titulní strana > co píší jiní
Výstava v Brně představí výběr z nejcennějších exponátů zvířat
8. února 2017 15:00

BRNO (ČTK) - Výběr z nejcennějších exponátů zvířat, které má ve svých sbírkách Moravské zemské muzeum, mohou návštěvníci od středy vidět v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu v Brně. Výstava, která je součástí prezentací jednotlivých odborných oddělení k 200. výročí založení muzea, potrvá do 5. března. Novinářům to sdělili zástupci muzea.
(Celý text)

Sběr elektroodpadu roste, lidé odevzdávají hlavně velké spotřebiče
8. února 2017 14:00

(ČTK) - Češi si zvykli odevzdávat vysloužilé elektrospotřebiče do sběren, jejich zpětný odběr v roce 2015 meziročně opět vzrostl. Nejčastěji odevzdávají velké domácí spotřebiče, jako staré ledničky, pračky a myčky, které tvoří přes dvě třetiny sběru. Ve sběrnách se často objevují ale i staré televizory, videokamery a počítače. Z aktuálních údajů ministerstva životního prostředí vyplývá, že na jednoho obyvatele připadlo předloni zhruba sedm kilogramů elektroodpadu.
(Celý text)

Zoolog odváží z Nových Mlýnů mrtvá zvířata, způsobil tím rozruch
8. února 2017 13:20

BRNO (ČTK) - Mezi ornitology způsobila v minulých dnech rozruch zpráva vedoucího Zoologického oddělení Moravského zemského muzea Miroslava Šebely, kterou psal uznávanému přerovskému ornitologovi Josefu Chytilovi. Informuje v ní, jak od začátku ledna pravidelně jezdí k Novomlýnským nádržím, sleduje ptáky pod přelivem, něco natočí, vyfotografuje a někdy sebere mrtvé zvíře do muzea. A to v době, kdy se Českem šíří ptačí chřipka a jedno ohnisko nákazy se objevilo i v blízkém Brodě nad Dyjí. Zprávu ČTK obdržela od Jiřího Šafránka z Moravského ornitologického spolku.
(Celý text)

Prodej aut s alternativním pohonem loni v EU stoupl, v ČR klesl
8. února 2017 13:00

BRUSEL (ČTK) - Prodej osobních automobilů s alternativním pohonem v Evropské unii v loňském roce stoupl o zhruba čtyři procenta na 609.629 vozů. Vyplývá to z údajů, které dnes na svých internetových stránkách zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). V České republice však prodej podle těchto údajů klesl o téměř pět procent na 5090 vozů, a to navzdory silnému růstu poptávky v závěru roku.
(Celý text)

Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se zlepšily
8. února 2017 10:30

OSTRAVA (ČTK) - Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se zlepšily. Průměrné denní koncentrace polétavého prachu v ovzduší ale stále zůstávají nad imisním limitem, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na Ostravsku, Karvinsku a v části Frýdecko-Místecka stále platí smogová situace.
(Celý text)

Brno zavede ve dnech smogové situace MHD zdarma
8. února 2017 10:00

BRNO; (ČTK) - V Brně bude ve dnech smogové situace městská hromadná doprava pro všechny zdarma. Novinářům to po jednání rady města řekl primátor Brna Petr Vokřál (ANO). Podle něj je to jedno z protismogových opatření, která město chystá. Má to motivovat lidi, aby nechali auto doma, a zamezit tak zhoršování stavu ovzduší. Opatření by mohlo platit ještě tento měsíc. Naposledy byla v Brně a Jihomoravském kraji smogová situace v lednu, trvala tři dny.
(Celý text)

Kapacita nových větrných elektráren v Německu stoupla o čtvrtinu
8. února 2017 09:30

FRANKFURT NAD MOHANEM (ČTK) - Nově instalovaná kapacita větrných elektráren na pevnině v Německu loni činila 4625 megawattů (MW). Meziročně stoupla o čtvrtinu. Ve společné zprávě to oznámily strojírenský svaz VDMA a svaz větrné energie BWE. Současně však upozornily, že budoucí růst zpomalí, protože sektor se posouvá od subvencí k systému vycházejícího z tendru.
(Celý text)

Před 30 lety došlo kvůli hasení hořící chemičky Sandoz k největší ekologické katastrofě Evropy
8. února 2017 01:51

PRAHA (Ekolist) - 17. ledna se v Ženevě konal mezinárodní seminář na neobvyklé téma. Zadržování použité požární vody. Evropská hospodářská komise OSN (EHK OSN) připravuje pokyny, které by měly v případě požáru velkého průmyslového provozu zabránit ekologické katastrofě. Před třiceti lety se jedna taková stala a patří mezi nejhorší ekologické katastrofy Evropy.
(Celý text)

Profesionální chladničky a mrazáky za těmi domácími pokulhávají - co se šetrnosti týče
8. února 2017 01:05

PRAHA (Ekolist) - Domácí chladničky a mrazničky jsou označovány energetickými štítky podle své účinnosti již mnoho let. Možná proto překvapí, že u profesionálních chladicích boxů tato povinnost platí teprve velmi krátce - od léta 2016. Potenciál úspor je přitom značný.
(Celý text)

První velký německý zákazník žaluje Volkswagen kvůli emisnímu skandálu
7. února 2017 16:00

HAMBURK (ČTK) - Německý distributor ryb Deutsche See žaluje Volkswagen, protože mu poskytl špatné informace o vztahu k životnímu prostředí u flotily vozů, které si pronajal. Je tak prvním velkým zákazníkem v Německu, který žaluje největší evropskou automobilku kvůli podvodům při emisních testech u vozů s naftovými motory, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Říčany dostanou tři zubry evropské
7. února 2017 15:30

ŘÍČANY (ČTK) - Říčany u Prahy dostanou od partnerského města Opatówku v Polsku dvě samice a jednoho samce zubra evropského. Nový domov by zvířata mohla najít v okolí hájenky u Světic, sdělila ČTK mluvčí radnice Kateřina Lauerová.
(Celý text)

Z některých vesnic mohou kvůli špatnému financování zmizet sběrné dvory
7. února 2017 15:00

PRAHA (ČTK) - Sdružení místních samospráv (SMS ČR) kritizuje současný stav kolem financování obecních sběrných dvorů. Z některých vesnic kvůli tomu mohou sběrné dvory zmizet. Na briefingu ve Sněmovně to řekl předseda pracovní skupiny SMS ČR pro životní prostředí Karel Ferschmann. Například provozovatel kolektivního systému Asekol podle něj začal především menším obcím vypovídat smlouvy nebo přestal vyplácet odměny za sběr televizorů, takže obce musí provoz dvorů hradit ze svého.
(Celý text)

V zoo Plzeň se narodilo druhé mládě vzácného nosorožce indického
7. února 2017 13:20

PLZEŇ (ČTK) - V plzeňské zoo se narodila samička vzácného nosorožce indického. Váží 47 kilogramů. Mládě i matka, osmiletá Manjula, jsou v pořádku. Samice porodila v Plzni už svého druhého potomka; první Marušku před třemi lety a třemi dny. Porod i první okamžiky života mláděte mohli lidé sledovat na www.zooplzen.cz. Zahrada spustila on-line přenos z vnitřního boxu samice už před třemi lety. Otec Baabuu, Manjula a mládě jsou jediní tři indičtí nosorožci chovaní v Česku, řekl ČTK mluvčí zoo Martin Vobruba.
(Celý text)

V Moravském krasu zpřístupní zájemcům dvě další jeskyně
7. února 2017 13:00

OSTROV U MACOCHY (ČTK) - Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras povolila zpřístupnit návštěvníkům další dvě neupravené jeskyně. Spolu s dalšími třemi neupravenými a pěti upravenými tak lidé budou moci navštívit deset jeskyní krasu. ČTK to řekl Antonín Tůma z vedení správy.
(Celý text)

Jeden z nejstarších slonů na světě uhynul
7. února 2017 12:00

(ČTK) - V Indii uhynul jeden z nejstarších žijících slonů na světě. Slonice Indíra, které bylo odhadem 85 až 90 let, žila ve sloním táboře ve státě Karnátaka na jihu země. Podle ošetřovatelů se v posledních týdnech necítila dobře a přestala přijímat potravu, informoval zpravodajský server BBC. Sloni se obvykle dožívají asi 70 let.
(Celý text)

Prachatický areál lesních her bude jen z přírodních prvků
7. února 2017 11:00

PRACHATICE (ČTK) - Prachatice postaví za dva miliony korun areál lesních her, chtějí ho otevřít příští rok. Jeho součástí bude žabí tůň i veverčí dráha, vstup bude zdarma. Zastupitelé rozhodli, že radnice požádá o dotaci milion korun na ministerstvu pro místní rozvoj. ČTK to řekla ředitelka sportovních zařízení města Radovana Kutláková.
(Celý text)

ČR patří k zemím, které musejí zlepšit ochranu ovzduší, uvedla EK
7. února 2017 09:30

(ČTK) - Třiadvacet z celkového počtu 28 členských zemí Evropské unie a více než 130 evropských měst překračuje mezní hodnoty stanovené pro kvalitu ovzduší. Hlavním zdrojem znečištění je přitom doprava. Vyplývá to z materiálů, které zveřejnila Evropská komise a které popisují silné a slabé stránky unijní osmadvacítky v oblasti životního prostředí. Také pro Českou republiku je "zlepšení kvality ovzduší v kritických oblastech země," zejména ve městech, jedním z hlavních úkolů k nápravě.
(Celý text)

Dotaci na nový kotel dostane v Pardubickém kraji dalších 703 lidí
7. února 2017 09:00

PARDUBICE (ČTK) - Pardubický kraj rozdělí v druhém kole žádostí o dotace na výměnu neekologických kotlů více než 80 milionů korun. Radní v pondělí potvrdili rozhodnutí o přidělení dotací 703 žadatelům, kteří splnili nezbytné podmínky pro její získání a zároveň svoji žádost zaregistrovali nejrychleji. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí hejtmanství Dominik Barták. Cílem programu je pokles nečistot uvolňovaných do ovzduší z lokálního vytápění domácností.
(Celý text)

Trumpova zeď zablokuje tok genů a ohrozí přežití populací
7. února 2017 01:44

PRAHA (Ekolist) - Na globálně diskutovaný záměr výstavby pohraniční betonové bariéry mezi USA a Mexikem můžeme pohlížet z různých úhlů - a dospět přitom k různým závěrům. O tom, že zamýšlená zeď rozhodně neprospěje životnímu prostředí, ale nejspíš nepochybuje málokdo.
(Celý text)

Maďarský soud nařídil nový proces kvůli katastrofě s rudým bahnem
6. února 2017 16:30

BUDAPEŠŤ (ČTK) - Maďarský odvolací soud dnes zrušil loňský rozsudek, osvobozující obžalované v případu jedné z největších průmyslových havárií v dějinách země, a nařídil nový proces. Před sedmi lety po protržení hráze úložiště s toxickým odpadem z hliníkárny ve městě Ajka, asi 160 kilometrů západně od Budapešti, přišlo deset lidí o život.
(Celý text)

Maďarský soud nařídil nový proces kvůli katastrofě s rudým bahnem
6. února 2017 16:30

BUDAPEŠŤ (ČTK) - Maďarský odvolací soud dnes zrušil loňský rozsudek, osvobozující obžalované v případu jedné z největších průmyslových havárií v dějinách země, a nařídil nový proces. Před sedmi lety po protržení hráze úložiště s toxickým odpadem z hliníkárny ve městě Ajka, asi 160 kilometrů západně od Budapešti, přišlo deset lidí o život.
(Celý text)

Další články:
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00
3. července 2025 13:22

Online diskuse
Vzácný chřástal v Krkonoších čelí úbytku vhodných míst, jeho počty jsou nízké
7. července 2025 01:17

ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Ornitolog Jaroslav Fišera jde najisto. Neposečenou horskou loukou si za soumraku razí cestu do míst, odkud se ozývá opakované volání typické pro jednoho z nejohroženějších ptáků krkonošské přírody, chřástala polního. Z reproduktoru, který drží, zní "crex-crex", tedy imitace volání tohoto plachého a na loukách skrytě žijícího ptáka. A chřástal odpovídá. V Krkonoších jejich počty zůstávají nízké, řekl ČTK Fišera. Důvodů je řada, ztráta vhodných stanovišť, časná senoseč, odvodňování luk nebo i nevhodné technologie hospodaření.
(Celý text)

Analytici: Nové klimatické cíle EU mohou zdražit vytápění i dopravu
7. července 2025 00:59

(ČTK) - Nové klimatické cíle, které navrhuje Evropská komise, zdraží v případě schválení topení i dopravu. Nejvýrazněji se projeví na cenách tepla z kotlů na uhlí, jehož ceny by mohly vzrůst až o 30 procent. Zdražit může také plyn a pohonné hmoty. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Podle nich je cíl EU velmi ambiciózní.
(Celý text)

Odchov želv obrovských v zoo Plzeň nevyšel, vejce nebyla oplozená
7. července 2025 00:49

PLZEŇ (ČTK) - Naděje na odchov želv obrovských v plzeňské zoologické zahradě se nenaplnily. Vejce, která loni v říjnu, v listopadu a letos v lednu nakladla samice, byla neoplozená. Přesvědčili se o tom chovatelé, kteří po výrazném překročení doby předpokládané inkubace otevřeli poslední vejce, informoval chovatel Karel Kodejš. Želvy jsou ale stále mladé, takže podle zoologů mají vzhledem k dlouhověkosti druhu ještě dost času.
(Celý text)

Odchov vzácné mihule Vladykovovy z Šumperska byl letos výrazně úspěšnější
6. července 2025 18:24

VELKÉ LOSINY (ČTK) - Odborníkům se letos podařil odchov larev mihule ukrajinské (Vladykovovy), kriticky ohroženého druhu rybovitého obratlovce z jediné známé populace tohoto druhu v Česku, z Račího potoka u Velkých Losin na Šumpersku. Získali přibližně 8350 jiker, z nichž se vylíhlo 6600 larev, což je výrazně více než v loňském roce. Zpět do Račího potoka vypustili oproti loňsku trojnásobné množství larev. Správa CHKO Jeseníky o tom informovala na svých stránkách. Cílem tohoto projektu je posílit jedinou a bohužel vymírající populaci z tohoto toku.
(Celý text)

Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace
6. července 2025 18:03

(ČTK) - V jihofrancouzském departementu Hérault dostali hasiči pod kontrolu požár, který strávil 400 hektarů lesa a další vegetace. Po celý dnešek ale zůstane pod dohledem, informovala agentura AFP s odvoláním na hasiče. V sobotu hořel porost i v dalších dvou departementech na jihu Francie, v Bouches-du-Rhône a v Aude. V Bouches-du-Rhône byl požár, který spálil 100 hektarů vegetace, lokalizován už v sobotu. V Aude plameny do dneška spálily téměř 500 hektarů lesního porostu, ale už se také dál nešíří.
(Celý text)

Přírodní lokalita Červeňák bývala ve 20. letech vojenská planina pro výcvik
6. července 2025 18:01

PARDUBICE (ČTK) - Zalesněná oblast bývalého vojenského cvičiště Červeňák v Pardubicích bývala v minulém století planinou. Železniční vojsko stromy ve 20. letech kácelo, aby mělo prostor pro výcvik. Je to jediné dochované vojenské místo v Česku, které je ve městě a obklopené zástavbou. ČTK to řekl vojenský historik Ivan Fuksa.
(Celý text)

V liberecké zoo se po několika letech narodil kriticky ohrožený gibon bělolící
6. července 2025 18:00

LIBEREC (ČTK) - V liberecké zoo se po několika letech narodil vzácný gibon bělolící. Pro daný párek gibonů je to první mládě. Návštěvníci ho mohou už nyní vidět v expozici, řekla ČTK mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku
6. července 2025 17:59

VSETÍN (ČTK) - Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku. Návštěvníci se seznámí s procesy vzniku sesuvů, s jejich typy a dopady na přírodu a poznají i příběhy lidí, kteří byli těmito jevy postiženi, sdělil ČTK Jiří Koňařík, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které zámek spravuje. Na výstavě nechybí dokumentace historických i nedávných sesuvů a také interaktivní exponáty. Výstava vznikla ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR, potrvá do 17. srpna.
(Celý text)

Dobrovolníci už po 28. vyráží na Týdny pro krajinu
6. července 2025 13:03

PRAHA (Ekolist) - Odstartoval další ročník letních výprav Hnutí DUHA, které se každoročně konají v oblíbených lokalitách české a moravské přírody. Cílem těchto tradičních prázdninových akcí je chránit lesy, divočinu a aktivně se podílet na obnově přírody kolem nás. Více než stovka dobrovolníků a dobrovolnic se Týdnů pro krajinu pravidelně účastní z celé republiky.
(Celý text)

Na jihu Francie propukla sezona velkých požárů, píše AFP
6. července 2025 01:55

(ČTK) - První velké požáry letní sezóny vypukly letos v departementech Bouches-du-Rhône a Hérault na jihu Francie, kde stále panuje vlna veder. Úřady byly nuceny kvůli hustému dýmu z požáru uzavřít úsek dálnice A9, uvedla agentura AFP.
(Celý text)

Správci KRNAP se začátkem letních prázdnin vyzývají k dodržování pravidel
6. července 2025 01:27

(ČTK) - Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) se začátkem letní sezony nabádají návštěvníky Krkonoš, aby vážili, kam a kdy se vydat s ohledem na extrémní návštěvnost některých lokalit. Apelují i na dodržování pravidel v národním parku. KRNAP patří s více než 12 miliony návštěv ročně mezi nejnavštěvovanější národní parky v Evropě.
(Celý text)

V Jižní Africe našli dosud neznámý druh žáby. Neobjevili ji vědci, ale nadšenci do obojživelníků
6. července 2025 01:22

(ČTK) - V Jihoafrické republice objevili dosud neznámý druh dešťové žáby, která má extrémně krátké nozdry a neumí skákat. Jmenuje se Breviceps batrachophiliorum a neobjevili ji vědci, ale nadšenci těchto obojživelníků, píše deník The Times.
(Celý text)

Turistům se otevřela Hřebenovka Krušné hory východ, měří 143 kilometrů
6. července 2025 01:00

LOUČNÁ POD KLÍNOVCEM (ČTK) - Turistům se otevřela dálková pěší trasa Hřebenovka Krušné hory východ. Převede zájemce od vrcholu Klínovce na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje až po Petrovice na Ústecku, kde navazuje na trasu Českým Švýcarskem. Nově proznačený úsek měří 143 kilometrů. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.
(Celý text)

Na hradě Košumberk je přístupná bývalá vodárenská bašta. Ukazuje hospodaření s vodou ve středověku
6. července 2025 00:45

LUŽE (ČTK) - Město Luže na Chrudimsku dokončilo opravu bývalé vodárenské bašty na zřícenině hradu Košumberk. V interiéru vznikla malá expozice o hospodaření s vodou ve středověkém objektu. Na letní sezonu již bude turistům přístupná, řekl ČTK starosta Ladislav Peterka (Nestraníci).
(Celý text)

Bobří soutěska v Českém středohoří je kvůli odumírajícím stromům uzavřená
5. července 2025 22:43

ŽANDOV (ČTK) - Bobří soutěska v CHKO České středohoří na pomezí Libereckého a Ústeckého kraje je kvůli odumírajícím stromům pro turisty uzavřená. Jejich odstraňování kolem Bobřího potoka potrvá lesníkům do září, informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)

Ostravské zoo se podařilo rozmnožit kriticky ohrožené poláky východní
5. července 2025 21:50

OSTRAVA (ČTK) - Ostravské zoologické zahradě se podařilo rozmnožit kriticky ohrožené poláky východní, kteří v zoo obývají voliéry ptáků Tibetu a Číny. V komplexu pěti voliér jsou nejvzácnějším ptačím druhem, který je v přírodě ohrožen vyhubením, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)

Adopcí zeleně chce Jablonec nad Nisou zapojit lidi do péče o prostranství u domů
5. července 2025 21:35

JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Jablonec nad Nisou připravil program Adopce zeleně. Lidem, kteří o to mají zájem, chce umožnit, aby se zapojili do péče o veřejná prostranství. Cílem letošního pilotního programu je vytvořit jasná pravidla pro spolupráci města a obyvatel a umožnit zájemcům legálně a transparentně převzít péči o vybrané městské pozemky. Město bude tuto činnost koordinovat a evidovat, řekla ČTK náměstkyně primátora Lenka Opočenská (Společně pro Jablonec).
(Celý text)

V Bangkoku zadrželi Srílančana, který chtěl propašovat krajty ve spodním prádle
5. července 2025 21:01

(ČTK) - Celníci na mezinárodním letišti v Bangkoku zatkli občana Srí Lanky, který chtěl z Thajska propašovat tři malé krajty královské ve spodním prádle. Dnes to napsal web Bangkok Post. Muži, který je nyní ve vazbě, hrozí desetileté vězení nebo pokuta milion bátů (asi 647 000 Kč).
(Celý text)

Vědci z Masarykovy univerzity objevili na Islandu čtyři druhy plžů z Evropy
5. července 2025 01:13

BRNO (ČTK) - Vědci z Masarykovy univerzity (MU) při dlouhodobém výzkumu islandské přírody objevili čtyři druhy trpasličích suchozemských plžů původem z Evropy. Tyto druhy zatím na Islandu žádné průzkumy neobjevily.
(Celý text)

Na nejvyšší německé hoře budou dva kříže, hlavně kvůli nezodpovědným turistům
5. července 2025 00:48

(ČTK) - Na nejvyšší německé hoře, alpském vrcholku Zugspitze, budou napříště místo jednoho hned dva vrcholové kříže. Správci lanovky, která na horu vysokou 2962 metrů nad mořem vede, se jej rozhodli vztyčit, aby zvýšili bezpečnost turistů. Někteří z nich se totiž do složitého terénu, kterým vede cesta k původnímu kříži, vydávají špatně vybavení a riskují zdraví i život.
(Celý text)

Na nejvyšší německé hoře budou dva kříže, hlavně kvůli nezodpovědným turistům
5. července 2025 00:48

(ČTK) - Na nejvyšší německé hoře, alpském vrcholku Zugspitze, budou napříště místo jednoho hned dva vrcholové kříže. Správci lanovky, která na horu vysokou 2962 metrů nad mořem vede, se jej rozhodli vztyčit, aby zvýšili bezpečnost turistů. Někteří z nich se totiž do složitého terénu, kterým vede cesta k původnímu kříži, vydávají špatně vybavení a riskují zdraví i život.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama