titulní strana > co píší jiní
Největší úklidová akce v přírodě proběhne za dva měsíce
16. února 2016 11:21

PRAHA (Ekolist) - Za dva měsíce, v sobotu 16. dubna, se skupiny dobrovolníků po celé republice pustí do tradičního úklidu českých lesů a strání. V rámci kampaně Ukliďme svět, ukliďme Česko spojí své síly dříve samostatné akce: Ukliďme svět a Ukliďme Česko. Organizátoři kampaně z Českého svazu ochránců přírody a spolku Ekosmák by letos do likvidace pohozených odpadků i nelegálních skládek rádi zapojili rekordních 100 000 dobrovolníků.
(Celý text)

Stát chystá "bič" na majitele pozemků kvůli černým skládkám
16. února 2016 10:35

PRAHA (ČTK) - Obce by mohly podle návrhu nového zákona o odpadech získat více pravomocí při likvidaci černých skládek, majitelům pozemků chce uložit více povinností. Ministerstvo životního prostředí, které zákon poslalo do meziresortního připomínkového řízení, tvrdí, že se obce budou moci konečně opřít o legislativu a vlastníci budou povinni spolupracovat. Skuteční viníci černých skládek ve volné krajině se těžko hledají. Podle oslovených odborníků budou například majitelé pozemků třeba lesů a polí těžko dokazovat, že černou skládku nezpůsobili.
(Celý text)

Papež se zastal mexických indiánů a vyzdvihl jejich úctu k "matce přírodě"
16. února 2016 10:10

MEXICO (ČTK) - Papež František odsoudil způsob, jakým byli mexičtí indiáni po celá staletí využíváni, i jejich vyloučení ze společnosti. Svět by se podle něj naopak měl poučit z jejich kultury a z jejich hluboké úcty k "matce přírodě". Papež se tak vyjádřil při mši, kterou sloužil zejména pro původní obyvatele země v San Cristóbalu de Las Casas v nejchudším mexickém státě Chiapas.
(Celý text)

Zářící skleníky v Polsku obtěžují obyvatele na Liberecku
16. února 2016 09:33

LIBEREC (ČTK) - Obyvatele v příhraničních oblastech Liberecka obtěžují zářící skleníky v Polsku. Polská společnost Citronex vybudovala v těsné blízkosti elektrárny Turów skleníky o rozloze deseti hektarů, kde pěstuje rajčata a okurky a plánuje další rozšíření. Už dnes ale podle měření astronomů svítí v noci skleníky podobně jako stotisícový Liberec. Na jednání s libereckým hejtmanem Martinem Půtou (STAN) to řekl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.
(Celý text)

Útoky velkých šelem na lidi - za polovinu z nich si mohou lidé sami
16. února 2016 02:10

PRAHA (Ekolist) - Tam, kde se vyskytnou velké šelmy, jde lidem o život, protože divoká a nebezpečná zvířata se prostě řídí svými dravými pudy. Skutečně? Toto tvrzení se pokusil rozebrat zoolog Vincenzo Penteriani, když podrobil analýze více než 700 zdokumentovaných útoků velkých predátorů na člověka. Zjistil, že v polovině případů si vlastně lidé útok vykoledovali sami.
(Celý text)

Příbram nechá zbourat budovy bránící rozšíření skládky Bytíz
15. února 2016 18:18

(ČTK) - Příbram nechá zbourat chátrající budovy u skládky Bytíz bránící jejímu dalšímu rozšíření. Uzavření smlouvy o demolici šesti objektů za dva miliony korun bez DPH schválili městští radní, sdělila mluvčí radnice Pavlína Svobodová.
(Celý text)

Krajští zastupitelé podpořili boj proti zápachu v Nymburce
15. února 2016 17:08

PRAHA (ČTK) - Středočeští zastupitelé podpořili lidi z Nymburka, kteří si dlouhodobě stěžují na zápach ve městě. Podle místních i vedení města je jeho zdrojem závod na lakování a zinkování Azos CZ, firma to odmítá. Zastupitelé podle svého usnesení nesouhlasí s provozem, který zhoršuje kvalitu života lidí v této lokalitě, a podporují kroky krajské rady vedoucí k odstranění problému. Zároveň vzali na vědomí petici, kterou podepsalo přes 1200 lidí.
(Celý text)

Zlínský kraj zamítl stavbu zimoviště pro ovce ve Vidči
15. února 2016 15:16

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM (ČTK) - Zlínský kraj zamítl stavbu zimoviště pro tisíc ovcí v obci Vidče u Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku. Potvrdil tak návrh posudku EIA na vydání nesouhlasného stanoviska, sdělil koordinátor Hnutí DUHA Olomouc Miroslav Kutal. Informaci ČTK potvrdila mluvčí krajského úřadu Renata Janečková. Navrhovanou stavbu v nezastavěném území obce nedoporučila ani Agentura ochrany přírody a krajiny ani Hnutí DUHA Olomouc, uvedl Kutal.
(Celý text)

Podíl nových pasivních domů v ČR činil v roce 2014 deset procent
15. února 2016 14:34

PRAHA (ČTK) - V roce 2014 bylo v Česku postaveno zhruba 1000 pasivních rodinných domů a jejich podíl na všech postavených rodinných domech činil zhruba deset procent. Celkově jich bylo v tuzemsku již více než 1600. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel sdružení Centrum pasivního domu Jan Bárta. Podle něho se jako pasivní dům dá označit stavba, která má velmi nízkou spotřebu energie na vytápění. Klíčové je zpětné získávání tepla (tzv. rekuperace), kdy systém trubek vyměňuje vzduch a teplo zůstává uvnitř. Co se týče podílu na nově postavených domech, patří Česko do evropské špičky spolu s Rakouskem nebo Belgií.
(Celý text)

Kde najít informace o tom, jak zabránit kácení stromů?
15. února 2016 13:09

PRAHA (Ekolist) - Chystá se ve vašem okolí kácení stromů? Je vám stromů líto a chtěli byste se pokusit stromy zachránit?
(Celý text)

Lidé v nouzi mohou nově umístit své psy do útulku v Chodově
15. února 2016 12:33

CHODOV (ČTK) - Lidé v krizové situaci budou moct nově své psy za poplatek odevzdat do útulku v Chodově na Sokolovsku. Doposud v zařízení končili jen zatoulaní nebo opuštění psi odchycení městskou policií. Město si od nové možnosti slibuje snížení počtu případů, kdy zvíře končí uvázané v lese, informoval mluvčí chodovské radnice Martin Polák.
(Celý text)

Nová zelená úsporám se otevře pro pražské bytové domy
15. února 2016 11:24

PRAHA (ČTK) - Vlastníci bytových domů v Praze mohou od 15. března žádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Jednou z novinek je, že výzva bude kontinuální, tedy že potrvá do konce roku 2021. V den zahájení příjmu žádostí bude podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) pro bytové domy k dispozici více než 250 milionů korun, další peníze budou přibývat s prodejem emisních povolenek.
(Celý text)

Německo plánuje namátkové kontroly automobilových emisí
15. února 2016 10:39

BERLÍN (ČTK) - Německo hodlá zavést namátkové kontroly emisí automobilů. Uvedl to německý ministr dopravy Alexander Dobrindt v rozhovoru s listem Bild. Vláda chce tímto způsobem přispět k obnovení důvěry v automobilový průmysl, kterou poškodil emisní skandál německého koncernu Volkswagen.
(Celý text)

Valentýnské růže? Jako darovat kilogramy oxidu uhličitého
15. února 2016 10:09

PRAHA (Ekolist) - Svátek svatého Valentýna jste možná nemuseli slavit, ale utéci před ním se vám nejspíš asi nepodařilo. Libá oslava lásky a zamilovaných importovaná ze zahraničí má však i svou stinnou stránku, na kterou už dříve upozornil žurnál Scientific American. V zásadě neříká nic jiného, že valentýnské darované růže sice mohou být rudé, ale rozhodně ne „zelené“, ve smyslu ekologicky smýšlejícího člověka.
(Celý text)

Jančura chce autobusy blokovat Brusel kvůli dotacím na železnici
15. února 2016 10:09

BRNO (ČTK) - Podnikatel Radim Jančura, který prostřednictvím svých společností Student Agency a RegioJet provozuje autobusovou i železniční mezinárodní dopravu, chce svými autobusy zablokovat Brusel a Berlín, napsal web Echo24.cz. Důvodem má být rozdělení evropských dotací na nákup nových vlaků. Podle metodiky ministerstva dopravy, kterou loni schválila vláda, by dotace inkasovaly České dráhy.
(Celý text)

Kvůli špatnému ovzduší umírá každý rok předčasně 5,5 milionu lidí
15. února 2016 09:35

PEKING/DILLÍ (ČTK) - Více než 5,5 milionu lidí na celém světě umírá každý rok předčasně kvůli znečištěnému ovzduší. Nejvíce těchto úmrtí se vyskytuje v Číně a Indii, vyplývá z nové studie, o které informovala britská BBC. Na vině jsou hlavně emise malých částic vypouštěných z elektráren, továren, automobilů a při spalování uhlí a dřeva.
(Celý text)

Na největrnějším místě Země zahynulo 150 000 tučňáků za pět let
15. února 2016 09:03

LONDÝN (ČTK) - Asi 150 000 tučňáků kroužkových zahynulo za posledních pět let v zálivu Commonwealth u Antarktidy, který je největrnějším místem na planetě. Vyplývá to z průzkumu australské univerzity, o kterém informoval britský deník The Guardian. V roce 2010 totiž místo, kde žila jejich kolonie, zahradila obří ledová kra a tučňáci se tak museli začít vydávat pro potravu do vzdálenosti šedesáti kilometrů.
(Celý text)

Za nepovedený ořez 17 lip dala ČIŽP pokutu 250 tisíc korun. Nespravedlivě, tvrdí firma
15. února 2016 06:00

PRAHA (Ekolist) - Lipová alej ve Vratislavicích nad Nisou se ke konci roku 2015 dočkala prořezání. Stromy nebyly v dobré kondici a prořezání mělo zajistit bezpečné používání silnice. Podle České inspekce životního prostředí byl zásah provedený způsobem, který vedl ke zhoršení stavu stromů. A Severočeským vodovodům a kanalizacím, které jsou vlastníkem aleje, dal pokutu. Společnost má však odborný posudek, podle kterého je zásah v pořádku a považuje pokutu za nespravedlivou.
(Celý text)

Svižníci, naši nejhbitější brouci
15. února 2016 04:40

PRAHA (Naše příroda) - Není mnoho českých názvů hmyzu, jež by tak dobře vystihovaly pro tuto skupinu brouků zjevně nejtypičtější schopnost, a to neobyčejně rychlého pohybu těla pomocí velmi dlouhých, štíhlých noh. A poněvadž vzhledem k jejich způsobu života se k tomu druží také nápadně velká, silná a ostrá zubatá kusadla, patří všechny druhy svižníků (z celého světa je jich dnes známo něco přes dva tisíce) k nejzdatnějším lovcům mezi členovci. Nyní u nás žije sedm druhů. A ačkoli jsou všichni bez výjimky obdivuhodně rychlými běžci, přesto se zdá, že těmi nejmrštnějšími jsou právě ti nejmenší. Ve střední Evropě jde o dva druhy: svižníka německého a svižníka písčinného, oba dříve v jejích jižnějších polohách mnohem hojnější. Zejména pak druhý jmenovaný je nyní už všude u nás ohrožen.
(Celý text)

Středočeští hasiči poprvé zachraňovali člověka v nové CHKO Brdy
14. února 2016 16:36

OHRAZENICE (ČTK) - Středočeští hasiči o víkendu poprvé zachraňovali člověka v nové Chráněné krajinné oblasti Brdy. Z těžkého terénu na vrcholu Koníček v katastru obce Ohrazenice na Příbramsku přepravovali muže, který měl potíže se srdcem. ČTK to sdělil mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.
(Celý text)

Středočeští hasiči poprvé zachraňovali člověka v nové CHKO Brdy
14. února 2016 16:36

OHRAZENICE (ČTK) - Středočeští hasiči o víkendu poprvé zachraňovali člověka v nové Chráněné krajinné oblasti Brdy. Z těžkého terénu na vrcholu Koníček v katastru obce Ohrazenice na Příbramsku přepravovali muže, který měl potíže se srdcem. ČTK to sdělil mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.
(Celý text)

Další články:
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00

Online diskuse
V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20

(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)

Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21

(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)

Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10

(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)

Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab
9. července 2025 11:04

(ČTK) - Tým peruánských vědců objevil tři nové druhy žab v pohoří na severozápadě země. S odkazem na Peruánský herpetologický institut to napsala agentura AFP.
(Celý text)

Ochránci přírody koupili na Liberecku pole. Pomocí dřevin a kamenných zídek na něj chtějí přivést více života
9. července 2025 05:36

PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z organizace Čmelák chtějí, aby na polích vznikaly meze, remízky a aleje. Podle nich jich vzniká v zemědělské krajině stále málo. Zemědělce ani vlastníky půdy k tomu totiž nic nemotivuje. „Nechtěli jsme už jen sledovat nekonečné diskuse o tom, proč to nejde, a raději jsme se rozhodli jedno pole, naše první, sami koupit,” konstatuje vedoucí organizace Čmelák Jan Korytář.
(Celý text)

Plýtvání potravinami: Panuje velký rozdíl mezi tím, kolik lidé odhadují, že vyhodí jídla, a skutečností
9. července 2025 04:54

PRAHA (Ekolist) - Výzkumnice z PEF MENDELU se věnují tématu plýtvání potravinami z nejrůznějších úhlů pohledu už více než 7 let. Jejich cílem je najít metody a prostředky, jak ovlivnit domácnosti i jednotlivce, aby snížili množství vyhozených potravin do popelnic a podle dostupných dat se to daří.
(Celý text)

Pracovníci pražské zoo vypustili do nádrže v Michli ohrožené karase obecné
9. července 2025 02:06

PRAHA (ČTK) - Pracovníci pražské zoo do retenční nádrže u Michelského lesa v Praze 4 vypustili asi 250 mladých karasů obecných odchovaných v areálu zoologické zahrady v Troji. Jde o pokračování projektu návratu kriticky ohrožených ryb do české přírody, první vypouštění se konalo v roce 2022 v rybníce v pražské Vinoři. Celkem již se započtením této akce pracovníci zahrady ryby vypustili do 26 nádrží.
(Celý text)

Mezi europoslanci není shoda ohledně nového klimatického cíle EU pro rok 2040
9. července 2025 01:12

(ČTK) - Europoslanci ve Štrasburku diskutovali o novém návrhu Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Zatímco zástupci frakcí Zelených, socialistů a demokratů (S&D) Levice či Obnova Evropy (Renew Europe) návrh na ambicióznější klimatické cíle podpořili, europoslanci z řad Evropských konzervativců a reformistů (ECR), frakce Patrioti pro Evropu či frakce Evropa suverénních národů (ESN) jej zkritizovali. Zástupkyně největší parlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP) zdůraznila, že k naplnění cílů jsou potřeba investice a inovace, jinak bude ochrana klimatu na úkor evropské konkurenceschopnosti.
(Celý text)

O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu
9. července 2025 00:49

FUNAFUTI (ČTK) - O první takzvané klimatické vízum v Austrálii už žádá přes 4000 obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu, což odpovídá asi 42 procentům ostrovní populace, informovala agentura Kjódó. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpovídají, že do roku 2050 bude většina z 26 kilometrů čtverečních území Tuvalu pod průměrnou hladinou přílivu.
(Celý text)

Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou
8. července 2025 18:33

PRAHA (ČTK) - Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoznačná. Shodují se, že hlavním hnacím motorem těchto jevů je zvyšující se teplota atmosféry, která má přímý dopad na intenzitu srážek, výskyt vln veder i další extrémy. Atmosféra je s každým dalším stupněm Celsia schopna pojmout zhruba o sedm procent více vodní páry, která hraje zásadní roli v řadě fyzikálních procesů, včetně vzniku bouřek a srážkové aktivity.
(Celý text)

Na Klatovsku bude další protest proti plánovanému úložišti jaderného odpadu
8. července 2025 18:30

(ČTK) - Lidé z Klatovska se v sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 22. ročníku akce se tradičně setkávají stovky lidí z 31 dotčených sídel z Pošumaví. ČTK to řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, který akci pořádá s obcí Maňovice. Letos jde o třetí protestní akci.
(Celý text)

Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28

(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)

Výborný: Odškodné za úrodu by zaplavení zemědělci měli dostat na podzim
8. července 2025 15:27

BĚLÁ POD PRADĚDEM (ČTK) - Zemědělci v zaplavených oblastech by na podzim měli dostat finanční náhradu za škody, které jim loni v září povodně způsobily na úrodě. Na tuto formu odškodnění dostalo Česko na jaře z krizového fondu EU 7,5 milionu eur, tedy v přepočtu 186 milionů korun. Nařízení o výplatě těchto kompenzací je v meziresortním řízení a nejpozději v polovině července by ho měla schválit vláda, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
(Celý text)

V Hustopečích nad Bečvou se kvůli dešti preventivně chystají protipovodňová opatření
8. července 2025 14:05

(ČTK) - V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze vzestupu hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od únorové nehody zaslepený. Podle Povodí Moravy zaplavení zasaženého území podle dosavadních předpovědí nehrozí.
(Celý text)

Japonsko jako první na světě plánuje těžbu kovů z hlubokého moře
8. července 2025 11:50

TOKIO (ČTK) - Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
(Celý text)

MŽP podpoří ekologičtější teplárenství šesti miliardami korun
8. července 2025 11:47

PRAHA (ČTK) - Dalších šest miliard korun poputuje na modernizaci českého teplárenství. Provozovatelé tepláren a vlastníci nových zdrojů zapojených do soustavy zásobování teplem mohou nyní žádat o podporu například na přechod z uhlí na biomasu, bioplyn, tepelná čerpadla nebo geotermální energii.
(Celý text)

Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40

PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)

Aplikace Copernicus nyní zobrazuje také oblaka metanu
8. července 2025 05:16

PRAHA (Ekolist) - Služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), za kterou stojí Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí a financuje ji EU, aktualizovala svou aplikaci Methane Hotspot Explorer. Aplikace je nyní schopna nejen identifikovat významné emise metanu, ale také zobrazit tvar a rozsah vzniklých oblaků. Odhady emisí metanu provedené v rámci systému CAMS jsou nyní zahrnuty také do Mezinárodní observatoře emisí metanu (IMEO) Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
(Celý text)

Ryby v Dyji podle odborníka z Mendelovy univerzity nešlo zachránit
8. července 2025 01:56

(ČTK) - Ryby, které uhynuly před týdnem v Dyji vlivem prudkého poklesu koncentrace kyslíku, nešlo podle Radovana Koppa z Mendelovy univerzity zachránit. Podobné situace budou podle něj stále častější, a to a nejen na Dyji, uvedl státní podnik Povodí Moravy. V Dyji pod nádrží Nové Mlýny na začátku minulého týdne uhynulo asi 30 tun ryb, událost vyšetřují i břeclavští kriminalisté.
(Celý text)

Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování
8. července 2025 01:32

(ČTK) - Většina členských států EU, včetně Česka, požaduje další změny v hojně diskutovaném nařízení o odlesňování. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, zaslaného předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Dopis podepsal i český ministr zemědělství Marek Výborný a své podpisy připojilo dalších 17 ministrů nynější sedmadvacítky.
(Celý text)

Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování
8. července 2025 01:32

(ČTK) - Většina členských států EU, včetně Česka, požaduje další změny v hojně diskutovaném nařízení o odlesňování. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, zaslaného předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Dopis podepsal i český ministr zemědělství Marek Výborný a své podpisy připojilo dalších 17 ministrů nynější sedmadvacítky.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama