|
titulní strana > co píší jiní
V Česku hrozí zdržení výstavby 64 důležitých dopravních staveb
26. ledna 2016 11:52
PRAHA (ČTK) - V Česku je 64 důležitých dopravních staveb, u nichž Evropská unie požaduje nové posouzení vlivu na životní prostředí. Takové posouzení by jejich výstavbu mohlo zdržet až o několik let, řekl po jednání ekonomických ministrů premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Případné zdržení by podle něj ovlivnilo i čerpání evropských fondů, jedná se asi o 90 miliard korun. Vláda se nyní bude snažit s Evropskou komisí vyjednat zvláštní režim pro tyto stavby.
ArcelorMittal zastaví provoz ve španělské ocelárně
LONDÝN (ČTK) - Největší světový producent oceli, společnost ArcelorMittal, zastaví na neurčito výrobu v ocelárně v Sestau v severním Španělsku. Sdělil to mluvčí firmy. Závod se 330 zaměstnanci a výrobní kapacitou 1,5 milionu tun oceli ročně je tak další obětí krize ocelářského sektoru v Evropské unii. ArcelorMittal je vlastníkem i největšího ocelářského podniku v České republice.
Postup při jmenování ředitele ČIŽP byl podle ministerstva správný
PRAHA (ČTK) - Postup jmenování nového ředitele České inspekce životního prostředí Erika Geusse byl podle ministerstva životního prostředí (MŽP) správný. Úřad při výběru ředitele postupoval podle zákona, uvedla mluvčí MŽP Petra Roubíčková. Reagovala tak na nedělní vyjádření bývalé vedoucí právního oddělení na ČIŽP Jitky Jelínkové, která tvrdí, že byl při výběru nejvhodnějšího uchazeče porušen zákon o státní službě.
Německý úspěch: návrat tetřeva hlušce do Braniborska se podařil díky švédským ptákům
PRAHA (Ekolist) - V roce 2012 bylo do dvou přírodních rezervací v Německu vysazeno dohromady třicet párů tetřeva hlušce. Spolu s tím, jak za burácivého třepotání křídel mizeli tříkiloví ptáci v podrostu, vyvstávala stále naléhavěji otázka, jak se bude prakticky stanovovat úspěšnost vysazení těchto poměrně plachých ptáků. S vyhodnocením reintrodukčního programu musela nakonec pomoci molekulární genetika.
Jak paběrkovat? Poradí nový manuál iniciativy Zachraň jídlo
PRAHA (Ekolist) - Paběrkování, tedy sbírání plodin, které by jinak zůstaly po sklizni na poli i sadu, je jedním ze způsobů, jak snížit množství vyhozeného jídla. Oživit dříve běžnou, nyní polozapomenutou tradici, a zároveň pomoci potřebným se v loňském roce rozhodla iniciativa Zachraň jídlo. O své získané zkušenosti a distribucí sebraných potravin Potravinovým bankám se dělí v Manuálu pro paběrkování.
Vláda jednání o surovinové politice odložila, má ji řešit tripartita
PRAHA (ČTK) - Vláda dnes odložila diskusi o návrhu nové surovinové politiky v oblasti nerostných surovin. Vyplývá to z informací na internetových stránkách Úřadu vlády. Odložení projednávání dokumentu avizoval již dopoledne ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Na žádost premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se podle něj má materiálem příští pondělí zabývat tripartita.
Zájem o dotace na výměnu starých kotlů je velký, lidé stojí fronty
PRAHA (ČTK) - O dotace na výměnu starých kotlů je velký zájem. Žádosti dnes začaly přijímat krajské úřady v Ústeckém, Zlínském a Libereckém kraji. Fronty se stály dlouho před otevírací dobou, první zájemci už čekali od nedělního odpoledne. V Královéhradeckém kraji dnes naopak příjem žádostí zastavili, lidé dotaci 100 milionů korun po 14 dnech vyčerpali.
Britský dobrodruh Worsley zemřel při pokusu přejít Antarktidu
LONDÝN (ČTK) - Britský dobrodruh Henry Worsley zemřel při pokusu přejít jako první člověk v dějinách sám bez asistence Antarktidu. Oznámila to podle britských médií rodina tohoto 55letého bývalého vojenského důstojníka.
Na evropských březích uhynuli další vorvani
LONDÝN (ČTK) - Na pláži britského přímořského letoviska Skegness severně od Londýna o víkendu uvízli a posléze uhynuli tři vorvani, sdělil web zpravodajské stanice Sky News. Zvířata nejspíš patří ke skupině kytovců, kteří v minulých týdnech ztratili orientaci a uvízli také na plážích Nizozemska a Německa.
Novotný: Používání biopaliv kvůli ochraně klimatu je důkaz selhání vědců a ekologů
PRAHA (Ecomonitor) - Entomolog a tropický biolog Vojtěch Novotný v rozhovoru pro časopis Týden říká, že bojkot potravin s palmovým olejem nemá na záchranu tropických pralesů žádný vliv. Klíčové by podle něho bylo uvalení uhlíkové daně na fosilní paliva. Co naopak bude mít negativní vliv na pralesy, jsou biopaliva. Ta mimo jiné mohou za boom pěstování palmy olejné.
AVE CZ znovu usiluje o povolení na obnovení spalovny v Rybitví
PARDUBICE (ČTK) - Společnost AVE CZ odpadové hospodářství pokračuje ve svém snažení znovu zprovoznit bývalou spalovnu nebezpečných odpadů v Rybitví u Pardubic. Po téměř dvou letech bylo obnoveno řízení o vydání integrovaného povolení, namísto Pardubického kraje o něm bude rozhodovat Královéhradecký. Pardubický kraj se tak vyhnul možnému nařčení z podjatosti.
O manipulacích s emisemi prý věděla řada manažerů VW
WOLFSBURG (ČTK) - Téměř všichni vedoucí pracovníci německé automobilky Volkswagen, kteří se v oddělení pro vývoj motorů zabývali problematikou emisí, věděli o manipulaci s jejich měřením. Podle listu Süddeutsche Zeitung to vyplývá z poznatků, které byly zjištěny během vyšetřování skandálu.
Vláda bude řešit surovinovou politiku, ekologičtí aktivisté ji kritizují
PRAHA (ČTK) - Ministři budou v pondělí řešit znění nové surovinové politiky ČR v oblasti nerostných surovin. Samotný dokument ale prozatím schvalovat nebudou, zadají pouze posouzení vlivu koncepce na životní prostředí (proces SEA). Vyplývá to z předkládací zprávy materiálu, který má ČTK k dispozici. Návrh kritizují ekologičtí aktivisté. Nelíbí se jim například záměr další těžby uranu v ČR.
Inspekce dala pokutu podnikatelce za nelegální těžbu v Beskydech
OSTRAVA (ČTK) - Za nelegální těžbu v Chráněné krajinné oblasti Beskydy, poškození půdy i stromů udělila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) podnikatelce pokutu ve výši 390 000 korun. ČTK o tom informovala mluvčí inspekce Radka Burketová.
Sledují a snižují. První české firmy začínají cíleně omezovat své emise skleníkových plynů
PRAHA (Ekolist) - Loňský rok skončil úspěšným jednáním o klimatu v Paříži. Nyní jsou na řadě národní státy, které mají dohodu schválit. Ani vlády samotné ale samy nezmohou mnoho. Do úsilí o zmírnění změny klimatu se musí zapojit i soukromý sektor. V úvodu klimatického summitu se velcí obchodníci zavázali investovat do nových energetických systémů a dalších úsporných řešení desítky miliard dolarů. A i v Česku se objevují první firmy, které chtějí snižovat svoji uhlíkovou stopu.
Fond životního prostředí sníží počty úředníků, ubývá práce
PRAHA (ČTK) - Státní fond životního prostředí (SFŽP) sníží až o čtvrtinu počet svých zaměstnanců. Peněz z evropských fondů, které spravuje, totiž ubývá. Mezi nejvýznamnější témata patří Operační program Životní prostředí a Nová zelená úsporám. Fond bude významně snižovat počet úředníků letos a především v roce 2017, protože dotací je méně, řekl ČTK ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Na Brtnických vodopádech v Českém Švýcarsku se vytvořily krásné ledopády
PRAHA (ČTK) - Mrazivé počasí vytvořilo pozoruhodné ledové útvary uprostřed pískovcových skal. Brtnické ledopády každou zimu lákají do Českého Švýcarska turisty i fotografy. V těchto dnech se mohou kochat i tím největším v Havraní rokli, měří deset metrů.
Právnička Jelínková zpochybňuje konkurz na šéfa ČIŽP
PRAHA (ČTK) - Konkurz na ředitele České inspekce životního prostředí (ČIŽP), který vyhrál Erik Geuss, by mohl být zpochybněn. Kritička vedení inspekce, bývalá vedoucí právního oddělení na ČIŽP Jitka Jelínková, včera média upozornila na zřejmě nezákonnou dohodu mezi státním tajemníkem ministerstva životního prostředí (MŽP) Janem Landou a ministrem Richardem Brabcem (ANO) o výběru nejvhodnějšího uchazeče. Jelínková tvrdí, že byl porušen zákon o státní službě.
Správa parku Podyjí zlepší spolupráci s rakouským parkem Thayatal
ZNOJMO (ČTK) - Vedení Národního parku Podyjí na Znojemsku, který letos oslaví 25. výročí od svého vzniku, chce ve spolupráci s rakouskými kolegy ze sousedního parku Thayatal prohloubit vědecké bádání v těchto oblastech a získaná data v kvalitnější formě nabídnout veřejnosti. Správa Podyjí mimo jiné otevře nové informační centrum u rakouského města Hardegg a zmodernizuje vybavení centra ekologické výchovy v Havranících.
Ostrava chystá sérii seminářů k dotacím na výměnu kotlů
OSTRAVA (ČTK) - Ostravský magistrát chystá od pondělí sérii seminářů, na nichž se lidé dozvědí potřebné informace k dotacím na výměnu neekologických kotlů. Město už před časem otevřelo informační stánek, v němž každé pondělí ve foyer Nové radnice v době od 13:00 do 17:00 pomáhá zájemců s nejasnostmi kolem dotací. Zájem je velký a informační centrum navštěvují desítky lidí nejen z krajského města, ale i z okolí.
Ostrava chystá sérii seminářů k dotacím na výměnu kotlů
OSTRAVA (ČTK) - Ostravský magistrát chystá od pondělí sérii seminářů, na nichž se lidé dozvědí potřebné informace k dotacím na výměnu neekologických kotlů. Město už před časem otevřelo informační stánek, v němž každé pondělí ve foyer Nové radnice v době od 13:00 do 17:00 pomáhá zájemců s nejasnostmi kolem dotací. Zájem je velký a informační centrum navštěvují desítky lidí nejen z krajského města, ale i z okolí.
|
Další články:
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
|
ZLÍN (ČTK) - Kvůli stavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku je vykoupeno 98 procent pozemků. Stát na to prostřednictvím ministerstva zemědělství dal bezmála 690 milionů korun. Zbývá asi 60 zpravidla velmi malých pozemků celkem asi za 14,5 milionu korun. Novinářům ve Zlíně to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vodní dílo Vlachovice bude zdrojem pitné vody pro region. Výstavba by mohla začít v roce 2028.
(Celý text)
Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese kvůli pytláctví
9. července 2025 20:53
(ČTK) - Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese, syna zakladatele stavební, telekomunikační a mediální skupiny BTP. Bouygues je podezřelý z nelegálního lovu chráněných druhů ptáků na svém pozemku v Sologne ve střední části Francie, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje.
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20
(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu nově vede Jiban Kumar
9. července 2025 15:17
PRAHA (ČTK) - Novým ředitelem Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC) se stal Jiban Kumar. Do funkce ho na začátku července uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Kumar ve vedení nahradil Mikuláše Madarase, bývalého ředitele ústavu rostlinné výroby, který měl za úkol pracovat zejména na integraci centra, které vzniklo začátkem letošního roku sloučením tří různých ústavů. Madaras se nyní vrátí do vědy a výzkumu, Kumar se chce ve své nové funkci zaměřit například na posilování kvalifikovaných pracovníků a rozvíjení výzkumu.
(Celý text)
Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)
Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10
(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)
Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab
9. července 2025 11:04
(ČTK) - Tým peruánských vědců objevil tři nové druhy žab v pohoří na severozápadě země. S odkazem na Peruánský herpetologický institut to napsala agentura AFP.
(Celý text)
Ochránci přírody koupili na Liberecku pole. Pomocí dřevin a kamenných zídek na něj chtějí přivést více života
9. července 2025 05:36
PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z organizace Čmelák chtějí, aby na polích vznikaly meze, remízky a aleje. Podle nich jich vzniká v zemědělské krajině stále málo. Zemědělce ani vlastníky půdy k tomu totiž nic nemotivuje. „Nechtěli jsme už jen sledovat nekonečné diskuse o tom, proč to nejde, a raději jsme se rozhodli jedno pole, naše první, sami koupit,” konstatuje vedoucí organizace Čmelák Jan Korytář.
(Celý text)
Plýtvání potravinami: Panuje velký rozdíl mezi tím, kolik lidé odhadují, že vyhodí jídla, a skutečností
9. července 2025 04:54
PRAHA (Ekolist) - Výzkumnice z PEF MENDELU se věnují tématu plýtvání potravinami z nejrůznějších úhlů pohledu už více než 7 let. Jejich cílem je najít metody a prostředky, jak ovlivnit domácnosti i jednotlivce, aby snížili množství vyhozených potravin do popelnic a podle dostupných dat se to daří.
(Celý text)
Pracovníci pražské zoo vypustili do nádrže v Michli ohrožené karase obecné
9. července 2025 02:06
PRAHA (ČTK) - Pracovníci pražské zoo do retenční nádrže u Michelského lesa v Praze 4 vypustili asi 250 mladých karasů obecných odchovaných v areálu zoologické zahrady v Troji. Jde o pokračování projektu návratu kriticky ohrožených ryb do české přírody, první vypouštění se konalo v roce 2022 v rybníce v pražské Vinoři. Celkem již se započtením této akce pracovníci zahrady ryby vypustili do 26 nádrží.
(Celý text)
Mezi europoslanci není shoda ohledně nového klimatického cíle EU pro rok 2040
9. července 2025 01:12
(ČTK) - Europoslanci ve Štrasburku diskutovali o novém návrhu Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Zatímco zástupci frakcí Zelených, socialistů a demokratů (S&D) Levice či Obnova Evropy (Renew Europe) návrh na ambicióznější klimatické cíle podpořili, europoslanci z řad Evropských konzervativců a reformistů (ECR), frakce Patrioti pro Evropu či frakce Evropa suverénních národů (ESN) jej zkritizovali. Zástupkyně největší parlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP) zdůraznila, že k naplnění cílů jsou potřeba investice a inovace, jinak bude ochrana klimatu na úkor evropské konkurenceschopnosti.
(Celý text)
O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu
9. července 2025 00:49
FUNAFUTI (ČTK) - O první takzvané klimatické vízum v Austrálii už žádá přes 4000 obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu, což odpovídá asi 42 procentům ostrovní populace, informovala agentura Kjódó. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpovídají, že do roku 2050 bude většina z 26 kilometrů čtverečních území Tuvalu pod průměrnou hladinou přílivu.
(Celý text)
Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou
8. července 2025 18:33
PRAHA (ČTK) - Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoznačná. Shodují se, že hlavním hnacím motorem těchto jevů je zvyšující se teplota atmosféry, která má přímý dopad na intenzitu srážek, výskyt vln veder i další extrémy. Atmosféra je s každým dalším stupněm Celsia schopna pojmout zhruba o sedm procent více vodní páry, která hraje zásadní roli v řadě fyzikálních procesů, včetně vzniku bouřek a srážkové aktivity.
(Celý text)
Na Klatovsku bude další protest proti plánovanému úložišti jaderného odpadu
8. července 2025 18:30
(ČTK) - Lidé z Klatovska se v sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 22. ročníku akce se tradičně setkávají stovky lidí z 31 dotčených sídel z Pošumaví. ČTK to řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, který akci pořádá s obcí Maňovice. Letos jde o třetí protestní akci.
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)
Výborný: Odškodné za úrodu by zaplavení zemědělci měli dostat na podzim
8. července 2025 15:27
BĚLÁ POD PRADĚDEM (ČTK) - Zemědělci v zaplavených oblastech by na podzim měli dostat finanční náhradu za škody, které jim loni v září povodně způsobily na úrodě. Na tuto formu odškodnění dostalo Česko na jaře z krizového fondu EU 7,5 milionu eur, tedy v přepočtu 186 milionů korun. Nařízení o výplatě těchto kompenzací je v meziresortním řízení a nejpozději v polovině července by ho měla schválit vláda, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou se kvůli dešti preventivně chystají protipovodňová opatření
8. července 2025 14:05
(ČTK) - V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze vzestupu hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od únorové nehody zaslepený. Podle Povodí Moravy zaplavení zasaženého území podle dosavadních předpovědí nehrozí.
(Celý text)
Japonsko jako první na světě plánuje těžbu kovů z hlubokého moře
8. července 2025 11:50
TOKIO (ČTK) - Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
(Celý text)
MŽP podpoří ekologičtější teplárenství šesti miliardami korun
8. července 2025 11:47
PRAHA (ČTK) - Dalších šest miliard korun poputuje na modernizaci českého teplárenství. Provozovatelé tepláren a vlastníci nových zdrojů zapojených do soustavy zásobování teplem mohou nyní žádat o podporu například na přechod z uhlí na biomasu, bioplyn, tepelná čerpadla nebo geotermální energii.
(Celý text)
Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40
PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)
Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40
PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)