|
titulní strana > co píší jiní
V Jeseníkách sesbírali a vyseli semena endemického zvonku a lipnice. Přírodu chrání také ručním kosením a pastvou
15. ledna 2025 05:34
PRAHA (Ekolist) - K ochraně horských partií chráněné krajinné oblasti Jeseníky a národní přírodní rezervace Králický Sněžník napomáhá několikaletý projekt Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Počítá se záchranou vzácných druhů rostlin, které jinde na světě nerostou, pastvou či budováním oplocenek na ochranu listnáčů. Nezapomíná ani na obnovu některých stezek pro návštěvníky. Projekt má sebou má první úspěšný půlrok, financován je z Operačního programu Životní prostředí.
Čirok – velbloud rostlinné říše – poskytuje biomasu i zrno. Je zajímavou plodinou i pro regenerativní zemědělství
PRAHA (Ekolist) - Říká se mu velbloud rostlinné říše, protože je odolný vůči suchu, což je při současných klimatických změnách u plodin nedocenitelnou vlastností. Čirok v naší zemi zatím málo známe, ale je pátou nejpěstovanější obilninou světa.
V Kazachstánu byl spatřen levhart perský, jehož výskyt tam dříve nebyl potvrzen
ASTANA (ČTK) - V Kazachstánu byl spatřen vzácný levhart perský, jehož výskyt v této středoasijské zemi dříve nebyl potvrzen. Zachytila ho kamera v přírodní rezervaci Ustjurt. Podle odhadů žije na světě už jen asi tisícovka těchto kočkovitých šelem, uvedla agentura AFP.
Vláda projedná vyhlášení CHKO Soutok na pomezí řek Moravy a Dyje
(ČTK) - Vláda dnes projedná návrh nařízení o vyhlášení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Soutok na pomezí řek Moravy a Dyje. Vyplývá to z programu vlády. Území patří k největším komplexům lužních lesů ve střední Evropě. Oblast o rozloze téměř 120 kilometrů čtverečních je již součástí soustavy Natura 2000 nebo Biosférické rezervace Dolní Morava. Ministerstvo životního prostředí zdůrazňuje, že vyhlášení CHKO zajistí vyšší ochranu přírodních i kulturních hodnot, přičemž by nemělo negativně ovlivnit hospodářské využívání území. Náklady na správu nové CHKO mají ročně činit 7,8 milionu korun. Oblast by se stala 27. CHKO v Česku.
V Sydney uzavřeli devět pláží kvůli záhadným naplaveninám ve tvaru kuliček
(ČTK) - Uprostřed letní prázdninové sezóny v australském Sydney zavřely dnes úřady devět pláží, včetně známé pláže Manly. Lidé se nemohou koupat kvůli malým bílým a šedým naplaveninám ve tvaru kuliček, které moře vyvrhlo na pobřeží. Informovala o tom média.
Úroda ovoce v ČR loni kvůli mrazům klesla o 65 procent, byla nejnižší za 100 let
HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Úroda ovoce v ČR loni kvůli silným jarním mrazům klesla v porovnání s průměrem předchozích pěti let o 65 procent na 48 058 tun ze 138 445 tun. Byla nejnižší za posledních 100 let. V meziročním porovnání pokles činil 61 procent ze 121 946 tun v roce 2023. Vyplývá to z bilance sklizně, kterou zveřejnil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Dubnové mrazy přišly v momentě, kdy vegetace byla díky teplému počasí téměř o čtyři týdny urychlená. Mrazy tak zasáhly v květu všechny ovocné druhy.
Španělská policie rozbila gang pašující odpad z Itálie do Španělska
MADRID (ČTK) - Španělská policie rozbila zločineckou organizaci, která do země pašovala komunální odpad z Itálie. S odvoláním na španělské úřady o tom informují tiskové agentury. Zločinecká organizace na španělských skládkách podle policie od roku 2021 nelegálně uložila více než 40 000 tun odpadu z Itálie, aniž byl tento odpad zpracován.
Výborný navrhne sdružování vlastníků lesů a zřízení lesnicko-dřevařského fondu
PRAHA (ČTK) - Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) navrhne sdružování vlastníků malých lesů do speciálních lesnických spolků a zřízení lesnicko-dřevařského fondu, udělá to prostřednictvím pozměňovacích návrhů k novele lesního zákona. Řekl to dnes na schůzi sněmovního zemědělského výboru. Podporu speciálních spolků drobných vlastníků lesů požadovalo Sdružení vlastníků soukromých, obecních a církevních lesů (SVOL). Ministerstvo zemědělství v prosinci na dotaz ČTK uvedlo, že spolky podpoří, Výborný dnes předložení pozměňovacích návrhů potvrdil.
Sněmovní výbor dnes schválil omračování zvířat před halal a košer porážkami
PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes schválil pozměňovací návrh, který stanoví nové podmínky, za nichž mohou jatka i náboženské společnosti a církve usmrcovat zvířata v souladu s metodami stanovenými náboženskými obřady, tedy halal a košer porážky. Zvířata bude nutné před usmrcením předem omráčit elektrickým proudem. Návrh už dříve podala čtveřice poslanců v čele s lidovcem Karlem Smetanou v rámci úprav souvisejících s novelou veterinárního zákona.
Budoucnost oken v moderní architektuře
() - Udržitelné stavitelství se v posledních letech stává nejen trendem, ale i nutností. Jednou z klíčových oblastí, kde se tento posun výrazně projevuje, je hliníkové truhlářství, zejména v segmentu oken.
Objem vody v části Aralského jezera vzrostl o téměř 50 procent, uvedl Kazachstán
ASTANA (ČTK) - Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 vzrostl o téměř 50 procent. S odvoláním na kazachstánské úřady to dnes napsala agentura AFP, která tento vývoj označila za vzácný úspěch v regionu jinak spíše sužovaném ekologickými problémy. Aralské jezero bývalo čtvrtým největším jezerem na světě, než ho sovětské zavlažovací projekty připravily o vodu a způsobily, že téměř vyschlo.
Požáry v americkém Los Angeles rozdmýchává vítr zvaný Santa Ana
LOS ANGELES (ČTK) - Požáry v americkém městě Los Angeles rozdmýchává vítr zvaný Santa Ana. Jedná se o meteorologický jev, který vysušuje kopce tak, že snadno vzplanou, napsala agentura AFP. Santa Ana vzniká, když se v sousedních státech Kalifornie, Nevada a Utah nahromadí studený vzduch. Jak postupuje na západ a dolů podél kalifornských hor, ohřívá se a vysychá.
Kraj Vysočina vrací 11 milionů, které chudší domácnosti nevyužily na kotle
JIHLAVA (ČTK) - Kraj Vysočina vrátí 11 milionů korun z celkových téměř 125 milionů, které mohl v posledním dotačním kole rozdělit domácnostem s nižšími příjmy na výměnu kotlů za ekologičtější zdroje vytápění. Ze 788 žadatelů jich 69 buď záměr nerealizovalo, smlouvu ukončilo nebo ji ani nepodepsalo. Po jednání krajské rady to novinářům řekl hejtman Martin Kukla (ANO).
Ústečané podepisují petici za vrácení svozu objemného odpadu
ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Ústí nad Labem zveřejnilo kalendář svozu opadů, kde opět chybí svoz objemných věcí, například nábytku. Místní prakticky okamžitě začali podepisovat petici za vrácení služby. Naposledy se v krajském městě svážel objemný odpad loni na jaře. Podzimní svoz město zrušilo s odůvodněním, že lidé umisťují k nádobám na odpad třeba i suť či sanitární předměty, což mezi objemný odpad nepatří. Objemný odpad se navíc u nádob hromadil i mimo svozové dny. Náměstek primátora Michal Mohr (SPD) minulý týden ČTK řekl, že vedení města stále hledá pro objemný odpad řešení.
Pasivní domy: Cesta k udržitelnému a úspornému bydlení
() - Pasivní domy jsou moderním trendem ve stavebnictví, který kombinuje nízkoenergetické technologie, ekologická řešení a vysoký komfort bydlení. Tento koncept vznikl v 90. letech v Německu a rychle se rozšířil po celém světě. Pasivní domy nabízejí úsporu nákladů na energie a příspěvek k ochraně životního prostředí. Co přesně pasivní domy jsou a proč se staly tak oblíbenými?
COP16: Světová konference stran Úmluvy OSN o biodiverzitě aneb Co se podařilo a co nepodařilo dojednat?
PRAHA (Ekolist) - Biodiverzitě, jednomu z pilířů fungování ekosystému naší planety, se věnoval diskusní seminář pořádaný Společností pro trvale udržitelný život (STUŽ) v úterý 7. ledna 2025 v prostorách Informačního centra OSN v Praze, v Železná ulici. Konkrétně Mezinárodní úmluvě OSN o biologické rozmanitosti, původně sjednané již v roce 1992 v keňském Nairobi a přijaté na památném Summitu Země. Na předchozím jednání COP15 v roce 2022 v Montrealu bylo dosaženo přelomové dohody o Globálním rámci biologické rozmanitosti, který vytyčuje cestu lidstva k soužití v souladu s přírodou. Tehdy k dojednání dohody podstatně napomohl český vyjednávací tým, který vedl celou delegaci EU. A jak dopadlo poslední jednání konané v kolumbijském Cali na přelomu října a listopadu? A jak pokročila jednání Cartagenského protokolu o biologické bezpečnosti a Nagojského protokolu o přístupu ke genetickým zdrojům? - Otázky pro zasvěcené panelisty a odpovědi pro ty, kterým osud naší planety není lhostejný.
Generace Z se učí méně plýtvat potravinami. Pomocí aplikace i influencerů
PRAHA (Ekolist) - Jak generace Z přistupuje k problematice plýtvání potravinami a jaké kroky mohou pomoci tuto situaci zlepšit? Na tyto otázky odpovídá výzkumný projekt Wasteful generation, jehož cílem je šířit povědomí o problematice plýtvání potravinami prostřednictvím inovativních metod a digitálních nástrojů. Výzkumný tým využívá kvalitativního výzkumu přístupů mladé generace, rozsáhlou kampaň i interaktivní aplikaci Nebuď Trash. Projekt, který odstartoval v září 2023 a potrvá do června 2026, zastřešuje Mendelova univerzita v Brně a zahrnuje spolupráci s Vysokou školou ekonomickou v Praze, Univerzitou Karlovou, společností GREEN Solution a výzkumnou organizací INESAN. Je financovaný programem Sigma Technologické agentury ČR.
Mikroorganismy ve stresu šetří síly a tlumí výrobu bílkovin, zjistili vědci
BRNO (ČTK) - Výzkumný tým z institutu CEITEC Masarykovy univerzity objevil nový protein, který hraje důležitou roli při řízení výroby bílkovin v buňkách starobylých mikroorganismů. Objev přispívá k pochopení toho, jak buňky šetří energii a přežívají v extrémním prostředí. Další výzkum by mohl vést k novým poznatkům o způsobech, jak se buňky vyšších organismů, včetně lidských, přizpůsobují měnícím se podmínkám, oznámila mluvčí institutu Halina Jílková.
Soud se zabývá žalobou řetězce Albert na Obraz kvůli kampani o chovu kuřat
PRAHA (ČTK) - Městský soud v Praze se dnes začal zabývat žalobou obchodního řetězce Albert a společnosti Rabbit Trhový Štěpánov na spolek Obránci zvířat (Obraz). Žalobu firmy podaly kvůli kampani, ve které spolek upozorňuje na údajně špatné podmínky chovu kuřat, která do svých obchodů Albert v Česku odebírá. Podle právního zástupce řetězce spolek překročil meze přípustného jednání a jeho kritika se nezakládá na pravdě. Právník spolku to odmítá, tvrzení v kampani podle něj mají reálný základ, který plánuje u soudu doložit.
V Istanbulu zachránili gorilí mládě z podpalubí letadla Turkish Airlines
(ČTK) - V Istanbulu zachránili gorilí mládě z podpalubí letadla Turkish Airlines, informovala agentura AP. Pětiměsíční sameček cestoval v dřevěné krabici z Nigérie do Thajska. Nyní se zotavuje v istanbulské zoo. Veterináři, kteří mu dali jméno Zeytin (oliva), ho chtějí vrátit do jeho přirozeného prostředí.
V Istanbulu zachránili gorilí mládě z podpalubí letadla Turkish Airlines
(ČTK) - V Istanbulu zachránili gorilí mládě z podpalubí letadla Turkish Airlines, informovala agentura AP. Pětiměsíční sameček cestoval v dřevěné krabici z Nigérie do Thajska. Nyní se zotavuje v istanbulské zoo. Veterináři, kteří mu dali jméno Zeytin (oliva), ho chtějí vrátit do jeho přirozeného prostředí.
|
Další články:
11. července 2025 05:00
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
|
PRAHA (Ekolist) - Chystáte se na dovolenou po Česku? Připojte se ke stovkám dobrovolníků a pomozte České společnosti ornitologické (ČSO) s kontrolou hnízd čápů bílých nejen během prázdninových výletů. Mapu čapích hnízd najdete na webu birdlife.cz/capi. Právě nyní nastává období, kdy můžete ornitologům pomoci získat cenná a klíčová data pro vyhodnocení úspěšnosti hnízdní sezony čápů.
(Celý text)
Policisté na Zlínsku doprovodili k lesu losa, který se pohyboval v křižovatce
11. července 2025 11:30
ŽELECHOVICE NAD DŘEVNICÍ (ČTK) - Policisté doprovodili k lesu losa, který dnes ráno procházel rušnou křižovatku v Želechovicích nad Dřevnicí na Zlínsku. Informace o výskytu zvířete předali starostovi a příslušným úřadům, uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Los evropský je na Zlínsku k vidění na neobvyklých místech už více než týden.
(Celý text)
Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad
11. července 2025 11:24
BÍLINA (ČTK) - Těžba hnědého uhlí v severočeském dole Bílina skončí nejpozději v roce 2033. Potvrdil to Český báňský úřad rozhodnutím, které zveřejnil na úřední desce. Na ukončení těžby v roce 2033 se v polovině května dohodlo ministerstvo životního prostředí a polostátní skupina ČEZ, která vlastní Severočeské doly. Původní termín byl rok 2035.
(Celý text)
Turnov za zprovoznění malé vodní elektrárny zaplatí 53,35 milionu bez daně
11. července 2025 11:12
TURNOV (ČTK) - Turnov za zprovoznění malé vodní elektrárny Shořalý mlýn, kterou koupil před rokem, zaplatí 53,35 milionu bez daně. Znovu funkční by měla být od podzimu příštího roku. Zakázku, kterou město vypsalo formou design and build (vyprojektuj a postav), získala pražská firma Stream. Byla jediná, kdo nabídku podal, řekl ČTK starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok).
(Celý text)
Velcí kopytníci výrazně snižují počty klíšťat, ukázal výzkum
11. července 2025 11:04
PRAHA (Ekolist) - Klíšťat v Česku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. Vědecký výzkum však zjistil, že jejich počty dokáží velmi účinně snižovat velcí kopytníci.
(Celý text)
Starou odrůdou roku se letos stala Velkopavlovická meruňka. K vidění je na výstavě v Praze
11. července 2025 04:34
PRAHA (Ekolist) - Po několika letech neúrody se můžeme zakousnout do šťavnatých, vyzrálých a chuťově neodolatelných meruněk. Právě zrají i u nás a nejlepší jsou čerstvě utržené. Jednu z nich právě vyhlašujeme na pražské výstavě ovoce starou odrůdou roku. Milovníci ovoce ji jistě znají, patří k historicky nejoblíbenějším odrůdám u nás. Ti z vás, komu se vybavila Velkopavlovická, se trefili.
(Celý text)
Sucho a pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin mění skladbu plodin v ČR
11. července 2025 01:38
(ČTK) - Zemědělci přecházejí na pěstování méně náročných plodin, důvodem je sucho, ale i pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin. Zároveň kvůli tomu ustupují od pěstování speciálních plodin. Vyplývá to z vyjádření Agrární komory ČR pro ČTK. Podle dat Českého statistického úřadu letos klesla osevní plocha pohanky, a to o víc než čtvrtinu, žita o 16,3 procenta, ječmene ozimého o téměř 14 procent a řepky o 2,2 procenta. Naopak více se pěstuje pšenice tvrdé nebo ovsa.
(Celý text)
Generální advokátka soudu EU navrhuje zrušit Polsku penále za těžbu v dole Turów
11. července 2025 01:25
(ČTK) - Generální advokátka nejvyššího soudu Evropské unie Juliane Kokottová ve svém stanovisku navrhuje, aby Soudní dvůr v případu těžby hnědého uhlí v polském dole Turów na hranicích s Českem zpětně zrušil penále uložené Polsku. Generální advokátka se přitom opírá o dohodu, kterou Polsko s Českou republikou uzavřelo v roce 2022.
(Celý text)
Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů
11. července 2025 01:09
PLZEŇ (ČTK) - Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce Čtyrák na Bílé Hoře odolnější stromky pro městské lesy. Lesníci mění způsob pěstování a péče o sazenice stromků. S novým automatickým zavlažovacím systémem za 600 000 korun budou moci připravit pro výsadbu více takzvaných obalovaných sazenic. Tyto sazenice se po vysazení lépe uchytí, což je pro obnovu lesa po kůrovcové kalamitě důležité. Město každoročně ve svých lesích vysází v průměru 400 000 jehličnanů a listnáčů, řekl ČTK náměstek pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN).
(Celý text)
Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce
10. července 2025 18:41
(ČTK) - Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) letos v prvním pololetí odhalili při kontrolách zboží na Letišti Václava Havla v Praze 19 živých škůdců v zásilkách z mimoevropských zemí. Mezi škůdci byl i druh hmyzu vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU, uvedli zástupci ústavu a osvětová kampaň s názvem #PlantHealth4Life. Ústav upozornil na to, že pokud by se v Česku usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera nebo listokaz japonský, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu.
(Celý text)
Za pololetí se meziročně připojilo méně fotovoltaik, jejich výkon klesl o 26 procent
10. července 2025 18:40
PRAHA (ČTK) - Rozvoj solární energetiky v Česku v prvním pololetí letošního roku zpomalil. V tomto období technici připojili 13 000 nových fotovoltaických elektráren, meziročně o téměř 11 000 méně. Celkový instalovaný výkon nových elektráren klesl o 26 procent na 357 megawattů. Výkon bateriových úložišť spojených s fotovoltaickými elektrárnám poklesl oproti stejnému období loni o 37 procent na 174 megawattů. Vyplývá to z dat distribučních společností, které sbírá Solární asociace. Výsledky přestavili její zástupci. V České republice je připojeno téměř 226 000 fotovoltaických elektráren s výkonem 4,83 gigawattu.
(Celý text)
Jivno odmítá vznik přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka
10. července 2025 18:39
JIVNO (ČTK) - Obec Jivno na Českobudějovicku nesouhlasí se vznikem přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka. Podle vedení obce je současná ochrana údolí dostatečná a není třeba dalšího rozšiřování. Navrhuje krajskému úřadu, aby přírodní park nevyhlašoval, stojí v usnesení zastupitelstva. Ke vzniku se měly vyjádřit ty obce, na jejichž území se bude park rozkládat, kladné stanovisko vydaly Rudolfov, Hlincová Hora a Zvíkov. Jde o předběžná vyjádření, o vyhlášení parku bude rozhodovat jihočeský krajský úřad, který teď obešle vlastníky pozemků, aby se ke vzniku parku také vyjádřili.
(Celý text)
Kvůli suchu platí na Chomutovsku zákaz odběru povrchových vod
10. července 2025 18:36
(ČTK) - Na Chomutovsku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Opatření vydal odbor životního prostředí chomutovského magistrátu. Na pokles průtoků, který ohrožuje vodní ekosystémy, upozornilo Povodí Ohře. Zákaz zalévat zahrady vodou z řek a potoků, napouštět z potoků bazény nebo mýt auta touto vodou v regionu platí do odvolání. ČTK o tom informovala mluvčí chomutovské radnice Marie Heřmanová.
(Celý text)
Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků
10. července 2025 18:34
PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků. Dotace využije 16 žadatelů. Přidělení peněz ještě projednají zastupitelé. V dotačním programu uspěly hlavně projekty, které připravily obce. Třeba Struhařov na Benešovsku díky penězům zrekonstruuje vodní nádrž Cihelna, v Nové Vsi u Chotěšic na Nymbursku totéž udělají s obecní nádrží, informoval ČTK mluvčí kraje Michal Rapco.
(Celý text)
Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou
10. července 2025 18:26
PARDUBICE (ČTK) - Těžba dřeva v Pardubickém kraji se postupně vrací k hodnotám, které byly běžné před kůrovcovou kalamitou. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vloni v regionu jen mírně přesáhla milion metrů krychlových, což bylo meziročně o devět procent méně. Stále to však bylo o 29 procent více než v roce 2017.
(Celý text)
Ministerstvo představilo nový finanční nástroj pro podporu cirkulární ekonomiky
10. července 2025 10:05
PRAHA (Ekolist) - Zcela nový komplexní finanční nástroj z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) představil na konci června ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Cílem nástroje je podpořit cirkularitu, zvýšit podíl na opětovném využití komunálního odpadu, zejména u plastu a textilu, pomoci odpadářským projektům dosáhnout na komerční úvěry a posílit tak recyklační kapacity v ČR.
(Celý text)
Borové lesy ohrožuje invazní pilořitka borová. Prospívá jí sucho
10. července 2025 05:55
PRAHA (Ekolist) - Borovice lesní je v Česku druhou nejvýznamnější hospodářskou dřevinou. Obdobně jako u ostatních dřevin dochází i u ní ke zhoršení zdravotního stavu v důsledku delších období sucha a vyšších teplot vzduchu. Stromy zasažené suchem jsou nejen fyziologicky stresovány, ale také náchylnější k napadení biotickými činiteli, což zvyšuje pravděpodobnost jejich odumření.
(Celý text)
Plzeňský kraj postavil v rezervaci na Klatovsku plovoucí ostrov pro vzácné ptáky
10. července 2025 01:45
(ČTK) - Plovoucí ostrov, který ochrání vzácné ptáky před predátory a umožní jejich úspěšné hnízdění, instaloval Plzeňský kraj v přírodní rezervaci Zbynické rybníky na Klatovsku. Žijí tam desítky vzácných druhů - například husa velká, potápka roháč, moták pochop, slavík modráček a chřástal vodní. Nový ostrov o ploše 32 metrů čtverečních má pomoci vrátit na hladiny i téměř vymizelé druhy jako racek chechtavý a rybák obecný, řekl ČTK krajský radní Petr Fišer (ANO).
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo studii vodního díla Skalička, má tři varianty hráze
10. července 2025 01:34
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo podrobnou technickou studii chystaného vodního díla Skalička na Přerovsku, která navrhuje tři varianty trasy hráze. Po schválení aktualizace zásad územního rozvoje Olomouckého kraje bude možné zahájit projektovou přípravu. Studie rozpracovává variantu boční suché nádrže Skalička, kterou v roce 2022 odsouhlasila vláda. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Vodní dílo Skalička má spolu s dalšími protipovodňovými opatřeními pomoci ochránit před záplavami přes 100 000 obyvatel Pobečví.
(Celý text)
Liberecký kraj objednal studii opatření, jež ochrání Dalešice před bahnem z polí
10. července 2025 00:58
DALEŠICE (ČTK) - Liberecký kraj objednal studii opatření, která mají ochránit obyvatele Dalešic na Jablonecku před bahnem z polí. Při přívalových deštích na přelomu května a června obec opakovaně zaplavila voda s hlínou z polí. Konkrétní technická opatření by měla pomoci Dalešicím čelit až padesátiletým srážkám, řekl ČTK náměstek hejtmana Jiří Klápště (Spolu). Studie s návrhem opatření má být hotova v říjnu.
(Celý text)
Liberecký kraj objednal studii opatření, jež ochrání Dalešice před bahnem z polí
10. července 2025 00:58
DALEŠICE (ČTK) - Liberecký kraj objednal studii opatření, která mají ochránit obyvatele Dalešic na Jablonecku před bahnem z polí. Při přívalových deštích na přelomu května a června obec opakovaně zaplavila voda s hlínou z polí. Konkrétní technická opatření by měla pomoci Dalešicím čelit až padesátiletým srážkám, řekl ČTK náměstek hejtmana Jiří Klápště (Spolu). Studie s návrhem opatření má být hotova v říjnu.
(Celý text)