|
titulní strana > co píší jiní
Ministerstvo zemědělství chce více monitorovat kůrovce, zvýší počet kontrolních letů
9. května 2016 16:08
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo zemědělství chce letos kvůli kůrovci zvýšit počet monitorovacích letů nad lesy. Zaplatí za to až 1,48 milionu korun, v uplynulých letech to bylo přibližně 720 000 korun. Zatímco v minulosti používalo jedno letadlo, letos bude mít k dispozici dvě, sdělila mluvčí resortu Markéta Ježková. Loni se kvůli suchu a kůrovci podle předběžných údajů Lesní ochranné služby zvýšila meziročně nahodilá těžba dřeva o polovinu. Letos očekává státní podnik Lesy ČR nejhorší kůrovcovou kalamitu za posledních 20 let.
Ekologičtí aktivisté žádají příspěvky i pro propuštěné z hnědouhelných firem
PRAHA (ČTK) - Pět ekologických organizací vyzývá vládu, aby schválila příspěvky i pro horníky z hnědouhelných společností, kteří kvůli útlumu těžby přijdou o práci. Peníze na tyto dávky by kabinet měl získat od majitelů firem ze zvýšeného státního příspěvku za těžbu. Kabinet má o příspěvcích pro propuštěné jednat ve středu. Podle návrhu by je měli dostávat nejen zaměstnanci z OKD, ale i z dalších deseti společností. Mezi nimi jsou i hnědouhelné.
Řadu čapích hnízd v Čechách i na Moravě mohou lidé sledovat on-line
OLOMOUC (ČTK) - Život čápů mohou lidé na některých místech sledovat v přímém přenosu. Boj o teritorium, přírůstky do rodin i výchovu mláďat zprostředkovávají on-line kamery přímo z jejich hnízd. Nainstalovány jsou například v Dlouhé Loučce na Olomoucku, v Supíkovicích na Jesenicku, v Domašově nad Bystřicí i na komíně hostince U Čápa v Záhlinicích na Kroměřížsku. Přímý přenos oceňují i ornitologové, přináší jim cenné informace ze života těchto opeřenců.
Na adrenalinový zážitek spojený s poznáváním přírody láká Bečovská zahrada
BEČOV N.T. (ČTK) - Už 170 metrů dlouhou unikátní bioferratu mohou návštěvníci zdolat při návštěvě botanické zahrady v Bečově nad Teplou. V Česku ojedinělá zajištěná turistická trasa nabízí spojení adrenalinového zážitku s poznáváním přírody, zaměřena je především na lišejníky ve skalních šterbinách. Už letos je lezci přímo na ferratě budou moci pozorovat i pod lupou, řekl ČTK správce botanické zahrady Jiří Šindelář.
Vědci nasadili proti viru zika modifikované komáry
BRASÍLIA (ČTK) - Do boje proti viru zika, který se v posledním roce šíří zejména v Latinské Americe a ohrožuje budoucí děti těhotných žen, nasadili vědci z britské firmy Oxitec modifikovaného komára druhu Aedes Aegypti. Informovala o tom agentura AP. Zatím projekt zkouší v Brazílii a Panamě, od června s ním začnou na britských Kajmanských ostrovech.
Pálava slaví 40. výročí vyhlášení chráněnou krajinnou oblastí
KLENTNICE (ČTK) - Chráněná krajinná oblast (CHKO) Pálava letos slaví 40 let od svého vzniku. Díky vyhlášení CHKO se podařilo zachránit některé vápencové kopce od vytěžení, řekl vedoucí Správy CHKO Pálava Jiří Kmet. V letošním roce se plánuje rozšíření dosavadních 15 rezervací o dvě přírodní památky, první se jmenuje Na Cvičišti a druhá Mušlovská pískovna.
V pražské zoo se letos narodilo zatím přes 350 mláďat
PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě se letos zatím narodilo přes 350 mláďat od více než 80 druhů zvířat. Asi největšími lákadly pro veřejnost jsou hrošík, slůně a gorilí mládě. Chovatelé ale vyzdvihují i potomky surikat, malého bizona či losa evropského, který se narodil 2. května, sdělila Zuzana Karlíková z tiskového oddělení Zoo Praha.
Do snah vrátit zubry do české krajiny se zapojila i Zoo Tábor
PRAHA (Ekolist) - Při teplém soumraku prvního květnového týdne byli do nového výběhu táborské zoo vypuštěni první zubři, kteří se stanou základem nového chovného stáda. ZOO Tábor se tak stává první zahradou v České republice, která se bude aktivně podílet na návratu zubrů do české přírody.
Bílé "kamení" na severu Čech
PRAHA (Naše příroda) - Severní Čechy jsou díky pestré geologické stavbě neobyčejně bohaté na různé kamenné hříčky
přírody. Zaslouženou pozornost návštěvníků budí zejména tajemný svět pískovcových
útvarů v Národním parku České Švýcarsko, atraktivní čedičové „kamenné varhany“ nebo
pověstmi opředená žulová skaliska v Jizerských horách. V mnohém zajímavé jsou však také
další přírodní výtvory, včetně bizarních křemenných a křemencových skal, jejichž bělostné
stěny a útesy výrazně kontrastují – zejména za slunečného počasí – s okolní záplavou lesů
i azurovou modří oblohy.
InspiraTerra No.3 aneb Sluneční kolektory a památková ochrana?
(Nadace Partnerství) - Města a celá společnost čelí stále více následkům změn klimatu a stojí před výzvou snižování uhlíkové stopy. Kromě snižování energetické náročnosti je jednou z cest zvyšování podílu obnovitelných zdrojů v místě spotřeby, např. malými slunečními elektrárnami nebo kolektory na ohřev teplé vody na střechách domů. Tento veřejný zájem se často dostává do konfliktu s jiným veřejným zájmem, a to památkovou ochranou.
Zoo ve Dvoře Králové nad Labem oslavila 70. výročí založení
DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem oslavila 70. výročí založení několika novinkami a akcemi. Zahájila provoz informačního centra a otevřela nový restaurant Kibo, pokřtila dvě mláďata drilů černolících a vlastní emisi známek.
Šalamounovy ostrovy ubývají, pět jich zmizelo pod hladinou moře
CANBERRA (ČTK) - V jihozápadním Tichomoří zmizelo v důsledku stoupající hladiny moře a eroze již pět ze Šalamounových ostrovů. Vyplývá to ze studie australských vědců. Dalších šest ostrovů tohoto státu bylo erozí poškozeno tak, že na jednom z nich spláchla voda do oceánu mezi lety 2011 a 2014 desítku domů.
Pařížský bulvár Champs-Elysées se na den stal pěší zónou
PAŘÍŽ (ČTK) - Téměř letní slunečné počasí vylákalo tisíce Pařížanů a turistů k procházce po bulváru Champs-Elysées, který se na dnešek proměnil v pěší zónu. Pařížská radnice chce nově zavedenou tradici po dnešní premiéře opakovat každý měsíc ve snaze pročistit pařížský vzduch.
V olomoucké zoo se narodilo osmé mládě binturonga
OLOMOUC (ČTK) - V pořadí osmé mládě binturonga se letos na jaře podařilo odchovat pracovníkům Zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce, která tyto největší cibetkové šelmy chová od roku 1990. Samička dostala jméno Dorotka a svými roztomilými kousky už baví návštěvníky, řekla mluvčí svatokopecké zoo Karla Břečková.
Druhá etapa mise ExoMars byla posunuta do roku 2020
MOSKVA (ČTK) - Druhá etapa společného evropsko-ruského projektu ExoMars, zaměřeného na průzkum Marsu a hledání případných stop života na jeho povrchu, byla o dva roky odložena. Oznámila to v Moskvě ruská vesmírná agentura Roskosmos, která projekt realizuje ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou (ESA). Místo roku 2018 bylo zahájení druhé etapy posunuto na rok 2020.
Riziková skládka v Boru u Skutče začíná postupně mizet
BOR U SKUTČE (ČTK) - V Boru u Skutče začala před několika dny dlouho odkládaná sanace skládky shořelých pneumatik a dalšího odpadu. Specializovaná firma odváží popel a ostatní rizikový obsah k bezpečnému uložení. Do současnosti byla skládka volně přístupná a odkrytá. Pardubický kraj získal na odstranění této staré ekologické zátěže dotaci ze Státního fondu životního prostředí.
Jak zachránit severní bílé nosorožce? Sami se již nerozmnoží, musí nastoupit věda
PRAHA (Ekolist) - V prosinci 2015 se v Rakousku sešla skupina odborníků z celého světa, aby jednala o hrozícím nebezpečí vyhynutí nosorožců tuponosých severních (jinak též severních bílých, Ceratotherium simum cottoni) a o možnostech jejich záchrany. Shrnutí tohoto historického jednání bylo nedávno publikováno v mezinárodním odborném časopise Zoo Biology. Vědci se snaží jednak upozornit veřejnost na hrozbu vyhynutí severních bílých nosorožců a na probíhající snahy o jejich záchranu, ale také umožnit vědecké komunitě získávat a sdílet nové informace týkající se vymírání savců.
Skvrnu na Vranovské přehradě způsobilo 6 prázdných ropných sudů
ZNOJMO (ČTK) - Šest prázdných ropných sudů ležících na dně Vranovské přehrady na Znojemsku způsobilo skvrnu, která se ve středu objevila na hladině. Skvrna vznikla ze zbytků ropných látek na stěnách starých nádob, uvedla dnes v tiskové zprávě znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová. Potápěčům se podařilo jeden sud ze třicetimetrové hloubky vytáhnout, ostatní zlikvidovali na dně.
Nový zákon o odpadech a míra recyklace: v čem si MŽP a Hnutí Duha nerozumí
PRAHA (Ekolist) - Cílem nového odpadového zákona je zvýšit míru recyklace k roku 2020 na 50 % a připravit ČR na zákaz skládkování od roku 2024. To tvrdí ministerstvo životního prostředí, které zákon připravuje. Hnutí Duha upřesňuje, že cíl je ve skutečnosti jen 38 % a že nový zákon nás nemá ani tak připravit na konec skládkování, jako na začátek spalování odpadů.
Platby na ozelenění jsou vyplácené se zpožděním, kritizuje ASZ
PRAHA (ČTK) - Výplata peněz na tzv. greening neboli ozelenění nabírá podle Asociace soukromého zemědělství ČR zpoždění. Jak asociace zjistila z šetření mezi svými 6500 členy, u třetiny ještě není rozhodnuto o vyplacení za loňský rok, u většiny pak výplata neproběhla. Asociace to dnes ČTK sdělila v tiskové zprávě. Podle Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), jenž výplatu administruje, však peníze přišly již 70 procentům žadatelů. Fond navíc argumentuje tím, že stihl vydat rozhodnutí u většiny zemědělců dříve, než měl v plánu. Podle svazu zemědělských podnikatelů ale musí zemědělci například odvádět daně z dotací za loňský rok, které však ještě nemají na účtech.
Platby na ozelenění jsou vyplácené se zpožděním, kritizuje ASZ
PRAHA (ČTK) - Výplata peněz na tzv. greening neboli ozelenění nabírá podle Asociace soukromého zemědělství ČR zpoždění. Jak asociace zjistila z šetření mezi svými 6500 členy, u třetiny ještě není rozhodnuto o vyplacení za loňský rok, u většiny pak výplata neproběhla. Asociace to dnes ČTK sdělila v tiskové zprávě. Podle Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), jenž výplatu administruje, však peníze přišly již 70 procentům žadatelů. Fond navíc argumentuje tím, že stihl vydat rozhodnutí u většiny zemědělců dříve, než měl v plánu. Podle svazu zemědělských podnikatelů ale musí zemědělci například odvádět daně z dotací za loňský rok, které však ještě nemají na účtech.
|
Další články:
12. července 2025 05:00
11. července 2025 05:00
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
|
PAČEJOV/MAŇOVICE (ČTK) - Přes 200 pěších a cyklistů včera na Klatovsku kolem Pačejova protestovalo proti vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu, které připravuje stát. Při následné tříhodinové diskusi shodně tvrdili, že všech deset dotčených obcí z lokality Březový potok v Pošumaví bude nadále proti plánované stavbě bojovat, a to až do roku 2030, kdy by mělo být místo vybráno ze čtyř vytipovaných lokalit v ČR. Shodli se, že nejlepší by bylo aktivitu státu zastavit a hledat alternativní řešení, zjistila ČTK.
(Celý text)
Sedm mladých puštíků bělavých ze Zoo Ostrava bude vypuštěno do přírody v Rakousku
13. července 2025 11:30
PRAHA (Ekolist) - Historicky nejvyšší počet mláďat v jedné snůšce, historicky nejvyšší počet jedinců poskytnutých pro vypuštění. Mimořádně úspěšná hnízdní sezóna u puštíků bělavých v ostravské zoo byla završena odvozem všech sedmi mladých jedinců do Rakouska, kde budou v rámci mezinárodního repatriačního projektu vypuštěni do volné přírody.
(Celý text)
Pražské vodovody a kanalizace mají na fasádě budky pro rorýse
13. července 2025 01:37
PRAHA (ČTK) - Společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nechala na fasádu svého sídla na Vinohradech nainstalovat budky pro rorýse, kterým ubývají místa pro hnízdění kvůli rekonstrukcím budov.
(Celý text)
Veselí nad Moravou zahájilo projekt, při němž vysadí přes 7000 dřevin
13. července 2025 01:23
VESELÍ VESELÍ NAD MORAVOU (ČTK) - Veselí nad Moravou na Hodonínsku zahájilo po dvou letech příprav první etapu projektu zaměřeného na obnovu přirozených ekosystémů. Nechá při ní vysadit 4595 stromů, 2810 keřů a zatravní přes osm hektarů půdy. Cílem je podpořit přirozený pohyb živočichů a rostlin, zamezit půdní erozi a zlepšit schopnost krajiny zadržovat vodu. Náklady dosahující téměř 26,5 milionu korun bez DPH hradí město prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí, informovalo dnes na svém webu.
(Celý text)
Nový projekt má podpořit poutní turismus a zapojit do něj lokální farmáře
13. července 2025 00:59
PRAHA (ČTK) - Nový projekt s názvem Putování za kořeny má přesunout turismus do méně vytížených míst, vzbudit zájem o šetrnější možnosti cestování a o ochranu krajiny. Cílem je také do poutní turistiky více zapojit lokální farmáře, místní komunity i podnikatele. Memorandum o spolupráci na rozvoji projektu tento týden podepsali ministři zemědělství Marek Výborný a životního prostředí Petr Hladík (oba KDU-ČSL). Iniciátorem projektu je spolek Svatá Ludmila.
(Celý text)
Studenti zkoumali historii zpřístupnění Jeskyně Na Špičáku nedaleko Jeseníku
13. července 2025 00:37
(ČTK) - Historii zpřístupnění Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku zkoumají studenti zapojení do letošního ročníku T-expedice Jeseníky. Badatelský tým složený z nadaných žáků základních a středních škol mapoval historické prameny a dokumenty, které se vztahují k otevření jeskyně pro veřejnost před 140 lety, sdělil vedoucí skupiny studentů Šimon Drábek.
(Celý text)
Nová výstava v Muzeu Kroměřížska přenese návštěvníky do světa zvířat
13. července 2025 00:25
KROMĚŘÍŽ (ČTK) - Nová výstava v Muzeu Kroměřížska přenese návštěvníky zábavnou a hravou formou do světa zvířat. V Galerii v podloubí na kroměřížském Velkém náměstí je otevřena od začátku července, potrvá do 24. srpna, sdělila ČTK mluvčí muzea a kurátorka výstavy Martina Malá. Výstavu pojmenovanou Mezi námi zvířaty připravilo liberecké vědecké centrum iQLandia.
(Celý text)
Horská chata Libín u Prachatic dnes po 17 letech hostí turisty
12. července 2025 20:07
PRACHATICE (ČTK) - Horská chata na kopci Libín nedaleko Prachatic se dnes po 17 letech otevřela veřejnosti. Spolu se zdejší rozhlednou se má stát turistickým centrem nejen pro Prachatice a okolí, ale i pro Jihočeský kraj, řekli při slavnostním otevření zástupci města a kraje. Konat se tu mají také svatby, firemní večírky, koncerty a jiné kulturní akce. Na otevření se přišlo podívat několik stovek lidí.
(Celý text)
Zoopark Zájezd odchoval dva vzácné druhy ještěrů: drakouny a bičochvosty
12. července 2025 20:04
(ČTK) - Zoopark Zájezd odchoval dva vzácné druhy ještěrů - drakouny a bičochvosty. Drakouny chová zoopark jako jediný v ČR a jako jeden ze čtyř v Evropě, odchov se podařil po čtyřech letech. V případě bičochvostů se zooparku podařil poprvé, informoval dnes za Zoopark Zájezd Daniel Koleška.
(Celý text)
Jeskyně Výpustek má novou bezbariérovou trasu pro kočárky i vozíčkáře
12. července 2025 20:02
(ČTK) - Lidé s omezenou pohyblivostí, na vozíku nebo s kočárkem si mohou projít zkrácenou a bezbariérovou trasu v jeskyni Výpustek u Křtin na Blanensku v Moravském krasu. Správa jeskyní ČR trasu, která trvá 40 minut, otevřela od 1. července.
(Celý text)
Letní opravy vodní elektrárny Štěchovice odkryly místa jindy skrytá pod vodou
12. července 2025 17:51
PRAHA (Ekolist) - Vodní elektrárna ve Štěchovicích, která už více než 80 let spolehlivě vyrábí bezemisní elektřinu, využívá slabší letní průtoky ve Vltavě k nabírání sil a opravám před další sezónou. Důležitá součást české energetiky umí během několika desítek vteřin od povelu dispečera dodat do sítě přes 22 MW špičkového výkonu a pomoci tak stabilizovat energetickou soustavu. V uplynulých dnech prošla rozsáhlými opravami na jednom ze dvou soustrojí. Projít si tajemné vodní podzemí může díky virtuální prohlídce i široká veřejnost.
(Celý text)
V Ostravě-Hrabové vzniklo nové odpočinkové místo s mokřady a tůněmi
12. července 2025 10:35
PRAHA (Ekolist) - Unikátní relaxační místo v zeleni vzniklo v Ostravě-Hrabové. Původně neprostupný a v podstatě nepřístupný veřejný prostor se zcela proměnil v odpočinkovou lokalitu s mokřady a tůněmi. Nově zde najdeme mnoho vzdělávacích a herních prvků, díky nimž na místo budou směřovat rodiny s dětmi.
(Celý text)
Projekt Vltava slavná a splavná představí současné i zaniklé památky podél řeky
12. července 2025 01:44
KVILDA (ČTK) - Projekt Vltava slavná a splavná má za cíl představit památky podél řeky, připomenout místa, která zanikla po výstavbě vltavské kaskády, a ukázat důležitost řeky pro hospodářský, kulturní, společenský a přírodní vývoj. Vyvrcholením bude v září otevření stejnojmenné výstavy v Praze. To vše má směřovat k budoucímu zapsání Vltavy mezi evropské kulturní stezky, které vyhlašuje Rada Evropy, řekla generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková. Letos je to také 150 let od prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava.
(Celý text)
Brno přijalo standardy sjednocující vzhled kontejnerů, mají snížit vizuální smog
12. července 2025 01:00
BRNO (ČTK) - Vizuální smog v brněnských ulicích sníží postupná obměna barevných kontejnerů na směsný i tříděný odpad. Nové popelnice jsou tmavé s barevně rozlišeným víkem. Dokument Standard stálých stanovišť nádob na komunální odpad kromě barevnosti stanovuje výšku nebo materiál okolních zástěn i vhodné umístění kontejnerů. Dokument připravený Kanceláří architekta města je závazný pro stanoviště ve vlastnictví města. V dalších případech by měl být doporučením, uvedl náměstek pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)
V ČR roste zájem o hmyzí potraviny. Rozvoj brzdí legislativa i skepse, míní výrobci
12. července 2025 00:50
(ČTK) - Zájem o potraviny s hmyzem mezi Čechy roste, větší rozvoj a prodeje ale brzdí zejména skepse lidí a nastavení legislativy. ČTK to řekli zástupci českých firem Crunchy, Sens Food a WormUP, které vyrábějí a nabízejí hmyzí potraviny. V ČR je aktuálně šest zpracovatelů hmyzu pro potravinářské účely. Potraviny s obsahem hmyzu má ve své stálé nabídce i několik obchodních řetězců a některé z nich plánují rozšíření sortimentu hmyzích potravin.
(Celý text)
V areálu zlínské nemocnice přibývá zeleně, zahradníci však řeší i krádeže
12. července 2025 00:36
ZLÍN (ČTK) - V areálu Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně přibývá zeleně. Areál má rozlohu přibližně 60 000 metrů čtverečních a jsou v něm udržované záhony, trávníky a stromy. Pečuje o ně tým zkušených zahradníků, někdy však také řeší vandalismus nebo dokonce krádeže, sdělila ČTK mluvčí nemocnice Dana Lipovská.
(Celý text)
Vzkaz kanadského páru v lahvi se našel o 13 let později v irské zátoce
12. července 2025 00:23
(ČTK) - Třináct let trvalo putování lahve se vzkazem, který vhodil mladý pár do moře na Bellově ostrově v Newfoundlandu na východním cípu Kanady. Tento týden ho našli dobrovolníci při čištění pláže v irském hrabství Kerry, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)
Kopřivnice připravuje oslavu 50 let přehrady Větřkovice, prosí lidi o fotografie
11. července 2025 20:42
KOPŘIVNICE (ČTK) - Radnice Kopřivnice na Novojičínsku připravuje na září oslavu 50 let existence vodní nádrže Větřkovice. Chce mimo jiné uspořádat výstavu fotografií přehrady, a vyzývá proto lidi, aby jí zaslali snímky ze svých archivů, sdělila mluvčí kopřivnické radnice Lucie Macháčková.
(Celý text)
České Budějovice koupí mobilní protipovodňové zdi a umístí je především podél Malše
11. července 2025 19:49
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - České Budějovice nakoupí mobilní protipovodňové zdi a umístí je především podél řeky Malše, která městem protéká. Bariéry budou v místech, kde v minulosti při záplavách tvořily zátarasu pískové pytle. ČTK to řekla českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS).
(Celý text)
Pražští lesníci loni více sázeli i káceli. Výskyt kůrovce byl mírně vyšší
11. července 2025 19:48
PRAHA (ČTK) - Pracovníci Lesů hlavního města Prahy (LHMP) loni v metropoli vysázeli 172 072 sazenic, meziročně o 32 078 více. Více i těžili, když z pražských lesů získali 6835 metrů krychlových dřeva, o 1729 více než o rok dříve. Vyplývá to z výroční zprávy městské příspěvkové organizace za loňský rok. Vyšší těžbu způsobilo podle dokumentu zejména rozsáhlejší odstraňování jasanů napadených houbovými patogeny, vyšší výsadba pak byla dána především zalesňováním nových ploch. Oproti předloňsku se mírně zvýšil výskyt kůrovce.
(Celý text)
Pražští lesníci loni více sázeli i káceli. Výskyt kůrovce byl mírně vyšší
11. července 2025 19:48
PRAHA (ČTK) - Pracovníci Lesů hlavního města Prahy (LHMP) loni v metropoli vysázeli 172 072 sazenic, meziročně o 32 078 více. Více i těžili, když z pražských lesů získali 6835 metrů krychlových dřeva, o 1729 více než o rok dříve. Vyplývá to z výroční zprávy městské příspěvkové organizace za loňský rok. Vyšší těžbu způsobilo podle dokumentu zejména rozsáhlejší odstraňování jasanů napadených houbovými patogeny, vyšší výsadba pak byla dána především zalesňováním nových ploch. Oproti předloňsku se mírně zvýšil výskyt kůrovce.
(Celý text)