|
titulní strana > co píší jiní
Většina Američanů je ochotna připlatit si za boj proti oteplování
14. září 2016 12:24
WASHINGTON (ČTK) - Většina obyvatel Spojených států je ochotna drobně si připlatit za boj proti globálnímu oteplování. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila agentura AP a který ukázal, že podpora ekologicky šetrnějších opatření se výrazně snižuje s rostoucí částkou, kterou by hradili daňoví poplatníci. Podle expertů na ekologickou politiku jde i tak o výrazný posun.
Je třeba se bát, že ve spánku sníme pavouka? V Sydney trochu ano
SYDNEY (ČTK) - Pro ty, kdo nejsou příliš velkými fanoušky pavouků, zveřejnili odborníci statistiky, z kterých naskakuje husí kůže. Australský pavouk maloočko není člověku nijak nebezpečný, ovšem představa, že by se jim tento osminohý členovec procházel po těle - a obličeji - vyvolá mrazení v zádech i u tolerantnějších jedinců. Právě na tuto představu by si ale lidé měli zvykat, napsal zpravodajský server news.com.au.
Zoo Dvůr má mládě kočkodana bělonosého, v Evropě jich je deset
DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - V Zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem se narodilo mládě kočkodana bělonosého, které v Evropě chovají jen tři zoologické zahrady. Narozením mláděte ve dvorské zoo počet těchto primátů na starém kontinentě vzrostl na deset. Z toho čtyři jsou ve Dvoře Králové. ČTK to sdělila Simona Jiřičková z dvorské zoo.
Jak se nakládá s odpady v extrémních podmínkách Svalbardu?
PRAHA (Ekolist) - Ve většině Evropy je běžné, že komunální i průmyslové odpady jsou s ohledem k životnímu prostředí likvidovány. Jak se ale nakládá s odpady na drsném arktickém Svalbardu?
Úhyn netopýrů v Americe má podle českých vědců na svědomí vitamin B2
PRAHA (ČTK) - Čeští vědci zjistili, proč v Severní Americe hromadně hynou netopýři. Způsobuje to choroba v češtině nazývaná syndrom bílého nosu - jde o plíseň, která netopýry napadá v období zimního spánku. Doposud se nevědělo, co přímo nemoc ovlivňuje. Podle vědců je příčinou nemoci je vitamin B2 čili riboflavin, s nímž se netopýři v době zimování nejsou schopni vyrovnat. ČTK to řekla Natália Martínková z Ústavu biologie obratlovců AV ČR z Brno.
V Brně hoří dvě haly s matracemi, při zásahu se zranil hasič
BRNO (ČTK) - V Brně-Černovicích hoří výrobní a skladovací hala s matracemi z polyuretanové pěny. Na místě zasahovalo 15 jednotek hasičů a jeden se při zásahu zranil, řekla ČTK Pavla Pražáková z jihomoravského hasičského sboru. Obyvatelé Brna by měli sledovat aktuální informace o stavu ovzduší v okolí požáru i v celém městě, uvedla. Policie zajišťuje v místě bezpečnost. Výše škody půjde do milionů korun, řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.
Křižanov řeší, jak se zbavit znečištění po varně pervitinu. Úřady s takovou zátěží dosud nepočítaly
JIHLAVA (ČTK) - Městys Křižanov s 1800 obyvateli hledá obtížně cesty, jak se zbavit znečištění po velké nelegální varně pervitinu. Policie ji zlikvidovala v dubnu. Toxickými látkami je ale podle dosavadních zjištění kromě soukromého objektu znečištěno i okolí, včetně podzemní vody. Jednání s úřady podle starostky Marie Smejkalové ztěžuje fakt, že pro likvidaci takové zátěže nemají stanoven postup. O průzkum území se podle zjištění ČTK postará Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).
Vzácné pastviny na Velké Homolce se podařilo zachránit včas
VIMPERK (ČSOP) - Jedním z cílů programu NET4GAS Blíž přírodě je představování a zpřístupňování přírodně zajímavých, avšak veřejností opomíjených míst. Přesně takovou je Velká Homolka na okraji Vimperku.
Potraviny, které nesníte, darujte. Veřejné ledničky fungují napříč Českem
PRAHA (Ekolist) - Už v několika českých městech mají svoji veřejnou sdílenou ledničku. Obyčejnou chladničku s neobyčejným účelem – lidé do ní nosí potraviny, které nespotřebují, a nabízí je potřebným. První veřejnou ledničku zprovoznili v Plzni, následovaly České Budějovice, Pelhřimov, Chrudim a Praha. V hlavním městě se v sobotu v rámci oslav Zažít město jinak otevře už v pořadí čtvrtá pražská sdílená lednice. Nejdete ji v Bio Oko Na Praze 7.
Červená řeka? V sibiřském Norilsku nic neobvyklého
PRAHA (Ekolist) - Výkonné orgány ruské vlády nyní prošetřují příčiny náhlé změny barvy sibiřské řeky Daldykan. Ta se podle CNN prakticky přes noc změnila na krvavě rudou. Ministerstvo životního prostředí váhavě připouští, že by příčinou mohla být kontaminace vody chemikáliemi. Pro obyvatele sousedního Norilsku má ale tato „záhada“ jednoduché vysvětlení. Řeka totiž protéká kolem závodů společnosti Norilsk Nickel, největšího světového zpracovatele niklu.
Výbor europarlamentu k Volkswagenu chce od komise další podklady
ŠTRASBURK/BRUSEL (ČTK) - Vyšetřovací výbor europarlamentu k emisnímu skandálu automobilky Volkskwagen nemá k dispozici některé dokumenty, které potřebuje k tomu, aby mohl svou práci dokončit do jara příštího roku. Europarlament proto ve Štrasburku odsouhlasil výzvu adresovanou Evropské komisi a členským zemím unie, aby při šetření spolupracovaly v duchu unijních pravidel a chybějící podklady urychleně dodaly.
Uschlé stromy v bohdanečské aleji se zatím kácet nebudou
L. BOHDANEČ (ČTK) - Podzimní kácení uschlých stromů ve starobylé aleji v Lázních Bohdaneč na Pardubicku zastavilo odvolání ekologických aktivistů. Neshodli se s radnicí na náhradní výsadbě, řekl ČTK bohdanečský starosta Miloš Karafiát (Pro Bohdaneč).
Farmáři v Olomouckém kraji málo zpracovávají svou bioprodukci
ROVENSKO (ČTK) - Zemědělci v Olomouckém kraji zatím ve srovnání s ostatními regiony zpracovávají méně produkce ekologických farem, která je tak bez dalšího zhodnocení prodávána obchodníkům či potravinářským firmám. Vyplývá to ze statistik společnosti Bioinstitut, které byly zveřejněny na tiskové konferenci v Rovensku na Šumpersku.
Vědci se ptají, zda má makak "duši"
NIEDERHAUSBERGEN (ČTK) - Je makak schopen vcítit se do druhého makaka? Hranice mezi zvířetem a člověkem zkoumají vědci při pokusech v centru primatologie nedaleko Štrasburku na východě Francie. Tento výzkum je součásti rozsáhlé studie srovnávající schopnosti malých dětí a malých primátů, píše agentura AFP.
Slonice v ústecké zoo cvičí nově na xylofon a zvonkohru
ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Indické slonice Kala a Delhi v ústecké zoologické zahradě mají dvě nové hračky. Ve výběhu mohou cvičit hru na xylofon a zvonkohru. Velikost nástrojů je sloní, sestrojeny jsou tak, aby sloní síle odolaly. Dvě největší obyvatelky zoo novinářům poprvé ukázaly, jak se k hračkám staví.
Vláda schválila výhodnější přimíchávání biopaliv z tuků do benzinu
PRAHA (ČTK) - Dodavatelé benzinu a nafty budou moci do minimálního podílu biopaliv dvojnásobně započítávat biopaliva, která byla vyrobena z použitých kuchyňských olejů a kafilerních tuků. Počítá s tím novela zákona o ochraně ovzduší, kterou schválila vláda. Platit to bude i pro takzvaná pokročilá biopaliva. Změna vychází z nových předpisů EU, novelu předložilo ministerstvo životního prostředí.
Američtí vědci pojmenovali po Obamovi želvího parazita
WASHINGTON (ČTK) - Američtí vědci pojmenovali po prezidentovi Spojených států Baracku Obamovi parazita, který žije v krvi želv. Podle nich nejde o urážku hlavy státu, naopak je to prý pocta. Informoval o tom deník The Guardian. Nově pokřtěný malý plochý červík se jmenuje Baracktrema obamai.
Vedení Českého Krumlova se nelíbí posudek na domoradickou teplárnu
Č. KRUMLOV (ČTK) - Vedení Českého Krumlova je nespokojené s odborným posudkem vlivu na životní prostředí EIA ohledně teplárny, kterou v městské části Domoradice provozuje společnost Carthamus. Podle místostarosty Josefa Hermanna se provozovateli nepodařilo stanovit podmínky, které odpovídají pravidlům ochrany životního prostředí ani zájmům občanů. Představitelé města to dnes řekli novinářům na tiskové konferenci.
Na Trutnovsku vykvetly stovky vzácných hořečků nahořklých
VELKÝ VŘEŠŤOV (ČTK) - Na louce u Velkého Vřešťova na Trutnovsku letos vykvetlo na čtyři sta vzácných hořečků nahořklých. Rostlina, která se před sto lety vyskytovala téměř běžně na suchých pastvinách, nyní přežívá v posledních desítkách lokalit, sdělil koordinátor kampaně Místo pro přírodu Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Jan Moravec.
Dotace na kotle v hradeckém kraji byly vyčerpány již první den
HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Dotace na výměnu neekologických kotlů v Královéhradeckém kraji lidé vyčerpali již v první den příjmu žádostí. Žádosti se podávaly elektronicky po internetu od 08:00 a kolem 16:00 kraj evidoval přes 1300 žádostí s požadavkem na celkem asi 140 milionů korun. Objem dotace činí 94 milionů korun. V období největší špičky provázely příjem žádostí technické problémy. ČTK to řekla mluvčí hejtmanství Martina Götzová.
Dotace na kotle v hradeckém kraji byly vyčerpány již první den
HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Dotace na výměnu neekologických kotlů v Královéhradeckém kraji lidé vyčerpali již v první den příjmu žádostí. Žádosti se podávaly elektronicky po internetu od 08:00 a kolem 16:00 kraj evidoval přes 1300 žádostí s požadavkem na celkem asi 140 milionů korun. Objem dotace činí 94 milionů korun. V období největší špičky provázely příjem žádostí technické problémy. ČTK to řekla mluvčí hejtmanství Martina Götzová.
|
Další články:
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
|
ZLÍN (ČTK) - Kvůli stavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku je vykoupeno 98 procent pozemků. Stát na to prostřednictvím ministerstva zemědělství dal bezmála 690 milionů korun. Zbývá asi 60 zpravidla velmi malých pozemků celkem asi za 14,5 milionu korun. Novinářům ve Zlíně to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vodní dílo Vlachovice bude zdrojem pitné vody pro region. Výstavba by mohla začít v roce 2028.
(Celý text)
Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese kvůli pytláctví
9. července 2025 20:53
(ČTK) - Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese, syna zakladatele stavební, telekomunikační a mediální skupiny BTP. Bouygues je podezřelý z nelegálního lovu chráněných druhů ptáků na svém pozemku v Sologne ve střední části Francie, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje.
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20
(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu nově vede Jiban Kumar
9. července 2025 15:17
PRAHA (ČTK) - Novým ředitelem Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC) se stal Jiban Kumar. Do funkce ho na začátku července uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Kumar ve vedení nahradil Mikuláše Madarase, bývalého ředitele ústavu rostlinné výroby, který měl za úkol pracovat zejména na integraci centra, které vzniklo začátkem letošního roku sloučením tří různých ústavů. Madaras se nyní vrátí do vědy a výzkumu, Kumar se chce ve své nové funkci zaměřit například na posilování kvalifikovaných pracovníků a rozvíjení výzkumu.
(Celý text)
Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)
Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10
(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)
Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab
9. července 2025 11:04
(ČTK) - Tým peruánských vědců objevil tři nové druhy žab v pohoří na severozápadě země. S odkazem na Peruánský herpetologický institut to napsala agentura AFP.
(Celý text)
Ochránci přírody koupili na Liberecku pole. Pomocí dřevin a kamenných zídek na něj chtějí přivést více života
9. července 2025 05:36
PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z organizace Čmelák chtějí, aby na polích vznikaly meze, remízky a aleje. Podle nich jich vzniká v zemědělské krajině stále málo. Zemědělce ani vlastníky půdy k tomu totiž nic nemotivuje. „Nechtěli jsme už jen sledovat nekonečné diskuse o tom, proč to nejde, a raději jsme se rozhodli jedno pole, naše první, sami koupit,” konstatuje vedoucí organizace Čmelák Jan Korytář.
(Celý text)
Plýtvání potravinami: Panuje velký rozdíl mezi tím, kolik lidé odhadují, že vyhodí jídla, a skutečností
9. července 2025 04:54
PRAHA (Ekolist) - Výzkumnice z PEF MENDELU se věnují tématu plýtvání potravinami z nejrůznějších úhlů pohledu už více než 7 let. Jejich cílem je najít metody a prostředky, jak ovlivnit domácnosti i jednotlivce, aby snížili množství vyhozených potravin do popelnic a podle dostupných dat se to daří.
(Celý text)
Pracovníci pražské zoo vypustili do nádrže v Michli ohrožené karase obecné
9. července 2025 02:06
PRAHA (ČTK) - Pracovníci pražské zoo do retenční nádrže u Michelského lesa v Praze 4 vypustili asi 250 mladých karasů obecných odchovaných v areálu zoologické zahrady v Troji. Jde o pokračování projektu návratu kriticky ohrožených ryb do české přírody, první vypouštění se konalo v roce 2022 v rybníce v pražské Vinoři. Celkem již se započtením této akce pracovníci zahrady ryby vypustili do 26 nádrží.
(Celý text)
Mezi europoslanci není shoda ohledně nového klimatického cíle EU pro rok 2040
9. července 2025 01:12
(ČTK) - Europoslanci ve Štrasburku diskutovali o novém návrhu Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Zatímco zástupci frakcí Zelených, socialistů a demokratů (S&D) Levice či Obnova Evropy (Renew Europe) návrh na ambicióznější klimatické cíle podpořili, europoslanci z řad Evropských konzervativců a reformistů (ECR), frakce Patrioti pro Evropu či frakce Evropa suverénních národů (ESN) jej zkritizovali. Zástupkyně největší parlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP) zdůraznila, že k naplnění cílů jsou potřeba investice a inovace, jinak bude ochrana klimatu na úkor evropské konkurenceschopnosti.
(Celý text)
O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu
9. července 2025 00:49
FUNAFUTI (ČTK) - O první takzvané klimatické vízum v Austrálii už žádá přes 4000 obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu, což odpovídá asi 42 procentům ostrovní populace, informovala agentura Kjódó. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpovídají, že do roku 2050 bude většina z 26 kilometrů čtverečních území Tuvalu pod průměrnou hladinou přílivu.
(Celý text)
Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou
8. července 2025 18:33
PRAHA (ČTK) - Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoznačná. Shodují se, že hlavním hnacím motorem těchto jevů je zvyšující se teplota atmosféry, která má přímý dopad na intenzitu srážek, výskyt vln veder i další extrémy. Atmosféra je s každým dalším stupněm Celsia schopna pojmout zhruba o sedm procent více vodní páry, která hraje zásadní roli v řadě fyzikálních procesů, včetně vzniku bouřek a srážkové aktivity.
(Celý text)
Na Klatovsku bude další protest proti plánovanému úložišti jaderného odpadu
8. července 2025 18:30
(ČTK) - Lidé z Klatovska se v sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 22. ročníku akce se tradičně setkávají stovky lidí z 31 dotčených sídel z Pošumaví. ČTK to řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, který akci pořádá s obcí Maňovice. Letos jde o třetí protestní akci.
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)
Výborný: Odškodné za úrodu by zaplavení zemědělci měli dostat na podzim
8. července 2025 15:27
BĚLÁ POD PRADĚDEM (ČTK) - Zemědělci v zaplavených oblastech by na podzim měli dostat finanční náhradu za škody, které jim loni v září povodně způsobily na úrodě. Na tuto formu odškodnění dostalo Česko na jaře z krizového fondu EU 7,5 milionu eur, tedy v přepočtu 186 milionů korun. Nařízení o výplatě těchto kompenzací je v meziresortním řízení a nejpozději v polovině července by ho měla schválit vláda, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou se kvůli dešti preventivně chystají protipovodňová opatření
8. července 2025 14:05
(ČTK) - V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze vzestupu hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od únorové nehody zaslepený. Podle Povodí Moravy zaplavení zasaženého území podle dosavadních předpovědí nehrozí.
(Celý text)
Japonsko jako první na světě plánuje těžbu kovů z hlubokého moře
8. července 2025 11:50
TOKIO (ČTK) - Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
(Celý text)
MŽP podpoří ekologičtější teplárenství šesti miliardami korun
8. července 2025 11:47
PRAHA (ČTK) - Dalších šest miliard korun poputuje na modernizaci českého teplárenství. Provozovatelé tepláren a vlastníci nových zdrojů zapojených do soustavy zásobování teplem mohou nyní žádat o podporu například na přechod z uhlí na biomasu, bioplyn, tepelná čerpadla nebo geotermální energii.
(Celý text)
Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40
PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)
Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40
PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)