titulní strana > co píší jiní
V Norsku se plánuje největší projekt větrné elektrárny v Evropě
23. února 2016 15:34

OSLO (ČTK) - Společnost Statkraft představila spolu se svými partnery největší projekt pevninské větrné elektrárny v Evropě. Výstavba celkem šesti větrných farem v Norsku má stát 1,1 miliardy eur (29,7 miliardy Kč). Firma uvedla, že elektrárna by měla být schopna od roku 2020 vyrábět až 1000 megawattů elektřiny, což je více, než současná celková instalovaná kapacita větrných elektráren v Norsku.
(Celý text)

Zoo Ostrava vede Celosvětovou plemennou knihu siky vietnamského
23. února 2016 09:18

OSTRAVA (ČTK) - Zoologická zahrada Ostrava začala vést Celosvětovou plemennou knihu zaměřenou na chov jelena siky vietnamského. Od roku 2012 už zoo úspěšně řídila evropský chovný program pro tento druh. ČTK to sdělila mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

E15: ČEZ chce ztrojnásobit výkon obnovitelných zdrojů na 2400 MW
23. února 2016 08:55

PRAHA (ČTK) - Energetická společnost ČEZ plánuje v následujících osmi letech ztrojnásobit kapacitu svých obnovitelných zdrojů. Jejich instalovaný výkon by tak měl vzrůst z nynějších 800 na 2400 megawattů. Firma se při tom chce nově zaměřit na nákup a výstavbu elektráren v Německu, Francii, Británii a Polsku. Napsal deník E15, kterému to řekl ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač.
(Celý text)

Ropa z prasklého peruánského ropovodu znečistila řeky v Amazonii
23. února 2016 07:51

LIMA (ČTK) - Zhruba 3000 barelů ropy uniklo z dvou prasklin na ropovodu vedoucím přes peruánskou Amazonii. Ropa znečistila dvě řeky, na jejichž vodě jsou závislé místní domorodé vesnice. S odvoláním na státní společnost Petroperu o tom informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Nepál vzal boj s pytláky vážně: za rok 2015 nebyl upytlačený žádný nosorožec
23. února 2016 04:48

PRAHA (Ekolist) - Dobrých zpráv není nikdy dost, zvláště když přijde na ohrožené a vymírající nosorožce. Proto jistě potěší konstatování nepálského Ministerstva pro lesnictví a ochranu půdy, že počet ulovených, respektive upytlačených nosorožců indických za rok 2015 činil celých 0 kusů.
(Celý text)

Čeští vědci popsali neznámou bakterii, dostala jméno po Mendelovi
23. února 2016 00:45

BRNO (ČTK) - Mikrobiologové z Masarykovy univerzity popsali dosud neznámý druh antarktické bakterie. Půdní mikroorganismus pojmenovali Pseudomonas gregormendelii. Jméno zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela nese také celá polární stanice Masarykovy univerzity na ostrově Jamese Rosse, odkud se v minulých dnech vrátila letošní expedice.
(Celý text)

S těžbou vápence u Bouzova na Olomoucku nesouhlasí stovky lidí
22. února 2016 19:43

OLOMOUC (ČTK) - Stovky lidí nesouhlasí s těžbou vápence nedaleko Bouzova na Olomoucku, kterou v tamních kopcích plánuje švýcarská firma Agir. Internetovou petici už podepsalo 770 obyvatel okolních obcí. Obávají se negativního dopadu těžby vápence na životní prostředí a požádali krajský úřad, aby projekt neumožnil. Hejtmanství připomínky obyvatel zahrnulo do dokumentace, která je součástí posuzování vlivu chystané těžby vápence na životní prostředí.
(Celý text)

Výtěžek z koncertu libereckých kapel je určený pro sloninec
22. února 2016 18:07

LIBEREC (ČTK) - Pro zlepšení chovatelsky nevyhovujícího zázemí slonů v Liberci budou hrát tři známé místní kapely. Benefiční koncert bude v pátek v malém sále Lidových sadů. ČTK to sdělil mluvčí liberecké zoo Jan Kubánek.
(Celý text)

Květnou zahradu v Kroměříží zkrášlí více než stoleté kamélie
22. února 2016 17:11

KROMĚŘÍŽ (ČTK) - Velký skleník v Květné zahradě v Kroměříži zkrášlí půvabné kamélie. Lidé si budou moci prohlédnout desítky těchto vzácných, více než stoletých rostlin, které bohatě nakvétají právě v tomto období. Pěstování kamélií má v Kroměříži tradici spadající do druhé poloviny 19. století. Ve století minulém patřily k největším lákadlům tamní rostlinné sbírky a jejich kolekce zahrnovala několik desítek vzrostlých exemplářů.
(Celý text)

V ČR je v ohrožení čerpání 130 miliard na 98 dopravních staveb
22. února 2016 16:35

BRNO (ČTK) - U 98 dopravních staveb v ČR za 130 miliard korun hrozí problémy při čerpání dotací z Evropské unie, řekl novinářům jihomoravský poslanec Jiří Petrů (ČSSD). Dosud se mluvilo o 64 stavbách za 90 miliard. EU u nich požaduje nové posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), což může projekty zdržet o několik let. Peníze se však dají čerpat pouze do roku 2020, upozornil předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Podle něj jsou tak v ohrožení velké dopravní stavby.
(Celý text)

Tatobitská lípa usiluje o evropský primát, zatím je druhá
22. února 2016 15:49

TATOBITY (ČTK) - Tisíciletá lípa z Tatobit na Semilsku reprezentuje Českou republiku v soutěži o evropský strom roku. Do dnešních 15:00 získala 31 325 hlasů a byla druhá za maďarským dubem z Bátaszéku, za nímž zaostávala o zhruba 13 400 hlasů. Do ukončení hlasování zbývá ještě týden, od 23. do 29. února však už bude hlasování tajné a na webových stránkách už průběžné počty hlasů zveřejňovány nebudou. ČTK o tom informovala Andrea Krůpová z Nadace Partnerství, která je členem pořádajícího sdružení Environmental Partnership Association.
(Celý text)

Lidé dříve považovali Ještěd za sopku, připomíná výstava libereckého muzea
22. února 2016 14:56

LIBEREC (ČTK) - Horniny, na něž si budou moci návštěvníci sáhnout, počítačové animace, obrazy, mapy a panely zavěšené na konstrukci představující surovou žílu. To vše bude v Severočeském muzeu v Liberci na interaktivní výstavě zaměřené na geologii Liberecka a Jizerských hor, která začne ve středu. Cílem je ukázat veřejnosti, že nejde o nudný obor.
(Celý text)

Čeští vědci nejspíš naměřili antarktický teplotní rekord
22. února 2016 14:08

BRNO (ČTK) - Automatická měřicí stanice Masarykovy univerzity loni v březnu nejspíš zachytila dosud nejvyšší naměřenou teplotu v Antarktidě: 17,8 stupně Celsia. Mezinárodního uznání se rekordu dostane po ověření přístrojů a publikaci. Vědci obsluhují stanici jednou ročně, zaznamenaný údaj tak z paměti zařízení vyzvedla až letošní expedice, která se z Antarktidy vrátila minulý týden.
(Celý text)

Peking věří, že smog vyřeší, když poručí větru
22. února 2016 13:37

(ČTK) - Čína se rozhodla poručit větru a pasovat ho na svého nového spojence v boji proti dusivému smogu, který zahaluje její hlavní město Peking. Informoval o tom zpravodajský server The Times.
(Celý text)

Každou třetí jízdu autem s dětmi do školy je možné snadno nahradit jinou formou dopravy, zjistilo CDV
22. února 2016 12:10

PRAHA (Ekolist) - Je to hezký příklad sebeposilující zpětné vazby. Rodičům se zdá, že každé ráno se jejich děti musí před školou proplétat velkou spoustou aut. A protože se jim to nezdá bezpečné, raději své dítě do školy odvezou autem. Čím sami přispívají k tomu, že dopravní situace před školou je nebezpečná. Podle aktuálního průzkumu Centra dopravního průzkumu, v.v.i (CDV) se ukazuje, že každou třetí cestu autem s dětmi do školy je možné bez složitých dopravních opatření nahradit jinou formou dopravy. CDV se připojilo k mezinárodní kampani a od roku 2014 organizuje pro školy dopravně motivační hru „Oblékáme hada Edu“. Jejím cílem je naučit rodiče a děti používat k cestě do školy jiné prostředky než auto.
(Celý text)

USA prý žádají VW, aby emisní skandál odčinil výrobou elektrovozů
22. února 2016 11:27

FRANKFURT NAD MOHANEM (ČTK) - Americká federální Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) žádá německou automobilku Volkswagen, aby ve Spojených státech vyráběla elektrické vozy, a vynahradila tím obcházení emisních testů u naftových vozů. Napsal to německý nedělník Welt am Sonntag. Volkswagen od zářijového propuknutí skandálu s emisemi jedná s americkými úřady o tom, jak aféru vyřešit.
(Celý text)

O dotace na kotle je v Olomouckém kraji velký zájem
22. února 2016 10:33

OLOMOUC (ČTK) - O dotace na výměnu starých kotlů je v Olomouckém kraji velký zájem a před úřady v Olomouci, Jeseníku a Šumperku dnes ráno na otevření speciálních přepážek čekaly stovky lidí, z nichž značná část přišla už v neděli odpoledne. Podle hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) by dnes mohla být podána tisícovka žádostí. Krajský úřad zájemcům rozdělí 166 milionů korun, což by mělo stačit na výměnu nejméně 1140 kotlů za moderní typy, které produkují méně zplodin. Získat lze až 127 500 korun.
(Celý text)

Ornitologové viděli u Přerova orla kamčatského, jednoho z největších dravců světa
22. února 2016 09:06

PŘEROV (ČTK) - Orla kamčatského, který je jedním z největších dravců světa, zahlédli o víkendu ornitologové u Přerova. Dravec je překvapil, tento druh v Evropě nežije, proto předpokládají, že orel unikl ze zoo nebo nějakému sokolníkovi, řekl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.
(Celý text)

Stát už nemá platit státu za újmy kvůli ochraně přírody
22. února 2016 08:45

PRAHA (ČTK) - Stát už nebude státním organizacím platit mnohamilionová odškodnění za to, že je při hospodaření omezuje ochrana přírody. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) navrhuje v novele zákona o ochraně přírody a krajiny zrušit náhrady, které si státní organizace dříve musely navzájem platit za komplikace při zemědělském nebo lesním hospodaření. Jednou z nich byl i spor mezi podnikem Lesy ČR a Agenturou ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR), které se spolu několik let soudily. Nejen Lesy ČR ale s novelou nesouhlasí, na vládu míří návrh s několika rozpory.
(Celý text)

V Kanadě vyhlásili ochranu deštného pralesa Great Bear Rainforest. Rozlohou je větší než Morava
22. února 2016 05:12

PRAHA (Ekolist) - Deštné pralesy máme neodlučně spjaty s tropy, ale narazíme na ně také v mírném pásu. O to jsou vzácnější. I to je důvod, proč premiérka Britské Kolumbie k prvnímu únoru 2016 stvrdila podpisem zákaz těžby dřeva a statut přísné ochrany Velkého medvědího pralesa (Great Bear Rainforest). Plocha tohoto „vyloučeného“ území má 32 tisíc kilometrů čtverečních. Pro ilustraci: je to o 10 tisíc kilometrů čtverečních více než má Morava.
(Celý text)

V Kanadě vyhlásili ochranu deštného pralesa Great Bear Rainforest. Rozlohou je větší než Morava
22. února 2016 05:12

PRAHA (Ekolist) - Deštné pralesy máme neodlučně spjaty s tropy, ale narazíme na ně také v mírném pásu. O to jsou vzácnější. I to je důvod, proč premiérka Britské Kolumbie k prvnímu únoru 2016 stvrdila podpisem zákaz těžby dřeva a statut přísné ochrany Velkého medvědího pralesa (Great Bear Rainforest). Plocha tohoto „vyloučeného“ území má 32 tisíc kilometrů čtverečních. Pro ilustraci: je to o 10 tisíc kilometrů čtverečních více než má Morava.
(Celý text)

Další články:
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00

Online diskuse
Liberecký kraj objednal studii opatření, jež ochrání Dalešice před bahnem z polí
10. července 2025 00:58

DALEŠICE (ČTK) - Liberecký kraj objednal studii opatření, která mají ochránit obyvatele Dalešic na Jablonecku před bahnem z polí. Při přívalových deštích na přelomu května a června obec opakovaně zaplavila voda s hlínou z polí. Konkrétní technická opatření by měla pomoci Dalešicím čelit až padesátiletým srážkám, řekl ČTK náměstek hejtmana Jiří Klápště (Spolu). Studie s návrhem opatření má být hotova v říjnu.
(Celý text)

Kvůli nádrži Vlachovice je vykoupeno 98 procent pozemků. Zbývá 60 malých pozemků
9. července 2025 21:43

ZLÍN (ČTK) - Kvůli stavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku je vykoupeno 98 procent pozemků. Stát na to prostřednictvím ministerstva zemědělství dal bezmála 690 milionů korun. Zbývá asi 60 zpravidla velmi malých pozemků celkem asi za 14,5 milionu korun. Novinářům ve Zlíně to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vodní dílo Vlachovice bude zdrojem pitné vody pro region. Výstavba by mohla začít v roce 2028.
(Celý text)

Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese kvůli pytláctví
9. července 2025 20:53

(ČTK) - Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese, syna zakladatele stavební, telekomunikační a mediální skupiny BTP. Bouygues je podezřelý z nelegálního lovu chráněných druhů ptáků na svém pozemku v Sologne ve střední části Francie, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje.
(Celý text)

V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20

(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)

Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu nově vede Jiban Kumar
9. července 2025 15:17

PRAHA (ČTK) - Novým ředitelem Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC) se stal Jiban Kumar. Do funkce ho na začátku července uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Kumar ve vedení nahradil Mikuláše Madarase, bývalého ředitele ústavu rostlinné výroby, který měl za úkol pracovat zejména na integraci centra, které vzniklo začátkem letošního roku sloučením tří různých ústavů. Madaras se nyní vrátí do vědy a výzkumu, Kumar se chce ve své nové funkci zaměřit například na posilování kvalifikovaných pracovníků a rozvíjení výzkumu.
(Celý text)

Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21

(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)

Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10

(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)

Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab
9. července 2025 11:04

(ČTK) - Tým peruánských vědců objevil tři nové druhy žab v pohoří na severozápadě země. S odkazem na Peruánský herpetologický institut to napsala agentura AFP.
(Celý text)

Ochránci přírody koupili na Liberecku pole. Pomocí dřevin a kamenných zídek na něj chtějí přivést více života
9. července 2025 05:36

PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z organizace Čmelák chtějí, aby na polích vznikaly meze, remízky a aleje. Podle nich jich vzniká v zemědělské krajině stále málo. Zemědělce ani vlastníky půdy k tomu totiž nic nemotivuje. „Nechtěli jsme už jen sledovat nekonečné diskuse o tom, proč to nejde, a raději jsme se rozhodli jedno pole, naše první, sami koupit,” konstatuje vedoucí organizace Čmelák Jan Korytář.
(Celý text)

Plýtvání potravinami: Panuje velký rozdíl mezi tím, kolik lidé odhadují, že vyhodí jídla, a skutečností
9. července 2025 04:54

PRAHA (Ekolist) - Výzkumnice z PEF MENDELU se věnují tématu plýtvání potravinami z nejrůznějších úhlů pohledu už více než 7 let. Jejich cílem je najít metody a prostředky, jak ovlivnit domácnosti i jednotlivce, aby snížili množství vyhozených potravin do popelnic a podle dostupných dat se to daří.
(Celý text)

Pracovníci pražské zoo vypustili do nádrže v Michli ohrožené karase obecné
9. července 2025 02:06

PRAHA (ČTK) - Pracovníci pražské zoo do retenční nádrže u Michelského lesa v Praze 4 vypustili asi 250 mladých karasů obecných odchovaných v areálu zoologické zahrady v Troji. Jde o pokračování projektu návratu kriticky ohrožených ryb do české přírody, první vypouštění se konalo v roce 2022 v rybníce v pražské Vinoři. Celkem již se započtením této akce pracovníci zahrady ryby vypustili do 26 nádrží.
(Celý text)

Mezi europoslanci není shoda ohledně nového klimatického cíle EU pro rok 2040
9. července 2025 01:12

(ČTK) - Europoslanci ve Štrasburku diskutovali o novém návrhu Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Zatímco zástupci frakcí Zelených, socialistů a demokratů (S&D) Levice či Obnova Evropy (Renew Europe) návrh na ambicióznější klimatické cíle podpořili, europoslanci z řad Evropských konzervativců a reformistů (ECR), frakce Patrioti pro Evropu či frakce Evropa suverénních národů (ESN) jej zkritizovali. Zástupkyně největší parlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP) zdůraznila, že k naplnění cílů jsou potřeba investice a inovace, jinak bude ochrana klimatu na úkor evropské konkurenceschopnosti.
(Celý text)

O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu
9. července 2025 00:49

FUNAFUTI (ČTK) - O první takzvané klimatické vízum v Austrálii už žádá přes 4000 obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu, což odpovídá asi 42 procentům ostrovní populace, informovala agentura Kjódó. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpovídají, že do roku 2050 bude většina z 26 kilometrů čtverečních území Tuvalu pod průměrnou hladinou přílivu.
(Celý text)

Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou
8. července 2025 18:33

PRAHA (ČTK) - Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoznačná. Shodují se, že hlavním hnacím motorem těchto jevů je zvyšující se teplota atmosféry, která má přímý dopad na intenzitu srážek, výskyt vln veder i další extrémy. Atmosféra je s každým dalším stupněm Celsia schopna pojmout zhruba o sedm procent více vodní páry, která hraje zásadní roli v řadě fyzikálních procesů, včetně vzniku bouřek a srážkové aktivity.
(Celý text)

Na Klatovsku bude další protest proti plánovanému úložišti jaderného odpadu
8. července 2025 18:30

(ČTK) - Lidé z Klatovska se v sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 22. ročníku akce se tradičně setkávají stovky lidí z 31 dotčených sídel z Pošumaví. ČTK to řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, který akci pořádá s obcí Maňovice. Letos jde o třetí protestní akci.
(Celý text)

Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28

(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)

Výborný: Odškodné za úrodu by zaplavení zemědělci měli dostat na podzim
8. července 2025 15:27

BĚLÁ POD PRADĚDEM (ČTK) - Zemědělci v zaplavených oblastech by na podzim měli dostat finanční náhradu za škody, které jim loni v září povodně způsobily na úrodě. Na tuto formu odškodnění dostalo Česko na jaře z krizového fondu EU 7,5 milionu eur, tedy v přepočtu 186 milionů korun. Nařízení o výplatě těchto kompenzací je v meziresortním řízení a nejpozději v polovině července by ho měla schválit vláda, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
(Celý text)

V Hustopečích nad Bečvou se kvůli dešti preventivně chystají protipovodňová opatření
8. července 2025 14:05

(ČTK) - V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze vzestupu hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od únorové nehody zaslepený. Podle Povodí Moravy zaplavení zasaženého území podle dosavadních předpovědí nehrozí.
(Celý text)

Japonsko jako první na světě plánuje těžbu kovů z hlubokého moře
8. července 2025 11:50

TOKIO (ČTK) - Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
(Celý text)

MŽP podpoří ekologičtější teplárenství šesti miliardami korun
8. července 2025 11:47

PRAHA (ČTK) - Dalších šest miliard korun poputuje na modernizaci českého teplárenství. Provozovatelé tepláren a vlastníci nových zdrojů zapojených do soustavy zásobování teplem mohou nyní žádat o podporu například na přechod z uhlí na biomasu, bioplyn, tepelná čerpadla nebo geotermální energii.
(Celý text)

MŽP podpoří ekologičtější teplárenství šesti miliardami korun
8. července 2025 11:47

PRAHA (ČTK) - Dalších šest miliard korun poputuje na modernizaci českého teplárenství. Provozovatelé tepláren a vlastníci nových zdrojů zapojených do soustavy zásobování teplem mohou nyní žádat o podporu například na přechod z uhlí na biomasu, bioplyn, tepelná čerpadla nebo geotermální energii.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama