obnovení plavby je plánováno v dubnu příštího roku.
(Celý text)
Táborská zoo získala odchycenou samici mývala. Na jehož chov má jako jediná v ČR výjimku
17. listopadu 2024 19:07
TÁBOR (ČTK) - Táborská zoologická zahrada získala samici mývala, na jehož chov má jako jediná v České republice výjimku. Mývala zoo věnoval muž, který ho odchytil na své zahradě. ČTK to řekl mluvčí táborské zahrady Filip Sušanka. Jde o třetího mývala, kterého mohou lidé v zoo vidět.
(Celý text)
Silničáři provedli první etapu obnovy starobylé aleje z Bohdanče do Neratova
17. listopadu 2024 19:06
LÁZNĚ BOHDANEČ (ČTK) - Silničáři letos udělali první etapu obnovy staré lipové aleje z Lázní Bohdaneč do Neratova na Pardubicku. ČTK to řekl Michele Vojáček ze Správy a údržby silnic Pardubického kraje. Podařilo se to po více než deseti letech jednání a hledání kompromisů, jak rozsáhlé může být kácení a prořezy.
(Celý text)
S likvidací spotřebičů ze zaplavené Moravy pomáhá firma ze Stráže pod Ralskem
17. listopadu 2024 19:05
STRÁŽ POD RALSKEM (ČTK) - S ekologickou likvidací spotřebičů zničených při záplavách na Moravě pomáhá i specializovaná firma Praktik System ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku. Z oblasti Krnova na Bruntálsku navezli desítky tun hlavně lednic, řekla ČTK obchodní manažerka společnosti Jana Hloušková. Praktik System je jednou z mála firem v Evropě, která má pod jednou střechou všechny tři stupně zpracování chladicích zařízení, jako jsou lednice a mrazáky, ekologicky zlikvidovat umí i stále oblíbenější klimatizace.
(Celý text)
V Anglii je populace vysoké zvěře větší než kdykoli za posledních 1000 let. Propaguje se tu zvěřina
17. listopadu 2024 19:04
LONDÝN (ČTK) - V soumračném pološeru Martin Edwards sleduje z posedu stíny prastarého lesa kolem sebe a čeká. Sedí bez pohnutí a pozoruje okolí pomocí termokamery. Ani zajíci jako by nevnímali jeho přítomnost, dokud nezamíří. Výstřel pušky roztříští ticho. K zemi padá srnec; jeden z mnoha kusů vysoké zvěře, která se volně prohání v této části lesa v jihoanglickém Hampshire, napsala agentura AP.
(Celý text)
Na hřebeny Krkonoš se rozšíří projekt na zadržování vody v krajině
17. listopadu 2024 01:50
ČERNÝ DŮL (ČTK) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) rozšíří projekt na obnovu mokřadů na oblast alpínského bezlesí na hřebenech Krkonoš, zasahuje i na polskou stranu hor. Začne příští rok. ČTK to řekla vedoucí Oddělení ochrany přírody Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Viera Horáková. Na nové fázi prací na zadržování vody v krajině budou spolupracovat český a polský národní park s dalšími institucemi.
(Celý text)
Na hřebeny Krkonoš se rozšíří projekt na zadržování vody v krajině
17. listopadu 2024 01:50
ČERNÝ DŮL (ČTK) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) rozšíří projekt na obnovu mokřadů na oblast alpínského bezlesí na hřebenech Krkonoš, zasahuje i na polskou stranu hor. Začne příští rok. ČTK to řekla vedoucí Oddělení ochrany přírody Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Viera Horáková. Na nové fázi prací na zadržování vody v krajině budou spolupracovat český a polský národní park s dalšími institucemi.
(Celý text)