|
titulní strana > co píší jiní
Chemikálie z bývalé olejny v Lovosicích zmizí do konce roku
25. března 2016 16:55
LOVOSICE (ČTK) - Město Lovosice na Litoměřicku vybralo firmu, která odveze na 700 tun chemických odpadů z areálu bývalé olejny. Sanace vyjde na 1,8 milionu korun bez DPH a potrvá čtyři měsíce. Dokončena by měla být ještě letos. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Ivana Kocánková.
Skleník u lánského zámku je opravený a otevřený veřejnosti
LÁNY (ČTK) - Historický skleník u lánského zámku je opravený a otevřený veřejnosti. Na podobě jeho interiéru se podílel i Masarykův architekt Josip Plečnik, který za první republiky navrhoval úpravy některých částí Pražského hradu i lánského zámku. Oprava skleníku trvala rok a stála téměř 23 milionů korun, které platila Správa Pražského hradu. Otevření se účastnil i prezident Miloš Zeman.
Místo zubrů off-roadové vozidla. Na Pístovské mokřady se sjelo 75 terénních aut
JIHLAVA (ČTK) - Terénními jízdami a rychlostními zkouškami v pátek v Pístově u Jihlavy začal čtvrtý ročník dvoudenní akce Pístovské mokřady. V bývalém vojenském areálu soutěž pořádají nadšenci pro off-road a ochránci přírody. Rozrývání půdy mokřadů koly aut podle ochranářů pomáhá řadě rostlin i živočichů. Na start se podle hlavního organizátora Tomáše Kratochvíla postavilo 75 posádek z Česka, Slovenska a Ukrajiny.
V centru Mníšku skolili tři divočáky. Zvěř ve městě páchá statisícové škody
MNÍŠEK P.B. (ČTK) - První série odstřelů divokých prasat na louce Pivovárka uprostřed Mníšku pod Brdy skončila, myslivci prozatím skolili tři kusy. Radnice si do konce roku 2018 vyjednala výjimku, díky níž budou moci myslivci střílet černou zvěř i na přesně vymezených nehonebních pozemcích. Po Velikonocích akci město vyhodnotí a v likvidaci škodné budou myslivci případně pokračovat. ČTK to řekl mluvčí města Miloš Navrátil.
Zámecký rybník ve Frýdlantu se letos bude zřejmě revitalizovat
FRÝDLANT (ČTK) - Rybník u zámku ve Frýdlantě na Liberecku, který v červnu 2013 poškodily přívalové deště a povodeň, se letos zřejmě dočká obnovy. Oprava bude stát zhruba deset milionů korun. Rybník patří Národnímu památkovému ústavu (NPÚ), podle regionálního ředitele Miloše Kadlece se připravuje vypsání výběrového řízení.
Buchlovický zámek ozdobily na Velikonoce řezané tulipány
BUCHLOVICE (ČTK) - Zámek v Buchlovicích na Uherskohradišťsku zdobí řezané tulipány. Čtyři desítky různobarevných druhů jsou instalovány v sala terreně i v historických aranžmá na prohlídkové trase zámku. Expozice, kterou tvoří 2000 tulipánů, potrvá do Velikonočního pondělí. Tulipány zkrášlují zámek letos pošesté.
Elektrobusy Proterra překonaly hranici 2 milionů najetých mil
PRAHA (oEnergetice) - Proterra, jednička na americkém trhu s bateriovými elektrobusy, oznámila začátkem března překonání hranice 2 milionů najetých mílí (přes 3,2 milionů kilometrů) svou flotilou 63 elektrobusů provozovaných v současné době v USA.
Do českých železnic by mělo směřovat 70,4 miliardy korun z EU
PARDUBICE (ČTK) - Do české železniční dopravy by mělo v programovém období 2014 - 2020 směřovat asi 2,6 miliardy eur (70,4 miliardy korun) z evropských zdrojů. Větší část peněz bude zřejmě využita na výstavbu a modernizaci železniční infrastruktury, menší na pořízení nových vozů. Novinářům to během železniční konference v Pardubicích řekl náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.
Francie zavádí novou daň na dovoz palmového oleje. Indonésie a Malajsie protestují
PRAHA (Ekolist) - Nový francouzský zákon o biodiverzitě zavádí daň na dovoz palmového oleje. Nové poplatky Francie zavádí i přes protesty Indonésie a Malajsie, dvou největších producentů palmového oleje, informuje Mongabay.
Japonci po dvou letech obnovili lov velryb u Antarktidy
TOKIO (ČTK) - Japonská velrybářská flotila se vrátila z antarktických vod s úlovkem 333 plejtváků malých. Od roku 2014, kdy Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) jejich lov zastavil, je to poprvé, co Japonci lovili u Antarktidy. ICJ před dvěma lety dospěl k závěru, že Japonci kytovce nezabíjejí kvůli vědeckému výzkumu, jak tvrdí, ale z komerčních důvodů.
Sběrna dostala pokutu za výkup kovů na nepovolených pozemcích
MOHELNICE (ČTK) - Pokutu 150 000 korun uložila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) firmě Antonín Neumann - VDS, která v Mohelnici na Šumpersku provozovala sběrnu kovového odpadu na nepovoleném místě. ČTK to sdělila mluvčí ČIŽP Radka Burketová. Vyjádření společnosti Antonín Neumann - VDS ČTK zjišťuje.
Britský radiobiolog: Černobyl způsobil 40 000 smrtelných případů rakoviny
PRAHA (Ekolist) - Následky havárie jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu zkoumala studie britského radiobiologa Iana Fairlieho. Celkový počet lidí, kteří zemřeli nebo zemřou na nádorová onemocnění v důsledku havárie, odhaduje na 40 000. Ohrožení jsou i lidé narození po havárii.
Plavební kanál u Přelouče bude řešit krajský úřad v Hradci
HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - O povoleních k vybudování plavebního kanálu u Přelouče, který by umožnil splavnění Labe do Pardubic, bude namísto Pardubického kraje rozhodovat kraj Královéhradecký. Ministerstvo životního prostředí vyhovělo námitkám ekologických sdružení a kvůli možné systémové podjatosti pardubického hejtmanství celou agendu přesunulo na jiný úřad, sdělil Miroslav Patrik z organizace Děti Země. Stavbu zhruba za tři miliardy korun připravuje Ředitelství vodních cestu už léta.
Ve Skotsku ukončí provoz poslední elektrárna na uhlí
LONDÝN (ČTK) - Elektrárenská společnost Scottish Power dnes odpoledne ukončí výrobu elektřiny v poslední elektrárně na uhlí ve Skotsku. Jde o největší uhelnou elektrárnu v Británii, která téměř půl století dodávala elektřinu asi čtvrtině domácností ve Skotsku, informují tamní média. Ve Skotsku se zároveň poprvé po více než sto letech zastaví produkce elektřiny z uhlí.
V CHKO Lužické hory se daří zlepšovat strukturu lesa
NOVÝ BOR (ČTK) - V Chráněné krajinné oblasti Lužické hory se daří zlepšovat druhové složení lesa. Smrkové porosty postupně nahrazují smíšené lesy. ČTK to řekl vedoucí CHKO Lužické hory Tomáš Besta.
V Česku lze opět rozšiřovat vinice. O povolení mohou zájemci žádat do konce dubna
PRAHA (ČTK) - Pěstitelé vinné révy mohou žádat o povolení k nové výsadbě vinic až do konce dubna. Ministerstvo zemědělství prodloužilo lhůtu, původní termín byl do konce února. O povolení si letos řeklo 81 vinařů, kteří chtějí nově vysadit 108 hektarů.
Více než polovina krajů již vyčerpala dotace na výměnu kotlů
PRAHA (ČTK) - Zájem o dotace na výměnu neekologických kotlů je velký, lidé už částku vyčerpali ve více než polovině krajů. Některé kraje proto příjem žádostí již zastavily, jiné nadále žádosti přijímají, ale odkládají je do takzvaných zásobníků. Výrazně menší zájem o dotace je zatím v Praze, žádost v pondělí, první možný den, podalo 18 lidí.
Investice do obnovitelných zdrojů v EU klesly nejníže za 10 let
LONDÝN (ČTK) - Investice do obnovitelných zdrojů a dalších typů nízkouhlíkové energetiky v Evropě loni klesly nejníže za posledních deset let. Ze svého maxima 132 miliard dolarů (3,2 bilionu Kč) z roku 2011 sestoupily až na loňských zhruba 58 miliard dolarů. S odkazem na údaje agentury Bloomberg New Energy Finance (BNEF) to napsal britský list The Guardian.
Atentátníci z Bruselu prý sledovali šéfa jaderného výzkumu
BRUSEL (ČTK) - Bratři Khalid a Brahim El Bakraouiovi, kteří se v úterý odpálili na letišti a v metru v Bruselu, sledovali šéfa belgického střediska pro výzkum jaderné energetiky (SCK/CEN). Dnes o tom informoval belgický deník La Dernière Heure. Zmíněného ředitele, o kterého se zajímali krátce po loňských listopadových teroristických atentátech v Paříži, natáčeli skrytou kamerou.
Ropné prokletí Peru - špatně udržované ropovody ničí tropickou přírodu
PRAHA (Ekolist) - Nad peruánskou džunglí, v místech, kde se sbíhá několik přítoků nejdelší řeky světa Amazonky, je opět dusno. Hned dvě řeky v povodí byly na přelomu ledna a února v rozmezí devíti dní zasaženy rozsáhlým únikem ropných látek z ropovodu. Kontaminace obou řek, kterou urychlily nečekaně silné deště, zásadním způsobem zasáhla na 10 000 lidí, především příslušníků místních domorodých etnik. Situace není zdaleka pod kontrolou a škody na životním prostředí jsou svým rozsahem katastrofální.
Ropné prokletí Peru - špatně udržované ropovody ničí tropickou přírodu
PRAHA (Ekolist) - Nad peruánskou džunglí, v místech, kde se sbíhá několik přítoků nejdelší řeky světa Amazonky, je opět dusno. Hned dvě řeky v povodí byly na přelomu ledna a února v rozmezí devíti dní zasaženy rozsáhlým únikem ropných látek z ropovodu. Kontaminace obou řek, kterou urychlily nečekaně silné deště, zásadním způsobem zasáhla na 10 000 lidí, především příslušníků místních domorodých etnik. Situace není zdaleka pod kontrolou a škody na životním prostředí jsou svým rozsahem katastrofální.
|
Další články:
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
|
PRAHA (Ekolist) - Po několika letech neúrody se můžeme zakousnout do šťavnatých, vyzrálých a chuťově neodolatelných meruněk. Právě zrají i u nás a nejlepší jsou čerstvě utržené. Jednu z nich právě vyhlašujeme na pražské výstavě ovoce starou odrůdou roku. Milovníci ovoce ji jistě znají, patří k historicky nejoblíbenějším odrůdám u nás. Ti z vás, komu se vybavila Velkopavlovická, se trefili.
(Celý text)
Sucho a pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin mění skladbu plodin v ČR
11. července 2025 01:38
(ČTK) - Zemědělci přecházejí na pěstování méně náročných plodin, důvodem je sucho, ale i pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin. Zároveň kvůli tomu ustupují od pěstování speciálních plodin. Vyplývá to z vyjádření Agrární komory ČR pro ČTK. Podle dat Českého statistického úřadu letos klesla osevní plocha pohanky, a to o víc než čtvrtinu, žita o 16,3 procenta, ječmene ozimého o téměř 14 procent a řepky o 2,2 procenta. Naopak více se pěstuje pšenice tvrdé nebo ovsa.
(Celý text)
Generální advokátka soudu EU navrhuje zrušit Polsku penále za těžbu v dole Turów
11. července 2025 01:25
(ČTK) - Generální advokátka nejvyššího soudu Evropské unie Juliane Kokottová ve svém stanovisku navrhuje, aby Soudní dvůr v případu těžby hnědého uhlí v polském dole Turów na hranicích s Českem zpětně zrušil penále uložené Polsku. Generální advokátka se přitom opírá o dohodu, kterou Polsko s Českou republikou uzavřelo v roce 2022.
(Celý text)
Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů
11. července 2025 01:09
PLZEŇ (ČTK) - Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce Čtyrák na Bílé Hoře odolnější stromky pro městské lesy. Lesníci mění způsob pěstování a péče o sazenice stromků. S novým automatickým zavlažovacím systémem za 600 000 korun budou moci připravit pro výsadbu více takzvaných obalovaných sazenic. Tyto sazenice se po vysazení lépe uchytí, což je pro obnovu lesa po kůrovcové kalamitě důležité. Město každoročně ve svých lesích vysází v průměru 400 000 jehličnanů a listnáčů, řekl ČTK náměstek pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN).
(Celý text)
Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce
10. července 2025 18:41
(ČTK) - Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) letos v prvním pololetí odhalili při kontrolách zboží na Letišti Václava Havla v Praze 19 živých škůdců v zásilkách z mimoevropských zemí. Mezi škůdci byl i druh hmyzu vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU, uvedli zástupci ústavu a osvětová kampaň s názvem #PlantHealth4Life. Ústav upozornil na to, že pokud by se v Česku usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera nebo listokaz japonský, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu.
(Celý text)
Za pololetí se meziročně připojilo méně fotovoltaik, jejich výkon klesl o 26 procent
10. července 2025 18:40
PRAHA (ČTK) - Rozvoj solární energetiky v Česku v prvním pololetí letošního roku zpomalil. V tomto období technici připojili 13 000 nových fotovoltaických elektráren, meziročně o téměř 11 000 méně. Celkový instalovaný výkon nových elektráren klesl o 26 procent na 357 megawattů. Výkon bateriových úložišť spojených s fotovoltaickými elektrárnám poklesl oproti stejnému období loni o 37 procent na 174 megawattů. Vyplývá to z dat distribučních společností, které sbírá Solární asociace. Výsledky přestavili její zástupci. V České republice je připojeno téměř 226 000 fotovoltaických elektráren s výkonem 4,83 gigawattu.
(Celý text)
Jivno odmítá vznik přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka
10. července 2025 18:39
JIVNO (ČTK) - Obec Jivno na Českobudějovicku nesouhlasí se vznikem přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka. Podle vedení obce je současná ochrana údolí dostatečná a není třeba dalšího rozšiřování. Navrhuje krajskému úřadu, aby přírodní park nevyhlašoval, stojí v usnesení zastupitelstva. Ke vzniku se měly vyjádřit ty obce, na jejichž území se bude park rozkládat, kladné stanovisko vydaly Rudolfov, Hlincová Hora a Zvíkov. Jde o předběžná vyjádření, o vyhlášení parku bude rozhodovat jihočeský krajský úřad, který teď obešle vlastníky pozemků, aby se ke vzniku parku také vyjádřili.
(Celý text)
Kvůli suchu platí na Chomutovsku zákaz odběru povrchových vod
10. července 2025 18:36
(ČTK) - Na Chomutovsku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Opatření vydal odbor životního prostředí chomutovského magistrátu. Na pokles průtoků, který ohrožuje vodní ekosystémy, upozornilo Povodí Ohře. Zákaz zalévat zahrady vodou z řek a potoků, napouštět z potoků bazény nebo mýt auta touto vodou v regionu platí do odvolání. ČTK o tom informovala mluvčí chomutovské radnice Marie Heřmanová.
(Celý text)
Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků
10. července 2025 18:34
PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků. Dotace využije 16 žadatelů. Přidělení peněz ještě projednají zastupitelé. V dotačním programu uspěly hlavně projekty, které připravily obce. Třeba Struhařov na Benešovsku díky penězům zrekonstruuje vodní nádrž Cihelna, v Nové Vsi u Chotěšic na Nymbursku totéž udělají s obecní nádrží, informoval ČTK mluvčí kraje Michal Rapco.
(Celý text)
Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou
10. července 2025 18:26
PARDUBICE (ČTK) - Těžba dřeva v Pardubickém kraji se postupně vrací k hodnotám, které byly běžné před kůrovcovou kalamitou. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vloni v regionu jen mírně přesáhla milion metrů krychlových, což bylo meziročně o devět procent méně. Stále to však bylo o 29 procent více než v roce 2017.
(Celý text)
Ministerstvo představilo nový finanční nástroj pro podporu cirkulární ekonomiky
10. července 2025 10:05
PRAHA (Ekolist) - Zcela nový komplexní finanční nástroj z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) představil na konci června ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Cílem nástroje je podpořit cirkularitu, zvýšit podíl na opětovném využití komunálního odpadu, zejména u plastu a textilu, pomoci odpadářským projektům dosáhnout na komerční úvěry a posílit tak recyklační kapacity v ČR.
(Celý text)
Borové lesy ohrožuje invazní pilořitka borová. Prospívá jí sucho
10. července 2025 05:55
PRAHA (Ekolist) - Borovice lesní je v Česku druhou nejvýznamnější hospodářskou dřevinou. Obdobně jako u ostatních dřevin dochází i u ní ke zhoršení zdravotního stavu v důsledku delších období sucha a vyšších teplot vzduchu. Stromy zasažené suchem jsou nejen fyziologicky stresovány, ale také náchylnější k napadení biotickými činiteli, což zvyšuje pravděpodobnost jejich odumření.
(Celý text)
Plzeňský kraj postavil v rezervaci na Klatovsku plovoucí ostrov pro vzácné ptáky
10. července 2025 01:45
(ČTK) - Plovoucí ostrov, který ochrání vzácné ptáky před predátory a umožní jejich úspěšné hnízdění, instaloval Plzeňský kraj v přírodní rezervaci Zbynické rybníky na Klatovsku. Žijí tam desítky vzácných druhů - například husa velká, potápka roháč, moták pochop, slavík modráček a chřástal vodní. Nový ostrov o ploše 32 metrů čtverečních má pomoci vrátit na hladiny i téměř vymizelé druhy jako racek chechtavý a rybák obecný, řekl ČTK krajský radní Petr Fišer (ANO).
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo studii vodního díla Skalička, má tři varianty hráze
10. července 2025 01:34
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo podrobnou technickou studii chystaného vodního díla Skalička na Přerovsku, která navrhuje tři varianty trasy hráze. Po schválení aktualizace zásad územního rozvoje Olomouckého kraje bude možné zahájit projektovou přípravu. Studie rozpracovává variantu boční suché nádrže Skalička, kterou v roce 2022 odsouhlasila vláda. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Vodní dílo Skalička má spolu s dalšími protipovodňovými opatřeními pomoci ochránit před záplavami přes 100 000 obyvatel Pobečví.
(Celý text)
Liberecký kraj objednal studii opatření, jež ochrání Dalešice před bahnem z polí
10. července 2025 00:58
DALEŠICE (ČTK) - Liberecký kraj objednal studii opatření, která mají ochránit obyvatele Dalešic na Jablonecku před bahnem z polí. Při přívalových deštích na přelomu května a června obec opakovaně zaplavila voda s hlínou z polí. Konkrétní technická opatření by měla pomoci Dalešicím čelit až padesátiletým srážkám, řekl ČTK náměstek hejtmana Jiří Klápště (Spolu). Studie s návrhem opatření má být hotova v říjnu.
(Celý text)
Kvůli nádrži Vlachovice je vykoupeno 98 procent pozemků. Zbývá 60 malých pozemků
9. července 2025 21:43
ZLÍN (ČTK) - Kvůli stavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku je vykoupeno 98 procent pozemků. Stát na to prostřednictvím ministerstva zemědělství dal bezmála 690 milionů korun. Zbývá asi 60 zpravidla velmi malých pozemků celkem asi za 14,5 milionu korun. Novinářům ve Zlíně to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vodní dílo Vlachovice bude zdrojem pitné vody pro region. Výstavba by mohla začít v roce 2028.
(Celý text)
Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese kvůli pytláctví
9. července 2025 20:53
(ČTK) - Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese, syna zakladatele stavební, telekomunikační a mediální skupiny BTP. Bouygues je podezřelý z nelegálního lovu chráněných druhů ptáků na svém pozemku v Sologne ve střední části Francie, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje.
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20
(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu nově vede Jiban Kumar
9. července 2025 15:17
PRAHA (ČTK) - Novým ředitelem Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC) se stal Jiban Kumar. Do funkce ho na začátku července uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Kumar ve vedení nahradil Mikuláše Madarase, bývalého ředitele ústavu rostlinné výroby, který měl za úkol pracovat zejména na integraci centra, které vzniklo začátkem letošního roku sloučením tří různých ústavů. Madaras se nyní vrátí do vědy a výzkumu, Kumar se chce ve své nové funkci zaměřit například na posilování kvalifikovaných pracovníků a rozvíjení výzkumu.
(Celý text)
Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)
Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)