titulní strana > co píší jiní
Pěstování vlastních potravin: V ČR zavedená praxe, na západě pracně objevovaná novinka
28. září 2015 03:10

PRAHA (Ekolist) - Zatímco západní země v současnosti znovu objevují kouzlo samozásobitelství, postsocialistické země pokračují jen v tom, co tu vždycky bylo. A Česká republika by mohla by být západu za učitele: nějaké formě vlastního pěstování potravin se u nás věnuje téměř polovina populace. Činí tak především z touhy po čerstvých a zdravých potravinách. Paradoxní pak podle vědců je, že i přesto se západ dívá na východ přes prsty a „jeho“ zahradničení považuje stále za důsledek špatného zásobování a strádání obyvatel, nikoliv jako snahu o zdravý životní styl nebo starost o životní prostředí.
(Celý text)

Dnes začíná platit zákaz neúčinných plynových kotlů
26. září 2015 03:00

PRAHA (Ekolist/ČTK) - Evropská komise vydala nařízení, které zakazuje použití plynových kotlů s nízkou účinností. Od 26. září 2015 se v celé EU budou smět prodávat pouze kondenzační kotle. Obchodníci samozřejmě mohou doprodat své zásoby, ale výroba a dovoz neúčinných plynových kotlů už budou zakázány.
(Celý text)

Jak se přišlo na to, že VW podvádí? Na začátku byl grant na univerzitní výzkum
25. září 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Automobilka Volkswagen, aby splnila americké limity na emise dieselových vozů, ale nemusela ubrat z výkonu motorů, vymyslela skvělou fintu. Do aut pro americký trh nainstalovala software, který sleduje pozici kol, rychlost automobilu, dobu, po kterou je motor zapnutý, a tlak vzduchu. Software z těchto dat umí poznat, zda u vozu právě probíhá měření emisí. Smůla pro Volkswagen byla, že vědci z West Virginia University se rozhodli měřit emise v reálném provozu a ne ve stanici měření emisí. Jejich Volkswagen proto vypouštěl třicetkrát víc emisí oxidu dusíku, než by měl. Příběh popsali servery The Daily Telegraph a Autoblog.
(Celý text)

Nemáte zahradu ani sad? Nevadí, vyrazte na-ovoce.cz
25. září 2015 01:49

PRAHA (Ekolist) - Před letošní sezónou spustila skupina mladých nadšenců webové stránky na-ovoce. Lidé na nich mohou sdílet informace o veřejně přístupných stromech a keřích, jejichž plody je možné volně sbírat. Milovníci čerstvého ovoce si na označená místa mohou dojít nasbírat ovoce a ořechy pro svoji potřebu. Autoři stránek chtějí svojí aktivitou nejen oživit často opuštěná a zapomenutá místa, ale i znovu připomenout hodnotu, kterou rostliny a kulturní krajina pro člověka mají.
(Celý text)

Pískovna a rybářský revír v jednom
24. září 2015 12:48

() - Ochrana přírody a těžba – ačkoliv se mohou tyto dva pojmy zdát vzájemně se vylučující, v praxi mohou jít ruku v ruce. Na jeden takový příklad, pro který nemusíme jít ani příliš daleko, se podíváme blíže v tomto článku. Bude řeč o aktivitách skupiny HeidelbergCement, která patří mezi největší výrobce stavebních materiálů na světě a působí ve více než 40 zemích. V rámci České republiky patří do skupiny společnosti Českomoravský štěrk, a.s., Českomoravský beton, a.s. a Českomoravský cement, a.s.
(Celý text)

Jelení říje očima fotografa přírody
24. září 2015 02:00

(Naše příroda) - Jelení říje má v sobě určité kouzlo, kterému neodolá žádný fotograf přírody. Nastávající podzim a hlas říjících jelenů je pro fotografa svátkem, na který se těší celý rok. Patřím také k těm, kteří propadli kouzlům přírody, a proto se již nemohu dočkat chvíle, kdy nastane čas jeleního milování.
(Celý text)

Střídat pastvu a sečení. Takový je recept olomouckých vědců pro úrodné louky
24. září 2015 01:53

PRAHA (Ekolist) - Podpořit co největší druhovou rozmanitost na zemědělských loukách a střídavě je obhospodařovat sečením a pastvou. Právě to doporučují ekologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci zemědělcům, kteří chtějí zajistit vysokou produktivitu těchto ploch a přitom hospodařit bez hnojiv. Vědecké doporučení vychází ze závěrů sedmiletého výzkumu, který zaujal i Evropskou komisi.
(Celý text)

Jazykovědec připravil nástroj pro orientaci v mediální smršti kolem NP Šumava
23. září 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Národní park Šumava je téma do pranice. Málokteré téma v oblasti ochrany přírody je tak vyhraněné, o málokterém tématu se napsalo tolik článků. Jazykovědec Michal Hořejší připravil Korpus mediálních textů o Národním parku Šumava. Jde o nástroj, který může pomoci se v mediální šumavské džungli zorientovat.
(Celý text)

Ochránci přírody spouští veřejnou sbírku na výkup ohrožených přírodních lokalit
23. září 2015 01:08

PRAHA (Ekolist) - Český svaz ochránců přírody startuje další kolo kampaně Místo pro přírodu. Jejím cílem je vykupovat přírodně cenné pozemky a trvale o ně pečovat. Ke 120 zachráněným hektarům tak mohou díky dárcům, kteří se rozhodnou přispět na sbírkový účet, přibýt brzy další.
(Celý text)

Dřevní pelety na českém trhu jsou většinou kvalitní, zjistil dTest
22. září 2015 13:40

PRAHA (Ekolist) - Spotřebitelský časopis dTest nakoupil od výrobců, prodejců a v hobbymarketech 14 balení dřevěných peletek určených pro domácí použití. Podle dTestu je možné většinu výrobků doporučit. Našly se však i takové peletky, které nevyhovují normě a pro domácí použití se nehodí.
(Celý text)

Fotopast zachytila šakala v Polabí. Jde o první fotodokumentaci u nás
22. září 2015 11:00

PRAHA (Ekolist) - Jak informuje server Vesmír.cz, živého šakala v Čechách dosud nikdo nespatřil, přestože na naše území prokazatelně proniká již několik let. První snímky šakalů z volné přírody pořídila fotopast studentky Přírodovědecké fakulty UK Kláry Pyškové. Vesmír s ní přináší krátký rozhovor.
(Celý text)

Kdo patří mezi největší emitenty CO2 na světě?
22. září 2015 02:00

PRAHA (oEnergetice) - Světová klimatická konference COP 21, na níž se již delší dobu zaměřuje pozornost předních světových médií, se nezadržitelně blíží. Světové velmoci v čele s největšími producenty CO2 na světě Čínou a USA budou od 30. listopadu do 11. prosince prezentovat své závazky vůči klimatu a společně se pokusí nalézt cestu, jak zmírnit dopady chování člověka na globální změny klimatu. Výše uvedené státy patří mezi ty, které vypouštějí nejvíce emisí CO2. Jak ale vypadá celý žebříček deseti největších emitentů oxidu uhličitého na světě? A jak je na tom Evropská unie jako celek?
(Celý text)

Lesní mateřské školky jsou proti povinnému poslednímu roku ve školce
22. září 2015 01:28

PRAHA (Ekolist) - Asociace lesních mateřských škol (ALMŠ) nesouhlasí se záměrem ministerstva školství zavést před nástupem do základní školy roční povinnou docházku do školky. Malí svěřenci lesních školek by kvůli tomu museli podle asociace přejít na rok do tradiční školky, nebo se kvůli úřadům na oko vzdělávat doma.
(Celý text)

Nový trend: Solární panely a baterie se stávají standardem nových domů
22. září 2015 01:00

PRAHA (SolárníNovinky.cz) - Stále větší počet předních světových stavebních firem a developerů nabízí nové řešení v oblasti energeticky soběstačných domů, které kombinují fotovoltaické panely s bateriemi. Důvodem je neustálý pokles cen fotovoltaických technologií a systémů pro skladování energie ve světě.
(Celý text)

Zdeněk Vermouzek: Karbofuran si oběti nevybírá. Používat ho jako jed na dravce je barbarství
21. září 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Desítky nahlášených otrav, počty uhynulých živočichů jdou do stovek. To je účet, který nám po sedmi letech po oficiálním zákazu prodeje a používání každoročně vystavuje karbofuran. „A to se bavíme jen o zaznamenaných případech, říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické (ČSO), který se karbofuranu coby časté příčině úmrtí dravých ptáků věnuje. „Těch nepovšimnutých je mnohem víc. Jen nevíme, o kolik. Nebo spíš kolikrát.“
(Celý text)

K čemu je dobrá láska? Vzájemné sympatie jsou klíčové pro rozmnožování. I u ptáků
21. září 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Němečtí etologové a evoluční biologové se rozhodli odpovědět na jednu ze zásadních otázek biologie. Má vzájemná zamilovanost a pohádka „o těch, co spolu žili šťastně až do smrti“ vůbec nějaký praktický význam pro zachování živočišných druhů?
(Celý text)

Jihočeský Písek se stane prvním „chytrým městem“ v ČR
19. září 2015 00:54

PRAHA (Ekolist) - Parkoviště vybavené systémem, který navádí automobily na volná místa, veřejné osvětlení se senzorickými čidly, budovy úsporné díky senzorům reagujícím na aktuální počasí. Elektromobily, elektroskútry a elektrokola. Takovou budoucnost před sebou vidí jihočeské město Písek. Jako první v ČR má totiž svoji Modrožlutou knihu, dokument, ve kterém se přihlásilo ke konceptu Smart City.
(Celý text)

Studie: Ve městech, kde mají lidé větší příjmy, je více stromů
18. září 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Co potřebují stromy ve městech ke svému růstu? Půdní substrát, vodu, slunce, vzduch… a peníze. V originálně laděné studii severoamerických badatelů se podařilo doložit, že je to především medián platu v dané městské lokalitě, který rozhoduje o průměrné pokryvnosti stromů. Co víc, městská zeleň není závislá na převažujícím etniku či rase v dané čtvrti. Prostě kde jsou peníze, jsou i stromy.
(Celý text)

Ultimátním argumentem proti papírovým kapesníčkům je pračka
18. září 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Že klasický látkový kapesník má lepší ekologickou bilanci než kapesníčky papírové, jsme již psali. V textu jsme však zapomněli na jeden ultimátní argument, který hovoří proti papírovým kapesníčkům zcela.
(Celý text)

Proč mluvit se zvířaty? Unikátní projekt o mezidruhových vztazích
17. září 2015 11:23

() - Ve čtvrtek 24. 9. 2015 vstoupí celkem 15 lidsko-zvířecích párů do fotografické arény v DEPO2015. Tyto páry byly vybrány během několikatýdenního castingu, který prováděla Mobilní Akademie Berlín společně s Goethe-Institutem v celé České republice. Zvláštností těchto párů je, že spolu nejenom žijí, ale také spolupracují: ve vědních oborech, pečovatelství, ve veřejném sektoru, v kultuře nebo v zábavním průmyslu. Pro Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 je bude fotografovat talentovaná německá fotografka Pola Sieverding. Před zraky veřejnosti zachytí niterný vztah mecenášky Medy Mládkové s jejími psy, herce Václava Vydry s koněm Démonem, plzeňské učitelky Terezy Porubové se slepicí Pipkou a dalších „kuriózních“ párů. Součástí dne bude filmový program plný tajemných „zvířecích“ scén ze snímků Jean Luca Godarda, Petera Greenawaye či Wernera Herzoga a také komentáře vědeckých oborníků z oblasti Human-Animal Studies.
(Celý text)

Proč mluvit se zvířaty? Unikátní projekt o mezidruhových vztazích
17. září 2015 11:23

() - Ve čtvrtek 24. 9. 2015 vstoupí celkem 15 lidsko-zvířecích párů do fotografické arény v DEPO2015. Tyto páry byly vybrány během několikatýdenního castingu, který prováděla Mobilní Akademie Berlín společně s Goethe-Institutem v celé České republice. Zvláštností těchto párů je, že spolu nejenom žijí, ale také spolupracují: ve vědních oborech, pečovatelství, ve veřejném sektoru, v kultuře nebo v zábavním průmyslu. Pro Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 je bude fotografovat talentovaná německá fotografka Pola Sieverding. Před zraky veřejnosti zachytí niterný vztah mecenášky Medy Mládkové s jejími psy, herce Václava Vydry s koněm Démonem, plzeňské učitelky Terezy Porubové se slepicí Pipkou a dalších „kuriózních“ párů. Součástí dne bude filmový program plný tajemných „zvířecích“ scén ze snímků Jean Luca Godarda, Petera Greenawaye či Wernera Herzoga a také komentáře vědeckých oborníků z oblasti Human-Animal Studies.
(Celý text)

Další články:
14. května 2025 06:00
13. května 2025 16:10
13. května 2025 06:00
12. května 2025 06:00
11. května 2025 06:00

Online diskuse
Technologie čištění vody z liberecké univerzity mezi finalisty LIFE Awards 2025
15. května 2025 02:43

LIBEREC (ČTK) - Unikátní technologie čištění vody, kterou vyvinuli vědci Technické univerzity v Liberci ve spolupráci se zahraničními partnery, se dostala mezi devět evropských finalistů soutěže LIFE Awards 2025 v kategorii Oběhové hospodářství a kvalita života. Uchází se o cenu veřejnosti, svůj hlas může dát projektu každý na stránce https://www.lifeawards.eu/project/lifepopwat/, řekl ČTK mluvčí univerzity Radek Pirkl. Hlasovat je možné do 3. června.
(Celý text)

Vlaky by se na poškozenou trať v Hustopečích nad Bečvou měly vrátit v červnu
15. května 2025 01:10

(ČTK) - Na trati přes Hustopeče nad Bečvou na Přerovsku, kde koncem února vykolejila souprava s benzenem, by měly začít vlaky znovu jezdit v červnu, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na místě pokračuje sanace. Z prostoru tratě odborníci těží kontaminovanou zeminu, jsou tam již připraveny provizorní trakční brány. Konkrétní datum zprovoznění trati se bude odvíjet od postupu prací na obnově poškozeného úseku, uvedl Gavenda. Železniční trať mezi Hranicemi a Valašským Meziříčím by tak měla být znovu otevřená zhruba čtyři měsíce od havárie cisteren s toxickým benzenem.
(Celý text)

Jedovaté řasy otrávily v Austrálii více než 200 mořských druhů, píše BBC
15. května 2025 00:52

CANBERRA (ČTK) - Zástupci více než 200 druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým řasám, píše stanice BBC. Oběťmi rychle se množících řas jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých vodních organismů stojí vysoké teploty.
(Celý text)

V Hané ve Vyškově jsou mrtvé ryby, voda ničím kontaminovaná není
14. května 2025 22:08

VYŠKOV (ČTK) - V řece Hané ve Vyškově se v těchto dnech objevily mrtvé ryby, zřejmě je vyplavily předchozí silné srážky. Voda ničím kontaminovaná není. Město o tom informovalo na facebooku. Jde o uhynulé karasy.


(Celý text)

Zemědělci bojují se suchem závlahami, obávají se negativních dopadů na úrodu
14. května 2025 22:02

(ČTK) - Sucho ohrožuje letošní úrodu, zemědělci očekávají, že se negativně projeví do letošní úrody, o kolik by případně mohly klesnout výnosy a jak výrazné budou dopady sucha, ale zatím spekulovat nechtějí. V boji se suchem jsou pěstitelé často bezmocní, mohou například přizpůsobit osevní postupy nebo využívat závlahy, účinnost opatření je ale zejména při dlouhodobějším suchu omezená a závlahy jim navíc zvyšují náklady. Vyplývá to z odpovědí zemědělských organizací a odborníků, které ČTK oslovila. Extrémním suchem je nyní zasažena zhruba čtvrtina území ČR, třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha, uvádějí odborníci z projektu Intersucho.


(Celý text)

Sněmovní výbor odmítl vyškrtnout vyhlášení NP Křivoklátsko z novely zákona
14. května 2025 19:09

PRAHA (ČTK) - Sněmovní výbor pro životní prostředí dnes odmítl pozměňovací návrh, kterým by z připravované novely vyškrtnul část o zřízení národního parku (NP) Křivoklátsko. Jeho vyhlášení je v návrhu zákona o ochraně přírody a krajiny, který je po druhém čtení ve Sněmovně. Výbor dnes projednal 47 pozměňovacích návrhů.
(Celý text)

Evropská komise navrhuje snížit kontroly zemědělců na jednu ročně, zjednoduší byrokracii
14. května 2025 19:07

BRUSEL (ČTK) - Kontroly zemědělců by se měly podle Evropské komise snížit na jednu za rok. Díky omezení zbytečné administrativní zátěže by se pak zemědělci mohli místo papírování soustředit na svou práci, uvedl eurokomisař Valdis Dombrovskis.
(Celý text)

Do Hustopečí nad Bečvou dorazily tři uhlíkové filtry, pomůžou s čištěním vody
14. května 2025 19:03

(ČTK) - Do Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku, kde na konci února vykolejil vlak s toxickým benzenem, dorazily tři filtry s aktivním uhlím. Čistit budou minimálně následujícího půl roku čerpanou kontaminovanou podzemní vodu, řekla mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)

Novela zákona o pyrotechnice prošla prvním čtením. Zpřísní prodej a udává vzdálenost odpalování od určitých objektů
14. května 2025 14:50

PRAHA (Ekolist) - Novela zákona o pyrotechnice, kterou gesčně zpracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí (MŽP) a Ministerstvem zemědělství (MZe), prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Novela zakazuje prodej pyrotechniky mimo kamenné prodejny s výjimkou nejméně nebezpečné kategorie F1, upravuje online prodej a zpřísňuje pravidla u vyšších kategorií. Dále také posiluje pravomoci obcí při její regulaci a stanovuje minimální ochrannou vzdálenost při odpalování pyrotechnických výrobků od určitých objektů. Regulace má za cíl snížit nebezpečí častých úrazů při používání pyrotechniky a riziko založení požárů v přírodě. V neposlední řadě se zlepší také kvalita ovzduší.
(Celý text)

Hladík představil dotace pro obce v plánovaném NP, většina obcí je odmítá
14. května 2025 12:20

SÝKOŘICE (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce obcím v plánovaném národním parku Křivoklátsko rozdělit dotace na infrastrukturu 100 milionů korun. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) dnes dotační výzvu představil v Sýkořici na Rakovnicku. Většina obcí dotace stejně jako národní park odmítá, řekli novinářům zástupci 26 obcí Křivoklátska, kteří dnes přišli k sýkořickému obecnímu úřadu protestovat proti plánu vyhlášení parku. Dotační výzva se týká 16 obcí, na jejichž katastru má park vzniknout. Naopak například starosta obce Sýkořice Jaroslav Schneider (bezpp.) dotace vítá.
(Celý text)

Lidé zbytečně zachraňují mláďata, která se zdají opuštěná
14. května 2025 12:01

PARDUBICE (ČTK) - Obyvatelé Pardubic opakovaně zachraňují mláďata divokých zvířat, která to nepotřebují. Zdají se jim být opuštěná, tak si je vezmou domů a pak zavolají strážníky, aby se o zajíčky nebo srnky postarali. Kvůli nevědomosti lidí se dostanou do útulku a šanci na návrat do volné přírody už nemají, řekl mluvčí strážníků Jiří Sejkora.
(Celý text)

Elektrárna Ledvice na Teplicku neplní limit pro vypouštění rtuti, upozorňují ekologické organizace
14. května 2025 11:57

(ČTK) - Hnědouhelná elektrárna Ledvice na Teplicku podle ekologických organizací stále neplní limit pro vypouštění rtuti do ovzduší. Krajský úřad Ústeckého kraje nyní rozhodl o prodloužení výjimky. Ekologické organizace společně s expertní skupinou Frank Bolt prosadily omezení výjimky na rok, tedy do června 2026, místo termínu do konce příštího roku, který požadoval provozovatel.
(Celý text)

Jeden z nejkřehčích ekosystémů světa a změna klimatu: Vegetace v Arktidě na ni reaguje nepředvídatelně
14. května 2025 05:18

PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i Petr Macek z Biologického centra Akademie věd ČR.
(Celý text)

Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu
14. května 2025 01:15

STOD (ČTK) - Obce z Plzeňského kraje, jež jsou členy Sdružení místních samospráv ČR (SMS), většinou podporují zálohování plastových PET lahví a hliníkových nápojových plechovek. Chce ho zavést ministerstvo životního prostředí (MŽP), ale novelu zákona o obalech budou projednávat nejspíš až noví poslanci. Vyplývá to ze včerejšího jednání starostů z plzeňského regionu s vedením SMS a zástupci MŽP.
(Celý text)

MŽP připravuje dotační programy na podporu sběru a recyklace textilního odpadu
14. května 2025 01:11

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje nové programy, v nichž budou moci firmy a obce získat peníze na zajištění sběru textilního odpadu a jeho recyklaci. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Výzva žádat o dotace bude pro zpracovatele vypsána na konci druhého čtvrtletí letošního roku, pro obce ve třetím čtvrtletí. Obce mají od letošního roku povinnost zajistit místo, kde mohou lidé odevzdávat k recyklaci textil.
(Celý text)

Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29

(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)

Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28

PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)

Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43

PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)

Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30

(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)

Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24

(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)

Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24

(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama