|
titulní strana > co píší jiní
Jak můžeme zlepšit životní podmínky medvědů chovaných v zajetí?
20. listopadu 2024 06:12
PRAHA (Ekolist) - Na konci léta letošního roku proběhla tiskem zpráva o tom, že medvědi zmizí z českých hradů a zámků do roku 2030. Medvědi by měli být postupně převezeni do zařízení, která lépe odpovídají světovým standardům pro chov těchto velkých šelem. Národní památkový ústav o tom podepsal memorandum o porozumění se dvěma zahraničními organizacemi, jmenovitě Foundation for Bears a Bears in Mind. Tyto organizace spravují medvědí parky v Německu a Nizozemí, a podporují projekty zabývající se zlepšením životních podmínek, výzkumem a ochranou medvědů po celém světě.
O šatnících, co praskají ve švech, městech a cirkulární ekonomice
PRAHA (Ekolist) - V úterý 12. 11. 2024 proběhla městská konference s názvem Cirkulární města a byznys 3: Města jako šatníky, co praskají ve švech, kterou připravil Pražský inovační institut. Zde odborníci z firem, nevládních organizací i města diskutovali způsoby, jak textil ve městě využít co nejlépe. Prahu a další obce čekají od 2025 nové povinnosti ohledně jeho sběru. Může se inspirovat u měst, která jsou v oblasti cirkulárního využití textilu mnohem dál – třeba v Nizozemsku nebo Francii.
Majitelé lesů obdrží miliardu korun na opravu lesních cest po povodních
(ČTK) - Obecní, soukromí a církevní majitelé lesů obdrží jednu miliardu korun na opravu lesních cest po povodních. Peníze poskytne ministerstvo zemědělství. Příspěvek zamíří na rekonstrukci a obnovu lesních cest, mostů, propustků, brodů a svodnic, které letos v září strhla nebo poničila povodeň. Příjem žádostí o příspěvek začne 2. prosince a skončí 28. února příštího roku.
MŽP podpoří dotacemi ve výši 640 milionů korun vybrané školy v uhelných krajích
(ČTK) - Do vybraných škol ve třech uhelných krajích, tedy do Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje, poputuje v evropských dotacích od ministerstva životního prostředí (MŽP) 640 milionů korun. Investice mají pomoct školám, aby jejich žáci dokončili základní vzdělání, zlepšila se kvalita výuky a vzdělávání mohlo v regionech lépe vyrovnávat dopady na rodiny v důsledku útlumu těžby uhlí.
Do Bohumína kamiony přivezly palivové dříví pro postižené povodněmi
BOHUMÍN (ČTK) - Do Bohumína na Karvinsku včera přivezly kamiony palivové dříví z podhůří Beskyd, které budou moci v zimě využít obyvatelé ze zaplavených oblastí. Město 128 metrů krychlových dřeva získalo jako pomoc od státního podniku Lesy ČR, sdělila mluvčí radnice Jana Končítková. Zásoby otopu na zimu musí ještě nařezat dobrovolní hasiči, posléze dřevo dostanou nejvíce postižené domácnosti.
Zemědělci s podporou ANO a SPD podají ústavní stížnost kvůli nastavení dotací
PRAHA (ČTK) - Část zemědělců za podpory poslanců a senátorů z klubů ANO a SPD podá v pátek 22. listopadu ústavní stížnost kvůli vládnímu nastavení dotací. Pokládají ho za diskriminační vůči středně velkým podnikům a družstvům. Na tiskové konferenci v Praze to řekl zástupce petentů a předseda Zemědělského družstva Ostaš na Náchodsku Jaroslav Lád. Petici proti nastavení dotací podepsalo 14.920 zemědělců. Druhou ústavní stížnost rozšířenou o evropské právo by zemědělci chtěli podat příští rok v lednu nebo v únoru.
Jak se vzala na Zemi voda? Mohla vzniknout díky bombardování meteoritů hvězdným větrem
PRAHA (Ekolist) - Nový výzkum týmu profesora Civiše z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského odhaluje možný zdroj vody na Zemi. Ta mohla vzniknout na povrchu meteoritů bombardováním hvězdným (a v našem případě také slunečním) větrem. Příspěvek hvězdného větru ke vzniku vody na povrchu tzv. oxidických minerálů byl právě publikován v prestižním časopise Astrophysical journal.
Šance zoo Plzeň na unikátní odchov vzrostly. Želva obrovská snesla další vejce
PLZEŇ (ČTK) - Šance plzeňské zoologické zahrady na unikátní odchov želv obrovských ještě vzrostla, když čtyřiadvacetiletá samice nakladla další vejce. První snůšku 31 vajec nakladla želva v expozici v říjnu, chovatelé je pro zvýšení šance na odchov odebrali a uložili do inkubátoru. Už tehdy řekli, že pokud se mláďata vylíhnou a podaří se je odchovat, bude to celosvětová senzace. V úterý, přesně měsíc po první snůšce, nakladla stejná samice dalších deset vajec, řekl ČTK mluvčí zoo Martin Vobruba.
Ostrava získá od státu 594 milionů na obnovu vodohospodářské infrastruktury
OSTRAVA (ČTK) - Náklady na obnovu vodohospodářské infrastruktury poškozené povodněmi pokryje městu Ostrava státní dotace. Město od státu obdrží téměř 594 milionů korun. Novinářům to sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná. Právě na vodohospodářské infrastruktuře napáchala voda největší škody a z provozu odstavila i Ústřední čistírnu odpadních vod v Přívoze. Poškozeny ale byly i čerpací stanice, z nichž se odpadní vody z nižších lokalit přečerpávají do ústřední čistírny nebo části kanalizační sítě. Splaškové vody jsou tak stále vypouštěny do řeky Odry.
Na Slovensku i 20 let po smršti přetrvávají rozdílné názory na zásahy v lesích
BRATISLAVA (ČTK) - Slovenští ekologové a úřady nejsou ani 20 let od větrné smršti ve Vysokých Tatrách zajedno v otázce dopadů ponechání přirozené obnovy lesa na poničeném území místo těžby popadaného dřeva a zásahu do lesních porostů. Vyplývá to z jejich vyjádření. Už po kalamitě z roku 2004 odlišné názory vyústily v protesty občanských aktivistů, kteří bránili lesníkům těžit dřevo v chráněném území Tatranského národního parku (TANAP), v Tiché a Kôprové dolině.
Na obnovu vodohospodářské infrastruktury a lesů po povodních dá stát 13,6 miliardy korun
PRAHA (ČTK) - Na obnovu vodohospodářské infrastruktury a lesů po zářijových povodních vydá stát letos a v příštím roce celkem 13,6 miliardy korun. Vláda minulý týden uvolnila 6,3 miliardy Kč. Škody vyčíslil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na tiskové konferenci po zasedání vlády na téměř 18 miliard korun, největší podíl 13 miliard korun tvoří škody způsobené v korytech řek. Vláda rozhodla o uvolnění 300 milionů korun na bezodkladné práce, 6,7 miliardy korun na odstraňování škod a 325 milionů na práce na majetku organizací v gesci ministerstva zemědělství.
Podle svazu zemědělců klesá potravinová soběstačnost České republiky
PRAHA (ČTK) - Soběstačnost Česka v produkci zeleniny se mezi lety 1992 a 2020 snížila z 67 procent na 31 procent, uvedli zástupci Zemědělského svazu ČR. Podle svazu klesá také soběstačnost v produkci vepřového nebo drůbežího masa, což zvyšuje nutnost dovozu potravin. Předseda svazu Martin Pýcha tvrdí, že vepřové či drůbeží by zvládli čeští zemědělci vyprodukovat sami, čímž by mohli snížit uhlíkovou stopu, která vzniká dovážením potravin ze zahraničí. Vyzval proto vládu, obchody i spotřebitele k větší podpoře lokální produkce a snížení dovozu potravin.
V Česku chybí podpora drobných vlastníků lesa. Řešením by mohly být dobrovolné spolky
PRAHA (Ekolist) - Lesy pokrývají třetinu území České republiky. Z celkové plochy lesů v ČR patří 46 % nestátním vlastníkům, přičemž téměř 300 tisíc vlastníků vlastní les od výměry několika arů do 50 hektarů. Tyto tzv. drobné lesní majetky zaujímají plochu 385 tisíc hektarů. Převážná část vlastníků svůj les zdědila po předcích, často však nemá potřebné znalosti, techniku a možnosti pro jeho efektivní správu. Novela lesního zákona, která má české lesnictví přiblížit evropským standardům, zatím přehlíží zásadní potřebu státní podpory sdružování malých vlastníků. V zemích jako například Rakousko a Německo se službové spolky osvědčily jako cesta k nižším nákladům a udržitelné správě lesa. Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) proto vyzývá k úpravám novely, které by umožnily chránit české lesy jako „rodinné stříbro“.
Hladík: Nová vodohospodářská opatření v zastavěných územích zohlední povodně
JESENÍK (ČTK) - Nová vodohospodářská řešení v zastavěných oblastech v záplavovém území Jesenicka a Šumperska budou vypadat jinak než před zářijovými povodněmi. Zohlednit budou muset současnou situaci i podobu toků, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Ministerstvo životního prostředí zpracuje do jara příštího roku studii těchto opatření, které budou detailně projednány s místními samosprávami. Je potřeba se z povodní poučit, uvedl ministr po návštěvě Jeseníku. Katastrofické povodně zasáhly region v polovině září.
Průzkum: V domovech pro seniory vzniká na sto kg oběda až 30 kg odpadu
PRAHA (ČTK) - V domovech pro seniory vzniká na sto kilogramů uvařeného oběda až 30 kilogramů odpadu. Ukázal to průzkum organizací Zachraň jídlo a Institutu evaluací a sociálních analýz (INESAN). Často vaří víc, než klientům vydají, a lidé nedojídají naservírované porcí. Nevydaná jídla tvoří 48 procent odpadu z kuchyní v době obědů, nesnědené jídlo 45 procent.
Praha dá na projekty zlepšující životní prostředí 42,8 milionu korun, více než letos
PRAHA (ČTK) - Praha dá příští rok na projekty, které mají zlepšit životní prostředí 42,8 milionu korun, více než letos. Peníze dostanou žadatelé například na ochranu přírody, vzdělávání nebo cirkulární ekonomiku. Zájemci o dotaci mohou své žádosti městu zasílat od 2. ledna do 13. ledna příštího roku. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.
Znečištění vzduchu v Dillí překročilo 60krát normy stanovené WHO
DILLÍ (ČTK) - Indická metropole Dillí se potýká s nadměrným znečištěním vzduchu. Naměřené hodnoty jsou tam i šedesátkrát vyšší, než kolik stanovují normy Světové zdravotnické organizace (WHO), píše agentura AFP s odkazem na švýcarskou platformu IQAir. Dillí se potýká se špatnou kvalitou vzduchu dlouhodobě.
Ekvádor kvůli suchu a požárům vyhlásil na dva měsíce krizový stav
QUITO (ČTK) - Vláda v Ekvádoru dnes zavedla krizový stav v reakci na pokračující extrémní sucho a lesní požáry, které na jihu země jen tento měsíc spálily přes 100 kilometrů čtverečních vegetace. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Krizový stav vyhlášený na 60 dní umožní mobilizovat dodatečné prostředky na mimořádná opatření.
Vlci letos vyvedli mláďata ve většině oblastí, které Hnutí DUHA monitoruje
PRAHA (Ekolist) - Na základě průběžných dat z monitoringu Hnutí DUHA Šelmy se vlci úspěšně
rozmnožují ve většině vybraných oblastí ČR, které Hnutí DUHA Šelmy dlouhodobě
sleduje. Narození vlčat bylo potvrzeno od Krušných hor přes Lužické hory, Jesenicko
až po Beskydy a Javorníky. Naopak v oblasti Kokořínska a Máchova kraje se v
minulém ani letošní roce reprodukci prokázat nepodařilo.
Letošní doba s teplotou nad pět stupňů je rekordní, měla výrazný vliv na přírodu
(ČTK) - Letošní doba s teplotou nad pět stupňů Celsia, která je klíčová pro vývoj vegetace, byla o čtvrtinu delší, než je průměr za léta 1961 až 2020, vyplývá z dat, která na síti X zveřejnil klimatolog z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR - CzechGlobe Pavel Zahradníček. Jde o rekordní hodnoty, které měly vliv na projevy přírody především na jaře, ale i později během roku. Rekordně brzy rašily a kvetly mnohé druhy stromů, ptáci kladli dříve vejce, velmi brzy se objevili škůdci a brzký nástup vegetace způsobil také časný nástup sucha, popsala pro ČTK důsledky bioklimatoložka z CzechGlobe Lenka Bartošová.
Letošní doba s teplotou nad pět stupňů je rekordní, měla výrazný vliv na přírodu
(ČTK) - Letošní doba s teplotou nad pět stupňů Celsia, která je klíčová pro vývoj vegetace, byla o čtvrtinu delší, než je průměr za léta 1961 až 2020, vyplývá z dat, která na síti X zveřejnil klimatolog z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR - CzechGlobe Pavel Zahradníček. Jde o rekordní hodnoty, které měly vliv na projevy přírody především na jaře, ale i později během roku. Rekordně brzy rašily a kvetly mnohé druhy stromů, ptáci kladli dříve vejce, velmi brzy se objevili škůdci a brzký nástup vegetace způsobil také časný nástup sucha, popsala pro ČTK důsledky bioklimatoložka z CzechGlobe Lenka Bartošová.
|
Další články:
14. července 2025 06:00
12. července 2025 05:00
11. července 2025 05:00
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
|
PRAHA (Ekolist) - Před dvěma lety, 6. června 2023, došlo k destrukci Kachovské přehrady v ukrajinské Chersonské oblasti, což představuje jednu z nejvážnějších ekologických katastrof způsobených ruskou invazí na Ukrajinu. Přívalová vlna vody tehdy zaplavila lidská obydlí, lesy i zemědělské pozemky, způsobila úhyn desítek tisíc tun ryb a zničila významné biotopy.
(Celý text)
"Obyčejná" růže šípková a její neobyčejná genetika: Jako jedna z mála rostlin umí dělit lichý počet chromozomů
14. července 2025 11:39
PRAHA (Ekolist s využitím TZ AV ČR) - Většina rostlin má sudý počet chromozomových sad, lichý může způsobovat problémy při rozmnožování a vede až ke sterilizaci. Poměrně běžná růže šípková ale má sad pět. Mezinárodní tým s účastí vědců z Biofyzikálního ústavu AV ČR v časopise Nature popsal neobvyklý, nicméně funkční způsob, jak růže při rozmnožování tyto liché sady „rozdělí svým potomkům“. Výzkum by mohl přispět třeba ke šlechtění.
(Celý text)
Nejvíce dřeva v republice se loni vytěžilo v lesích v Jihočeském kraji
14. července 2025 11:35
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Nejvíce dřeva v republice se loni vytěžilo v lesích v Jihočeském kraji. Šlo o 2,66 milionu metrů krychlových dřeva, což je o 7,6 procenta více než v roce 2023. Lesníci těžili opět především jehličnaté stromy, které tvořily téměř 95 procent z objemu. Vyplývá to z aktuálních informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).
(Celý text)
Chrudimi se za pololetí podařilo snížit množství skládkovaného odpadu
14. července 2025 11:33
CHRUDIM (ČTK) - Chrudimi se podařilo v první polovině letošního roku snížit produkci směsného komunálního odpadu o 168 tun ve srovnání s loňským prvním pololetím, což představuje pokles o více než osm procent. Celková produkce odpadu od ledna do června 2025 je 1836 tun, uvedla Kateřina Floriánová z odboru životního prostředí chrudimské radnice. Město zároveň v tomto období zaznamenalo nárůst separace papíru a plastu o 47 tun, tedy o devět procent. Udržet se za letošní rok pod limitem 160 kilogramů na obyvatele pro skládkování odpadu za sníženou cenu ale bude i tak obtížné.
(Celý text)
Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil
14. července 2025 11:30
(ČTK) - Počet případů likvidace vosích, sršních hnízd a rojů divokých včel v českých domácnostech v posledních letech výrazně roste. Asistenční společnosti jich v roce 2024 řešily asi 1500, což je téměř dvojnásobný nárůst proti roku 2023, vyplývá ze statistik České asociace asistenčních společností. Za rostoucím počtem zásahů stojí podle odborníků nejen teplé počasí, ale také šíření invazivních druhů, například sršně asijské.
(Celý text)
Kotlíkové dotace pomohly nahradit přes 132.000 starých neekologických kotlů
14. července 2025 01:20
(ČTK) - Kotlíkové dotace pomohly nahradit přes 132 000 starých neekologických kotlů první a druhé emisní třídy. Ze všech výzev těchto dotací bylo už vyplaceno 122 534 výměn nevyhovujících kotlů celkem za 14,2 miliardy korun, sdělila ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí. Dalších 80 000 výměn starých zdrojů tepla včetně nevyhovujících kotlů na uhlí podpořil program Nová zelená úsporám. Od spuštění kotlíkových dotací před deseti lety se tak podpořila výměna více než 200 000 neekologických kotlů, jejichž používání je od září loňského roku zakázáno. Omezení jejich používání zlepšilo podle dat ovzduší v ČR.
(Celý text)
Svaz: Družstva mohou farmářům zajistit lepší ceny a stabilitu, zájem o ně roste
14. července 2025 01:10
(ČTK) - Odbytová družstva mohou v dnešní době stejně jako v minulosti představovat odpověď na řadu problémů, kterým zemědělství čelí. Zemědělcům umožňují získat lepší postavení na trhu i lépe zvládat výkyvy cen či nákladů. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda Družstevní rady Zemědělského svazu ČR Martin Lev. Podle něj roste mezi zemědělci o sdružování do odbytových družstev zájem, rozvoj ale brzdí historická nedůvěra i chybějící podpora.
(Celý text)
Lidé z Pošumaví 22. rokem pochodovali proti plánovanému jadernému úložišti
13. července 2025 22:05
PAČEJOV/MAŇOVICE (ČTK) - Přes 200 pěších a cyklistů včera na Klatovsku kolem Pačejova protestovalo proti vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu, které připravuje stát. Při následné tříhodinové diskusi shodně tvrdili, že všech deset dotčených obcí z lokality Březový potok v Pošumaví bude nadále proti plánované stavbě bojovat, a to až do roku 2030, kdy by mělo být místo vybráno ze čtyř vytipovaných lokalit v ČR. Shodli se, že nejlepší by bylo aktivitu státu zastavit a hledat alternativní řešení, zjistila ČTK.
(Celý text)
Sedm mladých puštíků bělavých ze Zoo Ostrava bude vypuštěno do přírody v Rakousku
13. července 2025 11:30
PRAHA (Ekolist) - Historicky nejvyšší počet mláďat v jedné snůšce, historicky nejvyšší počet jedinců poskytnutých pro vypuštění. Mimořádně úspěšná hnízdní sezóna u puštíků bělavých v ostravské zoo byla završena odvozem všech sedmi mladých jedinců do Rakouska, kde budou v rámci mezinárodního repatriačního projektu vypuštěni do volné přírody.
(Celý text)
Pražské vodovody a kanalizace mají na fasádě budky pro rorýse
13. července 2025 01:37
PRAHA (ČTK) - Společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nechala na fasádu svého sídla na Vinohradech nainstalovat budky pro rorýse, kterým ubývají místa pro hnízdění kvůli rekonstrukcím budov.
(Celý text)
Veselí nad Moravou zahájilo projekt, při němž vysadí přes 7000 dřevin
13. července 2025 01:23
VESELÍ VESELÍ NAD MORAVOU (ČTK) - Veselí nad Moravou na Hodonínsku zahájilo po dvou letech příprav první etapu projektu zaměřeného na obnovu přirozených ekosystémů. Nechá při ní vysadit 4595 stromů, 2810 keřů a zatravní přes osm hektarů půdy. Cílem je podpořit přirozený pohyb živočichů a rostlin, zamezit půdní erozi a zlepšit schopnost krajiny zadržovat vodu. Náklady dosahující téměř 26,5 milionu korun bez DPH hradí město prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí, informovalo dnes na svém webu.
(Celý text)
Nový projekt má podpořit poutní turismus a zapojit do něj lokální farmáře
13. července 2025 00:59
PRAHA (ČTK) - Nový projekt s názvem Putování za kořeny má přesunout turismus do méně vytížených míst, vzbudit zájem o šetrnější možnosti cestování a o ochranu krajiny. Cílem je také do poutní turistiky více zapojit lokální farmáře, místní komunity i podnikatele. Memorandum o spolupráci na rozvoji projektu tento týden podepsali ministři zemědělství Marek Výborný a životního prostředí Petr Hladík (oba KDU-ČSL). Iniciátorem projektu je spolek Svatá Ludmila.
(Celý text)
Studenti zkoumali historii zpřístupnění Jeskyně Na Špičáku nedaleko Jeseníku
13. července 2025 00:37
(ČTK) - Historii zpřístupnění Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku zkoumají studenti zapojení do letošního ročníku T-expedice Jeseníky. Badatelský tým složený z nadaných žáků základních a středních škol mapoval historické prameny a dokumenty, které se vztahují k otevření jeskyně pro veřejnost před 140 lety, sdělil vedoucí skupiny studentů Šimon Drábek.
(Celý text)
Nová výstava v Muzeu Kroměřížska přenese návštěvníky do světa zvířat
13. července 2025 00:25
KROMĚŘÍŽ (ČTK) - Nová výstava v Muzeu Kroměřížska přenese návštěvníky zábavnou a hravou formou do světa zvířat. V Galerii v podloubí na kroměřížském Velkém náměstí je otevřena od začátku července, potrvá do 24. srpna, sdělila ČTK mluvčí muzea a kurátorka výstavy Martina Malá. Výstavu pojmenovanou Mezi námi zvířaty připravilo liberecké vědecké centrum iQLandia.
(Celý text)
Horská chata Libín u Prachatic dnes po 17 letech hostí turisty
12. července 2025 20:07
PRACHATICE (ČTK) - Horská chata na kopci Libín nedaleko Prachatic se dnes po 17 letech otevřela veřejnosti. Spolu se zdejší rozhlednou se má stát turistickým centrem nejen pro Prachatice a okolí, ale i pro Jihočeský kraj, řekli při slavnostním otevření zástupci města a kraje. Konat se tu mají také svatby, firemní večírky, koncerty a jiné kulturní akce. Na otevření se přišlo podívat několik stovek lidí.
(Celý text)
Zoopark Zájezd odchoval dva vzácné druhy ještěrů: drakouny a bičochvosty
12. července 2025 20:04
(ČTK) - Zoopark Zájezd odchoval dva vzácné druhy ještěrů - drakouny a bičochvosty. Drakouny chová zoopark jako jediný v ČR a jako jeden ze čtyř v Evropě, odchov se podařil po čtyřech letech. V případě bičochvostů se zooparku podařil poprvé, informoval dnes za Zoopark Zájezd Daniel Koleška.
(Celý text)
Jeskyně Výpustek má novou bezbariérovou trasu pro kočárky i vozíčkáře
12. července 2025 20:02
(ČTK) - Lidé s omezenou pohyblivostí, na vozíku nebo s kočárkem si mohou projít zkrácenou a bezbariérovou trasu v jeskyni Výpustek u Křtin na Blanensku v Moravském krasu. Správa jeskyní ČR trasu, která trvá 40 minut, otevřela od 1. července.
(Celý text)
Letní opravy vodní elektrárny Štěchovice odkryly místa jindy skrytá pod vodou
12. července 2025 17:51
PRAHA (Ekolist) - Vodní elektrárna ve Štěchovicích, která už více než 80 let spolehlivě vyrábí bezemisní elektřinu, využívá slabší letní průtoky ve Vltavě k nabírání sil a opravám před další sezónou. Důležitá součást české energetiky umí během několika desítek vteřin od povelu dispečera dodat do sítě přes 22 MW špičkového výkonu a pomoci tak stabilizovat energetickou soustavu. V uplynulých dnech prošla rozsáhlými opravami na jednom ze dvou soustrojí. Projít si tajemné vodní podzemí může díky virtuální prohlídce i široká veřejnost.
(Celý text)
V Ostravě-Hrabové vzniklo nové odpočinkové místo s mokřady a tůněmi
12. července 2025 10:35
PRAHA (Ekolist) - Unikátní relaxační místo v zeleni vzniklo v Ostravě-Hrabové. Původně neprostupný a v podstatě nepřístupný veřejný prostor se zcela proměnil v odpočinkovou lokalitu s mokřady a tůněmi. Nově zde najdeme mnoho vzdělávacích a herních prvků, díky nimž na místo budou směřovat rodiny s dětmi.
(Celý text)
Projekt Vltava slavná a splavná představí současné i zaniklé památky podél řeky
12. července 2025 01:44
KVILDA (ČTK) - Projekt Vltava slavná a splavná má za cíl představit památky podél řeky, připomenout místa, která zanikla po výstavbě vltavské kaskády, a ukázat důležitost řeky pro hospodářský, kulturní, společenský a přírodní vývoj. Vyvrcholením bude v září otevření stejnojmenné výstavy v Praze. To vše má směřovat k budoucímu zapsání Vltavy mezi evropské kulturní stezky, které vyhlašuje Rada Evropy, řekla generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková. Letos je to také 150 let od prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava.
(Celý text)
Projekt Vltava slavná a splavná představí současné i zaniklé památky podél řeky
12. července 2025 01:44
KVILDA (ČTK) - Projekt Vltava slavná a splavná má za cíl představit památky podél řeky, připomenout místa, která zanikla po výstavbě vltavské kaskády, a ukázat důležitost řeky pro hospodářský, kulturní, společenský a přírodní vývoj. Vyvrcholením bude v září otevření stejnojmenné výstavy v Praze. To vše má směřovat k budoucímu zapsání Vltavy mezi evropské kulturní stezky, které vyhlašuje Rada Evropy, řekla generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková. Letos je to také 150 let od prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava.
(Celý text)