|
titulní strana > co píší jiní
Deset tisíc lososích jiker se líhne ve speciálním inkubátoru přímo v řece Kamenici
22. ledna 2016 17:02
PRAHA (Ekolist) - Deset tisíc lososích jiker se od středy líhne v inkubačních schránkách umístěných do říčky Kamenice v Národním parku České Švýcarsko. Testuje se tak metoda, jak do říčky vrátit labské lososy obecné, které zde lidé vyhubili. Inkubační schránky budou v závislosti na denních teplotách vody otevřeny během března. Ichtyologové pak úspěšnost líhnutí vyhodnotí a vylíhnuté rybičky ze schránek vypustí do Kamenice.
Ochránci přírody nesouhlasí s výstavbou bioelektrárny u Vlašimi
PRAHA (ČTK) - Ochránci přírody z Vlašimska nesouhlasí s výstavbou bioelektrárny u obce Pavlovice u Vlašimi. Podle nich nemá investor, firma Biostanice Vlašim, zajištěný místní zdroj surovin, což by pro obyvatele Vlašimska znamenalo velkou dopravní zátěž kvůli dovozu surovin z velké dálky nebo velký nárůst pěstování kukuřice v okolí. ČTK o tom dnes informovala Kateřina Červenková z Okresního sdružení Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Vlašim. Záměr vybudování bioplynky nyní posuzuje z hlediska vlivu na životní prostředí Středočeský kraj. Jednatel firmy Biostanice Vlašim Roman Holub se stanoviskem ochranářů nesouhlasí.
Na Aljašce našli tisíce uhynulých ptáků, prý kvůli teplému moři
PRAHA (ČTK) - Tisíce uhynulých mořských ptáků objevili v průběhu ledna biologové na západním pobřeží Aljašky, což je v této oblasti dosud nebývalý nález. Ptákům se stal osudným nedostatek potravy, kvůli němuž vyhladověli, uvedla dnes stanice CNN. Podle expertů jde o další důkaz nepříznivého vlivu, který má oteplující se oceánská voda na koloběh života v přírodě.
Japonsko rozhodlo o vyhoštění hvězdy filmu o zabíjení delfínů
PRAHA (ČTK) - Japonské úřady nařídily vyhoštění hlavního hrdiny oscarového dokumentárního filmu o zabíjení delfínů v Japonsku Richarda O'Barryho. Informovala o tom agentura AP, podle níž Američan O'Barry odmítl Japonsko opustit.
Do konce roku se otevře turistům polovina CHKO Brdy
PRAHA (ČTK) - Nová Chráněná krajinná oblast Brdy (CHKO), která vznikla od ledna na ploše zrušeného vojenského prostoru, bude do konce letošního roku přístupná pro turisty zhruba z 50 procent. Řekl to ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Nyní je otevřeno veřejnosti 15 až 20 procent území. Rozloha celé CHKO je 345 kilometrů čtverečních, z toho 260 kilometrů čtverečních byl rušený vojenský újezd.
Oheň do české krajiny patří, jen se bojíme ho do ní pustit
PRAHA (Ekolist) - V české krajině probíhá mnoho procesů, které nemusí být lidem úplně po chuti, ovšem pro přírodu jsou blahodárné a v zásadě nezbytné. Povodně, laviny, vichřice, kůrovci… To vše je přirozenou součástí přírody a jejich neomezování by její ochraně výrazně pomohlo, navíc z dlouhodobého hlediska za menších finančních výdajů než je tomu při mnohých dnešních managementových postupech. Jedním z nejvíce omezovaných procesů je oheň. I když, co si budeme povídat, je to proto, že ho vůbec jsme schopni omezit, rozhodně lépe než vichřici či laviny.
1,3 miliardy chce dát Ministerstvo pro místní rozvoj na podporu nízkoemisních vozidel
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) má na podporu nízkoemisních a bezemisních vozidel připraveno přes 1,3 miliardy korun. Kraje a obce tak mohou žádat o peníze například na tramvaje a trolejbusy. O podporu lze žádat od 29. ledna do 29. července, uvedlo MMR v dnešní zprávě. Maximální výše celkových způsobilých výdajů na jeden projekt je 200 milionů korun, minimální výše činí pět milionů korun.
Pošumavské obce chtějí vyjmout úložiště z novely atomového zákona
PRAHA (ČTK) - Starostové šesti pošumavských vesnic a města Horažďovice dnes zaslali poslancům dopis, v němž žádají, aby byla případná stavba hlubinného úložiště jaderného odpadu v ČR vyjmuta z projednávané novely atomového zákona. Obce z lokality Březový potok požadují, aby bylo trvalé ukládání radioaktivních odpadů pod zem řešeno samostatně. Dopis, koncipovaný jako žádost o pomoc, má ČTK k dispozici.
Počet nosorožců upytlačený v JAR loni poprvé od roku 2007 klesl
PRAHA (ČTK) - Počet nosorožců upytlačených v loňském roce v Jihoafrické republice poprvé od roku 2007 mírně klesl. Zatímco v roce 2014 zabili pytláci kvůli rohovině 1215 nosorožců, loni jich bylo 1175. Podle tamního ministerstva spravedlnosti stojí za úspěchem zejména vyšší ostraha národních parků.
Ministr Brabec otevřel v Klenčí na Domažlicku Dům Českého lesa
PRAHA (ČTK) - Vývoj krajiny Českého lesa na pomezí Čech a Bavorska od počátku lidského osídlení do současnosti přiblíží lidem návštěvnické centrum Dům Českého lesa, které bylo dnes otevřeno. Expozici vybudoval městys Klenčí v objektu Staré pošty z první poloviny 17. století. Dům přírody stál přes 21 milionů korun, z toho polovinu expozice. Partnery městyse jsou Agentura ochrany přírody a krajiny a správa CHKO Český les, řekl starosta Klenčí Jan Bozděch.
Záhadný příběh endemických obřích strašilek: kvůli krysám vyhynuly, vědci je znovu objevili jinde
PRAHA (Ekolist) - Příběh australské strašilky Dryococelus australis v sobě nese nádech přírodovědecké záhady. Tento šestinohý hmyzí obr totiž zmizel z jediné lokality svého výskytu v roce 1920, aby se o osmdesát let později objevil o 23 kilometrů dál. Co je na tom divného? Tento druh strašilky neumí plavat ani létat a mezi oběma zmíněnými místy leží moře.
Volkswagen program odškodnění kvůli emisím v Evropě nechystá
PRAHA (ČTK) - Německý automobilový koncern Volkswagen dnes odmítl žádost evropské komisařky Elžbiety Bieńkowské, aby poskytl zákazníkům v Evropě za skandál kolem měření emisí podobné odškodnění jako zákazníkům ve Spojených státech. Automobilka k tomu nevidí důvod, uvedla dnes agentura Reuters.
Praha zvýší podporu cyklistiky, plánuje se například pontonová lávka kolem Vyšehradu
PRAHA (Ekolist) - Praha by se měla dočkat rozvoje cyklistické dopravy. Rada hlavního města Prahy v úterý odsouhlasila zvýšení podpory cyklistické dopravy ve městě. To by mělo vést k lepšímu rozvoji všech prvků cyklistické infrastruktury a zajistit dostatečné prostředky z rozpočtu města.
Evropský účetní dvůr: Podpora zemědělcům na zlepšování životního prostředí byla většinou moc drahá
PRAHA (ČTK) - Nepřiměřeně vysoké nebo špatně zdůvodněné náklady našli evropští auditoři u tří čtvrtin prověřovaných projektů souvisejících s unijní podporou zemědělcům na zlepšování životního prostředí. Uvedl to dnes Evropský účetní dvůr (ECA).
Fabius klimatickou dohodu označil za vítězství diplomacie
PRAHA (ČTK) - Loňská klimatická konference OSN v Paříži umožnila díky společnému cíli spojit všechny národy. V debatě s europoslanci ve Štrasburku to včera prohlásil francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius, který konferenci předsedal. Řekl také, že výsledná dohoda je ukázkou vítězství diplomacie.
Vládní novela, která víc zpřístupní přírodu národních parků, je ve sněmovně
PRAHA (ČTK) - Pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě patrně čeká změna. Nejcennější příroda v nich by se měla podle ministerstva životního prostředí více otevřít turistům. Včera vládní novela o ochraně přírody a krajiny, která novinky přinese, přestála návrhy poslanců ODS, KSČM a ČSSD na zamítnutí už úvodním kole a míří k posouzení do výborů pro životní prostředí a pro veřejnou správu. Debata trvala zhruba tři hodiny. Předlohu budou chtít poslanci zřejmě ještě upravovat.
V Integrovaném registru znečišťovatelů se zřejmě sníží počet ohlašovatelů o stovky
PRAHA (ČTK) - Počet ohlašovatelů do Integrovaného registru znečišťování se do budoucna sníží asi o třetinu. Změna se má týkat zhruba 1700 malých znečišťovatelů z celkových 5000. Podle ministerstva životního prostředí se tím ušetří zhruba 29 milionů korun ročně. Změnu má přinést vládní novela, kterou včera v prvním kole schvalování podpořila Sněmovna. Před dalším projednáváním normu posoudí sněmovní výbor pro životní prostředí.
Rok 2015 byl globálně nejteplejším rokem za celou dobu měření
PRAHA (ČTK) - Loňský rok byl globálně nejteplejší za dobu měření, tedy od roku 1880. Průměrná teplota na planetě byla 0,9 stupně Celsia nad průměrem 20. století. Informovaly o tom americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA) a Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Podle propočtů NOAA byla loni průměrná globální teplota 14,8 stupně Celsia.
Navrhované platby za elektřinu potrestají ty, co se snaží šetřit, míní Hnutí DUHA
PRAHA (Ekolist) - Navrhované změny v platbách za elektřinu od roku 2017 by podle Hnutí DUHA potrestaly všechny, kdo se snaží šetřit elektřinu, peníze i životní prostředí. Spotřebitelům elektřiny by se přestaly vyplácet úsporné spotřebiče nebo malé fotovoltaiky, které jim snižují účty za elektřinu, upozorňuje hnutí. Návrh totiž výrazně zvyšuje část platby za „za připojení k síti“, zatímco podstatně snižuje částku za spotřebovanou elektřinu. Nové tarify elektřiny dnes zveřejní Energetický regulačí úřad (ERÚ).
Austrálie hlásí velkolepý objev: dvacet nových sladkovodních druhů ryb
PRAHA (Ekolist) - Aktuální úspěch australských biologů dokládá, že se za neznámými zvířaty nemusíte vydávat jen do divokých pralesů. Někdy se stačí dobře dívat tam, kde už hledali jiní. Například koncem roku 2015 ukončený průzkum australských vnitrozemských toků přinesl hned dvacítku pro vědu dosud nepopsaných druhů ryb.
Austrálie hlásí velkolepý objev: dvacet nových sladkovodních druhů ryb
PRAHA (Ekolist) - Aktuální úspěch australských biologů dokládá, že se za neznámými zvířaty nemusíte vydávat jen do divokých pralesů. Někdy se stačí dobře dívat tam, kde už hledali jiní. Například koncem roku 2015 ukončený průzkum australských vnitrozemských toků přinesl hned dvacítku pro vědu dosud nepopsaných druhů ryb.
|
Další články:
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
|
(ČTK) - Plovoucí ostrov, který ochrání vzácné ptáky před predátory a umožní jejich úspěšné hnízdění, instaloval Plzeňský kraj v přírodní rezervaci Zbynické rybníky na Klatovsku. Žijí tam desítky vzácných druhů - například husa velká, potápka roháč, moták pochop, slavík modráček a chřástal vodní. Nový ostrov o ploše 32 metrů čtverečních má pomoci vrátit na hladiny i téměř vymizelé druhy jako racek chechtavý a rybák obecný, řekl ČTK krajský radní Petr Fišer (ANO).
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo studii vodního díla Skalička, má tři varianty hráze
10. července 2025 01:34
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo podrobnou technickou studii chystaného vodního díla Skalička na Přerovsku, která navrhuje tři varianty trasy hráze. Po schválení aktualizace zásad územního rozvoje Olomouckého kraje bude možné zahájit projektovou přípravu. Studie rozpracovává variantu boční suché nádrže Skalička, kterou v roce 2022 odsouhlasila vláda. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Vodní dílo Skalička má spolu s dalšími protipovodňovými opatřeními pomoci ochránit před záplavami přes 100 000 obyvatel Pobečví.
(Celý text)
Liberecký kraj objednal studii opatření, jež ochrání Dalešice před bahnem z polí
10. července 2025 00:58
DALEŠICE (ČTK) - Liberecký kraj objednal studii opatření, která mají ochránit obyvatele Dalešic na Jablonecku před bahnem z polí. Při přívalových deštích na přelomu května a června obec opakovaně zaplavila voda s hlínou z polí. Konkrétní technická opatření by měla pomoci Dalešicím čelit až padesátiletým srážkám, řekl ČTK náměstek hejtmana Jiří Klápště (Spolu). Studie s návrhem opatření má být hotova v říjnu.
(Celý text)
Kvůli nádrži Vlachovice je vykoupeno 98 procent pozemků. Zbývá 60 malých pozemků
9. července 2025 21:43
ZLÍN (ČTK) - Kvůli stavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku je vykoupeno 98 procent pozemků. Stát na to prostřednictvím ministerstva zemědělství dal bezmála 690 milionů korun. Zbývá asi 60 zpravidla velmi malých pozemků celkem asi za 14,5 milionu korun. Novinářům ve Zlíně to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vodní dílo Vlachovice bude zdrojem pitné vody pro region. Výstavba by mohla začít v roce 2028.
(Celý text)
Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese kvůli pytláctví
9. července 2025 20:53
(ČTK) - Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese, syna zakladatele stavební, telekomunikační a mediální skupiny BTP. Bouygues je podezřelý z nelegálního lovu chráněných druhů ptáků na svém pozemku v Sologne ve střední části Francie, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje.
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20
(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu nově vede Jiban Kumar
9. července 2025 15:17
PRAHA (ČTK) - Novým ředitelem Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC) se stal Jiban Kumar. Do funkce ho na začátku července uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Kumar ve vedení nahradil Mikuláše Madarase, bývalého ředitele ústavu rostlinné výroby, který měl za úkol pracovat zejména na integraci centra, které vzniklo začátkem letošního roku sloučením tří různých ústavů. Madaras se nyní vrátí do vědy a výzkumu, Kumar se chce ve své nové funkci zaměřit například na posilování kvalifikovaných pracovníků a rozvíjení výzkumu.
(Celý text)
Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)
Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10
(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)
Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab
9. července 2025 11:04
(ČTK) - Tým peruánských vědců objevil tři nové druhy žab v pohoří na severozápadě země. S odkazem na Peruánský herpetologický institut to napsala agentura AFP.
(Celý text)
Ochránci přírody koupili na Liberecku pole. Pomocí dřevin a kamenných zídek na něj chtějí přivést více života
9. července 2025 05:36
PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z organizace Čmelák chtějí, aby na polích vznikaly meze, remízky a aleje. Podle nich jich vzniká v zemědělské krajině stále málo. Zemědělce ani vlastníky půdy k tomu totiž nic nemotivuje. „Nechtěli jsme už jen sledovat nekonečné diskuse o tom, proč to nejde, a raději jsme se rozhodli jedno pole, naše první, sami koupit,” konstatuje vedoucí organizace Čmelák Jan Korytář.
(Celý text)
Plýtvání potravinami: Panuje velký rozdíl mezi tím, kolik lidé odhadují, že vyhodí jídla, a skutečností
9. července 2025 04:54
PRAHA (Ekolist) - Výzkumnice z PEF MENDELU se věnují tématu plýtvání potravinami z nejrůznějších úhlů pohledu už více než 7 let. Jejich cílem je najít metody a prostředky, jak ovlivnit domácnosti i jednotlivce, aby snížili množství vyhozených potravin do popelnic a podle dostupných dat se to daří.
(Celý text)
Pracovníci pražské zoo vypustili do nádrže v Michli ohrožené karase obecné
9. července 2025 02:06
PRAHA (ČTK) - Pracovníci pražské zoo do retenční nádrže u Michelského lesa v Praze 4 vypustili asi 250 mladých karasů obecných odchovaných v areálu zoologické zahrady v Troji. Jde o pokračování projektu návratu kriticky ohrožených ryb do české přírody, první vypouštění se konalo v roce 2022 v rybníce v pražské Vinoři. Celkem již se započtením této akce pracovníci zahrady ryby vypustili do 26 nádrží.
(Celý text)
Mezi europoslanci není shoda ohledně nového klimatického cíle EU pro rok 2040
9. července 2025 01:12
(ČTK) - Europoslanci ve Štrasburku diskutovali o novém návrhu Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Zatímco zástupci frakcí Zelených, socialistů a demokratů (S&D) Levice či Obnova Evropy (Renew Europe) návrh na ambicióznější klimatické cíle podpořili, europoslanci z řad Evropských konzervativců a reformistů (ECR), frakce Patrioti pro Evropu či frakce Evropa suverénních národů (ESN) jej zkritizovali. Zástupkyně největší parlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP) zdůraznila, že k naplnění cílů jsou potřeba investice a inovace, jinak bude ochrana klimatu na úkor evropské konkurenceschopnosti.
(Celý text)
O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu
9. července 2025 00:49
FUNAFUTI (ČTK) - O první takzvané klimatické vízum v Austrálii už žádá přes 4000 obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu, což odpovídá asi 42 procentům ostrovní populace, informovala agentura Kjódó. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpovídají, že do roku 2050 bude většina z 26 kilometrů čtverečních území Tuvalu pod průměrnou hladinou přílivu.
(Celý text)
Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou
8. července 2025 18:33
PRAHA (ČTK) - Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoznačná. Shodují se, že hlavním hnacím motorem těchto jevů je zvyšující se teplota atmosféry, která má přímý dopad na intenzitu srážek, výskyt vln veder i další extrémy. Atmosféra je s každým dalším stupněm Celsia schopna pojmout zhruba o sedm procent více vodní páry, která hraje zásadní roli v řadě fyzikálních procesů, včetně vzniku bouřek a srážkové aktivity.
(Celý text)
Na Klatovsku bude další protest proti plánovanému úložišti jaderného odpadu
8. července 2025 18:30
(ČTK) - Lidé z Klatovska se v sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 22. ročníku akce se tradičně setkávají stovky lidí z 31 dotčených sídel z Pošumaví. ČTK to řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, který akci pořádá s obcí Maňovice. Letos jde o třetí protestní akci.
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)
Výborný: Odškodné za úrodu by zaplavení zemědělci měli dostat na podzim
8. července 2025 15:27
BĚLÁ POD PRADĚDEM (ČTK) - Zemědělci v zaplavených oblastech by na podzim měli dostat finanční náhradu za škody, které jim loni v září povodně způsobily na úrodě. Na tuto formu odškodnění dostalo Česko na jaře z krizového fondu EU 7,5 milionu eur, tedy v přepočtu 186 milionů korun. Nařízení o výplatě těchto kompenzací je v meziresortním řízení a nejpozději v polovině července by ho měla schválit vláda, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou se kvůli dešti preventivně chystají protipovodňová opatření
8. července 2025 14:05
(ČTK) - V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze vzestupu hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od únorové nehody zaslepený. Podle Povodí Moravy zaplavení zasaženého území podle dosavadních předpovědí nehrozí.
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou se kvůli dešti preventivně chystají protipovodňová opatření
8. července 2025 14:05
(ČTK) - V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze vzestupu hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od únorové nehody zaslepený. Podle Povodí Moravy zaplavení zasaženého území podle dosavadních předpovědí nehrozí.
(Celý text)