titulní strana > co píší jiní
Přílivový plot v Bristolském zálivu má vyrábět levnou obnovitelnou elektřinu
18. srpna 2015 02:00

PRAHA (oEnergetice) - Britská společnost Kepler Energy plánuje v Bristolském zálivu vybudovat takzvaný přílivový plot o délce 1 km, jenž bude schopný do sítě dodávat elektrický výkon 30 MW. Revoluční technologie byla vyvinuta na Oxfordské univerzitě a může být využita v mělkých vodách s nižší rychlostí přílivových vln, které se nacházejí například podél pobřeží Velké Británie. Podle společnosti Kepler Energy by plánovaná elektrárna, jejíž investiční náklady mají dosáhnout 143 milionů liber, mohla být uvedena do provozu přibližně do pěti let.
(Celý text)

Kde se vzali naši hadi?
18. srpna 2015 02:00

PRAHA (Naše příroda) - Hadi s námi stejně jako s ostatními živými organismy sdílí společný životní prostor, je věc tak samozřejmá, že se nad ní běžně ani nezamýšlíme. Kde se však tito nádherní tvorové ve střední Evropě vzali? Odkud pocházejí? Kde jednotlivé druhy vznikly? Proč je dnešní diverzita plazů našich končin jen zlomkem toho, co jsme tu měli v teplých obdobích během posledních 60 milionů let? Proč se v Česku, resp. na Slovensku vyskytuje jen nějakých pět druhů, zatímco třeba v nedalekém Maďarsku je hadích druhů již sedm?
(Celý text)

Od září koupíte jen úsporné kondenzační kotle. Co to pro vás znamená?
17. srpna 2015 03:00

PRAHA (Ekolist) - Zemní plyn je pro Evropu důležitý, logicky by se měl využívat co nejefektivněji. Proto Evropská komise vydala nařízení, které zakazuje použití kotlů s nízkou účinností. Od 26. září 2015 se tedy v celé EU budou smět prodávat pouze kondenzační kotle (o výjimce dále). Obchodníci samozřejmě mohou doprodat své zásoby, ale výroba a dovoz neúčinných kotlů už budou zakázány.
(Celý text)

Mravenci se po požáru lesa vzpamatovávají roky. Chybí jim hlavně potrava
17. srpna 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Samotný požár lesa není to nejhorší, co může místní populaci mravenců potkat. Mnohem hůře se mravenci vypořádají s tím, že po požáru není v lese dostatek potravy a také se dramaticky změní prostředí - sníží se vlhkost a zvýší se teplota. To, jak se s požárem mravenci vypořádají, zkoumali čeští vědci.
(Celý text)

MŽP dohání dluh klimatické strategie a s partnery hledá efektivní adaptační opatření
17. srpna 2015 01:53

PRAHA (Ekolist) - Intenzivnější a častější povodně, dlouhodobá sucha nebo vlny horka. To všechno jsou projevy klimatických změn v ČR, které mohou ohrožovat běžný chod a ekonomiku státu, měst i firem. Doposud ale ČR nemá hotový žádný plán, jak na negativní dopady trvalých teplotních změn reagovat. Brzy se to má však změnit, Ministerstvo životního prostředí má dohnat svůj několikaletý dluh a dokončit Strategii přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR. MŽP zároveň zaštítilo novu soutěž Adaptační opatření roku, která má ocenit a podpořit rozvoj efektivních řešení, která vedou ke snížení negativních dopadů klimatických změn v ČR.
(Celý text)

Chráněné divočiny v USA je o 1000 km čtverečních více
14. srpna 2015 01:24

PRAHA (Ekolist) - Prezident USA Barack Obama minulý týden posvětil federální ochranou další kus divočiny Skaliských hor v centrální části státu Idaho na západě USA.
(Celý text)

Arnika kritizuje magistrátní návrh změn územního plánu, víc betonu prý Praha nepotřebuje
13. srpna 2015 13:50

PRAHA (Ekolist) - Pražský magistrát navrhuje změnu územního plánu, která podle ekologické organizace Arnika znamená likvidaci chladných zelených parků. Magistrát podle Arniky navrhuje zahušťování zástavby a další administrativní centra. Zítra je poslední den, do kdy je možné se ke změně územního plánu vyjádřit.
(Celý text)

Moře dokážu zbavit plastů za deset let, tvrdí mladý Holanďan Boyan Slat
13. srpna 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - V červenci roku 2016 bude na moře spuštěn „nejdelší plovoucí objekt v lidské historii“. Iniciativa The Ocean Cleanup, kterou založil mladý Holanďan Boyan Slat, připravuje instalaci dvoukilometrové kotvené norné stěny, jež bude geniálně prostým způsobem čistit oceány od plastových odpadků. Ty pak budou recyklovány. Slatův projekt je před spuštěním terčem kritiky. Tak velká konstrukce neodolá silám moře, problém bude se zpracování různorodé plastové směsky a projekt může být i riziko pro mořský život kvůli záměrů použít na konstrukci biocidní materiály, zabraňující usazování rostlin.
(Celý text)

Velká Británie uvažuje o možnosti těžit zemní plyn z břidlic pod národními parky
12. srpna 2015 02:00

PRAHA (oEnergetice) - Velkou vlnu odporu vyvolal ve Velké Británii nedávno zveřejněný návrh nařízení o oblastech, ve kterých bude zakázáno těžit ropu a zemní plyn z břidlic. Návrh totiž umožňuje těžbu pod národními parky, pod památkami národního světového dědictví a pod dalšími chráněnými oblastmi. Podmínkou pro takovou těžbu má být těžba v hloubce větší než 1200 metrů a vrty by se musely nacházet mimo chráněnou oblast.
(Celý text)

Orgie šidélkům život nezkracují, páří se, dokud žijí
12. srpna 2015 01:45

(Ekolist) - Velký řecký filozof Aristoteles je autorem myšlenky, že nezřízené ukájení sexuální touhy zkracuje život. O pravdivosti jeho tvrzení nikdo zvlášť nepochyboval, alespoň do doby, než se entomologové z Univerzity v Leedsu začali věnovat rozmnožování drobných vážek, šidélek páskovaných. Jejich touhy a chuť k páření nemají na délku jejich života věk vůbec vliv.
(Celý text)

Zahlédli jste za oknem kolibříka? Ve skutečnosti je to motýl. Dlouhozobka skvěle klame tělem
11. srpna 2015 15:24

PRAHA (Ekolist) - I v českých zahradách můžete narazit na podivného kolibříka. Fakticky je to motýl dlouhozobka, která je drobnému ptáčkovi žijícímu v Latinské Americe nesmírně podobná. Na motýla má poměrně zavalité tělíčko a stejně jako zmínění exotičtí ptáci sají nektar z květů v letu za rychlého třepetání křídel. Není těžké si je splést.
(Celý text)

I o prázdninách do přírody s Naší přírodou
11. srpna 2015 15:08

(Naše příroda) - Prázdniny – čas odpočinku, cestování a poznávání nového. V novém čísle Naší přírody najdete řadu tipů, kam se (nejen) v našich končinách vydat za poznáním. Zkuste třeba Malé Karpaty či Polské Beskydy, na cestu k pramenům řeky Svitavy se můžou vydat i vozíčkáři, vydáte-li se na Táborsko po stopách husitů, nezapomeňte ani na Granátovou skálu. A protože se o prázdninách vydáváme často i dál za naše hranice, máme pro Vás výjimečně tip na výlet při návštěvě Chorvatska – krásné Vranské jezero.
(Celý text)

Brazilci objevili první skutečně jedovaté žáby
10. srpna 2015 01:05

PRAHA (Ekolist) - Brazilští biologové si připisují nevšední prvenství: podařilo se jim totiž objevit dva první skutečně jedovaté druhy žab. Můžete sice pravdivě namítat, že jedovatých žab známe už celou řadu, ale celá věc je složitější. Záleží totiž na tom, jakým způsobem ten či onen živočich hodlá jed do těla oběti vpravit.
(Celý text)

Dobrovolníci budou pomáhat vzácné přírodě Prostějovska
7. srpna 2015 12:17

PRAHA (Ekolist) - O víkendu v polovině srpna budou dobrovolníci pomáhat s péčí o cenné přírodní lokality na pomezí Prostějovska a Vyškovska.
(Celý text)

V ostravské zoo se otevře Motýlí louka
7. srpna 2015 11:08

PRAHA (Ekolist) - V areálu ostravské zoologické zahrady se v sobotu dopoledne slavnostně otevře nová interaktivní expozice přibližující život a ohrožení motýlů. Doplní tak už dříve instalované expozice Sovího koutku, Včelí stezky a Broukoviště.
(Celý text)

Unikátní výzkum: Kolik je lidí, kteří se aktivně zapojují do ochrany přírody, a co jsou zač?
7. srpna 2015 01:39

PRAHA (Ekolist) - Je jich skoro milion a půl. Čechů, kteří podepisují petice na ochranu přírody, odnáší odpadky z lesů, přesvědčují své známé nebo diskutují ve prospěch životního prostředí na Facebooku. Kdo vlastně jsou tito lidé? Na tyto otázky se snažil odpovědět ojedinělý český výzkum občanské angažovanosti.
(Celý text)

Na úsporu energie myslete i v létě. Pomůže péče o ledničku i venkovní stínění
7. srpna 2015 01:23

PRAHA (Ekolist) - V létě se sice netopí, náročné na spotřebu energií je ale i toto období. Náklady na elektřinu zvyšuje například tvorba námrazy v ledničce. Její pravidelné odmrazování, efektivní praní nebo odpojování nepotřebných spotřebičů ze sítě se však vyplatí praktikovat po celý rok.
(Celý text)

Maso z pralesa je pro místní levnou i prestižní záležitostí
6. srpna 2015 01:23

PRAHA (Ekolist) - Průzkum trendů konzumace bushmeatu v Tanzanii potvrdil, že hlavním důvodem proč místní lidé sáhnou po mase z pralesa, je jeho nízká cena a snadná dostupnost. Ulovená divočina ale není konzumována jen chudými a hladovějícími. Naopak v řadě komunit je tato potrava výsadou lidí bohatých, a jeho konzumace je považována za otázku osobní prestiže.
(Celý text)

Navrhovaná značka „Pozor los!“ má ochránit životy vzácných savců i řidičů
5. srpna 2015 13:12

PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody ze společnosti Česká krajina podali ministerstvu dopravy návrh na novou dopravní značku „Pozor los!“. Ta by měla pomoci chránit nejenom vzácné losy, ale také zdraví a životy řidičů. Riziko smrtelných následků je totiž při střetech s tímto mohutným savcem značně vysoké.
(Celý text)

Dieta podle šimpanzů? Jíl a bláto. Znamená pro ně detox i minerály
5. srpna 2015 01:20

PRAHA (Ekolist) - Šimpanzi v Ugandě za poslední léta obměnili svůj jídelníček a stále častěji si mezi obvykle přijímanou stravou dopřávají mastné jíly a bláto. Nezvyklý posun v potravních preferencích zaujal zoology z Oxfordu, kteří přichází s nečekaným odhalením. Učenliví primáti využívají jílu jako náhražku za ubývající rafiovou palmu, kterou si doplňovali hladinu minerálů.
(Celý text)

Dieta podle šimpanzů? Jíl a bláto. Znamená pro ně detox i minerály
5. srpna 2015 01:20

PRAHA (Ekolist) - Šimpanzi v Ugandě za poslední léta obměnili svůj jídelníček a stále častěji si mezi obvykle přijímanou stravou dopřávají mastné jíly a bláto. Nezvyklý posun v potravních preferencích zaujal zoology z Oxfordu, kteří přichází s nečekaným odhalením. Učenliví primáti využívají jílu jako náhražku za ubývající rafiovou palmu, kterou si doplňovali hladinu minerálů.
(Celý text)

Další články:
14. května 2025 06:00
13. května 2025 16:10
13. května 2025 06:00
12. května 2025 06:00
11. května 2025 06:00

Online diskuse
V Hané ve Vyškově jsou mrtvé ryby, voda ničím kontaminovaná není
14. května 2025 22:08

VYŠKOV (ČTK) - V řece Hané ve Vyškově se v těchto dnech objevily mrtvé ryby, zřejmě je vyplavily předchozí silné srážky. Voda ničím kontaminovaná není. Město o tom informovalo na facebooku. Jde o uhynulé karasy.


(Celý text)

Zemědělci bojují se suchem závlahami, obávají se negativních dopadů na úrodu
14. května 2025 22:02

(ČTK) - Sucho ohrožuje letošní úrodu, zemědělci očekávají, že se negativně projeví do letošní úrody, o kolik by případně mohly klesnout výnosy a jak výrazné budou dopady sucha, ale zatím spekulovat nechtějí. V boji se suchem jsou pěstitelé často bezmocní, mohou například přizpůsobit osevní postupy nebo využívat závlahy, účinnost opatření je ale zejména při dlouhodobějším suchu omezená a závlahy jim navíc zvyšují náklady. Vyplývá to z odpovědí zemědělských organizací a odborníků, které ČTK oslovila. Extrémním suchem je nyní zasažena zhruba čtvrtina území ČR, třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha, uvádějí odborníci z projektu Intersucho.


(Celý text)

Sněmovní výbor odmítl vyškrtnout vyhlášení NP Křivoklátsko z novely zákona
14. května 2025 19:09

PRAHA (ČTK) - Sněmovní výbor pro životní prostředí dnes odmítl pozměňovací návrh, kterým by z připravované novely vyškrtnul část o zřízení národního parku (NP) Křivoklátsko. Jeho vyhlášení je v návrhu zákona o ochraně přírody a krajiny, který je po druhém čtení ve Sněmovně. Výbor dnes projednal 47 pozměňovacích návrhů.
(Celý text)

Evropská komise navrhuje snížit kontroly zemědělců na jednu ročně, zjednoduší byrokracii
14. května 2025 19:07

BRUSEL (ČTK) - Kontroly zemědělců by se měly podle Evropské komise snížit na jednu za rok. Díky omezení zbytečné administrativní zátěže by se pak zemědělci mohli místo papírování soustředit na svou práci, uvedl eurokomisař Valdis Dombrovskis.
(Celý text)

Do Hustopečí nad Bečvou dorazily tři uhlíkové filtry, pomůžou s čištěním vody
14. května 2025 19:03

(ČTK) - Do Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku, kde na konci února vykolejil vlak s toxickým benzenem, dorazily tři filtry s aktivním uhlím. Čistit budou minimálně následujícího půl roku čerpanou kontaminovanou podzemní vodu, řekla mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)

Novela zákona o pyrotechnice prošla prvním čtením. Zpřísní prodej a udává vzdálenost odpalování od určitých objektů
14. května 2025 14:50

PRAHA (Ekolist) - Novela zákona o pyrotechnice, kterou gesčně zpracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí (MŽP) a Ministerstvem zemědělství (MZe), prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Novela zakazuje prodej pyrotechniky mimo kamenné prodejny s výjimkou nejméně nebezpečné kategorie F1, upravuje online prodej a zpřísňuje pravidla u vyšších kategorií. Dále také posiluje pravomoci obcí při její regulaci a stanovuje minimální ochrannou vzdálenost při odpalování pyrotechnických výrobků od určitých objektů. Regulace má za cíl snížit nebezpečí častých úrazů při používání pyrotechniky a riziko založení požárů v přírodě. V neposlední řadě se zlepší také kvalita ovzduší.
(Celý text)

Hladík představil dotace pro obce v plánovaném NP, většina obcí je odmítá
14. května 2025 12:20

SÝKOŘICE (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce obcím v plánovaném národním parku Křivoklátsko rozdělit dotace na infrastrukturu 100 milionů korun. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) dnes dotační výzvu představil v Sýkořici na Rakovnicku. Většina obcí dotace stejně jako národní park odmítá, řekli novinářům zástupci 26 obcí Křivoklátska, kteří dnes přišli k sýkořickému obecnímu úřadu protestovat proti plánu vyhlášení parku. Dotační výzva se týká 16 obcí, na jejichž katastru má park vzniknout. Naopak například starosta obce Sýkořice Jaroslav Schneider (bezpp.) dotace vítá.
(Celý text)

Lidé zbytečně zachraňují mláďata, která se zdají opuštěná
14. května 2025 12:01

PARDUBICE (ČTK) - Obyvatelé Pardubic opakovaně zachraňují mláďata divokých zvířat, která to nepotřebují. Zdají se jim být opuštěná, tak si je vezmou domů a pak zavolají strážníky, aby se o zajíčky nebo srnky postarali. Kvůli nevědomosti lidí se dostanou do útulku a šanci na návrat do volné přírody už nemají, řekl mluvčí strážníků Jiří Sejkora.
(Celý text)

Elektrárna Ledvice na Teplicku neplní limit pro vypouštění rtuti, upozorňují ekologické organizace
14. května 2025 11:57

(ČTK) - Hnědouhelná elektrárna Ledvice na Teplicku podle ekologických organizací stále neplní limit pro vypouštění rtuti do ovzduší. Krajský úřad Ústeckého kraje nyní rozhodl o prodloužení výjimky. Ekologické organizace společně s expertní skupinou Frank Bolt prosadily omezení výjimky na rok, tedy do června 2026, místo termínu do konce příštího roku, který požadoval provozovatel.
(Celý text)

Jeden z nejkřehčích ekosystémů světa a změna klimatu: Vegetace v Arktidě na ni reaguje nepředvídatelně
14. května 2025 05:18

PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i Petr Macek z Biologického centra Akademie věd ČR.
(Celý text)

Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu
14. května 2025 01:15

STOD (ČTK) - Obce z Plzeňského kraje, jež jsou členy Sdružení místních samospráv ČR (SMS), většinou podporují zálohování plastových PET lahví a hliníkových nápojových plechovek. Chce ho zavést ministerstvo životního prostředí (MŽP), ale novelu zákona o obalech budou projednávat nejspíš až noví poslanci. Vyplývá to ze včerejšího jednání starostů z plzeňského regionu s vedením SMS a zástupci MŽP.
(Celý text)

MŽP připravuje dotační programy na podporu sběru a recyklace textilního odpadu
14. května 2025 01:11

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje nové programy, v nichž budou moci firmy a obce získat peníze na zajištění sběru textilního odpadu a jeho recyklaci. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Výzva žádat o dotace bude pro zpracovatele vypsána na konci druhého čtvrtletí letošního roku, pro obce ve třetím čtvrtletí. Obce mají od letošního roku povinnost zajistit místo, kde mohou lidé odevzdávat k recyklaci textil.
(Celý text)

Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29

(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)

Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28

PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)

Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43

PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)

Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30

(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)

Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24

(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)

Skuteč připravuje sanaci skládky po Velamosu, potrvá to minimálně tři roky
13. května 2025 15:01

(ČTK) - Město Skuteč na Chrudimsku připravuje výběrové řízení na sanaci skládky po firmě Velamos, která vyráběla jízdní kola. Podnik už neexistuje a v minulosti zavezl odpadem starý lom v místní části Horka u Skutíčka. ČTK to řekl starosta Jaroslav Hetfleiš (Patrioti). Skládka je několik set metrů od prameniště pitné vody.
(Celý text)

Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47

PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)

Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04

PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)

Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04

PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama