titulní strana > co píší jiní
Pražská zoo jako první v Evropě odchovala vzácné ptáky krasky
18. dubna 2016 14:24

PRAHA (ČTK) - Pražská zoologická zahrada jako první v Evropě odchovala krasky krátkoocasé jávské, jedny z nejohroženějších ptáků světa. Krasky jsou výrazně zbarvení ptáci podobní strakám, kterých ve volné přírodě žije odhadem 100 až 250.
(Celý text)

Dvorská zoo získala samce medojeda kapského, chce i samici
18. dubna 2016 14:12

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - Dvorská zoo získala samce medojeda kapského, chovatelé chtějí co nejdříve získat také samici a pokusit se o odchov mláďat této šelmy. Dvorská zoo je druhou zahradou v České republice a pátou v Evropě, která medojedy chová. ČTK o tom informovala mluvčí zahrady Andrea Jiroušová.
(Celý text)

Poslední černouhelné doly v Evropě žádají vlády o záchranu
18. dubna 2016 13:01

BRUSEL (ČTK) - Producenti černého uhlí v Česku, Polsku a Rumunsku, jedni z posledních provozovatelů hlubinných dolů v Evropě, se domáhají vládní podpory. Bez pomoci státu většina z nich nepřežije a jejich krach bude stát tisíce pracovních míst, napsal zpravodajský server Politico. Kvůli propadu světových cen uhlí, konkurenci levného zemního plynu a vládní ekologické regulaci krachují i největší producenti uhlí v USA a řada západoevropských zemí zavírá své poslední černouhelné doly.
(Celý text)

Komise Akademie věd kritizovala výstavbu jezu v Děčíně
18. dubna 2016 12:33

PRAHA (ČTK) - Komise životního prostředí Akademie věd kritizovala připravovanou stavbu plavebního stupně v Děčíně. Dlouhodobě chystaný projekt podle komise ztrácí smysl kvůli suchu z posledních let a klesajícímu počtu lodí, které labskou vodní cestu využívají. Stát by se proto měl spíš zasadit o ochranu ekosystémů podél řeky, uvedla dnes komise v tiskové zprávě. Vláda ale projekt považuje za prioritu pro výstavbu vodní dopravní infrastruktury a slibuje si od něj celoroční splavnost Labe v úseku u hranic s Německem.
(Celý text)

Ekologičtí aktivisté v Berlíně protestovali proti prodeji aktiv Vattenfallu
18. dubna 2016 11:44

BERLÍN (ČTK) - Dvě desítky lidí demonstrovaly před berlínskou centrálou švédského koncernu Vattenfall proti plánovanému prodeji hnědouhelných dolů a elektráren v Lužici. Ekologičtí aktivisté vyzývají koncern, aby místo prodeje svá zařízení uzavřel. O aktiva Vattenfallu mají zájem i české společnosti, podle agentury Reuters by je měl převzít Energetický a průmyslový holding (EPH). Podle zdrojů deníku Tagesspiegel se definitivní rozhodnutí o prodeji očekává tento týden.
(Celý text)

Vláda odložila řešení problému se seznamem chráněných lokalit
18. dubna 2016 11:36

PRAHA (ČTK) - Vláda ani dnes nevyřešila problém s nedoplněným seznamem evropsky chráněných území, kvůli němuž by vnitrozemská vodní doprava mohla přijít o sedm miliard korun z evropských dotací. Příslušný bod kabinet podle svého mluvčího Martina Ayrera znovu odložil. Česko zatím do seznamu chráněných území nezařadilo kaňonovité labské údolí a takzvané Louky u Přelouče, což již několik let požaduje Evropská komise.
(Celý text)

Celníci zajistili zásilku čerstvých listů určených k modlení
18. dubna 2016 11:23

PRAHA (ČTK) - Ruzyňští celníci zajistili ve spolupráci se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI) téměř tunovou zásilku listů stromu Zederah indický původem z Kanady. Podle deklarace měly být použity k modlitebním účelům. Jsou ale na seznamu rostlin zakázaných k výrobě potravin, proto celníci zásilku zadrželi. ČTK o tom informovali mluvčí Celního úřadu Praha Ruzyně a SZPI Šárka Miškovská a Pavel Kopřiva.
(Celý text)

Den Země v hradeckém kraji připomenou dílny či výroba hraček
18. dubna 2016 09:45

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Letošní Den Země, který připadá na 22. dubna, v Královéhradeckém kraji připomenou desítky různých akcí, od tvůrčích dílen až po výrobu ekologických hraček. Skauti také vyrazí na úklid břehů řeky Metuje, zjistila ČTK z informací pořadatelů jednotlivých akcí.<
(Celý text)

Po stopách "největší bestie" na světě
18. dubna 2016 01:40

PRAHA (Naše příroda) - Píše se rok 1958 a na stavbě vodní elektrárny v Madunicích na západním Slovensku je rušno. V píscích v 19metrové hloubce se právě našla rozměrná lebka zvláštního prehistorického živočicha. Bohužel, ještě na místě nálezu se značně poškodila a zachovala se jen část čelisti se zuby. Tehdy ještě nikdo netušil, že jde o unikátní fosilii, která bude zmiňovaná v souvislosti se světovými rekordy.
(Celý text)

Podívejte se, jak se dělá vertikální zahrada - a pusťte se do toho taky
18. dubna 2016 01:19

PRAHA (Počítáme s vodou) - V roce 1991 přišel francouzský botanik a designér Patric Blanc s inovativní myšlenkou vertikálních zahrad, které umožňují druhově různorodé ozelenění fasád. Ve Francii a v dalších evropských zemích je již vertikálních zahrad realizovaná celá řada, ale do České republiky tento trend proniká jen velmi pomalu. Podívejte se, jak vznikala ukázková vertikální zahrada v zahradnickém učilišti pro žáky s více vadami v Komořanech – a inspirujte se.
(Celý text)

Nález lebky pravěkého sibiřského "jednorožce" naznačuje, že žil ve stejné době jako lidé
18. dubna 2016 01:10

PRAHA (Ekolist) - Nedávný objev fosilizované lebky „sibiřského jednorožce“, respektive srstnatého nosorožce jednorohého, přinutil světové paleontology k hlubokému zamyšlení. Na základě radiokarbonové metody datování vzorků se podařilo zjistit, že objevený exemplář uhynul přibližně před 29 000 lety. Přitom podle dosavadních závěrů měl být daný druh už více než 350 000 let vyhynulý. O nálezu informuje server MNN.
(Celý text)

Do víkendové úklidové akce se zapojilo 65.000 dobrovolníků
17. dubna 2016 20:31

PRAHA (ČTK) - Do víkendové akce Ukliďme svět, Ukliďme Česko se zapojilo 65 000 dobrovolníků. Nevyšel tak plán organizátorů, kteří mysleli až na stotisícovou účast. Lidé na 1570 místech ale posbírali rekordních 1600 tun odpadu. ČTK o tom informoval Radek Janoušek ze spolku Ekosmák, který spolu s Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) akci organizoval.
(Celý text)

Arboretum v Luži se stalo botanickou zahradou, má šanci na dotace
17. dubna 2016 15:50

LUŽE (ČTK) - Arboretum Hamzovy léčebny pro děti a dospělé v Luži na Chrudimsku má díky nově získanému statusu botanické zahrady větší šanci získat evropské dotace. Potřebuje opravit oplocení a zaměstnat další odborníky, kteří by se o výjimečný soubor dřevin starali a rozšiřovali jej. ČTK to řekl ředitel zařízení Václav Volejník. Léčebna při jarním otevírání parku a botanické zahrady vysadila první modříny do modřínového háje, stromů tam budou desítky.
(Celý text)

Pražské slůně přibralo šest kilogramů, začíná se vybírat jméno
17. dubna 2016 14:26

PRAHA (ČTK) - Slůně, které se 5. dubna narodilo v pražské zoologické zahradě, přibralo šest kilogramů. Každým dnem je aktivnější a dobře prospívá, uvedl kurátor savců Pavel Brandl. Zoo Praha proto požádala veřejnost o zasílání návrhů na jeho jméno a kmotra. Spojila to se soutěží.
(Celý text)

Místo zchátralých budov má Ostrava sportoviště a zeleň
17. dubna 2016 11:45

OSTRAVA (ČTK) - Evropské dotace pomohly v Moravskoslezském kraji v uplynulých devíti letech k likvidaci zhruba šesti desítek brownfieldů. Z prostředků EU mířilo do této oblasti zhruba 519 milionů korun. ČTK to řekl Michal Sobek mluvčí Regionální rady Moravskoslezsko, která v kraji v uplynulém plánovacím období zodpovídala za rozdělování evropských dotací.
(Celý text)

Stanice Pavlov se zahájením sezony představí nové ekocentrum
17. dubna 2016 10:56

PAVLOV (ČTK) - Stanice v Pavlově, která pečuje o handicapovaná zvířata z Vysočiny, už má i ekocentrum. Zlepší se podmínky pro vzdělávací programy, jichž se v Pavlově minulý rok zúčastnilo přes 2200 dětí ze 68 škol. Ekocentrum si lidé mohou prohlédnout v sobotu 23. dubna při zahájení letošní návštěvnické sezony ve stanici. ČTK to řekl její ředitel Zbyšek Karafiát. Ve stanici teď žije 110 zvířat, kupříkladu vydry, liška, orli, sovy, labutě a čápi.
(Celý text)

Karlovy Vary vybudují přivaděč vody do koupaliště Rolava
16. dubna 2016 15:49

KARLOVY VARY (ČTK) - Do koupaliště Rolava v Karlových Varech bude už letos proudit voda z nového přivaděče. Ten má zajistit, aby v létě, kdy je v řece Rolava málo vody, mohly být rybníky koupaliště ochlazovány čerstvou vodou. Z výběrového řízení vzešla zakázka zhruba za 600 000 korun, řekl ČTK náměstek primátora Michal Riško (ČSSD).
(Celý text)

ČIŽP uložila loni na východě Čech 268 pokut za téměř 10 milionů korun
16. dubna 2016 15:13

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Oblastní inspektorát České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové loni na východě Čech provedl 1491 kontrol a za zjištěné nedostatky uložil 268 pokut dohromady za téměř deset milionů korun. Nejvíce pokut bylo v Královéhradeckém a Pardubickém kraji uloženo v oblasti odpadů, řekl ředitel hradeckého inspektorátu Lukáš Trávníček.
(Celý text)

Ochránci v Jaroměři pečují o popáleného samce orlovce říčního
16. dubna 2016 14:20

JAROMĚŘ (ČTK) - Pracovníci Záchranné stanice pro ohrožené a poraněné živočichy v Jaroměři na Náchodsku pečují o popáleného samce orlovce říčního. Dravec si nedaleko Chlumce nad Cidlinou na Královéhradecku zřejmě sedl na sloup vysokého napětí. ČTK to řekla Alice Janečková ze záchranné stanice.
(Celý text)

Ostravská zoo chystá otevření dvou nových expozic
16. dubna 2016 14:15

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada plánuje v nejbližší době otevření dvou nových expozic. Jednou z nich bude noční expozice v pavilonu Tanganika a druhou nový výběh pro želvy ostruhaté. ČTK to řekla mluvčí zoologické zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)

Ostravská zoo chystá otevření dvou nových expozic
16. dubna 2016 14:15

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada plánuje v nejbližší době otevření dvou nových expozic. Jednou z nich bude noční expozice v pavilonu Tanganika a druhou nový výběh pro želvy ostruhaté. ČTK to řekla mluvčí zoologické zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)

Další články:
31. října 2024 06:00
27. října 2024 06:00
26. října 2024 13:00
25. října 2024 06:00
23. října 2024 06:00

Online diskuse
Vědci zjistili, co stojí za pestrým zbarvením papouščího peří
1. listopadu 2024 01:47

(ČTK) - Mezinárodní tým vědců, včetně českých expertů, odhalil, co stojí za pestrým zbarvením papouščího peří. Zodpovědné jsou specifické pigmenty. Studie například prokázala, že pigment psittakofulvin, který je u papoušků zodpovědný za červené a žluté barvy, se vyskytuje ve dvou chemických formách. Vědci nově zjistili, že jeho specifické zabarvení závisí na molekulárních přeměnách řízených enzymem, uvedla Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy (PřF UK).
(Celý text)

Evropští vědci vyvinuli algoritmus AI schopný interpretovat zvuky prasat
1. listopadu 2024 01:02

(ČTK) - Evropští vědci vyvinuli algoritmus umělé inteligence (AI) schopný interpretovat zvuky prasat. Jejich cílem je vytvořit nástroj, který by zemědělcům pomohl zlepšit životní podmínky zvířat. Na výzkumu se podíleli i vědci z Česka, informuje agentura Reuters.
(Celý text)

Zlínský kraj při obnově vozového parku pořídil 56 z plánovaných 58 elektromobilů
1. listopadu 2024 00:50

ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj při obnově vozového parku dosud pořídil 56 z plánovaných 58 elektromobilů. Slouží pro potřeby hejtmanství a jeho příspěvkových organizací. Šest vozů Peugeot e-2008 si minulý týden převzali zástupci krajského úřadu, Sociálních služeb Vsetín, Domova pro seniory Burešov ve Zlíně a Baťova institutu, v němž sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, krajská galerie výtvarného umění i krajská knihovna.
(Celý text)

V Kolumbii ubytovávají organizátoři COP16 delegáty v motelech lásky
31. října 2024 23:46

CALI (ČTK) - Organizátoři konference OSN o biodiverzitě COP16, kterou letos pořádá Kolumbie ve městě Cali, ubytovávají delegáty OSN na poslední chvíli v motelech lásky. V třetím největším městě Kolumbie totiž došla ubytovací kapacita. Diplomaté tak přespávají v pokojích vybavených houpačkami a striptýzovými tyčemi. Informoval o tom deník El País.
(Celý text)

Brněnští vědci pomohli otevřít naučnou lesnickou stezku v Mongolsku
31. října 2024 18:03

(ČTK) - Vědci z Mendelovy univerzity v Brně pomohli v Mongolsku otevřít naučnou stezku s názvem Lesy pro život poblíž hlavního města Ulánbátaru. Jde o další společný projekt školy s mongolskou asociací pro pěší turistiku (Mongolian Walking Association). Cílem je podpořit environmentální vzdělávání dětí i dospělých, kteří v hlavním městě ztrácejí kontakt s přírodou, uvedl odborný garant projektu Václav Pecina.
(Celý text)

Zhoršující se znečištění ovzduší v indickém Dillí vyvolává obavy
31. října 2024 17:54

(ČTK) - Kvalita ovzduší v indickém hlavním městě Dillí se v posledních dnech výrazně zhoršila. Úroveň znečištění na několika místech ve městě překročila 25násobek až 30násobek bezpečného limitu, který doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Experti varují, že situace se zhorší v důsledku počasí, používání pyrotechniky při oslavách hinduistického svátku díválí a pálení zbytků plodin po sklizni v okolních státech. Informuje o tom web stanice BBC.
(Celý text)

Ve vídeňské zoo Schönbrunn po nákaze virem uhynulo celé stádo bizonů
31. října 2024 17:52

(ČTK) - Ve vídeňské zoologické zahradě Schönbrunn uhynulo celé stádo pěti bizonů. Podle vedení zoo se nejspíš nakazili virem herpetu od ovcí. Chovatelé museli utratit i mládě, bez rodičů by nepřežilo a kvůli nákaze nemohlo být přemístěno do jiného chovu, uvedla na facebooku zoo.
(Celý text)

Vodohospodáři v Praze nacvičovali postupy při výpadku elektřiny
31. října 2024 17:25

PRAHA (ČTK) - Pražští vodohospodáři dnes nacvičovali reakci v případě rozsáhlého výpadku elektrické energie ve vodohospodářské infrastruktuře na území hlavního města. Do zhruba pětihodinového cvičení se zapojily desítky lidí. Při cvičení vodárny otestovaly zdroje energie nebo komunikaci mezi jednotlivými složkami. Akce byla bez problémů, řekl ČTK mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. PVK v minulosti dělala například cvičení pro případ chemického nebo teroristického útoku.
(Celý text)

Obce se odvolají proti povolenému geologickému průzkumu pro úložiště
31. října 2024 13:38

(ČTK) - Obce, v jejichž katastru by mohlo být úložiště radioaktivního odpadu, se odvolají k ministru životního prostředí proti povolení průzkumu dotčeného území. Jde o lokality v Březovém potoku v Pošumaví, Janochu u Temelína na Českobudějovicku a Horce na Třebíčsku. ČTK to řekl Eduard Sequens z Platformy proti úložišti.
(Celý text)

Ochridské jezero, zapsané na seznamu UNESCO, je ohroženo znečištěním
31. října 2024 11:35

(ČTK) - Ochridské jezero, které se rozprostírá na hranicích Severní Makedonie a Albánie, ohrožuje znečištění, nadměrný rybolov i bující zástavba. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na experty a Organizaci OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO), na jejímž seznamu světového dědictví je jedno z nejstarších jezer v Evropě zapsáno.
(Celý text)

Vlci versus pastevci: Fungují preventivní opatření i po letech?
31. října 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - V posledních letech prosakují zprávy z Německa, že se vlci naučili překonávat nejen ploty, ale útočí i na stáda střežená pasteveckými psy. A že se to prý děje i v Sasku-Anhaltsku, kde působí spolek IG Herdenschutz plus Hund e.V. Znepokojivá šuškanda!
(Celý text)

V Mohelenské stepi na Vysočině ochránci jako nepůvodní druh likvidují i opuncii
31. října 2024 01:36

MOHELNO (ČTK) - V Mohelenské hadcové stepi na Třebíčsku se mezi nepůvodními invazními druhy rostlin vyskytuje kaktus opuncie hnědoostná. Zřejmě je tam vysadil nějaký milovník kaktusů, začala se šířit. Ochránci přírody odstraňují opuncie v tomto území od roku 2017, přesto je tam botanici našli i letos v září. Na webu o tom informovalo regionální pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).
(Celý text)

V Jeseníkách se množí vlci. Vlčata jsou zaznamenána v několika smečkách
31. října 2024 01:28

(ČTK) - V Jeseníkách přibývá vlků, ochránci narození vlčat zaznamenali hned v několika smečkách. Nová vlčí teritoria evidují především v příhraničních oblastech, hlavně v posledních čtyřech letech. Vyplývá to z informací Hnutí DUHA Šelmy, které se na intenzivní monitoring velkých šelem zaměřuje posledních devět let. Podle ochranářů je výskyt velkých šelem pro krajinu pozitivem, chovatelé by se však měli zaměřit na zabezpečení svých hospodářských zvířat, sdělili ČTK zástupci Hnutí DUHA.
(Celý text)

Stanice na Litoměřicku se ročně postará o 2500 zvířat, chybí jí finanční jistota
31. října 2024 00:23

TŘEBUŠÍN (ČTK) - Záchranná stanice Falco v Třebušíně na Litoměřicku se ročně postará zhruba o 2500 zraněných divokých zvířat a mláďat. Funguje už 25 let. Potýká se ale s nedostatkem peněz. Vedoucí stanice Václav Tomšovský ČTK řekl, že je potřeba změnit systém financování tak, aby zkraje nového roku měla nezisková organizace jistotu, že může dál fungovat.
(Celý text)

Škody na tocích a vodních dílech Povodí Odry dosáhly téměř 6,1 miliardy korun
30. října 2024 23:05

OSTRAVA (ČTK) - Škody, které způsobily zářijové povodně na tocích a vodních dílech spravovaných Povodím Odry, dosáhly téměř 6,1 miliardy korun. Jejich odstraňování bude trvat nejméně deset let a bude finančně náročné. Jen letos dá podnik na zabezpečovací práce a opravy vodních děl více než 200 milionů korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková.
(Celý text)

Táborská zoo podala stížnost k Evropské komisi kvůli odstřelu medvědů na Slovensku
30. října 2024 19:56

TÁBOR (ČTK) - Táborská zoologická zahrada podala stížnost k Evropské komisi na Slovensko, podle ní porušuje evropské zákony. Zoo vadí řízený odstřel medvědů. Tato zvířata v Tatrách a okolí napadla v poslední době několik lidí. Evropská komise se bude stížností zabývat, uvedl v tiskové zprávě ředitel táborské zoo Evžen Korec.
(Celý text)

Vláda dnes schválila navýšení kompenzací pro obce s územím pro úložiště
30. října 2024 19:49

(ČTK) - Obce, v nichž je úložiště radioaktivního odpadu nebo bylo vymezeno průzkumné území pro hlubinné úložiště, dostanou vyšší kompenzace. Vláda dnes schválila valorizaci příspěvků z tzv. jaderného účtu o 43,3 procenta. Zohlednila přitom inflaci z posledních pěti let. Vyplývá to z výsledků dnešního jednání vlády. Výše ročního příspěvku je odvozena od velikosti území a objemu uloženého odpadu. Od roku 2015 stát zasaženým obcím vyplatil v souhrnu několik stovek milionů korun.
(Celý text)

Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu pro Novu, reportérka chodila v národním parku mimo cesty
30. října 2024 19:47

(ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) dnes jako nedůvodnou zamítl kasační stížnost televize Nova proti rozhodnutí soudu v Hradci Králové, kterým Nově potvrdil pokutu 120 000 korun za to, že její reportérka chodila v chráněných lokalitách Krkonošského národního parku mimo vyhrazené cesty.
(Celý text)

Konference Vyspělé Česko představí cestu, kudy se má moderní a úspěšná země vydat
30. října 2024 15:33

PRAHA (Ekolist) - 7. listopadu se v Praze na konferenci Vyspělé Česko potkají zástupci byznysu a politici, aby společně s experty z oblastí jako je energetika, inovace nebo dekarbonizace společně zamysleli nad akčními kroky pro českou ekonomiku. Cílem konference je být místem, kde se prodiskutují a následně definují konkrétní kroky, které české ekonomice, stále ještě přešlapující v nastavení ranně transformačních let, pomohou akceptovat a využít výzvy současného světa.
(Celý text)

Správa KRNAP letos v Krkonoších vysadí desítky ovocných stromů tradičních odrůd
30. října 2024 12:13

ČERNÝ DŮL (ČTK) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) letos vysadí podél naučné stezky v Černém Dole na Trutnovsku desítky ovocných stromů tradičních krkonošských odrůd. Jde o pokračování snah Správy KRNAP tyto stromy vracet do krkonošské přírody. Cílem projektu Návrat starých ovocných odrůd do Krkonoš je zvrátit trend, kdy jich v Krkonoších ubývalo. ČTK o tom informoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
(Celý text)

Správa KRNAP letos v Krkonoších vysadí desítky ovocných stromů tradičních odrůd
30. října 2024 12:13

ČERNÝ DŮL (ČTK) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) letos vysadí podél naučné stezky v Černém Dole na Trutnovsku desítky ovocných stromů tradičních krkonošských odrůd. Jde o pokračování snah Správy KRNAP tyto stromy vracet do krkonošské přírody. Cílem projektu Návrat starých ovocných odrůd do Krkonoš je zvrátit trend, kdy jich v Krkonoších ubývalo. ČTK o tom informoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama