|
titulní strana > co píší jiní
Inspirace chobotnicí: podvodní robot umí během sekundy zrychlit na 10 km/h
6. února 2015 01:12
PRAHA (Ekolist) - Vědci vyvinuli robota, který se dokáže pod vodou pohybovat s nevídaným zrychlením. Inspirací jim byla příroda. Konkrétně chobotnice. Ty se pod vodou pohybují lezením a plaváním - a v případě potřeby však umí z místa doslova vystřelit díky tomu, že ze svých útrob vytlačí proud vody, který jim slouží jako tryskový pohon.
Divocí koně si v Milovicích dobře zvykají. Klisny poznávají nové prostředí i sebe navzájem
PRAHA (Ekolist) - První dny v novém domově ve středočeských Milovicích má za sebou skupina čtrnácti divokých koní z anglického Exmooru. Klisny si zatím zvykají na středoevropské podmínky v aklimatizační ohradě i na své souputnice. Klisny dovezené do ČR totiž pocházejí ze dvou stád a nyní se teprve poznávají a oťukávají. Občas lze zahlédnout i kopytní souboje či vyceněné zuby, prozrazují jejich pozorovatelé.
Nová videa z fotopasti: Vlkům se v Máchově kraji zřejmě daří
PRAHA (Ekolist) - Smečka vlků, kterou v září loňského roku zachytily fotopasti v CHKO Kokořínsko - Máchův kraj, se zde stále pohybuje. Smečka vlků se v této oblasti utvořila v roce 2014, kdy došlo k rozmnožení vlčího páru a úspěšnému odchovu mláďat. Koncem roku se dobrovolníkům podařilo nalézt stopy 4-5 vlků v okolí Břehyňského rybníka a začátkem roku 2015 nalezli stopy 5 vlků členové mysliveckého sdružení u části obce Bezděz (Dvůr).
Putovní opravárenská akce míří do Brna. OpraKavárna tam otevře v sobotu
PRAHA (Ekolist) - Rozbitý mobil, staré rádio či roztrhané šaty si budou moci Brňané nechat opravit už tuto sobotu na jednom místě. Na jeden den v něm totiž otevře OpraKavárna, putovní opravárenská akce, která odstartovala na podzim v Praze.
Dilema Noemovy archy: všechny druhy ptáků nezachráníme, vyberme ty nejcennější
PRAHA (Ekolist) - Chránit charismatické druhy není efektivní způsob ochrany ohrožených ptačích druhů. Podle aktuální studie Londýnské zoologické společnosti a Imperial College London, o které informoval server TerraDaily, je mnohem efektivnější vybrat ty druhy, které mají nejvyšší genetickou odlišnost a reprezentují tedy delší dobu evolučního vývoje. Prostředky na ochranu přírody jsou omezené a všechny druhy se na palubu Noemovy archy nevejdou. Chraňme tedy ty nejcennější.
Pytláci v ČR ohrožují populace chráněných druhů živočichů. Zabíjejí hlavně šelmy a dravce
PRAHA (Ekolist) - Ročně zabijí v Česku pytláci desítky vyder. Alespoň to vyplývá z výzkumů a odhadů ochránců přírody. A ještě více dalších šelem nebo ptáků. To se negativně projevuje na obnově nebo návratu populací těchto chráněných zvířat do Česka. Vypátrat viníky je velmi složité, policie proto prosí veřejnost, aby byla k těmto případům vnímavější.
Sněhu si v ostravské zoo užívají i zvířata z teplých krajin
PRAHA (Ekolist) - Ve venkovních výbězích ostravské zoo jsou i v zimních dnech vidět zvířata z tropů a subtropů. Na sněhu se prohánějí třeba zebry, přímorožci či antilopy, prozrazuje tisková mluvčí Šárka Kalousková.
Evropským stromem roku může být sedmikmenná borovice i dub uprostřed fotbalového hřiště
PRAHA (Ekolist) - V zámeckém parku ve Velkých Opatovicích už dvě stě padesát let roste borovice. Je pozoruhodná tím, že má sedm kmenů a připomíná sedmihlavou saň. Borovice je českým zástupce v soutěži o Evropský strom roku. Hlasování o vítězi začne v neděli 1. února.
Velkochovy potraviny neprodukují, ale plýtvají s nimi, tvrdí Philip Lymbery
PRAHA (Ekolist) - Plýtvání potravinami není jen vyhazování jídla do koše, ale i krmení zvířat tím, co by mohli jíst lidé, říká Philip Lymbery, ředitel organizace Compassion in World Farming. V současné době provozované intenzivni zemědělství není podle jeho názoru efektivní, etické ani udržitelné. A můžeme se bez něj obejít.
Lenoši líní nebo důmyslní stratégové? Časopis Naše příroda o "hibernantech"
(Naše příroda) - Jelikož člověk nepatří mezi hibernanty, a tudíž ani my v redakci jsme se neuložili k zimnímu spánku, můžete se začíst do prvního letošního čísla Naší přírody. Právě o „pravých“ či „nepravých“ zimních spáčích si v tomto čísle můžete přečíst. Aby nás to netáhlo jen do peřin, vydejme se pak raději ven, pozorovat další stopy, které po sobě zvířata v přírodě zanechávají – a nejde jen o stopy ve sněhu. A pokud se nějací kutilové budou nudit, můžou se pustit do výroby hnízdních podložek pro kalouse ušaté – návod je hned za zajímavým článkem o této krásné sově. Dozvíme se ale také, že i v zimě se dá rybařit, kam se vypravit na výlet, ale třeba i to, že se parta českých přírodovědných nadšenců už podruhé dobře umístila v zajímavé mezinárodní soutěži.
Do Čech se vrací divocí koně. V Milovicích vypustí do přírody 14 koní z Exmooru
MILOVICE (ČTK/Ekolist) - Do Milovic na Nymbursku ve středu dorazí z Británie 14 divokých koní, kteří tam budou vypuštěni do volné přírody. Tato zvířata patří v Česku k původním živočišným druhům, ale v Evropě byla vyhubena člověkem. Projekt má krajině bývalého vojenského prostoru v Milovicích navrátit přirozenou rovnováhu, sdělil Dalibor Dostál z neziskové organizace Česká krajina. Ještě letos by ke koním měli přibýt pratuři, uvažuje se i o zubrech.
Philips chce v rozvojových zemích nahradit petrolejky LEDkami napájenými sluncem
PRAHA (Ekolist) - Miliony lidí na celém světě každoročně zbytečně umírají, protože pětina světové populace stále nemá přístup k elektrickému osvětlení. Upozornila na to společnost Philips Lighting, která je patronem Mezinárodního roku světla, vyhlášeného Organizací spojených národů. Řešením jsou podle Philips LEDkové světelné systémy napájené fotovoltaickými panely.
S rozvojem Ústeckého kraje radí člověk, který má blízko k uhelným firmám, tvrdí Hnutí Duha
PRAHA (Ekolist) - Zmocněnec vlády pro revitalizaci Ústeckého kraje Jiří Cieńciała – který má vládě radit s rozvojem a směřováním kraje – má kancelář v budově Výzkumného ústavu hnědého uhlí (VÚHU) v Mostě, tvrdí ekologická organizace Hnutí Duha. Podle ní zde existuje podezření na to, že Jiří Cieńciała není nestranný.
Hledání trvalého úložiště jaderného odpadu provází odpor obcí i neschopnost úřadu
PRAHA (Ekolist) - První sobotu tohoto roku se do mrazivého dopoledne vydaly na pochod víc jak dvě stovky obyvatel Chanovic a okolních obcí. Jejich devítikilometrový výlet krásnou přírodou Pošumaví obkroužil místo, které se v mapách Správy úložišť radioaktivních odpadů označuje jako lokalita Březový potok. Je to jedno ze sedmi možných míst, kde by mohlo vzniknout trvalé úložiště jaderného odpadu. Je potřeba ještě provést průzkumné vrty a ověřit geologickou vhodnost lokality. Místní však s žádným průzkumem nesouhlasí, a to ani když jim stát nabízí stovky tisíc korun jako kompenzace za připravovaný průzkum.
Horší trojka. Tak hodnotí rok Sobotkovy vlády Zelený kruh
PRAHA (Ekolist) - "Po zoufale nekompetentních vládách Nečase a Rusnoka přinesla Sobotkova vláda pozitivní posun," hodnotí první rok fungování Sobotkovy vlády Zelený kruh. Z pohledu ochrany přírody a životního prostředí v ČR oceňuje například odmítnutí senátorského zákona o Národním parku Šumava. Naopak kritizuje omezení účasti veřejnosti na rozhodování o stavbách chemiček nebo spaloven, oslabení ochrany půdy a nízké cíle pro recyklaci odpadků. "Na pomyslném vysvědčení by od asociace ekologických organizací Zelený kruh získala horší trojku," shrnují zástupci organizace.
Nové ptačí budky se už zabydlují. Nejvíce je využívají sýkory koňadry
PRAHA () - Ochránci přírody v uplynulém roce a půl nainstalovali v pražském Milíčovském lese a Hostivařském lesoparku 90 nových ptačích budek. Šlo o šest typů budek, uzpůsobených potřebám různých druhů ptáků. Podle pozorování se budky nejvíce zalíbily sýkorám koňadrám, dvě budky však zabydlely i zcela nečekaní hosté: vosy a sršně.
Netopýři při lovu používají efekt pytlíku čipsů
PRAHA (Ekolist) - Při lovu netopýři nespoléhají jen na své „třetí oko“, tedy echolokační sonar, ale také na citlivý sluch. Díky němu okamžitě zjistí, že jiný lovící netopýr poblíž zaznamenal úspěch a ihned se vydají jeho směrem. Výzkumníci z Univerzity v Tel Avivu popisují tento efekt jako „otevření sáčku čipsů v kině“. Dosavadní zjištění se týká druhu víkonos asijský, ale předpokládá se, že tento mechanismus adoptovali i jiní letouni.
Dejte slepici z velkochovu druhou šanci. Startuje nový projekt Slepice v nouzi
PRAHA (Ekolist) - Prodloužit slepicím z velkochovů život a dát jim šanci poznat slunce nebo trávu, propagovat domácí chov slepic a nákup vajíček z alternativních chovů. A také změnit vnímání lidí slepic jako hloupých tvorů. To všechno si za svůj cíl vytkla nová iniciativa Slepice v nouzi, která odstartovala na podzim loňského roku.
Cibuli lze zasadit na podzim a sklidit na jaře. Bez skleníku
PRAHA (Ekolist) - Kdo má rád lokální zemědělskou produkci a vyhýbá se zelenině dovážené z teplých krajin, musí se smířit s tím, že některé plodiny jsou dostupné jen sezónně. Ale nemusí to tak být nutně. Vědci z newhampshirské univerzity s úspěchem pěstovali cibuli přes zimu. Úroda byla sice menší než při běžném pěstování, ale podle vědců zůstává rentabilní. K zimnímu pěstění vědci použili mulč, zakrytí hlíny plastovou fólií a přes zimu i důkladné zakrytí rostlin textilií.
Botanická zahrada v Praze chystá nové expozice a stavbu altánu
() - Pražská botanická zahrada v letošním roce návštěvníkům otevře novou expozici za 2,68 milionu korun věnovanou včelám a včelařství. V průběhu nového roku bude připravovat stavbu altánu, který návštěvníkům poskytne přístřeší v případě nepříznivého počasí. V plánu má rozšíření bezplatné sítě wi-fi a obnovu vstupní brány v Troji. V rozhovoru s ČTK to řekla ředitelka zahrady Věra Bidlová.
Botanická zahrada v Praze chystá nové expozice a stavbu altánu
() - Pražská botanická zahrada v letošním roce návštěvníkům otevře novou expozici za 2,68 milionu korun věnovanou včelám a včelařství. V průběhu nového roku bude připravovat stavbu altánu, který návštěvníkům poskytne přístřeší v případě nepříznivého počasí. V plánu má rozšíření bezplatné sítě wi-fi a obnovu vstupní brány v Troji. V rozhovoru s ČTK to řekla ředitelka zahrady Věra Bidlová.
|
Další články:
14. května 2025 06:00
13. května 2025 16:10
13. května 2025 06:00
12. května 2025 06:00
11. května 2025 06:00
|
PRAHA (Ekolist) - Novela zákona o pyrotechnice, kterou gesčně zpracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí (MŽP) a Ministerstvem zemědělství (MZe), prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Novela zakazuje prodej pyrotechniky mimo kamenné prodejny s výjimkou nejméně nebezpečné kategorie F1, upravuje online prodej a zpřísňuje pravidla u vyšších kategorií. Dále také posiluje pravomoci obcí při její regulaci a stanovuje minimální ochrannou vzdálenost při odpalování pyrotechnických výrobků od určitých objektů. Regulace má za cíl snížit nebezpečí častých úrazů při používání pyrotechniky a riziko založení požárů v přírodě. V neposlední řadě se zlepší také kvalita ovzduší.
(Celý text)
Hladík představil dotace pro obce v plánovaném NP, většina obcí je odmítá
14. května 2025 12:20
SÝKOŘICE (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce obcím v plánovaném NP Křivoklátsko rozdělit dotace na infrastrukturu 100 milionů korun. Ministr životního prostředí dnes dotační výzvu představil v Sýkořici na Křivoklátsku.
(Celý text)
Lidé zbytečně zachraňují mláďata, která se zdají opuštěná
14. května 2025 12:01
PARDUBICE (ČTK) - Obyvatelé Pardubic opakovaně zachraňují mláďata divokých zvířat, která to nepotřebují. Zdají se jim být opuštěná, tak si je vezmou domů a pak zavolají strážníky, aby se o zajíčky nebo srnky postarali. Kvůli nevědomosti lidí se dostanou do útulku a šanci na návrat do volné přírody už nemají, řekl mluvčí strážníků Jiří Sejkora.
(Celý text)
Elektrárna Ledvice na Teplicku neplní limit pro vypouštění rtuti, upozorňují ekologické organizace
14. května 2025 11:57
(ČTK) - Hnědouhelná elektrárna Ledvice na Teplicku podle ekologických organizací stále neplní limit pro vypouštění rtuti do ovzduší. Krajský úřad Ústeckého kraje nyní rozhodl o prodloužení výjimky. Ekologické organizace společně s expertní skupinou Frank Bolt prosadily omezení výjimky na rok, tedy do června 2026, místo termínu do konce příštího roku, který požadoval provozovatel. Vyjádření krajského úřadu a společnosti ČEZ, která elektrárnu provozuje, ČTK shání.
(Celý text)
Jeden z nejkřehčích ekosystémů světa a změna klimatu: Vegetace v Arktidě na ni reaguje nepředvídatelně
14. května 2025 05:18
PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i Petr Macek z Biologického centra Akademie věd ČR.
(Celý text)
Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu
14. května 2025 01:15
STOD (ČTK) - Obce z Plzeňského kraje, jež jsou členy Sdružení místních samospráv ČR (SMS), většinou podporují zálohování plastových PET lahví a hliníkových nápojových plechovek. Chce ho zavést ministerstvo životního prostředí (MŽP), ale novelu zákona o obalech budou projednávat nejspíš až noví poslanci. Vyplývá to ze včerejšího jednání starostů z plzeňského regionu s vedením SMS a zástupci MŽP.
(Celý text)
MŽP připravuje dotační programy na podporu sběru a recyklace textilního odpadu
14. května 2025 01:11
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje nové programy, v nichž budou moci firmy a obce získat peníze na zajištění sběru textilního odpadu a jeho recyklaci. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Výzva žádat o dotace bude pro zpracovatele vypsána na konci druhého čtvrtletí letošního roku, pro obce ve třetím čtvrtletí. Obce mají od letošního roku povinnost zajistit místo, kde mohou lidé odevzdávat k recyklaci textil.
(Celý text)
Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)
Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28
PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)
Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43
PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)
Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24
(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)
Skuteč připravuje sanaci skládky po Velamosu, potrvá to minimálně tři roky
13. května 2025 15:01
(ČTK) - Město Skuteč na Chrudimsku připravuje výběrové řízení na sanaci skládky po firmě Velamos, která vyráběla jízdní kola. Podnik už neexistuje a v minulosti zavezl odpadem starý lom v místní části Horka u Skutíčka. ČTK to řekl starosta Jaroslav Hetfleiš (Patrioti). Skládka je několik set metrů od prameniště pitné vody.
(Celý text)
Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47
PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)
Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04
PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)
Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09
(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)
Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58
PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)
Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23
(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)
Výrobce jeřábů Konecranes se zaměřuje i na složité jeřáby do spaloven
12. května 2025 19:35
SLANÝ (ČTK) - Slánský výrobce průmyslových jeřábů Konecranes and Demag se zaměřuje i na složité jeřáby do spaloven pro energetické využití odpadu (ZEVO). Společnost letos očekává obrat okolo 800 milionů korun, obdobně jako loni. Je tuzemskou jedničkou ve výrobě jeřábů, v Evropě patří mezi největší tři výrobce.
(Celý text)
Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30
PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)
Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30
PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)