titulní strana > co píší jiní
V Česku ubývá pěstíren hub, problém je především levný dovoz z Polska
20. října 2024 23:40

(ČTK) - V Česku ubývá pěstíren hub, zatímco před 20 lety jich bylo zhruba 30, aktuálně se pěstováním hub zabývají tři pěstírny. Vyplývá to z odpovědí odborníků a pěstitelů, které ČTK oslovila. Podle nich způsobil pokles zejména levný dovoz z Polska. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že dovoz hub loni přesahoval 8,5 milionu kilogramů, produkci českých pěstíren odhadují odborníci na 4,5 milionu kilogramů hub ročně. Dovoz hub z Polska činí 8,3 milionu kilogramů.
(Celý text)

Ostrava rozšiřuje systém třídění odpadu do jedné nádoby
20. října 2024 23:23

OSTRAVA (ČTK) - V Ostravě se zvýší počet lokalit, kde budou lidé z rodinných domů moci odevzdávat tříděný odpad pouze do jedné popelnice. V minulosti už si město tento způsob otestovalo v městské části Bartovice. Od listopadu se rozšíří do celého městského obvodu Radvanice a Bartovice a také do části obvodu Slezská Ostrava, konkrétně do Heřmanic. Obyvatelé tam budou do společné nádoby sbírat papír, plast, nápojové kartony a kovové obaly. Městu společný sběr separovaného odpadu umožňuje provoz moderní třídicí linky.
(Celý text)

Na jihozápadě Francie pěstují buráky a zázvor. Umožnila to změna klimatu
20. října 2024 20:24

Soustons (Francie) (ČTK) - Arašídy, zázvor, sladké brambory... Ve snaze o inovaci pěstují nyní zemědělci v jihozápadní Francii tyto tropické nebo subtropické plodiny. Přizpůsobují se tak globálnímu oteplování, píše agentura AFP.
(Celý text)

Společnost Pražské služby napadli hackeři, svoz odpadu ve městě to neohrozilo
20. října 2024 20:08

PRAHA (ČTK) - Městská společnost Pražské služby (PSAS), která zajišťuje například svoz a zpracování odpadu pro většinu hlavního města, se od čtvrtka po rozsáhlém hackerskému útoku potýká s výpadkem některých systémů. Dopady incidentu na občany a chod města jsou ale minimální. ČTK to sdělil mluvčí firmy Alexandr Komarnický.
(Celý text)

Londýnská Národní galerie po protestech aktivistů zakazuje přinášet tekutiny
20. října 2024 20:07

(ČTK) - Návštěvníci londýnské Národní galerie si od pátku do výstavních prostor nebudou smět nosit tekutiny. Jde o reakci na sérii protestů klimatických aktivistů, kteří například předloni v říjnu potřísnili rajskou polévkou obraz Slunečnice Vincenta van Gogha.
(Celý text)

Sto zelených oáz ve vídeňských ulicích
20. října 2024 06:14

PRAHA (Ekolist) - Malá zelená oáza na parkovacím místě přímo před domovními dveřmi, místo k odpočinku na venkovním vzduchu, prostor na setkávání nebo pro hry – to vše může být takzvaný parklet. V ulicích Vídně jich najdete už více než stovku a obyvatelé se nyní mohou hlásit o další. Informuje o tom Zahraniční kancelář města Vídně.
(Celý text)

U solární elektrárny na Sokolovsku bude žít vzácná ropucha krátkonohá
20. října 2024 01:33

NOVÉ SEDLO (ČTK) - V blízkosti desítek tisíc panelů fotovoltaické elektrárny Pražské energetiky (PRE) u Nového Sedla na Sokolovsku bude žít i vzácná ropucha krátkonohá. Žábu zde objevili při průzkumu pozemků a nenápadnému obojživelníkovi se musel přizpůsobit projekt stavby za zhruba 400 milionů korun. Se stavbou elektrárny na asi 20 hektarech, která tak bude jedna z největších v Česku, začala PRE v červenci. Do konce roku chce mít stavbu dokončenou, řekl novinářům Aleš Hradecký ze společnosti Solarinvest, která je součástí PRE.
(Celý text)

ČEZ modernizuje elektrárnu na Hracholuskách, největší západočeské vodní ploše
20. října 2024 00:58

HRACHOLUSKY (ČTK) - ČEZ modernizuje vodní elektrárnu na přehradě Hracholusky na Plzeňsku, největší západočeské vodní ploše. Jeřáb v pátek vyzvedl z šachty čtrnáctitunový rychlouzávěr, který se musí opravit. Tato tabule, která je klíčovým prvkem zdroje a funguje už 60 let, umí v případě nouze za 20 vteřin uzavřít přívod vody k turbíně. Kvůli přístupu specialistů k rychlouzávěru byla snížena hladina přehrady o více než pět metrů, řekl ČTK mluvčí ČEZ Martin Schreier. Tříměsíční oprava elektrárny bude hotová na konci listopadu.
(Celý text)

V pražské zoo mohou i na podzim lidé vidět mláďata, třeba kotulů veverovitých, plameňáků nebo jelenů barmských
20. října 2024 00:53

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě mohou lidé nově vidět mláďata jelenů barmských, opic kotulů nebo plameňáků. Při nynějších teplotách je navíc mnoho zvířat aktivnějších než v létě, a návštěvníci je tak mohou snáze vidět. ČTK o tom informoval mluvčí zoo Filip Mašek. Lanovka v areálu bude v provozu každý den do konce roku, doteď fungovala jen o víkendech.
(Celý text)

Čeští farmáři brzy využijí data z projektu, jenž má stabilizovat kvalitu ječmene
20. října 2024 00:31

PLZEŇ (ČTK) - Čeští pěstitelé ječmene budou moci od listopadu využívat zanalyzovaná data projektu Pro ječmen, která jim pomohou stabilizovat kvalitu a výnosy této plodiny. Pomohou jim potlačit velké výkyvy kvality dané vlhkem a suchem. Projekt využívá high-tech měřicí technologie, které kombinuje s prvky regenerativního zemědělství, řekl ČTK vedoucí projektu Ivan Tučník z Plzeňského Prazdroje. Vědci z České zemědělské univerzity (ČZÚ) a Mendelovy univerzity srovnávají tato data s tradičně obdělávanými poli. Výzkum zajistí farmářům vyšší zisky, protože za sladovnický ječmen dostanou dvakrát tolik než za běžný, přitom nebudou muset půdu tolik hnojit.
(Celý text)

Čínský mořský svět ukazoval největšího žraloka na světě, šlo o robotickou atrapu
20. října 2024 00:18

(ČTK) - Mořský svět na jihovýchodě Číny kritizovali návštěvníci za to, že místo žraloka obrovského byla v zařízení pouze robotická atrapa. Důvodem byl zákaz obchodování s těmito živými parybami, uvedl web The Times.
(Celý text)

Francouzská obec se rozhodla bojovat s psím trusem za pomoci DNA
20. října 2024 00:05

(ČTK) - Majitelé psů v obci L'Escarène, čítající asi 2500 obyvatel a ležící nedaleko Nice na jihovýchodě Francie, si zakrátko budou muset dvakrát rozmyslet, než dovolí svému nejlepšímu příteli, aby si ulevil na ulici, aniž by po něm uklidili. Obec totiž vydala vyhlášku zavádějící registraci psů podle DNA, a tak zakrátko bude možné přesně určit, čí pes spáchal hromádku na chodníku, informoval list Le Figaro na svém webu.
(Celý text)

C-Energy rozebírá komín bývalé teplárny v Táboře, potrvá to zhruba měsíc
19. října 2024 23:19

(ČTK) - Firma C-Energy Planá, která vyrábí teplo pro obce na Táborsku a elektřinu, rozebírá komín a kotle v areálu bývalé teplárny v Táboře. Práce by měly trvat přibližně měsíc. Revitalizace celého táborského areálu začala před dvěma lety, během kterých odstranili staré nádrže na mazut, objekty palivového a popílkového hospodářství, chladicí věže a kotel na spalování dehtu. Do areálu postupně instalují moderní technologie pro ekologickou výrobu tepla a elektřiny, řekl ČTK mluvčí firmy Miroslav Beneš.
(Celý text)

Zlínská zoo čeká narození prvního mláděte nosorožce tuponosého ve své historii
19. října 2024 19:31

ZLÍN (ČTK) - Zlínská zoologická zahrada očekává narození prvního mláděte nosorožce tuponosého jižního ve své historii. Pokud půjde vše podle předpokladů, v listopadu samice Zanta porodí své první mládě, sdělila ČTK mluvčí zahrady Romana Mikešová. Pro zahradu to znamená splnění jednoho velkého chovatelského snu, jde totiž o první březí samici nosorožce tuponosého ve více než čtyřicetileté zlínské historii chovu tohoto druhu, uvedla mluvčí. V Česku se mládě tohoto druhu nosorožce narodilo podle zoo naposledy v roce 1993.
(Celý text)

Medvěd na Slovensku podle policie napadl houbaře, muž je zraněný
19. října 2024 19:25

BRATISLAVA (ČTK) - Na Slovensku napadl medvěd člověka, ten utrpěl zranění, pravděpodobně rukou a nohou a na místo byl vyslán záchranářský vrtulník. Informují o tom dnes slovenská média s odkazem na policii a záchranáře. Šelma se podle nich střetla v okrese Prievidza s postarším houbařem. Na místo směřuje zásahový tým, uvedla policie a vyzvala obyvatele, aby byli v regionu opatrní a procházku v lokalitě si raději rozmysleli.
(Celý text)

Zájemci se mohli podívat do jinak nepřístupné Amatérské jeskyně
19. října 2024 19:23

BLANSKO (ČTK) - Zájemci se dnes mohli podívat do jinak veřejnosti nepřístupné Amatérské jeskyně v Moravském krasu. Otevřená je k příležitosti 55. výročí jejího objevení, denně se do ní může dostat až 150 lidí, řekl ČTK zástupce vedoucího správy chráněné krajinné oblasti Antonín Tůma. Jeskyně byla otevřená i minulý víkend, bude i v neděli a příští víkend.
(Celý text)

V lesích je nutné používat biologicky odbouratelné oleje. Jinak hrozí pokuta
19. října 2024 06:27

PRAHA (Ekolist) - Tradiční motorové oleje, které se v přírodě nerozkládají, mohou způsobit dlouhodobé znečištění lesní půdy a vody. I malé množství takového oleje může mít devastující dopad na životní prostředí. Používání biologicky odbouratelných olejů je zásadní pro ochranu lesních ekosystémů a je proto také zakotveno v zákoně.
(Celý text)

V Safari Parku Dvůr Králové se narodilo mládě ohrožené žirafy Rothschildovy
19. října 2024 01:17

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se v pondělí narodilo mládě kriticky ohrožené žirafy Rothschildovy. Předchozí mládě žirafy Rothschildovy se v safari parku narodilo na konci loňského roku, řekl mluvčí zoo Michal Šťastný. Dvorský chov žiraf Rothschildových patří k nejvýznamnějším na světě, stádo nyní čítá 17 jedinců. Dvorská zoo chová ještě desítku žiraf síťovaných.
(Celý text)

Plzeňský kraj udělil první ekoznačku Zdravá krajina. Dostala ji firma podporující Janovský mokřad
19. října 2024 01:01

NÝŘANY (ČTK) - Plzeňský kraj vytvořil ekoznačku "Zdravá krajina partner projektu". Budou ji užívat firmy, které zaplatí environmentální opatření v krajině a pomohou tak zlepšovat její stav. Vyberou si projekt nebo opatření, které pak kraj díky jejich penězům udělá.
(Celý text)

Brno plánuje vytvořit nové ReUse centrum. Vzniknout by mohlo v areálu výstaviště
19. října 2024 00:41

BRNO (ČTK) - Nové ReUse centrum i místo pro vzdělávání či konání bleších trhů by za pár let mohlo vzniknout v Brně. Pro projekt, který zastřeší služby umožňující odkládat nepotřebné věci a podporovat jejich opětovné využití, měston hledá nejvhodnější lokalitu. Zatím preferuje brněnské výstaviště. Pokud vše půjde podle plánu, začne výstavba v roce 2026. Odhadované náklady více než 100 milionů korun chce Brno hradit i s pomocí evropských a státních zdrojů, řekl dnes novinářům náměstek primátorky Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Brno plánuje vytvořit nové ReUse centrum. Vzniknout by mohlo v areálu výstaviště
19. října 2024 00:41

BRNO (ČTK) - Nové ReUse centrum i místo pro vzdělávání či konání bleších trhů by za pár let mohlo vzniknout v Brně. Pro projekt, který zastřeší služby umožňující odkládat nepotřebné věci a podporovat jejich opětovné využití, měston hledá nejvhodnější lokalitu. Zatím preferuje brněnské výstaviště. Pokud vše půjde podle plánu, začne výstavba v roce 2026. Odhadované náklady více než 100 milionů korun chce Brno hradit i s pomocí evropských a státních zdrojů, řekl dnes novinářům náměstek primátorky Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Další články:
16. července 2025 06:10
14. července 2025 06:00
12. července 2025 05:00
11. července 2025 05:00
10. července 2025 06:00

Online diskuse
Místní se poprvé od požáru v roce 2022 podívali do Edmundovy soutěsky v Hřensku
16. července 2025 11:30

HŘENSKO (ČTK) - Místní a podnikatelé se včera poprvé od obřího požáru v roce 2022 svezli na lodičkách v Edmundově soutěsce v národním parku České Švýcarsko. Plavbu tam provozuje obec Hřensko, která zavedla bezpečnostní opatření. Veřejnost se do soutěsky poprvé vrátí v sobotu, denně se na lodičky dostane nanejvýš 50 lidí a jen za příznivého počasí. ČTK to řekla starostka Hřenska Kateřina Horáková (Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná) s tím, že se bude s ohledem na bezpečnostní situaci kapacita zřejmě navyšovat.
(Celý text)

Za pokácení starobylého javoru půjde dvojice v Británii na čtyři roky do vězení
16. července 2025 11:21

NEWCASTLE (ČTK) - Trest ve výši čtyř let a tří měsíců vězení uložil britský soud dvěma vandalům za to, že v roce 2023 pokáceli slavný javor u památkově chráněného Hadriánova valu na severu Anglie. Informuje o tom agentura AP.
(Celý text)

Sopka na Islandu opět chrlí lávu, Reykjavík zůstává v bezpečí
16. července 2025 11:18

REYKJAVÍK (ČTK) - Na jihozápadě Islandu od dnešního rána chrlí lávu sopka, uvedla tamní meteorologická služba. Od konce roku 2023 je to už devátá erupce na poloostrově Reykjanes.
(Celý text)

Petici požadující obnovení ekologického průtoku v Dyji dosud podepsalo 2500 lidí
16. července 2025 01:49

(ČTK) - Na 2500 lidí dosud podepsalo petici s názvem Zachraňme řeku Dyji. Vznikla začátkem července v reakci na úhyn ryb v Dyji u Bulhar na Břeclavsku, odkud rybáři odklidili kolem 30 tun mrtvých kusů. Důvodem úhynu byl nedostatek kyslíku. Signatáři požadují obnovu ekologického průtoku, otevřený přístup k informacím nebo dlouhodobý monitoring řeky. Ryby v důsledku nedostatku kyslíku uhynuly v řece už v minulosti. Problémem se budou ve středu zabývat ministři Marek Výborný a Petr Hladík (oba KDU-ČSL) se zástupci Povodí Moravy či rybáři.
(Celý text)

Soud zamítl klimatickou žalobu domorodců proti australské vládě
16. července 2025 01:41

(ČTK) - Domorodí obyvatelé z Torresova průlivu prohráli spor s australskou vládou, kterou obvinili z nedostatečné snahy ochránit jejich ostrovy před dopady klimatických změn. Soud obvinění zamítnul, napsala agentura AFP. Podle oficiálních dat se hladina moře v oblasti zvyšuje až třikrát rychleji, než je světový průměr, což představuje vážnou hrozbu pro místní komunity.
(Celý text)

Extrémní počasí a srážky jsou pro Británii novou normou, uvedli meteorologové
16. července 2025 01:35

LONDÝN (ČTK) - Stále častější extrémní počasí a rekordní srážky, které Británie v posledních letech zažila, jsou podle zveřejněné studie tamní meteorologické služby novou normou, píše server BBC. Podnebí na britských ostrovech se podle studie za několik posledních desetiletí citelně změnilo, je teplejší a deštivější.
(Celý text)

U australského Melbourne za víkend uhynulo 400 ptáků, může jít o otravu
15. července 2025 21:40

(ČTK) - O víkendu zahynulo na předměstí australského Melbourne na 400 volně žijících ptáků, podle odborníků to mohla způsobit otrava. Úřady zatím přesnou příčinu neznají, proto provádějí analýzu těl zvířat i semen rozházených v okolí, napsal dnes web ABC.
(Celý text)

V liberecké botanické zahradě kvetou lekníny včetně viktorie královské
15. července 2025 21:34

LIBEREC (ČTK) - V liberecké botanické zahradě začaly kvést lekníny včetně viktorie královské, což je největší leknín světa. Sezona jim začala zhruba o dva týdny později než loni, řekl ČTK ředitel zahrady Václav Lenk.
(Celý text)

Letos extrémně teplé Středozemní moře přináší citelné změny nejen do Středomoří
15. července 2025 17:34

(ČTK) - Letošní extrémně a rekordně vysoká teplota Středozemního moře jako důsledek klimatických změn přináší citelné změny nejen do života obyvatel Středomoří, ale i do střední Evropy. Podle klimatologa Aleše Fardy z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR - CzechGlobe je zjevné, že se v posledních letech klimatických anomálií hromadí rekordy a s nimi spojené problémy. Jde o větší počet a vyšší intenzitu požárů, častější a ničivější záplavy, zároveň však problémy dopadají na běžný denní život obyvatel. Region je stále teplejší a sušší.
(Celý text)

Ryby nedávno odlovené z hustopečských jezer jsou čisté, bez známky benzenu
15. července 2025 17:31

(ČTK) - Ryby z jezera v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, které leží nejblíže místu havárie cisteren s benzenem, nejsou zasaženy toxickou látkou. Prokázaly to výsledky posledního kontrolního odlovu. Kvůli rozboru rybáři odlovili z jezera č. 6 - východ 17 ryb včetně sumců, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká. Inspekce však ani nadále nedoporučuje konzumaci ryb z tohoto jezera. Zarybňovat ho bude možné podle nich nejdříve po dokončení první etapy sanace, která má trvat půl roku. Hodnoty benzenu v nádrži jsou však již většinou pod hranicí detekce.
(Celý text)

Kvůli "energošmejdům" platí klienti zbytečné poplatky či sankce. ERÚ radí, na co si dát pozor
15. července 2025 15:45

PRAHA (Ekolist) - Energetický regulační úřad (ERÚ) řeší vzrůstající počet stížností na energošmejdy. Jedná se zejména o „terénní prodejce“, kteří klepou na dveře domácností, ale i obcí a dalších právnických osob. Typické pro tyto nepoctivé zprostředkovatele je, že jejich ústní sliby se výrazně liší od toho, co zákazníkům dávají podepsat. V některých případech pak klienti platí zbytečné poplatky jim či sankce obchodníkům.
(Celý text)

Odborníci navrhli podmínky pro zachování tradice trampingu na Kokořínsku
15. července 2025 13:42

PRAHA (Ekolist) - Zanalyzovat dosavadní stav trampských tábořišť na Kokořínsku i dopady trampingu a souvisejících aktivit a navrhnout, jak je uvést do souladu s platnou legislativou. To měla z pověření ministra životního prostředí Petra Hladíka za úkol odborná pracovní skupina složená ze všech klíčových partnerů – ochránců přírody, vlastníků pozemků, hospodářů, vědců i samospráv. Nyní představili řešení.
(Celý text)

Studie: ČR se svou spotřebou podílí na odlesňování planety
15. července 2025 13:27

PRAHA (Ekolist) - Česká republika bude mít zřejmě problémy s aplikací nové směrnice o produktech pro odlesňování (EUDR), která začne pro velké podniky platit koncem letošního roku. Přestože plocha lesních porostů u nás v posledních letech mírně vzrostla, na globálním odlesnění se podílíme prostřednictvím mezinárodního obchodu a zejména pak tuzemské spotřeby. Nová data ve studii SYRI o údajné nezúčastněnosti ČR na odlesňování jsou tak snadno vyvratitelná. Upozorňují na to autoři studie Nicolás Blampied a Mazlum Karatas.
(Celý text)

Plzeňský kraj má druhý nejvyšší podíl lesních pozemků na výměře lesů v ČR
15. července 2025 12:32

(ČTK) - Dvě pětiny rozlohy Plzeňského kraje tvoří lesy. Je to mimo jiné díky Šumavě. Na celkové výměře lesů v zemi se kraj podílí víc než desetinou, 11,5 procenty. V tomto srovnání je druhý po jižních Čechách. Přes čtyři pětiny tvoří jehličnany, které se téměř výhradně podílejí na těžbě dřeva. U jehličnatých stromů převažují smrky, u listnatých duby a buky. Zalesněná plocha se meziročně snížila. Informace zveřejnil Český statistický úřad v Plzni.
(Celý text)

Na Temži začalo tradiční sčítání královských labutí
15. července 2025 12:20

LONDÝN (ČTK) - Na břehu Temže se blýskaly šarlatové uniformy a dřevěné čluny klouzaly po řece seřazené ve formaci, když v pondělí začalo poblíž Londýna tradiční sčítání královských labutí, známé také jako swan upping, píše agentura AP. V příštích pěti dnech budou sčítači v červeno-bílých uniformách veslovat proti proudu řeky a vyhlížet labutě, aby posoudili jejich zdravotní stav.
(Celý text)

Hasiči zasahují u požáru skládky na Chomutovsku, hoří na 150 metrech čtverečních
15. července 2025 12:19

(ČTK) - Hasiči od dnešního rána zasahují u požáru skládky ve Vysoké Peci na Chomutovsku. Kromě profesionální a dobrovolné jednotky vyrazili na místo také drážní hasiči s dronem.
(Celý text)

Městská vegetace skrývá nečekané objevy. Studentka našla v Olomouci 19 nových druhů rostlin
15. července 2025 10:07

PRAHA (Ekolist) - V českých městech zplaňuje stále více druhů rostlin zavlečených z cizích zemí. Potvrzují to nové údaje Věry Kafkové, studentky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, která při průzkumu širšího centra Olomouce objevila 19 druhů rostlin dosud nezaznamenaných v České republice. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
(Celý text)

Ministerstvo spouští první výzvy na finanční podporu energetických poradců
15. července 2025 01:30

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zahájilo první fázi reformy systému energetického poradenství v Česku. Spustilo čtyři výzvy v celkové hodnotě stovek milionů korun. Cílem je vytvořit dostupný, důvěryhodný a odborně kvalitní poradenský systém, který pomůže domácnostem i obcím s úsporami energie a renovacemi budov.
(Celý text)

Intersucho: Díky dešťům v povrchové vrstvě půdy sucho není, v hloubce přetrvává
15. července 2025 01:12

(ČTK) - Deště v minulém týdnu dokázaly zažehnat v celé republice sucho v hloubce do 40 centimetrů. Na to, aby nebylo sucho i v hloubce do jednoho metru, už však nestačily a ve značné části republiky je v půdním horizontu mezi 40 a 100 centimetry extrémní či výjimečné sucho, vyplývá z aktuálních údajů na webu Intersucho. Podle bioklimatologa z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe Miroslava Trnky je vegetace v dobré kondici a vody má dost, lokálně se ale sucho na úrodě velmi podepsalo, řekl ČTK.
(Celý text)

Výborný požaduje po EK zajištění náhrady za zakázané přípravky na ochranu plodin
15. července 2025 00:37

(ČTK) - Zemědělci kvůli evropským zákazům přípravků na ochranu rostlin nemají čím chránit plodiny před škůdci, plísněmi nebo pleveli, což se projevuje v jejich oslabení. Zhoršení stavu rostlin následně může snížit i výnosy a objem letošní sklizně, upozornila Agrární komora ČR. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) proto požádal Evropskou komisi, aby v případě zákazu účinné látky zajistila alternativní náhradu. A pokud nebude k dispozici, aby prodloužila přechodné období, po které bude možné dosavadní a bezpečnou látku používat.
(Celý text)

Výborný požaduje po EK zajištění náhrady za zakázané přípravky na ochranu plodin
15. července 2025 00:37

(ČTK) - Zemědělci kvůli evropským zákazům přípravků na ochranu rostlin nemají čím chránit plodiny před škůdci, plísněmi nebo pleveli, což se projevuje v jejich oslabení. Zhoršení stavu rostlin následně může snížit i výnosy a objem letošní sklizně, upozornila Agrární komora ČR. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) proto požádal Evropskou komisi, aby v případě zákazu účinné látky zajistila alternativní náhradu. A pokud nebude k dispozici, aby prodloužila přechodné období, po které bude možné dosavadní a bezpečnou látku používat.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama