|
titulní strana > co píší jiní
Aktivisté kritizují návrh novely stavebního zákona. Zneprůhlední podle nich rozhodování
23. července 2015 01:47
PRAHA (Ekolist) - Návrh novely stavebního zákona, který připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) se nelíbí ekologickým organizacím. Zavádí podle nich řadu složitých výjimek a nových úředních postupů, které zkomplikují rozhodování a sníží jeho průhlednost. Nevládní organizace kritizují také výrazné omezení práv občanů a naopak posílení pravomocí už nyní kontroverzních autorizovaných inspektorů. Zelený kruh varuje, že výsledkem bude zmatek, nejistota a v konečném důsledku zpomalení rozhodování a spousta soudních sporů.
USA zavřely 200. uhelnou elektrárnu. Hnutí Duha kritizuje absurdní situaci v ČR
PRAHA (Ekolist) - Ve Spojených státech amerických byla v těchto dnech uzavřena dvoustá uhelná elektrárna. Z celkového počtu 535 zařízení, která v zemi ještě před pěti lety fungovala, byl ukončen provoz už ve více než třetině z nich, informuje Hnutí Duha.
Británie stopla ambiciozní plán stavět od roku 2016 jen uhlíkově neutrální domy
PRAHA (Ekolist) - V roce 2006 přišel britský ministr financí Gordon Brown s návrhem, aby se ve Velké Británii od roku 2016 stavěly domy jen uhlíkově neutrální. Podle něho je Velká Británie právě ta země, která takový závazek unese. Současná vláda návrh zákona minulý týden potopila. Informuje o tom server Guardian.
Technický ředitel Tesly: Elektřina pro elektromobily musí pocházet z obnovitelných zdrojů
PRAHA (oEnergetice) - Od dubna, kdy americká automobilka Tesla Motors představila své bateriové systémy s názvem Powerwall a Powerpack, je kolem tohoto průkopníka elektromobility a akumulace energie pořádně rušno. Její spoluzakladatel a technický ředitel JB Straubel nedávno dostal prostor při zahájení velmi sledovaného odborného veletrhu solárních technologií Intersolar North America 2015. Během svého proslovu zmapoval dosavadní vývoj elektromobility a akumulace elektřiny pomocí baterií a dále představil vizi, jakým směrem se bude tento průmysl ubírat. Jednou z nich podle něho bude synergie mezi obnovitelnými zdroji energie a elektromobily.
Na podzim bude Nová zelená úsporám. Umožní žádat o peníze kdykoliv
PRAHA (Ekolist) - Dotační program Nová zelená úsporám umožňuje lidem pořídit si energeticky úsporné bydlení. Dosud fungoval program v tzv. výzvách. Stát připravil peníze, které získal z prodeje emisních povolenek, a pak na nějaké období lidem otevřel možnost podat svůj projekt a o peníze požádat. Jakmile se peníze vyčerpaly, program se uzavřel a případní zájemci museli počkat na další kolo. Ministerstvo životního prostředí slibuje, že podzimní Nová zelená úsporám už bude otevřená stále a peníze se budou doplňovat kontinuálně.
Letošní Nová zelená úsporám je vyčerpaná. Další šance bude na podzim
PRAHA (Ekolist) - Po dvou měsících, co bylo možné žádat v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám o peníze na energeticky úsporné bydlení, jsou finance vyčerpány. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí. Příjem dalších žádostí byl minulý pátek zastaven.
Ve vedrech myslete i na zvířata. Potřebují vodu a stín
PRAHA (Ekolist) - Teploty šplhající vysoko nad 30° C snáší špatně nejeden člověk. A podobně na tom jsou i zvířata. Voda na zahnání žízně nebo osvěžující koupel může být zejména ve městech pro divoká zvířata nedosažitelná. Trpět vedry a žízní mohou ale i domácí mazlíčci a hospodářská zvířata.
Pozoruhodné žabí praktiky: Proč žáby v zápalu lásky často hynou?
(Naše příroda) - Někteří lidé žáby považují za havěť, jiní je vnímají jako „ošklivky“, do kterých čarodějové zaklínali
princezny. A ti poslední v nich objevují pozoruhodné tvory,
které mají v ekosystému své nezastupitelné místo. Koloběh žabího života má mnohá úskalí,
která vedou k postupnému poklesu počtu jedinců jednotlivých druhů. Alarmující je, že ze
třinácti u nás žijících druhů žab je jich dnes už dvanáct ohrožených. Povinností nás, lidí, je
tedy nejen respektovat zákonnou ochranu žab, ale také jim pomáhat a zvyšovat tak jejich
šanci na přežití.
Pavouci umí na vodní hladině využívat plachty i kotevní lana. Jako námořníci
PRAHA (Ekolist) - Jak se dokáží titěrní pavouci přesouvat mezi lokalitami vzdálenými stovky kilometrů a přitom překonávat vodní plochy? Entomologové z Muzea přírodní historie v Londýně poukázali na zvláštní chování desítek druhů ostrovních pavoučků. Na vodní hladině se pohybují jako zkušení námořníci: umí využívat plachty i kotevních lana.
Americké národní parky se topí v odpadcích. S tím, jak to vyřešit, jim radí Subaru
PRAHA (Ekolist) - Americké národní parky přilákaly v roce 2013 na 273 milionů návštěvníků. A ti za sebou zanechali přes 50 000 tun odpadků. Pilotní projekt, na kterém se vydatnou měrou podílí i automobilka Subaru, má za cíl učinit z amerických národních parků místa zbavená odpadků.
Na Šumavě začala revitalizace dalších rašelinišť, potoků a mokřadů
PRAHA (Ekolist) - Od poloviny července začnou v NP Šumava další revitalizační práce. Tentokrát proběhnou na rašeliništích u Zhůřského potoka, na Žlebském potoce a okolních mokřadech a na Jedlovém potoce nedaleko Soumarského mostu. Systematická revitalizace rašelinišť, mokřadů a vodních toků na území národního parku začala už v roce 1999. Za 15 let obnovila Správa Národního parku Šumava 590 hektarů rašelinišť a bylo zablokováno na 62 kilometrů odtokových kanálů.
ČEZ si koupil podíl v německé továrně průmyslových baterií Sonnenbatterie
PRAHA (Ekolist) - ČEZ, přesněji jeho dceřinná investiční společnost Inven Capital, zakoupila podíl u německého výrobce bateriových úložišť Sonnenbatterie. Firma patří mezi přední výrobce. Podle informací Hospodářských novin je menšinový podíl v hodnotě „nižších stovek milionů korun“.
Solar Impulse 2: Pětidenní přelet z Japonska na Havaj utavil solárnímu letounu baterie
PRAHA (Ekolist) - Pokus obletět svět v letadle Solar Impulse 2 poháněném jen energií ze slunce se oproti původnímu plánu značně protáhne. Během poslední nejdelší etapy došlo k přehřátí baterií. Poškození je neopravitelné a baterie se musí vyměnit. Mise bude pokračovat až v dubnu 2016.
Nemilosrdný osud jezevců: čím je větší konkurence, tím dříve dospějí - a také umřou
PRAHA (Ekolist) - Život strávený rvačkami o samice se neblaze projevuje na délce života jezevců. Mladí samci, kteří vyrůstají obklopeni konkurencí starších jedinců, sice pohlavně dříve dospívají, ale dožívají se v průměru kratšího věku. Potvrzují to výsledky pětatřicetiletého výzkumu zoologů z Exeteru.
Pod rozkvetlými korunami lip umírají čmeláci. Vysílením
PRAHA (Ekolist) - Pod rozkvetlými lípami je v těchto dnech možné najít desítky mrtvých či umírajících čmeláků. Nejde o otravu insekticidy, což bývá jedna z prvních myšlenek při pohledu na malé mrtvolky. Příčinou jsou omamně vonící květy cizokrajných druhů lip. Ty čmeláky nesmírně lákají, neposkytnou jim však dostatek nektaru a čmeláci prostě umřou vysílením.
Pytláci měli na korbě náklaďáku víc vzácných želv, než kolik si vědci mysleli, že jich vůbec je
PRAHA (Ekolist) - Ochráncům přírody z organizace Turtle Survival Alliance (TSA) se podařilo těsně před odesláním zadržet nečekaně velkou zásilku kriticky ohrožených filipínských želv. Ještě před měsícem soudili biologové, že ve volné přírodě ostrova Palawan přežívá posledních 3000 exemplářů tohoto druhu. Jak informuje server The Dodo, zabavení skoro 4000 jedinců mění představy o tom, kolik těchto zvířat ve volné přírodě žije. Přesto není důvodem k oslavám. Případ poukazuje na ohromný rozsah pašování chráněných zvířat a komplexní drancování přírody, jehož dopady lze jen těžko domyslet.
Rwanďané během občanské války vybili všechny lvy. Nyní je do přírody vrací
PRAHA (Ekolist) - Pracovníci správy národního parku Akagera vypustili zpět do volné přírody sedm lvů. Jedná se o repatriaci prvních velkých kočkovitých šelem od roku 1994, kdy byl park v důsledku občanské války v zemi doslova vyjeden. Ambice vedení Akagera tím nekončí, na řadě má teď být návrat nosorožců.
Ekologicky šetrné cestování. Jde to vůbec dohromady?
PRAHA (Ekolist) - Cestování, to není jen tak. Člověk se musí někam přesunout, často si na cestu pořídit i nějaké nové věci. Pohonné hmoty se pálí, elektroměr se točí doma i na novém místě. Dá se něco takového vůbec považovat za ekologicky šetrné? Popravdě, nejvíc „eko“ je asi opravdu zůstat doma. Ať už se ale nakonec i přesto vydáme do světa, vždy to můžeme udělat k přírodě o něco ohleduplněji.
Galgad je originální fantasy příběh o vlivu lidstva na přírodu
() - V červnu vyšla fantasy kniha mladého autora z Vysočiny, který se skrývá pod tajemným jménem Ergall. Příběh vznikal mnoho let při toulkách hlubokými lesy a záměrně v něm nenajdeme žádné klasické postavy žánru fantasy: čaroděje, elfy, trpaslíky, upíry ani draky. Kniha je odvážná cesta do neprozkoumaných částí světa fantasy. I proto, že klíčovým motivem příběhu je to, že největší tajemství, které nás obestírá, je Příroda.
Energiepark Mohuč: Přebytečná energie z větru slouží k elektrolýze vodíku
PRAHA (oEnergetice) - Symbolickým stlačením startovacího tlačítka byla na začátku července v německé Mohuči uvedena do provozu největší Power to Gas (P2G) stanice na světě. Zařízení vyrábí „zelený“ vodík z přebytečné elektřiny z okolních větrných elektráren. Vodík je poté využíván v průmyslu, dopravován do vodíkových čerpacích stanic nebo přidáván do stávající infrastruktury zemního plynu.
Energiepark Mohuč: Přebytečná energie z větru slouží k elektrolýze vodíku
PRAHA (oEnergetice) - Symbolickým stlačením startovacího tlačítka byla na začátku července v německé Mohuči uvedena do provozu největší Power to Gas (P2G) stanice na světě. Zařízení vyrábí „zelený“ vodík z přebytečné elektřiny z okolních větrných elektráren. Vodík je poté využíván v průmyslu, dopravován do vodíkových čerpacích stanic nebo přidáván do stávající infrastruktury zemního plynu.
|
Další články:
14. května 2025 06:00
13. května 2025 16:10
13. května 2025 06:00
12. května 2025 06:00
11. května 2025 06:00
|
VYŠKOV (ČTK) - V řece Hané ve Vyškově se v těchto dnech objevily mrtvé ryby, zřejmě je vyplavily předchozí silné srážky. Voda ničím kontaminovaná není. Město o tom informovalo na facebooku. Jde o uhynulé karasy.
Zemědělci bojují se suchem závlahami, obávají se negativních dopadů na úrodu
14. května 2025 22:02
(ČTK) - Sucho ohrožuje letošní úrodu, zemědělci očekávají, že se negativně projeví do letošní úrody, o kolik by případně mohly klesnout výnosy a jak výrazné budou dopady sucha, ale zatím spekulovat nechtějí. V boji se suchem jsou pěstitelé často bezmocní, mohou například přizpůsobit osevní postupy nebo využívat závlahy, účinnost opatření je ale zejména při dlouhodobějším suchu omezená a závlahy jim navíc zvyšují náklady. Vyplývá to z odpovědí zemědělských organizací a odborníků, které ČTK oslovila. Extrémním suchem je nyní zasažena zhruba čtvrtina území ČR, třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha, uvádějí odborníci z projektu Intersucho.
Sněmovní výbor odmítl vyškrtnout vyhlášení NP Křivoklátsko z novely zákona
14. května 2025 19:09
PRAHA (ČTK) - Sněmovní výbor pro životní prostředí dnes odmítl pozměňovací návrh, kterým by z připravované novely vyškrtnul část o zřízení národního parku (NP) Křivoklátsko. Jeho vyhlášení je v návrhu zákona o ochraně přírody a krajiny, který je po druhém čtení ve Sněmovně. Výbor dnes projednal 47 pozměňovacích návrhů.
(Celý text)
Evropská komise navrhuje snížit kontroly zemědělců na jednu ročně, zjednoduší byrokracii
14. května 2025 19:07
BRUSEL (ČTK) - Kontroly zemědělců by se měly podle Evropské komise snížit na jednu za rok. Díky omezení zbytečné administrativní zátěže by se pak zemědělci mohli místo papírování soustředit na svou práci, uvedl eurokomisař Valdis Dombrovskis.
(Celý text)
Do Hustopečí nad Bečvou dorazily tři uhlíkové filtry, pomůžou s čištěním vody
14. května 2025 19:03
(ČTK) - Do Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku, kde na konci února vykolejil vlak s toxickým benzenem, dorazily tři filtry s aktivním uhlím. Čistit budou minimálně následujícího půl roku čerpanou kontaminovanou podzemní vodu, řekla mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Novela zákona o pyrotechnice prošla prvním čtením. Zpřísní prodej a udává vzdálenost odpalování od určitých objektů
14. května 2025 14:50
PRAHA (Ekolist) - Novela zákona o pyrotechnice, kterou gesčně zpracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí (MŽP) a Ministerstvem zemědělství (MZe), prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Novela zakazuje prodej pyrotechniky mimo kamenné prodejny s výjimkou nejméně nebezpečné kategorie F1, upravuje online prodej a zpřísňuje pravidla u vyšších kategorií. Dále také posiluje pravomoci obcí při její regulaci a stanovuje minimální ochrannou vzdálenost při odpalování pyrotechnických výrobků od určitých objektů. Regulace má za cíl snížit nebezpečí častých úrazů při používání pyrotechniky a riziko založení požárů v přírodě. V neposlední řadě se zlepší také kvalita ovzduší.
(Celý text)
Hladík představil dotace pro obce v plánovaném NP, většina obcí je odmítá
14. května 2025 12:20
SÝKOŘICE (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce obcím v plánovaném národním parku Křivoklátsko rozdělit dotace na infrastrukturu 100 milionů korun. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) dnes dotační výzvu představil v Sýkořici na Rakovnicku. Většina obcí dotace stejně jako národní park odmítá, řekli novinářům zástupci 26 obcí Křivoklátska, kteří dnes přišli k sýkořickému obecnímu úřadu protestovat proti plánu vyhlášení parku. Dotační výzva se týká 16 obcí, na jejichž katastru má park vzniknout. Naopak například starosta obce Sýkořice Jaroslav Schneider (bezpp.) dotace vítá.
(Celý text)
Lidé zbytečně zachraňují mláďata, která se zdají opuštěná
14. května 2025 12:01
PARDUBICE (ČTK) - Obyvatelé Pardubic opakovaně zachraňují mláďata divokých zvířat, která to nepotřebují. Zdají se jim být opuštěná, tak si je vezmou domů a pak zavolají strážníky, aby se o zajíčky nebo srnky postarali. Kvůli nevědomosti lidí se dostanou do útulku a šanci na návrat do volné přírody už nemají, řekl mluvčí strážníků Jiří Sejkora.
(Celý text)
Elektrárna Ledvice na Teplicku neplní limit pro vypouštění rtuti, upozorňují ekologické organizace
14. května 2025 11:57
(ČTK) - Hnědouhelná elektrárna Ledvice na Teplicku podle ekologických organizací stále neplní limit pro vypouštění rtuti do ovzduší. Krajský úřad Ústeckého kraje nyní rozhodl o prodloužení výjimky. Ekologické organizace společně s expertní skupinou Frank Bolt prosadily omezení výjimky na rok, tedy do června 2026, místo termínu do konce příštího roku, který požadoval provozovatel.
(Celý text)
Jeden z nejkřehčích ekosystémů světa a změna klimatu: Vegetace v Arktidě na ni reaguje nepředvídatelně
14. května 2025 05:18
PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i Petr Macek z Biologického centra Akademie věd ČR.
(Celý text)
Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu
14. května 2025 01:15
STOD (ČTK) - Obce z Plzeňského kraje, jež jsou členy Sdružení místních samospráv ČR (SMS), většinou podporují zálohování plastových PET lahví a hliníkových nápojových plechovek. Chce ho zavést ministerstvo životního prostředí (MŽP), ale novelu zákona o obalech budou projednávat nejspíš až noví poslanci. Vyplývá to ze včerejšího jednání starostů z plzeňského regionu s vedením SMS a zástupci MŽP.
(Celý text)
MŽP připravuje dotační programy na podporu sběru a recyklace textilního odpadu
14. května 2025 01:11
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje nové programy, v nichž budou moci firmy a obce získat peníze na zajištění sběru textilního odpadu a jeho recyklaci. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Výzva žádat o dotace bude pro zpracovatele vypsána na konci druhého čtvrtletí letošního roku, pro obce ve třetím čtvrtletí. Obce mají od letošního roku povinnost zajistit místo, kde mohou lidé odevzdávat k recyklaci textil.
(Celý text)
Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)
Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28
PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)
Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43
PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)
Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24
(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)
Skuteč připravuje sanaci skládky po Velamosu, potrvá to minimálně tři roky
13. května 2025 15:01
(ČTK) - Město Skuteč na Chrudimsku připravuje výběrové řízení na sanaci skládky po firmě Velamos, která vyráběla jízdní kola. Podnik už neexistuje a v minulosti zavezl odpadem starý lom v místní části Horka u Skutíčka. ČTK to řekl starosta Jaroslav Hetfleiš (Patrioti). Skládka je několik set metrů od prameniště pitné vody.
(Celý text)
Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47
PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)
Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04
PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)
Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04
PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)