|
titulní strana > co píší jiní
Sbírka jídla opět pomůže potřebným. Potraviny budou v Praze svážet řidiči z Uber
9. ledna 2015 01:30
PRAHA (Ekolist) - Iniciativa Zachraň jídlo spojila své síly s dopravní službou Uber a na 14. ledna připravila v Praze další sbírku jídla pro potřebné. Nakládat a svážet jídlo budou v ČR poprvé řidiči z mobilní aplikace Uber. Darované potraviny poputují do Potravinové banky Praha, která je rozdělí mezi azylové domy, dětské domovy a další sociální zařízení.
Kam odložit vánoční stromek? Nechte ho u popelnic
PRAHA (Ekolist) - Tradičně po šestém lednu začínají Pražané ve větší míře vyhazovat vysloužilé vánoční stromky. Ty rozhodně nepatří do popelnic a kontejnerů na směsný či tříděný odpad, ani na stanoviště tříděného odpadu. Pražské služby doporučují nechat vánoční stromek volně u stanoviště směsného odpadu či na vyhrazeném místě u domů. Pražské služby se o svoz stromků budou starat až do konce února. Stejné doporučení vydala i odpadová společnost OZO Ostrava.
Nejhojnější masožravé rostliny mají dost často jen vegetariánskou stravu. A prospívají
PRAHA (Ekolist) - Při pohledu na pasti masožravých rostlin se až tají dech důmyslností, s jakou si rostliny opatřují živiny z živočišné říše. Vědci důkladným výzkumem bublinatek, nejrozšířenějších masožravých rostlin zjistili, že některé tyto masožravky jsou spíš vegetariánky. Nejde však o nějaký módní výstřelek nebo záměrnou dietní preferenci, ale prosté přizpůsobení se prostředí. Někde je prostě potenciální živočišné kořisti nedostatek a masožravce musí stačit i „rostlinná“ strava.
177 japonských třešní v Karviné se pyšní titulem Alej roku 2014
KARVINÁ (Ekolist) - Alejí roku 2014 se stalo stromořadí japonských třešní lemující hlavní městskou Třídu 17. listopadu v Karviné. Z jednašedesáti nominovaných stromořadí ji lidé v internetové anketě přidělili 1326 hlasů. Druhou příčku obsadila platanová alej v jihomoravské Strážnici s 850 hlasy a třetí místo patří aleji v Belgické ulici na pražských Vinohradech se 741 hlasy. Anketu pořádá nevládní organizace Arnika, která v jednotlivých regionech vyhlásí i krajské vítězky.
NKÚ: Celkové náklady na podporu OZE převýší bilion korun
PRAHA (Ekolist) - Podpora zelené energie vyjde Českou republiku na bilion korun, dvě třetiny teto částky odčerpají provozovatelé fotovoltaických elektráren. Vyplývá to ze zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu. Ten se zaměřil na to, jak stát poskytoval prostředky na podporu výroby energie z obnovitelných zdrojů. Odhad NKÚ je, že do roku 2030 celkové náklady na podporované zdroje elektřiny převýší bilion korun. Jen v letech 2011 až 2014 činily téměř 157 miliard korun. Podstatnou část této sumy zaplatí samotní odběratelé jako příplatek ke spotřebované elektřině.
Divoké potoky a krásná jezera Šumavy, jak je neznáte - z ptačí perspektivy
PRAHA (Naše příroda) - Prohlédněte si unikátní letecké snímky šumavských potoků, slatí a jezer.
Hongkong: Žraločí polévka mizí z jídelních lístků, ale jen na oko
PRAHA (Ekolist) - Množství servírovaných žraločích ploutví v restauracích v Hongkongu sice kleslo o polovinu, Číňané se ale své pochoutky přesto nevzdávají. Tvrdí to Světový fond pro ochranu přírody (WWF) ve své zprávě, která situaci v regionu monitoruje. Sedmimilionový Hongkong představuje důležitou křižovatku obchodu se žraločím masem a ploutvemi a jako takový odráží trend globální spotřeby této komodity.
KRNAP chrání přírodu i pravidelnými prohlídkami sněžných skútrů majitelů chat
PRAHA (Ekolist) - Skútrů a dalších sněžných vozidel jezdí po Krkonoších značné množství. Správa Krkonošského národního parku se snaží, aby jejich provoz ohrožoval zdejší přírodu co nejméně. V zimních měsících například pořádá ve spolupráci s Centrem služeb pro silniční dopravu technické prohlídky skútrů.
Energetické štítky jsou od nového roku povinné i v e-shopech
PRAHA (Ekolist) - Od 1. ledna 2015 se mohou spotřebitelé při výběru nových elektrospotřebičů na internetu snadněji zorientovat v jejich spotřebě energie. Podle nařízení EU totiž nesmí od tohoto data chybět evropský energetický štítek ani u domácích spotřebičů a žárovek nabízených v e-shopech. Doposud se nařízení vztahovalo pouze na kamenné obchody a na internetu se zobrazovala často pouze textová informace, navíc v nedostatečné podobě. "Tím, že energetický štítek každému výrobku přiřadí třídy účinnosti od A+++ (nejlepší) po D (nejhorší), štítky velmi jednoduše odhalí žrouty energie," vysvětluje přínos nařízení Michal Staša z centra SEVEn.
Indonésie vyhodila do vzduchu dvě pytlácké lodě
PRAHA (Ekolist) - Škody, které ročně Indonésie utrpí v důsledku nelegálního rybolovu, se blíží sumě 15,3 miliard liber. Asijský stát, který se rozkládá na více než 17 500 ostrovech, už ale nehodlá nadále tolerovat, že si do jejich výsostných vod jezdí rybářské lodice cizí provenience lovit, kam se jim zlíbí. S posledními pytláky proto naložila pobřežní stráž více než důrazně: zadržení rybáři skončili u soudu, majetek v podobě úlovku a vybavení propadl státu, a jejich lodě byly vyhozeny do povětří. Indonésie má prostě už pytlačících rybářů dost.
Na Silvestra myslete i na zvířata a omezte pyrotechniku, prosí ČSOP
PRAHA (Ekolist) - Český svaz ochránců přírody (ČSOP) před oslavami konce roku upozorňuje, že zábavní pyrotechnika způsobujete zvířatům v okolí stres a bolest. A zároveň se při jejím použití uvolňují do ovzduší látky, které jsou velmi jedovaté i pro člověka.
Zkušenost z Indiany: když zmizí predátoři, musí nastoupit pušky
PRAHA (Ekolist) - Jelenci běloocasí, menší a vzdálení příbuzní našich jelenů, si po léta užívali bezpečného hájemství v chráněných lesích severoamerického státu Indiana. Jelenci se bez predátorů vesele přemnožili a došlo k dramatické proměně lesů, které postupně ztrácely znaky, kvůli kterým byla rezervace vyhlášená. Od roku 1993 se v lesních rezervacích provádí odstřel přemnožených kopytníků. Výsledkem je, že se obnovilo narušené zdraví dříve vypasených lesů. Odstřel v Indianě funguje.
Migrace ryb: místo rybího přechodu rybí kanón
PRAHA (Ekolist) - Lososovité ryby, které se vrací proti proudu řek do svých trdlišť, neměly nikdy snadný život. Pokud se jim do cesty stavěly jen přirozené překážky, divoké peřeje a případně mlsní medvědi, věděli si lososi rady. Když ale dnes narazí na třicetimetrovou stěnu přehrady, končí jejich odvážná výprava ještě předtím, než dojde svého naplnění. Skupina technických nadšenců z Bellevue nedaleko Washingtonu se ale rozhodla vracejícím se lososům usnadnit život. Pomocí kanónu.
Lidé v ČR letos "uklízeli svět" na 222 akcích. Nejvíce prokoukl Středočeský kraj
PRAHA (Ekolist) - Do celosvětové kampaně Ukliďme svět se letos v České republice zapojilo přes 17 200 dobrovolníků. Ti uklízeli černé skládky na některé z celkem 222 akcí pořádaných v rámci kampaně. Nejvíce úklidových akcí, celkem 61, proběhlo ve Středočeském kraji. Od Českého svazu ochránců přírody (ČSOP), který kampaň v ČR koordinuje, proto v polovině prosince obdržel titul „Kraj, který prokoukl“.
V českých městech je příliš světel. Polovině lidí svítí pouliční lampy i do ložnic
PRAHA (Ekolist) - V českých městech září noc co noc kromě pouličního osvětlení také reklamní plochy nebo světla upozorňující na architektonickou dominantu. Teď před Vánoci přibyla ještě sváteční výzdoba. Přebytek světla a absence tmy se však podle odborníků čím dál negativněji podepisuje na pohodě a zdraví obyvatel těchto měst. Ti kvůli tzv. světelnému znečištění hůře spí, objevit se mohou ale i další vážnější zdravotní problémy. Světelný smog totiž může odstartovat psychogenní onemocnění nebo zvýšit riziko vzniku civilizačních chorob, například rakovinu prsu nebo kardiovaskulární onemocnění.
Jak správně roztřídit obaly z vánočních dárků
PRAHA (Ekolist) - Vánoce s sebou nepřinášejí jen plné talíře a nůše, ale i plné popelnice. Jak se všemi těmi obaly správně naložit? Jak je správně roztřídit? Převažovat mezi nimi budou zřejmě opět papír a plasty.
Existují krajiny, ve kterých se malí savci a ptáčci bojí
PRAHA (Ekolist) - Drobní ptáci a malí savci si místa, kde se zdržují, vybírají i podle toho, zda nabízí možnost bezpečného úkrytu před predátory. Některá stanoviště, přestože jinak nabízejí dobré podmínky pro život malých živočichů, zejí prázdnotou. Důvodem je, že místo „landscape“ jde o „fearscape“: krajinu, kde je o strach být.
Dlouhodobé pozorování ukázalo, že domácí násilí je u šimpanzů běžné
PRAHA (Ekolist) - Šimpanze si lidé většinou spojí s představou inteligentní, sociální opice, která se v mnohém podobá člověku. Někteří lidé vědí, že šimpanzi nejsou žádní andílci, ve volné přírodě se například pouštějí do genocidních nájezdů na sousední tlupy. Nedávný výzkum odhalil, že samci se často dopouštějí „domácího“ násilí vůči samicím. A pozoruhodné je, že se jim to vyplácí. Samci, kteří terorizují samice, s nimi mívají potomky častěji než samci, kteří se násilně nechovají. Vědci jedním dechem dodávají, že šimpanzí a lidská podstata jsou od sebe víc jak sedm milionů let odděleného vývoje.
Praha vyhlašuje granty na rok 2015
() - Zájemci o grant mohou podávat své žádosti do 21. ledna 2015. Granty budou přidělovány v oblastech: Veřejná zeleň, Lesy, Ochrana přírody, Ekologická výchova, Specifické projekty a Výukové a vzdělávací programy pro školy. Granty budou přidělovány v oblastech: Veřejná zeleň, Lesy, Ochrana přírody, Ekologická výchova, Specifické projekty a Výukové a vzdělávací programy pro školy. Další informace, podmínky grantového řízení a formuláře žádostí internetovém portále hl. m. Prahy. (Celý text)
Nábytek ani staré spotřebiče k popelnicím nepatří. Přesto končí v Praze mnoho odpadu na ulici
PRAHA (Ekolist) - Obyvatelé hlavního města každý rok vyhodí až 10 tisíc tun odpadu na ulici mimo koše, popelnice a kontejnery. Velkoobjemový odpad jako jsou vyřazené spotřebiče nebo nábytek, které lidé vedle nádob na odpad nejčastěji zanechávají, popeláři neodvezou. Správně by je měli lidé odvézt přímo do sběrných dvorů. O vhodném nakládání s odpady Pražany v prosincových dnech informovali plyšoví "potkani", v rámci kampaně Pražských služeb „Kam s ním?“
Nábytek ani staré spotřebiče k popelnicím nepatří. Přesto končí v Praze mnoho odpadu na ulici
PRAHA (Ekolist) - Obyvatelé hlavního města každý rok vyhodí až 10 tisíc tun odpadu na ulici mimo koše, popelnice a kontejnery. Velkoobjemový odpad jako jsou vyřazené spotřebiče nebo nábytek, které lidé vedle nádob na odpad nejčastěji zanechávají, popeláři neodvezou. Správně by je měli lidé odvézt přímo do sběrných dvorů. O vhodném nakládání s odpady Pražany v prosincových dnech informovali plyšoví "potkani", v rámci kampaně Pražských služeb „Kam s ním?“
|
Další články:
14. května 2025 06:00
13. května 2025 16:10
13. května 2025 06:00
12. května 2025 06:00
11. května 2025 06:00
|
PRAHA (Ekolist) - Novela zákona o pyrotechnice, kterou gesčně zpracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí (MŽP) a Ministerstvem zemědělství (MZe), prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Novela zakazuje prodej pyrotechniky mimo kamenné prodejny s výjimkou nejméně nebezpečné kategorie F1, upravuje online prodej a zpřísňuje pravidla u vyšších kategorií. Dále také posiluje pravomoci obcí při její regulaci a stanovuje minimální ochrannou vzdálenost při odpalování pyrotechnických výrobků od určitých objektů. Regulace má za cíl snížit nebezpečí častých úrazů při používání pyrotechniky a riziko založení požárů v přírodě. V neposlední řadě se zlepší také kvalita ovzduší.
(Celý text)
Hladík představil dotace pro obce v plánovaném NP, většina obcí je odmítá
14. května 2025 12:20
SÝKOŘICE (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce obcím v plánovaném NP Křivoklátsko rozdělit dotace na infrastrukturu 100 milionů korun. Ministr životního prostředí dnes dotační výzvu představil v Sýkořici na Křivoklátsku.
(Celý text)
Lidé zbytečně zachraňují mláďata, která se zdají opuštěná
14. května 2025 12:01
PARDUBICE (ČTK) - Obyvatelé Pardubic opakovaně zachraňují mláďata divokých zvířat, která to nepotřebují. Zdají se jim být opuštěná, tak si je vezmou domů a pak zavolají strážníky, aby se o zajíčky nebo srnky postarali. Kvůli nevědomosti lidí se dostanou do útulku a šanci na návrat do volné přírody už nemají, řekl mluvčí strážníků Jiří Sejkora.
(Celý text)
Elektrárna Ledvice na Teplicku neplní limit pro vypouštění rtuti, upozorňují ekologické organizace
14. května 2025 11:57
(ČTK) - Hnědouhelná elektrárna Ledvice na Teplicku podle ekologických organizací stále neplní limit pro vypouštění rtuti do ovzduší. Krajský úřad Ústeckého kraje nyní rozhodl o prodloužení výjimky. Ekologické organizace společně s expertní skupinou Frank Bolt prosadily omezení výjimky na rok, tedy do června 2026, místo termínu do konce příštího roku, který požadoval provozovatel. Vyjádření krajského úřadu a společnosti ČEZ, která elektrárnu provozuje, ČTK shání.
(Celý text)
Jeden z nejkřehčích ekosystémů světa a změna klimatu: Vegetace v Arktidě na ni reaguje nepředvídatelně
14. května 2025 05:18
PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i Petr Macek z Biologického centra Akademie věd ČR.
(Celý text)
Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu
14. května 2025 01:15
STOD (ČTK) - Obce z Plzeňského kraje, jež jsou členy Sdružení místních samospráv ČR (SMS), většinou podporují zálohování plastových PET lahví a hliníkových nápojových plechovek. Chce ho zavést ministerstvo životního prostředí (MŽP), ale novelu zákona o obalech budou projednávat nejspíš až noví poslanci. Vyplývá to ze včerejšího jednání starostů z plzeňského regionu s vedením SMS a zástupci MŽP.
(Celý text)
MŽP připravuje dotační programy na podporu sběru a recyklace textilního odpadu
14. května 2025 01:11
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje nové programy, v nichž budou moci firmy a obce získat peníze na zajištění sběru textilního odpadu a jeho recyklaci. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Výzva žádat o dotace bude pro zpracovatele vypsána na konci druhého čtvrtletí letošního roku, pro obce ve třetím čtvrtletí. Obce mají od letošního roku povinnost zajistit místo, kde mohou lidé odevzdávat k recyklaci textil.
(Celý text)
Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)
Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28
PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)
Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43
PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)
Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24
(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)
Skuteč připravuje sanaci skládky po Velamosu, potrvá to minimálně tři roky
13. května 2025 15:01
(ČTK) - Město Skuteč na Chrudimsku připravuje výběrové řízení na sanaci skládky po firmě Velamos, která vyráběla jízdní kola. Podnik už neexistuje a v minulosti zavezl odpadem starý lom v místní části Horka u Skutíčka. ČTK to řekl starosta Jaroslav Hetfleiš (Patrioti). Skládka je několik set metrů od prameniště pitné vody.
(Celý text)
Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47
PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)
Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04
PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)
Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09
(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)
Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58
PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)
Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23
(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)
Výrobce jeřábů Konecranes se zaměřuje i na složité jeřáby do spaloven
12. května 2025 19:35
SLANÝ (ČTK) - Slánský výrobce průmyslových jeřábů Konecranes and Demag se zaměřuje i na složité jeřáby do spaloven pro energetické využití odpadu (ZEVO). Společnost letos očekává obrat okolo 800 milionů korun, obdobně jako loni. Je tuzemskou jedničkou ve výrobě jeřábů, v Evropě patří mezi největší tři výrobce.
(Celý text)
Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30
PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)
Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30
PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)