titulní strana > co píší jiní
Plzeňský kraj podporuje senátní návrh novely zákona o národních parcích
21. února 2017 10:00

PLZEŇ (ČTK) - Zastupitelé Plzeňského kraje včera podpořili před dnešním projednáváním ve Sněmovně senátní podobu novely zákona o ochraně přírody. Prohlášení k Národnímu parku Šumava včera drtivou většinou schválili zastupitelé kraje napříč politickými stranami.
(Celý text)

Jablonec připravuje nový dotační program na stavbu čističek vody
21. února 2017 09:30

JABLONEC N.N. (ČTK) - Jablonec nad Nisou připravuje nový dotační program na podporu výstavby malých čistíren odpadních vod a kanalizačních přípojek. V letošním roce v něm bude 1,5 milionu korun. Město čistírny a přípojky dotovalo už od roku 2013 z Fondu na zlepšení úrovně bydlení, zájem už ale přesáhl jeho finanční možnosti. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Miloš Vele (ODS). Podobně vznikne samostatný dotační program na podporu obnovy nemovitostí v městské památkové zóně.
(Celý text)

Tabulku obcí s nejhorším ovzduším opět ovládly Radvanice
21. února 2017 09:00

OSTRAVA (ČTK) - V Česku dýchali znečištěný vzduch loni nejvíce dní v roce obyvatelé ostravské čtvrti Radvanice a Bartovice, stejně jako v roce 2015. Na měřicí stanici v Radvanicích, kterou provozuje Zdravotní ústav Ostrava, byl imisní limit pro polétavý prach loni překonán v 89 dnech. Asi čtvrtinu roku tam tak bylo výrazně znečištěné ovzduší. Maximální koncentrace prachu tam dosáhla zhruba 181 mikrogramů na metr krychlový, více než trojnásobku mezní hranice, která je 50 mikrogramů. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
(Celý text)

Nové známky na autech v Paříži ukazují, jak moc škodí ovzduší
21. února 2017 08:30

(ČTK) - Veškeré automobily a motocykly jedoucí po Paříži musí mít od 16.1.2017 viditelně vylepenou jednu z nových známek, které je rozlišují podle toho, jak moc znečišťují ovzduší. V případě většího smogu ve městě bude dočasně zakázáno jezdit těm vozidlům, která ovzduší znečišťují více. Toto opatření se týká všech osobních a užitkových vozů, a to i registrovaných v zahraničí, zdůraznila radnice francouzské metropole.
(Celý text)

Projekt Český ostrovní dům spustil druhý ročník architektonické soutěže
21. února 2017 01:00

PRAHA (Ekolist) - Český ostrovní dům spustil 20. února druhý ročník studentské architektonické soutěže, jejímž cílem je navrhnout budovy, které budou díky využití pokročilých technologií schopné fungovat nezávisle na inženýrských sítích. Soutěže se může zúčastnit jakýkoliv student stavebního nebo architektonického oboru ze všech vysokých škol a univerzit v České i Slovenské republice. Informoval o tom zakladatel soutěže Pavel Podruh.
(Celý text)

Kabinet podpořil obnovu náhrad za škody způsobené kormorány
20. února 2017 15:00

PRAHA (ČTK) - Vláda dnes podpořila poslanecký návrh, který se snaží o obnovu náhrad za škody na rybách, které způsobili kormoráni. Novinářům to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle předběžného stanoviska pro ministry se přitom měl kabinet k návrhu postavit neutrálně a uvést, že postrádá věcný i právní rozbor nynějšího stavu a navíc by návrh znamenal rozpočtové dopady v řádu desítek milionů korun.
(Celý text)

V Raspenavě začalo kácení historické kočárové aleje na Krásný Les
20. února 2017 14:00

RASPENAVA (ČTK) - V Raspenavě na Liberecku začalo dnes kácení historické kočárové aleje na Krásný Les. Důvodem je rekonstrukce silnice v rámci přeshraničního česko-polského projektu "Od zámku Frýdlant k zámku Czocha" za 20 milionů eur (540 milionů korun). Na Frýdlanstku bude kvůli tomu nutné pokácet 523 stromů, původně jich ale mělo být kolem 900. Po dokončení rekonstrukce silnic bude následně vysázeno 1500 nových stromů, řekl ČTK ředitel Krajské správy silnic Libereckého kraje Jan Růžička.
(Celý text)

Liberecká zoo má druhý chovný pár ohroženého orlosupa bradatého
20. února 2017 13:30

LIBEREC (ČTK) - Liberecká zoo má druhý chovný pár ohroženého orlosupa bradatého. Své první vejce snesl před několika dny. Je to velmi unikátní případ, protože k páření došlo již pátém roce jejich života, ačkoli většinou hnízdí orlosupi až v deseti letech. ČTK o tom informovala mluvčí zahrady Barbara Tesařová.


(Celý text)

Pravomoci obcí v národních parcích senátní verze zákona o ochraně přírody neposiluje, upozorňují právníci
20. února 2017 12:44

PRAHA (Ekolist) - Podle právníků Právnické fakulty Univerzity Karlovy senátní návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny postavení obcí nezlepší. Naopak, v některých případech je dokonce zhorší. Pozměňovací návrhy schválené Senátem jsou nesystémové a ignorují fakt, že zákon není pouze o Národním parku Šumava, píše se dále ve Stanovisku Katedry práva životního prostředí PF UK. Návrh tak podle jejich vyjádření degraduje úrověň ochrany přírody i v ostatních národních parcích.
(Celý text)

Slovenské muzeum připravilo výstavu gigantů doby ledové
20. února 2017 12:00

BRATISLAVA (ČTK) - Expozici s modely zvířat doby ledové v životní velikosti připravilo ve svých prostorách Slovenské národní muzeum (SNM). Výstava kolekce děl, která jsou výsledkem spolupráce českých výtvarníků a paleontologů, bude pro veřejnost otevřena o nadcházejícím víkendu, informovalo muzeum. Kolekce byla vystavena i v České republice.
(Celý text)

Studie: Největší invaze nepůvodních druhů byla mezi 1970 a 2014
20. února 2017 11:30

(ČTK) - Světový růst invaze nepůvodních druhů živočichů a rostlin je nejintenzivnější v historii. Více než třetina druhů byla zavlečena byla mezi lety 1970 a 2014, ukázal výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi kterými byli Češi. Studie vyšla v prestižním časopise Nature Communications, sdělil jeden z českých autorů studie Petr Pyšek.
(Celý text)

MŽP do voleb novelu zákona o invazivních druzích nepředloží
20. února 2017 10:00

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nepředloží do říjnových voleb do vlády novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou by se omezily nepůvodní invazivní druhy v Česku. Informoval o tom náměstek ministra pro řízení sekce ochrany přírody a krajiny Vladimír Dolejský. Proti novele loni vystoupila sdružení myslivců, rybářů a zahrádkářů. Dříve ministerstvo hovořilo o březnovém termínu předložení novely.
(Celý text)

Myslivci odstřelili při naháňce na východě Prahy dva divočáky
20. února 2017 09:00

PRAHA (ČTK) - Myslivci odstřelili při sobotní naháňce divočáků na východě Prahy dvě prasata. ČTK to řekl předseda mysliveckého sdružení Horní Počernice Jan Moravec. Dodal, že jeden divočák vběhl do zahrady, kde lehce poranil muže. Pražský magistrát vyzval myslivce počátkem týdne, aby zvýšili počet odstřelů a přestali zvířata přikrmovat. Podle Moravcova názoru však divočáci přemnožení ani nebezpeční nejsou.
(Celý text)

Kalifornská ještěrka Gambelia sila nemá ráda solární panely
20. února 2017 01:58

PRAHA (Ekolist) - Kalifornští ochránci přírody už léta bojují za záchranu ještěrky Gambelia sila. A zdá se, že proti jejich záměru stojí i jindy tolik vychvalované obnovitelné zdroje energie. Konkrétně solární farmy, kvůli kterým přichází deseticentimetrové gambelie o přirozené úkryty. Referuje o tom univerzitní zpravodaj Univerzity v kanadském Yorku.
(Celý text)

František Sedláček: Etická komise dohlíží na to, aby zvířata trpěla kvůli vědě co nejméně a jejich smrt nebyla zbytečná
20. února 2017 01:47

PRAHA (Ekolist) - František Sedláček je od roku 2001 předsedou odborné komise pro etické zacházení se zvířaty na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. Hovořili jsme s ním o tom, co je úkolem komise a jak se mění pohled na to, jakou roli má ve vědecké práci utrpení zvířat.
(Celý text)

Čeští ochránci přírody na Filipínách nafilmovali vzácnou velemyš a vůbec poprvé i srstína
18. února 2017 01:40

PRAHA (ČTK) - Čeští badatelé na Filipínách pomohli rozhýbat aktivity v oblasti ochrany přírody. Na ostrově Dinagat před pěti lety znovuobjevili hlodavce, který byl považován za vyhynulého. Nedávno se do země vrátili a znovu nafilmovali velemyš dinagatskou a poprvé pořídili fotografii a video dalšího vzácného druhu, srstína dinagatského. O expedici informovala zooložka ústecké zoologické zahrady Milada Řeháková, která je zakladatelkou projektu Tarsius zaměřeného na ochranu filipínské fauny.
(Celý text)

Čeští odborníci se podíleli na zmapování životního cyklu kukačky
17. února 2017 16:22

OLOMOUC (ČTK) - Vědcům, mezi nimiž jsou i čeští odborníci, se podařilo detailně zmapovat životní cyklus kukačky. Mnohaletý výzkum publikovali v knize The Cuckoo - The Uninvited Guest (Kukačky - nezvaný host), která nedávno vyšla ve Velké Británii. Publikace, jejímž spoluautorem je olomoucký přírodovědec Tomáš Grim, vyvrací řadu mýtů. Knihu, která sklízí velké ohlasy u odborné veřejnosti, doprovázejí unikátní snímky fotografa Oldřicha Mikulici, sdělili dnes zástupci Univerzity Palackého.
(Celý text)

Ochránci přírody varují před senátní verzí zákona o ochraně přírody
17. února 2017 14:05

PRAHA (ČTK) - Ekologické organizace z Česka i dalších zemí a vědci vyzývají před úterním hlasováním Sněmovny o novele zákona o ochraně přírody a krajiny poslance, aby odmítli změny navržené Senátem. Mohly by podle nich mít v ochraně přírody nevratné následky. Opačný názor k normě známé jako zákon o Šumavě přijde přímo do Sněmovny v den hlasování prezentovat prezident Miloš Zeman.
(Celý text)

Tři muži z Brna na internetu prodávali chráněné brouky a motýly
17. února 2017 13:00

BRNO (ČTK) - Tři případy nelegálního prodeje chráněných volně žijících živočichů vyšetřovali v poslední době policisté v Brně. Trojici mužů viní z prodeje stovek kusů chráněných brouků či motýlů. Na tiskové konferenci to dnes uvedl mluvčí policie Pavel Šváb.
(Celý text)

Stát má pro obce v národních parcích připraveno 50 milionů Kč
17. února 2017 11:40

PRAHA (ČTK) - Obce v národních parcích budou moci využít až 50 milionů korun na nové chodníky nebo odstavná parkoviště. Ministerstvo životního prostředí vyhlásí v červnu výzvu, informoval dnes resort v tiskové zprávě. Administrace žádostí by se měla zjednodušit, obce by tak dodávaly úplnou dokumentaci projektů pouze v případě, že budou mít jistotu, že na jejich záměr stát přispěje.
(Celý text)

Stát má pro obce v národních parcích připraveno 50 milionů Kč
17. února 2017 11:40

PRAHA (ČTK) - Obce v národních parcích budou moci využít až 50 milionů korun na nové chodníky nebo odstavná parkoviště. Ministerstvo životního prostředí vyhlásí v červnu výzvu, informoval dnes resort v tiskové zprávě. Administrace žádostí by se měla zjednodušit, obce by tak dodávaly úplnou dokumentaci projektů pouze v případě, že budou mít jistotu, že na jejich záměr stát přispěje.
(Celý text)

Další články:
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00

Online diskuse
Skončila oprava přehrady Jezeří na Chomutovsku. Zatím v ní není voda
7. července 2025 11:14

VYSOKÁ PEC (ČTK) - Povodí Ohře ukončilo po třech letech opravu zhruba 120 let starého vodního díla Jezeří na Chomutovsku. Kompletní rekonstrukce vyšla zhruba na 83 milionů korun. Větší část pokryla dotace. V přehradě zatím není voda. Čeká se na to, až bude vody přitékat víc, aby jí nebylo ve vodním díle málo a rychle se neprohřívala, což by mohlo mít negativní dopad na přírodu, řekl generální ředitel státního podniku Jan Svejkovský.
(Celý text)

Senát je proti zavedení každoročních technických prohlídek starších vozidel
7. července 2025 11:13

(ČTK) - Senát je proti možnému zavedení každoročních technických prohlídek osobních a lehkých užitkových vozidel starších deseti let, jak je navrhuje Evropská komise. Postoj horní komory, který vyjádřila v usnesení, je v souladu se stanoviskem vlády. Senát se postavil rovněž proti navrhovaným každoročním emisním kontrolám dodávek už rok od jejich první registrace.
(Celý text)

Smolo postaví v Třinci linku na zpracování plastů a papíru
7. července 2025 11:04

TŘINEC (ČTK) - Společnost Smolo, která se zabývá nakládáním s odpady či údržbou komunikací, zahájila modernizaci svého areálu v Třinci-Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku. Postaví tam linku na zpracování plastů a papíru, která bude jako teprve třetí v Česku využívat nejmodernější technologie optického třídění. Stavba i technologie přijdou celkem téměř na 300 milionů korun, řekla mluvčí firmy Dorota Havlíková.
(Celý text)

Kvetoucí pásy přímo uprostřed polí mohou pomoci s regulací škůdců i udržováním zdravé půdy
7. července 2025 05:12

PRAHA (Ekolist) - Podpora biodiverzity, zlepšení půdy i omezení závislosti na pesticidech. K tomu všemu by mohly pomoci kvetoucí pásy uprostřed lánů zemědělských plodin. Směs rostlin vysetá v místě pojezdů zemědělské techniky má na pole přilákat užitečné půdní mikroorganismy, ptáky i hmyz. Mezi nimi i přirozené nepřátele zemědělci nevítaných druhů.
(Celý text)

Recyklací proti válce? Dobrovolníci vozí na Ukrajinu použitá okna
7. července 2025 04:08

PRAHA (Ekolist) - Lidem ve válkou zmítaných městech Ukrajiny pomáhá specifická iniciativa. Vyhledává a do země z Česka přiváží zánovní okna, která by jinak mířila k likvidaci. Díky jejich opětovnému využití na Ukrajině pomáhá nejen obnově země, ale také snižuje ekologickou stopu, kterou by znamenala výroba nových.
(Celý text)

Vzácný chřástal v Krkonoších čelí úbytku vhodných míst, jeho počty jsou nízké
7. července 2025 01:17

ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Ornitolog Jaroslav Fišera jde najisto. Neposečenou horskou loukou si za soumraku razí cestu do míst, odkud se ozývá opakované volání typické pro jednoho z nejohroženějších ptáků krkonošské přírody, chřástala polního. Z reproduktoru, který drží, zní "crex-crex", tedy imitace volání tohoto plachého a na loukách skrytě žijícího ptáka. A chřástal odpovídá. V Krkonoších jejich počty zůstávají nízké, řekl ČTK Fišera. Důvodů je řada, ztráta vhodných stanovišť, časná senoseč, odvodňování luk nebo i nevhodné technologie hospodaření.
(Celý text)

Analytici: Nové klimatické cíle EU mohou zdražit vytápění i dopravu
7. července 2025 00:59

(ČTK) - Nové klimatické cíle, které navrhuje Evropská komise, zdraží v případě schválení topení i dopravu. Nejvýrazněji se projeví na cenách tepla z kotlů na uhlí, jehož ceny by mohly vzrůst až o 30 procent. Zdražit může také plyn a pohonné hmoty. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Podle nich je cíl EU velmi ambiciózní.
(Celý text)

Odchov želv obrovských v zoo Plzeň nevyšel, vejce nebyla oplozená
7. července 2025 00:49

PLZEŇ (ČTK) - Naděje na odchov želv obrovských v plzeňské zoologické zahradě se nenaplnily. Vejce, která loni v říjnu, v listopadu a letos v lednu nakladla samice, byla neoplozená. Přesvědčili se o tom chovatelé, kteří po výrazném překročení doby předpokládané inkubace otevřeli poslední vejce, informoval chovatel Karel Kodejš. Želvy jsou ale stále mladé, takže podle zoologů mají vzhledem k dlouhověkosti druhu ještě dost času.
(Celý text)

Odchov vzácné mihule Vladykovovy z Šumperska byl letos výrazně úspěšnější
6. července 2025 18:24

VELKÉ LOSINY (ČTK) - Odborníkům se letos podařil odchov larev mihule ukrajinské (Vladykovovy), kriticky ohroženého druhu rybovitého obratlovce z jediné známé populace tohoto druhu v Česku, z Račího potoka u Velkých Losin na Šumpersku. Získali přibližně 8350 jiker, z nichž se vylíhlo 6600 larev, což je výrazně více než v loňském roce. Zpět do Račího potoka vypustili oproti loňsku trojnásobné množství larev. Správa CHKO Jeseníky o tom informovala na svých stránkách. Cílem tohoto projektu je posílit jedinou a bohužel vymírající populaci z tohoto toku.
(Celý text)

Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace
6. července 2025 18:03

(ČTK) - V jihofrancouzském departementu Hérault dostali hasiči pod kontrolu požár, který strávil 400 hektarů lesa a další vegetace. Po celý dnešek ale zůstane pod dohledem, informovala agentura AFP s odvoláním na hasiče. V sobotu hořel porost i v dalších dvou departementech na jihu Francie, v Bouches-du-Rhône a v Aude. V Bouches-du-Rhône byl požár, který spálil 100 hektarů vegetace, lokalizován už v sobotu. V Aude plameny do dneška spálily téměř 500 hektarů lesního porostu, ale už se také dál nešíří.
(Celý text)

Přírodní lokalita Červeňák bývala ve 20. letech vojenská planina pro výcvik
6. července 2025 18:01

PARDUBICE (ČTK) - Zalesněná oblast bývalého vojenského cvičiště Červeňák v Pardubicích bývala v minulém století planinou. Železniční vojsko stromy ve 20. letech kácelo, aby mělo prostor pro výcvik. Je to jediné dochované vojenské místo v Česku, které je ve městě a obklopené zástavbou. ČTK to řekl vojenský historik Ivan Fuksa.
(Celý text)

V liberecké zoo se po několika letech narodil kriticky ohrožený gibon bělolící
6. července 2025 18:00

LIBEREC (ČTK) - V liberecké zoo se po několika letech narodil vzácný gibon bělolící. Pro daný párek gibonů je to první mládě. Návštěvníci ho mohou už nyní vidět v expozici, řekla ČTK mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku
6. července 2025 17:59

VSETÍN (ČTK) - Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku. Návštěvníci se seznámí s procesy vzniku sesuvů, s jejich typy a dopady na přírodu a poznají i příběhy lidí, kteří byli těmito jevy postiženi, sdělil ČTK Jiří Koňařík, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které zámek spravuje. Na výstavě nechybí dokumentace historických i nedávných sesuvů a také interaktivní exponáty. Výstava vznikla ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR, potrvá do 17. srpna.
(Celý text)

Dobrovolníci už po 28. vyráží na Týdny pro krajinu
6. července 2025 13:03

PRAHA (Ekolist) - Odstartoval další ročník letních výprav Hnutí DUHA, které se každoročně konají v oblíbených lokalitách české a moravské přírody. Cílem těchto tradičních prázdninových akcí je chránit lesy, divočinu a aktivně se podílet na obnově přírody kolem nás. Více než stovka dobrovolníků a dobrovolnic se Týdnů pro krajinu pravidelně účastní z celé republiky.
(Celý text)

Na jihu Francie propukla sezona velkých požárů, píše AFP
6. července 2025 01:55

(ČTK) - První velké požáry letní sezóny vypukly letos v departementech Bouches-du-Rhône a Hérault na jihu Francie, kde stále panuje vlna veder. Úřady byly nuceny kvůli hustému dýmu z požáru uzavřít úsek dálnice A9, uvedla agentura AFP.
(Celý text)

Správci KRNAP se začátkem letních prázdnin vyzývají k dodržování pravidel
6. července 2025 01:27

(ČTK) - Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) se začátkem letní sezony nabádají návštěvníky Krkonoš, aby vážili, kam a kdy se vydat s ohledem na extrémní návštěvnost některých lokalit. Apelují i na dodržování pravidel v národním parku. KRNAP patří s více než 12 miliony návštěv ročně mezi nejnavštěvovanější národní parky v Evropě.
(Celý text)

V Jižní Africe našli dosud neznámý druh žáby. Neobjevili ji vědci, ale nadšenci do obojživelníků
6. července 2025 01:22

(ČTK) - V Jihoafrické republice objevili dosud neznámý druh dešťové žáby, která má extrémně krátké nozdry a neumí skákat. Jmenuje se Breviceps batrachophiliorum a neobjevili ji vědci, ale nadšenci těchto obojživelníků, píše deník The Times.
(Celý text)

Turistům se otevřela Hřebenovka Krušné hory východ, měří 143 kilometrů
6. července 2025 01:00

LOUČNÁ POD KLÍNOVCEM (ČTK) - Turistům se otevřela dálková pěší trasa Hřebenovka Krušné hory východ. Převede zájemce od vrcholu Klínovce na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje až po Petrovice na Ústecku, kde navazuje na trasu Českým Švýcarskem. Nově proznačený úsek měří 143 kilometrů. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.
(Celý text)

Na hradě Košumberk je přístupná bývalá vodárenská bašta. Ukazuje hospodaření s vodou ve středověku
6. července 2025 00:45

LUŽE (ČTK) - Město Luže na Chrudimsku dokončilo opravu bývalé vodárenské bašty na zřícenině hradu Košumberk. V interiéru vznikla malá expozice o hospodaření s vodou ve středověkém objektu. Na letní sezonu již bude turistům přístupná, řekl ČTK starosta Ladislav Peterka (Nestraníci).
(Celý text)

Bobří soutěska v Českém středohoří je kvůli odumírajícím stromům uzavřená
5. července 2025 22:43

ŽANDOV (ČTK) - Bobří soutěska v CHKO České středohoří na pomezí Libereckého a Ústeckého kraje je kvůli odumírajícím stromům pro turisty uzavřená. Jejich odstraňování kolem Bobřího potoka potrvá lesníkům do září, informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)

Bobří soutěska v Českém středohoří je kvůli odumírajícím stromům uzavřená
5. července 2025 22:43

ŽANDOV (ČTK) - Bobří soutěska v CHKO České středohoří na pomezí Libereckého a Ústeckého kraje je kvůli odumírajícím stromům pro turisty uzavřená. Jejich odstraňování kolem Bobřího potoka potrvá lesníkům do září, informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama