|
|
co píší jiní |
zprávy ecomonitoru |
tiskové zprávy |
10. června 2021
- Lenka Kabrhelová mluví s datovým novinářem serveru iROZHLAS.cz Janem Bočkem
iRozhlas:
19. listopadu 2020
- Radiožurnál získal klíčový dokument - připomínky ministerstva vnitra a tajných služeb k dokumentaci tendru na výstavbu nových bloků jaderné elektrárny Dukovany. Nedoporučují vybírat Čínu a Rusko.
5. listopadu 2020
- Kontrola nad kyanidy vypouštěnými v odpadních vodách se má zpřísnit. Poslanecký výbor pro životní prostředí žádá ministra Richarda Brabce (ANO), aby se zasadil o snížení limitů, po jejichž překročení musí znečišťovatelé kyanidy hlásit. Podle poslanců by se tím dalo předejít takovým katastrofám, jako je otrava téměř 40 kilometrů řeky Bečvy. K ní došlo 20. září a dosud není jasné, kdo za to může.
Česká pozice:
5. listopadu 2020
- Policie s odborníky z České inspekce životního prostředí stále hledá viníka, od něhož pocházel nedávný únik kyanidu do řeky Bečvy. Při příštích podobných incidentech by mohli mít o něco snazší práci najít viníka havárií – vědci spojení v projektu Centrum Voda dávají dohromady centrální databázi chemických „otisků prstů“ společností.
Deník Referendum:
3. listopadu 2020
- Investigace DR dospěla ke třem závěrům. Za prvé: hypotéza o kontaminaci řeky z „rožnovského kanálu“ je smyšlená. Za druhé: kyanid se do řeky dostal v místě, kde je jen jeden průmyslový zdroj. Za třetí: úřady zatloukají a klamou.
iRozhlas:
3. listopadu 2020
- Ani po čtyřech týdnech se policii nepodařilo dohledat pachatele ekologické havárie na Bečvě. Prudce jedovaté kyanidy zabily v září v řece 40 tun ryb a výrazně poškodily celý říční ekosystém. Navzdory slibům rychlého dopadení viníka ale vyšetřovatelé tápou. A namísto odpovědí spíš přibývá otázek. Co všechno se o havárii podařilo zjistit? A proč se pachatele otravy nedaří najít?
18. května 2020
- Jak sucho změní Česko? Už teď tu máme klima jako v Bulharsku a změna bude pokračovat, tvrdí přírodovědec Jakub Hruška z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd. Řešení, která teď nabízí vláda, jsou ale nesmyslná. Je potřeba změnit dotační politiku a odvodňování krajiny. Sucho odnesou hlavně běžní lidé, kteří ho pocítí na svých peněženkách. A taky české lesy.
14. května 2020
- Stát odtajnil fintu, jak chce od lidí a podniků vybrat peníze na nové bloky.
Další články:
|
Povodně v Indii stály život více než 200 zvířat, včetně vzácných nosorožců8.8.2016 01:10 | PRAHA
![]() Palmový olej je problém hlavně jako biopalivo, tam má bojkot smysl, říká biolog Novotný15.4.2016 15:55 | PRAHA
![]() Otevření chřestýší rezervace na pustém ostrově v Massachusetts se komplikuje9.3.2016 01:27 | PRAHA
![]() Retenční nádrž na Berounce naštvala ochranáře, některé obce ji vítají4.3.2016 12:14 | PRAHA
![]() Příroda léčí: Výlet do zeleně povzbudí podle vědců mysl více než toulky po městě1.3.2016 01:37 | PRAHA
![]()
Další články:
|
15. července 2025 14:38
LIBEREC - V pondělí 14. července byl ze zoo v Liberci odvezen roční samec žirafy Rothschildovy. Novým dočasným domovem se mu stala Zoologická zahrada Jihlava, kde se stane součástí nově sestavené samčí skupiny. Zbylé tři liberecké žirafy zatím pod Ještědem zůstávají, ale i je na konci léta čeká plánovaný transport do jiných zoo. Důvodem jejich přesunu je kompletní rekonstrukce pavilonu, která započne v září tohoto roku a potrvá zhruba jeden rok. Poté se žirafy do Liberce opět vrátí.
15. července 2025 12:52
PRAHA/KOKOŘÍN - Zanalyzovat dosavadní stav trampských tábořišť na Kokořínsku i dopady trampingu a souvisejících aktivit a navrhnout, jak je uvést do souladu s platnou legislativou. To měla z pověření ministra životního prostředí Petra Hladíka za úkol odborná pracovní skupina složená ze všech klíčových partnerů – ochránců přírody, vlastníků pozemků, hospodářů, vědců i samospráv. Nyní představili řešení.
15. července 2025
Strnady - Borovice rumelská (BOR) je domovem na Balkáně, kde ji často v lesích doprovází smrk ztepilý (SM) a jedle. Vzhledem k probíhající klimatické změně je BOR kategorizována v červeném seznamu jako téměř ohrožený druh. Má nicméně širokou ekologickou adaptabilitu.
Pro introdukci BOR do mnoha zemí severní polokoule byly doporučeny provenience z pohoří Pirin, Pelister a Prokletije. Zájem o BOR dosvědčují introdukční pokusy v Německu i v Česku. V německé části Krušných hor byla zjištěna vyšší odolnost BOR vůči průmyslovému znečištění ovzduší ve srovnání s odumírajícími smrky. U nás byla výzkumně testována její schopnost růstu na rozsáhlých post-imisních holinách vzniklých odumřením smrkových porostů.
14. července 2025 11:18
PRAHA - Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR a Ministerstvem průmyslu a obchodu zahajuje první fázi výzev na podporu nového celostátního systému energetického poradenství. Cílem je posílit osvětu, odbornost a dostupnost služeb v oblasti úspor energie a renovací budov. Představujeme první čtyři výzvy na podporu dostupného energetického poradenství.
14. července 2025 07:45
VIMPERK - Další kolo Šumavské mozkovky, tedy soutěže populárně naučného článku ox jakémkoli výzkumu prováděném na území NP nebo CHKO Šumava, startuje.
Další články:
|
Ekolist.cz |
reklama |
BEZK |
15.7.2025 17:34
15.7.2025 17:31
15.7.2025 15:45
15.7.2025 13:42
15.7.2025 13:27
|
![]() |
ecomonitor.cz vydává občanské sdružení BEZK. EkoLink - katalog odkazů z oblasti životního prostředí. ecomonitor.cz využívá publikační systém Toolkit.
|