|
titulní strana > co píší jiní
Prodej vozů Tesla v prvním čtvrtletí zaostal za očekáváním
5. dubna 2016 07:46
DETROIT (ČTK) - Americký výrobce elektrických vozů Tesla Motors dodal v prvním čtvrtletí na trhy 14.820 vozů. To bylo o 50 procent více než ve stejném období loni, prodej však zaostal za očekáváním firmy, která počítala s prodejem 16.000 vozů. Slabší prodej způsobil nedostatek součástek, kvůli kterému musela automobilka omezit výrobu.
Dvacet let výzkumu hyen skvrnitých: Mamánci jsou na tom líp
PRAHA (Ekolist) - Na opečovávané mamánky máme tendence zahlížet jako na druhořadé a pro zakládání rodiny nepříliš spolehlivé samce. Jak ale ukazuje dvacet let terénní práce berlínských zoologů, neplatí to vždy. Mladí samci hyen skvrnitých, kteří se rozhodnou raději zůstat s rodinnou smečkou, než vyrazit za rozmnožováním do světa, si v konečném výsledku nevedou o nic hůře, spíš naopak. Podpora matky jim zajistí lepší společenské postavení i lepší přístup k potravě i samicím, píše AlphaGalileo.
V okolí zámku v Hradci nad Moravicí padne 115 stromů
HRADEC N.MOR. (ČTK) - Červený zámek v Hradci nad Moravicí bude opět viditelný i z dálky. V těchto dnech začalo kácení přerostlých náletových dřevin, které dosud dominantu obce zakrývaly. Celkem půjde k zemi 115 stromů. Projekt je součástí revitalizace zámeckého parku. ČTK to řekl kastelán zámku Radomír Přibyla.
Znáte zajímavý pražský strom? Zapojte se do fotografické soutěže
PRAHA (Ekolist) - Dnes začal 3. ročník fotografické soutěže na téma Pražské stromy. Soutěžící mohou posílat fotografie, jejichž hlavním námětem jsou stromy rostoucí na území Prahy.
Karlovarský kraj vyhlašuje dalších sedm přírodních památek
K. VARY (ČTK) - Karlovarský kraj chystá vyhlášení sedmi nových přírodních památek. Jde o čtyři území při severním okraji Doupovských hor, dvě nedaleko Kraslic a jedno u Perninku. Podle radního pro životní prostředí Josefa Hory (HNHRM) se tím rozšíří počet chráněných území pod správou Karlovarského kraje na 45.
Nisa je v Sasku znečištěna olovem, konzumace ryb je ale možná
DRÁŽĎANY (ČTK) - Znečištění Lužické Nisy v Německu olovem nadále překračuje povolené limity Evropské unie, přesto však konzumace ryb ulovených v řece nepředstavuje žádné velké zdravotní riziko. Podle listu Sächsische Zeitung to uvedlo saské ministerstvo životního prostředí.
Ve volné přírodě severního Německa se zabydleli jihoameričtí nanduové
LÜBECK (ČTK) - Původním domovem nelétavého ptáka nandua pampového je Jižní Amerika, už několik let se mu ale daří přežívat i v přírodě severního Německa. Aktuální sčítání v rezervaci Schaalsee ukázalo, že menších příbuzných afrického pštrosa tu volně žije více než 120, informovala agentura DPA.
Byli prehistoričtí psi z ruské tundry domestikovaní? Vědci jsou teprve na začátku bádání
MOSKVA (ČTK) - Lovce mamutích klů přitahovaly do této odlehlé oblasti ruské tundry nálezy starých kosterních pozůstatků. Ale místo toho objevili čenich vyčnívající z permafrostu, věčně zmrzlé půdy, který tu na ně čekal z poslední doby ledové, píše agentura AFP.
Jaro je tady a s ním i Naše příroda 2/16
(Naše příroda) - Máme tu jaro a také nové číslo Naší přírody. Najdete v něm další článek o mokřadech, tentokrát o tom, jak některé rostliny dokázaly přizpůsobit způsob dýchání nedostatku kyslíku. Na jaře vše pučí, tak se na některé z pupenů podíváme blíže i v jednom z článků. V hmyzí říši jsme navštívili krásného modrého tesaříka alpského a v říši ptačí nám velmi dobré známé sousedky – jiřičky a vlaštovky. Na výlet se s námi můžete vypravit do Oderských vrchů, nebo do Plaveckého krasu na Slovensku. Hezké jarní čtení a pozor – vyhlašujeme letošní fotosoutěž, tak foťte.
Kritikou palmových plantáží popudil Leonardo DiCaprio Indonésii
JAKARTA (ČTK) - Hollywoodský herec Leonardo DiCaprio nebude možná smět už znovu navštívit Indonésii. Možnost vydání zákazu jeho vstupu do země podle agentury AP zmínil mluvčí indonéského imigračního úřadu s poukazem na DiCapriovy kritické výroky ohledně palmových plantáží v Indonésii, které podle něj ničí tamní deštné pralesy a ohrožují volně žijící zvířata. Příslušné obavy vyjádřil letošní nositel Oscara po nedávné jednodenní návštěvě chráněného území Mount Leuser na severu ostrova Sumatra.
Lidé v Hradci budou třídit plast a papír do popelnic přímo doma
HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Stotisícový Hradec Králové výrazně změní systém vyvážení odpadů od obyvatel. Zhruba 35 000 lidí bude mít možnost třídit papír a plast do zvláštních popelnic či pytlů, které budou mít doma. Město tím chce snížit objem netříděných odpadů ukládaných na skládku a ušetřit na platbách za likvidaci odpadů. Změní se i intervaly svozu odpadů. ČTK to řekla mluvčí radnice Magdaléna Vlčková.
Mravenčí války mívají překvapivý konec - z nepřátel se stane jedna kolonie
PRAHA (Ekolist) - Floridská badatelka Kathleen Rudolphová dospěla během studia afrických mravenčích kolonií k neobvyklému poznatku. Dva znesvářené mravenčí klany spolu bojují o teritorium na život a na smrt, ale po boji se poražení přidají na stranu vítězů - a doplní tak jejich válečné ztráty.
Jak (ne)dělat naučné stezky
(Pražská evvoluce) - Naučné stezky jsou dnes téměř všude. Rostou jak „houby po dešti“
a nemohu se ubránit pocitu, že mnohdy je hlavním důvodem
jejich zřizování fakt, že na ně lze poměrně dobře získat různé dotace.
Výsledek pak podle toho bohužel vypadá.
Hasiči ve Zlínském kraji vyjížděli o víkendu k požárům v přírodě
ZLÍN (ČTK) - Hasiči ve Zlínském kraji vyjížděli o víkendu k desítce požárů v přírodním prostředí. Zásahy se obešly bez zranění a také bez větších materiálních škod. Příčinou byla většinou nedbalost při používání otevřeného ohně. Řada lidí je nepoučitelných, řekl ČTK Roman Žemlička z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje.
Ve zlínské zoo uhynul oblíbený samec žirafy Rothschildovy Bataro
ZLÍN (ČTK) - Ve zlínské zoologické zahradě uhynul samec žirafy Rothschildovy Bataro, selhalo mu srdce. Bataro žil v zoo téměř 19 let a patřil mezi nejoblíbenější zvířata. Jeho tělo bude využito k preparaci, informuje zoologická zahrada na svých internetových stránkách.
Z Bulovky na Liberecku po letech zmizí nelegální skládka odpadu
BULOVKA (ČTK) - Z Bulovky na Liberecku po více než deseti letech zmizí nelegální skládka německého odpadu. Navezeny tam byly tisíce tun plastů a textilu s příměsí použité obuvi, koberců či autopotahů. O likvidaci zhruba poloviny odpadu se před více než rokem postarali Němci. Do spalovny a na skládky je ale třeba odvézt ještě 4500 tun odpadu. Za jejich likvidaci zaplatí Liberecký kraj 7,7 milionu Kč, 80 procent by ale měl získat ze Státního fondu životní prostředí. Informoval o tom v Bulovce náměstek hejtmana Josef Jadrný (Změna pro Liberecký kraj).
Valdštejnská zahrada v areálu Senátu bude po zimě zpřístupněna
PRAHA (ČTK) - Valdštejnská zahrada v areálu Senátu se v pátek znovu otevřela veřejnosti. Na návštěvníky čeká mimo jiné opravená voliéra, v níž opětovně zahnízdili výři a měli by znovu vyvést další generaci. Bronzové sochy v zahradě byly opatřeny novou patinou. ČTK o tom informovala senátní tisková tajemnice Eva Davidová.
V brněnské zoo se zdařil první odchov rosomáka v ČR
BRNO (ČTK) - V brněnské zoo se zdařil první odchov rosomáka v České republice. Odchov největší masožravé lasicovité šelmy je z odborného hlediska neprobádanou oblastí a ve střední Evropě je zoo chovají jen zřídka, řekl ČTK ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.
Jihlavská zoo začne chovat vlky iberské, výběh už je připraven
JIHLAVA (ČTK) - Jihlavská zoologická zahrada rozšíří kolekci chovaných zvířat o vlky iberské. Výběh pro ně je už připraven. První dvě zvířata by měla být dovezena v nejbližší době, a to ze zoo v Olomouci. ČTK to dnes řekl mluvčí jihlavské zoo Martin Maláč. Slavnostní představení expozice bude koncem května.
Olomoucké rozárium se po rekonstrukci za 33 milionů otevírá
OLOMOUC (ČTK) - Olomoucké rozárium, tedy růžová zahrada, v blízkosti historického centra se po rozsáhlé rekonstrukci za 33 milionů korun znovu otevírá veřejnosti. Plocha rozária o rozloze tři a půl hektaru se po opravách proměnila v odpočinkový areál, návštěvníkům nabídne například piknikovou louku. Vstup je zdarma, na noc se bude zavírat.
Olomoucké rozárium se po rekonstrukci za 33 milionů otevírá
OLOMOUC (ČTK) - Olomoucké rozárium, tedy růžová zahrada, v blízkosti historického centra se po rozsáhlé rekonstrukci za 33 milionů korun znovu otevírá veřejnosti. Plocha rozária o rozloze tři a půl hektaru se po opravách proměnila v odpočinkový areál, návštěvníkům nabídne například piknikovou louku. Vstup je zdarma, na noc se bude zavírat.
|
Další články:
31. října 2024 06:00
27. října 2024 06:00
26. října 2024 13:00
25. října 2024 06:00
23. října 2024 06:00
|
CALI (ČTK) - Organizátoři konference OSN o biodiverzitě COP16, kterou letos pořádá Kolumbie ve městě Cali, ubytovávají delegáty OSN na poslední chvíli v motelech lásky. V třetím největším městě Kolumbie totiž došla ubytovací kapacita. Diplomaté tak přespávají v pokojích vybavených houpačkami a striptýzovými tyčemi. Informoval o tom deník El País.
(Celý text)
Brněnští vědci pomohli otevřít naučnou lesnickou stezku v Mongolsku
31. října 2024 18:03
(ČTK) - Vědci z Mendelovy univerzity v Brně pomohli v Mongolsku otevřít naučnou stezku s názvem Lesy pro život poblíž hlavního města Ulánbátaru. Jde o další společný projekt školy s mongolskou asociací pro pěší turistiku (Mongolian Walking Association). Cílem je podpořit environmentální vzdělávání dětí i dospělých, kteří v hlavním městě ztrácejí kontakt s přírodou, uvedl odborný garant projektu Václav Pecina.
(Celý text)
Zhoršující se znečištění ovzduší v indickém Dillí vyvolává obavy
31. října 2024 17:54
(ČTK) - Kvalita ovzduší v indickém hlavním městě Dillí se v posledních dnech výrazně zhoršila. Úroveň znečištění na několika místech ve městě překročila 25násobek až 30násobek bezpečného limitu, který doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Experti varují, že situace se zhorší v důsledku počasí, používání pyrotechniky při oslavách hinduistického svátku díválí a pálení zbytků plodin po sklizni v okolních státech. Informuje o tom web stanice BBC.
(Celý text)
Ve vídeňské zoo Schönbrunn po nákaze virem uhynulo celé stádo bizonů
31. října 2024 17:52
(ČTK) - Ve vídeňské zoologické zahradě Schönbrunn uhynulo celé stádo pěti bizonů. Podle vedení zoo se nejspíš nakazili virem herpetu od ovcí. Chovatelé museli utratit i mládě, bez rodičů by nepřežilo a kvůli nákaze nemohlo být přemístěno do jiného chovu, uvedla na facebooku zoo.
(Celý text)
Vodohospodáři v Praze nacvičovali postupy při výpadku elektřiny
31. října 2024 17:25
PRAHA (ČTK) - Pražští vodohospodáři dnes nacvičovali reakci v případě rozsáhlého výpadku elektrické energie ve vodohospodářské infrastruktuře na území hlavního města. Do zhruba pětihodinového cvičení se zapojily desítky lidí. Při cvičení vodárny otestovaly zdroje energie nebo komunikaci mezi jednotlivými složkami. Akce byla bez problémů, řekl ČTK mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. PVK v minulosti dělala například cvičení pro případ chemického nebo teroristického útoku.
(Celý text)
Obce se odvolají proti povolenému geologickému průzkumu pro úložiště
31. října 2024 13:38
(ČTK) - Obce, v jejichž katastru by mohlo být úložiště radioaktivního odpadu, se odvolají k ministru životního prostředí proti povolení průzkumu dotčeného území. Jde o lokality v Březovém potoku v Pošumaví, Janochu u Temelína na Českobudějovicku a Horce na Třebíčsku. ČTK to řekl Eduard Sequens z Platformy proti úložišti.
(Celý text)
Ochridské jezero, zapsané na seznamu UNESCO, je ohroženo znečištěním
31. října 2024 11:35
(ČTK) - Ochridské jezero, které se rozprostírá na hranicích Severní Makedonie a Albánie, ohrožuje znečištění, nadměrný rybolov i bující zástavba. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na experty a Organizaci OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO), na jejímž seznamu světového dědictví je jedno z nejstarších jezer v Evropě zapsáno.
(Celý text)
Vlci versus pastevci: Fungují preventivní opatření i po letech?
31. října 2024 06:00
PRAHA (Ekolist) - V posledních letech prosakují zprávy z Německa, že se vlci naučili překonávat nejen ploty, ale útočí i na stáda střežená pasteveckými psy. A že se to prý děje i v Sasku-Anhaltsku, kde působí spolek IG Herdenschutz plus Hund e.V. Znepokojivá šuškanda!
(Celý text)
V Mohelenské stepi na Vysočině ochránci jako nepůvodní druh likvidují i opuncii
31. října 2024 01:36
MOHELNO (ČTK) - V Mohelenské hadcové stepi na Třebíčsku se mezi nepůvodními invazními druhy rostlin vyskytuje kaktus opuncie hnědoostná. Zřejmě je tam vysadil nějaký milovník kaktusů, začala se šířit. Ochránci přírody odstraňují opuncie v tomto území od roku 2017, přesto je tam botanici našli i letos v září. Na webu o tom informovalo regionální pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).
(Celý text)
V Jeseníkách se množí vlci. Vlčata jsou zaznamenána v několika smečkách
31. října 2024 01:28
(ČTK) - V Jeseníkách přibývá vlků, ochránci narození vlčat zaznamenali hned v několika smečkách. Nová vlčí teritoria evidují především v příhraničních oblastech, hlavně v posledních čtyřech letech. Vyplývá to z informací Hnutí DUHA Šelmy, které se na intenzivní monitoring velkých šelem zaměřuje posledních devět let. Podle ochranářů je výskyt velkých šelem pro krajinu pozitivem, chovatelé by se však měli zaměřit na zabezpečení svých hospodářských zvířat, sdělili ČTK zástupci Hnutí DUHA.
(Celý text)
Stanice na Litoměřicku se ročně postará o 2500 zvířat, chybí jí finanční jistota
31. října 2024 00:23
TŘEBUŠÍN (ČTK) - Záchranná stanice Falco v Třebušíně na Litoměřicku se ročně postará zhruba o 2500 zraněných divokých zvířat a mláďat. Funguje už 25 let. Potýká se ale s nedostatkem peněz. Vedoucí stanice Václav Tomšovský ČTK řekl, že je potřeba změnit systém financování tak, aby zkraje nového roku měla nezisková organizace jistotu, že může dál fungovat.
(Celý text)
Škody na tocích a vodních dílech Povodí Odry dosáhly téměř 6,1 miliardy korun
30. října 2024 23:05
OSTRAVA (ČTK) - Škody, které způsobily zářijové povodně na tocích a vodních dílech spravovaných Povodím Odry, dosáhly téměř 6,1 miliardy korun. Jejich odstraňování bude trvat nejméně deset let a bude finančně náročné. Jen letos dá podnik na zabezpečovací práce a opravy vodních děl více než 200 milionů korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková.
(Celý text)
Táborská zoo podala stížnost k Evropské komisi kvůli odstřelu medvědů na Slovensku
30. října 2024 19:56
TÁBOR (ČTK) - Táborská zoologická zahrada podala stížnost k Evropské komisi na Slovensko, podle ní porušuje evropské zákony. Zoo vadí řízený odstřel medvědů. Tato zvířata v Tatrách a okolí napadla v poslední době několik lidí. Evropská komise se bude stížností zabývat, uvedl v tiskové zprávě ředitel táborské zoo Evžen Korec.
(Celý text)
Vláda dnes schválila navýšení kompenzací pro obce s územím pro úložiště
30. října 2024 19:49
(ČTK) - Obce, v nichž je úložiště radioaktivního odpadu nebo bylo vymezeno průzkumné území pro hlubinné úložiště, dostanou vyšší kompenzace. Vláda dnes schválila valorizaci příspěvků z tzv. jaderného účtu o 43,3 procenta. Zohlednila přitom inflaci z posledních pěti let. Vyplývá to z výsledků dnešního jednání vlády. Výše ročního příspěvku je odvozena od velikosti území a objemu uloženého odpadu. Od roku 2015 stát zasaženým obcím vyplatil v souhrnu několik stovek milionů korun.
(Celý text)
Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu pro Novu, reportérka chodila v národním parku mimo cesty
30. října 2024 19:47
(ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) dnes jako nedůvodnou zamítl kasační stížnost televize Nova proti rozhodnutí soudu v Hradci Králové, kterým Nově potvrdil pokutu 120 000 korun za to, že její reportérka chodila v chráněných lokalitách Krkonošského národního parku mimo vyhrazené cesty.
(Celý text)
Konference Vyspělé Česko představí cestu, kudy se má moderní a úspěšná země vydat
30. října 2024 15:33
PRAHA (Ekolist) - 7. listopadu se v Praze na konferenci Vyspělé Česko potkají zástupci byznysu a politici, aby společně s experty z oblastí jako je energetika, inovace nebo dekarbonizace společně zamysleli nad akčními kroky pro českou ekonomiku. Cílem konference je být místem, kde se prodiskutují a následně definují konkrétní kroky, které české ekonomice, stále ještě přešlapující v nastavení ranně transformačních let, pomohou akceptovat a využít výzvy současného světa.
(Celý text)
Správa KRNAP letos v Krkonoších vysadí desítky ovocných stromů tradičních odrůd
30. října 2024 12:13
ČERNÝ DŮL (ČTK) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) letos vysadí podél naučné stezky v Černém Dole na Trutnovsku desítky ovocných stromů tradičních krkonošských odrůd. Jde o pokračování snah Správy KRNAP tyto stromy vracet do krkonošské přírody. Cílem projektu Návrat starých ovocných odrůd do Krkonoš je zvrátit trend, kdy jich v Krkonoších ubývalo. ČTK o tom informoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
(Celý text)
AFP: Kvůli stoupající hladině moří hrozí zánik pobřežního města v Senegalu
30. října 2024 12:05
Bargny (Senegal) (ČTK) - Ndeye Yacine Diengová se zoufale dívá na svůj dům. Kdysi musel působit útulně a prostorně, teď je z něj ruina. Mohou za to neustálé příboje, které ničí rybářskou čtvrť ve městě Bargny nedaleko hlavního senegalského města Dakar. Napsala o tom agentura AFP.
(Celý text)
Pražské vodárny poprvé použily metodu ultrazvuku ke kontrole potrubí
30. října 2024 11:45
PRAHA (ČTK) - Zaměstnanci Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) poprvé v hlavním městě použili novou metodu na kontrolu vodovodní sítě, takzvaný PipeDiver. Zařízení volně plave potrubím na velké vzdálenosti a měří tloušťku stěn potrubí pomocí ultrazvukové technologie.
(Celý text)
Čeští vědci pomáhají v Portugalsku lovit invazní sumce. Největší úlovek měl 228 centimetrů a 91,5 kilogramů
30. října 2024 05:52
(Ekolist) - Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky minulý týden odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké (Silurus glanis), z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg.
(Celý text)
Čeští vědci pomáhají v Portugalsku lovit invazní sumce. Největší úlovek měl 228 centimetrů a 91,5 kilogramů
30. října 2024 05:52
(Ekolist) - Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky minulý týden odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké (Silurus glanis), z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg.
(Celý text)