|
titulní strana > co píší jiní
Hlavní body Pařížské dohody o klimatu
22. dubna 2016 18:54
NEW YORK (ČTK) - Hlavní body nové klimatické dohody, která vzešla z loňské klimatické konference v Paříži a kterou dnes v New Yorku podepisují zástupci desítek zemí:
Hříbata divokých koní pokřtil Jaromír Nohavica, autor písně Divoké koně
PRAHA (Ekolist) - První tři hříbata divokých koní narozená v Přírodní rezervaci Milovice mají svá jména. Dnes po třinácté hodině je pokřtili písničkář Jaromír Nohavica, autor působivé písně Divocí koně, hejtman Středočeského kraje Miloš Petera a starosta města Milovice Milan Pour.
Na sedmi místech ČR bude v sobotu druhý Den proti úložišti
HODOV (ČTK) - Na sedmi místech Česka v sobotu pořádají obce a spolky pochody, koncerty a další akce namířené proti stavbě trvalého úložiště radioaktivních odpadů. V lokalitě Březový potok na Klatovsku začne program v pravé poledne varovným vyzváněním zvonů, starostové tam také připravují společné prohlášení. Den proti úložišti se už podruhé koná současně ve všech lokalitách zvažovaných pro úložiště. Před rokem se akcí někde zúčastnily desítky a jinde i stovky lidí.
Zoo Ostrava opět otevírá největší akvaterarijní expozici Papua
OSTRAVA (ČTK) - Po téměř půlroční přestávce bude v ostravské zoologické zahradě v sobotu opět otevřen pavilon Papua, který je největší akvaterarijní expozicí v zoo, řekla dnes mluvčí zahrady Šárka Kalousková. Pavilon se loni musel uzavřít poté, kdy prasklo čelní sklo největší nádrže s objemem zhruba 8000 litrů vody.
Nejvyšší pokuty od ČIŽP padaly na jihu Moravy za ohrožení vod
BRNO (ČTK) - Tři nejvyšší pokuty udělil loni brněnský inspektorát České inspekce životního prostředí firmám, které se provinily vypouštěním odpadů do vody, čímž ohrozily její kvalitu a zdravotní nezávadnost. Nejvyšší pokutu dostala společnost ZEVO v likvidaci kvůli bioplynové stanici ve Velkém Karlově, a to 900.000 a 500.000 korun, uvedl na tiskové konferenci ředitel brněnského inspektorátu Jindřich Mikeš.
Ministerstvo stvrdilo zákaz stavby větrné elektrárny v Jeseníkách
OLOMOUC (ČTK) - Nová větrná elektrárna na Medvědí hoře v Jeseníkách, kterou kritizovali ochránci přírody, definitivně nevznikne. Rozhodnutí olomouckého krajského úřadu o zrušení smlouvy, proti kterému se investor odvolal, potvrdilo ministerstvo pro místní rozvoj. Stavbu původně posvětila šumperská radnice uzavřením veřejnoprávní smlouvy, proti tomu se však postavili ochránci přírody. Podle nich se nový větrník vysoký bezmála sto metrů do této části Chráněné krajinné oblasti Jeseníky nehodí. Na vrcholu hory nyní dosluhují tři větrné elektrárny.
Na bývalé výsypce u Vintířova roste centrum zpracování odpadu
PRAHA (ČTK) - Na bývalé výsypce mezi Vintířovem a Vřesovou staví Sokolovská uhelná centrum zpracování odpadu. Investice za stovky milionů korun bude zahrnovat jak třídění komunálního odpadu, tak jeho zpracování a další využití. Centrum má být hotovo v roce 2017, informuje na webových stránkách Sokolovská uhelná.
Kaštanová alej u Jedovnic dostala na Den Země označení Alej roku 2015
PRAHA (Ekolist) - Na slavnostním ceremoniálu byla při příležitosti Dne země titulována Alej roku 2015. Je jí Budkovanská alej u Jedovnic na Blanensku. Stromořadí nyní zdobí i památeční cedule, která připomíná vítězství v anketě.
Pražský park Cibulka se dočká opravy cest i opěrných zdí a schodiště
PRAHA (ČTK) - Praha nechá opravit park Cibulka v Praze 5. Rekonstruovány mají být cesty i zídky v parku. Praha nyní hledá v tendru firmu, která práce provede. Vyplývá to z informací v seznamu veřejných zakázek magistrátu. Úpravy by měly být hotovy nejpozději do konce května příštího roku. Cena oprav zatím není jasná, bude záležet na výsledku výběrového řízení.
Ropákem roku je znovu ministr Jan Mládek za prolomení limitů těžby
BRNO (ČTK) - Antiekologickou cenu Ropák roku 2015 dostal stejně jako loni ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Ropákem se stal kvůli tomu, že se mu podařilo prosadit prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí v lomu Bílina. Prosadil také státní energetickou koncepci, jež stojí na jaderné energii, na těžbě hnědého uhlí a je v ní malý důraz na obnovitelné zdroje, řekl dnes na tiskové konferenci Miroslav Patrik ze spolku Děti Země, který anketu pořádá.
Letoun Solar Impulse 2 se po dlouhé přestávce opět vznesl: úkol je dokončit cestu kolem světa
PRAHA (Ekolist) - Včera brzy ráno se po dlouhé a neplánované přestávce vznesl solární letoun Solar Impulse 2. Tento letoun k svému letu využívá jen energii získanou ze Slunce. Jeho úkolem je obletět celý svět.
Sokolov nabízí občanům odvoz velkoobjemového odpadu z domova
SOKOLOV (ČTK) - Sokolov prostřednictvím technických služeb nabízí občanům nově odvoz velkoobjemového odpadu z domova. Odvoz odpadu do váhy 100 kilogramů z místa svého bydliště si mohou lidé objednat od začátku dubna v pracovních dnech. Služba za poplatek 100 korun má pomoci především starším lidem, kteří by jinak s odvozem objemných předmětů mohli mít problém, řekl místostarosta Sokolova Karel Jakobec (ODS).
Hledáte informace pro ekologicky šetrný životní styl? Poraďme.se
PRAHA (Ekolist) - Příspěvkem Agentury Koniklec ke Dni Země 2016 je pozvánka do virtuálního prostoru s názvem „Poraďme.se“. Tato komunitně orientovaná znalostní báze a poradna je díky možnostem internetu a sociálních sítí otevřená všem zájemcům o ekologicky šetrný životní styl a ochranu životního prostředí. Tak, jako myšlenka Dne Země symbolicky spojuje aktivní a odpovědné občany na celém světě, tak náš projekt umožňuje toto spojení a trvalé sdílení potřebných znalostí a dovedností dlouhodobě udržovat. (Celý text)
Ptáků popálených elektřinou přibývá, upozorňují ochránci přírody
PRAHA (Ekolist) - Přestože ptákům nebezpečné elektrické sloupy z krajiny postupně mizí, ptáků, které elektřina popálila neubývá. Naopak. V záchranných stanicích ptáků, kterým se elektřina stala osudnou, podle Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) loni přibylo. Pro většinu z nich je přitom zásah proudem rozsudkem smrti a ani ti, kteří přežijí se už do volné přírody nevrátí, dodávají ochránci přírody.
Nadměrné emise měla v britských testech na silnici všechna auta
PRAHA (ČTK) - Povolené limity pro emise oxidů dusíku překročilo v reálném provozu všech 37 modelů aut testovaných britským ministerstvem dopravy. Pouze výrobce automobilů Volkswagen ale podle jeho zjištění měl ve vozech zařízení k obcházení emisních testů, které stojí za největším skandálem v historii německé automobilky. Oznámila to dnes britská vláda.
Na jih Moravy se podle výzkumu dostávají nové druhy borelií
BRNO (ČTK) - Na jižní Moravu se kvůli změnám klimatu a životního prostředí dostávají nové druhy borelií. Pětiletá studie prokázala výskyt druhu Borrelia spielmanii, do té doby v Česku nezaznamenaného. O výzkumu informovala společnost Elisabeth Pharmacon, která na něm pracovala s Ústavem biochemie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
Jen každý desátý Čech ví, kam správně vyhodit ruličku od toaletního papíru
PRAHA (Ekolist) - Celkem 52 % lidí zkouší třídit veškerý odpad a jen 8 % domácností netřídí a hází všechno do jedné popelnice. Podrobný výzkum veřejného mínění ukázal, že málokdo ví, kam vyhodit například obal od vajíček nebo ruličku od toaletního papíru.
Ceny uhlí v EU prudce oživují z minim, růst by mohl přetrvat
LONDÝN (ČTK) - Velkoobchodní ceny uhlí v západní Evropě tento měsíc výrazně oživují a z minim z poloviny února získaly už 25 procent. Po šesti letech nepřetržitého cenového propadu by to podle některých analytiků mohlo znamenat konec nejhoršího období a začátek růstového trendu, napsala dnes agentura Bloomberg.
Botanická zahrada nemusí platit za změny ve skleníku Fata Morgana
PRAHA (ČTK) - Pražská botanická zahrada nemusí platit architektu Zdeňku Deylovi za zásah do jeho autorského díla, skleníku Fata Morgana. Dnes o tom nepravomocně rozhodl soud. Uznal, že zahrada neoprávněně použila projektovou dokumentaci, když ji bez Deylova souhlasu zpřístupnila dalším lidem kvůli provedení změn. Zároveň ale upozornil, že v rozhodnou dobu již byl investorem a vlastníkem stavby magistrát, nikoliv zahrada, která tedy nemohla být původcem zásahu do autorských práv.
Hnutí Duha: Návod, jak by Česká republika mohla o 40 % snížit emise skleníkových plynů
PRAHA (Ekolist) - Loni v prosinci se státy tohoto světa shodly na tom, že je potřeba udělat taková opatření, aby se globální teplota nezvýšila více jak o 1,5 stupně Celsia. Generální tajemník Pan Ki-mun tzv. Pařížskou dohodu označil za velké vítězství pro lidstvo a jakési zdravotní pojištění planety. Už nyní je však zřejmé, že závazky, které si jednotlivé země včetně Evropské unie, na splnění závazku nestačí – a bude potřeba je zpřísnit. Hnutí Duha zpracovala přehled šesti hlavních opatření, které by České republice umožnily do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 40 procent.
Hnutí Duha: Návod, jak by Česká republika mohla o 40 % snížit emise skleníkových plynů
PRAHA (Ekolist) - Loni v prosinci se státy tohoto světa shodly na tom, že je potřeba udělat taková opatření, aby se globální teplota nezvýšila více jak o 1,5 stupně Celsia. Generální tajemník Pan Ki-mun tzv. Pařížskou dohodu označil za velké vítězství pro lidstvo a jakési zdravotní pojištění planety. Už nyní je však zřejmé, že závazky, které si jednotlivé země včetně Evropské unie, na splnění závazku nestačí – a bude potřeba je zpřísnit. Hnutí Duha zpracovala přehled šesti hlavních opatření, které by České republice umožnily do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 40 procent.
|
Další články:
14. července 2025 06:00
12. července 2025 05:00
11. července 2025 05:00
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
|
PRAHA (Ekolist) - Před dvěma lety, 6. června 2023, došlo k destrukci Kachovské přehrady v ukrajinské Chersonské oblasti, což představuje jednu z nejvážnějších ekologických katastrof způsobených ruskou invazí na Ukrajinu. Přívalová vlna vody tehdy zaplavila lidská obydlí, lesy i zemědělské pozemky, způsobila úhyn desítek tisíc tun ryb a zničila významné biotopy.
(Celý text)
"Obyčejná" růže šípková a její neobyčejná genetika: Jako jedna z mála rostlin umí dělit lichý počet chromozomů
14. července 2025 11:39
PRAHA (Ekolist s využitím TZ AV ČR) - Většina rostlin má sudý počet chromozomových sad, lichý může způsobovat problémy při rozmnožování a vede až ke sterilizaci. Poměrně běžná růže šípková ale má sad pět. Mezinárodní tým s účastí vědců z Biofyzikálního ústavu AV ČR v časopise Nature popsal neobvyklý, nicméně funkční způsob, jak růže při rozmnožování tyto liché sady „rozdělí svým potomkům“. Výzkum by mohl přispět třeba ke šlechtění.
(Celý text)
Nejvíce dřeva v republice se loni vytěžilo v lesích v Jihočeském kraji
14. července 2025 11:35
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Nejvíce dřeva v republice se loni vytěžilo v lesích v Jihočeském kraji. Šlo o 2,66 milionu metrů krychlových dřeva, což je o 7,6 procenta více než v roce 2023. Lesníci těžili opět především jehličnaté stromy, které tvořily téměř 95 procent z objemu. Vyplývá to z aktuálních informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).
(Celý text)
Chrudimi se za pololetí podařilo snížit množství skládkovaného odpadu
14. července 2025 11:33
CHRUDIM (ČTK) - Chrudimi se podařilo v první polovině letošního roku snížit produkci směsného komunálního odpadu o 168 tun ve srovnání s loňským prvním pololetím, což představuje pokles o více než osm procent. Celková produkce odpadu od ledna do června 2025 je 1836 tun, uvedla Kateřina Floriánová z odboru životního prostředí chrudimské radnice. Město zároveň v tomto období zaznamenalo nárůst separace papíru a plastu o 47 tun, tedy o devět procent. Udržet se za letošní rok pod limitem 160 kilogramů na obyvatele pro skládkování odpadu za sníženou cenu ale bude i tak obtížné.
(Celý text)
Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil
14. července 2025 11:30
(ČTK) - Počet případů likvidace vosích, sršních hnízd a rojů divokých včel v českých domácnostech v posledních letech výrazně roste. Asistenční společnosti jich v roce 2024 řešily asi 1500, což je téměř dvojnásobný nárůst proti roku 2023, vyplývá ze statistik České asociace asistenčních společností. Za rostoucím počtem zásahů stojí podle odborníků nejen teplé počasí, ale také šíření invazivních druhů, například sršně asijské.
(Celý text)
Kotlíkové dotace pomohly nahradit přes 132.000 starých neekologických kotlů
14. července 2025 01:20
(ČTK) - Kotlíkové dotace pomohly nahradit přes 132 000 starých neekologických kotlů první a druhé emisní třídy. Ze všech výzev těchto dotací bylo už vyplaceno 122 534 výměn nevyhovujících kotlů celkem za 14,2 miliardy korun, sdělila ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí. Dalších 80 000 výměn starých zdrojů tepla včetně nevyhovujících kotlů na uhlí podpořil program Nová zelená úsporám. Od spuštění kotlíkových dotací před deseti lety se tak podpořila výměna více než 200 000 neekologických kotlů, jejichž používání je od září loňského roku zakázáno. Omezení jejich používání zlepšilo podle dat ovzduší v ČR.
(Celý text)
Svaz: Družstva mohou farmářům zajistit lepší ceny a stabilitu, zájem o ně roste
14. července 2025 01:10
(ČTK) - Odbytová družstva mohou v dnešní době stejně jako v minulosti představovat odpověď na řadu problémů, kterým zemědělství čelí. Zemědělcům umožňují získat lepší postavení na trhu i lépe zvládat výkyvy cen či nákladů. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda Družstevní rady Zemědělského svazu ČR Martin Lev. Podle něj roste mezi zemědělci o sdružování do odbytových družstev zájem, rozvoj ale brzdí historická nedůvěra i chybějící podpora.
(Celý text)
Lidé z Pošumaví 22. rokem pochodovali proti plánovanému jadernému úložišti
13. července 2025 22:05
PAČEJOV/MAŇOVICE (ČTK) - Přes 200 pěších a cyklistů včera na Klatovsku kolem Pačejova protestovalo proti vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu, které připravuje stát. Při následné tříhodinové diskusi shodně tvrdili, že všech deset dotčených obcí z lokality Březový potok v Pošumaví bude nadále proti plánované stavbě bojovat, a to až do roku 2030, kdy by mělo být místo vybráno ze čtyř vytipovaných lokalit v ČR. Shodli se, že nejlepší by bylo aktivitu státu zastavit a hledat alternativní řešení, zjistila ČTK.
(Celý text)
Sedm mladých puštíků bělavých ze Zoo Ostrava bude vypuštěno do přírody v Rakousku
13. července 2025 11:30
PRAHA (Ekolist) - Historicky nejvyšší počet mláďat v jedné snůšce, historicky nejvyšší počet jedinců poskytnutých pro vypuštění. Mimořádně úspěšná hnízdní sezóna u puštíků bělavých v ostravské zoo byla završena odvozem všech sedmi mladých jedinců do Rakouska, kde budou v rámci mezinárodního repatriačního projektu vypuštěni do volné přírody.
(Celý text)
Pražské vodovody a kanalizace mají na fasádě budky pro rorýse
13. července 2025 01:37
PRAHA (ČTK) - Společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nechala na fasádu svého sídla na Vinohradech nainstalovat budky pro rorýse, kterým ubývají místa pro hnízdění kvůli rekonstrukcím budov.
(Celý text)
Veselí nad Moravou zahájilo projekt, při němž vysadí přes 7000 dřevin
13. července 2025 01:23
VESELÍ VESELÍ NAD MORAVOU (ČTK) - Veselí nad Moravou na Hodonínsku zahájilo po dvou letech příprav první etapu projektu zaměřeného na obnovu přirozených ekosystémů. Nechá při ní vysadit 4595 stromů, 2810 keřů a zatravní přes osm hektarů půdy. Cílem je podpořit přirozený pohyb živočichů a rostlin, zamezit půdní erozi a zlepšit schopnost krajiny zadržovat vodu. Náklady dosahující téměř 26,5 milionu korun bez DPH hradí město prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí, informovalo dnes na svém webu.
(Celý text)
Nový projekt má podpořit poutní turismus a zapojit do něj lokální farmáře
13. července 2025 00:59
PRAHA (ČTK) - Nový projekt s názvem Putování za kořeny má přesunout turismus do méně vytížených míst, vzbudit zájem o šetrnější možnosti cestování a o ochranu krajiny. Cílem je také do poutní turistiky více zapojit lokální farmáře, místní komunity i podnikatele. Memorandum o spolupráci na rozvoji projektu tento týden podepsali ministři zemědělství Marek Výborný a životního prostředí Petr Hladík (oba KDU-ČSL). Iniciátorem projektu je spolek Svatá Ludmila.
(Celý text)
Studenti zkoumali historii zpřístupnění Jeskyně Na Špičáku nedaleko Jeseníku
13. července 2025 00:37
(ČTK) - Historii zpřístupnění Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku zkoumají studenti zapojení do letošního ročníku T-expedice Jeseníky. Badatelský tým složený z nadaných žáků základních a středních škol mapoval historické prameny a dokumenty, které se vztahují k otevření jeskyně pro veřejnost před 140 lety, sdělil vedoucí skupiny studentů Šimon Drábek.
(Celý text)
Nová výstava v Muzeu Kroměřížska přenese návštěvníky do světa zvířat
13. července 2025 00:25
KROMĚŘÍŽ (ČTK) - Nová výstava v Muzeu Kroměřížska přenese návštěvníky zábavnou a hravou formou do světa zvířat. V Galerii v podloubí na kroměřížském Velkém náměstí je otevřena od začátku července, potrvá do 24. srpna, sdělila ČTK mluvčí muzea a kurátorka výstavy Martina Malá. Výstavu pojmenovanou Mezi námi zvířaty připravilo liberecké vědecké centrum iQLandia.
(Celý text)
Horská chata Libín u Prachatic dnes po 17 letech hostí turisty
12. července 2025 20:07
PRACHATICE (ČTK) - Horská chata na kopci Libín nedaleko Prachatic se dnes po 17 letech otevřela veřejnosti. Spolu se zdejší rozhlednou se má stát turistickým centrem nejen pro Prachatice a okolí, ale i pro Jihočeský kraj, řekli při slavnostním otevření zástupci města a kraje. Konat se tu mají také svatby, firemní večírky, koncerty a jiné kulturní akce. Na otevření se přišlo podívat několik stovek lidí.
(Celý text)
Zoopark Zájezd odchoval dva vzácné druhy ještěrů: drakouny a bičochvosty
12. července 2025 20:04
(ČTK) - Zoopark Zájezd odchoval dva vzácné druhy ještěrů - drakouny a bičochvosty. Drakouny chová zoopark jako jediný v ČR a jako jeden ze čtyř v Evropě, odchov se podařil po čtyřech letech. V případě bičochvostů se zooparku podařil poprvé, informoval dnes za Zoopark Zájezd Daniel Koleška.
(Celý text)
Jeskyně Výpustek má novou bezbariérovou trasu pro kočárky i vozíčkáře
12. července 2025 20:02
(ČTK) - Lidé s omezenou pohyblivostí, na vozíku nebo s kočárkem si mohou projít zkrácenou a bezbariérovou trasu v jeskyni Výpustek u Křtin na Blanensku v Moravském krasu. Správa jeskyní ČR trasu, která trvá 40 minut, otevřela od 1. července.
(Celý text)
Letní opravy vodní elektrárny Štěchovice odkryly místa jindy skrytá pod vodou
12. července 2025 17:51
PRAHA (Ekolist) - Vodní elektrárna ve Štěchovicích, která už více než 80 let spolehlivě vyrábí bezemisní elektřinu, využívá slabší letní průtoky ve Vltavě k nabírání sil a opravám před další sezónou. Důležitá součást české energetiky umí během několika desítek vteřin od povelu dispečera dodat do sítě přes 22 MW špičkového výkonu a pomoci tak stabilizovat energetickou soustavu. V uplynulých dnech prošla rozsáhlými opravami na jednom ze dvou soustrojí. Projít si tajemné vodní podzemí může díky virtuální prohlídce i široká veřejnost.
(Celý text)
V Ostravě-Hrabové vzniklo nové odpočinkové místo s mokřady a tůněmi
12. července 2025 10:35
PRAHA (Ekolist) - Unikátní relaxační místo v zeleni vzniklo v Ostravě-Hrabové. Původně neprostupný a v podstatě nepřístupný veřejný prostor se zcela proměnil v odpočinkovou lokalitu s mokřady a tůněmi. Nově zde najdeme mnoho vzdělávacích a herních prvků, díky nimž na místo budou směřovat rodiny s dětmi.
(Celý text)
Projekt Vltava slavná a splavná představí současné i zaniklé památky podél řeky
12. července 2025 01:44
KVILDA (ČTK) - Projekt Vltava slavná a splavná má za cíl představit památky podél řeky, připomenout místa, která zanikla po výstavbě vltavské kaskády, a ukázat důležitost řeky pro hospodářský, kulturní, společenský a přírodní vývoj. Vyvrcholením bude v září otevření stejnojmenné výstavy v Praze. To vše má směřovat k budoucímu zapsání Vltavy mezi evropské kulturní stezky, které vyhlašuje Rada Evropy, řekla generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková. Letos je to také 150 let od prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava.
(Celý text)
Projekt Vltava slavná a splavná představí současné i zaniklé památky podél řeky
12. července 2025 01:44
KVILDA (ČTK) - Projekt Vltava slavná a splavná má za cíl představit památky podél řeky, připomenout místa, která zanikla po výstavbě vltavské kaskády, a ukázat důležitost řeky pro hospodářský, kulturní, společenský a přírodní vývoj. Vyvrcholením bude v září otevření stejnojmenné výstavy v Praze. To vše má směřovat k budoucímu zapsání Vltavy mezi evropské kulturní stezky, které vyhlašuje Rada Evropy, řekla generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková. Letos je to také 150 let od prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava.
(Celý text)