titulní strana > co píší jiní
Bošovická papouščí zoo chce návštěvníky lákat na nové druhy
28. února 2017 14:00

BOŠOVICE (ČTK) - Specializovaná papouščí zoo v Bošovicích na Vyškovsku chce letos návštěvníky lákat mimo jiné na nové druhy, na přelomu minulé a této sezony jich přibylo dalších 15. Přes zimu přišlo na svět i 15 mláďat. ČTK to včera řekla ředitelka zahrady Hana Škrháková. Zoo zahajuje svoji šestou sezonu 1. března. Loni ji navštívilo téměř 25.000 lidí.
(Celý text)

Praha upravila hranice přírodní památky Komořanské tůně
28. února 2017 13:00

PRAHA (ČTK) - Pražští radní dnes upravili hranice přírodní památky Komořanské a modřanské tůně. Důvodem byla chyba, kvůli níž vznikl nesoulad mezi vymezením památky pomocí souřadnic a vymezení pomocí jednotlivých parcel. Pro vlastníky nemovitostí uvnitř hranic památky se nic nemění. O vyhlášení lokality přírodní památkou rozhodlo vedení města v září 2014.
(Celý text)

Před rokem uletělo z pražské zoo 18 ibisů skalních
28. února 2017 11:00

PRAHA (ČTK) - Před rokem, 1. března 2016, z pražské zoo uletělo osmnáct ibisů skalních. Z voliéry se dostali otvory v ochranné síti, která nevydržela nánosy těžkého mokrého sněhu. Pracovníci zahrady začali opeřené uprchlíky hledat s pomocí lidí, kteří informace o nich hlásili na zveřejněné telefonní číslo nebo na sociálních sítích. Během 13 dnů byli ibisové znovu pochytáni v různých částech Prahy a středních Čech.
(Celý text)

Zpráva: Česko zaostává v plnění cílů úspor energií
28. února 2017 10:00

PRAHA (ČTK) - Česko zaostává v plnění cílů úspor energií. Vyplývá to ze zprávy o stavu cílů v oblasti energetické účinnosti, kterou včera pro informaci dostala vláda. Podle dokumentu je ohrožen mimo jiné závazek na každoroční dosažení nových úspor ve výši 1,5 procenta objemu ročního prodeje energie konečným zákazníkům.
(Celý text)

Pytláci v JAR zabili méně nosorožců než v předchozích letech
28. února 2017 09:00

(ČTK) - Pytláci v Jihoafrické republice v loňském roce zabili 1054 nosorožců, tedy o 10,3 procenta méně než v roce 2015. S odvoláním na jihoafrické ministerstvo životního prostředí o tom včera informovala agentura AP. Úřady pokles přičítají zvýšeným bezpečnostním opatřením, která mají za úkol pytláky odradit.
(Celý text)

Vytříděných baterií přibývá, Moravskoslezský kraj je dál nejhorší
28. února 2017 08:00

OSTRAVA (ČTK) - Obyvatelé Moravskoslezského kraje jsou v třídění použitých baterií stále nejhorší v České republice. Na jednoho obyvatele kraje loni připadlo pouze 73 gramů vytříděných baterií. Přesto se lidé ve sběru baterií výrazně zlepšili: oproti roku 2015 stouplo v kraji množství vytříděných baterií o 45 procent na 88,7 tuny. Za společnost Ecobat, která zajišťuje zpětný odběr a recyklaci baterií, to včera ČTK sdělila Jana Čechová. V roce 2015 připadalo na jednoho obyvatele kraje jen 50 gramů vytříděných baterií.
(Celý text)

Ptákem roku je "lékař stromů" datel černý
28. února 2017 05:00

PRAHA (ČTK) - Ptákem roku vyhlásili ornitologové datla černého. Tento velký opeřenec se s oblibou živí hmyzem žijícím ve dřevě, za což si vysloužil přezdívku "lékař stromů." O výsledku ankety včera v tiskové zprávě informovala Česká společnost ornitologická (ČSO). Volbou datla chtějí přírodovědci upozornit na potřebu zachování odumírajících a mrtvých stromů v lesích a zahradách.
(Celý text)

Jak se dá zkoumat život ptáků hluboko v lese? Pomocí dronu, rybářského vlasce a rekordéru
28. února 2017 01:14

PRAHA (Ekolist) - Ten nápad přišel, když ornitolog Andrew Wilson z Gettysburg College zkoumal v Apalačském pohoří život malých lesňáčků modropláštíkových. Většina výzkumu probíhala z logistických důvodů nedaleko lesních cest a stezek. Wilson věděl, že toto prostorové vymezení bude ovlivňovat výsledky výzkumu. „Jak to asi vypadá u lesňáčků žijících na stromech skrytých hluboko v lese?“ kladl si otázku. A hledal cestu, jak se k nim dostat. O tématu informovala Americká ornitologická společnost.
(Celý text)

V Českém ráji kácejí nebezpečné stromy, padnout jich má až 200
27. února 2017 16:00

HRUBÁ SKÁLA (ČTK) - V Českém ráji kácejí lesníci nebezpečné stromy, padnout by jich do konce března mělo 150 až 200. Jde o stromy, které jsou napadené škůdci nebo jinak poškozené, a mohou ohrozit bezpečnost návštěvníků lesa. Kácí se v chráněné oblasti mezi hradem Valdštejn, Hrubou Skálou a kempem Sedmihorky. První etapa kácení by měla skončit ještě v březnu, před začátkem letní turistické sezony. Pak začne obnova arboreta Bukovina, řekla dnes ČTK Eva Jouklová, mluvčí Lesů ČR, které lesy v oblasti spravují.
(Celý text)

Ludvík: Zdraví lidí není nijak ohroženo výskytem izotopu jodu
27. února 2017 15:00

(ČTK) - Zdraví lidí v Česku není nijak ohroženo výskytem nepatrného množství radioaktivního izotopu jodu 131 v ovzduší několika zemí Evropy, včetně ČR. V tiskové zprávě to dnes uvedl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Některé zdroje podle něj v této souvislosti nabádají k nákupu dozimetrů a jodových tablet. Ludvík upozornil, že nadměrné užívání jodu může naopak některým lidem zdraví poškodit.
(Celý text)

Ivanka Trumpová prý přemluvila otce, aby zmírnil kritiku ekologie
27. února 2017 13:00

WASHINGTON (ČTK) - Dcera amerického prezidenta Ivanka Trumpová a její manžel Jared Kushner přemluvili Donalda Trumpa, aby zmírnil svůj kritický vztah k ochraně životního prostředí. Napsal to v pátek list The Wall Street Journal s odvoláním na důvěryhodné zdroje. Trump během volební kampaně vyhrožoval, že USA pod jeho vedením ustoupí od pařížské klimatické dohody, která signatářské státy zavazuje výrazně omezit škodlivé emise.
(Celý text)

Odchov trojčat rosomáka v brněnské zoo se daří, vyhráno ale není
27. února 2017 12:00

BRNO (ČTK) - Tři mláďata rosomáka sibiřského, která se v brněnské zoo narodila na přelomu ledna a února, se mají čile k světu. Z nory ještě nevylezla. Návštěvníci je, když se odchov vydaří, uvidí za měsíc až dva. ČTK to řekla mluvčí zahrady Gabriela Tomíčková.
(Celý text)

Ruské turistce v Thajsku hrozí rok vězení za krmení ryb
27. února 2017 11:15

(ČTK) - Rok vězení, pokuta ve výši 3700 dolarů (asi 95.000 korun), anebo obojí hrozí ruské turistce v Thajsku za to, že krmila chlebem rybky v blízkosti ekologicky citlivého korálového útesu. Informoval o tom v sobotu zpravodajský server news.com.au.
(Celý text)

Počet odlovených divočáků loni klesl na 163.552
27. února 2017 10:45

(ČTK) - Počet divočáků, které loni myslivci ulovili, meziročně klesl o téměř 22.000 na 163.552. Vyplývá to ze statistik divokých prasat zkontrolovaných na parazitickou hlístici svalovce. Kontrola by se měla dělat u všech odstřelených kusů, sdělil ve čtvrtek ČTK za veterinární správu Petr Majer.


(Celý text)

V Británii chtějí snížit počet nepůvodních veverek sterilizací
27. února 2017 10:00

(ČTK) - Britská vláda připravuje ve snaze ochránit domácí veverku obecnou před nepůvodní veverkou popelavou rozsáhlý program, jehož součástí bude sterilizace samiček invazivního druhu malých hlodavců. Nevládní organizace se mezitím chystají vytvořit "armádu", v níž by mělo ve prospěch zrzavých veverek působit až 5000 dobrovolníků, informovala britská média.
(Celý text)

Olomoučtí vědci pomáhají v JAR zachraňovat ohrožené druhy rostlin
27. února 2017 09:30

OLOMOUC (ČTK) - Olomoučtí vědci se podílejí na záchraně ohrožených druhů léčivých rostlin v Jihoafrické republice. Pro tamní partnery vyvíjejí speciální deriváty rostlinných hormonů, díky nimž rostliny ve sterilním prostředí nejen rychle vyrostou, ale následně nemají problémy ani s aklimatizací ve skleníku a volné přírodě. S partnery z JAR zástupci Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) spolupracují již dlouhodobě. Na kontě mají záchranu nejméně deseti druhů rostlin i řadu patentů, informovali ČTK zástupci Univerzity Palackého.
(Celý text)

Právě probíhající porod žirafy můžete sledovat online
27. února 2017 09:16

PRAHA (Ekolist) - Žirafa April čeká mládě. Na tom by nebylo nic zvláštního. Jenže žirafa April žije v newyorském Animal Adventure Parku, je pod dohledem veterinářů a celého světa. Snímá jí totiž online kamera.
(Celý text)

Indy šokovala učebnice nabádající k udušení koťat v krabici
27. února 2017 08:00

(ČTK) - V Indii vyšla nová sada učebnic, které v rámci raně vědeckého experimentování nabádají děti k udušení koťat v krabici. V zemi se již vzedmula vlna kritiky zejména ze strany ochránců zvířat, která přiměla už několik škol je stáhnout z výuky. Vydavatel učebnic mezitím slíbil, že návod z příštího vydání smaže.
(Celý text)

Není sýček jako sýček
27. února 2017 01:00

PRAHA (Naše příroda) - Byl tehdy právě konec března, když jsem se před lety vracel již za tmy z menšího výletu do krásných a hlubokých lesů v podhůří Šumavy. Zvolna jsem sjížděl úzkou, dosud zasněženou lesní silničkou. Ve světlech reflektorů se vynořovaly a opět mizely ve tmě za mnou silné kmeny starých jedlí a buků, občas přeběhl kužel světla i po osamělém skalisku nebo skupině mohutných balvanů.
(Celý text)

Dnešek je Mezinárodní den ledních medvědů. Věděli jste, že jejich kůže je černá?
27. února 2017 00:50

PRAHA (Ekolist) - Dnes je mezinárodní den medvědů. Lední medvědi se vyskytují především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie. Na všech územích je chráněn a jeho lov podléhá kontrole. Odhaduje se, že v současnosti žije 20-25.000 ledních medvědů.
(Celý text)

Dnešek je Mezinárodní den ledních medvědů. Věděli jste, že jejich kůže je černá?
27. února 2017 00:50

PRAHA (Ekolist) - Dnes je mezinárodní den medvědů. Lední medvědi se vyskytují především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie. Na všech územích je chráněn a jeho lov podléhá kontrole. Odhaduje se, že v současnosti žije 20-25.000 ledních medvědů.
(Celý text)

Další články:
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00

Online diskuse
EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody
7. července 2025 14:06

(ČTK) - Evropská komise představila plán zavádějící takzvané přírodní kredity. Ty mají umožnit zemědělcům, lesníkům a dalším hospodářům získávat dodatečný příjem za nadstandardní opatření na podporu biodiverzity. Cílem plánu je podle komise motivovat soukromé investice do akcí na ochranu přírody a odměňovat ty, kteří tyto akce podnikají a investují do nich.
(Celý text)

Průtoky v tocích na jihovýchodě ČR se pohybují okolo 30 procent průměrných hodnot
7. července 2025 14:01

(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy a Dyje se aktuálně pohybují pod normálem, nejčastěji kolem 30 procent obvyklého stavu. Dvě desítky profilů jsou i pod hranicí sucha, uvedla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Jana Kučerová.
(Celý text)

Skončila oprava přehrady Jezeří na Chomutovsku. Zatím v ní není voda
7. července 2025 11:14

VYSOKÁ PEC (ČTK) - Povodí Ohře ukončilo po třech letech opravu zhruba 120 let starého vodního díla Jezeří na Chomutovsku. Kompletní rekonstrukce vyšla zhruba na 83 milionů korun. Větší část pokryla dotace. V přehradě zatím není voda. Čeká se na to, až bude vody přitékat víc, aby jí nebylo ve vodním díle málo a rychle se neprohřívala, což by mohlo mít negativní dopad na přírodu, řekl generální ředitel státního podniku Jan Svejkovský.
(Celý text)

Senát je proti zavedení každoročních technických prohlídek starších vozidel
7. července 2025 11:13

(ČTK) - Senát je proti možnému zavedení každoročních technických prohlídek osobních a lehkých užitkových vozidel starších deseti let, jak je navrhuje Evropská komise. Postoj horní komory, který vyjádřila v usnesení, je v souladu se stanoviskem vlády. Senát se postavil rovněž proti navrhovaným každoročním emisním kontrolám dodávek už rok od jejich první registrace.
(Celý text)

Smolo postaví v Třinci linku na zpracování plastů a papíru
7. července 2025 11:04

TŘINEC (ČTK) - Společnost Smolo, která se zabývá nakládáním s odpady či údržbou komunikací, zahájila modernizaci svého areálu v Třinci-Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku. Postaví tam linku na zpracování plastů a papíru, která bude jako teprve třetí v Česku využívat nejmodernější technologie optického třídění. Stavba i technologie přijdou celkem téměř na 300 milionů korun, řekla mluvčí firmy Dorota Havlíková.
(Celý text)

Kvetoucí pásy přímo uprostřed polí mohou pomoci s regulací škůdců i udržováním zdravé půdy
7. července 2025 05:12

PRAHA (Ekolist) - Podpora biodiverzity, zlepšení půdy i omezení závislosti na pesticidech. K tomu všemu by mohly pomoci kvetoucí pásy uprostřed lánů zemědělských plodin. Směs rostlin vysetá v místě pojezdů zemědělské techniky má na pole přilákat užitečné půdní mikroorganismy, ptáky i hmyz. Mezi nimi i přirozené nepřátele zemědělci nevítaných druhů.
(Celý text)

Recyklací proti válce? Dobrovolníci vozí na Ukrajinu použitá okna
7. července 2025 04:08

PRAHA (Ekolist) - Lidem ve válkou zmítaných městech Ukrajiny pomáhá specifická iniciativa. Vyhledává a do země z Česka přiváží zánovní okna, která by jinak mířila k likvidaci. Díky jejich opětovnému využití na Ukrajině pomáhá nejen obnově země, ale také snižuje ekologickou stopu, kterou by znamenala výroba nových.
(Celý text)

Vzácný chřástal v Krkonoších čelí úbytku vhodných míst, jeho počty jsou nízké
7. července 2025 01:17

ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Ornitolog Jaroslav Fišera jde najisto. Neposečenou horskou loukou si za soumraku razí cestu do míst, odkud se ozývá opakované volání typické pro jednoho z nejohroženějších ptáků krkonošské přírody, chřástala polního. Z reproduktoru, který drží, zní "crex-crex", tedy imitace volání tohoto plachého a na loukách skrytě žijícího ptáka. A chřástal odpovídá. V Krkonoších jejich počty zůstávají nízké, řekl ČTK Fišera. Důvodů je řada, ztráta vhodných stanovišť, časná senoseč, odvodňování luk nebo i nevhodné technologie hospodaření.
(Celý text)

Analytici: Nové klimatické cíle EU mohou zdražit vytápění i dopravu
7. července 2025 00:59

(ČTK) - Nové klimatické cíle, které navrhuje Evropská komise, zdraží v případě schválení topení i dopravu. Nejvýrazněji se projeví na cenách tepla z kotlů na uhlí, jehož ceny by mohly vzrůst až o 30 procent. Zdražit může také plyn a pohonné hmoty. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Podle nich je cíl EU velmi ambiciózní.
(Celý text)

Odchov želv obrovských v zoo Plzeň nevyšel, vejce nebyla oplozená
7. července 2025 00:49

PLZEŇ (ČTK) - Naděje na odchov želv obrovských v plzeňské zoologické zahradě se nenaplnily. Vejce, která loni v říjnu, v listopadu a letos v lednu nakladla samice, byla neoplozená. Přesvědčili se o tom chovatelé, kteří po výrazném překročení doby předpokládané inkubace otevřeli poslední vejce, informoval chovatel Karel Kodejš. Želvy jsou ale stále mladé, takže podle zoologů mají vzhledem k dlouhověkosti druhu ještě dost času.
(Celý text)

Odchov vzácné mihule Vladykovovy z Šumperska byl letos výrazně úspěšnější
6. července 2025 18:24

VELKÉ LOSINY (ČTK) - Odborníkům se letos podařil odchov larev mihule ukrajinské (Vladykovovy), kriticky ohroženého druhu rybovitého obratlovce z jediné známé populace tohoto druhu v Česku, z Račího potoka u Velkých Losin na Šumpersku. Získali přibližně 8350 jiker, z nichž se vylíhlo 6600 larev, což je výrazně více než v loňském roce. Zpět do Račího potoka vypustili oproti loňsku trojnásobné množství larev. Správa CHKO Jeseníky o tom informovala na svých stránkách. Cílem tohoto projektu je posílit jedinou a bohužel vymírající populaci z tohoto toku.
(Celý text)

Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace
6. července 2025 18:03

(ČTK) - V jihofrancouzském departementu Hérault dostali hasiči pod kontrolu požár, který strávil 400 hektarů lesa a další vegetace. Po celý dnešek ale zůstane pod dohledem, informovala agentura AFP s odvoláním na hasiče. V sobotu hořel porost i v dalších dvou departementech na jihu Francie, v Bouches-du-Rhône a v Aude. V Bouches-du-Rhône byl požár, který spálil 100 hektarů vegetace, lokalizován už v sobotu. V Aude plameny do dneška spálily téměř 500 hektarů lesního porostu, ale už se také dál nešíří.
(Celý text)

Přírodní lokalita Červeňák bývala ve 20. letech vojenská planina pro výcvik
6. července 2025 18:01

PARDUBICE (ČTK) - Zalesněná oblast bývalého vojenského cvičiště Červeňák v Pardubicích bývala v minulém století planinou. Železniční vojsko stromy ve 20. letech kácelo, aby mělo prostor pro výcvik. Je to jediné dochované vojenské místo v Česku, které je ve městě a obklopené zástavbou. ČTK to řekl vojenský historik Ivan Fuksa.
(Celý text)

V liberecké zoo se po několika letech narodil kriticky ohrožený gibon bělolící
6. července 2025 18:00

LIBEREC (ČTK) - V liberecké zoo se po několika letech narodil vzácný gibon bělolící. Pro daný párek gibonů je to první mládě. Návštěvníci ho mohou už nyní vidět v expozici, řekla ČTK mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku
6. července 2025 17:59

VSETÍN (ČTK) - Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku. Návštěvníci se seznámí s procesy vzniku sesuvů, s jejich typy a dopady na přírodu a poznají i příběhy lidí, kteří byli těmito jevy postiženi, sdělil ČTK Jiří Koňařík, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které zámek spravuje. Na výstavě nechybí dokumentace historických i nedávných sesuvů a také interaktivní exponáty. Výstava vznikla ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR, potrvá do 17. srpna.
(Celý text)

Dobrovolníci už po 28. vyráží na Týdny pro krajinu
6. července 2025 13:03

PRAHA (Ekolist) - Odstartoval další ročník letních výprav Hnutí DUHA, které se každoročně konají v oblíbených lokalitách české a moravské přírody. Cílem těchto tradičních prázdninových akcí je chránit lesy, divočinu a aktivně se podílet na obnově přírody kolem nás. Více než stovka dobrovolníků a dobrovolnic se Týdnů pro krajinu pravidelně účastní z celé republiky.
(Celý text)

Na jihu Francie propukla sezona velkých požárů, píše AFP
6. července 2025 01:55

(ČTK) - První velké požáry letní sezóny vypukly letos v departementech Bouches-du-Rhône a Hérault na jihu Francie, kde stále panuje vlna veder. Úřady byly nuceny kvůli hustému dýmu z požáru uzavřít úsek dálnice A9, uvedla agentura AFP.
(Celý text)

Správci KRNAP se začátkem letních prázdnin vyzývají k dodržování pravidel
6. července 2025 01:27

(ČTK) - Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) se začátkem letní sezony nabádají návštěvníky Krkonoš, aby vážili, kam a kdy se vydat s ohledem na extrémní návštěvnost některých lokalit. Apelují i na dodržování pravidel v národním parku. KRNAP patří s více než 12 miliony návštěv ročně mezi nejnavštěvovanější národní parky v Evropě.
(Celý text)

V Jižní Africe našli dosud neznámý druh žáby. Neobjevili ji vědci, ale nadšenci do obojživelníků
6. července 2025 01:22

(ČTK) - V Jihoafrické republice objevili dosud neznámý druh dešťové žáby, která má extrémně krátké nozdry a neumí skákat. Jmenuje se Breviceps batrachophiliorum a neobjevili ji vědci, ale nadšenci těchto obojživelníků, píše deník The Times.
(Celý text)

Turistům se otevřela Hřebenovka Krušné hory východ, měří 143 kilometrů
6. července 2025 01:00

LOUČNÁ POD KLÍNOVCEM (ČTK) - Turistům se otevřela dálková pěší trasa Hřebenovka Krušné hory východ. Převede zájemce od vrcholu Klínovce na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje až po Petrovice na Ústecku, kde navazuje na trasu Českým Švýcarskem. Nově proznačený úsek měří 143 kilometrů. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.
(Celý text)

Turistům se otevřela Hřebenovka Krušné hory východ, měří 143 kilometrů
6. července 2025 01:00

LOUČNÁ POD KLÍNOVCEM (ČTK) - Turistům se otevřela dálková pěší trasa Hřebenovka Krušné hory východ. Převede zájemce od vrcholu Klínovce na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje až po Petrovice na Ústecku, kde navazuje na trasu Českým Švýcarskem. Nově proznačený úsek měří 143 kilometrů. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama