|
titulní strana > co píší jiní
Chcete se na dovolené cítit jako doma? Zajeďte do ekopenzionu v Hostětíně
12. října 2014 02:00
PRAHA (Ekolist) - Ekopenzion Veronica v Hostětíně získal od Agentury CzechTourism prestižní ocenění v soutěžní kategorii Cítit se jako doma. Zajímavých a oceněných míst je u nás více.
Obrazem: Rekonstrukce hnízd čápa bílého v Dobřanech
PLZEŇ/PRAHA (Ekolist) - I letos se západočeští ochránci přírody věnují v říjnu údržbě a rekonstrukce hnízd čápů bílých. Tento rok se pustili do úpravy hnízd čápa bílého na komíně pekárny a Domu služeb u náměstí v Dobřanech.
Test spotřeby aut: Automobilky nám pravdu neříkají
PRAHA (Ekolist) - Německý autoklub ADAC podle vlastní metodiky stanovení kombinované spotřeby otestoval několik osobních automobilů a sestavil tabulku vozů, jejichž tovární čísla se od těch naměřených motoklubem nejvíce liší. Ukázalo se, že některé automobilky své zákazníky neklamou. V testu byly vozy na benzín, diesel, LPG, CNG i hybridní.
Zdravé životní prostředí bez hluku a prachu
() - • Ukončíme betonování zelených ploch. Vrátíme zeleň do ulic i do vnitrobloků, vysázíme nové lesy a louky na předměstí. Pražany zbavíme rušivého hluku a prachu, aby se jim ve městě lépe žilo a dýchalo.
Prezident Zeman vetoval zákon ohrožující lesní mateřské školky
PRAHA (Ekolist) - Prezident Miloš Zeman vrátil Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky zákon o dětských skupinách. Svoje rozhodnutí zdůvodnil tím, že by nový zákon ukončil činnost tzv. lesních mateřských školek.
Mělo spálení nosorožčích rohů smysl? Nebo by bylo lepší s nimi naložit jinak?
PRAHA (Ekolist) - Na zoo to byl obrázek nevídaný: ozbrojenci celní správy zahalení v kuklách a vyzbrojení lehkými samopaly doprovázejí pracovníky Zoo Dvůr Králové, kteří v obyčejných papírových krabicích přinášejí rohy nosorožců. V září Zoo Dvůr Králové s velkou pompou spálila asi 50 kg svých zásob rohů. Nabízí se však otázka, jestli má pálení rohů smysl. Nebylo by lepší s nimi naložit jinak?
Postřehy ke klimatickému summitu. Bylo to vůbec k něčemu?
PRAHA (Ekolist) - 23. září se v New Yorku konal klimatický summit, který svolal generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Smyslem summitu bylo prošlapat cestu závazné dohodě, kterou by měly státy přijmout příští rok. Dá se už nyní říci, jestli byl klimatický summit přínosem? Přinášíme postřehy klimatologů Ladislava Metelky (IPCC), Radima Tolasze (CHMÚ) a vědce Alexandera Ače (AV ČR).
ČR a Střední Evropa: energetickou politiku si chceme vybrat sami
PRAHA (EurActiv.cz) - Než nastoupí nová Evropská komise a nový „evropský prezident“ Donald Tusk, chtějí se členské země dohodnout na pokračování klimatické a energetické politiky po roce 2020. Summit se sejde na konci října, ale v postojích států zatím není jasno. S napětím se proto očekávají výsledky dnešního neformálního jednání ministrů v Miláně. Česko ladilo pozice s Visegrádskou čtyřkou, Rumunskem a Bulharskem.
Obama potvrdil vyhlášení největší oceánské rezervace v Tichomoří
PRAHA (Ekolist) - Podpisem Proklamace 8336 rozšířil americký prezident Barack Obama ochrannou zónu okolo atolů a ostrovů v Pacifiku. Prakticky tak vytvořil zatím největší mořské rezervace na světě. K založení využil prezident své pravomoci vyhlásit „přírodní monumenty“ národními památkami. Dosavadní chráněná pásma v okolí ostrovů, jež nyní spadají pod Pacific Remote Islands Marine National Monument (PRIM), se zvěšila na celkovou rozlohu 127 milionů hektarů, informuje Guardian.
Organizace Svoboda zvířat slaví 20 let. Připomíná své největší úspěchy
PRAHA (Ekolist) - Nejstarší česká organizace na ochranu práv zvířat slaví letos dvacáté narozeniny. Na oslavu významného jubilea spustila organizace v dubnu kampaň Zvířata slaví představující úspěchy její dvacetileté práce a další výzvy v oblasti lepší ochrany zvířat. Vrcholem oslav bude narozeninový večírek, který se uskuteční dnes na Mezinárodní den zvířat 4. října v pražském Rock Café.
V USA zavádějí poplatek za snímky divočiny. Může se týkat i fotoamatérů
PRAHA (Ekolist) - Americká Lesní správa (U. S. Forest Service) právě dokončuje schvalovací proces zpoplatnění komerčních fotografií a filmů, jež mají svůj původ v oblastech divočiny. Rozhodnutí, o kterém se ve Spojených státech amerických ostře diskutuje už čtyři léta, by údajně zásadním způsobem mohlo změnit pohled lidí na přírodu, informuje server Inhabitat. Za určitých okolností by se totiž poplatek mohl vztahovat i na snímky, které si pořídí fotografové-amatéři.
Zatočte s černými skládkami. V Česku začíná podzimní kolo akce Ukliďme svět
PRAHA (Ekolist) - V září proběhl už 25. ročník oficiálního „úklidu světa“ - mezinárodní kampaně Clean Up the World. V ČR se dobrovolníci do úklidu lesů a luk pustí na většině míst až během října. Zapojit se může každý. Ať už jako účastník nahlášené akce, nebo organizátor vlastní úklidové skupiny. Jak na to poradí Český svaz ochránců přírody (ČSOP), který úklidové akce v rámci kampaně Ukliďme svět! pro Česko koordinuje.
V pondělí proběhne v Praze velká záchrana škeblí říčních
PRAHA (Ekolist) - Pražský Trojský jez se dočká opravy a kvůli pracím bude nutné snížit hladinu Vltavy. To je problém pro škeble říční, kterým hrozí vyschnutí. Český svaz ochránců přírody proto zve na velkou záchrannou akcí těchto mlžů.
V Praze se budou opět promítat filmy o potravinách a Zemi
PRAHA (Ekolist) - V pražském kině Světozor proběhne již 4. ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Země na talíři - AlimenTerre. Festival filmů o potravinách, zemědělství, jeho dopadu na životní prostředí a dalších souvislostech pořádá analytické centrum Glopolis u příležitosti Světového dne výživy. Mezi 6.-10. říjnem budou moci diváci shlédnout šest dokumentárních filmů a zúčastnit se navazujících debat s experty.
Rákos obecný zaplavuje USA. Experiment ukázal, že nejlepší herbicid jsou kozy
PRAHA (Ekolist) - Rákos obecný je velmi statná vytrvalá tráva dorůstající až 4 metrů. A zatímco v Evropě proti ní nikdo nic nemá, na Východním pobřeží Spojených států amerických proti rákosu bojují. Pomocí helikoptér rozstřikují herbicidy, buldozery vytrhávají spletité kořeny rostlin. Rákos obecný je v Americe invazní druh. Jak ukázaly experimenty, nejúčinnějším a nejšetrnějším herbicidem není chemie, ale obyčejná koza.
Greendex: Lidé mají větší obavy o životní prostředí, své spotřební návyky však mění pomalu
PRAHA (Ekolist) - Ve většině z 18 zkoumaných zemí světa vzrostl oproti roku 2012 zájem lidí o životní prostředí. Lidé jsou si víc vědomi toho, že je během jejich života postihnou dopady klimatické změny. Na vzorce jejich spotřebního chování to však velký nemá vliv. Vyplývá to z právě zveřejněné studie National Geographic Society a GlobeScan, která představuje výsledky indexu zeleného spotřebitelského chování Greendex. Osobní Greendex si může na speciálním kalkulátoru spočítat každý.
Za násílí mezi šimpanzi nemůže člověk, je to jejich přirozenost
PRAHA (Ekolist) - Lidé mají o šimpanzích coby svých nejbližších příbuzných romantizovanou představu, že šimpanzi žijí život prostý válek a krveprolití. Ve skutečnosti je to představa na hony vzdálená pravdě. Zoologové, včetně světově uznávané primatoložky Jane Godallové, potvrdili rozsáhlou studií, že šimpanz učenlivý má k vnitrodruhovému násilí velmi blízko. A rozhodně se na jeho agresivních spádech nepodílí antropogenní vlivy.
Karpatský region se má poučit z chyb západní Evropy při plánování dálnic
PRAHA (Ekolist) - Země západní Evropy, které mají dálniční síť již vybudovanou, dnes obtížně a za cenu velkých nákladů napravují chyby, kterých se při budování dálniční sítě dopustily. Tyto zkušenosti byly využity při přípravě protokolu o udržitelné nákladní a osobní dopravě, který byl přijat na 4. zasedání Konference smluvních stran Karpatské úmluvy. Protokol popisuje předpokládaný rozvoj jednotlivých druhů dopravy v Karpatech, popisuje zároveň jejich environmentální dopady a stanoví také, jak těmto dopadům předcházet nebo je alespoň minimalizovat.
10 postřehů začínajícího balkónového zahradníka
PRAHA (Ekolist) - Letošní léto se jeden pražský balkón dosud sloužící spíš jako skladiště proměnil v zelenou džungli. Člověk nemusí být žádný kouzelník ani zkušený zahradník, aby to dokázal. Jen je třeba počítat s tím, že kromě radosti v podobě rozrůstající se zeleně a zasloužené úrody, může dojít i na drobná zahradnická zklamání. Jaké jsou mé postřehy po první sezóně balkonového zahradničení?
Za masivním nelegálním odlesňování tropických pralesů stojí poptávka bohatých zemí
PRAHA (Ekolist) - Téměř polovina odlesňování v tropech padá na vrub komerčního zemědělství. Takový závěr přináší srovnávací studie Consumer Goods and Deforestation: An Analysis of the Extent and Nature of Illegality in Forest Conversion for Agriculture, kterou světu předkládá washingtonská neziskovka Forest Trends. Zpráva navíc výslovně zmiňuje, že hlavním hybatelem je zahraniční poptávka po surovinách a produktech, které jsou pěstovány na nelegálně odlesněných plochách.
Za masivním nelegálním odlesňování tropických pralesů stojí poptávka bohatých zemí
PRAHA (Ekolist) - Téměř polovina odlesňování v tropech padá na vrub komerčního zemědělství. Takový závěr přináší srovnávací studie Consumer Goods and Deforestation: An Analysis of the Extent and Nature of Illegality in Forest Conversion for Agriculture, kterou světu předkládá washingtonská neziskovka Forest Trends. Zpráva navíc výslovně zmiňuje, že hlavním hybatelem je zahraniční poptávka po surovinách a produktech, které jsou pěstovány na nelegálně odlesněných plochách.
|
Další články:
14. května 2025 06:00
13. května 2025 16:10
13. května 2025 06:00
12. května 2025 06:00
11. května 2025 06:00
|
PRAHA (Ekolist) - Předosevní příprava semen a jejich expedice do lesních školek je teď na jaře v Semenářském závodě Lesů ČR v Týništi nad Orlicí v plném proudu. Sazenice vypěstované z tohoto osiva využívá většina vlastníků a správců lesů v zemi.
(Celý text)
Technologie čištění vody z liberecké univerzity mezi finalisty LIFE Awards 2025
15. května 2025 02:43
LIBEREC (ČTK) - Unikátní technologie čištění vody, kterou vyvinuli vědci Technické univerzity v Liberci ve spolupráci se zahraničními partnery, se dostala mezi devět evropských finalistů soutěže LIFE Awards 2025 v kategorii Oběhové hospodářství a kvalita života. Uchází se o cenu veřejnosti, svůj hlas může dát projektu každý na stránce https://www.lifeawards.eu/project/lifepopwat/, řekl ČTK mluvčí univerzity Radek Pirkl. Hlasovat je možné do 3. června.
(Celý text)
Vlaky by se na poškozenou trať v Hustopečích nad Bečvou měly vrátit v červnu
15. května 2025 01:10
(ČTK) - Na trati přes Hustopeče nad Bečvou na Přerovsku, kde koncem února vykolejila souprava s benzenem, by měly začít vlaky znovu jezdit v červnu, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na místě pokračuje sanace. Z prostoru tratě odborníci těží kontaminovanou zeminu, jsou tam již připraveny provizorní trakční brány. Konkrétní datum zprovoznění trati se bude odvíjet od postupu prací na obnově poškozeného úseku, uvedl Gavenda. Železniční trať mezi Hranicemi a Valašským Meziříčím by tak měla být znovu otevřená zhruba čtyři měsíce od havárie cisteren s toxickým benzenem.
(Celý text)
Jedovaté řasy otrávily v Austrálii více než 200 mořských druhů, píše BBC
15. května 2025 00:52
CANBERRA (ČTK) - Zástupci více než 200 druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým řasám, píše stanice BBC. Oběťmi rychle se množících řas jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých vodních organismů stojí vysoké teploty.
(Celý text)
V Hané ve Vyškově jsou mrtvé ryby, voda ničím kontaminovaná není
14. května 2025 22:08
VYŠKOV (ČTK) - V řece Hané ve Vyškově se v těchto dnech objevily mrtvé ryby, zřejmě je vyplavily předchozí silné srážky. Voda ničím kontaminovaná není. Město o tom informovalo na facebooku. Jde o uhynulé karasy.
Zemědělci bojují se suchem závlahami, obávají se negativních dopadů na úrodu
14. května 2025 22:02
(ČTK) - Sucho ohrožuje letošní úrodu, zemědělci očekávají, že se negativně projeví do letošní úrody, o kolik by případně mohly klesnout výnosy a jak výrazné budou dopady sucha, ale zatím spekulovat nechtějí. V boji se suchem jsou pěstitelé často bezmocní, mohou například přizpůsobit osevní postupy nebo využívat závlahy, účinnost opatření je ale zejména při dlouhodobějším suchu omezená a závlahy jim navíc zvyšují náklady. Vyplývá to z odpovědí zemědělských organizací a odborníků, které ČTK oslovila. Extrémním suchem je nyní zasažena zhruba čtvrtina území ČR, třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha, uvádějí odborníci z projektu Intersucho.
Sněmovní výbor odmítl vyškrtnout vyhlášení NP Křivoklátsko z novely zákona
14. května 2025 19:09
PRAHA (ČTK) - Sněmovní výbor pro životní prostředí dnes odmítl pozměňovací návrh, kterým by z připravované novely vyškrtnul část o zřízení národního parku (NP) Křivoklátsko. Jeho vyhlášení je v návrhu zákona o ochraně přírody a krajiny, který je po druhém čtení ve Sněmovně. Výbor dnes projednal 47 pozměňovacích návrhů.
(Celý text)
Evropská komise navrhuje snížit kontroly zemědělců na jednu ročně, zjednoduší byrokracii
14. května 2025 19:07
BRUSEL (ČTK) - Kontroly zemědělců by se měly podle Evropské komise snížit na jednu za rok. Díky omezení zbytečné administrativní zátěže by se pak zemědělci mohli místo papírování soustředit na svou práci, uvedl eurokomisař Valdis Dombrovskis.
(Celý text)
Do Hustopečí nad Bečvou dorazily tři uhlíkové filtry, pomůžou s čištěním vody
14. května 2025 19:03
(ČTK) - Do Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku, kde na konci února vykolejil vlak s toxickým benzenem, dorazily tři filtry s aktivním uhlím. Čistit budou minimálně následujícího půl roku čerpanou kontaminovanou podzemní vodu, řekla mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Novela zákona o pyrotechnice prošla prvním čtením. Zpřísní prodej a udává vzdálenost odpalování od určitých objektů
14. května 2025 14:50
PRAHA (Ekolist) - Novela zákona o pyrotechnice, kterou gesčně zpracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí (MŽP) a Ministerstvem zemědělství (MZe), prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Novela zakazuje prodej pyrotechniky mimo kamenné prodejny s výjimkou nejméně nebezpečné kategorie F1, upravuje online prodej a zpřísňuje pravidla u vyšších kategorií. Dále také posiluje pravomoci obcí při její regulaci a stanovuje minimální ochrannou vzdálenost při odpalování pyrotechnických výrobků od určitých objektů. Regulace má za cíl snížit nebezpečí častých úrazů při používání pyrotechniky a riziko založení požárů v přírodě. V neposlední řadě se zlepší také kvalita ovzduší.
(Celý text)
Hladík představil dotace pro obce v plánovaném NP, většina obcí je odmítá
14. května 2025 12:20
SÝKOŘICE (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce obcím v plánovaném národním parku Křivoklátsko rozdělit dotace na infrastrukturu 100 milionů korun. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) dnes dotační výzvu představil v Sýkořici na Rakovnicku. Většina obcí dotace stejně jako národní park odmítá, řekli novinářům zástupci 26 obcí Křivoklátska, kteří dnes přišli k sýkořickému obecnímu úřadu protestovat proti plánu vyhlášení parku. Dotační výzva se týká 16 obcí, na jejichž katastru má park vzniknout. Naopak například starosta obce Sýkořice Jaroslav Schneider (bezpp.) dotace vítá.
(Celý text)
Lidé zbytečně zachraňují mláďata, která se zdají opuštěná
14. května 2025 12:01
PARDUBICE (ČTK) - Obyvatelé Pardubic opakovaně zachraňují mláďata divokých zvířat, která to nepotřebují. Zdají se jim být opuštěná, tak si je vezmou domů a pak zavolají strážníky, aby se o zajíčky nebo srnky postarali. Kvůli nevědomosti lidí se dostanou do útulku a šanci na návrat do volné přírody už nemají, řekl mluvčí strážníků Jiří Sejkora.
(Celý text)
Elektrárna Ledvice na Teplicku neplní limit pro vypouštění rtuti, upozorňují ekologické organizace
14. května 2025 11:57
(ČTK) - Hnědouhelná elektrárna Ledvice na Teplicku podle ekologických organizací stále neplní limit pro vypouštění rtuti do ovzduší. Krajský úřad Ústeckého kraje nyní rozhodl o prodloužení výjimky. Ekologické organizace společně s expertní skupinou Frank Bolt prosadily omezení výjimky na rok, tedy do června 2026, místo termínu do konce příštího roku, který požadoval provozovatel.
(Celý text)
Jeden z nejkřehčích ekosystémů světa a změna klimatu: Vegetace v Arktidě na ni reaguje nepředvídatelně
14. května 2025 05:18
PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i Petr Macek z Biologického centra Akademie věd ČR.
(Celý text)
Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu
14. května 2025 01:15
STOD (ČTK) - Obce z Plzeňského kraje, jež jsou členy Sdružení místních samospráv ČR (SMS), většinou podporují zálohování plastových PET lahví a hliníkových nápojových plechovek. Chce ho zavést ministerstvo životního prostředí (MŽP), ale novelu zákona o obalech budou projednávat nejspíš až noví poslanci. Vyplývá to ze včerejšího jednání starostů z plzeňského regionu s vedením SMS a zástupci MŽP.
(Celý text)
MŽP připravuje dotační programy na podporu sběru a recyklace textilního odpadu
14. května 2025 01:11
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje nové programy, v nichž budou moci firmy a obce získat peníze na zajištění sběru textilního odpadu a jeho recyklaci. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Výzva žádat o dotace bude pro zpracovatele vypsána na konci druhého čtvrtletí letošního roku, pro obce ve třetím čtvrtletí. Obce mají od letošního roku povinnost zajistit místo, kde mohou lidé odevzdávat k recyklaci textil.
(Celý text)
Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)
Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28
PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)
Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43
PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)