|
titulní strana > co píší jiní
Čeští veterináři začnou kontrolovat dovoz nepůvodních zvířat
26. července 2016 10:00
PRAHA (ČTK) - Veterináři na pražském ruzyňském letišti budou od srpna kontrolovat, zda se do ČR, potažmo do Evropské unie, nedovážejí invazní nepůvodní druhy živočichů. Informoval o tom dnes mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Na seznamu zakázaných živočichů, který v červenci schválila Evropská komise, je například i želva nádherná. Pokuty pro dovozce budou mezi 20.000 korun u fyzické osoby a jedním milionem u právnických osob.
Solar Impulse 2 splnil svou historickou misi: obletěl svět jen na energii ze Slunce
PRAHA (Ekolist) - Solární letoun Solar Impulse 2 dnes v noci dokončil svůj let kolem světa. Vzdálenost 43 tisíc kilometrů zvládl uletět za 23 dní čistého letu. Celá mise začala loni v březnu a původní plán byl trasu rozdělenou na 17 etap uletět do konce července 2015. Kvůli technickým potížím na Havaji se nestihlo příznivé počasí pro let a mise nabrala roční zpoždění. Přesto je výkon obou letců i letounu samotného obdivuhodný. Během letu pokořili piloti Bertrand Piccard a André Borschberg řadu vytrvalostních rekordů či se zapsali jako první piloti, kteří na solární pohon přeletěli Atlantik i Tichý oceán. Jejich hlavním cílem ale bylo ukázat, že je možné obletět svět bez použití fosilních paliv, jen za použití tzv. čistých technologií. Dalším krokem bude bezpilotní elektrický letoun, který bude po celé měsíce létat ve velmi vysokých výškách a suplovat roli satelitů.
Boss východoafrického nelegálního obchodu se slonovinou dostal 20 let
PRAHA (Ekolist) - Jednotlivá dopadení pytláků, pašeráků nebo překupníků na výkonu a brutalitě celého dlouhého řetězce obchodu se slonovinou zpravidla mnoho nemění. Aktuální rozsudek, vynesený v pátek 22. 7. 2016 u soudu v Mombase, ale doslova mění pravidla hry. S trestem odnětí svobody ve výši dvaceti let a s pokutou 20 milionů tanzanských šilinků odtud neodešla žádná „malá ryba“, ale muž, který měl na fungování celého východoafrického řetězce zásadní vliv. Informuje o tom server The Star.
Nový Zéland chce do roku 2050 vyhubit nepůvodní faunu
WELLINGTON (ČTK) - Nový Zéland chce do roku 2050 vyhubit nepůvodní faunu v zemi. Týká se to krys, ale také například lasiček a vačice opossum, sdělila to dnes podle agentury DPA novozélandská vláda.
Frank Bold zažaloval povolení k modernizaci elektrárny Chvaletice
PARDUBICE (ČTK) - Právnický spolek Frank Bold Society podal žalobu proti rozhodnutím, kterými ministerstvo průmyslu a obchodu potvrdilo stavební povolení pro obnovu dvou bloků Elektrárny Chvaletice. Nesouhlasí se závěrem ministerstva, že záměr nevyžaduje posouzení vlivů na životní prostředí (EIA). Stavební úpravy za 2,6 miliardy znamenají prodloužení životnosti bloků 3 a 4 až do roku 2030 a mohou mít významné negativní dopady na životní prostředí a lidské zdraví, řekla ČTK Petra Hodysová z právnické organizace.
Solární letoun se vydal na poslední etapu letu kolem světa
PRAHA (Ekolist) - Sluneční energií poháněný letoun Solar Impulse 2 se včera vydal na poslední etapu své cesty kolem světa. Letoun míří z egyptské Káhiry do Abu Zabí, kde mise před více než rokem započala. Během svého letu využíval letoun jen energii ze slunce.
Cheb zpřístupnil Rajskou zahradu uvnitř františkánského kláštera
CHEB (ČTK) - Město Cheb zpřístupnilo další část zahrad františkánského kláštera. Nová Rajská zahrada vznikla v prostranství uprostřed unikátní křížové chodby. Pracuje se i na dokončení takzvané zadní zahrady, která propojí už hotové přístupné klášterní zahrady s vnitřními prostory kláštera, řekl ČTK starosta Chebu Petr Navrátil (ČSSD).
Nová stezka podél Olešenského potoka vybízí k chůzi vodou
PRAHA (Ekolist) - V sobotu Český svaz ochránců přírody otevřel novou naučnou stezku podél Olešenského potoka. Stezka v 1,5 km dlouhém údolí Olešenského potoka nabízí deset zastavení s informacemi o místních zajímavostech. Návštěvník si může vyzkoušet chůzi potokem bosou nohou, odpočinout si na lavičce či pozorovat ptactvo osídlující patnáct nově vyvěšených budek.
V ústecké knihovně si lidé mohou vyměňovat semínka rostlin
ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Semena okrasných rostlin i zeleniny si mohou vyměňovat lidé v Severočeské vědecké knihovně v Ústí nad Labem. V občanské semenné bance nazvané Semínkovna byl zatím největší zájem o ačokču, což je kříženec papriky a okurky. Informoval o tom Jan Černecký z knihovny.
Podíl buku se podle vědce na Šumavě zvýší, teď je tam z 80 % smrk
BOUBÍN (ČTK) - Podíl buku v šumavských lesích by se v budoucnosti mohl zvýšit. Momentálně je dominantním stromem Národního parku Šumava smrk, ale ten je náchylný k napadení škůdci. Naproti tomu buku se v posledních letech výrazně daří a stále více se prosazuje. Informoval o tom lesní inženýr a dendrolog Pavel Šamonil, který v minulých dnech prováděl výzkum v oblasti Boubínského pralesa na Prachaticku. Nyní tvoří buk zhruba šest procent ze stromové skladby na Šumavě. Převládá smrk, který se nachází na více než 80 procentech plochy národního parku.
Popisování nových druhů pavouků je mravenčí práce, říká zoolog Řezáč
PRAHA (Ekolist) - „Původně jsem chtěl studovat botaniku, ale na vysoké škole jsem pošilhával po spolužácích excitovaných při lovu hmyzu,“ vypráví RNDr. Milan Řezáč, Ph.D. (*1978). „Jenže vzhledem k tomu, že za brouky a motýly se honil každý druhý, chtěl jsem něco méně konvenčního. A to pavouci rozhodně jsou.“
Lidé mohou nominovat kandidáty do soutěže o alej roku
BRNO (ČTK) - Lidé mohou nominovat kandidáty do šestého ročníku soutěže o nejkrásnější alej roku, a to až do 23. října. O vítězi se poté rozhodne hlasováním na webu, uvedlo v tomto týdnu pořadatelské sdružení Arnika. Loni vyhrálo kaštanové stromořadí u Jedovnic na Blanensku.
Hongkongské pláže zaplavilo plastové tsunami
PRAHA (Ekolist) - Přirozeně čisté písčité pláže, tak jak je známe z katalogů cestovních kanceláří, se stávají ve světě zřídkavým zjevem. Kvůli odpadkům, které tu zanechají opalující se milovníci moře nebo které vlny na pobřeží vyplaví, je zapotřebí v sezóně přistupovat k opakovanému jejich sběru. V Hong Kongu se ale letos něco ošklivě nepodařilo, a zdejší pláže zažily prvních devět dní v červenciskutečné odpadkové tsunami. Písek pod přívalem nevábných zbytků ani nešel vidět. Informoval o tom server The New York Times.
Návštěvnice safari v Číně vystoupila z vozu, rozsápali ji tygři
PEKING (ČTK) - Okamžiky hrůzy zažili návštěvníci safari parku v čínské metropoli Pekingu, když před jejich očima tygři rozsápali ženu a další zranili. Informují o tom zahraniční média.
Na místě bývalého povrchového dolu vyrostly miliony orchidejí
NEW YORK (ČTK) - Miliony orchidejí vyrostly na mokřadu v kanadském parku Adirondack, který vznikl na odpadech z obrovského povrchového dolu na železo. Přeměna je podle vědců velmi působivá, protože se tak stalo přirozeně, napsala agentura AP.
Zoo Dvůr Králové bude týden žít africkým festivalem
DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - V zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem dnes dopoledne začne festival Africa live, který do neděle 31. července nabídne návštěvníkům několik desítek vystoupení umělců z černého kontinentu. V programu jsou i módní přehlídky, přednášky, ukázky africké gastronomie či promítání filmů. Africký festival se koná v amfiteátru za vilou ředitelství.
Jak krávy vypouštějí metan? Krkáním
PRAHA (Ekolist) -
Přežvýkavci, mezi které můžeme počítat jak zástupce hospodářských zvířat (ovce, kozy, krávy), tak i divoce žijící druhy buvolů, jelenů, antilop a losů, mají specifický způsob trávení potravy. V průběhu evoluce se u nich vyvinul propojený systém předžaludků, které slouží k biologické a chemické úpravě jinak málo vydatné potravy. Z konzumace šťavnaté trávy s vysokým obsahem celulózy totiž moc energie nezískáte. Když ale rozkladné bakterie v předžaludku spasenou vegetaci natráví na základní stavební součástky, sacharidy, dá se na této rostlinné stravě existovat. Předžaludek není celistvou dutinou, bývá rozdělen do tří samostatných „komor“ (bachor, čepec, kniha). To proto, že v každé z nich probíhají trochu jiné procesy, a osidluje je odlišná bakteriální mikrofauna.
Hospodářská zvířata zanášejí do krajiny nebezpečné jedy, škodí to dudkům
PRAHA (Ekolist) - Jako po vymření to často vypadá na pastvinách krav, ovcí a dalších hospodářských a domácích zvířat. Vědci totiž zjistili, že některé přípravky běžně používané k jejich ošetřování jsou prudce jedovaté pro brouky a jiné bezobratlé organismy. Úbytek těchto živočichů pak přispěl i k ústupu některých vzácných druhů ptáků, například dudků, pro něž jsou jejich larvy vítaným zdrojem potravy. Informoval o tom Dalibor Dostál z České krajiny.
Na šedesát slovenských syslů posílí českou populaci
PRAHA (Ekolist) - Téměř šedesát syslů bylo ve středu přivezeno ze Sloveska do záchranné stanice Rozovy u Temelína. V budoucnu by měli být spolu se svými potomky vypuštěni do volné přírody na předem vytipovaná vhodná místa. Projekt je součástí záchranného programu pro sysla, který koordinuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
Evropská komise žalovala Česko. Kvůli odpadu, který stát nechce odvézt z Polska
BRUSEL (ČTK) - Evropská komise zažalovala u Soudního dvora EU Českou republiku, protože země nepřevzala zpět 20.000 tun nebezpečného odpadu z Polska. Česká strana dosud uváděla, že o odpad nejde, a proto nic zpět přebírat nebude. Podle českého ministerstva životního prostředí byl český postup správný.
Evropská komise žalovala Česko. Kvůli odpadu, který stát nechce odvézt z Polska
BRUSEL (ČTK) - Evropská komise zažalovala u Soudního dvora EU Českou republiku, protože země nepřevzala zpět 20.000 tun nebezpečného odpadu z Polska. Česká strana dosud uváděla, že o odpad nejde, a proto nic zpět přebírat nebude. Podle českého ministerstva životního prostředí byl český postup správný.
|
Další články:
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
|
(ČTK) - Zemědělci přecházejí na pěstování méně náročných plodin, důvodem je sucho, ale i pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin. Zároveň kvůli tomu ustupují od pěstování speciálních plodin. Vyplývá to z vyjádření Agrární komory ČR pro ČTK. Podle dat Českého statistického úřadu letos klesla osevní plocha pohanky, a to o víc než čtvrtinu, žita o 16,3 procenta, ječmene ozimého o téměř 14 procent a řepky o 2,2 procenta. Naopak více se pěstuje pšenice tvrdé nebo ovsa.
(Celý text)
Generální advokátka soudu EU navrhuje zrušit Polsku penále za těžbu v dole Turów
11. července 2025 01:25
(ČTK) - Generální advokátka nejvyššího soudu Evropské unie Juliane Kokottová ve svém stanovisku navrhuje, aby Soudní dvůr v případu těžby hnědého uhlí v polském dole Turów na hranicích s Českem zpětně zrušil penále uložené Polsku. Generální advokátka se přitom opírá o dohodu, kterou Polsko s Českou republikou uzavřelo v roce 2022.
(Celý text)
Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů
11. července 2025 01:09
PLZEŇ (ČTK) - Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce Čtyrák na Bílé Hoře odolnější stromky pro městské lesy. Lesníci mění způsob pěstování a péče o sazenice stromků. S novým automatickým zavlažovacím systémem za 600 000 korun budou moci připravit pro výsadbu více takzvaných obalovaných sazenic. Tyto sazenice se po vysazení lépe uchytí, což je pro obnovu lesa po kůrovcové kalamitě důležité. Město každoročně ve svých lesích vysází v průměru 400 000 jehličnanů a listnáčů, řekl ČTK náměstek pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN).
(Celý text)
Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce
10. července 2025 18:41
(ČTK) - Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) letos v prvním pololetí odhalili při kontrolách zboží na Letišti Václava Havla v Praze 19 živých škůdců v zásilkách z mimoevropských zemí. Mezi škůdci byl i druh hmyzu vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU, uvedli zástupci ústavu a osvětová kampaň s názvem #PlantHealth4Life. Ústav upozornil na to, že pokud by se v Česku usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera nebo listokaz japonský, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu.
(Celý text)
Za pololetí se meziročně připojilo méně fotovoltaik, jejich výkon klesl o 26 procent
10. července 2025 18:40
PRAHA (ČTK) - Rozvoj solární energetiky v Česku v prvním pololetí letošního roku zpomalil. V tomto období technici připojili 13 000 nových fotovoltaických elektráren, meziročně o téměř 11 000 méně. Celkový instalovaný výkon nových elektráren klesl o 26 procent na 357 megawattů. Výkon bateriových úložišť spojených s fotovoltaickými elektrárnám poklesl oproti stejnému období loni o 37 procent na 174 megawattů. Vyplývá to z dat distribučních společností, které sbírá Solární asociace. Výsledky přestavili její zástupci. V České republice je připojeno téměř 226 000 fotovoltaických elektráren s výkonem 4,83 gigawattu.
(Celý text)
Jivno odmítá vznik přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka
10. července 2025 18:39
JIVNO (ČTK) - Obec Jivno na Českobudějovicku nesouhlasí se vznikem přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka. Podle vedení obce je současná ochrana údolí dostatečná a není třeba dalšího rozšiřování. Navrhuje krajskému úřadu, aby přírodní park nevyhlašoval, stojí v usnesení zastupitelstva. Ke vzniku se měly vyjádřit ty obce, na jejichž území se bude park rozkládat, kladné stanovisko vydaly Rudolfov, Hlincová Hora a Zvíkov. Jde o předběžná vyjádření, o vyhlášení parku bude rozhodovat jihočeský krajský úřad, který teď obešle vlastníky pozemků, aby se ke vzniku parku také vyjádřili.
(Celý text)
Kvůli suchu platí na Chomutovsku zákaz odběru povrchových vod
10. července 2025 18:36
(ČTK) - Na Chomutovsku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Opatření vydal odbor životního prostředí chomutovského magistrátu. Na pokles průtoků, který ohrožuje vodní ekosystémy, upozornilo Povodí Ohře. Zákaz zalévat zahrady vodou z řek a potoků, napouštět z potoků bazény nebo mýt auta touto vodou v regionu platí do odvolání. ČTK o tom informovala mluvčí chomutovské radnice Marie Heřmanová.
(Celý text)
Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků
10. července 2025 18:34
PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků. Dotace využije 16 žadatelů. Přidělení peněz ještě projednají zastupitelé. V dotačním programu uspěly hlavně projekty, které připravily obce. Třeba Struhařov na Benešovsku díky penězům zrekonstruuje vodní nádrž Cihelna, v Nové Vsi u Chotěšic na Nymbursku totéž udělají s obecní nádrží, informoval ČTK mluvčí kraje Michal Rapco.
(Celý text)
Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou
10. července 2025 18:26
PARDUBICE (ČTK) - Těžba dřeva v Pardubickém kraji se postupně vrací k hodnotám, které byly běžné před kůrovcovou kalamitou. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vloni v regionu jen mírně přesáhla milion metrů krychlových, což bylo meziročně o devět procent méně. Stále to však bylo o 29 procent více než v roce 2017.
(Celý text)
Ministerstvo představilo nový finanční nástroj pro podporu cirkulární ekonomiky
10. července 2025 10:05
PRAHA (Ekolist) - Zcela nový komplexní finanční nástroj z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) představil na konci června ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Cílem nástroje je podpořit cirkularitu, zvýšit podíl na opětovném využití komunálního odpadu, zejména u plastu a textilu, pomoci odpadářským projektům dosáhnout na komerční úvěry a posílit tak recyklační kapacity v ČR.
(Celý text)
Borové lesy ohrožuje invazní pilořitka borová. Prospívá jí sucho
10. července 2025 05:55
PRAHA (Ekolist) - Borovice lesní je v Česku druhou nejvýznamnější hospodářskou dřevinou. Obdobně jako u ostatních dřevin dochází i u ní ke zhoršení zdravotního stavu v důsledku delších období sucha a vyšších teplot vzduchu. Stromy zasažené suchem jsou nejen fyziologicky stresovány, ale také náchylnější k napadení biotickými činiteli, což zvyšuje pravděpodobnost jejich odumření.
(Celý text)
Plzeňský kraj postavil v rezervaci na Klatovsku plovoucí ostrov pro vzácné ptáky
10. července 2025 01:45
(ČTK) - Plovoucí ostrov, který ochrání vzácné ptáky před predátory a umožní jejich úspěšné hnízdění, instaloval Plzeňský kraj v přírodní rezervaci Zbynické rybníky na Klatovsku. Žijí tam desítky vzácných druhů - například husa velká, potápka roháč, moták pochop, slavík modráček a chřástal vodní. Nový ostrov o ploše 32 metrů čtverečních má pomoci vrátit na hladiny i téměř vymizelé druhy jako racek chechtavý a rybák obecný, řekl ČTK krajský radní Petr Fišer (ANO).
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo studii vodního díla Skalička, má tři varianty hráze
10. července 2025 01:34
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo podrobnou technickou studii chystaného vodního díla Skalička na Přerovsku, která navrhuje tři varianty trasy hráze. Po schválení aktualizace zásad územního rozvoje Olomouckého kraje bude možné zahájit projektovou přípravu. Studie rozpracovává variantu boční suché nádrže Skalička, kterou v roce 2022 odsouhlasila vláda. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Vodní dílo Skalička má spolu s dalšími protipovodňovými opatřeními pomoci ochránit před záplavami přes 100 000 obyvatel Pobečví.
(Celý text)
Liberecký kraj objednal studii opatření, jež ochrání Dalešice před bahnem z polí
10. července 2025 00:58
DALEŠICE (ČTK) - Liberecký kraj objednal studii opatření, která mají ochránit obyvatele Dalešic na Jablonecku před bahnem z polí. Při přívalových deštích na přelomu května a června obec opakovaně zaplavila voda s hlínou z polí. Konkrétní technická opatření by měla pomoci Dalešicím čelit až padesátiletým srážkám, řekl ČTK náměstek hejtmana Jiří Klápště (Spolu). Studie s návrhem opatření má být hotova v říjnu.
(Celý text)
Kvůli nádrži Vlachovice je vykoupeno 98 procent pozemků. Zbývá 60 malých pozemků
9. července 2025 21:43
ZLÍN (ČTK) - Kvůli stavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku je vykoupeno 98 procent pozemků. Stát na to prostřednictvím ministerstva zemědělství dal bezmála 690 milionů korun. Zbývá asi 60 zpravidla velmi malých pozemků celkem asi za 14,5 milionu korun. Novinářům ve Zlíně to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vodní dílo Vlachovice bude zdrojem pitné vody pro region. Výstavba by mohla začít v roce 2028.
(Celý text)
Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese kvůli pytláctví
9. července 2025 20:53
(ČTK) - Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese, syna zakladatele stavební, telekomunikační a mediální skupiny BTP. Bouygues je podezřelý z nelegálního lovu chráněných druhů ptáků na svém pozemku v Sologne ve střední části Francie, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje.
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20
(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu nově vede Jiban Kumar
9. července 2025 15:17
PRAHA (ČTK) - Novým ředitelem Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC) se stal Jiban Kumar. Do funkce ho na začátku července uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Kumar ve vedení nahradil Mikuláše Madarase, bývalého ředitele ústavu rostlinné výroby, který měl za úkol pracovat zejména na integraci centra, které vzniklo začátkem letošního roku sloučením tří různých ústavů. Madaras se nyní vrátí do vědy a výzkumu, Kumar se chce ve své nové funkci zaměřit například na posilování kvalifikovaných pracovníků a rozvíjení výzkumu.
(Celý text)
Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)
Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10
(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)
Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10
(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)