titulní strana > co píší jiní
Lesy ČR obnovily vodní nádrž Pod Emauzy ve Vražném na Novojičínsku
23. listopadu 2024 00:58

(ČTK) - Podnik Lesy ČR za 7,1 milionu korun obnovil tříhektarovou vodní nádrž Pod Emauzy ve Vražném na Novojičínsku. Zbavil ji usazenin a rozšířil její zátopovou plochu, sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)

Ostravská zoo po 12 letech odchovává varany papuánské
23. listopadu 2024 00:44

OSTRAVA (ČTK) - Ostravské zoologické zahradě se po 12 letech daří odchov varanů papuánských, kteří jsou nejdelšími varany světa. Čtyři mláďata vylíhnutá na podzim se mají čile k světu. Odchov mláďat je vzácný i v rámci evropských zoologických zahrad, řekla ČTK mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Stezky z lásky se staly oblíbenou platformou pro obnovu turistických cest v ČR
23. listopadu 2024 00:27

(ČTK) - Projekt Stezky z lásky se letos, ve druhém roce existence, stal oblíbenou platformou pro setkávání lidí a obnovu turistických stezek a přírody v celém Česku. Loni s ním Klub českých turistů začal a letos se rozrostl do takových rozměrů, že se stezky opravovaly téměř každý víkend od jara do podzimu, uvedla mluvčí RegioJetu Alexandra Janoušek Kostřicová. Dopravní společnost je společně s Kofolou zakladatelem a partnerem projektu.
(Celý text)

Oblíbená jeskyně Postojna v Českém ráji zůstane přes zimu uzavřená
23. listopadu 2024 00:21

TURNOV (ČTK) - Turisté se do oblíbené jeskyně Postojna, která je největší v Českém ráji, znovu podívají až příští rok na jaře. Správa CHKO Český ráj ji stejně jako v předchozích dvou letech na začátku listopadu uzavřela kvůli hibernujícím netopýrům, informovala zastupující vedoucí správy Radka Tomášková.
(Celý text)

Jablonec nad Nisou připravuje lesní mateřskou školku, otevře ji příští rok v září
23. listopadu 2024 00:13

JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Výstavbu lesní školky připravují v Jablonci nad Nisou, měla by být v oblasti Proseče, kde mateřská škola dlouhodobě chybí a rodiče musí děti vozit jinam. Zařízení pro 18 dětí plánují otevřít 1. září příštího roku. Zakázku se proto město rozhodlo zadat systémem design & build, to znamená, že zhotovitel pavilon pro školku vyprojektuje a postaví. ČTK to dnes řekla mluvčí magistrátu Jana Fričová. Ve veřejné soutěži na dodavatele dostala radnice pět nabídek v cenách od 5,9 do 7,1 milionu korun.
(Celý text)

Osmdesátiletý Brit dostal pokutu za svého příliš kokrhajícího kohouta
23. listopadu 2024 00:06

(ČTK) - Osmdesátiletý Brit dostal pokutu ve výši několika set liber kvůli svému kohoutovi, kterého chová jako mazlíčka. Opeřenec Harolda Browna podle žaloby pravidelně vystavuje sousedy v tiché ulici "mučení" v podobě opakovaného kokrhání, s nímž začíná mnohdy už od tří hodin ráno, informoval zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Na islandském poloostrově Reykjanes sopka chrlí druhý den lávu
22. listopadu 2024 22:05

(ČTK) - Na poloostrově Reykjanes po středeční erupci chrlí lávu asi kilometr dlouhá puklina ve vulkanickém systému. Poté, co sopka vybuchla už posedmé za tento rok, se láva dostala k turisticky oblíbenému geotermálnímu koupališti Modrá laguna, jehož parkoviště dnes zcela zalila, informuje BBC.


(Celý text)

Muzeum Krkonoš ve Vrchlabí bude příští týden uzavřené kvůli pravidelné údržbě
22. listopadu 2024 19:52

VRCHLABÍ (ČTK) - Vrchlabské Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku – Muzeu Krkonoš bude od pondělí 25. listopadu do pondělí 2. prosince uzavřené. Opět otevře v úterý 3. prosince. Ve středu 4. prosince bude vstupné zdarma, a to nejen do vrchlabského, ale do všech poboček Krkonošského muzea Správy KRNAP, informovala Správa Krkonošského národního parku (KRNAP). Expozice Muzea Krkonoš ve Vrchlabí za první rok provozu navštívilo přes 46 000 lidí, průměrná týdenní návštěvnost byla přes 800 lidí.
(Celý text)

Návrh předsednictví COP29 zvýšit příspěvek bohatých zemí čelí dle médií kritice
22. listopadu 2024 18:24

BAKU (ČTK) - Návrh, který dnes předložilo předsednictví konference OSN o změnách klimatu v ázerbájdžánské metropoli Baku, čelí kritice ze všech stran, uvedla agentura Reuters. Na konferenci COP29 není v poslední plánovaný den vidět pokrok ohledně dohody o finančních závazcích nejbohatších vůči nejzranitelnějším, uvedla agentura AP. Konference by měla skončit dnes večer, ale pravděpodobně se protáhne, míní agentura DPA.
(Celý text)

Sněmovna schválila využití výnosů z povolenek jen na následky změny klimatu
22. listopadu 2024 17:59

PRAHA (ČTK) - Výnosy z prodeje emisních povolenek bude možné využít pouze na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Počítá s tím novela zákona, kterou schválila Sněmovna. Dosud musela být takto použita polovina těchto výnosů, v případě zbylých peněz šlo jen o doporučení. Část peněz bude možné využít například na administrativní náklady spojené s fungováním systému emisních povolenek nebo na příspěvky některým mezinárodním organizacím v souvislosti se závazky v ochraně klimatu. Předloha zamíří k posouzení do Senátu.
(Celý text)

Entomologové oceňují péči o louky v Krkonoších
22. listopadu 2024 16:32

PRAHA (Ekolist) - Odborníci z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR, kteří již dvě desetiletí monitorují výskyt a rozšíření denních motýlů v centrálních Krkonoších, ve své letošní zprávě z monitoringu okáčů rodu Erebia v Krkonoších a v Jeseníkách vysoce kladně ocenili péči o krkonošské louky. „Vysoce kladně hodnotíme péči o krkonošské luční enklávy přiléhající k vysokohorským polohám,“ uvedli.


(Celý text)

V hradeckém kraji zářijové záplavy způsobily škody za desítky milionů korun
22. listopadu 2024 16:00

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - V Královéhradeckém kraji zářijové záplavy způsobily škody za desítky milionů korun, zejména na silnicích a horských cestách v pohraničních oblastech kraje, vyplynulo z informací oslovených institucí. K nejzasaženějším oblastem v polovině září patřilo v kraji Broumovsko v okrese Náchod a Krkonoše a Orlické hory s podhůřím. V zastavěných částech měst a obcí na území kraje velká voda větší škody nezpůsobila.
(Celý text)

Hasič u soudu: Cesty v Českém Švýcarsku při požáru v roce 2022 byly neprůjezdné
22. listopadu 2024 15:59

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Páteřní cesty pro integrovaný záchranný systém v Českém Švýcarsku byly při požáru v roce 2022 neprůjezdné, trvalo dlouho, než se k němu dostala technika. Řekli to dnes hasiči u soudu v Ústí nad Labem, který pokračoval v líčení s bývalým dobrovolným strážcem národního parku obžalovaným ze založení požáru. Jiří Lobotka se u soudu doznal k zapálení menších požárů na Děčínsku v roce 2023, založení největšího požáru v Česku v roce 2022 odmítá. Doznal se k němu v léčebně. Hořet zřejmě začalo na jiném místě, než ukázal Lobotka při svém přiznání. Hrozí mu 15 let vězení.
(Celý text)

Na klimatické konferenci v Baku zatím žádný viditelný pokrok, píše AP
22. listopadu 2024 15:51

BAKU (ČTK) - Státy, které se účastní konference OSN o změnách klimatu COP29 v ázerbájdžánské metropoli Baku, dnes zvýšily tlak samy na sebe tím, že vstoupily do posledního plánovaného dne bez viditelného pokroku ve svých hlavních cílech, napsala ráno agentura AP. Očekává se, že se konference v Baku protáhne do víkendu, včetně vyčerpávajících nočních jednání, poznamenala agentura DPA.
(Celý text)

Ministerstvo zemědělství zjednoduší žádosti o dotace, zemědělcům ubude byrokracie
22. listopadu 2024 15:39

(ČTK) - Zemědělcům v příštím roce ubude byrokracie, pro získání některých národních dotací nebudou muset posílat veškeré dokumenty jako doposud. Ministerstvo zemědělství (MZe) zároveň představilo novou podporu pro zlepšení podmínek v chovech koz a ovcí nebo na hubení odolných plevelů na polích s cukrovou řepou. Celkem půjde z národního rozpočtu do zemědělství více než 3,7 miliardy korun, z toho 2,94 miliardy korun budou směřovat do živočišné výroby a necelá půl miliarda do rostlinné výroby.
(Celý text)

Vědci vyvinuli nový typ plastu, který se dokáže rozkládat v mořské vodě
22. listopadu 2024 09:20

(ČTK) - Mezinárodní tým vědců vyvinul nový typ umělé hmoty, která se dokáže rozkládat v mořské vodě. Objev může přispět ke snaze o snížení znečištění životního prostředí při hromadění plastů v oceánech. Svá zjištění publikovali ve vědeckém časopisu Science, informovala agentura Kjódó.
(Celý text)

ČEZ zmodernizoval elektrárnu na Hracholuskách, největší západočeské vodní ploše
22. listopadu 2024 09:19

(ČTK) - ČEZ ukončil modernizaci vodní elektrárny na přehradě Hracholusky na Plzeňsku, největší západočeské vodní ploše. Po výměnách turbíny a vysokotlaké regulace v minulých letech skončila poslední fáze - tříměsíční oprava 14tunového rychlouzávěru elektrárny. Kvůli tomu se snížila hladina přehrady zhruba o šest metrů. Teď se začne po dohodě s vodohospodáři postupně vracet do normálu, řekl ČTK regionální mluvčí ČEZ Karel Samec.
(Celý text)

Vánoční dárky, které ničí planetu. Jaká je odvrácená strana “rychlé módy”?
22. listopadu 2024 05:15

PRAHA (Ekolist) - Nakupování oblečení jako dárků k Vánocům se stalo pro mnoho lidí tradicí. Prodejci navíc v tomto období nabízejí slevy a akční nabídky, které lákají k hromadnému nakupování. Nakupování levných módních kousků má však výrazně negativní dopady na životní prostředí, především kvůli rychlé módě, známé jako „fast fashion“.
(Celý text)

Důsledky klimatické krize dopadají více na ženy. Přesto na COP29 zasedá mezi 78 světovými lídry jen 8 žen
22. listopadu 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Ženy a dívky nesou hlavní tíhu klimatické krize a často navrhují řešení, přesto na COP29 zasedá mezi 78 světovými lídry pouze 8 žen. Ačkoli se konference COP snaží být inkluzivním summitem, jednací stůl zůstává daleko od rozmanitosti.
(Celý text)

Nová soustava tří tůní má na Jindřichohradecku zadržovat vodu v krajině
21. listopadu 2024 19:10

(ČTK) - Nová soustava tří tůní má u Matějovce na Jindřichohradecku zadržovat vodu v krajině. Vodní plochy s celkovou výměrou více než 3000 metrů čtverečních vytvořil státní podnik Lesy ČR. Tůně vznikly v místě, kde v minulosti bývala vodní nádrž. V tiskové zprávě o tom informovaly firma.
(Celý text)

Nová soustava tří tůní má na Jindřichohradecku zadržovat vodu v krajině
21. listopadu 2024 19:10

(ČTK) - Nová soustava tří tůní má u Matějovce na Jindřichohradecku zadržovat vodu v krajině. Vodní plochy s celkovou výměrou více než 3000 metrů čtverečních vytvořil státní podnik Lesy ČR. Tůně vznikly v místě, kde v minulosti bývala vodní nádrž. V tiskové zprávě o tom informovaly firma.
(Celý text)

Další články:
14. července 2025 06:00
12. července 2025 05:00
11. července 2025 05:00
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00

Online diskuse
Dva roky po zničení Kachovské přehrady: Ozbrojený konflikt odhalil skrytou ekologickou zátěž
14. července 2025 15:24

PRAHA (Ekolist) - Před dvěma lety, 6. června 2023, došlo k destrukci Kachovské přehrady v ukrajinské Chersonské oblasti, což představuje jednu z nejvážnějších ekologických katastrof způsobených ruskou invazí na Ukrajinu. Přívalová vlna vody tehdy zaplavila lidská obydlí, lesy i zemědělské pozemky, způsobila úhyn desítek tisíc tun ryb a zničila významné biotopy.
(Celý text)

"Obyčejná" růže šípková a její neobyčejná genetika: Jako jedna z mála rostlin umí dělit lichý počet chromozomů
14. července 2025 11:39

PRAHA (Ekolist s využitím TZ AV ČR) - Většina rostlin má sudý počet chromozomových sad, lichý může způsobovat problémy při rozmnožování a vede až ke sterilizaci. Poměrně běžná růže šípková ale má sad pět. Mezinárodní tým s účastí vědců z Biofyzikálního ústavu AV ČR v časopise Nature popsal neobvyklý, nicméně funkční způsob, jak růže při rozmnožování tyto liché sady „rozdělí svým potomkům“. Výzkum by mohl přispět třeba ke šlechtění.
(Celý text)

Nejvíce dřeva v republice se loni vytěžilo v lesích v Jihočeském kraji
14. července 2025 11:35

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Nejvíce dřeva v republice se loni vytěžilo v lesích v Jihočeském kraji. Šlo o 2,66 milionu metrů krychlových dřeva, což je o 7,6 procenta více než v roce 2023. Lesníci těžili opět především jehličnaté stromy, které tvořily téměř 95 procent z objemu. Vyplývá to z aktuálních informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).
(Celý text)

Chrudimi se za pololetí podařilo snížit množství skládkovaného odpadu
14. července 2025 11:33

CHRUDIM (ČTK) - Chrudimi se podařilo v první polovině letošního roku snížit produkci směsného komunálního odpadu o 168 tun ve srovnání s loňským prvním pololetím, což představuje pokles o více než osm procent. Celková produkce odpadu od ledna do června 2025 je 1836 tun, uvedla Kateřina Floriánová z odboru životního prostředí chrudimské radnice. Město zároveň v tomto období zaznamenalo nárůst separace papíru a plastu o 47 tun, tedy o devět procent. Udržet se za letošní rok pod limitem 160 kilogramů na obyvatele pro skládkování odpadu za sníženou cenu ale bude i tak obtížné.
(Celý text)

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil
14. července 2025 11:30

(ČTK) - Počet případů likvidace vosích, sršních hnízd a rojů divokých včel v českých domácnostech v posledních letech výrazně roste. Asistenční společnosti jich v roce 2024 řešily asi 1500, což je téměř dvojnásobný nárůst proti roku 2023, vyplývá ze statistik České asociace asistenčních společností. Za rostoucím počtem zásahů stojí podle odborníků nejen teplé počasí, ale také šíření invazivních druhů, například sršně asijské.
(Celý text)

Kotlíkové dotace pomohly nahradit přes 132.000 starých neekologických kotlů
14. července 2025 01:20

(ČTK) - Kotlíkové dotace pomohly nahradit přes 132 000 starých neekologických kotlů první a druhé emisní třídy. Ze všech výzev těchto dotací bylo už vyplaceno 122 534 výměn nevyhovujících kotlů celkem za 14,2 miliardy korun, sdělila ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí. Dalších 80 000 výměn starých zdrojů tepla včetně nevyhovujících kotlů na uhlí podpořil program Nová zelená úsporám. Od spuštění kotlíkových dotací před deseti lety se tak podpořila výměna více než 200 000 neekologických kotlů, jejichž používání je od září loňského roku zakázáno. Omezení jejich používání zlepšilo podle dat ovzduší v ČR.
(Celý text)

Svaz: Družstva mohou farmářům zajistit lepší ceny a stabilitu, zájem o ně roste
14. července 2025 01:10

(ČTK) - Odbytová družstva mohou v dnešní době stejně jako v minulosti představovat odpověď na řadu problémů, kterým zemědělství čelí. Zemědělcům umožňují získat lepší postavení na trhu i lépe zvládat výkyvy cen či nákladů. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda Družstevní rady Zemědělského svazu ČR Martin Lev. Podle něj roste mezi zemědělci o sdružování do odbytových družstev zájem, rozvoj ale brzdí historická nedůvěra i chybějící podpora.
(Celý text)

Lidé z Pošumaví 22. rokem pochodovali proti plánovanému jadernému úložišti
13. července 2025 22:05

PAČEJOV/MAŇOVICE (ČTK) - Přes 200 pěších a cyklistů včera na Klatovsku kolem Pačejova protestovalo proti vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu, které připravuje stát. Při následné tříhodinové diskusi shodně tvrdili, že všech deset dotčených obcí z lokality Březový potok v Pošumaví bude nadále proti plánované stavbě bojovat, a to až do roku 2030, kdy by mělo být místo vybráno ze čtyř vytipovaných lokalit v ČR. Shodli se, že nejlepší by bylo aktivitu státu zastavit a hledat alternativní řešení, zjistila ČTK.
(Celý text)

Sedm mladých puštíků bělavých ze Zoo Ostrava bude vypuštěno do přírody v Rakousku
13. července 2025 11:30

PRAHA (Ekolist) - Historicky nejvyšší počet mláďat v jedné snůšce, historicky nejvyšší počet jedinců poskytnutých pro vypuštění. Mimořádně úspěšná hnízdní sezóna u puštíků bělavých v ostravské zoo byla završena odvozem všech sedmi mladých jedinců do Rakouska, kde budou v rámci mezinárodního repatriačního projektu vypuštěni do volné přírody.
(Celý text)

Pražské vodovody a kanalizace mají na fasádě budky pro rorýse
13. července 2025 01:37

PRAHA (ČTK) - Společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nechala na fasádu svého sídla na Vinohradech nainstalovat budky pro rorýse, kterým ubývají místa pro hnízdění kvůli rekonstrukcím budov.
(Celý text)

Veselí nad Moravou zahájilo projekt, při němž vysadí přes 7000 dřevin
13. července 2025 01:23

VESELÍ VESELÍ NAD MORAVOU (ČTK) - Veselí nad Moravou na Hodonínsku zahájilo po dvou letech příprav první etapu projektu zaměřeného na obnovu přirozených ekosystémů. Nechá při ní vysadit 4595 stromů, 2810 keřů a zatravní přes osm hektarů půdy. Cílem je podpořit přirozený pohyb živočichů a rostlin, zamezit půdní erozi a zlepšit schopnost krajiny zadržovat vodu. Náklady dosahující téměř 26,5 milionu korun bez DPH hradí město prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí, informovalo dnes na svém webu.
(Celý text)

Nový projekt má podpořit poutní turismus a zapojit do něj lokální farmáře
13. července 2025 00:59

PRAHA (ČTK) - Nový projekt s názvem Putování za kořeny má přesunout turismus do méně vytížených míst, vzbudit zájem o šetrnější možnosti cestování a o ochranu krajiny. Cílem je také do poutní turistiky více zapojit lokální farmáře, místní komunity i podnikatele. Memorandum o spolupráci na rozvoji projektu tento týden podepsali ministři zemědělství Marek Výborný a životního prostředí Petr Hladík (oba KDU-ČSL). Iniciátorem projektu je spolek Svatá Ludmila.
(Celý text)

Studenti zkoumali historii zpřístupnění Jeskyně Na Špičáku nedaleko Jeseníku
13. července 2025 00:37

(ČTK) - Historii zpřístupnění Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku zkoumají studenti zapojení do letošního ročníku T-expedice Jeseníky. Badatelský tým složený z nadaných žáků základních a středních škol mapoval historické prameny a dokumenty, které se vztahují k otevření jeskyně pro veřejnost před 140 lety, sdělil vedoucí skupiny studentů Šimon Drábek.
(Celý text)

Nová výstava v Muzeu Kroměřížska přenese návštěvníky do světa zvířat
13. července 2025 00:25

KROMĚŘÍŽ (ČTK) - Nová výstava v Muzeu Kroměřížska přenese návštěvníky zábavnou a hravou formou do světa zvířat. V Galerii v podloubí na kroměřížském Velkém náměstí je otevřena od začátku července, potrvá do 24. srpna, sdělila ČTK mluvčí muzea a kurátorka výstavy Martina Malá. Výstavu pojmenovanou Mezi námi zvířaty připravilo liberecké vědecké centrum iQLandia.
(Celý text)

Horská chata Libín u Prachatic dnes po 17 letech hostí turisty
12. července 2025 20:07

PRACHATICE (ČTK) - Horská chata na kopci Libín nedaleko Prachatic se dnes po 17 letech otevřela veřejnosti. Spolu se zdejší rozhlednou se má stát turistickým centrem nejen pro Prachatice a okolí, ale i pro Jihočeský kraj, řekli při slavnostním otevření zástupci města a kraje. Konat se tu mají také svatby, firemní večírky, koncerty a jiné kulturní akce. Na otevření se přišlo podívat několik stovek lidí.
(Celý text)

Zoopark Zájezd odchoval dva vzácné druhy ještěrů: drakouny a bičochvosty
12. července 2025 20:04

(ČTK) - Zoopark Zájezd odchoval dva vzácné druhy ještěrů - drakouny a bičochvosty. Drakouny chová zoopark jako jediný v ČR a jako jeden ze čtyř v Evropě, odchov se podařil po čtyřech letech. V případě bičochvostů se zooparku podařil poprvé, informoval dnes za Zoopark Zájezd Daniel Koleška.
(Celý text)

Jeskyně Výpustek má novou bezbariérovou trasu pro kočárky i vozíčkáře
12. července 2025 20:02

(ČTK) - Lidé s omezenou pohyblivostí, na vozíku nebo s kočárkem si mohou projít zkrácenou a bezbariérovou trasu v jeskyni Výpustek u Křtin na Blanensku v Moravském krasu. Správa jeskyní ČR trasu, která trvá 40 minut, otevřela od 1. července.
(Celý text)

Letní opravy vodní elektrárny Štěchovice odkryly místa jindy skrytá pod vodou
12. července 2025 17:51

PRAHA (Ekolist) - Vodní elektrárna ve Štěchovicích, která už více než 80 let spolehlivě vyrábí bezemisní elektřinu, využívá slabší letní průtoky ve Vltavě k nabírání sil a opravám před další sezónou. Důležitá součást české energetiky umí během několika desítek vteřin od povelu dispečera dodat do sítě přes 22 MW špičkového výkonu a pomoci tak stabilizovat energetickou soustavu. V uplynulých dnech prošla rozsáhlými opravami na jednom ze dvou soustrojí. Projít si tajemné vodní podzemí může díky virtuální prohlídce i široká veřejnost.
(Celý text)

V Ostravě-Hrabové vzniklo nové odpočinkové místo s mokřady a tůněmi
12. července 2025 10:35

PRAHA (Ekolist) - Unikátní relaxační místo v zeleni vzniklo v Ostravě-Hrabové. Původně neprostupný a v podstatě nepřístupný veřejný prostor se zcela proměnil v odpočinkovou lokalitu s mokřady a tůněmi. Nově zde najdeme mnoho vzdělávacích a herních prvků, díky nimž na místo budou směřovat rodiny s dětmi.
(Celý text)

Projekt Vltava slavná a splavná představí současné i zaniklé památky podél řeky
12. července 2025 01:44

KVILDA (ČTK) - Projekt Vltava slavná a splavná má za cíl představit památky podél řeky, připomenout místa, která zanikla po výstavbě vltavské kaskády, a ukázat důležitost řeky pro hospodářský, kulturní, společenský a přírodní vývoj. Vyvrcholením bude v září otevření stejnojmenné výstavy v Praze. To vše má směřovat k budoucímu zapsání Vltavy mezi evropské kulturní stezky, které vyhlašuje Rada Evropy, řekla generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková. Letos je to také 150 let od prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava.
(Celý text)

Projekt Vltava slavná a splavná představí současné i zaniklé památky podél řeky
12. července 2025 01:44

KVILDA (ČTK) - Projekt Vltava slavná a splavná má za cíl představit památky podél řeky, připomenout místa, která zanikla po výstavbě vltavské kaskády, a ukázat důležitost řeky pro hospodářský, kulturní, společenský a přírodní vývoj. Vyvrcholením bude v září otevření stejnojmenné výstavy v Praze. To vše má směřovat k budoucímu zapsání Vltavy mezi evropské kulturní stezky, které vyhlašuje Rada Evropy, řekla generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková. Letos je to také 150 let od prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama