titulní strana > co píší jiní
Na Chebsku zkoumají vědci výskyt vzácného hmyzožravce bělozubky tmavé
28. září 2024 01:53

CHEB (ČTK) - Vědci budou opět intenzivně monitorovat výskyt bělozubky tmavé. Malý hmyzožravec se na Chebsku v posledních dvou letech postupně rozšířil. Vědci díky spolupráci s místními obyvateli získávají cenné poznatky o jeho životě, informovala ČTK vědkyně z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd Alena Fornůsková.
(Celý text)

Filmaři a televizní tvůrci chtějí být šetrnější k životnímu prostředí
28. září 2024 01:26

BRNO (ČTK) - Zástupci českého audiovizuálního průmyslu včera v Brně podepsali memorandum o založení České platformy pro udržitelnou audiovizi. Bude sloužit jako centrum pro otázky udržitelnosti tohoto odvětví v ČR, uvedl předseda Asociace producentů v audiovizi (APA) Vratislav Šlajer. Cílem je minimalizovat environmentální dopad při výrobě filmů a dalších audiovizuálních děl. Mezi principy udržitelného natáčení patří využívání elektřiny ze sítě, nikoli z agregátů, či omezování využívání letecké dopravy.
(Celý text)

Krajinu na Chomutovsku nově chrání přírodní park Střední Krušnohoří
28. září 2024 00:52

CHOMUTOV (ČTK) - Krajinu mezi Prunéřovským potokem a řekou Chomutovkou nově chrání přírodní park Střední Krušnohoří. S jeho zřízením souhlasily všechny dotčené obce. Území je podle odborníků cenné pro řadu přírodních útvarů, které doplňují stavby vytvořené člověkem. Park vyhlásil Ústecký kraj, informovala mluvčí hejtmanství Magdalena Fraňková.
(Celý text)

Strašice na okraji CHKO Brdy se za deset let rozrostly o pětinu na 3000 obyvatel
28. září 2024 00:38

(ČTK) - Ve Strašicích na Rokycansku na okraji Chráněné krajinné oblasti Brdy přibyla za deset let pětina obyvatel. Dnes jich tam žije téměř 3000 a chtějí se tam stěhovat další lidé z Plzně i Prahy, kam dojedou do práce díky blízkosti dálnice D5 za 35 minut. O 17 parcel v nové bytové zóně byla poptávka trojnásobná. Kvůli stěhování nových obyvatel musí obec příští rok rozšířit čistírnu odpadních vod za 22 milionů korun. ČTK to řekl starosta Jiří Hahner (ODS). Zájem veřejnosti o CHKO Brdy, která byla zpřístupněna v lednu 2016, je každý rok větší.
(Celý text)

Vedra ani silné deště vinaře od plánování ledového vína neodradily
28. září 2024 00:20

(ČTK) - Navzdory obavám z plísně, která hrozí po deštích z poloviny září, nechávají někteří vinaři část hroznů viset ve vinohradech, aby je mohli posbírat až teplota klesne pod sedm stupňů pod nulou a vylisovat z nich ledové víno. ČTK to zjistila u vinařů, kteří se výrobě ledového vína věnují.
(Celý text)

Čínská zoologická zahrada vydávala pomalované psy čau-čau za pandy
28. září 2024 00:14

(ČTK) - Čínská zoologická zahrada v Šan-weji v jihovýchodní provincii Kuang-tung návštěvníkům ukazovala falešné pandy. Brzy se totiž ukázalo, že namísto oblíbených medvědovitých šelem se ve výběhu nacházejí odpovídajícím černobílým způsobem nabarvení psi huňatého plemene čau-čau, informuje CNN.
(Celý text)

Pardubice dokončují obnovu arboreta na Dukle, doplňují chybějící stromy
28. září 2024 00:10

PARDUBICE (ČTK) - Město Pardubice dokončuje obnovu arboreta na sídlišti Dukla. Doplňuje chybějící stromy, které tam patřily podle evropského projektu. Upozorňovali na to delší dobu aktivisté. ČTK to řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO). První stromy tam byly vysazené v 50. letech, hotové bylo před 30 lety. Nacházejí se tam vzácné druhy stromů.
(Celý text)

Prezidentská kancelář dostane letos 15 milionů korun na obnovu lesa v Lánech
27. září 2024 23:37

PRAHA (ČTK) - Kancelář prezidenta republiky dostane letos navíc zhruba 14,9 milionu korun pro Lesní správu Lány. Peníze jsou určeny na obnovu a zajištění lesa v lánské oboře. Převedeny budou z peněz Národního plánu obnovy v rozpočtu ministrstva zemědělství.
(Celý text)

Ministerstva: Zemědělci získají víc možností pro splnění neprodukčních ploch
27. září 2024 18:15

(ČTK) - Zemědělci budou mít nově více možností, jak vyčlenit ze zemědělské půdy pět procent neprodukčních ploch pro získání takzvané ekoplatby. Nově bude možné využít například úhory, nektarodárné biopásy, dusík vázající plodiny, ale také krajinné prvky. Ve společné tiskové zprávě o tom informovala ministerstva zemědělství (MZe) a životního prostředí (MŽP). Změny musí schválit Evropská komise.
(Celý text)

V Sasku zaznamenali poprvé výskyt invazního druhu komára tygrovaného
27. září 2024 18:04

(ČTK) - V Sasku zaznamenali poprvé výskyt invazního druhu komára tygrovaného, který přenáší na člověka viry horečky dengue a chikungunya, žluté zimnice či ziky. Informovalo o tom dnes místní ministerstvo sociálních věcí, které má na starosti i zdravotnictví. V Česku výskyt tohoto druhu komára odborníci pozorují na jižní Moravě už od roku 2012, později ho zaznamenali i v jižních a středních Čechách. U severních hranic Česka byla jeho přítomnost nyní potvrzena poprvé; v Polsku totiž výskyt komára tygrovaného prokázán nebyl.
(Celý text)

V Krnově začal fungovat obří drtič, pomůže likvidovat povodňový odpad
27. září 2024 18:02

KRNOV (ČTK) - V Krnově na Bruntálsku začal fungovat obří drtič. Bude pomáhat likvidovat povodňový odpad. Stroj dorazil z Německa, městu jej na čtyři týdny zapůjčila společnost Husmann, která vyrábí stroje na zpracování odpadu. ČTK to dnes řekla mluvčí krnovské radnice Dita Círová.
(Celý text)

Česká komora architektů zveřejnila seznam architektů, kteří pro bono nabízející pomoc lidem postiženým povodní
27. září 2024 12:45

PRAHA (Ekolist) - Česká komora architektů si jako profesní organizace architektů, krajinářských architektů a urbanistů uvědomuje svou roli při udržitelné obnově vystavěného prostředí zasaženého letošní povodní. Jako lidé zároveň cítíme osobní potřebu pomoci svými odbornými znalostmi a zkušenostmi všude tam, kde bude potřeba. Na webu komory je zveřejněn seznam architektů a architektonických kanceláří, které bezplatně nebo za výrazně zvýhodněných podmínek nabízejí pomoc lidem v zasažených regionech.
(Celý text)

Kupka chce v EU prosadit revizi zákazu spalovacích motorů již příští rok
27. září 2024 12:29

PRAHA (ČTK) - Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) chce navrhnout dřívější přezkum dopadů zákazu prodeje nových aut se spalovacími motory v EU. Namísto původně plánovaného roku 2026 by se opatření mělo revidovat již v příštím roce. Důvodem je snaha o udržení konkurenceschopnosti evropského automobilového průmyslu, zachování pracovních míst a zajištění dostupnosti dopravy.
(Celý text)

NSS: Úřad nechyboval, když aktivistům neumožnil zablokovat magistrálu v Praze
27. září 2024 12:14

PRAHA (ČTK) - Pražský magistrát neporušil práva aktivistů, když jim nedovolil zablokovat magistrálu před Národním muzeem, potvrdil Nejvyšší správní soud (NSS). Blokáda by znamenala intenzivní zásah do práv a svobod ostatních účastníků silničního provozu, navíc by přinesla riziko, že neprojedou sanitky nebo hasiči. "Výkon shromažďovacího práva není absolutní a v odůvodněných případech jej lze v souladu s platnými právními předpisy omezit," stojí v rozhodnutí NSS, které je dostupné na úřední desce.
(Celý text)

Společnost Norma upravila podobu prodejny poblíž Panské skály, odpůrcům to nestačí
27. září 2024 12:10

PRAHA (ČTK) - Společnost Norma upravila podobu prodejny potravin, kterou chce postavit na dohled oblíbeného cíle turistů - Panské skály v Kamenickém Šenově. Oproti standardizovaným prodejnám bude nižší i méně barevně výrazná, uvedl při veřejném představení projektu vedoucí expanze Normy Michal Schwarzkopf. Odpůrcům, kteří na prezentaci do kina v Šenově přišli, to ale nestačilo. Obavy mají z narušení krajinného rázu a vadí jim třeba i to, že prodejna nebude mít sedlovou střechu, jak je to u jiných staveb v jejím okolí obvyklé.
(Celý text)

Výběr Ekolistu: co si nenechat ujít na Ekofilmu
27. září 2024 10:13

PRAHA (Ekolist) - Příští týden začne filmový festival Ekofilm. Co si nenechat ujít na letošním ročníku? Vezmeme to odzadu, totiž od akcí, které nejsou přímo filmové.
(Celý text)

Jaký byl rok 2023 co do poškození lesů kůrovcem?
27. září 2024 05:31

PRAHA (Ekolist) - Příhodný průběh povětrnostních podmínek posledních let v příznivém souběhu s dalšími faktory významně ztlumil trvající gradaci lýkožroutů. Lesníci třetí rok po sobě evidovali pokles kalamitních těžeb po předchozích osmi letech permanentního nárůstu. Kůrovcovou kalamitou je již však postiženo prakticky celé území Česka. Proto vzhledem ke stále obrovským počtům kůrovců v lesích a k nevyzpytatelnosti vývoje počasích v příštích letech nelze ještě hovořit o opětovném získání úplné kontroly nad populacemi kůrovců.
(Celý text)

Mladí lidé denně vyplýtvají asi 43,4 gramu potravin, ukázaly rozbory popelnic
27. září 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Průzkum Mendelovy univerzity v Brně a Vysoké školy ekonomické v Praze zaměřený na plýtvání potravin u lidí narozených v letech 1995 až 2010, tzv. generace Z, má za sebou první rok. Rozbory popelnic univerzitních kolejí ukázaly, že mladí lidé denně vyplýtvají v průměru 43,4 gramu potravin na osobu. Další součástí průzkumu byla deníková šetření, do kterých se zapojili lidé z generace Z žijící nejen na kolejích, ale také sami nebo s rodinou. Z deníků vyplynulo, že tato skupina mladých denně vyplýtvá 30 gramů na osobu. Důvodem plýtvání je zejména špatné plánování při nákupu a přípravě jídla, řekly novinářům vědkyně.
(Celý text)

Čeští ochránci přírody pomohou ukrajinským kolegům s úpravou legislativy podle EU
27. září 2024 01:15

(ČTK) - Čeští ochránci přírody pomohou ukrajinským kolegům s úpravami jejich legislativy, aby v oblasti ochrany přírody odpovídala EU. Projekt Ochrana přírodního dědictví pro život na Ukrajině připraví podmínky pro ochranná opatření, která musí cenné přírodní a ptačí lokality na Ukrajině splnit, aby byly zařazené do evropské sítě Natura 2000. Týdenní studijní cestu absolvuje přes 20 ukrajinských ochránců přírody v CHKO Brdy, Křivoklátsko a České středohoří, řekla ČTK Karolína Šůlová, mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), která projekt koordinuje.
(Celý text)

Botswana po nevyřešeném sporu s Německem hrozí zabitím 20 000 slonů
27. září 2024 01:03

GABORONE (ČTK) - Botswanský prezident Mokgweetsi Masisi chce nechat odstřelit 20 000 přemnožených slonů způsobujících škody na majetku a ztráty na životech. Vygradoval tak spor s Německem, které jakožto největší dovozce loveckých trofejí z těchto zvířat v Evropské unii zvažuje zpřísnit jejich import. Tím by podstatně klesly příjmy jihoafrického státu, napsal deník Die Welt.
(Celý text)

Botswana po nevyřešeném sporu s Německem hrozí zabitím 20 000 slonů
27. září 2024 01:03

GABORONE (ČTK) - Botswanský prezident Mokgweetsi Masisi chce nechat odstřelit 20 000 přemnožených slonů způsobujících škody na majetku a ztráty na životech. Vygradoval tak spor s Německem, které jakožto největší dovozce loveckých trofejí z těchto zvířat v Evropské unii zvažuje zpřísnit jejich import. Tím by podstatně klesly příjmy jihoafrického státu, napsal deník Die Welt.
(Celý text)

Další články:
20. července 2025 06:00
18. července 2025 06:02
17. července 2025 04:57
16. července 2025 06:10
14. července 2025 06:00

Online diskuse
Italští ochránci práv zvířat chtějí zakázat prodej a vaření živých desetinožců
19. července 2025 20:15

(ČTK) - Italští ochránci práv zvířat chtějí dosáhnout zákazu prodeje a vaření živých desetinožců, mezi které patří například krabi, raci či langusty. Vytvořili kvůli tomu koalici, která má tohoto cíle dosáhnout, informovala agentura ANSA. Po zákonodárcích chtějí, aby desetinožci měli podobný status jako savci či ptáci.
(Celý text)

V Japonsku převezli půdu z Fukušimy před sídlo premiéra, chtějí rozptýlit obavy
19. července 2025 20:02

(ČTK) - Japonské úřady dnes převezli zeminu z blízkosti jaderné elektrárny v prefektuře Fukušima před sídlo premiéra v centru Tokia, napsala agentura Kjódó s odvoláním na ministerstvo životního prostředí. Vláda se tak snaží rozptýlit obavy z používání této půdy. Je to první její takové využití mimo prefekturu, kde v roce 2011 přírodní katastrofa jaderné zařízení poničila.
(Celý text)

Na lístky na Edmundovu soutěsku v Hřensku čekali lidé z různých koutů světa
19. července 2025 20:01

HŘENSKO (ČTK) - Frontu na lístky na Edmundovu soutěsku v Hřensku na Děčínsku, která se dnes otevřela poprvé od požáru v roce 2022, čekali lidé z různých koutů světa. Kromě turistů z celé ČR se v řadě objevili Němci, Poláci, Španělé či Indové. První ve frontě byla Natálie Fialová, která dorazila se svou příbuznou už v 06:00. Čekání se podle ní vyplatilo. V soutěsce provozuje obec plavbu na lodičkách. Zatím je přístupná v omezeném režimu pro několik desítek lidí denně. Na některé výletníky se tak nedostalo a byli zklamaní, zjistila na místě ČTK.
(Celý text)

V Zoo Praha lidé tento víkend ochutnávají hmyzí speciality
19. července 2025 19:53

PRAHA (ČTK) - Návštěvníci pražské zoologické zahrady mohou dnes a v neděli ochutnat různé netradiční pokrmy z hmyzu. Součástí víkendu hmyzožravců jsou i komentovaná krmení hmyzožravých zvířat. Oblíbená akce má za cíl lidem představit hmyzožravá zvířata, ale také ukázat hmyz jako alternativní stravu. Ochutnávky hmyzích specialit jsou zahrnuty v ceně vstupného.
(Celý text)

V Mělníku vzniká loď se zařízením spalujícím odpad, poslouží v zahraničí
19. července 2025 02:20

MĚLNÍK (ČTK) - V Mělníku vzniká loď se zařízením využívajícím odpad ze zdravotnictví k výrobě energie. Sloužit má v zahraničí, hotová by mělo být na konci letošního roku. Neobvyklé plavidlo v mělnických docích vyrábí společnost PDI, informoval ČTK mluvčí mělnické radnice Jan Denemark Nováček.
(Celý text)

Veřejnost může hlasovat pro Park čtvrtstoletí, na výběr je z 22 možností
19. července 2025 01:28

(ČTK) - Veřejnost může hlasovat pro Park čtvrtstoletí, na výběr je z 22 možností. Jde o parky, které byly oceněny v letech 2002 až 2023, z nich devět patřilo mezi vítěze některého z ročníků, informovala ředitelka Svazu zakládání a údržby zeleně Jana Šimečková. Svaz soutěž pořádá.
(Celý text)

Liberecká zoo pěstuje saláty hydroponicky, inspiraci našla u studentky
19. července 2025 01:12

LIBEREC (ČTK) - Liberecká zoo začala s hydroponickým pěstováním salátů a bylinek, k čemuž není potřeba půda, ale stačí živný roztok. Vypěstované rostliny zahrada využije jako potravu pro chovaná zvířata. Inspiraci našla v doktorandské práci studentky architektury liberecké univerzity Terezy Nalezené.
(Celý text)

Letohrad obnoví náměstí, místo asfaltu bude dlažba, vysadí další stromy
19. července 2025 00:39

LETOHRAD (ČTK) - Město Letohrad na Orlickoústecku obnoví centrální náměstí, což zahrnuje i výsadbu stromů. V budoucnu tam nebude na chodnících asfalt, který se v létě rozpaluje, místo něj bude dlažba. Radnice projektuje první etapu, která zahrnuje necelou polovinu plochy. Stavební práce by mohly začít v příštím roce, řekl místostarosta Martin Hatka (Sdružení pro Letohradsko).
(Celý text)

Hradec Králové hodlá postupně osadit 23 objektů škol slunečními elektrárnami
19. července 2025 00:17

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Město Hradec Králové hodlá postupně osadit 23 objektů základních a mateřských škol slunečními elektrárnami. V první etapě pořídí sluneční elektrárny pro tři školské objekty, investici odhaduje na osm milionů korun bez DPH. Firma vzešlá z výběrového řízení by měla instalace udělat letos a v roce 2026. Elektřinu by kromě škol spotřebovávaly i další objekty, které budou zapojené do městského energetického společenství, řekl náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek(TOP 09).
(Celý text)

Hladina vody v orlické přehradě klesla od začátku května o tři metry
18. července 2025 19:43

(ČTK) - Hladina vody v orlické přehradě klesla od 1. května, tedy od začátku plavební sezony, o tři metry. Souvisí to s déle trvajícím suchem. Díky tomu se objevily zatopené objekty, které můžou obdivovat kolemjdoucí. Komplikace je to ale pro lodní dopravu, protože nemůže být v provozu plavební komora v jihočeském Kořensku, která lodě přenáší. Ani deště v posledních dnech situaci nezměnily, řekl ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
(Celý text)

Staré znečištění připravilo část obyvatel Jesenného na Semilsku o pitnou vodu
18. července 2025 19:35

JESENNÝ (ČTK) - Staré znečištění z chemického provozu připravilo část obyvatel Jesenného na Semilsku o pitnou vodu. V oblasti Bohuňovska je voda ve studních kontaminovaná karcinogenními látkami a nelze ji používat. Pro dvě desítky tamních obyvatel teď bude vodu zajišťovat malá úpravna za bezmála 160 000 korun. Čerpat bude vodu z blízké říčky Kamenice. Obec zároveň připravuje výstavbu vodovodu, řekl ČTK starosta Petr Hlůže (NEZ).
(Celý text)

Kyjov trápí přemnožené nutrie. Město požádalo o odchyt zvířat a zakáže krmení
18. července 2025 19:30

KYJOV (ČTK) - Přemnožené nutrie trápí Kyjov na Hodonínsku, kde hlodavce v blízkosti řeky Kyjovky krmí lidé. Radnice rozhodla o umístění cedule se zákazem krmení, u řeky se objeví v příštím týdnu. Dalším krokem bylo podání žádosti o odchyt zvířat, uvedla na webu města jeho mluvčí Denisa Pelikánová. Nadměrný výskyt nutrií řeší i jiná města, odchytávali je třeba ve Zlíně.
(Celý text)

Nedaleko jihomoravských Ivančic našlo nový domov 55 vzácných syslů
18. července 2025 16:58

PRAHA (Ekolist) - Přesně 55 syslů bylo vypuštěno na dvě lokality nedaleko Ivančic, kde už tito hlodavci nyní žijí. V těchto syslích koloniích se tak zvýší počty zvířat. Vypuštění sysli pocházejí z odchovů v Zoo Brno a švédské Zoo Nordens Ark.
(Celý text)

Je ekologičtější vlak, nebo letadlo? Záleží na vytíženosti, uvádí studie
18. července 2025 11:14

(ČTK) - Rychlovlaky jsou výrazně ekologičtějším dopravním prostředkem než letadlo při vysokém vytížení tratě. Uvádí to studie španělské státní společnosti Ineco, o které informoval deník El País. Studie se zaměřila na srovnání emisí mezi některými železničními a leteckými spoji ve Španělsku. U vysokorychlostní železnice velká část emisí připadá na výstavbu infrastruktury, zatímco u letecké dopravy převážnou část znečištění způsobuje provoz letadel.
(Celý text)

Medvědy nestřílet, ale vybavit čipy a sledovat, rozhodly polské úřady
18. července 2025 11:03

(ČTK) - Tři medvědi ohrožující obyvatele obce Cisna v pohoří Bieszczady na jihovýchodě Polska nebudou zastřeleni, ale dostanou obojky s čipy, aby zásahový tým mohl sledovat jejich polohu a postarat se, aby neohrožovali lidi, oznámila polská ministryně životního prostředí Paulina Hennigová-Klosková. Do té doby se o bezpečnost obyvatel vsi postará policie, potvrdil televizi TVN 24 náměstek ministryně Mikolaj Dorożala.
(Celý text)

Trump na dva roky uvolňuje ekologická pravidla pro některá znečišťující odvětví
18. července 2025 10:02

WASHINGTON (ČTK) - Americký prezident Donald Trump poskytne na dva roky uvolnění od ekologických regulací uhelným elektrárnám, chemickým závodům a dalším znečišťujícím odvětvím. Snaží se tak zastavit regulace z doby svého předchůdce Joea Bidena, které považuje za příliš zatěžující. Trump ve čtvrtek večer vydal sérií proklamací, jimiž osvobozuje od regulací řadu průmyslových odvětví, která považuje za zásadní pro národní bezpečnost, uvedla agentura AP.
(Celý text)

Otevřela se cesta k financování výstavby horkovodu z Dukovan do Brna z výnosů dražeb povolenek
18. července 2025 05:58

PRAHA (Ekolist) - Projekt vyvedení tepla z jaderné elektrárny Dukovany do Brna, tzv. Horkovod Dukovany–Brno, se posunul do další fáze příprav a může počítat s významnou podporou z výnosů z dražeb povolenek podle zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. V návaznosti na usnesení vlády vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí společně se Státním fondem životního prostředí ČR novou dotační výzvu, z níž bude možné podpořit výstavbu horkovodu až 11 miliardami korun. Tato prioritní stavba se bude moci o prostředky ucházet prostřednictvím druhého kola výzvy z programu I+ (Inovativní a komplexní projekty). Prvním kolem výzvy, kde byl posuzován projektový záměr, projekt horkovodu Dukovany–Brno už úspěšně prošel.
(Celý text)

Rozmanitost rostlin pomáhá ukládat uhlík do půdy. Efekt se ale liší podle lokalit
18. července 2025 05:38

PRAHA (Ekolist) - Půda může hrát důležitou roli v boji proti změně klimatu - dokáže totiž ukládat obrovské množství uhlíku. Půdní procesy v rozdílných ekosystémech, jako jsou např. lesy, louky či pole, však fungují různě a do hry vstupuje mnoho vlivů. Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s kolegy z Německa a USA se nyní zaměřili na to, jaký vliv na ukládání uhlíku do půdy má rozmanitost rostlin. Ve své přehledové studii, která vyšla na začátku července v prestižním časopise Nature Communications, hledali odpověď na otázku, proč někdy větší počet druhů rostlin ukládání uhlíku výrazně podporuje, jindy však téměř vůbec.
(Celý text)

Krkonošský prales ukrývá zaniklý svět horských bud a pastvin 18. století
18. července 2025 01:50

(ČTK) - Skupina archeologů dočišťuje základy zaniklé staré Kotelské boudy z první poloviny 18. století. Kolem je krkonošský prales a k nejbližší silnici půl hodiny chůze horským terénem. K pochopení, proč v nadmořské výšce 960 metrů pracují, je potřeba zapojit fantazii. Před 250 lety tady byly horské boudy a louky s pasoucím se dobytkem, řekl ČTK archeolog Univerzity Hradec Králové (UHK) Petr Hejhal. Nyní zřejmě nejvýše položený archeologický výzkum v ČR končí. Nebyl by možný bez spolupráce se Správou Krkonošského národního parku (KRNAP). Objevené základy domu jsou v nepřístupné klidové oblasti národního parku.
(Celý text)

Brazilští poslanci zmírnili pravidla pro projekty s dopadem na životní prostředí
18. července 2025 01:38

(ČTK) - Brazilští poslanci schválili zákon, který zmírňuje pravidla vydávání povolení pro projekty s dopadem na životní prostředí. Právní normu kritizovali ekologové, podle pravicových stran a agrárního sektoru naopak změny pomohou hospodářskému rozvoji. Informoval o tom server televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)

Brazilští poslanci zmírnili pravidla pro projekty s dopadem na životní prostředí
18. července 2025 01:38

(ČTK) - Brazilští poslanci schválili zákon, který zmírňuje pravidla vydávání povolení pro projekty s dopadem na životní prostředí. Právní normu kritizovali ekologové, podle pravicových stran a agrárního sektoru naopak změny pomohou hospodářskému rozvoji. Informoval o tom server televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama