(ČTK) - Světové státy se na klimatické konferenci OSN COP29 v Ázerbájdžánu po dlouhém vyjednávání dohodly na výrazném navýšení klimatické pomoci pro rozvojové země. Jedná se o financování ve výši 300 miliard dolarů (asi 7,3 bilionu Kč) ročně do roku 2035, které poskytnou bohaté státy. Zatímco představitelé chudých zemí dohodu kritizují jako málo ambiciózní či přímo žalostně nedostatečnou, podle zástupců Británie, OSN nebo Evropské unie jde o krok vpřed, píší média.
(Celý text)
COP29 schválila dohodu o zahájení globálních obchodů s uhlíkovými povolenkami
24. listopadu 2024 14:02
BAKU (ČTK) - Účastníci konference OSN o změně klimatu COP29 se dohodli na pravidlech globálního trhu pro nákup a prodej uhlíkových povolenek. Podle zastánců obchodu s povolenkami to přinese miliardy dolarů pro nové projekty na pomoc v boji proti globálnímu oteplování, uvedla agentura Reuters. Dohoda, která byla uzavřena zhruba deset let po zahájení mezinárodních rozhovorů o vytvoření globálního trhu, se netýká hlavní otázky financování opatření v oblasti klimatu. Je však zatím jediným významnějším bodem, na kterém se členové konference dokázali shodnout. Mnoho delegátů po jejím schválení tleskalo.
(Celý text)
Rusko poslalo do KLDR darem více než 70 zvířat včetně medvědů a jaků
24. listopadu 2024 14:00
(ČTK) - Rusko poslalo darem do zoologické zahrady v severokorejském Pchjongjangu více než 70 zvířat včetně medvědů, jaků, kachen a papoušků kakadu. Informovala o tom tento týden agentura AP, podle níž jde o další známku sílící spolupráce mezi Ruskem a KLDR. To potvrzuje i skutečnost, že zvířata byla do severokorejské metropole přepravena na palubě vládního letounu.
(Celý text)
Požár v Unipetrolu způsobil škodu 20 milionů Kč, prověřuje se úmrtí ryb v Bílině
24. listopadu 2024 13:57
BAKU (ČTK) - Vyšetřovatelé odhaddli výši škod po nočním požáru v areálu chemičky Orlen Unipetrol v Litvínově na Mostecku na 20 milionů. Uchránit se podařilo majetek za půl miliardy korun, řekl ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Milan Rudolf. Příčiny požáru zatím podle něj vyšetřovatelé neznají, zjistili ale úhyn ryb v blízké řece Bílině mezi Zálužím u Litvínova a Mostem. O jak velké množství ryb jde, zatím není známé.
(Celý text)
V Teplicích se otevřel motýlí dům, jehož součástí je paleontologická stezka
24. listopadu 2024 13:51
TEPLICE (ČTK) - Možnost pozorovat vývoj motýla, sledovat vylíhnutí a nechat si ho sednout na ruku mají návštěvníci nového motýlího domu v Teplicích. V tropickém prostředí poletují motýli, jejichž rozpětí křídel je i 20 centimetrů. Součástí atrakce je naučná stezka věnovaná paleontologii, kde se lidé dozví nejnovější poznatky z oboru. ČTK to řekla manažerka Papilonie Teplice Kateřina Šestáková.
(Celý text)
Historický most Červeňák v Pardubicích zřejmě nepůjde opravit
24. listopadu 2024 13:28
(ČTK) - Most Červeňák ve stejnojmenné přírodní lokalitě v Pardubicích podle odborníků nepůjde zachránit. Je ve velmi špatném stavu. Město zvažuje, že místo něj přes Chrudimku postaví lávku. Zastupitelům to minulý týden řekl primátor Jan Nadrchal (ANO). Most stojí od roku 1935. Ekologičtí aktivisté si přejí, aby se z něj stala technická památka.
(Celý text)
Botanická zahrada Praha nabídne od 29. listopadu výstavu skleněných děl
24. listopadu 2024 13:00
PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabídne výstavu s názvem Křišťálová zahrada se skleněnými instalacemi rostlin a zvířat od uměleckého skláře Jiřího Pačinka. Díla doplní interaktivní prvky jako audiovizuální show. Výstavu mohou lidé navštívit od 29. listopadu do 2. února v expozici Ornamentální zahrada, a to i ve večerních hodinách.
(Celý text)
Šumavské lesy jsou pestřejší. Přibývá velkých stromů a rozšiřují se plochy smíšených lesů
24. listopadu 2024 05:09
(Ekolist) - Šumavské lesy se mění. Díky bezzásahovosti, ale i jedinečnému přístupu k péči o lesy, prospívají. Zvyšuje se druhová pestrost, přibývají velké, objemné stromy, navyšuje se podíl tlejícího dřeva, přirozená obnova malých stromků je stále velmi hojná a struktura lesů již není tak jednolitá, jako v minulosti.
(Celý text)
Přehrady v Moravskoslezském kraji jsou aktuálně naplněny na 80 až 90 procent
23. listopadu 2024 19:16
(ČTK) - Přehrady v Moravskoslezském kraji jsou aktuálně naplněny na 80 až 90 procent, výjimkou je nádrž Žermanice na Frýdecko-Místecku, kde byla snížena hladina kvůli stavebním úpravám. Státní podnik Povodí Odry provádí zabezpečovací a zajišťovací práce na vodních tocích, které v záři postihly povodně, a odstraňuje tam závady, sdělila mluvčí podniku Šárka Vlčková. Podnik je správcem vodních toků a vodních děl v povodí Odry, tedy na území Moravskoslezského a částečně Olomouckého kraje.
(Celý text)
V Otrokovicích jsou první místa, kam lidé mohou odložit věci, které již nechtějí
23. listopadu 2024 19:08
OTROKOVICE (ČTK) - Radnice v Otrokovicích na Zlínsku instalovala první čtyři re-use pointy. Jde o místa, kde mohu lidé odložit věci, které již nechtějí, ale které bude možné ještě použít. Jsou u sběrných dvorů v ulicích Spojovací, Dr. E. Beneše, Čechova a Štěrkoviště u točny, veřejnosti se poprvé otevřely v sobotu 23. listopadu, sdělila ČTK mluvčí radnice Lenka Vaculová. Do konce roku ve městě přibydou další čtyři re-use pointy.
(Celý text)
Výjimečně odolné želvušky přežívají v extrémních podmínkách i v době tání ledovců
23. listopadu 2024 06:23
PRAHA (Ekolist/s využitím TZ AVČR) - Želvušky, které obývají povrchy ledovců napříč Arktidou, jsou úzce přizpůsobené životu v ledovcových ekosystémech. Silná izolace jejich jednotlivých populací naznačuje, že ztráta každého ledovce může znamenat nevratnou ztrátu místní genetické rozmanitosti. Výzkum vědců a vědkyň z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR však zároveň odhalil, že tyto želvušky dokážou lokálně přežívat i dlouhá období bez ledu. Tato zjištění mění pohled na dynamiku a stabilitu ledovcových ekosystémů v kontextu klimatických změn.
(Celý text)
Americká vládní agentura zařadí žirafy poprvé na seznam ohrožených druhů
23. listopadu 2024 01:04
(ČTK) - Americká vládní agentura na ochranu ryb a divoké přírody zařadí žirafy poprvé v historii na seznam ohrožených druhů. Týká se to tří poddruhů žirafy severní, které žijí v západní, centrální a východní Africe. Vyhubení podle agentury ale hrozí i dvěma druhům z východní Afriky.
(Celý text)
V Brně lze i letos koupit vánoční jedličku v květináči. Do prodeje jich jde 900
23. listopadu 2024 00:59
BRNO (ČTK) - Zájemci si i letos mohou v Brně koupit místo klasického vánočního stromku alternativní jedli bělokorou v květináči, kterou lze na jaře zasadit. Prodej začíná v pondělí 25. listopadu, ekologové jich nachystali až 900. Cena je 165 korun, informovala ředitelka Nadace Veronica Helena Továrková.
(Celý text)
Lesy ČR obnovily vodní nádrž Pod Emauzy ve Vražném na Novojičínsku
23. listopadu 2024 00:58
(ČTK) - Podnik Lesy ČR za 7,1 milionu korun obnovil tříhektarovou vodní nádrž Pod Emauzy ve Vražném na Novojičínsku. Zbavil ji usazenin a rozšířil její zátopovou plochu, sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)
Ostravská zoo po 12 letech odchovává varany papuánské
23. listopadu 2024 00:44
OSTRAVA (ČTK) - Ostravské zoologické zahradě se po 12 letech daří odchov varanů papuánských, kteří jsou nejdelšími varany světa. Čtyři mláďata vylíhnutá na podzim se mají čile k světu. Odchov mláďat je vzácný i v rámci evropských zoologických zahrad, řekla ČTK mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)
Stezky z lásky se staly oblíbenou platformou pro obnovu turistických cest v ČR
23. listopadu 2024 00:27
(ČTK) - Projekt Stezky z lásky se letos, ve druhém roce existence, stal oblíbenou platformou pro setkávání lidí a obnovu turistických stezek a přírody v celém Česku. Loni s ním Klub českých turistů začal a letos se rozrostl do takových rozměrů, že se stezky opravovaly téměř každý víkend od jara do podzimu, uvedla mluvčí RegioJetu Alexandra Janoušek Kostřicová. Dopravní společnost je společně s Kofolou zakladatelem a partnerem projektu.
(Celý text)
Oblíbená jeskyně Postojna v Českém ráji zůstane přes zimu uzavřená
23. listopadu 2024 00:21
TURNOV (ČTK) - Turisté se do oblíbené jeskyně Postojna, která je největší v Českém ráji, znovu podívají až příští rok na jaře. Správa CHKO Český ráj ji stejně jako v předchozích dvou letech na začátku listopadu uzavřela kvůli hibernujícím netopýrům, informovala zastupující vedoucí správy Radka Tomášková.
(Celý text)
Jablonec nad Nisou připravuje lesní mateřskou školku, otevře ji příští rok v září
23. listopadu 2024 00:13
JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Výstavbu lesní školky připravují v Jablonci nad Nisou, měla by být v oblasti Proseče, kde mateřská škola dlouhodobě chybí a rodiče musí děti vozit jinam. Zařízení pro 18 dětí plánují otevřít 1. září příštího roku. Zakázku se proto město rozhodlo zadat systémem design & build, to znamená, že zhotovitel pavilon pro školku vyprojektuje a postaví. ČTK to dnes řekla mluvčí magistrátu Jana Fričová. Ve veřejné soutěži na dodavatele dostala radnice pět nabídek v cenách od 5,9 do 7,1 milionu korun.
(Celý text)
Osmdesátiletý Brit dostal pokutu za svého příliš kokrhajícího kohouta
23. listopadu 2024 00:06
(ČTK) - Osmdesátiletý Brit dostal pokutu ve výši několika set liber kvůli svému kohoutovi, kterého chová jako mazlíčka. Opeřenec Harolda Browna podle žaloby pravidelně vystavuje sousedy v tiché ulici "mučení" v podobě opakovaného kokrhání, s nímž začíná mnohdy už od tří hodin ráno, informoval zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)
Na islandském poloostrově Reykjanes sopka chrlí druhý den lávu
22. listopadu 2024 22:05
(ČTK) - Na poloostrově Reykjanes po středeční erupci chrlí lávu asi kilometr dlouhá puklina ve vulkanickém systému. Poté, co sopka vybuchla už posedmé za tento rok, se láva dostala k turisticky oblíbenému geotermálnímu koupališti Modrá laguna, jehož parkoviště dnes zcela zalila, informuje BBC.
Na islandském poloostrově Reykjanes sopka chrlí druhý den lávu
22. listopadu 2024 22:05
(ČTK) - Na poloostrově Reykjanes po středeční erupci chrlí lávu asi kilometr dlouhá puklina ve vulkanickém systému. Poté, co sopka vybuchla už posedmé za tento rok, se láva dostala k turisticky oblíbenému geotermálnímu koupališti Modrá laguna, jehož parkoviště dnes zcela zalila, informuje BBC.