titulní strana > co píší jiní
Obyvatelé Strmilova na Jindřichohradecku v referendu odmítli stavbu větrníků
18. listopadu 2024 16:58

STRMILOV (ČTK) - Obyvatelé Strmilova na Jindřichohradecku odmítli větrné elektrárny na území města. V místním referendu bylo proti jejich výstavbě 466 z celkových 649 odevzdaných hlasů. Referendum je platné a jeho rozhodnutí závazné. Výsledky hlasování zveřejnilo město na své úřední desce. Zájem o budování větrných elektráren u Strmilova projevily dvě firmy, proti stavbě vysokých stožárů lidé podepisovali petici.
(Celý text)

Lobotka řekl, že se chtěl přiznáním k zapálení Českého Švýcarska v léčebně zničit
18. listopadu 2024 13:40

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Bývalý dobrovolný strážce národního parku České Švýcarsko dnes u soudu řekl, že přiznáním se k jeho zapálení v psychiatrické léčebně chtěl zničit sám sebe. Opakoval, že blábolil blbosti, byl pod vlivem léků a démona. V léčebně se přiznal i k založení menších požárů na Děčínsku na jaře 2023, tuto skutečnost nepopírá. Největší požár v České republice vypukl nedaleko Hřenska v létě 2022. Za drobné požáry se Jiří Lobotka u soudu omluvil, od začátku hlavního líčení tvrdí, že požár v parku před dvěma lety nezaložil, hrozí mu 15 let vězení.
(Celý text)

U rybníka v Záhlinicích na Kroměřížsku uhynuly labutě, příčinou je ptačí chřipka
18. listopadu 2024 13:31

HULÍN (ČTK) - U Svárovského rybníka v Záhlinicích, místní části Hulína na Kroměřížsku, uhynulo v uplynulých dnech 15 labutí. Státní veterinární ústav vyšetřil pět z nich a zjistil, že příčinou úmrtí labutí byla ptačí chřipka, řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. V souvislosti s výskytem nákazy nepřijali veterináři žádná opatření, chovatele drůbeže v okolí však nabádají k obezřetnosti. Na úhyn labutí upozornil Český rozhlas Zlín.
(Celý text)

Zdravý životní styl inspirovaný Indonésií: Jak využít přírodní produkty
18. listopadu 2024 13:13

() - Indonésie, země s bohatou kulturou a neuvěřitelnou biodiverzitou, je známá svými přírodními produkty, které jsou již po staletí využívány pro podporu zdraví a celkové pohody. Místní obyvatelé si váží přírody a dokážou využívat její dary v každodenním životě, od výživy přes péči o tělo až po zvládání stresu. V tomto článku se podíváme na několik přírodních produktů inspirovaných Indonésií, které můžete začlenit do svého dne.
(Celý text)

Vyplatí se velkým firmám zavádět ekologická řešení?
18. listopadu 2024 13:10

() - Ekologie má stále větší vliv nejen na každodenní život obyčejných lidí, ale i na fungování firem. Jak velké, tak menší společnosti dosahují řady výhod díky sledování ekologických trendů, i když s tím na začátku mohou být spojeny vysoké náklady. Spotřebitelé si pečlivě všímají toho, jak velké společnosti fungují a jaký mají přístup k otázkám ochrany životního prostředí a boje proti změnám klimatu. Jaké výhody tedy velkým firmám přináší zavádění ekologických řešení?
(Celý text)

Nikdo nezvrátí revoluci týkající se čisté energie v USA, uvedl v Amazonii Biden
18. listopadu 2024 11:00

MANAUS (ČTK) - Nikdo nemůže zvrátit revoluci týkající se čisté energie, která se odehrává ve Spojených státech, prohlásil americký prezident Joe Biden v Brazílii. Informovala o tom agentura AP, podle níž se administrativa příští hlavy státu Donalda Trumpa pravděpodobně chystá omezit současné úsilí země v boji proti změně klimatu. Biden nyní jako vůbec první úřadující prezident USA navštívil amazonský prales.
(Celý text)

Před palácem Bellevue protestovalo zhruba 20 studentů proti českým miliardářům
18. listopadu 2024 10:50

PRAHA (ČTK) - Před palácem Bellevue na Smetanově nábřeží, který vlastní společnost Energetický a průmyslový holding (EPH), včera protestovalo zhruba 20 studentů z iniciativy Univerzita za klima. Vymezit se chtěli vůči obchodní a politické činnosti podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče, kteří EPH spoluvlastní. Hotel Bellevue podle protestujících ztělesňuje nerovnosti v české společnosti. EPH nechtěla protest na dotaz ČTK komentovat.
(Celý text)

Najdi hnízdo, zachraň čejku!
18. listopadu 2024 05:35

PRAHA (Ekolist) - Aneb těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Máme za sebou podzimní trénink na ostrou jarní ochranu sympatických pankáčů čejek chocholatých.
(Celý text)

Hladík: Výkon větrných elekráren může do roku 2030 vzrůst z 330 MW na 1,5 GW
18. listopadu 2024 01:56

OLOMOUC (ČTK) - Výkon větrných elektráren v České republice by do roku 2030 mohl vzrůst z nynějších 330 megawattů až na 1,5 gigawattu, což si vyžádá instalaci zhruba 240 větrníků. Celkový výkon nově instalovaných větrných elektráren by činil 1,2 gigawattu a předčil by dva bloky Jaderné elektrárny Dukovany. Výstavbu větrných elektráren i solárních parků mají v příštích letech urychlit chystané akcelerační zóny. Na konferenci Obnovitelně.cz v Olomouci to minulý týden řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
(Celý text)

MŽP vyhradilo 15 miliard korun na ekologičtější řešení železniční dopravy
18. listopadu 2024 00:58

PRAHA (ČTK) - Na podporu ekologické železniční dopravy vyhradilo ministerstvo životního prostředí (MŽP) v Modernizačním fondu 15 miliard korun. Peníze budou na výměnu starých dieselových vlaků za moderní soupravy s elektrickým, bateriovým či vodíkovým pohonem. Cílem je snížit emise, zvýšit energetickou účinnost a zlepšit kvalitu ovzduší.
(Celý text)

Trojský kanál se začne 27. listopadu vypouštět. Staví tam uzávěru proti povodním
17. listopadu 2024 19:21

PRAHA (ČTK) - Pražská vodohospodářská společnost (PVS) začne ve středu 27. listopadu vypouštět plavební kanál Troja. Vypuštění kanálu bude trvat tři až čtyři dny a je nutné kvůli stavbě protipovodňového uzávěru, která začala loni v prosinci. Novinářům to řekli představitelé hlavního města, Povodí Vltavy a Pražské vodohospodářské společnosti, která je metropolí vlastněná. Předpokládané náklady stavby činí asi 163 milionů korun. Kanál je kvůli plánovanému vypouštění uzavřený pro plavbu od začátku letošního listopadu. Obnovení plavby je plánováno v dubnu příštího roku.
(Celý text)

Táborská zoo získala odchycenou samici mývala. Na jehož chov má jako jediná v ČR výjimku
17. listopadu 2024 19:07

TÁBOR (ČTK) - Táborská zoologická zahrada získala samici mývala, na jehož chov má jako jediná v České republice výjimku. Mývala zoo věnoval muž, který ho odchytil na své zahradě. ČTK to řekl mluvčí táborské zahrady Filip Sušanka. Jde o třetího mývala, kterého mohou lidé v zoo vidět.
(Celý text)

Silničáři provedli první etapu obnovy starobylé aleje z Bohdanče do Neratova
17. listopadu 2024 19:06

LÁZNĚ BOHDANEČ (ČTK) - Silničáři letos udělali první etapu obnovy staré lipové aleje z Lázní Bohdaneč do Neratova na Pardubicku. ČTK to řekl Michele Vojáček ze Správy a údržby silnic Pardubického kraje. Podařilo se to po více než deseti letech jednání a hledání kompromisů, jak rozsáhlé může být kácení a prořezy.
(Celý text)

S likvidací spotřebičů ze zaplavené Moravy pomáhá firma ze Stráže pod Ralskem
17. listopadu 2024 19:05

STRÁŽ POD RALSKEM (ČTK) - S ekologickou likvidací spotřebičů zničených při záplavách na Moravě pomáhá i specializovaná firma Praktik System ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku. Z oblasti Krnova na Bruntálsku navezli desítky tun hlavně lednic, řekla ČTK obchodní manažerka společnosti Jana Hloušková. Praktik System je jednou z mála firem v Evropě, která má pod jednou střechou všechny tři stupně zpracování chladicích zařízení, jako jsou lednice a mrazáky, ekologicky zlikvidovat umí i stále oblíbenější klimatizace.
(Celý text)

V Anglii je populace vysoké zvěře větší než kdykoli za posledních 1000 let. Propaguje se tu zvěřina
17. listopadu 2024 19:04

LONDÝN (ČTK) - V soumračném pološeru Martin Edwards sleduje z posedu stíny prastarého lesa kolem sebe a čeká. Sedí bez pohnutí a pozoruje okolí pomocí termokamery. Ani zajíci jako by nevnímali jeho přítomnost, dokud nezamíří. Výstřel pušky roztříští ticho. K zemi padá srnec; jeden z mnoha kusů vysoké zvěře, která se volně prohání v této části lesa v jihoanglickém Hampshire, napsala agentura AP.
(Celý text)

Na hřebeny Krkonoš se rozšíří projekt na zadržování vody v krajině
17. listopadu 2024 01:50

ČERNÝ DŮL (ČTK) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) rozšíří projekt na obnovu mokřadů na oblast alpínského bezlesí na hřebenech Krkonoš, zasahuje i na polskou stranu hor. Začne příští rok. ČTK to řekla vedoucí Oddělení ochrany přírody Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Viera Horáková. Na nové fázi prací na zadržování vody v krajině budou spolupracovat český a polský národní park s dalšími institucemi.
(Celý text)

V pískovně Křenek skončila rekultivace jezera po těžbě, žijí v něm obojživelníci
17. listopadu 2024 00:59

(ČTK) - V pískovně Křenek u Prahy skončila rekultivace jezera po těžbě štěrkopísku. Dala ji udělat těžební společnost České štěrkopísky. V jezeře a ve vybudovaných tůních žijí obojživelníci, místo osídlily například žáby. K začátku letošního listopadu těžební firma ohlásila Obvodnímu báňskému úřadu ukončení těžby a rekultivačních prací. Veřejnosti je místo nepřístupné, jelikož v sousední lokalitě Záryby těžba pokračuje, informoval ČTK mluvčí Českých štěrkopísků Petr Dušek.
(Celý text)

V záchranném centru na Filipínách se po 10 letech vylíhlo mládě orla opičího. Pomohla i Zoo Liberec
17. listopadu 2024 00:37

LIBEREC (ČTK) - V záchranném centru na Filipínách, které spolupracuje s libereckou zoo, se po deseti letech vylíhlo mládě kriticky ohroženého orla opičího, který je národním ptákem tohoto ostrovního státu v jihovýchodní Asii. Podařilo se to díky umělé inseminaci a asistované inkubace a k chovatelskému úspěchu přispěla právě liberecká zoologická zahrada, která má s asistovanou reprodukcí dravých ptáků zkušenosti. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

V pražském Hloubětíně se zájemcům otevírá podzemí bývalé pískovny Bílý kůň
17. listopadu 2024 00:21

PRAHA (ČTK) - Zájemci o pražské podzemí se mohou nově podívat do opravené bývalé Fejkovy pískovny v Hloubětíně. Radnice nechala prostory známé jako Bílý kůň vyčistit, vybudovala nový vstup nebo vletové komínky pro netopýry. řekli místostarostka Prahy 14 Mária Ševčíková (ANO) a jeskyňář Michal Paclík. Poprvé se zájemci do podzemí podívají v příštím týdnu, musí se zaregistrovat na webu podzemibilykun.cz. Pískovna vznikala v 17. až 19. století, přesné datum není známo. V minulosti na místě byl také sklad ovoce a zeleniny a skládka. Nejhlubší místo je 14 metrů pod zemí, teplota je celoročně asi osm stupňů Celsia.
(Celý text)

V pražské zoo se vylíhl ostnák jihoamerický. Mohl by to být první odchov v ČR
17. listopadu 2024 00:15

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě se vylíhlo mládě ptáka ostnáka jihoamerického. Trojské zahradě by se tak mohlo podařit jako první zoo v Česku odchov tohoto druhu. Lidé mohou nyní mládě pozorovat v expozici Pantanal v Rákosově pavilonu, informoval mluvčí zoo Filip Mašek. Ostnák jihoamerický je vodní pták, který díky mimořádně dlouhým prstům rozkládá svou váhu a dokáže tak chodit po vodní vegetaci, třeba po leknínech. O mláďata se u tohoto druhu stará výhradně samec, a to od sezení na vejcích až po péči o vylíhnuté mládě a jeho výchovu.
(Celý text)

V pražské zoo se vylíhl ostnák jihoamerický. Mohl by to být první odchov v ČR
17. listopadu 2024 00:15

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě se vylíhlo mládě ptáka ostnáka jihoamerického. Trojské zahradě by se tak mohlo podařit jako první zoo v Česku odchov tohoto druhu. Lidé mohou nyní mládě pozorovat v expozici Pantanal v Rákosově pavilonu, informoval mluvčí zoo Filip Mašek. Ostnák jihoamerický je vodní pták, který díky mimořádně dlouhým prstům rozkládá svou váhu a dokáže tak chodit po vodní vegetaci, třeba po leknínech. O mláďata se u tohoto druhu stará výhradně samec, a to od sezení na vejcích až po péči o vylíhnuté mládě a jeho výchovu.
(Celý text)

Další články:
14. července 2025 06:00
12. července 2025 05:00
11. července 2025 05:00
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00

Online diskuse
Dva roky po zničení Kachovské přehrady: Ozbrojený konflikt odhalil skrytou ekologickou zátěž
14. července 2025 15:24

PRAHA (Ekolist) - Před dvěma lety, 6. června 2023, došlo k destrukci Kachovské přehrady v ukrajinské Chersonské oblasti, což představuje jednu z nejvážnějších ekologických katastrof způsobených ruskou invazí na Ukrajinu. Přívalová vlna vody tehdy zaplavila lidská obydlí, lesy i zemědělské pozemky, způsobila úhyn desítek tisíc tun ryb a zničila významné biotopy.
(Celý text)

"Obyčejná" růže šípková a její neobyčejná genetika: Jako jedna z mála rostlin umí dělit lichý počet chromozomů
14. července 2025 11:39

PRAHA (Ekolist s využitím TZ AV ČR) - Většina rostlin má sudý počet chromozomových sad, lichý může způsobovat problémy při rozmnožování a vede až ke sterilizaci. Poměrně běžná růže šípková ale má sad pět. Mezinárodní tým s účastí vědců z Biofyzikálního ústavu AV ČR v časopise Nature popsal neobvyklý, nicméně funkční způsob, jak růže při rozmnožování tyto liché sady „rozdělí svým potomkům“. Výzkum by mohl přispět třeba ke šlechtění.
(Celý text)

Nejvíce dřeva v republice se loni vytěžilo v lesích v Jihočeském kraji
14. července 2025 11:35

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Nejvíce dřeva v republice se loni vytěžilo v lesích v Jihočeském kraji. Šlo o 2,66 milionu metrů krychlových dřeva, což je o 7,6 procenta více než v roce 2023. Lesníci těžili opět především jehličnaté stromy, které tvořily téměř 95 procent z objemu. Vyplývá to z aktuálních informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).
(Celý text)

Chrudimi se za pololetí podařilo snížit množství skládkovaného odpadu
14. července 2025 11:33

CHRUDIM (ČTK) - Chrudimi se podařilo v první polovině letošního roku snížit produkci směsného komunálního odpadu o 168 tun ve srovnání s loňským prvním pololetím, což představuje pokles o více než osm procent. Celková produkce odpadu od ledna do června 2025 je 1836 tun, uvedla Kateřina Floriánová z odboru životního prostředí chrudimské radnice. Město zároveň v tomto období zaznamenalo nárůst separace papíru a plastu o 47 tun, tedy o devět procent. Udržet se za letošní rok pod limitem 160 kilogramů na obyvatele pro skládkování odpadu za sníženou cenu ale bude i tak obtížné.
(Celý text)

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil
14. července 2025 11:30

(ČTK) - Počet případů likvidace vosích, sršních hnízd a rojů divokých včel v českých domácnostech v posledních letech výrazně roste. Asistenční společnosti jich v roce 2024 řešily asi 1500, což je téměř dvojnásobný nárůst proti roku 2023, vyplývá ze statistik České asociace asistenčních společností. Za rostoucím počtem zásahů stojí podle odborníků nejen teplé počasí, ale také šíření invazivních druhů, například sršně asijské.
(Celý text)

Kotlíkové dotace pomohly nahradit přes 132.000 starých neekologických kotlů
14. července 2025 01:20

(ČTK) - Kotlíkové dotace pomohly nahradit přes 132 000 starých neekologických kotlů první a druhé emisní třídy. Ze všech výzev těchto dotací bylo už vyplaceno 122 534 výměn nevyhovujících kotlů celkem za 14,2 miliardy korun, sdělila ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí. Dalších 80 000 výměn starých zdrojů tepla včetně nevyhovujících kotlů na uhlí podpořil program Nová zelená úsporám. Od spuštění kotlíkových dotací před deseti lety se tak podpořila výměna více než 200 000 neekologických kotlů, jejichž používání je od září loňského roku zakázáno. Omezení jejich používání zlepšilo podle dat ovzduší v ČR.
(Celý text)

Svaz: Družstva mohou farmářům zajistit lepší ceny a stabilitu, zájem o ně roste
14. července 2025 01:10

(ČTK) - Odbytová družstva mohou v dnešní době stejně jako v minulosti představovat odpověď na řadu problémů, kterým zemědělství čelí. Zemědělcům umožňují získat lepší postavení na trhu i lépe zvládat výkyvy cen či nákladů. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda Družstevní rady Zemědělského svazu ČR Martin Lev. Podle něj roste mezi zemědělci o sdružování do odbytových družstev zájem, rozvoj ale brzdí historická nedůvěra i chybějící podpora.
(Celý text)

Lidé z Pošumaví 22. rokem pochodovali proti plánovanému jadernému úložišti
13. července 2025 22:05

PAČEJOV/MAŇOVICE (ČTK) - Přes 200 pěších a cyklistů včera na Klatovsku kolem Pačejova protestovalo proti vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu, které připravuje stát. Při následné tříhodinové diskusi shodně tvrdili, že všech deset dotčených obcí z lokality Březový potok v Pošumaví bude nadále proti plánované stavbě bojovat, a to až do roku 2030, kdy by mělo být místo vybráno ze čtyř vytipovaných lokalit v ČR. Shodli se, že nejlepší by bylo aktivitu státu zastavit a hledat alternativní řešení, zjistila ČTK.
(Celý text)

Sedm mladých puštíků bělavých ze Zoo Ostrava bude vypuštěno do přírody v Rakousku
13. července 2025 11:30

PRAHA (Ekolist) - Historicky nejvyšší počet mláďat v jedné snůšce, historicky nejvyšší počet jedinců poskytnutých pro vypuštění. Mimořádně úspěšná hnízdní sezóna u puštíků bělavých v ostravské zoo byla završena odvozem všech sedmi mladých jedinců do Rakouska, kde budou v rámci mezinárodního repatriačního projektu vypuštěni do volné přírody.
(Celý text)

Pražské vodovody a kanalizace mají na fasádě budky pro rorýse
13. července 2025 01:37

PRAHA (ČTK) - Společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nechala na fasádu svého sídla na Vinohradech nainstalovat budky pro rorýse, kterým ubývají místa pro hnízdění kvůli rekonstrukcím budov.
(Celý text)

Veselí nad Moravou zahájilo projekt, při němž vysadí přes 7000 dřevin
13. července 2025 01:23

VESELÍ VESELÍ NAD MORAVOU (ČTK) - Veselí nad Moravou na Hodonínsku zahájilo po dvou letech příprav první etapu projektu zaměřeného na obnovu přirozených ekosystémů. Nechá při ní vysadit 4595 stromů, 2810 keřů a zatravní přes osm hektarů půdy. Cílem je podpořit přirozený pohyb živočichů a rostlin, zamezit půdní erozi a zlepšit schopnost krajiny zadržovat vodu. Náklady dosahující téměř 26,5 milionu korun bez DPH hradí město prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí, informovalo dnes na svém webu.
(Celý text)

Nový projekt má podpořit poutní turismus a zapojit do něj lokální farmáře
13. července 2025 00:59

PRAHA (ČTK) - Nový projekt s názvem Putování za kořeny má přesunout turismus do méně vytížených míst, vzbudit zájem o šetrnější možnosti cestování a o ochranu krajiny. Cílem je také do poutní turistiky více zapojit lokální farmáře, místní komunity i podnikatele. Memorandum o spolupráci na rozvoji projektu tento týden podepsali ministři zemědělství Marek Výborný a životního prostředí Petr Hladík (oba KDU-ČSL). Iniciátorem projektu je spolek Svatá Ludmila.
(Celý text)

Studenti zkoumali historii zpřístupnění Jeskyně Na Špičáku nedaleko Jeseníku
13. července 2025 00:37

(ČTK) - Historii zpřístupnění Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku zkoumají studenti zapojení do letošního ročníku T-expedice Jeseníky. Badatelský tým složený z nadaných žáků základních a středních škol mapoval historické prameny a dokumenty, které se vztahují k otevření jeskyně pro veřejnost před 140 lety, sdělil vedoucí skupiny studentů Šimon Drábek.
(Celý text)

Nová výstava v Muzeu Kroměřížska přenese návštěvníky do světa zvířat
13. července 2025 00:25

KROMĚŘÍŽ (ČTK) - Nová výstava v Muzeu Kroměřížska přenese návštěvníky zábavnou a hravou formou do světa zvířat. V Galerii v podloubí na kroměřížském Velkém náměstí je otevřena od začátku července, potrvá do 24. srpna, sdělila ČTK mluvčí muzea a kurátorka výstavy Martina Malá. Výstavu pojmenovanou Mezi námi zvířaty připravilo liberecké vědecké centrum iQLandia.
(Celý text)

Horská chata Libín u Prachatic dnes po 17 letech hostí turisty
12. července 2025 20:07

PRACHATICE (ČTK) - Horská chata na kopci Libín nedaleko Prachatic se dnes po 17 letech otevřela veřejnosti. Spolu se zdejší rozhlednou se má stát turistickým centrem nejen pro Prachatice a okolí, ale i pro Jihočeský kraj, řekli při slavnostním otevření zástupci města a kraje. Konat se tu mají také svatby, firemní večírky, koncerty a jiné kulturní akce. Na otevření se přišlo podívat několik stovek lidí.
(Celý text)

Zoopark Zájezd odchoval dva vzácné druhy ještěrů: drakouny a bičochvosty
12. července 2025 20:04

(ČTK) - Zoopark Zájezd odchoval dva vzácné druhy ještěrů - drakouny a bičochvosty. Drakouny chová zoopark jako jediný v ČR a jako jeden ze čtyř v Evropě, odchov se podařil po čtyřech letech. V případě bičochvostů se zooparku podařil poprvé, informoval dnes za Zoopark Zájezd Daniel Koleška.
(Celý text)

Jeskyně Výpustek má novou bezbariérovou trasu pro kočárky i vozíčkáře
12. července 2025 20:02

(ČTK) - Lidé s omezenou pohyblivostí, na vozíku nebo s kočárkem si mohou projít zkrácenou a bezbariérovou trasu v jeskyni Výpustek u Křtin na Blanensku v Moravském krasu. Správa jeskyní ČR trasu, která trvá 40 minut, otevřela od 1. července.
(Celý text)

Letní opravy vodní elektrárny Štěchovice odkryly místa jindy skrytá pod vodou
12. července 2025 17:51

PRAHA (Ekolist) - Vodní elektrárna ve Štěchovicích, která už více než 80 let spolehlivě vyrábí bezemisní elektřinu, využívá slabší letní průtoky ve Vltavě k nabírání sil a opravám před další sezónou. Důležitá součást české energetiky umí během několika desítek vteřin od povelu dispečera dodat do sítě přes 22 MW špičkového výkonu a pomoci tak stabilizovat energetickou soustavu. V uplynulých dnech prošla rozsáhlými opravami na jednom ze dvou soustrojí. Projít si tajemné vodní podzemí může díky virtuální prohlídce i široká veřejnost.
(Celý text)

V Ostravě-Hrabové vzniklo nové odpočinkové místo s mokřady a tůněmi
12. července 2025 10:35

PRAHA (Ekolist) - Unikátní relaxační místo v zeleni vzniklo v Ostravě-Hrabové. Původně neprostupný a v podstatě nepřístupný veřejný prostor se zcela proměnil v odpočinkovou lokalitu s mokřady a tůněmi. Nově zde najdeme mnoho vzdělávacích a herních prvků, díky nimž na místo budou směřovat rodiny s dětmi.
(Celý text)

Projekt Vltava slavná a splavná představí současné i zaniklé památky podél řeky
12. července 2025 01:44

KVILDA (ČTK) - Projekt Vltava slavná a splavná má za cíl představit památky podél řeky, připomenout místa, která zanikla po výstavbě vltavské kaskády, a ukázat důležitost řeky pro hospodářský, kulturní, společenský a přírodní vývoj. Vyvrcholením bude v září otevření stejnojmenné výstavy v Praze. To vše má směřovat k budoucímu zapsání Vltavy mezi evropské kulturní stezky, které vyhlašuje Rada Evropy, řekla generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková. Letos je to také 150 let od prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava.
(Celý text)

Projekt Vltava slavná a splavná představí současné i zaniklé památky podél řeky
12. července 2025 01:44

KVILDA (ČTK) - Projekt Vltava slavná a splavná má za cíl představit památky podél řeky, připomenout místa, která zanikla po výstavbě vltavské kaskády, a ukázat důležitost řeky pro hospodářský, kulturní, společenský a přírodní vývoj. Vyvrcholením bude v září otevření stejnojmenné výstavy v Praze. To vše má směřovat k budoucímu zapsání Vltavy mezi evropské kulturní stezky, které vyhlašuje Rada Evropy, řekla generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková. Letos je to také 150 let od prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama