|
titulní strana > co píší jiní
Demonstranti protestovali v Praze proti kožešinovým farmám
7. listopadu 2016 07:15
PRAHA (ČTK) - Několik set aktivistů, požadujících zákaz kožešinových farem, prošlo včera odpoledne Prahou. Na sobě měli kostýmy zvířat, která podle nich žijí v nevyhovujících podmínkách. O novele zákona na ochranu zvířat proti týrání, která by možnost podnikání v tomto oboru zakázala, by měli v prvním čtení jednat zákonodárci v úterý. Chovatelé norků a lišek novelu odmítli.
Přírodu v bývalých vojenských územích budou chránit divocí koně, terénní auta a vojenská technika
PRAHA (Ekolist) - Bývalá vojenská území jsou svým významem srovnatelné s nejcennějšími českými chráněnými územími. Po odchodu armády však vojenské újezdy pomalu zarůstají a vytrácí se jejích přírodní hodnota. Tato území vyžadují pro udržení své biologické rozmanitosti dynamickou mozaiku krajiny. Ta v minulosti vznikla díky aktivní činnosti armády při výcviku. V dnešních podmínkách, kdy armáda z těchto území odešla, je třeba nahradit tento způsob jinými přístupy. Třeba divokými koňmi či terénní nebo těžkou technikou.
Jak nejlépe zasadit strom, aby zdárně rostl dlouhá léta
PRAHA (Ekolist) - Z hlediska počasí máte právě teď dobrou příležitost pustit se do sázení stromů. Zahradníci doporučují sázet stromy na podzim či na jaře. Prakticky kdykoli mezi říjnem a březnem, pokud nemrzne. V chladnějším počasí stromy lépe zakoření a není tak velké riziko, že uschnou.
Města v Karlovarském kraji nabízejí lidem kompostéry na bioodpad
K. VARY (ČTK) - Města v Karlovarském nabízejí obyvatelům možnost dlouhodobé bezplatné zápůjčky kompostérů na bioodpad ze zahrádek. Velký zájem je o ně například v Ostrově, kde už si lidé rozebrali 490 kompostérů. Získat kompostér budou moci lidé od jara příštího roku i v Chebu. Kompostéry pomáhají městům snižovat množství komunálního odpadu, který za peníze z jejich rozpočtů končí na skládkách.
Příští rok se začne rekultivovat další část žabčické pískovny
BRNO (ČTK) - Těžařská společnost Písek Žabčice, která je členem koncernu Zepiko, se chystá zahájit pátou etapu rekultivace pískovny u Žabčic na Brněnsku. Jde o plochu 74 hektarů, která je zatím vytěžená jen zčásti a ukončení kompletní rekultivace se předpokládá až v roce 2049. Po mnohaleté těžbě se v předchozích čtyřech etapách podařilo zrekultivovat 80 procent vytěženého území, vyplývá z dokumentu na Informačním portálu EIA.
Volkswagen může v EU opravit dalších 2,6 milionu naftových vozů
FRANKFURT NAD MOHANEM (ČTK) - Německý úřad pro motorová vozidla (KBA) dal automobilce Volkswagen svolení k technickým úpravám dalších zhruba 2,6 milionu automobilů s naftovým motorem, které byly vybaveny softwarem, jenž umožňuje manipulovat s testy emisí. Jde o menší automobily s motorem o objemu 1,6 litru a souhlas KBA platí pro celou Evropu, sdělil dnes Volkswagen.
Hutě Pilsen Steel dostaly od ČIŽP další pokutu 100.000 Kč
PLZEŇ (ČTK) - Pokutu 100.000 korun za nadměrné vypouštění prašných částic z elektroocelárny vyměřili inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) plzeňské firmě Pilsen Steel. Pokutu dostaly plzeňské hutě za provozování elektrických obloukových pecí a pálicího zařízení v rozporu s platným integrovaným povolením. ČTK to dnes řekla Jana Jandová z ČIŽP. Není to první pokuta, kterou inspekce firmě uložila, loni jí dala dvě pokuty za čtvrt milionu korun. Reakci společnosti ČTK zjišťuje.
Rybáři vypustili do Bíliny tisíce ryb, mezi nimi i cejna
LITVÍNOV (ČTK) - Voda v řece Bílině ožila dalšími tisíci říčních ryb. Vysadili je rybáři společně s dětmi. Kromě plotic a okounů letos poprvé vypustili také cejna velkého. Zarybňování Bíliny, která bývala označována za nejšpinavější řeku v Česku, trvá už šest let.
Soutěž Pro vodu ocení chytrá řešení, v minulosti vyhrála "chytrá" sprcha
PRAHA (Ekolist) - Nadace Partnerství vyhlásila soutěž Pro vodu pro lidi do 30 let, zaměřenou na chytrá řešení nakládání s vodou. Pokud víte, jak si poradit například se zbytečným zasněžováním sjezdovky pitnou vodou, návrhem kořenové čistírny odpadních vod pro malou obec, zvýšeným množstvím arsenu ve vodě nebo s využitím dešťové vody ve školní budově, pak své soutěžní řešení můžete do 31. ledna 2017 zadat
na webu www.soutezprovodu.cz. Autoři nejlepších projektů získají odměny ve výši 30, 20 a 10 tisíc korun.
Kromě koní a zubrů se v Milovické rezervaci daří i vzácným korýšům listonohům letním
PRAHA (Ekolist) - Vědci objevili v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice další vzácný druh korýše. Zatímco v létě našli ve vysychavých tůních žábronožku letní, na podzim spolu s ní objevili také listonohy letní. Kriticky ohrožený druh se nachází na pastvině se zubry a divokými koňmi u Benátek nad Jizerou. Informoval o tom Dalibor Dostál z České krajiny.
Pražští ibisové jsou zpátky ve voliéře, ze které na jaře ulétli
PRAHA (ČTK) - Ibisové, kteří letos na jaře ulétli z pražské zoo a s pomocí veřejnosti byli během necelých dvou týdnů pochytáni, se dnes dopoledne vrátili do své původní zrekonstruované voliéry. Ptáci se v březnu dostali z voliéry dírami v ochranné síti, která nevydržela tíhu mokrého sněhu. Polyamidová síť voliéry byla při opravě vyměněna za pletivo z nerezové oceli. Informovala o tom Hana Matoušů z tiskového oddělení pražské zoologické zahrady.
Do soutěže Alej roku 2016 je přihlášeno 53 alejí. Vyhrát může jen jedna
PRAHA (Ekolist) - Najdete je po celém Česku v lichotivých podzimních kulisách zbarveného a zpola opadaného listí. 53 alejí nominovaných v anketě Alej roku 2016. Rostou ve všech krajích, a i když se v některých sešlo i sedm nominací, zatímco v jiných jediná, může nyní zvítězit jen jediná. Záleží jen na hlasech, které mohou lidé poslat své favoritce na stránkách www.alejroku.cz. Hlasování začalo na začátku listopadu a končí se závěrem roku. Na začátku ledna pak bude vyhlášena Alej roku 2016.
Dnes vstoupila v platnost klimatická dohoda z Paříže
PRAHA (Ekolist) - Po necelém roce od přijetí smlouvy na jednání států OSN v Paříži vstupuje zítra 4. listopadu 2016 oficiálně v platnost mezinárodní klimatická dohoda. Podle ministerstva životního prostředí jde nesporně o veliký úspěch i rekordně krátkou dobu mezi schválením dohody na jednání konference OSN a vstupem samotné dohody v platnost. Před 30 dny totiž byly naplněny podmínky pro vstup v platnost této smlouvy, poté co ji ratifikovalo 55 smluvních stran Rámcové úmluvy OSN, jejichž souhrnný podíl na globálních emisích skleníkových plynů dosahoval 55 %. Od naplnění těchto podmínek dnes uplyne měsíc a smlouva tak vstoupí v platnost.
Německo nakonec nejspíš zpoplatní dálnice i pro osobní auta
PRAHA (ČTK) - Čeští řidiči osobních aut by se měli připravit na to, že budou v dohledné době muset platit za jízdu na německých dálnicích. O jejich zpoplatnění Německo usiluje už delší čas, nyní se ale podle serveru Spiegel Online blíží dohodě s Evropskou komisí, která původní návrh Berlína kritizovala.
Někteří lidé z Kaňku u Kutné Hory zvažují žalobu kvůli arzenu
KUTNÁ HORA (ČTK) - Někteří lidé z kutnohorské místní části Kaňk zvažují podle starosty Martina Starého (Kutnohorská změna) žalobu kvůli arzenu. Údajně je při pořizování nemovitostí o jeho výskytu nikdo neinformoval a oni se cítí být ohroženi na zdraví a nemohou využívat své domy, jak by si přáli. Nejvíc by uvítali, kdyby jejich domy vykoupil stát, protože jde podle nich o zmařenou investici. Stěžovatelé se obrátili na radnici, ta jim ale nemůže nijak pomoci, řekl včera Starý novinářům.
Hlavní body klimatické dohody z Paříže
NEW YORK (ČTK) - Hlavní body mezinárodní klimatické dohody, která vzešla z loňské klimatické konference v Paříži a která dnes vstupuje v platnost:
Děčín se zeptá lidí, co chtějí mít v lesoparku Bažantnice
DĚČÍN (ČTK) - Děčínská radnice chystá první setkání s obyvateli na téma revitalizace lesoparku Bažantnice. K jeho nové podobě se jako první budou moci vyjádřit rodiče malých dětí a to už 14. listopadu. Informovala o tom mluvčí města Markéta Lakomá. Na opravy v areálu chce město získat dotaci 25 milionů korun.
Tanky v přírodní památce Na Plachtě budí rozpaky. Přírodě však pomáhají
PRAHA (Ekolist) - Přírodní památka Na Plachtě je cenná coby bezlesé území. Minulý víkend se přírodní památkou projížděly tanky. V některých lidech může přítomnost těžké techniky v chráněném území budit rozpaky či pohoršení. Místní příroda tanky ale potřebuje.
Češi loni vytřídili o 92 tisíc tun bioodpadu více než v roce 2014
PRAHA (Ekolist) - Od loňského roku mají obce povinnost zajistit pro občany oddělený sběr bioodpadu. Díky ní Češi loni vytřídili o 92 tisíc tun bioodpadu více než v roce 2014. V roce 2015 pak pokleslo množství komunálních odpadů ukládaných na skládky, těch oproti roku 2014 ubylo o 71,2 tisíce tun. Vyplývá to ze souhrnných dat produkce odpadů, která pro MŽP vyhodnocuje Cenia.
Zítra začne platit klimatická dohoda z Paříže
PRAHA (Ekolist) -
Český parlament se na první čtení klimatické dohody teprve chystá. Po něm ji musí ještě ratifikovat prezident Miloš Zeman. Na zítřejší globální vstup dohody v platnost to však nemá vliv. Zítra uplyne lhůta třiceti dnů od splnění podmínek platnosti. Dohodu totiž již ratifikovaly USA, Čína či Indie a také několik evropských států, např. Francie, Německo, Maďarko, Slovensko či Polsko, a Evropský parlament. Celkem 87 států vypouštějících téměř 62 % globálních emisí.
Zítra začne platit klimatická dohoda z Paříže
PRAHA (Ekolist) -
Český parlament se na první čtení klimatické dohody teprve chystá. Po něm ji musí ještě ratifikovat prezident Miloš Zeman. Na zítřejší globální vstup dohody v platnost to však nemá vliv. Zítra uplyne lhůta třiceti dnů od splnění podmínek platnosti. Dohodu totiž již ratifikovaly USA, Čína či Indie a také několik evropských států, např. Francie, Německo, Maďarko, Slovensko či Polsko, a Evropský parlament. Celkem 87 států vypouštějících téměř 62 % globálních emisí.
|
Další články:
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00
3. července 2025 13:22
3. července 2025 05:00
|
BRNO (ČTK) - Vědci z Masarykovy univerzity (MU) při dlouhodobém výzkumu islandské přírody objevili čtyři druhy trpasličích suchozemských plžů původem z Evropy. Tyto druhy zatím na Islandu žádné průzkumy neobjevily.
(Celý text)
Na nejvyšší německé hoře budou dva kříže, hlavně kvůli nezodpovědným turistům
5. července 2025 00:48
(ČTK) - Na nejvyšší německé hoře, alpském vrcholku Zugspitze, budou napříště místo jednoho hned dva vrcholové kříže. Správci lanovky, která na horu vysokou 2962 metrů nad mořem vede, se jej rozhodli vztyčit, aby zvýšili bezpečnost turistů. Někteří z nich se totiž do složitého terénu, kterým vede cesta k původnímu kříži, vydávají špatně vybavení a riskují zdraví i život.
(Celý text)
České Budějovice zřídily první přívoz pro pěší a cyklisty ve městě
5. července 2025 00:40
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - České Budějovice zřídily první přívoz pro cyklisty a pěší ve městě. Převeze zájemce přes Vltavu v Českém Vrbném. Na obou stranách řeky vedou cyklostezky, ale na pravém břehu bude její část kvůli stavbě severního silničního obchvatu uzavřena. Proto se radnice rozhodla propojit oba břehy pomocí přívozu. Novinářům to řekla primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS).
(Celý text)
Při prevenci a léčbě cukrovky by mohl pomoct doplněk stravy z listí jabloní
5. července 2025 00:39
BRNO (ČTK) - Využití listů jabloní při prevenci a léčbě cukrovky zkoumají brněnští vědci spolu s Výzkumným a šlechtitelským ústavem ovocnářským Holovousy. Dosavadní experimenty ukazují na potenciál látky florizin, která se v jabloních nachází. Vzhledem k faktu, že listí je odpadní produkt, nabízí se využití přírodního zdroje jakožto levného výrobního materiálu do potravních doplňků a jiných produktů. ČTK to řekl vedoucí výzkumu Petr Ryšávka, jehož tým preparát vyvíjí.
(Celý text)
S poptávkovou dopravou se lidé v Jablonci nad Nisou dostanou i tam, kam MHD nejezdí
5. července 2025 00:39
JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Díky poptávkové dopravě se od července lidé v Jablonci nad Nisou dostanou i do míst, kam autobusy městské hromadné dopravy nejezdí. Městská společnost Jablonecká dopravní pro ni pořídila sedmimístný elektrobus vybavený i pro přepravu kočárků nebo vozíčkářů. Zatím je jeden, v budoucnu by měly být tři, další chce městská společnost pořídit v příštím roce, řekl ředitel Jablonecké dopravní Luboš Wejnar. Pro město je doprava zhruba o třetinu levnější než MHD.
(Celý text)
Středočeský kraj zvýší ochranu vzácných druhů na 45 hektarech lesů u Želivky
5. července 2025 00:35
PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj zvýší ochranu na 45 hektarech nedaleko národní přírodní památky Hadce u Želivky. Území převážně lesních porostů severně od obce Bernartice na Benešovsku je domovem řady vzácných druhů rostlin. Radní kraje schválili smlouvu o ochraně lokality s vlastníkem pozemků, kterým je státní podnik Lesy České republiky, informoval mluvčí hejtmanství Michal Rapco.
(Celý text)
Ve Švýcarsku odtál led a sníh nahromaděný v zimě. Je to o týdny dřív než obvykle
4. července 2025 20:51
(ČTK) - Sníh a led, který se přes zimu naakumuloval ve švýcarských Alpách, odtál. Informovala o tom podle agentury AFP glaciologická síť GLAMOS, která sleduje ubývání ledovců v nejvyšším evropském pohoří. Upozorňuje, že dříve tento okamžik označovaný jako "den mizení ledovců" přišel jen v roce 2022.
(Celý text)
Úhyn ryb v Dyji pod Novými Mlýny vyšetřují břeclavští kriminalisté
4. července 2025 20:42
(ČTK) - Úhyn ryb v Dyji pod nádrží Nové Mlýny ze začátku tohoto týdne vyšetřují břeclavští kriminalisté. Zadali zpracování znaleckých posudků a zjišťují, zda asi 30 tun ryb uhynulo kvůli konkrétní chybě některé instituce. Na webu o tom informoval policejní mluvčí Bohumil Malášek.
(Celý text)
Soud v Německu dočasně zastavil řízení s bývalým šéfem Volkswagenu Winterkornem
4. července 2025 20:40
(ČTK) - Soud v Německu dočasně zastavil trestní řízení vedené proti bývalému šéfovi koncernu Volkswagen Martinu Winterkornovi. Zdůvodnil to jeho dlouhodobou nemocí, kvůli které není teď schopen účastnit se jednání. Osmasedmdesátiletý Winterkorn čelí obžalobě z podvodu v souvislosti s rozsáhlým emisním skandálem známým jako dieselgate.
(Celý text)
NP Šumava zavřel rozhlednu u Soumarského rašeliniště, byla ve špatném stavu
4. července 2025 20:19
(ČTK) - Šumavský národní park musel zavřít rozhlednu u Soumarského rašeliniště u Volar na Prachticku. Důvodem je její špatný stav. Uzavření rozhledny nařídil statik kvůli hnijícím sloupům, vzpěrám a pilotům. Park vybuduje novou rozhlednu, informoval mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák. Termín stavby ani její náklady zatím podle něj jasné nejsou.
(Celý text)
Síkela se v dopise šéfce Evropské komise postavil proti klimatickým plánům
4. července 2025 11:42
(ČTK) - Český eurokomisař Jozef Síkela se v dopise zaslaném předsedkyni Evropské komise (EK) Ursule von der Leyenové postavil proti klimatickým plánům, které ve středu EK představila. Napsal to německý časopis Der Spiegel, který má dopis k dispozici.
(Celý text)
Havlíček: Požadavky vlády na změnu obchodování s povolenkami jsou nedostačující
4. července 2025 11:40
PRAHA (ČTK) - Požadavky vlády na změnu obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov (ETS 2) jsou absolutně nedostačující, snaží se dělat kosmetická opatření. Na dotaz ČTK to řekl první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Systém emisních povolenek podle něj potřebuje zásadní změny.
(Celý text)
Jihomoravští hasiči zasahovali v červnu u 50 požárů v přírodě, což je nadprůměr
4. července 2025 11:38
(ČTK) - Jihomoravští hasiči evidují za červen nadprůměrný počet požárů v přírodě. Zasahovali u 50, z toho v 15 případech vzplál les. Pětiletý průměr je 27 požárů porostů, z toho šest v lesích. Sezona požárů v přírodním prostředí však teprve začíná a hasiči se na ni připravují. Při specializovaném výcviku se zaměřili na praktické dovednosti v náročném terénu, uvedli dnes na svém webu.
Na Střimické výsypce se otevřel největší ptačí park
4. července 2025 05:52
PRAHA (Ekolist) - Česká společnost ornitologická (ČSO) slavnostně otevřela ptačí park Střimická výsypka a nový návštěvnický okruh. Park je již sedmým, a se svou rozlohou 251 hektarů i největším. Nachází se na území zaniklé obce Střimice v Ústeckém kraji, která byla v padesátých letech zcela zničena kvůli těžbě hnědého uhlí. Výsypka prošla v minulosti rekultivací, ale bez ohledu na přírodu a původní biotopy. ČSO tu postupně obnovuje druhově bohaté lesy, louky i ovocný sad a vytváří pestrou krajinu, kde najde útočiště množství ptáků i dalších živočichů, včetně ikony ptačího parku – dudka chocholatého.
(Celý text)
FAMU otevírá nové kurzy a předměty zaměřené na udržitelnost
4. července 2025 04:31
PRAHA (Ekolist) - Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze (FAMU) spouští na podzim 2025 pilotní ročník bezplatných kurzů celoživotního vzdělávání, které se zaměřují na environmentální udržitelnost v audiovizuální tvorbě. Environmentální udržitelnosti a společenské odpovědnosti se budou od zimního semestru věnovat také nové předměty nabízené v rámci studia FAMU.
(Celý text)
MŽP rozdělí na zachytávání dešťové vody či zelené střechy 930 milionů korun
4. července 2025 02:13
PRAHA (ČTK) - Na rozvoj veřejné zeleně, hospodaření s dešťovou vodou či na ochranu hospodářských zvířat před útoky vlků, rysů a dalších chráněných druhů poskytne ministerstvo životního prostředí (MŽP) a Státní fond životního prostředí ČR evropské dotace ve výši 930 milionů korun. Podporu mohou získat jak obce a kraje, tak i podnikatelé nebo zemědělci, a to například na vsakování či retenci dešťové vody, na zelené střechy, na budování ohradníků či na zakládání a obnovu parků a alejí. Žádosti mohou podávat od 16. července 2025.
(Celý text)
Ministerstvo: Erozně ohrožená půda bude nově rozdělená do 3 kategorií podle míry ohrožení
4. července 2025 01:58
(ČTK) - Erozně ohrožená půda bude v ČR nově rozdělená do tří kategorií podle míry ohrožení, a to na silně ohroženou a mírně ohroženou s vysokým a nízkým rizikem. Aby mohli zemědělci zakládat porosty na půdě prvních dvou kategorií, musí použít alespoň jednu půdoochrannou technologii z nově zveřejněné metodické příručky ministerstva zemědělství (MZe).
(Celý text)
EU podpořila 34 energetických projektů, Česko obdrželo 1,05 miliardy eur
4. července 2025 01:33
(ČTK) - Evropská komise a Evropská investiční banka oznámily, že z Modernizačního fondu bylo vyplaceno 3,66 miliardy eur (90,3 miliardy Kč) na podporu 34 projektů souvisejících s energetikou v devíti členských státech EU. Jedním z příjemců plateb je i Česko, které získalo 1,05 miliardy eur (25,9 miliardy Kč). Jednotlivé projekty se zaměřují na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, využívání a zavádění obnovitelných zdrojů energie, modernizaci energetických sítí a energetickou účinnost.
(Celý text)
Rybáři odklidili uhynulé ryby z Dyje u Bulhar. Do kafilerie jich odvezli 30 tun
3. července 2025 21:31
(ČTK) - Rybáři dosud z řeky Dyje u Bulhar na Břeclavsku odklidili zhruba 30 tun uhynulých ryb. Řeku pod novomlýnskými nádržemi čistili spolu s dobrovolníky od pondělí, dnes jsou už práce téměř hotové. Některé mrtvé kusy však v řece zůstaly. Vylovit je lze s ohledem na konzistenci stěží.
(Celý text)
Etiopie dokončila stavbu přehrady a elektrárny na Nilu, řekl premiér Abiy Ahmed
3. července 2025 20:46
(ČTK) - Etiopie dokončila stavbu vodní elektrárny a přehrady na Modrém Nilu, oznámil podle agentury AFP premiér Abiy Ahmed. Vláda plánuje slavnostní otevření v září. Projekt ale vyvolává od samého začátku znepokojení u Egypta a Súdánu, které se obávají, že přehrada bude mít devastující dopady na zásoby vody na jejich území.
(Celý text)
Etiopie dokončila stavbu přehrady a elektrárny na Nilu, řekl premiér Abiy Ahmed
3. července 2025 20:46
(ČTK) - Etiopie dokončila stavbu vodní elektrárny a přehrady na Modrém Nilu, oznámil podle agentury AFP premiér Abiy Ahmed. Vláda plánuje slavnostní otevření v září. Projekt ale vyvolává od samého začátku znepokojení u Egypta a Súdánu, které se obávají, že přehrada bude mít devastující dopady na zásoby vody na jejich území.
(Celý text)