titulní strana > co píší jiní
Tající Grónský ledovec je pro vědce stále plný záhad a překvapení
18. prosince 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - „Každých pár let se o Grónském ledovci dozvíme něco nového. A pokaždé nás překvapí, že ledovec dělá něco, co jsme nevěděli, že by dělat mohl,“ říká vědec Michael MacFerrin, kterému se podařilo odhalit jedno z řady nových ledovcových překvapení. Aktuální poznatky o soustavě ledovců na největším ostrově světa dává tušit, že voda z tajícího sněhu a ledu spouští řadu nečekaných mechanismů. Jedno je ale podle vědců jisté: Grónský ledovec taje. Rychleji, než se předpovídalo.
(Celý text)

Podle významné studie českých vědců mohou stát za vznikem života na Zemi dopady asteroidů
17. prosince 2014 01:55

PRAHA (Ekolist) - Za vznikem života na Zemi mohou stát dopady asteroidů, takový je závěr nové studie českých vědců. Těm se v simulovaných podmínkách Země před čtyřmi miliardami lety podařilo poprvé současně vytvořit všechny čtyři základní molekuly pro kódování genetické informace: adenin, guanin, cytosin a uracil. Závěry výzkumu, během kterého byly použity nejmodernější metodiky výpočetní chemie a laserové experimenty, v uplynulých dnech publikovaly prestižní světové vědecké časopisy Science a PNAS.
(Celý text)

V energeticky úsporných domech je potřeba větrat, jinak hrozí astma
16. prosince 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Trend energetických úspor v bydlení může mít nepříjemné dopady na lidské zdraví. V zateplených domech s dobře těsnícími okny se drží vyšší vlhkost, která ve spojení s teplem vede ke vzniku plísní. A to je prostředí, ve kterém se může rozvinout astma či jiné dýchací potíže.
(Celý text)

V Británii vyrazil na cestu první autobus poháněný lidskými exkrementy
15. prosince 2014 01:59

PRAHA (Ekolist) - Od druhé poloviny listopadu brázdí silnice mezi Bathem a Bristolem ve Velké Británii tzv. "Bio-Bus“. Jedná se o autobus, který je poháněn bioplynem vyrobeným výhradně z lidských splašků a vyhozených potravin.
(Celý text)

NP Šumava dostal rekordní pokutu: 3 miliony za nevyváženou jímku na Březníku
13. prosince 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) vyměřila Správě Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava rekordní pokutu 3 miliony korun. Důvodem jejího udělení je provozování jímky na odpadní vody z hájenky Březník v rozporu s kolaudačním souhlasem a za absenci havarijního plánu, který je nutný pro uchovávání motorové nafty sloužící pro pohon tamního dieselagregátu. Současné vedení se proti výši pokuty odvolá a současně pracuje na tom, aby infocentrum, muzeum a občerstvení v samém srdci divoké přírody fungovalo ekologicky jak v letní, tak i v zimní sezóně.
(Celý text)

Soutěžní snímky šumavské divočiny: vyhrál silák a kamenná past
12. prosince 2014 13:58

PRAHA (Ekolist) - Národní park Šumava nabízí lidem možnost podívat se spolu s průvodci do divoké přírody. Letos tuto možnost využila skoro tisícovka lidí. Národní park pro ně vypsal i fotografickou soutěž, jejíž výsledky právě vyhlásil.
(Celý text)

Vydejte se po zvířecích stopách s Naší přírodou 6/2014
12. prosince 2014 11:47

(Naše příroda) - Máme tady čas adventu, světýlka na nás blikají z kdejakého výkladu, okna či zahrádky, ale také začal každoroční předvánoční shon. Pojďte se chvíli zastavit, uvařit si punč či čaj a začtěte se do poslední letošní Naší přírody. Dozvíte se tam zajímavosti o jmelí, které k Vánocům neodmyslitelně patří, ale také jak správně „číst“ stopy zvířat, na které narazíte na vycházkách do přírody. Než půjdete krmit kachny na rybník, přečtěte si, co do jejich jídelníčku patří a co naopak ne, co jim může ublížit. Nezůstali jsme ale jen u zimních témat, přeci jen nezaškodí alespoň „pohledem se ohřát“, a to se jistě povede u článku o nádherném a vzácném pestrokřídleci podražcovém, nebo o modrance, která budí dojem, že někomu utekla z terária.
(Celý text)

Jak chránit oceány? Vybírejte si mořské ryby pečlivě. A nebo kupte kapra
12. prosince 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Neutuchající poptávka po mořských plodech žene další a další rybářské lodě lovit další a další ryby. Jak tvrdí Jan Freidinger, který v organizaci Greenpeace vede oceánskou kampaň, 90 procent světových oceánů je přelovena a řada druhů ryb je na kraji vyhubení. Co s tím můžeme dělat my, spotřebitelé? Pečlivě si vybírat druh ryby i to, jak a v jakých vodách byly chycené. Od zítřka to bude snadné díky povinnému značení. A kdo chce mít ohledně světových oceánů úplný klid v duši, ať kupuje českého kapra.
(Celý text)

Fotopast zachytila v Pošumaví rysici s odrostlým mládětem
10. prosince 2014 02:13

PRAHA (Ekolist) - Nové fotopasti instalované na Šumavě a v Pošumaví Hnutím DUHA zachytily dvojici rysů. Barevné snímky rysí samice s odrostlým kotětem pořídilo zařízení na okraji CHKO Šumava. Fotopasti tak pomáhají dobrovolníkům v terénu, tzv. Rysím hlídkám, monitorovat výskyt této vzácné kočkovité šelmy.
(Celý text)

Shkodra Lake - is it a lake or a marsh?
8. prosince 2014 15:27

() - Is it a lake or a marsh? This is the question that has been asked for years about the Shkodra Lake. Known in antiquity as Palus Labeatis, its ‘mirror-like body of water’ is located 6 feet above sea level, and has a total area of 368 km ², of which 149 km² with a coastline of 57 km belong to the Republic of Albania; while 2/3 belong to Montenegro, which was declared a National Park in 1983. It has a much diversified shore of the type of lowlands and marshes in the North and rocky in the South. The south coast beaches stand in the way from Shkodra to Shirokë and Zogaj, with Zalli i Bardhë being the largest one. The lake has a diversified and rich fauna with 45 species of fish and 270 species of birds. The birds make up 87% of all ornitofauna in Albania. A gem of this property is definitely the pelican, the largest bird in Europe, which is unfortunately going extinct. The deepest point of the lake is about 45 meters, or at least that is thought to have been. In the south-eastern edge lies the city of Shkodra, after which the lake is named.
(Celý text)

Nově zvolení poslanci za životní postředí příliš nebojují, míní Zelený kruh
8. prosince 2014 01:23

PRAHA (Ekolist) - Na konci listopadu Zelený kruh shrnul roční hlasování poslanecké sněmovny o zákonech týkajících se životního prostředí. Podle závěru Zeleného kruhu hlasují nově zvolené poslankyně a poslanci pro životní prostředí spíše nepříznivě. Ochránci přírody kritizovaný návrh zákona o Národním parku Šumava sice neprošel, dvě třetiny vybraných hlasování ale dopadly z ekologického hlediska špatně.
(Celý text)

S vánočním stromkem jako s květinou: seříznout a dát do vody
5. prosince 2014 12:13

PRAHA (Ekolist) - Blíží se okamžik, kdy dveřmi svého bytu provlečete vánoční stromek. Co s ním, aby dlouho vydržel? V prvé řadě je potřeba mu seříznout kmínek a postavit stromek do vody. Starý řez už bude zalitý smolou a stromek by nemohl vodu sát. Můžete vodou postříkat i jehličí, protože i jím stromky přijímají vláhu. V druhé řadě je potřeba stromek dát někam do chladu, ideálně na místo, kde nebude vystaven přímému slunci. A v třetí řadě si navoďte předvánoční pohodu hledáním stojánku na stromeček.
(Celý text)

Včelstva v ČR podléhají varoóze. Selhává systém její kontroly
4. prosince 2014 14:42

PRAHA (Ekolist) - Velké starosti dělá českým včelařům varoóza. Systém kontroly tohoto parazita používaný od 80. let dnes navíc selhává. Letošní rok je v některých oblastech podle Pracovní společnosti nástavkových včelařů kritický (PSNV) a včelaři čelí nebývalým úhynům včelstev.
(Celý text)

Ježci z Krkonoš putují do škol. Přes zimu se o ně budou starat samy děti
4. prosince 2014 11:50

PRAHA (Ekolist) - Už po deváté budou mít děti z některých krkonošských škol možnost pečovat přes zimu o ježka z Útulku pro hendikepovaná zvířata ve Vrchlabí. Projekt Bodlinka u nás, který organizuje Správa KRNAP, má děti učit zodpovědnosti a kladnému vztahu ke zvířatům a zároveň pomoci malým ježkům přečkat zimu.
(Celý text)

Němci i Češi mají divočinu rádi - a národní parky se vyplatí všem
4. prosince 2014 01:56

PRAHA (Ekolist) - Německý národní park Bavorský les se svým posláním chránit přírodu nestojí v protikladu k očekáváním a přáním jeho návštěvníků. Právě naopak: chráněné území lidé vyhledávají kvůli jeho výjimečné krajině a návštěvnické infrastruktuře. A přínosy národního parku vnímají i místní obyvatelé. Takové jsou výsledky socioekonomického monitoringu Národního parku Bavorský les a vídeňské Universität für Bodenkultur. Cestu "nedotčené divoké přírody" doporučují odborníci i českému Národnímu parku Šumava, jehož obce si v celorepublikovém srovnání podle Hnutí Duha nestojí ekonomicky špatně.
(Celý text)

Do míst věčného spánku se má vrátit život. Praha by ráda oživila Olšanské hřbitovy
3. prosince 2014 15:29

PRAHA (Ekolist) - Olšanské hřbitovy v Praze by se měly do budoucna stát nejen pohřebištěm, ale také příjemným a zajímavým místem pro návštěvníky a obyvatele okolních čtvrtí. Mezi prvními plánovanými aktivitami, které by měly prostor hřbitova více otevřít veřejnosti, jsou adopce hrobů nebo komentované procházky.
(Celý text)

Hospital waste ‘wandering’ in garbage containers
3. prosince 2014 14:52

() - The very thought of it would be enough to fill you with horror. Even worse when you think that you are living only a step apart from death that is very close to your apartment. Tens of tons of hospital waste, syringes, anatomical human body parts, blood bags etc., are freely dumped into the urban waste containers as if they were food leftovers from a family holiday. This terrific report is released by the Environmental Inspectorate in the Ministry of Environment. Although there is a law in place that clearly defines how to manage and dispose hospital waste, some hospital directorates in have found it more appropriate to dump their waste in open environments than dispose it according to regular contracts into the autoclaves licensed by state authorities.
(Celý text)

Lack of law enforcement leads to environmental devastation
3. prosince 2014 14:24

() - We have good laws, but unfortunately there is no practical and proper enforcement of them. This observation is expressed in meetings and different roundtables by Albanians and foreigners as well, when discussing about different problems encountered in our country in various sectors of development. One of the areas that have good legislation, but no proper enforcement, is the environment. This fact was also underlined in EU progress – report, 2014, which contains a separate chapter where serious environmental problems and the climate shift were given a significant emphasis. According to international experts, there is a lot of work to be done for the harmonization of horizontal legislation, especially in the framework of the Directive on the Environmental Impact Assessment and the Directive on the Environmental Crimes.
(Celý text)

Novým alejím u cest by pomohl jasný výklad zákona, peníze na péči a lepší komunikace
3. prosince 2014 14:07

PRAHA (Ekolist) - Chybějící peníze na kvalitní péči o nově vysázené stromy, nejasnosti okolo nového občanského zákona a často špatná komunikace mezi úřady i místními lidmi. To jsou hlavní důvody, které brání návratu stromořadí k našim silnicím. Na mezinárodní konferenci Návrat alejí ke komunikacím se na tom shodli silničáři, projektanti, úředníci i ochránci přírody.
(Celý text)

Mravenci pomáhají nejen v pohádkách, ale čistí i moderní velkoměsta
3. prosince 2014 01:21

PRAHA (Ekolist) - Ve velkoměstských ulicích není problém přehlédnout, že vedle lidí jsou jejími obyvateli také zástupci hmyzí říše. To ale neznamená, že zde nežijí a dokonce, že velmi usilovně nepracují. Podle studie North Carolina State University (NCSU) právě hmyz a další členovci podstatně přispívají k čištění města a odstraňování odpadu z ulic měst.
(Celý text)

Mravenci pomáhají nejen v pohádkách, ale čistí i moderní velkoměsta
3. prosince 2014 01:21

PRAHA (Ekolist) - Ve velkoměstských ulicích není problém přehlédnout, že vedle lidí jsou jejími obyvateli také zástupci hmyzí říše. To ale neznamená, že zde nežijí a dokonce, že velmi usilovně nepracují. Podle studie North Carolina State University (NCSU) právě hmyz a další členovci podstatně přispívají k čištění města a odstraňování odpadu z ulic měst.
(Celý text)

Další články:
14. května 2025 06:00
13. května 2025 16:10
13. května 2025 06:00
12. května 2025 06:00
11. května 2025 06:00

Online diskuse
Novela zákona o pyrotechnice prošla prvním čtením. Zpřísní prodej a udává vzdálenost odpalování od určitých objektů
14. května 2025 14:50

PRAHA (Ekolist) - Novela zákona o pyrotechnice, kterou gesčně zpracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí (MŽP) a Ministerstvem zemědělství (MZe), prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Novela zakazuje prodej pyrotechniky mimo kamenné prodejny s výjimkou nejméně nebezpečné kategorie F1, upravuje online prodej a zpřísňuje pravidla u vyšších kategorií. Dále také posiluje pravomoci obcí při její regulaci a stanovuje minimální ochrannou vzdálenost při odpalování pyrotechnických výrobků od určitých objektů. Regulace má za cíl snížit nebezpečí častých úrazů při používání pyrotechniky a riziko založení požárů v přírodě. V neposlední řadě se zlepší také kvalita ovzduší.
(Celý text)

Hladík představil dotace pro obce v plánovaném NP, většina obcí je odmítá
14. května 2025 12:20

SÝKOŘICE (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce obcím v plánovaném NP Křivoklátsko rozdělit dotace na infrastrukturu 100 milionů korun. Ministr životního prostředí dnes dotační výzvu představil v Sýkořici na Křivoklátsku.
(Celý text)

Lidé zbytečně zachraňují mláďata, která se zdají opuštěná
14. května 2025 12:01

PARDUBICE (ČTK) - Obyvatelé Pardubic opakovaně zachraňují mláďata divokých zvířat, která to nepotřebují. Zdají se jim být opuštěná, tak si je vezmou domů a pak zavolají strážníky, aby se o zajíčky nebo srnky postarali. Kvůli nevědomosti lidí se dostanou do útulku a šanci na návrat do volné přírody už nemají, řekl mluvčí strážníků Jiří Sejkora.
(Celý text)

Elektrárna Ledvice na Teplicku neplní limit pro vypouštění rtuti, upozorňují ekologické organizace
14. května 2025 11:57

(ČTK) - Hnědouhelná elektrárna Ledvice na Teplicku podle ekologických organizací stále neplní limit pro vypouštění rtuti do ovzduší. Krajský úřad Ústeckého kraje nyní rozhodl o prodloužení výjimky. Ekologické organizace společně s expertní skupinou Frank Bolt prosadily omezení výjimky na rok, tedy do června 2026, místo termínu do konce příštího roku, který požadoval provozovatel. Vyjádření krajského úřadu a společnosti ČEZ, která elektrárnu provozuje, ČTK shání.
(Celý text)

Jeden z nejkřehčích ekosystémů světa a změna klimatu: Vegetace v Arktidě na ni reaguje nepředvídatelně
14. května 2025 05:18

PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i Petr Macek z Biologického centra Akademie věd ČR.
(Celý text)

Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu
14. května 2025 01:15

STOD (ČTK) - Obce z Plzeňského kraje, jež jsou členy Sdružení místních samospráv ČR (SMS), většinou podporují zálohování plastových PET lahví a hliníkových nápojových plechovek. Chce ho zavést ministerstvo životního prostředí (MŽP), ale novelu zákona o obalech budou projednávat nejspíš až noví poslanci. Vyplývá to ze včerejšího jednání starostů z plzeňského regionu s vedením SMS a zástupci MŽP.
(Celý text)

MŽP připravuje dotační programy na podporu sběru a recyklace textilního odpadu
14. května 2025 01:11

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje nové programy, v nichž budou moci firmy a obce získat peníze na zajištění sběru textilního odpadu a jeho recyklaci. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Výzva žádat o dotace bude pro zpracovatele vypsána na konci druhého čtvrtletí letošního roku, pro obce ve třetím čtvrtletí. Obce mají od letošního roku povinnost zajistit místo, kde mohou lidé odevzdávat k recyklaci textil.
(Celý text)

Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29

(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)

Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28

PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)

Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43

PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)

Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30

(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)

Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24

(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)

Skuteč připravuje sanaci skládky po Velamosu, potrvá to minimálně tři roky
13. května 2025 15:01

(ČTK) - Město Skuteč na Chrudimsku připravuje výběrové řízení na sanaci skládky po firmě Velamos, která vyráběla jízdní kola. Podnik už neexistuje a v minulosti zavezl odpadem starý lom v místní části Horka u Skutíčka. ČTK to řekl starosta Jaroslav Hetfleiš (Patrioti). Skládka je několik set metrů od prameniště pitné vody.
(Celý text)

Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47

PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)

Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04

PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)

Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09

(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)

Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58

PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)

Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23

(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)

Výrobce jeřábů Konecranes se zaměřuje i na složité jeřáby do spaloven
12. května 2025 19:35

SLANÝ (ČTK) - Slánský výrobce průmyslových jeřábů Konecranes and Demag se zaměřuje i na složité jeřáby do spaloven pro energetické využití odpadu (ZEVO). Společnost letos očekává obrat okolo 800 milionů korun, obdobně jako loni. Je tuzemskou jedničkou ve výrobě jeřábů, v Evropě patří mezi největší tři výrobce.
(Celý text)

Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30

PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)

Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30

PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama