titulní strana > co píší jiní
Ornitologové budou v Řežabinci u Písku už po čtyřicáté kroužkovat ptáky
15. července 2016 14:00

PÍSEK (ČTK) - Přírodovědci z Prácheňského muzea v Písku pořádají u rybníka Řežabinec u Ražic na Písecku již čtyřicátý ročník odchytové a kroužkovací akce zvané Acrocephalus. Při ní v uplynulých 39 letech ornitologové odchytili 34.242 ptačích jedinců ze 107 ptačích druhů. Řežabinec je z ornitologického hlediska jednou z nejvýznamějších Národních přírodních rezervací v České republice. Informovala o tom Klára Koubová z Prácheňského muzea.
(Celý text)

Vyškovský zoopark plánuje rozšíření o mongolskou step
15. července 2016 12:32

VYŠKOV (ČTK) - Rozšíření o mongolskou step plánuje vyškovský zoopark, využil by na to dosavadní zázemí pro výběh koní a oslů. Prodlouží se tím i trasy pro návštěvníky, řekla dnes investiční referentka zařízení Dagmar Nepeřená.
(Celý text)

Zvířecí záchranné stanice od začátku roku přijaly přes deset tisíc zvířat. Mnohá zbytečně
15. července 2016 11:48

PRAHA (Ekolist) - Léto rozhodně není pro pracovníky záchranných stanic časem odpočinku. Během jednoho letního dne se jen do záchranné stanice v Praze dostane i 40 zvířecích pacientů. Záchranné stanice sdružené v Národní síti přijaly od počátku roku přes 10 000 potřebných zvířat.
(Celý text)

V Krkonoších začne platit omezení vstupu mimo cesty - kvůli drancování borůvek
15. července 2016 11:12

PRAHA (Ekolist) - Správa Krkonošského národního parku – letos již pošestnácté – omezila z důvodu ochrany přírody vstup do některých oblastí v Krkonošském národním parku. Hlavním důvodem tentokrát je snaha omezit ničení krkonošské přírody v souvislosti s masivním sběrem borůvek. Turistů procházejících po turistických cestách se omezení prakticky nedotkne. Pracovníci Správy KRNAP označí dotčené lokality přímo v terénu. Opatření obecné povahy začne platit 20. července a potrvá do 15. října.
(Celý text)

Expedice Neuron nabízí českým vědcům a dobrodruhům šanci uskutečnit výzkumnou expedici
15. července 2016 10:19

PRAHA (Ekolist) - Nadační fond na podporu vědy Neuron nabízí prostřednictvím projektu Expedice Neuron českým vědcům, učitelům a dobrodruhům šanci uskutečnit vědeckou expedici. Loni se díky nadaci uskutečnil náročný výzkum Hranické propasti, letos se uskuteční expedice za tajemným konžským krokodýlem či výprava, která má zkoumat léčivé účinky ayahuascy. Do 30. září je možné předkládat projekty na další expedice. Ve hře je podpora až do výše milionu korun.
(Celý text)

MfD: Pro kanál u Přelouče bude nutný nový posudek EIA
15. července 2016 09:16

PARDUBICE (ČTK) - Ředitelství vodních cest (ŘVC) bude muset pro výstavbu plavebního kanálu u Přelouče nechat zpracovat nový posudek vlivu na životní prostředí (EIA). Starý z roku 2000 už podle novely zákona nestačí. To dlouho připravovanou stavbu zdrží o několik let. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD) v příloze pro Pardubický kraj.
(Celý text)

Hledá se plch velký
15. července 2016 08:39

PRAHA (Ekolist) - Plši jsou známí jako malé „noční veverky“ s huňatým ocasem a velkýma očima, které je možné vidět v ptačí budce, včelím úlu, zahradním domku, nebo v noci budí všechny okolo sebe na víkendové chalupě. Někdy pozlobí hlukem, jindy přehryzanou elektroinstalací. Pokud na něj ale narazíte v noci v lese, poskytnou vám úžasný zážitek jako někde v pralese: pobíhají vysoko v korunách stromů, loupou semena stromů a intenzivně na sebe pískají.
(Celý text)

Tajemná Amazonie: Vědci dosud popsali 11 676 druhů stromů - a zdaleka to nejsou všechny
15. července 2016 01:42

PRAHA (Ekolist) - V Amazonském pralese je více druhů stromů než kdekoliv jinde na Zemi. Kolik jich ale v Amazonském pralese přesně je, nikdo neví. Doposud se podařilo popsat na jedenáct tisíc druhů stromů. Informuje o tom vědecký žurnál Scientific Reports.
(Celý text)

V New Yorku má být největší větrná elektrárna na moři v USA
14. července 2016 20:39

NEW YORK (ČTK) - Newyorská energetická společnost plánuje výstavbu větrné elektrárny u Long Islandu, která bude největším projektem větrné elektrárny na moři v USA a bude třikrát větší než elektrárna u Rhode Island, která má začít fungovat v letošním roce. Informovala o tom agentura AP.
(Celý text)

Senát schválil atomový zákon, má pomoci stavbě nových bloků
14. července 2016 16:48

PRAHA (ČTK) - Senát schválil nový atomový zákon. Od příštího roku nahradí dosavadní, už zastaralou úpravu z roku 1997 a také transponuje nové evropské směrnice. Zpřesňuje technické požadavky a procesní pravidla pro provoz stávajících a spouštění nových bloků jaderných elektráren. Zpřesněním technických požadavků i úpravou procesních pravidel napomůže podle vlády státní správě daleko efektivněji usměrňovat kroky při umisťování, výstavbě, uvádění do provozu a provozu nových bloků jaderných elektráren.
(Celý text)

Počet znečišťovatelů v registru se sníží, a to o stovky
14. července 2016 14:19

PRAHA (ČTK) - Počet ohlašovatelů do integrovaného registru znečišťování se letos sníží, a to zhruba o třetinu. Změna se bude týkat podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) přibližně 1700 až 1800 malých znečišťovatelů z celkových 5000, ušetří se asi 30 milionů korun ročně. Úlevu přinese vládní novela, kterou schválili senátoři.
(Celý text)

MPO: Na konci léta bude jasno, zda se TTIP stihne za Obamy
14. července 2016 13:24

BRUSEL (ČTK) - Na konci léta by mělo být jasno, zda se podaří uzavřít rozsáhlou smlouvu o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy ještě během funkčního období prezidenta Baracka Obamy. Vyplývá to z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) pro ČTK. Cílem je nadále dokončit jednání o takzvaném Transatlantickém investičním a obchodním partnerství (TTIP) v tomto roce, nástup nové americké administrativy příští rok v lednu bude znamenat zdržení procesu, uvedl mluvčí ministerstva František Kotrba.
(Celý text)

Senát schválil zákon, který řeší potíže s posudky EIA
14. července 2016 13:03

PRAHA (ČTK) - Desítku důležitých dopravních staveb bude možné zahájit bez nutnosti opakovat posudek vlivu stavby na životní prostředí, tzv. EIA. Umožňuje to novela zákona, kterou schválil Senát. Změna převede vybrané stavby do zvláštního režimu, kdy má stačit místo dalšího posudku stanovisko ministerstva životního prostředí. Pokud by se proces posuzování vlivů musel opakovat, znamenalo by to odklad a zdržení těchto staveb. Sněmovna změnu zákona schválila ve zrychleném režimu už na konci června, nyní ji dostane k podpisu prezident.
(Celý text)

Zahraniční dobrovolníci pomáhají na Ještědu i hradu Grabštejn
14. července 2016 12:43

LIBEREC (ČTK) - Dobrovolníci ze zahraničí pomáhají na Liberecku s rozšiřováním Nového pralesa na Ještědu. Dvě desítky zahraničních studentů přijely pomáhat do Liberce spolku Čmelák - Společnosti přátel přírody, dalších sedm lidí pracuje od pondělka také na hradu Grabštejn. Už na začátku července dorazilo osm mladých lidí také do Sociálně terapeutického centra Tábor v Nové Vsi nad Popelkou na Semilsku.
(Celý text)

Státy EU považují zkapalněný plyn za cestu k diverzifikaci zdrojů
14. července 2016 11:47

BRATISLAVA (ČTK) - Členské státy Evropské unie pokládají zkapalněný zemní plyn (LNG) za cestu k diverzifikaci zdrojů zemního plynu. Po neformální schůze ministrů zemí evropské osmadvacítky odpovědných za energetiku to novinářům řekl slovenský ministr hospodářství Peter Žiga. Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič za důležité označil budování potřebné energetické infrastruktury a otevření trhu s energiemi.
(Celý text)

TOP 09 neprosadila zákaz části postupů těžby břidlicového plynu
14. července 2016 10:31

PRAHA (ČTK) - Opoziční TOP 09 neprosadila zákaz některých postupů, které by bylo možné využít při případné těžbě břidlicového plynu. Příslušnou novelu horního zákona Sněmovna zamítla už v úvodním kole projednávání. V dolní komoře ležela déle než dva roky.
(Celý text)

Z energetických štítků zmizí +. Důležité ekoznačce se vrátí její smysl - za pár let
14. července 2016 01:29

PRAHA (Ekolist) - Energetický štítek je pro spotřebitele jednoduchá a rychlá informace o energetické spotřebě konkrétního spotřebiče. Tedy byl. Do doby, než se zadrhla aktualizace kritérií a místo přeškálování stupnice A-G se objevilo nové A+. A pak A++ a pak A+++. A ze srozumitelné ekoznačky se stala ekoznačka matoucí. Evropská komise před časem odstartovala generální opravu. A schvalovací proces minulý týden prošel důležitým hlasováním v Evropském parlamentu.
(Celý text)

Australští ochránci přírody shánějí 100 tisíc dolarů na nákup licence povolující lov žraloků
14. července 2016 01:13

PRAHA (Ekolist) - Není to právě typická situace: australští ochránci přírody sdružení pod hlavičkou Světového fondu pro ochranu přírody (WWF) poptávají od svých příznivců sponzorské dary, aby mohli zakoupit licenci v hodnotě 100 tisíc australských dolarů povolující lov žraloků v oblasti Velkého bariérového útesu. Nehodlají ji však využít, naopak. Informuje o tom server Guardian.
(Celý text)

Elektrárna na biomasu MOSTEK dostala od ČIŽP pokutu 800.000 Kč za porušení zákona o ovzduší
13. července 2016 15:49

MOSTEK (ČTK) - Společnost MOSTEK energo, která v Mostku na Trutnovsku provozuje elektrárnu na biomasu, dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 800.000 korun za porušení zákona o ochraně ovzduší. Elektrárna podle ČIŽP například neměla povolení k provozu a unikly z ní do ovzduší tuhé zplodiny. Odvolání, které firma podala, ministerstvo životního prostředí zamítlo a sankci ČIŽP v celé výši potvrdilo.Informovala o tom ČIŽP. Elektrárna vznikla v roce 2013 nákladem půl miliardy korun v areálu bývalé textilky Tiba. Vyjádření firmy ČTK zjišťuje.
(Celý text)

Česká poštovní známka s motivy evropských sov je druhou nejkrásnější známkou roku 2015
13. července 2016 15:44

PRAHA (Ekolist) - Aršík se čtyřmi známkami zobrazuje zástupce evropských sov. V jedné z nejprestižnějších soutěží světa o nejkrásnější poštovní známky — vídeňské Grand Prix WIPA za rok 2015 — získal druhé místo. Na 1. místě se umístila kosočtvercová známka Švýcarska s broží, na 3. místě maďarská známka s dvojportrétem Józsefa Katony. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu a obchodu.
(Celý text)

Česká poštovní známka s motivy evropských sov je druhou nejkrásnější známkou roku 2015
13. července 2016 15:44

PRAHA (Ekolist) - Aršík se čtyřmi známkami zobrazuje zástupce evropských sov. V jedné z nejprestižnějších soutěží světa o nejkrásnější poštovní známky — vídeňské Grand Prix WIPA za rok 2015 — získal druhé místo. Na 1. místě se umístila kosočtvercová známka Švýcarska s broží, na 3. místě maďarská známka s dvojportrétem Józsefa Katony. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu a obchodu.
(Celý text)

Další články:
11. července 2025 05:00
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00

Online diskuse
Starou odrůdou roku se letos stala Velkopavlovická meruňka. K vidění je na výstavě v Praze
11. července 2025 04:34

PRAHA (Ekolist) - Po několika letech neúrody se můžeme zakousnout do šťavnatých, vyzrálých a chuťově neodolatelných meruněk. Právě zrají i u nás a nejlepší jsou čerstvě utržené. Jednu z nich právě vyhlašujeme na pražské výstavě ovoce starou odrůdou roku. Milovníci ovoce ji jistě znají, patří k historicky nejoblíbenějším odrůdám u nás. Ti z vás, komu se vybavila Velkopavlovická, se trefili.
(Celý text)

Sucho a pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin mění skladbu plodin v ČR
11. července 2025 01:38

(ČTK) - Zemědělci přecházejí na pěstování méně náročných plodin, důvodem je sucho, ale i pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin. Zároveň kvůli tomu ustupují od pěstování speciálních plodin. Vyplývá to z vyjádření Agrární komory ČR pro ČTK. Podle dat Českého statistického úřadu letos klesla osevní plocha pohanky, a to o víc než čtvrtinu, žita o 16,3 procenta, ječmene ozimého o téměř 14 procent a řepky o 2,2 procenta. Naopak více se pěstuje pšenice tvrdé nebo ovsa.
(Celý text)

Generální advokátka soudu EU navrhuje zrušit Polsku penále za těžbu v dole Turów
11. července 2025 01:25

(ČTK) - Generální advokátka nejvyššího soudu Evropské unie Juliane Kokottová ve svém stanovisku navrhuje, aby Soudní dvůr v případu těžby hnědého uhlí v polském dole Turów na hranicích s Českem zpětně zrušil penále uložené Polsku. Generální advokátka se přitom opírá o dohodu, kterou Polsko s Českou republikou uzavřelo v roce 2022.
(Celý text)

Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů
11. července 2025 01:09

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce Čtyrák na Bílé Hoře odolnější stromky pro městské lesy. Lesníci mění způsob pěstování a péče o sazenice stromků. S novým automatickým zavlažovacím systémem za 600 000 korun budou moci připravit pro výsadbu více takzvaných obalovaných sazenic. Tyto sazenice se po vysazení lépe uchytí, což je pro obnovu lesa po kůrovcové kalamitě důležité. Město každoročně ve svých lesích vysází v průměru 400 000 jehličnanů a listnáčů, řekl ČTK náměstek pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN).
(Celý text)

Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce
10. července 2025 18:41

(ČTK) - Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) letos v prvním pololetí odhalili při kontrolách zboží na Letišti Václava Havla v Praze 19 živých škůdců v zásilkách z mimoevropských zemí. Mezi škůdci byl i druh hmyzu vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU, uvedli zástupci ústavu a osvětová kampaň s názvem #PlantHealth4Life. Ústav upozornil na to, že pokud by se v Česku usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera nebo listokaz japonský, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu.
(Celý text)

Za pololetí se meziročně připojilo méně fotovoltaik, jejich výkon klesl o 26 procent
10. července 2025 18:40

PRAHA (ČTK) - Rozvoj solární energetiky v Česku v prvním pololetí letošního roku zpomalil. V tomto období technici připojili 13 000 nových fotovoltaických elektráren, meziročně o téměř 11 000 méně. Celkový instalovaný výkon nových elektráren klesl o 26 procent na 357 megawattů. Výkon bateriových úložišť spojených s fotovoltaickými elektrárnám poklesl oproti stejnému období loni o 37 procent na 174 megawattů. Vyplývá to z dat distribučních společností, které sbírá Solární asociace. Výsledky přestavili její zástupci. V České republice je připojeno téměř 226 000 fotovoltaických elektráren s výkonem 4,83 gigawattu.
(Celý text)

Jivno odmítá vznik přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka
10. července 2025 18:39

JIVNO (ČTK) - Obec Jivno na Českobudějovicku nesouhlasí se vznikem přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka. Podle vedení obce je současná ochrana údolí dostatečná a není třeba dalšího rozšiřování. Navrhuje krajskému úřadu, aby přírodní park nevyhlašoval, stojí v usnesení zastupitelstva. Ke vzniku se měly vyjádřit ty obce, na jejichž území se bude park rozkládat, kladné stanovisko vydaly Rudolfov, Hlincová Hora a Zvíkov. Jde o předběžná vyjádření, o vyhlášení parku bude rozhodovat jihočeský krajský úřad, který teď obešle vlastníky pozemků, aby se ke vzniku parku také vyjádřili.
(Celý text)

Kvůli suchu platí na Chomutovsku zákaz odběru povrchových vod
10. července 2025 18:36

(ČTK) - Na Chomutovsku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Opatření vydal odbor životního prostředí chomutovského magistrátu. Na pokles průtoků, který ohrožuje vodní ekosystémy, upozornilo Povodí Ohře. Zákaz zalévat zahrady vodou z řek a potoků, napouštět z potoků bazény nebo mýt auta touto vodou v regionu platí do odvolání. ČTK o tom informovala mluvčí chomutovské radnice Marie Heřmanová.
(Celý text)

Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků
10. července 2025 18:34

PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků. Dotace využije 16 žadatelů. Přidělení peněz ještě projednají zastupitelé. V dotačním programu uspěly hlavně projekty, které připravily obce. Třeba Struhařov na Benešovsku díky penězům zrekonstruuje vodní nádrž Cihelna, v Nové Vsi u Chotěšic na Nymbursku totéž udělají s obecní nádrží, informoval ČTK mluvčí kraje Michal Rapco.
(Celý text)

Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou
10. července 2025 18:26

PARDUBICE (ČTK) - Těžba dřeva v Pardubickém kraji se postupně vrací k hodnotám, které byly běžné před kůrovcovou kalamitou. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vloni v regionu jen mírně přesáhla milion metrů krychlových, což bylo meziročně o devět procent méně. Stále to však bylo o 29 procent více než v roce 2017.
(Celý text)

Ministerstvo představilo nový finanční nástroj pro podporu cirkulární ekonomiky
10. července 2025 10:05

PRAHA (Ekolist) - Zcela nový komplexní finanční nástroj z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) představil na konci června ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Cílem nástroje je podpořit cirkularitu, zvýšit podíl na opětovném využití komunálního odpadu, zejména u plastu a textilu, pomoci odpadářským projektům dosáhnout na komerční úvěry a posílit tak recyklační kapacity v ČR.
(Celý text)

Borové lesy ohrožuje invazní pilořitka borová. Prospívá jí sucho
10. července 2025 05:55

PRAHA (Ekolist) - Borovice lesní je v Česku druhou nejvýznamnější hospodářskou dřevinou. Obdobně jako u ostatních dřevin dochází i u ní ke zhoršení zdravotního stavu v důsledku delších období sucha a vyšších teplot vzduchu. Stromy zasažené suchem jsou nejen fyziologicky stresovány, ale také náchylnější k napadení biotickými činiteli, což zvyšuje pravděpodobnost jejich odumření.
(Celý text)

Plzeňský kraj postavil v rezervaci na Klatovsku plovoucí ostrov pro vzácné ptáky
10. července 2025 01:45

(ČTK) - Plovoucí ostrov, který ochrání vzácné ptáky před predátory a umožní jejich úspěšné hnízdění, instaloval Plzeňský kraj v přírodní rezervaci Zbynické rybníky na Klatovsku. Žijí tam desítky vzácných druhů - například husa velká, potápka roháč, moták pochop, slavík modráček a chřástal vodní. Nový ostrov o ploše 32 metrů čtverečních má pomoci vrátit na hladiny i téměř vymizelé druhy jako racek chechtavý a rybák obecný, řekl ČTK krajský radní Petr Fišer (ANO).
(Celý text)

Povodí Moravy dokončilo studii vodního díla Skalička, má tři varianty hráze
10. července 2025 01:34

(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo podrobnou technickou studii chystaného vodního díla Skalička na Přerovsku, která navrhuje tři varianty trasy hráze. Po schválení aktualizace zásad územního rozvoje Olomouckého kraje bude možné zahájit projektovou přípravu. Studie rozpracovává variantu boční suché nádrže Skalička, kterou v roce 2022 odsouhlasila vláda. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Vodní dílo Skalička má spolu s dalšími protipovodňovými opatřeními pomoci ochránit před záplavami přes 100 000 obyvatel Pobečví.
(Celý text)

Liberecký kraj objednal studii opatření, jež ochrání Dalešice před bahnem z polí
10. července 2025 00:58

DALEŠICE (ČTK) - Liberecký kraj objednal studii opatření, která mají ochránit obyvatele Dalešic na Jablonecku před bahnem z polí. Při přívalových deštích na přelomu května a června obec opakovaně zaplavila voda s hlínou z polí. Konkrétní technická opatření by měla pomoci Dalešicím čelit až padesátiletým srážkám, řekl ČTK náměstek hejtmana Jiří Klápště (Spolu). Studie s návrhem opatření má být hotova v říjnu.
(Celý text)

Kvůli nádrži Vlachovice je vykoupeno 98 procent pozemků. Zbývá 60 malých pozemků
9. července 2025 21:43

ZLÍN (ČTK) - Kvůli stavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku je vykoupeno 98 procent pozemků. Stát na to prostřednictvím ministerstva zemědělství dal bezmála 690 milionů korun. Zbývá asi 60 zpravidla velmi malých pozemků celkem asi za 14,5 milionu korun. Novinářům ve Zlíně to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vodní dílo Vlachovice bude zdrojem pitné vody pro region. Výstavba by mohla začít v roce 2028.
(Celý text)

Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese kvůli pytláctví
9. července 2025 20:53

(ČTK) - Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese, syna zakladatele stavební, telekomunikační a mediální skupiny BTP. Bouygues je podezřelý z nelegálního lovu chráněných druhů ptáků na svém pozemku v Sologne ve střední části Francie, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje.
(Celý text)

V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20

(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)

Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu nově vede Jiban Kumar
9. července 2025 15:17

PRAHA (ČTK) - Novým ředitelem Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC) se stal Jiban Kumar. Do funkce ho na začátku července uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Kumar ve vedení nahradil Mikuláše Madarase, bývalého ředitele ústavu rostlinné výroby, který měl za úkol pracovat zejména na integraci centra, které vzniklo začátkem letošního roku sloučením tří různých ústavů. Madaras se nyní vrátí do vědy a výzkumu, Kumar se chce ve své nové funkci zaměřit například na posilování kvalifikovaných pracovníků a rozvíjení výzkumu.
(Celý text)

Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21

(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)

Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21

(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama