titulní strana > co píší jiní
V Praze by mohl příští rok zkušebně jezdit elektrobus bez řidiče
22. června 2016 13:05

PRAHA (ČTK) - Praze by mohl v příštím roce jezdit ve zkušebním provozu elektrobus bez řidiče. Radnice Prahy 4 se totiž od září zapojí do celoevropského projektu jeho vývoje. ČTK to řekl předseda výboru energetické úspory Prahy 4 Ivo Vaněk (STAN - Tučňák). Nový elektrobus by měl být využíván při provozu na veřejných komunikacích. Zapojení městské části do projektu již jednomyslně schválil radniční výbor pro energetické úspory.
(Celý text)

Vláda potvrdila, že plastové tašky v obchodech nemají být zdarma
22. června 2016 12:51

PRAHA (ČTK) - V českých obchodech by už neměly být v blízké budoucnosti zdarma ani lehké plastové tašky, návrh novely obalového zákona zahrnující evropský požadavek schválila vláda. Bezplatné budou jen pytlíky například na rohlíky, řekl před jednáním kabinetu ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Obchodníci zřejmě budou mít zakázáno poskytovat lehké plastové tašky od roku 2018, v řadě obchodů přitom již k opatření přistoupili.
(Celý text)

Po dálnici v malajsijském hlavním městě se proháněl pštros
22. června 2016 11:29

KUALA LUMPUR (ČTK) - S nezvyklým účastníkem dopravního provozu se mohli poměřit řidiči na rušné části dálnice v malajsijském hlavním městě Kuala Lumpuru, kde se proháněl pštros. Jeho rychlost podle dostupných informací dosahovala asi 30 kilometrů v hodině.


(Celý text)

Odborníci z Brna mapují a množí ohrožené dřeviny v Česku
22. června 2016 10:19

BRNO (ČTK) - Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně mapují ohrožené dřeviny v Česku. Některé z nich rozmnožují, aby mohli posílit jejich zastoupení v přírodě. Jedním z výstupů projektu s rozpočtem 9,6 milionu korun bude Červená kniha dřevin ČR, jež zatím v podobném rozsahu neexistuje.
(Celý text)

Po olympijském pochodňovém ceremoniálu byl zastřelen jaguár
22. června 2016 10:10

PRAHA (Ekolist) - Po včerejším olympijském pochodňovém ceremoniálu v Brazílii byl zastřelen jaguár Juma. Jaguár byl během slavnostního předání olympijské pochodně držen dvěma vojáky za řetěz. Na ceremoniálu byl kvůli tomu, že jaguár je oficiálním maskotem olympiády v Brazílii. Pro Jaguára Jumu skončil slavnostní den smrtí.
(Celý text)

Peru zadrželo kontraband rekordních osmi milionů mořských koníků
22. června 2016 09:03

LIMA (ČTK) - Peruánští celníci zadrželi loď plující pod čínskou vlajkou, která se snažila propašovat do Asie přes osm milionů sušených mořských koníků. Podle peruánského deníku El Comercio jde o největší množství tohoto ohroženého druhu zabavené pašerákům na území Peru. Podle agentury AFP by se tento kontraband na mezinárodním trhu prodal za téměř čtyři miliony dolarů (asi 96 milionů korun).


(Celý text)

Německo hodlá zcela zakázat těžbu plynu pomocí frakování
22. června 2016 08:43

BERLÍN (ČTK) - Německá vláda hodlá zcela zakázat těžbu břidlicového plynu pomocí hydraulického frakování. Na návrhu příslušného zákona se podle televize n-tv shodly konzervativní unie CDU/CSU se sociální demokracií (SPD) a v pátek by ho měl projednat Spolkový sněm, kde mají obě strany výraznou většinu. Dosud v Německu platí moratorium na těžbu plynu z břidlic, které vyprší v roce 2021.
(Celý text)

OSN se může pustit do boje proti nelegálním rybářům: místo nákladné kontroly na moři jim uzavře přístavy
22. června 2016 01:44

PRAHA (Ekolist) - Úmluva proti nelegálnímu mořskému rybolovu se složitě připravovala řadu let a přijata byla už dávno, v roce 2009. Aby vstoupila v účinnost, bylo potřeba, aby ji podepsalo alespoň 25 zemí. To se stalo na začátku května. Po třiceti dnech, nutných na přípravu, vstoupila úmluva 5. 6. 2016 v platnost. Aktuálně úmluvu ratifikovalo dvacet devět zemí a regionálních organizací. Řadu sporných diplomatických otázek, souvisejících se samotným kontrolním mechanismem, nakonec řeší originálně. Místo náročného monitoringu aktivit podezřelých rybářských lodí na volném moři se soustředí na jejich důslednou kontrolu v přístavech. Loď, která přiveze upytlačené ryby, je nebude moci složit, nebude moci natankovat, ani doplnit zásoby.
(Celý text)

V JAR léčí samici nosorožce, kterou pytláci připravili o rohy
22. června 2016 01:09

BELA-BELA (ČTK) - Šestiletá Hope je zcela znetvořená. Má zavázané oči, uši ucpané ruličkami bavlny a při operaci pod širým nebem těžce dýchá. Veterináři čistí ošklivou ránu, kterou jí způsobili pytláci, když jí mačetou usekli rohy. Hope je považována za malý zázrak. Rok od chvíle, kdy byla napadena a ponechána polomrtvá v rezervaci nedaleko Port Elizabeth na jihu Jihoafrické republiky, i přes hrozivou ránu na hlavě stále žije.
(Celý text)

Praha 12 chce změnu územního plánu v Točné zpět na ornou půdu
21. června 2016 18:58

PRAHA (ČTK) - Praha 12 bude žádat o změnu územního plánu několika pozemků v části Točná z čistě obytné výstavby zpět na ornou půdu. Chce zabránit výstavbě 25 rodinných domků do doby vybudování kanalizace. Usnesení schválili zastupitelé. O kanalizaci pro Točnou, která leží na okraji katastru Prahy, se jedná již více než dvacet let. Městská část chce řešení než bude přivedená centrální kanalizace napojená na ústřední čistírnu odpadních vod.
(Celý text)

Praha rozdělila lidem na výměnu kotlů prvních 3,76 milionu korun
21. června 2016 17:26

PRAHA (ČTK) - Praha rozdělila 31 žadatelům na výměnu neekologických kotlů 3,76 milionu korun, přidělení dotací schválili pražští radní. Celkem má hlavní město na jejich žádosti 23,7 milionu korun. Lidé mohou žádat i nadále, přidělení dotace je podle radní Jany Plamínkové (STAN/Trojkoalice) pravděpodobné. Příspěvek může být až 150 000 korun, nejvýše 85 procent vynaložených nákladů. Už při podání žádosti ale lidé musí mít kotel vyměněný.
(Celý text)

V chebském františkánském klášteře vzniknou dvě nové zahrady
21. června 2016 16:18

CHEB (ČTK) - V chebském františkánském klášteře připravují dvě nové zahrady. Jedna, nazvaná rajská, vzniká v prostranství uprostřed unikátní křížové chodby, druhá pak spojí vnitřek kláštera s už dokončenými klášterními zahradami. Celkem by úprava dvou zahrad měla stát asi dva miliony korun, řekl starosta Chebu Petr Navrátil (ČSSD).
(Celý text)

Lesníci v Hradci Králové vypustili tři vzácné rarohy velké
21. června 2016 13:48

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Trojici kriticky ohrožených rarohů velkých vypustili do volné přírody lesníci v Hradci Králové. Vypuštěním v zajetí odchovaných dravých ptáků se snaží zachránit jejich populaci, která v Česku čítá jen asi 20 párů. ČTK to řekla mluvčí státního podniku Lesy České republiky Eva Jouklová. S vypouštěním uměle odchovaných rarohů začaly Lesy ČR v polovině 90. let v rámci programu na záchranu ohrožených dravců.
(Celý text)

CVVM: Pro většinu Čechů je péče o životní prostředí důležitá, starat se má ale vláda
21. června 2016 13:03

PRAHA (ČTK) - Péče o životní prostředí je pro čtyři pětiny lidí (82 procent) důležitá. Pro polovinu lidí (51 procent) je ale těžké se na péči aktivně podílet. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle výsledků průzkumu je pro Čechy důležitost péče mírně nižší než při posledním průzkumu před třemi lety. Ochota něco dělat se nezměnila.
(Celý text)

Květnové mládě zubra v plzeňské zoo se jmenuje Ontario
21. června 2016 12:50

PLZEŇ (ČTK) - Ontario se jmenuje sameček zubra evropského, který se v květnu narodil v plzeňské zoologické zahradě. Je to osmé zubří mládě narozené v zoo, úspěšně odchovat se jich podařilo šest. Ve výběhu je nyní pětičlenné stádo, nejpočetnější v devatenáctileté historii chovu v Plzni. Ještě na začátku minulého století byli zubři na pokraji vyhubení a zůstávalo posledních asi pět desítek kusů. Teď populace čítá několik tisíc jedinců v chovech i ve volné přírodě a druh je považovaný za zachráněný, řekl ředitel zoo Jiří Trávníček.
(Celý text)

V Ptačím parku na Náchodsku byl poprvé spatřen bobr evropský
21. června 2016 10:29

JOSEFOV (ČTK) - V Ptačím parku Josefovské louky na Náchodsku byl v jedné ze zátočin Staré Metuje poprvé spatřen bobr evropský. Správce parku Břeněk Michálek ČTK řekl, že na objevení bobra v této lokalitě čekali několik let.
(Celý text)

Volkswagen čelí v USA žalobě ze strany držitelů dluhopisů
21. června 2016 10:11

SAN FRANCISCO (ČTK) - Německý automobilový koncern Volkswagen čelí ve Spojených státech první hromadné žalobě ze strany držitelů jeho dluhopisů související s emisním skandálem podniku. Žalobu inicioval penzijní fond Boston Retirement System, uvedla advokátní kancelář Labaton Sucharow LLP.
(Celý text)

Opuštěný vápencový lom přeměnili na žabí ráj a vybavili vyhlídkou pro návštěvníky
21. června 2016 09:50

(ČSOP) - Ochránci přírody dnes slavnostně otevřeli dříve zanedbaný vápencový lom v Jinošovském údolí u Vlašimi. Vytvořili zde nové tůně pro obojživelníky a pro návštěvníky připravili informační tabule a vyhlídku do lomu. Jedná se již o třináctou lokalitu ve Středočeském kraji zpřístupněnou v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě, celkem již sedmdesátou pátou v ČR.
(Celý text)

Festival psího masa v Číně začal i přes odpor milionů lidí
21. června 2016 09:20

PEKING (ČTK) - V jižní Číně začal tradiční festival psího masa, ze kterého se připravují nejrůznější speciality. Aby byl produkt co nejčerstvější, zabíjejí kuchaři zvířata přímo na místě. Zejména tyto praktiky vyvolaly ostrou kritiku a protesty ochránců práv zvířat. Obyvatelé jihočínského města Jü-lin si naopak stěžují, že kampaň aktivistů škodí místní tradici.
(Celý text)

Země EU jednají o tom, jak řešit rostoucí odolnost na antibiotika
21. června 2016 07:48

LUCEMBURK (ČTK) - Vyšší odolnost populace vůči klasickým antibiotikům má ročně za důsledek celosvětově asi 700 000 úmrtí. Ministři zdravotnictví zemí EU se proto minulý týden v Lucembursku dohodli, že do poloviny příštího roku připraví plán, jak tuto situaci ve svých zemích změnit. Novinářům to dnes řekla Edith Schippersová, ministryně zdravotnictví Nizozemska, které nyní unii předsedá.
(Celý text)

Země EU jednají o tom, jak řešit rostoucí odolnost na antibiotika
21. června 2016 07:48

LUCEMBURK (ČTK) - Vyšší odolnost populace vůči klasickým antibiotikům má ročně za důsledek celosvětově asi 700 000 úmrtí. Ministři zdravotnictví zemí EU se proto minulý týden v Lucembursku dohodli, že do poloviny příštího roku připraví plán, jak tuto situaci ve svých zemích změnit. Novinářům to dnes řekla Edith Schippersová, ministryně zdravotnictví Nizozemska, které nyní unii předsedá.
(Celý text)

Další články:
12. července 2025 05:00
11. července 2025 05:00
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00

Online diskuse
Projekt Vltava slavná a splavná představí současné i zaniklé památky podél řeky
12. července 2025 01:44

KVILDA (ČTK) - Projekt Vltava slavná a splavná má za cíl představit památky podél řeky, připomenout místa, která zanikla po výstavbě vltavské kaskády, a ukázat důležitost řeky pro hospodářský, kulturní, společenský a přírodní vývoj. Vyvrcholením bude v září otevření stejnojmenné výstavy v Praze. To vše má směřovat k budoucímu zapsání Vltavy mezi evropské kulturní stezky, které vyhlašuje Rada Evropy, řekla generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková. Letos je to také 150 let od prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava.
(Celý text)

Brno přijalo standardy sjednocující vzhled kontejnerů, mají snížit vizuální smog
12. července 2025 01:00

BRNO (ČTK) - Vizuální smog v brněnských ulicích sníží postupná obměna barevných kontejnerů na směsný i tříděný odpad. Nové popelnice jsou tmavé s barevně rozlišeným víkem. Dokument Standard stálých stanovišť nádob na komunální odpad kromě barevnosti stanovuje výšku nebo materiál okolních zástěn i vhodné umístění kontejnerů. Dokument připravený Kanceláří architekta města je závazný pro stanoviště ve vlastnictví města. V dalších případech by měl být doporučením, uvedl náměstek pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

V ČR roste zájem o hmyzí potraviny. Rozvoj brzdí legislativa i skepse, míní výrobci
12. července 2025 00:50

(ČTK) - Zájem o potraviny s hmyzem mezi Čechy roste, větší rozvoj a prodeje ale brzdí zejména skepse lidí a nastavení legislativy. ČTK to řekli zástupci českých firem Crunchy, Sens Food a WormUP, které vyrábějí a nabízejí hmyzí potraviny. V ČR je aktuálně šest zpracovatelů hmyzu pro potravinářské účely. Potraviny s obsahem hmyzu má ve své stálé nabídce i několik obchodních řetězců a některé z nich plánují rozšíření sortimentu hmyzích potravin.
(Celý text)

V areálu zlínské nemocnice přibývá zeleně, zahradníci však řeší i krádeže
12. července 2025 00:36

ZLÍN (ČTK) - V areálu Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně přibývá zeleně. Areál má rozlohu přibližně 60 000 metrů čtverečních a jsou v něm udržované záhony, trávníky a stromy. Pečuje o ně tým zkušených zahradníků, někdy však také řeší vandalismus nebo dokonce krádeže, sdělila ČTK mluvčí nemocnice Dana Lipovská.
(Celý text)

Vzkaz kanadského páru v lahvi se našel o 13 let později v irské zátoce
12. července 2025 00:23

(ČTK) - Třináct let trvalo putování lahve se vzkazem, který vhodil mladý pár do moře na Bellově ostrově v Newfoundlandu na východním cípu Kanady. Tento týden ho našli dobrovolníci při čištění pláže v irském hrabství Kerry, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Kopřivnice připravuje oslavu 50 let přehrady Větřkovice, prosí lidi o fotografie
11. července 2025 20:42

KOPŘIVNICE (ČTK) - Radnice Kopřivnice na Novojičínsku připravuje na září oslavu 50 let existence vodní nádrže Větřkovice. Chce mimo jiné uspořádat výstavu fotografií přehrady, a vyzývá proto lidi, aby jí zaslali snímky ze svých archivů, sdělila mluvčí kopřivnické radnice Lucie Macháčková.
(Celý text)

České Budějovice koupí mobilní protipovodňové zdi a umístí je především podél Malše
11. července 2025 19:49

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - České Budějovice nakoupí mobilní protipovodňové zdi a umístí je především podél řeky Malše, která městem protéká. Bariéry budou v místech, kde v minulosti při záplavách tvořily zátarasu pískové pytle. ČTK to řekla českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS).
(Celý text)

Pražští lesníci loni více sázeli i káceli. Výskyt kůrovce byl mírně vyšší
11. července 2025 19:48

PRAHA (ČTK) - Pracovníci Lesů hlavního města Prahy (LHMP) loni v metropoli vysázeli 172 072 sazenic, meziročně o 32 078 více. Více i těžili, když z pražských lesů získali 6835 metrů krychlových dřeva, o 1729 více než o rok dříve. Vyplývá to z výroční zprávy městské příspěvkové organizace za loňský rok. Vyšší těžbu způsobilo podle dokumentu zejména rozsáhlejší odstraňování jasanů napadených houbovými patogeny, vyšší výsadba pak byla dána především zalesňováním nových ploch. Oproti předloňsku se mírně zvýšil výskyt kůrovce.
(Celý text)

Chovateli na Nymbursku odebrali kvůli týrání a špatným podmínkám 15 zvířat
11. července 2025 19:22

(ČTK) - Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) zjistili u chovatele v Křinci na Nymbursku týrání zvířat a nevhodné podmínky chovu. Ve spolupráci s obcí s rozšířenou působností (ORP) mu proto odebrali 11 prasat a čtyři kusy skotu. Nedostatky prokázala na začátku července opakovaná kontrola inspektorů ve spolupráci s ORP. Zvířata byla umístěna do předběžné náhradní péče. Případem se zabývá ORP Nymburk a policie, sdělil ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

Pomozte během svých prázdninových výletů mapovat úspěšnost hnízdění čápů
11. července 2025 15:23

PRAHA (Ekolist) - Chystáte se na dovolenou po Česku? Připojte se ke stovkám dobrovolníků a pomozte České společnosti ornitologické (ČSO) s kontrolou hnízd čápů bílých nejen během prázdninových výletů. Mapu čapích hnízd najdete na webu birdlife.cz/capi. Právě nyní nastává období, kdy můžete ornitologům pomoci získat cenná a klíčová data pro vyhodnocení úspěšnosti hnízdní sezony čápů.
(Celý text)

Policisté na Zlínsku doprovodili k lesu losa, který se pohyboval v křižovatce
11. července 2025 11:30

ŽELECHOVICE NAD DŘEVNICÍ (ČTK) - Policisté doprovodili k lesu losa, který dnes ráno procházel rušnou křižovatku v Želechovicích nad Dřevnicí na Zlínsku. Informace o výskytu zvířete předali starostovi a příslušným úřadům, uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Los evropský je na Zlínsku k vidění na neobvyklých místech už více než týden.
(Celý text)

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad
11. července 2025 11:24

BÍLINA (ČTK) - Těžba hnědého uhlí v severočeském dole Bílina skončí nejpozději v roce 2033. Potvrdil to Český báňský úřad rozhodnutím, které zveřejnil na úřední desce. Na ukončení těžby v roce 2033 se v polovině května dohodlo ministerstvo životního prostředí a polostátní skupina ČEZ, která vlastní Severočeské doly. Původní termín byl rok 2035.
(Celý text)

Turnov za zprovoznění malé vodní elektrárny zaplatí 53,35 milionu bez daně
11. července 2025 11:12

TURNOV (ČTK) - Turnov za zprovoznění malé vodní elektrárny Shořalý mlýn, kterou koupil před rokem, zaplatí 53,35 milionu bez daně. Znovu funkční by měla být od podzimu příštího roku. Zakázku, kterou město vypsalo formou design and build (vyprojektuj a postav), získala pražská firma Stream. Byla jediná, kdo nabídku podal, řekl ČTK starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok).
(Celý text)

Velcí kopytníci výrazně snižují počty klíšťat, ukázal výzkum
11. července 2025 11:04

PRAHA (Ekolist) - Klíšťat v Česku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. Vědecký výzkum však zjistil, že jejich počty dokáží velmi účinně snižovat velcí kopytníci.
(Celý text)

Starou odrůdou roku se letos stala Velkopavlovická meruňka. K vidění je na výstavě v Praze
11. července 2025 04:34

PRAHA (Ekolist) - Po několika letech neúrody se můžeme zakousnout do šťavnatých, vyzrálých a chuťově neodolatelných meruněk. Právě zrají i u nás a nejlepší jsou čerstvě utržené. Jednu z nich právě vyhlašujeme na pražské výstavě ovoce starou odrůdou roku. Milovníci ovoce ji jistě znají, patří k historicky nejoblíbenějším odrůdám u nás. Ti z vás, komu se vybavila Velkopavlovická, se trefili.
(Celý text)

Sucho a pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin mění skladbu plodin v ČR
11. července 2025 01:38

(ČTK) - Zemědělci přecházejí na pěstování méně náročných plodin, důvodem je sucho, ale i pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin. Zároveň kvůli tomu ustupují od pěstování speciálních plodin. Vyplývá to z vyjádření Agrární komory ČR pro ČTK. Podle dat Českého statistického úřadu letos klesla osevní plocha pohanky, a to o víc než čtvrtinu, žita o 16,3 procenta, ječmene ozimého o téměř 14 procent a řepky o 2,2 procenta. Naopak více se pěstuje pšenice tvrdé nebo ovsa.
(Celý text)

Generální advokátka soudu EU navrhuje zrušit Polsku penále za těžbu v dole Turów
11. července 2025 01:25

(ČTK) - Generální advokátka nejvyššího soudu Evropské unie Juliane Kokottová ve svém stanovisku navrhuje, aby Soudní dvůr v případu těžby hnědého uhlí v polském dole Turów na hranicích s Českem zpětně zrušil penále uložené Polsku. Generální advokátka se přitom opírá o dohodu, kterou Polsko s Českou republikou uzavřelo v roce 2022.
(Celý text)

Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů
11. července 2025 01:09

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce Čtyrák na Bílé Hoře odolnější stromky pro městské lesy. Lesníci mění způsob pěstování a péče o sazenice stromků. S novým automatickým zavlažovacím systémem za 600 000 korun budou moci připravit pro výsadbu více takzvaných obalovaných sazenic. Tyto sazenice se po vysazení lépe uchytí, což je pro obnovu lesa po kůrovcové kalamitě důležité. Město každoročně ve svých lesích vysází v průměru 400 000 jehličnanů a listnáčů, řekl ČTK náměstek pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN).
(Celý text)

Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce
10. července 2025 18:41

(ČTK) - Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) letos v prvním pololetí odhalili při kontrolách zboží na Letišti Václava Havla v Praze 19 živých škůdců v zásilkách z mimoevropských zemí. Mezi škůdci byl i druh hmyzu vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU, uvedli zástupci ústavu a osvětová kampaň s názvem #PlantHealth4Life. Ústav upozornil na to, že pokud by se v Česku usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera nebo listokaz japonský, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu.
(Celý text)

Za pololetí se meziročně připojilo méně fotovoltaik, jejich výkon klesl o 26 procent
10. července 2025 18:40

PRAHA (ČTK) - Rozvoj solární energetiky v Česku v prvním pololetí letošního roku zpomalil. V tomto období technici připojili 13 000 nových fotovoltaických elektráren, meziročně o téměř 11 000 méně. Celkový instalovaný výkon nových elektráren klesl o 26 procent na 357 megawattů. Výkon bateriových úložišť spojených s fotovoltaickými elektrárnám poklesl oproti stejnému období loni o 37 procent na 174 megawattů. Vyplývá to z dat distribučních společností, které sbírá Solární asociace. Výsledky přestavili její zástupci. V České republice je připojeno téměř 226 000 fotovoltaických elektráren s výkonem 4,83 gigawattu.
(Celý text)

Za pololetí se meziročně připojilo méně fotovoltaik, jejich výkon klesl o 26 procent
10. července 2025 18:40

PRAHA (ČTK) - Rozvoj solární energetiky v Česku v prvním pololetí letošního roku zpomalil. V tomto období technici připojili 13 000 nových fotovoltaických elektráren, meziročně o téměř 11 000 méně. Celkový instalovaný výkon nových elektráren klesl o 26 procent na 357 megawattů. Výkon bateriových úložišť spojených s fotovoltaickými elektrárnám poklesl oproti stejnému období loni o 37 procent na 174 megawattů. Vyplývá to z dat distribučních společností, které sbírá Solární asociace. Výsledky přestavili její zástupci. V České republice je připojeno téměř 226 000 fotovoltaických elektráren s výkonem 4,83 gigawattu.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama