|
titulní strana > co píší jiní
Proč mluvit se zvířaty? Unikátní projekt o mezidruhových vztazích
17. září 2015 11:23
() - Ve čtvrtek 24. 9. 2015 vstoupí celkem 15 lidsko-zvířecích párů do fotografické arény v DEPO2015. Tyto páry byly vybrány během několikatýdenního castingu, který prováděla Mobilní Akademie Berlín společně s Goethe-Institutem v celé České republice. Zvláštností těchto párů je, že spolu nejenom žijí, ale také spolupracují: ve vědních oborech, pečovatelství, ve veřejném sektoru, v kultuře nebo v zábavním průmyslu. Pro Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 je bude fotografovat talentovaná německá fotografka Pola Sieverding. Před zraky veřejnosti zachytí niterný vztah mecenášky Medy Mládkové s jejími psy, herce Václava Vydry s koněm Démonem, plzeňské učitelky Terezy Porubové se slepicí Pipkou a dalších „kuriózních“ párů. Součástí dne bude filmový program plný tajemných „zvířecích“ scén ze snímků Jean Luca Godarda, Petera Greenawaye či Wernera Herzoga a také komentáře vědeckých oborníků z oblasti Human-Animal Studies.
Lidé kvůli selfie s mořskými želvami ohrozili jejich každoroční kladení vajec
PRAHA (Ekolist) - Na kostarických plážích se odehrála Arribada : stovky mořských želv připlavalo, aby zde do písku nakladly svá vejce. Každoroční přírodní divadlo se tentokrát zvrhlo v přehlídku lidské bezohlednosti. Selfie s želvou má pro některé lidi zřejmě větší hodnotu než nezúčastněně pozorovat unikátní přírodní děj.
Slavnost Zažít město jinak proběhne už podesáté. Slaví i novým „sousedským“ webem
PRAHA (Ekolist) - Už podesáté v sobotu 19. září proběhne v Praze sousedská slavnost Zažít město jinak. Během let se akce rozšířila do většiny pražských městských částí i za hranice hlavního města. Letos ulice ožijí v jedenácti městech po celé republice.
Nelehký život karet obecných
PRAHA (Ekolist) - Prvním úkolem mláděte karety obecné je dostat se ven z kožovitého vajíčka a prohrabat se z hnízda pískem na povrch. Tam na karetu čeká svět plný predátorů, matoucích světel reklamních poutačů a igelitových tašek vznášejících se v mořských proudech stejně jako lahodné medúzy.
Na podzim začnou české e-learningové kurzy o ochraně přírody
() - Fórum ochrany přírody připravuje on-line vzdělávání v ochraně přírody, které bude rozšířeno oproti kurzům, které nabízelo v minulosti. Inovativní vzdělávací koncept účastníkům garantuje jednak rozvoj jejich stávajících odborných znalostí, ale zároveň nabídne nejnovější poznatky a příklady praxe z oblasti ochrany životního prostředí.
Největší mořský větrný park má zelenou. Turbíny v Dogger Bank by pokryly čtvrtinu roční spotřeby ČR
PRAHA (oEnergetice) - Britské Ministerstvo energetiky a klimatických změn dalo začátkem srpna zelenou projektu s názvem Teeside A&B, přímořskému větrnému parku, jehož instalovaný výkon má dosáhnout 2,4 GW. Teeside A&B se tak stane společně s dalším větrným parkem v této oblasti s názvem Creyke Beck, jenž získal povolení v únoru letošního roku, největší přímořskou větrnou elektrárnou na světě. V současné době se prvenstvím pyšní větrný park London Array s instalovaným výkonem 630 MW.
V češtině vychází kniha ochranáře Johna Muira o jeho prvním pobytě v divočině
PRAHA (Ekolist) - Setkání s divokou přírodou kalifornské Sierry Nevady ovlivnilo Johna Muira (1838-1914) na celý život a přivedlo ho ke snaze prosadit ochranu nejcennějších partií těchto hor. O svém prvním pobytu v divočině sepsal v roce 1911 John Muir knihu „Mé první léto v Sieře Nevadě“. Jedno z klíčových děl moderní environmentálně orientované literatury nyní vychází poprvé i v češtině.
Otevření Blanky postupně doprovodí další změny v dopravě. Podle Auto*Matu pro zklidnění města nestačí
PRAHA (Ekolist) - V sobotu 19. září okolo 15 hodin se motoristům otevře pražský tunelový komplex Blanka. Jeho zprovoznění postupně doprovodí další změny v dopravě. Podle Auto*Matu jimi ale město nevyužilo možnost reorganizovat povrchovou dopravu po celé Praze a zklidnit centrum. Magistrát se brání, že nechce dělat změny zbrkle a neuváženě.
Malá kartička z laboratoře olomouckých vědců dokáže otestovat nezávadnost pitné vody
PRAHA (Ekolist) - Dva roky trval vývoj levného a rychlého testu, který odhalí chemické i mikrobiologické znečištění v pitné vodě. Pracovali na něm chemici z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Žádné jiné zvíře pro nás není takovým nebezpečím a takovým požehnáním
PRAHA (Ekolist) - Co myslíte, jaké zvíře nás už po staletí provází a zásadně ovlivňuje osud lidské civilizace? Určitě vás napadne kůň, dopravní prostředek a prestižní záležitost do válek i do míru. Hovězí dobytek, který poskytuje maso, mléko, kůži a především v dřívějších staletích hojně využívanou tažnou sílu nebo rohovinu. Prasata, ovce, kozy, drůbež, psi, kočky… A vzpomněl si někdo na obyčejnou malou myš? A přece tito drobní savci vstupovali a vstupují do dějin.
Podle dánských vědců už v Malajsii není žádný volně žijící nosorožec sumaterský
PRAHA (Ekolist) - Máte-li doma v archivu originální snímek sumaterského nosorožce nafoceného ve volné přírodě, važte si ho. Žádné další už nejspíš nikdy nebudou. V polovině srpna totiž výzkumníci potvrdili smutnou informaci: nosorožec sumaterský, nejmenší a druhý nejohroženější ze všech nosorožců, může být v celé Malajsii považován za druh mimo chovná zařízení definitivně vyhynulý.
Průzkum: 70 % Čechů nesouhlasí s bouráním obcí kvůli uhlí
PRAHA (Ekolist) - S bouráním obcí kvůli těžbě uhlí nesouhlasí přes 70 % lidí v Česku, ukázal průzkum veřejného mínění společnosti Ipsos. Opačný názor má necelých 14 % dotázaných. Více než polovina lidí si myslí, že by měly být zachovány těžební limity, a odmítá vyvlastnění nemovitostí kvůli těžbě. Ke dnešnímu dni se také přes tři tisíce lidí připojilo k výzvě „Limity jsme my”. Seznam podepsaných dnes stejnojmenná iniciativa a Greenpeace předali zástupcům české vlády.
Jak probíhá pátrání po invazních rostlinách v praxi?
(Ekocentrum Koniklec) - Nejprve je potřeba si říct, proč je důležité se něčím takovým jako jsou invazní rostliny zabývat. Invazní rostliny jsou druhy na daném území nepůvodní. Byly do něj člověkem jak neúmyslně zavlečené, tak záměrně dovezené a nejčastěji pěstované třeba jako rostliny okrasné. Snadno se rozmnožují, rychle se šíří, osidlují pro ně příhodná stanoviště a vytlačují nebo jinak omezují druhy původní. Na druhotných stanovištích dokáží měnit jejich vlastnosti (např. změnou chemismu půdy) a negativně ovlivňují biologickou rozmanitost. Mnohé invazní druhy nezřídka způsobují hospodářské škody, svými monotónními porosty mění krajinný ráz a mohou zapříčiňovat zdravotní potíže, jako jsou pylové alergie či dotykové reakce.
Půdu zamořenou trhavinou TNT by mohli vyčistit rostlinní mutanti
PRAHA (Ekolist) - Trinitrotoluen (TNT) je známý jako výkonná trhavina. Už méně se ví o efektu „druhotné toxicity“, tedy proces působení v půdě se rozkládajícího TNT na okolní rostliny. Teprve nedávno učinila Univerzita v Yorku první výrazný pokrok ve snaze úspěšně vyčistit touto výbušnou chemikálií kontaminovanou půdu. Využila k tomu mutace rostlinného enzymu a tzv. fytoremediace.
Studie k těžbě uhlí za limity jsou hotové. Aktivisté a zelení kritizují postoj ministra
PRAHA (Ekolist/ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu předalo vládě čtveřici studií zabývající se ekonomickými, sociálními a environmentálními dopady zvažovaného posunutí těžebních limitů. Vláda má na návrh ministra průmyslu Jana Mládka rozhodnout o budoucnosti limitů v nejbližších týdnech. Nedávno zveřejněná studie o externích nákladech těžby za limity a analýza potřeb teplárenství podle ekologických aktivistů ukazuje, že se prolomení limitů nevyplatí.
V levné bižuterii našli čeští inspektoři až 66 procent kadmia
PRAHA (Ekolist) - ČIŽP nechala zkontrolovat 105 vzorků běžně dovážené bižuterie od 18 dodavatelů na přítomnost těžkých kovů. Požadavkům legislativy nevyhovělo 36 vzorků, tedy více než třetina z nich. V mnoha případech byly limity překročeny o několik řádů. Velká část obchodu s touto bižuterií probíhá přes internetové obchody.
Letos poprvé se na narozeniny Luigi Galvaniho slaví Evropský den recyklace baterií
PRAHA (Ekolist) - Vůbec poprvé se dnes, 9. září, slaví první Evropský den recyklace baterií. Vyhlášen byl evropskou asociací Ecobat sdružující 15 kolektivních systému pro zpětný odběr baterií v 13 evropských zemí. Hlavním cílem Evropského dne recyklace baterií je zvýšení povědomí evropské veřejnosti o důležitosti třídění a recyklace použitých baterií a akumulátorů. Datum nebylo zvoleno náhodně, 9. září 1737 se narodil významný italský lékař a fyzik Luigi Galvani, který se proslavil pokusy s tzv. živočišnou elektřinou.
V roce 2050 budou plasty ležet v žaludku 99 % mořských ptáků
PRAHA (Ekolist) - Do roku 2050 nebude nad oceány létat jediný racek, albatros nebo pelikán, který by v žaludku nenesl nestravitelnou nálož plastových odpadků. S tímto alarmujícím zjištěním přichází výzkumníci Australské federální agentury pro vědecký výzkum (CSIRO), kteří aktuálně publikovali zprávu o rozsahu a promoření populací mořských ptáků odpadními plastovými částicemi.
Web Opravárna otevírá v Praze první kamenné pobočky
PRAHA (Ekolist) - Komunitní web Opravárna se přesouvá z virtuálního prostředí i do pražských ulic. Ve středu 9. září 2015 otevírá první dvě servisní místa, pojmenovaná anglicky „Service place“. Jeden z nich se nachází v obchodním centru Galerie Fénix na metru Vysočanská, druhý v Jungmannově ulici. Lidé si v nich budou moci nechat opravit rozbitou elektroniku nebo odevzdat drobná elektronická zařízení k ekologické recyklaci.
Čeští vědci hledali odpověď na otázku, proč žije u rovníků více druhů
PRAHA (Ekolist) - Tým českého ekologa Davida Storcha zkoumal příčiny rozdílů v biologické rozmanitosti na povrchu Země. Vědci analyzovali dostupná data, prováděli vlastní terénní výzkum v Česku i ve světě a spolupracovali s uznávanými pracovišti, například s americkou Yaleovou univerzitou. Výzkumníci se zabývali nejenom tím, kde se jednotlivé skupiny rostlin a živočichů na Zemi vyskytují, ale také jejich vzájemnou evoluční příbuzností. Rozdíly v biologické rozmanitosti není podle jejich výsledků možné přičíst na vrub jedinému faktoru.
Čeští vědci hledali odpověď na otázku, proč žije u rovníků více druhů
PRAHA (Ekolist) - Tým českého ekologa Davida Storcha zkoumal příčiny rozdílů v biologické rozmanitosti na povrchu Země. Vědci analyzovali dostupná data, prováděli vlastní terénní výzkum v Česku i ve světě a spolupracovali s uznávanými pracovišti, například s americkou Yaleovou univerzitou. Výzkumníci se zabývali nejenom tím, kde se jednotlivé skupiny rostlin a živočichů na Zemi vyskytují, ale také jejich vzájemnou evoluční příbuzností. Rozdíly v biologické rozmanitosti není podle jejich výsledků možné přičíst na vrub jedinému faktoru.
|
Další články:
15. května 2025 06:00
14. května 2025 06:00
13. května 2025 16:10
13. května 2025 06:00
12. května 2025 06:00
|
PRAHA (Ekolist) - Předosevní příprava semen a jejich expedice do lesních školek je teď na jaře v Semenářském závodě Lesů ČR v Týništi nad Orlicí v plném proudu. Sazenice vypěstované z tohoto osiva využívá většina vlastníků a správců lesů v zemi.
(Celý text)
Technologie čištění vody z liberecké univerzity mezi finalisty LIFE Awards 2025
15. května 2025 02:43
LIBEREC (ČTK) - Unikátní technologie čištění vody, kterou vyvinuli vědci Technické univerzity v Liberci ve spolupráci se zahraničními partnery, se dostala mezi devět evropských finalistů soutěže LIFE Awards 2025 v kategorii Oběhové hospodářství a kvalita života. Uchází se o cenu veřejnosti, svůj hlas může dát projektu každý na stránce https://www.lifeawards.eu/project/lifepopwat/, řekl ČTK mluvčí univerzity Radek Pirkl. Hlasovat je možné do 3. června.
(Celý text)
Vlaky by se na poškozenou trať v Hustopečích nad Bečvou měly vrátit v červnu
15. května 2025 01:10
(ČTK) - Na trati přes Hustopeče nad Bečvou na Přerovsku, kde koncem února vykolejila souprava s benzenem, by měly začít vlaky znovu jezdit v červnu, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na místě pokračuje sanace. Z prostoru tratě odborníci těží kontaminovanou zeminu, jsou tam již připraveny provizorní trakční brány. Konkrétní datum zprovoznění trati se bude odvíjet od postupu prací na obnově poškozeného úseku, uvedl Gavenda. Železniční trať mezi Hranicemi a Valašským Meziříčím by tak měla být znovu otevřená zhruba čtyři měsíce od havárie cisteren s toxickým benzenem.
(Celý text)
Jedovaté řasy otrávily v Austrálii více než 200 mořských druhů, píše BBC
15. května 2025 00:52
CANBERRA (ČTK) - Zástupci více než 200 druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým řasám, píše stanice BBC. Oběťmi rychle se množících řas jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých vodních organismů stojí vysoké teploty.
(Celý text)
V Hané ve Vyškově jsou mrtvé ryby, voda ničím kontaminovaná není
14. května 2025 22:08
VYŠKOV (ČTK) - V řece Hané ve Vyškově se v těchto dnech objevily mrtvé ryby, zřejmě je vyplavily předchozí silné srážky. Voda ničím kontaminovaná není. Město o tom informovalo na facebooku. Jde o uhynulé karasy.
Zemědělci bojují se suchem závlahami, obávají se negativních dopadů na úrodu
14. května 2025 22:02
(ČTK) - Sucho ohrožuje letošní úrodu, zemědělci očekávají, že se negativně projeví do letošní úrody, o kolik by případně mohly klesnout výnosy a jak výrazné budou dopady sucha, ale zatím spekulovat nechtějí. V boji se suchem jsou pěstitelé často bezmocní, mohou například přizpůsobit osevní postupy nebo využívat závlahy, účinnost opatření je ale zejména při dlouhodobějším suchu omezená a závlahy jim navíc zvyšují náklady. Vyplývá to z odpovědí zemědělských organizací a odborníků, které ČTK oslovila. Extrémním suchem je nyní zasažena zhruba čtvrtina území ČR, třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha, uvádějí odborníci z projektu Intersucho.
Sněmovní výbor odmítl vyškrtnout vyhlášení NP Křivoklátsko z novely zákona
14. května 2025 19:09
PRAHA (ČTK) - Sněmovní výbor pro životní prostředí dnes odmítl pozměňovací návrh, kterým by z připravované novely vyškrtnul část o zřízení národního parku (NP) Křivoklátsko. Jeho vyhlášení je v návrhu zákona o ochraně přírody a krajiny, který je po druhém čtení ve Sněmovně. Výbor dnes projednal 47 pozměňovacích návrhů.
(Celý text)
Evropská komise navrhuje snížit kontroly zemědělců na jednu ročně, zjednoduší byrokracii
14. května 2025 19:07
BRUSEL (ČTK) - Kontroly zemědělců by se měly podle Evropské komise snížit na jednu za rok. Díky omezení zbytečné administrativní zátěže by se pak zemědělci mohli místo papírování soustředit na svou práci, uvedl eurokomisař Valdis Dombrovskis.
(Celý text)
Do Hustopečí nad Bečvou dorazily tři uhlíkové filtry, pomůžou s čištěním vody
14. května 2025 19:03
(ČTK) - Do Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku, kde na konci února vykolejil vlak s toxickým benzenem, dorazily tři filtry s aktivním uhlím. Čistit budou minimálně následujícího půl roku čerpanou kontaminovanou podzemní vodu, řekla mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Novela zákona o pyrotechnice prošla prvním čtením. Zpřísní prodej a udává vzdálenost odpalování od určitých objektů
14. května 2025 14:50
PRAHA (Ekolist) - Novela zákona o pyrotechnice, kterou gesčně zpracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí (MŽP) a Ministerstvem zemědělství (MZe), prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Novela zakazuje prodej pyrotechniky mimo kamenné prodejny s výjimkou nejméně nebezpečné kategorie F1, upravuje online prodej a zpřísňuje pravidla u vyšších kategorií. Dále také posiluje pravomoci obcí při její regulaci a stanovuje minimální ochrannou vzdálenost při odpalování pyrotechnických výrobků od určitých objektů. Regulace má za cíl snížit nebezpečí častých úrazů při používání pyrotechniky a riziko založení požárů v přírodě. V neposlední řadě se zlepší také kvalita ovzduší.
(Celý text)
Hladík představil dotace pro obce v plánovaném NP, většina obcí je odmítá
14. května 2025 12:20
SÝKOŘICE (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce obcím v plánovaném národním parku Křivoklátsko rozdělit dotace na infrastrukturu 100 milionů korun. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) dnes dotační výzvu představil v Sýkořici na Rakovnicku. Většina obcí dotace stejně jako národní park odmítá, řekli novinářům zástupci 26 obcí Křivoklátska, kteří dnes přišli k sýkořickému obecnímu úřadu protestovat proti plánu vyhlášení parku. Dotační výzva se týká 16 obcí, na jejichž katastru má park vzniknout. Naopak například starosta obce Sýkořice Jaroslav Schneider (bezpp.) dotace vítá.
(Celý text)
Lidé zbytečně zachraňují mláďata, která se zdají opuštěná
14. května 2025 12:01
PARDUBICE (ČTK) - Obyvatelé Pardubic opakovaně zachraňují mláďata divokých zvířat, která to nepotřebují. Zdají se jim být opuštěná, tak si je vezmou domů a pak zavolají strážníky, aby se o zajíčky nebo srnky postarali. Kvůli nevědomosti lidí se dostanou do útulku a šanci na návrat do volné přírody už nemají, řekl mluvčí strážníků Jiří Sejkora.
(Celý text)
Elektrárna Ledvice na Teplicku neplní limit pro vypouštění rtuti, upozorňují ekologické organizace
14. května 2025 11:57
(ČTK) - Hnědouhelná elektrárna Ledvice na Teplicku podle ekologických organizací stále neplní limit pro vypouštění rtuti do ovzduší. Krajský úřad Ústeckého kraje nyní rozhodl o prodloužení výjimky. Ekologické organizace společně s expertní skupinou Frank Bolt prosadily omezení výjimky na rok, tedy do června 2026, místo termínu do konce příštího roku, který požadoval provozovatel.
(Celý text)
Jeden z nejkřehčích ekosystémů světa a změna klimatu: Vegetace v Arktidě na ni reaguje nepředvídatelně
14. května 2025 05:18
PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i Petr Macek z Biologického centra Akademie věd ČR.
(Celý text)
Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu
14. května 2025 01:15
STOD (ČTK) - Obce z Plzeňského kraje, jež jsou členy Sdružení místních samospráv ČR (SMS), většinou podporují zálohování plastových PET lahví a hliníkových nápojových plechovek. Chce ho zavést ministerstvo životního prostředí (MŽP), ale novelu zákona o obalech budou projednávat nejspíš až noví poslanci. Vyplývá to ze včerejšího jednání starostů z plzeňského regionu s vedením SMS a zástupci MŽP.
(Celý text)
MŽP připravuje dotační programy na podporu sběru a recyklace textilního odpadu
14. května 2025 01:11
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje nové programy, v nichž budou moci firmy a obce získat peníze na zajištění sběru textilního odpadu a jeho recyklaci. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Výzva žádat o dotace bude pro zpracovatele vypsána na konci druhého čtvrtletí letošního roku, pro obce ve třetím čtvrtletí. Obce mají od letošního roku povinnost zajistit místo, kde mohou lidé odevzdávat k recyklaci textil.
(Celý text)
Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)
Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28
PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)
Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43
PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)