titulní strana > co píší jiní
V rekreačním areálu Kristýna v Hrádku nad Nisou bojují s přemnoženými ptáky
29. října 2024 18:24

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - V rekreačním areálu Kristýna v příhraničním Hrádku nad Nisou na Liberecku bojují s přemnoženými vodními ptáky, kachny divoké a invazní husice nilské znečišťují vodu i okolí oblíbené rekreační nádrže. Úředníci teď povolili jejich odstřel. Hrádečtí myslivci budou stavy ptáků regulovat, termíny odstřelu jsou naplánované na všechny listopadové soboty, řekla ČTK mluvčí radnice Eva Malá.
(Celý text)

Po záplavách byly z Jesenicka a Šumperska svezeny tisíce tun odpadu
29. října 2024 18:15

OLOMOUC (ČTK) - Desítky až stovky tisíc tun povodňového odpadu byly postupně převezeny ze záplavami postižených obcí na Jesenicku a Šumpersku na dvě centrální deponie ve Velké Kraši a Mikulovicích. Tuny odpadu tvořeného naplaveninami, ale i zničeným nábytkem či sutí byly už svezeny z většiny zaplavených obcí. Kraj zajistí likvidaci odpadu. ČTK to sdělila mluvčí krajského úřadu Vladimíra Hacsiková.
(Celý text)

Kraj Vysočina dostal v posledním kole 769 žádostí o dotaci na nový kotel
29. října 2024 17:40

JIHLAVA (ČTK) - Krajský úřad na Vysočině dostal v posledním dotačním kole 769 žádostí o příspěvek na pořízení nového ekologičtějšího kotle. Uchazeči by chtěli celkem 106 milionů korun, zatímco kraj má na tento program určený pro domácnosti s nízkými příjmy 103,7 milionu. Jakou částku nakonec rozdělí, zatím není možné říci, sdělila ČTK mluvčí kraje Jitka Svatošová. Velká část žádostí dorazila až ke konci programu v srpnu a úředníci je ještě kontrolují.
(Celý text)

Ježků ve volné přírodě ubývá. Jsou na hranici ohrožených druhů, uvádí ochranáři
29. října 2024 13:13

(ČTK) - Ježků západních, kteří jsou jedním z druhů žijících i na území Česka, ve volné přírodě po celé Evropě ubývá. Zatímco dříve byli tito hmyzožravci na seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) vedeni v kategorii málo dotčených druhů, tedy nejméně ohrožených na sedmistupňové škále, nyní klesli o jednu příčku do kategorie téměř ohrožených, napsal list The Guardian.
(Celý text)

NKÚ: Kotlíkové dotace snížily znečištění, dotace v průmyslu pomohly minimálně
29. října 2024 12:51

PRAHA (ČTK) - Takzvané kotlíkové dotace, určené na výměnu nevyhovujících kotlů v domácnostech, přispěly v letech 2014 až 2022 ke snižování znečištění ovzduší. Naproti tomu dotace určené na snižování emisí z průmyslu se na snížení objemu vypouštěných škodlivých látek, jako jsou oxid siřičitý a oxidy dusíku, podílely jen minimálně. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve zveřejněné tiskové zprávě k výsledkům kontroly dotací určených na zlepšování kvality ovzduší. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) s některými závěry v tiskové zprávě NKÚ nesouhlasí. Celkový přínos vynaložených peněz podle něj vystihují nepřesně.
(Celý text)

Albánie zadržela loď, která kvůli toxickému odpadu vyvolala globální poprask
29. října 2024 12:50

(ČTK) - Albánská prokuratura nařídila zabavit 102 kontejnerů naplněných podezřelým a nebezpečným průmyslovým odpadem, když se tento náklad musel vrátit z jihovýchodní Asie do Evropy. Kontejnery, které dorazily do přístavu v Drači v pondělí brzy ráno, vyvolaly celosvětové pobouření poté, co odtud byly vypraveny začátkem července a směřovaly do Thajska. Celní orgány a policie je nyní zabavily kvůli trestnímu řízení, informovala dnes agentura AP.
(Celý text)

Vyšlo podzimní číslo časopisu Ochrana přírody
29. října 2024 09:11

PRAHA (Ochrana přírody) - Najdete v něm hned několik článků, které se věnují jeskyním a speleologii, obálku proto zdobí fotografie Honzova království v Amatérské jeskyni.
(Celý text)

Mám strašně špatný pocit, že se posledních 20 let vlastně propáslo, říká Yvonna Gaillyová
29. října 2024 06:10

PRAHA (Ekolist) - Yvonna Gaillyová v pondělí 28. 10. převzala z rukou prezidenta republiky medaili Za zásluhy I. stupně, a to za zásluhy o stát v oblasti vědy. Yvonna Gaillyová byla nominována Zeleným kruhem, který zastřešuje významné české ekologické organizace. V nominaci mimo jiné stojí, že „Yvonna Gaillyová je mimořádnou osobností, která se svým dlouhodobým nezměrným úsilím výrazně podílí na formování občanské společnosti po roce 1989, utváření odpovědného vztahu k ochraně přírody, krajiny, klimatu i celé planety Země. Svým skromným přístupem ke spotřebě je obdivuhodným příkladem zodpovědného usilování o udržitelný život. Environmentální osvěta se v jejím pojetí za všech okolností vyznačuje vysokou odbornou úrovní, ale i srozumitelností, aktuálností i patřičnou naléhavostí.“
(Celý text)

České firmy budou muset poprvé nahlásit reálné emise pro uhlíkové clo
29. října 2024 01:20

(ČTK) - V říjnu budou muset české firmy poprvé přiznat skutečné emise z dovezených produktů. Regulaci, kterou přijala Evropská unie (EU), začala pro podniky platit již loni v říjnu, kdy musely začít čtvrtletně hlásit emise dovezených produktů, ale zjednodušeným způsobem. Takzvané uhlíkové clo (CBAM) má za cíl vyrovnat ceny za emise uhlíku mezi domácími a importovanými produkty.
(Celý text)

Chovatelé očekávají, že stavy hospodářských zvířat se budou dále snižovat
29. října 2024 00:20

(ČTK) - Chovatelé očekávají, že stavy hospodářských zvířat budou v Česku dále klesat. Chov se pro většinu z nich nevyplácí, což způsobuje, že zemědělci upouští od živočišné výroby. Vyplývá to z odpovědí svazů a odborníků, které ČTK oslovila. Pokles má podle nich následně vliv i na soběstačnost ČR v produkci zemědělských surovin, což způsobí vyšší dovozy ze zahraničí a navýšení cen masa. Podle Českého statistického úřadu poklesl počet farmářů, kteří se zabývají pouze živočišnou výrobou, z 913 podniků v roce 2000 na 445 v loňském roce.
(Celý text)

Vědec objevil u Mochova vzácnou škeblovku, ve středním Polabí je to první nález
28. října 2024 10:49

(ČTK) - Přírodovědec Martin Šandera objevil u Mochova vzácného korýše, škeblovku rovnohřbetou. K prvnímu nálezu došlo už v červenci a k dalším tento týden v úterý a v sobotu. Unikátnost objevu se ukázala až při zpracování záznamů.
(Celý text)

Unie: Klimatické výkyvy letos komplikovaly pěstování dýní
28. října 2024 10:25

(ČTK) - Letošní rok plný klimatických výkyvů komplikoval podle zelinářské unie pěstování dýní. Výskyt virových chorob některé dýně zdeformoval, což může podle unie mírně zvýšit dovoz ze zahraničí v porovnání s loňskem. ČTK to řekla Zuzana Přibylová, tajemnice Zelinářské unie Čech a Moravy. V posledních letech profesionální pěstitelé pěstují dýně průměrně na 500 až 700 hektarech, letos podle odhadu unie plocha vzroste o 23 hektarů na 650. Česko je v produkci dýní soběstačné zhruba z poloviny.
(Celý text)

Rozkvět života na Zemi způsobila planetka o velikosti čtyř Mount Everestů
28. října 2024 02:45

(ČTK) - Planetka, která se srazila se Zemí před 66 miliony let, způsobila celoplanetární pohromu a vyhubila kromě dinosaurů i další formy života. Vědci však v roce 2014 zjistili, že daleko větší kosmické těleso - konkrétně až 200 krát větší - zasáhlo naši planetu před třemi biliony lety. Tato srážka napomohla rozvoji života na Zemi, píše ve studii vědecký tým pod vedením profesorky Nadjy Drabonové z Harvardské univerzity.


(Celý text)

Povodí Ohře instalovalo na přehradě Skalka opravený jezový uzávěr
28. října 2024 01:32

CHEB (ČTK) - Na přehradě Skalka minulý týden Povodí Ohře instalovalo sedmnáctitunový klapkový jezový uzávěr, který po 24 letech provozu absolvoval kompletní opravu. Prostor demontované klapky dočasně na několik měsíců zahradily tři ocelové desky. Práce za tři miliony korun provedla společnost MVS Walter s. r. o., informovala mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Neratovice chystají obnovu tůní, práce by mohly začít příští rok na podzim
28. října 2024 01:20

NERATOVICE (ČTK) - Neratovice chystají obnovu Kozelské a Lobkovicko-Jiřické tůně. Úpravy prospějí místním ekosystémům, spočívat budou především v odbahnění. Náklady dosáhnou desítek milionů korun u každé z tůní. Práce by mohly začít příští rok na podzim, řekl ČTK Jakub Duchoslav z neratovického městského úřadu.
(Celý text)

Sady Schwarz u Rokycan kvůli neúrodě rozšířily obchod v sadech na farmářský krám
28. října 2024 00:51

VRANOV (ČTK) - Sady Schwarz z vesničky Vranov na Rokycansku, jeden z největších pěstitelů jablek v Plzeňském kraji, kvůli letošní katastrofální neúrodě rozšířily prodejnu v sadech na farmářský krám. Kromě jablek, pro něž si tam jezdí lidé z Plzně i Berounska, nabízí přes stovku produktů - zeleninu, ovoce, koření, slunečnice, zavařeniny, med a květiny - vše od malopěstitelů, hlavně z regionu. ČTK to řekl Richard Schwarz z třicetihektarových sadů, Firmě letos pomrzlo 80 procent jabloní, nejvíc v historii.
(Celý text)

V ostravské zoo se narodila kriticky ohrožená prasata visajánská
27. října 2024 23:27

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata kriticky ohrožených prasat visajánských. Jejich pohlaví zatím není známé, ale obě se mají čile k světu a jejich matka o ně příkladně pečuje, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Slavnost zakončila sezonu v krušlovském včelíně na Strakonicku
27. října 2024 19:37

ČESTICE (ČTK) - Machův včelín v Krušlově, místní části městyse Čestice na Strakonicku, už 16 let přispívá k popularizaci včelařství. Stal se navíc vyhledávaným místem kulturních akcí. Za sezonu malovanou a řezbami zdobenou stavbu navštíví více než 2000 lidí. Láká je i naučná stezka nebo program spojený s ukončením sezony, který se u včelína konal dnes. Po poledni už měl asi 150 návštěvníků, řekl ČTK Dan Havlík ze sdružení Krušlovský včelín.
(Celý text)

V dvorské zoo začal Týden duchů, v areálu jsou dýňová strašidla
27. října 2024 19:27

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - Tisícovka oranžových a strašidelně ozdobených dýní zaplnila zoologickou zahradu ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku. V sobotu začal v Safari parku Týden duchů, akci inspirovanou anglosaskou halloweenskou tradicí zoo pořádá od roku 2001. ČTK to řekl mluvčí zoo Michal Šťastný.
(Celý text)

V Ujčově na Žďársku lidé sebrali pět tun jablek, výtěžek z prodeje jde na kroje
27. října 2024 19:25

UJČOV (ČTK) - V Ujčově na Žďársku sesbírali dobrovolníci 5,1 tuny jablek. Výtěžek z jejich prodeje dají na obnovu krojů, které se v obci používají při hodech. Stejná jablečná brigáda před čtvrt stoletím vynesla peníze na pořízení krojů, aby si je tamní mládež nemusela složitě půjčovat odjinud. K letošnímu dobrému výdělku pomohlo to, že výkupní cena jablek byla vyšší než minulé roky. ČTK to řekl František Bureš (nestraník), starosta obce s 500 obyvateli.
(Celý text)

V Ujčově na Žďársku lidé sebrali pět tun jablek, výtěžek z prodeje jde na kroje
27. října 2024 19:25

UJČOV (ČTK) - V Ujčově na Žďársku sesbírali dobrovolníci 5,1 tuny jablek. Výtěžek z jejich prodeje dají na obnovu krojů, které se v obci používají při hodech. Stejná jablečná brigáda před čtvrt stoletím vynesla peníze na pořízení krojů, aby si je tamní mládež nemusela složitě půjčovat odjinud. K letošnímu dobrému výdělku pomohlo to, že výkupní cena jablek byla vyšší než minulé roky. ČTK to řekl František Bureš (nestraník), starosta obce s 500 obyvateli.
(Celý text)

Další články:
14. července 2025 06:00
12. července 2025 05:00
11. července 2025 05:00
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00

Online diskuse
Letos extrémně teplé Středozemní moře přináší citelné změny nejen do Středomoří
15. července 2025 17:34

(ČTK) - Letošní extrémně a rekordně vysoká teplota Středozemního moře jako důsledek klimatických změn přináší citelné změny nejen do života obyvatel Středomoří, ale i do střední Evropy. Podle klimatologa Aleše Fardy z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR - CzechGlobe je zjevné, že se v posledních letech klimatických anomálií hromadí rekordy a s nimi spojené problémy. Jde o větší počet a vyšší intenzitu požárů, častější a ničivější záplavy, zároveň však problémy dopadají na běžný denní život obyvatel. Region je stále teplejší a sušší.
(Celý text)

Ryby nedávno odlovené z hustopečských jezer jsou čisté, bez známky benzenu
15. července 2025 17:31

(ČTK) - Ryby z jezera v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, které leží nejblíže místu havárie cisteren s benzenem, nejsou zasaženy toxickou látkou. Prokázaly to výsledky posledního kontrolního odlovu. Kvůli rozboru rybáři odlovili z jezera č. 6 - východ 17 ryb včetně sumců, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká. Inspekce však ani nadále nedoporučuje konzumaci ryb z tohoto jezera. Zarybňovat ho bude možné podle nich nejdříve po dokončení první etapy sanace, která má trvat půl roku. Hodnoty benzenu v nádrži jsou však již většinou pod hranicí detekce.
(Celý text)

Kvůli "energošmejdům" platí klienti zbytečné poplatky či sankce. ERÚ radí, na co si dát pozor
15. července 2025 15:45

PRAHA (Ekolist) - Energetický regulační úřad (ERÚ) řeší vzrůstající počet stížností na energošmejdy. Jedná se zejména o „terénní prodejce“, kteří klepou na dveře domácností, ale i obcí a dalších právnických osob. Typické pro tyto nepoctivé zprostředkovatele je, že jejich ústní sliby se výrazně liší od toho, co zákazníkům dávají podepsat. V některých případech pak klienti platí zbytečné poplatky jim či sankce obchodníkům.
(Celý text)

Odborníci navrhli podmínky pro zachování tradice trampingu na Kokořínsku
15. července 2025 13:42

PRAHA (Ekolist) - Zanalyzovat dosavadní stav trampských tábořišť na Kokořínsku i dopady trampingu a souvisejících aktivit a navrhnout, jak je uvést do souladu s platnou legislativou. To měla z pověření ministra životního prostředí Petra Hladíka za úkol odborná pracovní skupina složená ze všech klíčových partnerů – ochránců přírody, vlastníků pozemků, hospodářů, vědců i samospráv. Nyní představili řešení.
(Celý text)

Studie: ČR se svou spotřebou podílí na odlesňování planety
15. července 2025 13:27

PRAHA (Ekolist) - Česká republika bude mít zřejmě problémy s aplikací nové směrnice o produktech pro odlesňování (EUDR), která začne pro velké podniky platit koncem letošního roku. Přestože plocha lesních porostů u nás v posledních letech mírně vzrostla, na globálním odlesnění se podílíme prostřednictvím mezinárodního obchodu a zejména pak tuzemské spotřeby. Nová data ve studii SYRI o údajné nezúčastněnosti ČR na odlesňování jsou tak snadno vyvratitelná. Upozorňují na to autoři studie Nicolás Blampied a Mazlum Karatas.
(Celý text)

Plzeňský kraj má druhý nejvyšší podíl lesních pozemků na výměře lesů v ČR
15. července 2025 12:32

(ČTK) - Dvě pětiny rozlohy Plzeňského kraje tvoří lesy. Je to mimo jiné díky Šumavě. Na celkové výměře lesů v zemi se kraj podílí víc než desetinou, 11,5 procenty. V tomto srovnání je druhý po jižních Čechách. Přes čtyři pětiny tvoří jehličnany, které se téměř výhradně podílejí na těžbě dřeva. U jehličnatých stromů převažují smrky, u listnatých duby a buky. Zalesněná plocha se meziročně snížila. Informace zveřejnil Český statistický úřad v Plzni.
(Celý text)

Na Temži začalo tradiční sčítání královských labutí
15. července 2025 12:20

LONDÝN (ČTK) - Na břehu Temže se blýskaly šarlatové uniformy a dřevěné čluny klouzaly po řece seřazené ve formaci, když v pondělí začalo poblíž Londýna tradiční sčítání královských labutí, známé také jako swan upping, píše agentura AP. V příštích pěti dnech budou sčítači v červeno-bílých uniformách veslovat proti proudu řeky a vyhlížet labutě, aby posoudili jejich zdravotní stav.
(Celý text)

Hasiči zasahují u požáru skládky na Chomutovsku, hoří na 150 metrech čtverečních
15. července 2025 12:19

(ČTK) - Hasiči od dnešního rána zasahují u požáru skládky ve Vysoké Peci na Chomutovsku. Kromě profesionální a dobrovolné jednotky vyrazili na místo také drážní hasiči s dronem.
(Celý text)

Městská vegetace skrývá nečekané objevy. Studentka našla v Olomouci 19 nových druhů rostlin
15. července 2025 10:07

PRAHA (Ekolist) - V českých městech zplaňuje stále více druhů rostlin zavlečených z cizích zemí. Potvrzují to nové údaje Věry Kafkové, studentky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, která při průzkumu širšího centra Olomouce objevila 19 druhů rostlin dosud nezaznamenaných v České republice. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
(Celý text)

Ministerstvo spouští první výzvy na finanční podporu energetických poradců
15. července 2025 01:30

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zahájilo první fázi reformy systému energetického poradenství v Česku. Spustilo čtyři výzvy v celkové hodnotě stovek milionů korun. Cílem je vytvořit dostupný, důvěryhodný a odborně kvalitní poradenský systém, který pomůže domácnostem i obcím s úsporami energie a renovacemi budov.
(Celý text)

Intersucho: Díky dešťům v povrchové vrstvě půdy sucho není, v hloubce přetrvává
15. července 2025 01:12

(ČTK) - Deště v minulém týdnu dokázaly zažehnat v celé republice sucho v hloubce do 40 centimetrů. Na to, aby nebylo sucho i v hloubce do jednoho metru, už však nestačily a ve značné části republiky je v půdním horizontu mezi 40 a 100 centimetry extrémní či výjimečné sucho, vyplývá z aktuálních údajů na webu Intersucho. Podle bioklimatologa z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe Miroslava Trnky je vegetace v dobré kondici a vody má dost, lokálně se ale sucho na úrodě velmi podepsalo, řekl ČTK.
(Celý text)

Výborný požaduje po EK zajištění náhrady za zakázané přípravky na ochranu plodin
15. července 2025 00:37

(ČTK) - Zemědělci kvůli evropským zákazům přípravků na ochranu rostlin nemají čím chránit plodiny před škůdci, plísněmi nebo pleveli, což se projevuje v jejich oslabení. Zhoršení stavu rostlin následně může snížit i výnosy a objem letošní sklizně, upozornila Agrární komora ČR. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) proto požádal Evropskou komisi, aby v případě zákazu účinné látky zajistila alternativní náhradu. A pokud nebude k dispozici, aby prodloužila přechodné období, po které bude možné dosavadní a bezpečnou látku používat.
(Celý text)

Měření v Česku opět ukázala krátké překročení limitů hluku z dolu Turów
14. července 2025 22:59

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Měření na české straně hranic s Polskem opět ukázala krátkodobé překročení hlukových limitů z polského hnědouhelného dolu Turów. Při druhém letošním měření v květnu třikrát hluk překročil noční limit 40 decibelů (dB) doporučovaný Světovou zdravotnickou organizací. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) proto vyzvalo polskou stranu k přijetí dalších opatření, řekl dnes ČTK mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.
(Celý text)

Němečtí celníci našli v balíku z Vietnamu 1500 sklípkanů
14. července 2025 22:06

BERLÍN (ČTK) - Zhruba 1500 sklípkanů našli němečtí celníci v balíku z Vietnamu, ve kterém měly být sušenky. Informoval o tom celní úřad v Kolíně nad Rýnem.
(Celý text)

Maňovice na Klatovsku vybudují kvůli vysychání studní vrt na vodu a úpravnu
14. července 2025 19:58

MAŇOVICE (ČTK) - Obec Maňovice na Klatovsku vybuduje kvůli vysychání studní vrt na pitnou vodu, úpravnu a vodovod za miliony korun. V obci není vodovod a studny jsou tam mělké do 20 metrů, řekla ČTK starostka Lenka Kotlářová (Maňovičtí). Pošumavská obec se 41 obyvateli má roční rozpočet do 1,5 milionu Kč. Obává se také chystaných průzkumných vrtů kvůli zvažované stavbě úložiště jaderného odpadu, které by podle ní mohly další podzemní vodu stáhnout.
(Celý text)

FCC musí přepracovat dokumentaci k lince na alternativní palivo v Prostějově
14. července 2025 18:33

PROSTĚJOV (ČTK) - Společnost FCC ČR musí přepracovat dokumentaci k plánované lince na výrobu tuhého alternativního paliva (TAP) z odpadu v Prostějově. Rozhodl o tom olomoucký krajský úřad, který firmě dokumentaci vrátil kvůli připomínkám veřejnosti, úřadů i odborných posuzovatelů. Bez jejich vypořádání podle krajského úřadu nelze řádně posoudit vliv tohoto investičního záměru na životní prostředí. ČTK dnes informaci získala z databáze EIA.
(Celý text)

Dva roky po zničení Kachovské přehrady: Ozbrojený konflikt odhalil skrytou ekologickou zátěž
14. července 2025 15:24

PRAHA (Ekolist) - Před dvěma lety, 6. června 2023, došlo k destrukci Kachovské přehrady v ukrajinské Chersonské oblasti, což představuje jednu z nejvážnějších ekologických katastrof způsobených ruskou invazí na Ukrajinu. Přívalová vlna vody tehdy zaplavila lidská obydlí, lesy i zemědělské pozemky, způsobila úhyn desítek tisíc tun ryb a zničila významné biotopy.
(Celý text)

"Obyčejná" růže šípková a její neobyčejná genetika: Jako jedna z mála rostlin umí dělit lichý počet chromozomů
14. července 2025 11:39

PRAHA (Ekolist s využitím TZ AV ČR) - Většina rostlin má sudý počet chromozomových sad, lichý může způsobovat problémy při rozmnožování a vede až ke sterilizaci. Poměrně běžná růže šípková ale má sad pět. Mezinárodní tým s účastí vědců z Biofyzikálního ústavu AV ČR v časopise Nature popsal neobvyklý, nicméně funkční způsob, jak růže při rozmnožování tyto liché sady „rozdělí svým potomkům“. Výzkum by mohl přispět třeba ke šlechtění.
(Celý text)

Nejvíce dřeva v republice se loni vytěžilo v lesích v Jihočeském kraji
14. července 2025 11:35

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Nejvíce dřeva v republice se loni vytěžilo v lesích v Jihočeském kraji. Šlo o 2,66 milionu metrů krychlových dřeva, což je o 7,6 procenta více než v roce 2023. Lesníci těžili opět především jehličnaté stromy, které tvořily téměř 95 procent z objemu. Vyplývá to z aktuálních informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).
(Celý text)

Chrudimi se za pololetí podařilo snížit množství skládkovaného odpadu
14. července 2025 11:33

CHRUDIM (ČTK) - Chrudimi se podařilo v první polovině letošního roku snížit produkci směsného komunálního odpadu o 168 tun ve srovnání s loňským prvním pololetím, což představuje pokles o více než osm procent. Celková produkce odpadu od ledna do června 2025 je 1836 tun, uvedla Kateřina Floriánová z odboru životního prostředí chrudimské radnice. Město zároveň v tomto období zaznamenalo nárůst separace papíru a plastu o 47 tun, tedy o devět procent. Udržet se za letošní rok pod limitem 160 kilogramů na obyvatele pro skládkování odpadu za sníženou cenu ale bude i tak obtížné.
(Celý text)

Chrudimi se za pololetí podařilo snížit množství skládkovaného odpadu
14. července 2025 11:33

CHRUDIM (ČTK) - Chrudimi se podařilo v první polovině letošního roku snížit produkci směsného komunálního odpadu o 168 tun ve srovnání s loňským prvním pololetím, což představuje pokles o více než osm procent. Celková produkce odpadu od ledna do června 2025 je 1836 tun, uvedla Kateřina Floriánová z odboru životního prostředí chrudimské radnice. Město zároveň v tomto období zaznamenalo nárůst separace papíru a plastu o 47 tun, tedy o devět procent. Udržet se za letošní rok pod limitem 160 kilogramů na obyvatele pro skládkování odpadu za sníženou cenu ale bude i tak obtížné.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama