titulní strana > co píší jiní
Novela stavebního zákona omezí právo veřejnosti vyjádřit se ke stavbám, upozorňují aktivisté
14. října 2015 01:59

PRAHA (Ekolist) - Ekologické organizace kritizují novelu stavebního zákona, kterou má v nejbližší době projednávat vláda. Podle aktivistů návrh ministerstva pro místní rozvoj (MMR) ve skutečnosti stavební proces nezjednodušuje, ale pouze omezuje práva občanů vyjádřit se ke stavbám v jejich okolí. Novela odebírá nájemníkům a spolkům právo napadnout územní plán, ruší povinná veřejná projednávání a vyřazuje veřejnost z rozhodování o kácení dřevin kvůli velkým stavbám, upozorňují ekologičtí aktivisté.
(Celý text)

Nechte si vyčistit otopnou soustavu, sníží se vám náklady na vytápění
13. října 2015 02:00

PRAHA (oEnergetice) - Úspory tepla a tedy i nákladů na vytápění lze dosáhnout mnoha způsoby: zateplením fasády, výměnou oken nebo například instalací rekuperační jednotky. Na letošním ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu byla prezentována další účinná možnost dosažení provozních úspor otopných a chladicích systémů – vyčištění vnitřních povrchů soustavy.
(Celý text)

Větrné čerpadlo oceněné ekologickým Oskarem napájí i divoké koně v Milovicích
13. října 2015 01:38

PRAHA (Ekolist) - Ekologického Oskara v kategorii Kutil získal letos Pavol Floriš za větrné čerpadlo vhodné do míst, kde chybí zdroj elektrické energie. Jeho čerpadlo od letošního roku slouží také k napájení divokých koní v Milovicích. Větrné čerpadlo se prosadilo v letošním ročníku v mezinárodní soutěži E.ON Energy Globe Award ČR 2015 mezi rekordním počtem 373 přihlášených projektů.
(Celý text)

Hřebenovkou stále ještě opuštěných Rychlebských hor
12. října 2015 02:00

(Naše příroda) - Rychlebské hory patří k našim nejodlehlejším a nejhůře přístupným pohořím, přechod hlavní hřebenovky po česko-polské hranici pro vás bude zcela jistě nezapomenutelným zážitkem. Nejvíce asi proto, že člověk je tady odkázán jen sám na sebe a vše potřebné pro pobyt v přírodě si musí vzít minimálně na dva dny s sebou. U nás už žádné jiné takovéto hory nejsou.
(Celý text)

Jednoduchý návod na domácí šampon, zubní pastu a rýpaly
11. října 2015 06:00

(Ekolist) - Madeleine Somervilleová je Kanaďanka, blogerka a autorka knihy „Méně je všechno, co potřebujete“. Madeleine Somervilleová je také žena, která na mytí svých vlasů nepoužívá šampon. Už víc jak pět let. Prostě se jednou rozhodla, že ho přestane kupovat – jako další krok své dobrovolné skromnosti a ohledu k přírodě.
(Celý text)

K milovickým divokým koním přibudou vyhynulí pratuři
9. října 2015 14:17

PRAHA (Ekolist) - Málokteré zvíře mělo pro evropskou historii takový význam, jako právě pratur. Předek domácího skotu, který je dodnes pro lidstvo hlavním zdrojem mléka a jedním z hlavních zdrojů masa, patřil po tisíce let mezi nejdůležitější lovnou zvěř pravěkých lovců. Ve středověku jeho rohy tepané zlatem sloužily jako poháry na královských hostinách.
(Celý text)

Nová cesta invazních druhů rostlin vede přes eBay
9. října 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Co musí mít rostlina, aby se úspěšně mohla šířit na velké vzdálenosti? Pokud jste odpověděli, že vzdušně lehká nebo v srsti zvířat snadno ulpívající semena, tak to už dnes neplatí. Jak potvrdil svým rozsáhlým výzkumem Christoph Kueffer z curyšského Institutu integrativní biologie, zásadní pro šíření invazních rostlin mezi celými kontinenty je dnes eBay.
(Celý text)

Smutný osud losů v české přírodě představuje nový film Jana Svatoše
9. října 2015 01:25

PRAHA (Ekolist) - Na internetu je ke zhlédnutí nový filmový dokument „Los evropský – vymírající velikán českých lesů“. Na svém YouTube kanálu ho zveřejnila společnost Česká krajina. Snímek vytvořil režisér Jan Svatoš, který téma záchrany původní přírody zpracoval například v oceněných snímcích Divočiny nebo Velké losování.
(Celý text)

Hnutí DUHA vypsalo odměnu sto tisíc Kč na dopadení pytláka, který zabil vlka
8. října 2015 09:16

PRAHA (Ekolist) - Mrtvého vlka nalezl na Kokořínsku houbař. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ověřují, zda šlo skutečně o vlka a co bylo příčinou jeho smrti. V případě, že byl vlk upytlačen, nabízí Hnutí DUHA odměnu sto tisíc korun za informace, které povedou k dopadení pytláka. Podobnou výzvu zveřejnil i Český svaz ochránců přírody, který stanovil svoji odměnu na 50 000 korun.
(Celý text)

V okolí Černobylu se divokým zvířatům daří skvěle – nejsou tu totiž lidé
8. října 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Okolí ukrajinského Černobylu může lidem připomínat smutnou krajinu duchů. Ale pro zvířata je učiněnou přírodní rezervací. Tvrdí to v článku serveru The Telegraph profesor environmentálních věd Jim Smith z Univerzity v Portsmouthu, který na místě katastrofy provádí pravidelný monitoring živočichů. Podle něj je tu dnes velkých savců více, než bylo před rokem 1986.
(Celý text)

Jak na podzim pečovat o dřeviny? Už neřezat, jen sázet
8. října 2015 01:20

PRAHA (Ekolist) - Na podzim upadají dřeviny do jakéhosi spánku a pozastaví svůj růst. Není už tedy vhodná doba na řez dřevin, upozorňují odborníci z botanické zahrady v pražské Troji. Podzimní měsíce jsou naopak vhodné pro jejich výsadbu.
(Celý text)

V Máchově kraji byl nalezen mrtvý vlk
7. října 2015 15:30

PRAHA (Ekolist) - V lese nedaleko obce Brenná na Českolipsku, v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, nalezl houbař mrtvé zvíře. Nezahynulo přirozenou smrtí, bylo silně zakrváceno a kolem jsou další krvavé stopy. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR ze Správy CHKO Kokořínsko - Máchův kraj nyní zjišťují, zda se skutečně jedná o vlka. Zároveň budou zjišťovat příčinu smrti. Případ také předali Policii ČR. Vlk totiž patří mezi kriticky ohrožené živočichy.
(Celý text)

Studie: Fúzní reaktory mohou vyrábět elektřinu za podobnou cenu jako jaderné reaktory
7. října 2015 02:00

PRAHA (oEnergetice) - Fúzní reaktory mohou být podle studie vypracované výzkumným týmem z britské Durham University finančně životaschopné. Elektřinu by mohly produkovat za cenu srovnatelnou s reaktory jadernými. Vedoucí týmu profesor Hampshire věří, že výsledky studie pomohou přesvědčit politiky a soukromý sektor ke zvýšení investic do jaderné fúze.
(Celý text)

BASF vyrábí inovativní obalové materiály, které ochrání potraviny od nebezpečných látek
6. října 2015 09:40

() - Papírové obaly jsou pro odvětví výroby potravin nezbytné. Jsou lehké, při skladování šetří místo a lze je také z hlediska nákladů efektivně přepravovat. Potraviny také chrání před vlhkostí, kontaminací a poškozením. Kde je tedy chyba? Papír používaný pro výrobu obalů je nejčastěji vyráběn z recyklovaných vláken, která obsahují zbytky minerálních olejů. Nejobjemnější složku odpadního papíru, z něhož jsou vyráběny kartonové obaly, totiž nejčastěji tvoří noviny. Ty však obsahují pozůstatky novinových tiskových barev a minerální oleje, jež není možné v recyklačním procesu zcela odstranit.
(Celý text)

Vodáci pomáhali mapováním suchých jezů inspekci i přírodě
6. října 2015 01:19

PRAHA (Ekolist) - Letošní sucho prověřilo nově navázanou spolupráci mezi Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP) a vodáky. Podle inspekce se osvědčila. Častěji se dařilo najít viníky za nízký stav vody v řece mezi provozovateli malých vodních elektráren (MVE). Od milovníků vodní turistiky dorazilo na inspekci 30 ze 42 podnětů od veřejnosti. A v polovině z nich bylo zjištěno porušení zákona.
(Celý text)

Tušsko – magická příroda zapadlého koutu Kavkazu
5. října 2015 02:00

(Ekolist) - Když se řekne Kavkaz, každý skutečný fanda přírody okamžitě zpozorní. Mimořádná rozmanitost přírodních podmínek vyplývající z výrazného vertikálního a výrazného západo-východního (srážkového) gradientu vede k bohatství druhů, které v temperátním pásu nemá široko daleko obdobu. Potvrzením této skutečnosti je fakt, že kavkazský bioregion patří mezi 34 světových horských míst světové biodiverzity.
(Celý text)

První česká chytrá lavička změří kvalitu ovzduší ve městě nebo dobije telefon v divočině
5. října 2015 01:22

PRAHA (Ekolist) - Nabije telefon, připojí k Wi-Fi, změří znečištění ovzduší. To všechno nabídne kromě „starého, ale dobrého“ posezení chytrá lavička, kterou minulý týden představili její tvůrci z ČVÚT a společnosti Full Capacity.
(Celý text)

Naše příroda v podzimním hávu
2. října 2015 12:33

(Naše příroda) - Podzimní číslo Naší přírody přináší opět množství rozmanitých článků, ovšem ne jen těch podzimních. Dozvíte se, jak je to u nás s ježky, jaká zvěř se toulá v chladném období roku po lese, něco více o octomilkách, které sice všichni známe, ale nic moc o nich nevíme. Najdete tam i krásný článek o komárech, v létě notně proklínaných dotěrech, kteří ovšem také mají své důležité místo na Zemi. Nechte se zlákat na výlet do podzimních Žitavských hor, nebo do křivoklátských lesů za jeleny. A dozvíte se také, co to je, když „je to chlupaté a má to 8 nohou“… Protože se blíží konec roku, můžete si už objednat kalendář Naší přírody, který má letos podtitul „Energie v přírodě“.
(Celý text)

Pět mýtů o podzimní péči o zahradu
2. října 2015 01:00

PRAHA (Ekolist) - Stříhat, nebo nestříhat? Co udělat po sezóně s muškáty? Půda, ta si na podzim poradí sama. Nebo ne? Eduard Chvosta, hlavní zahradník Botanické zahrady v pražské Troji, se snaží zahradníkům poradit. Připravil pro ně seznam pěti omylů panujících o podzimní péči o zahradu.
(Celý text)

Ježčí sezona je tady: kdy je zachraňovat a kdy je nechat být?
1. října 2015 12:42

PRAHA (ČSOP) - Každý podzim a začátek zimy je stejný: lidé bezhlavě sbírají ježky v domnění, že je tak zachraňují před smrtí. Je to však velký omyl a lidé tak napáchají více škody než užitku. V záchranných stanicích, které ježky přesto přijmou, se pak hromadí desítky strávníků, které není snadné uživit. Přitom by se o ně Matka příroda postarala nejlépe bez dalších zbytečných výdajů, které pak schází stanicím jinde.
(Celý text)

Ježčí sezona je tady: kdy je zachraňovat a kdy je nechat být?
1. října 2015 12:42

PRAHA (ČSOP) - Každý podzim a začátek zimy je stejný: lidé bezhlavě sbírají ježky v domnění, že je tak zachraňují před smrtí. Je to však velký omyl a lidé tak napáchají více škody než užitku. V záchranných stanicích, které ježky přesto přijmou, se pak hromadí desítky strávníků, které není snadné uživit. Přitom by se o ně Matka příroda postarala nejlépe bez dalších zbytečných výdajů, které pak schází stanicím jinde.
(Celý text)

Další články:
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00

Online diskuse
Odborníci snížili hladinu jezera v Hustopečích o 27 cm, hrozilo protržení hráze
7. července 2025 18:38

(ČTK) - Odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku snížili řízeným přečerpáním o 27 centimetrů hladinu jezera č.6, které leží v těsné blízkosti místa havárie cisteren s benzenem. Vodu hasiči přečerpali pomocí velkokapacitního čerpadla do západní části jezera, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká. Odtok z jezera je preventivně zaslepený od havárie, voda však do jezera stále přitékala. Podle šéfa hustopečských rybářů Stanislava Pernického tak hrozilo protržení hráze. Problém podle něj ale vyřešený není, hladina může znovu stoupat.
(Celý text)

EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody
7. července 2025 14:06

(ČTK) - Evropská komise představila plán zavádějící takzvané přírodní kredity. Ty mají umožnit zemědělcům, lesníkům a dalším hospodářům získávat dodatečný příjem za nadstandardní opatření na podporu biodiverzity. Cílem plánu je podle komise motivovat soukromé investice do akcí na ochranu přírody a odměňovat ty, kteří tyto akce podnikají a investují do nich.
(Celý text)

Průtoky v tocích na jihovýchodě ČR se pohybují okolo 30 procent průměrných hodnot
7. července 2025 14:01

(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy a Dyje se aktuálně pohybují pod normálem, nejčastěji kolem 30 procent obvyklého stavu. Dvě desítky profilů jsou i pod hranicí sucha, uvedla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Jana Kučerová.
(Celý text)

Skončila oprava přehrady Jezeří na Chomutovsku. Zatím v ní není voda
7. července 2025 11:14

VYSOKÁ PEC (ČTK) - Povodí Ohře ukončilo po třech letech opravu zhruba 120 let starého vodního díla Jezeří na Chomutovsku. Kompletní rekonstrukce vyšla zhruba na 83 milionů korun. Větší část pokryla dotace. V přehradě zatím není voda. Čeká se na to, až bude vody přitékat víc, aby jí nebylo ve vodním díle málo a rychle se neprohřívala, což by mohlo mít negativní dopad na přírodu, řekl generální ředitel státního podniku Jan Svejkovský.
(Celý text)

Senát je proti zavedení každoročních technických prohlídek starších vozidel
7. července 2025 11:13

(ČTK) - Senát je proti možnému zavedení každoročních technických prohlídek osobních a lehkých užitkových vozidel starších deseti let, jak je navrhuje Evropská komise. Postoj horní komory, který vyjádřila v usnesení, je v souladu se stanoviskem vlády. Senát se postavil rovněž proti navrhovaným každoročním emisním kontrolám dodávek už rok od jejich první registrace.
(Celý text)

Smolo postaví v Třinci linku na zpracování plastů a papíru
7. července 2025 11:04

TŘINEC (ČTK) - Společnost Smolo, která se zabývá nakládáním s odpady či údržbou komunikací, zahájila modernizaci svého areálu v Třinci-Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku. Postaví tam linku na zpracování plastů a papíru, která bude jako teprve třetí v Česku využívat nejmodernější technologie optického třídění. Stavba i technologie přijdou celkem téměř na 300 milionů korun, řekla mluvčí firmy Dorota Havlíková.
(Celý text)

Kvetoucí pásy přímo uprostřed polí mohou pomoci s regulací škůdců i udržováním zdravé půdy
7. července 2025 05:12

PRAHA (Ekolist) - Podpora biodiverzity, zlepšení půdy i omezení závislosti na pesticidech. K tomu všemu by mohly pomoci kvetoucí pásy uprostřed lánů zemědělských plodin. Směs rostlin vysetá v místě pojezdů zemědělské techniky má na pole přilákat užitečné půdní mikroorganismy, ptáky i hmyz. Mezi nimi i přirozené nepřátele zemědělci nevítaných druhů.
(Celý text)

Recyklací proti válce? Dobrovolníci vozí na Ukrajinu použitá okna
7. července 2025 04:08

PRAHA (Ekolist) - Lidem ve válkou zmítaných městech Ukrajiny pomáhá specifická iniciativa. Vyhledává a do země z Česka přiváží zánovní okna, která by jinak mířila k likvidaci. Díky jejich opětovnému využití na Ukrajině pomáhá nejen obnově země, ale také snižuje ekologickou stopu, kterou by znamenala výroba nových.
(Celý text)

Vzácný chřástal v Krkonoších čelí úbytku vhodných míst, jeho počty jsou nízké
7. července 2025 01:17

ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Ornitolog Jaroslav Fišera jde najisto. Neposečenou horskou loukou si za soumraku razí cestu do míst, odkud se ozývá opakované volání typické pro jednoho z nejohroženějších ptáků krkonošské přírody, chřástala polního. Z reproduktoru, který drží, zní "crex-crex", tedy imitace volání tohoto plachého a na loukách skrytě žijícího ptáka. A chřástal odpovídá. V Krkonoších jejich počty zůstávají nízké, řekl ČTK Fišera. Důvodů je řada, ztráta vhodných stanovišť, časná senoseč, odvodňování luk nebo i nevhodné technologie hospodaření.
(Celý text)

Analytici: Nové klimatické cíle EU mohou zdražit vytápění i dopravu
7. července 2025 00:59

(ČTK) - Nové klimatické cíle, které navrhuje Evropská komise, zdraží v případě schválení topení i dopravu. Nejvýrazněji se projeví na cenách tepla z kotlů na uhlí, jehož ceny by mohly vzrůst až o 30 procent. Zdražit může také plyn a pohonné hmoty. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Podle nich je cíl EU velmi ambiciózní.
(Celý text)

Odchov želv obrovských v zoo Plzeň nevyšel, vejce nebyla oplozená
7. července 2025 00:49

PLZEŇ (ČTK) - Naděje na odchov želv obrovských v plzeňské zoologické zahradě se nenaplnily. Vejce, která loni v říjnu, v listopadu a letos v lednu nakladla samice, byla neoplozená. Přesvědčili se o tom chovatelé, kteří po výrazném překročení doby předpokládané inkubace otevřeli poslední vejce, informoval chovatel Karel Kodejš. Želvy jsou ale stále mladé, takže podle zoologů mají vzhledem k dlouhověkosti druhu ještě dost času.
(Celý text)

Odchov vzácné mihule Vladykovovy z Šumperska byl letos výrazně úspěšnější
6. července 2025 18:24

VELKÉ LOSINY (ČTK) - Odborníkům se letos podařil odchov larev mihule ukrajinské (Vladykovovy), kriticky ohroženého druhu rybovitého obratlovce z jediné známé populace tohoto druhu v Česku, z Račího potoka u Velkých Losin na Šumpersku. Získali přibližně 8350 jiker, z nichž se vylíhlo 6600 larev, což je výrazně více než v loňském roce. Zpět do Račího potoka vypustili oproti loňsku trojnásobné množství larev. Správa CHKO Jeseníky o tom informovala na svých stránkách. Cílem tohoto projektu je posílit jedinou a bohužel vymírající populaci z tohoto toku.
(Celý text)

Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace
6. července 2025 18:03

(ČTK) - V jihofrancouzském departementu Hérault dostali hasiči pod kontrolu požár, který strávil 400 hektarů lesa a další vegetace. Po celý dnešek ale zůstane pod dohledem, informovala agentura AFP s odvoláním na hasiče. V sobotu hořel porost i v dalších dvou departementech na jihu Francie, v Bouches-du-Rhône a v Aude. V Bouches-du-Rhône byl požár, který spálil 100 hektarů vegetace, lokalizován už v sobotu. V Aude plameny do dneška spálily téměř 500 hektarů lesního porostu, ale už se také dál nešíří.
(Celý text)

Přírodní lokalita Červeňák bývala ve 20. letech vojenská planina pro výcvik
6. července 2025 18:01

PARDUBICE (ČTK) - Zalesněná oblast bývalého vojenského cvičiště Červeňák v Pardubicích bývala v minulém století planinou. Železniční vojsko stromy ve 20. letech kácelo, aby mělo prostor pro výcvik. Je to jediné dochované vojenské místo v Česku, které je ve městě a obklopené zástavbou. ČTK to řekl vojenský historik Ivan Fuksa.
(Celý text)

V liberecké zoo se po několika letech narodil kriticky ohrožený gibon bělolící
6. července 2025 18:00

LIBEREC (ČTK) - V liberecké zoo se po několika letech narodil vzácný gibon bělolící. Pro daný párek gibonů je to první mládě. Návštěvníci ho mohou už nyní vidět v expozici, řekla ČTK mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku
6. července 2025 17:59

VSETÍN (ČTK) - Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku. Návštěvníci se seznámí s procesy vzniku sesuvů, s jejich typy a dopady na přírodu a poznají i příběhy lidí, kteří byli těmito jevy postiženi, sdělil ČTK Jiří Koňařík, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které zámek spravuje. Na výstavě nechybí dokumentace historických i nedávných sesuvů a také interaktivní exponáty. Výstava vznikla ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR, potrvá do 17. srpna.
(Celý text)

Dobrovolníci už po 28. vyráží na Týdny pro krajinu
6. července 2025 13:03

PRAHA (Ekolist) - Odstartoval další ročník letních výprav Hnutí DUHA, které se každoročně konají v oblíbených lokalitách české a moravské přírody. Cílem těchto tradičních prázdninových akcí je chránit lesy, divočinu a aktivně se podílet na obnově přírody kolem nás. Více než stovka dobrovolníků a dobrovolnic se Týdnů pro krajinu pravidelně účastní z celé republiky.
(Celý text)

Na jihu Francie propukla sezona velkých požárů, píše AFP
6. července 2025 01:55

(ČTK) - První velké požáry letní sezóny vypukly letos v departementech Bouches-du-Rhône a Hérault na jihu Francie, kde stále panuje vlna veder. Úřady byly nuceny kvůli hustému dýmu z požáru uzavřít úsek dálnice A9, uvedla agentura AFP.
(Celý text)

Správci KRNAP se začátkem letních prázdnin vyzývají k dodržování pravidel
6. července 2025 01:27

(ČTK) - Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) se začátkem letní sezony nabádají návštěvníky Krkonoš, aby vážili, kam a kdy se vydat s ohledem na extrémní návštěvnost některých lokalit. Apelují i na dodržování pravidel v národním parku. KRNAP patří s více než 12 miliony návštěv ročně mezi nejnavštěvovanější národní parky v Evropě.
(Celý text)

V Jižní Africe našli dosud neznámý druh žáby. Neobjevili ji vědci, ale nadšenci do obojživelníků
6. července 2025 01:22

(ČTK) - V Jihoafrické republice objevili dosud neznámý druh dešťové žáby, která má extrémně krátké nozdry a neumí skákat. Jmenuje se Breviceps batrachophiliorum a neobjevili ji vědci, ale nadšenci těchto obojživelníků, píše deník The Times.
(Celý text)

V Jižní Africe našli dosud neznámý druh žáby. Neobjevili ji vědci, ale nadšenci do obojživelníků
6. července 2025 01:22

(ČTK) - V Jihoafrické republice objevili dosud neznámý druh dešťové žáby, která má extrémně krátké nozdry a neumí skákat. Jmenuje se Breviceps batrachophiliorum a neobjevili ji vědci, ale nadšenci těchto obojživelníků, píše deník The Times.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama