|
titulní strana > co píší jiní
Do české ornitologické databáze přibyl miliontý údaj o ptácích
30. září 2015 07:01
PRAHA (ČTK/Ekolist) - V české ornitologické databázi je již milion záznamů o výskytu vzácných i obvyklých ptáků na území republiky. Do Faunistické databáze ČSO přispívají odborníci i nadšenci. Jubilejní miliontý záznam - o pozorování pěti konipasů bílých - vložil v neděli do databáze Jan Studecký.
Energetické štítky mají nově i bojlery a tepelná čerpadla
PRAHA (Ekolist) - Od konce září najdou spotřebitelé nově energetické štítky i na zařízeních určených pro vytápění a ohřev vody. Právě 26. září totiž vstoupilo v účinnost opatření EU, které ukládá jejich výrobcům povinnost informovat kupující tímto způsobem o energetické náročnosti jejich výrobků. Kromě lednic, praček nebo televizí tak budou štítky i na plynových a elektrických kotlech, tepelných čerpadlech a ohřívačích vody.
Pěstování vlastních potravin: V ČR zavedená praxe, na západě pracně objevovaná novinka
PRAHA (Ekolist) - Zatímco západní země v současnosti znovu objevují kouzlo samozásobitelství, postsocialistické země pokračují jen v tom, co tu vždycky bylo. A Česká republika by mohla by být západu za učitele: nějaké formě vlastního pěstování potravin se u nás věnuje téměř polovina populace. Činí tak především z touhy po čerstvých a zdravých potravinách. Paradoxní pak podle vědců je, že i přesto se západ dívá na východ přes prsty a „jeho“ zahradničení považuje stále za důsledek špatného zásobování a strádání obyvatel, nikoliv jako snahu o zdravý životní styl nebo starost o životní prostředí.
Dnes začíná platit zákaz neúčinných plynových kotlů
PRAHA (Ekolist/ČTK) - Evropská komise vydala nařízení, které zakazuje použití plynových kotlů s nízkou účinností. Od 26. září 2015 se v celé EU budou smět prodávat pouze kondenzační kotle. Obchodníci samozřejmě mohou doprodat své zásoby, ale výroba a dovoz neúčinných plynových kotlů už budou zakázány.
Jak se přišlo na to, že VW podvádí? Na začátku byl grant na univerzitní výzkum
PRAHA (Ekolist) - Automobilka Volkswagen, aby splnila americké limity na emise dieselových vozů, ale nemusela ubrat z výkonu motorů, vymyslela skvělou fintu. Do aut pro americký trh nainstalovala software, který sleduje pozici kol, rychlost automobilu, dobu, po kterou je motor zapnutý, a tlak vzduchu. Software z těchto dat umí poznat, zda u vozu právě probíhá měření emisí. Smůla pro Volkswagen byla, že vědci z West Virginia University se rozhodli měřit emise v reálném provozu a ne ve stanici měření emisí. Jejich Volkswagen proto vypouštěl třicetkrát víc emisí oxidu dusíku, než by měl. Příběh popsali servery The Daily Telegraph a Autoblog.
Nemáte zahradu ani sad? Nevadí, vyrazte na-ovoce.cz
PRAHA (Ekolist) - Před letošní sezónou spustila skupina mladých nadšenců webové stránky na-ovoce. Lidé na nich mohou sdílet informace o veřejně přístupných stromech a keřích, jejichž plody je možné volně sbírat. Milovníci čerstvého ovoce si na označená místa mohou dojít nasbírat ovoce a ořechy pro svoji potřebu. Autoři stránek chtějí svojí aktivitou nejen oživit často opuštěná a zapomenutá místa, ale i znovu připomenout hodnotu, kterou rostliny a kulturní krajina pro člověka mají.
Pískovna a rybářský revír v jednom
() - Ochrana přírody a těžba – ačkoliv se mohou tyto dva pojmy zdát vzájemně se vylučující, v praxi mohou jít ruku v ruce. Na jeden takový příklad, pro který nemusíme jít ani příliš daleko, se podíváme blíže v tomto článku. Bude řeč o aktivitách skupiny HeidelbergCement, která patří mezi největší výrobce stavebních materiálů na světě a působí ve více než 40 zemích. V rámci České republiky patří do skupiny společnosti Českomoravský štěrk, a.s., Českomoravský beton, a.s. a Českomoravský cement, a.s.
Jelení říje očima fotografa přírody
(Naše příroda) - Jelení říje má v sobě určité kouzlo, kterému neodolá žádný fotograf přírody. Nastávající
podzim a hlas říjících jelenů je pro fotografa svátkem, na který se těší celý rok. Patřím také
k těm, kteří propadli kouzlům přírody, a proto se již nemohu dočkat chvíle, kdy nastane
čas jeleního milování.
Střídat pastvu a sečení. Takový je recept olomouckých vědců pro úrodné louky
PRAHA (Ekolist) - Podpořit co největší druhovou rozmanitost na zemědělských loukách a střídavě je obhospodařovat sečením a pastvou. Právě to doporučují ekologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci zemědělcům, kteří chtějí zajistit vysokou produktivitu těchto ploch a přitom hospodařit bez hnojiv. Vědecké doporučení vychází ze závěrů sedmiletého výzkumu, který zaujal i Evropskou komisi.
Jazykovědec připravil nástroj pro orientaci v mediální smršti kolem NP Šumava
PRAHA (Ekolist) - Národní park Šumava je téma do pranice. Málokteré téma v oblasti ochrany přírody je tak vyhraněné, o málokterém tématu se napsalo tolik článků. Jazykovědec Michal Hořejší připravil Korpus mediálních textů o Národním parku Šumava. Jde o nástroj, který může pomoci se v mediální šumavské džungli zorientovat.
Ochránci přírody spouští veřejnou sbírku na výkup ohrožených přírodních lokalit
PRAHA (Ekolist) - Český svaz ochránců přírody startuje další kolo kampaně Místo pro přírodu. Jejím cílem je vykupovat přírodně cenné pozemky a trvale o ně pečovat. Ke 120 zachráněným hektarům tak mohou díky dárcům, kteří se rozhodnou přispět na sbírkový účet, přibýt brzy další.
Dřevní pelety na českém trhu jsou většinou kvalitní, zjistil dTest
PRAHA (Ekolist) - Spotřebitelský časopis dTest nakoupil od výrobců, prodejců a v hobbymarketech 14 balení dřevěných peletek určených pro domácí použití. Podle dTestu je možné většinu výrobků doporučit. Našly se však i takové peletky, které nevyhovují normě a pro domácí použití se nehodí.
Fotopast zachytila šakala v Polabí. Jde o první fotodokumentaci u nás
PRAHA (Ekolist) - Jak informuje server Vesmír.cz, živého šakala v Čechách dosud nikdo nespatřil, přestože na naše území prokazatelně proniká již několik let. První snímky šakalů z volné přírody pořídila fotopast studentky Přírodovědecké fakulty UK Kláry Pyškové. Vesmír s ní přináší krátký rozhovor.
Kdo patří mezi největší emitenty CO2 na světě?
PRAHA (oEnergetice) - Světová klimatická konference COP 21, na níž se již delší dobu zaměřuje pozornost předních světových médií, se nezadržitelně blíží. Světové velmoci v čele s největšími producenty CO2 na světě Čínou a USA budou od 30. listopadu do 11. prosince prezentovat své závazky vůči klimatu a společně se pokusí nalézt cestu, jak zmírnit dopady chování člověka na globální změny klimatu. Výše uvedené státy patří mezi ty, které vypouštějí nejvíce emisí CO2. Jak ale vypadá celý žebříček deseti největších emitentů oxidu uhličitého na světě? A jak je na tom Evropská unie jako celek?
Lesní mateřské školky jsou proti povinnému poslednímu roku ve školce
PRAHA (Ekolist) - Asociace lesních mateřských škol (ALMŠ) nesouhlasí se záměrem ministerstva školství zavést před nástupem do základní školy roční povinnou docházku do školky. Malí svěřenci lesních školek by kvůli tomu museli podle asociace přejít na rok do tradiční školky, nebo se kvůli úřadům na oko vzdělávat doma.
Nový trend: Solární panely a baterie se stávají standardem nových domů
PRAHA (SolárníNovinky.cz) - Stále větší počet předních světových stavebních firem a developerů nabízí nové řešení v oblasti energeticky soběstačných domů, které kombinují fotovoltaické panely s bateriemi. Důvodem je neustálý pokles cen fotovoltaických technologií a systémů pro skladování energie ve světě.
Zdeněk Vermouzek: Karbofuran si oběti nevybírá. Používat ho jako jed na dravce je barbarství
PRAHA (Ekolist) - Desítky nahlášených otrav, počty uhynulých živočichů jdou do stovek. To je účet, který nám po sedmi letech po oficiálním zákazu prodeje a používání každoročně vystavuje karbofuran. „A to se bavíme jen o zaznamenaných případech, říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické (ČSO), který se karbofuranu coby časté příčině úmrtí dravých ptáků věnuje. „Těch nepovšimnutých je mnohem víc. Jen nevíme, o kolik. Nebo spíš kolikrát.“
K čemu je dobrá láska? Vzájemné sympatie jsou klíčové pro rozmnožování. I u ptáků
PRAHA (Ekolist) - Němečtí etologové a evoluční biologové se rozhodli odpovědět na jednu ze zásadních otázek biologie. Má vzájemná zamilovanost a pohádka „o těch, co spolu žili šťastně až do smrti“ vůbec nějaký praktický význam pro zachování živočišných druhů?
Jihočeský Písek se stane prvním „chytrým městem“ v ČR
PRAHA (Ekolist) - Parkoviště vybavené systémem, který navádí automobily na volná místa, veřejné osvětlení se senzorickými čidly, budovy úsporné díky senzorům reagujícím na aktuální počasí. Elektromobily, elektroskútry a elektrokola. Takovou budoucnost před sebou vidí jihočeské město Písek. Jako první v ČR má totiž svoji Modrožlutou knihu, dokument, ve kterém se přihlásilo ke konceptu Smart City.
Studie: Ve městech, kde mají lidé větší příjmy, je více stromů
PRAHA (Ekolist) - Co potřebují stromy ve městech ke svému růstu? Půdní substrát, vodu, slunce, vzduch… a peníze. V originálně laděné studii severoamerických badatelů se podařilo doložit, že je to především medián platu v dané městské lokalitě, který rozhoduje o průměrné pokryvnosti stromů. Co víc, městská zeleň není závislá na převažujícím etniku či rase v dané čtvrti. Prostě kde jsou peníze, jsou i stromy.
Studie: Ve městech, kde mají lidé větší příjmy, je více stromů
PRAHA (Ekolist) - Co potřebují stromy ve městech ke svému růstu? Půdní substrát, vodu, slunce, vzduch… a peníze. V originálně laděné studii severoamerických badatelů se podařilo doložit, že je to především medián platu v dané městské lokalitě, který rozhoduje o průměrné pokryvnosti stromů. Co víc, městská zeleň není závislá na převažujícím etniku či rase v dané čtvrti. Prostě kde jsou peníze, jsou i stromy.
|
Další články:
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00
|
(ČTK) - Evropská komise představila plán zavádějící takzvané přírodní kredity. Ty mají umožnit zemědělcům, lesníkům a dalším hospodářům získávat dodatečný příjem za nadstandardní opatření na podporu biodiverzity. Cílem plánu je podle komise motivovat soukromé investice do akcí na ochranu přírody a odměňovat ty, kteří tyto akce podnikají a investují do nich.
(Celý text)
Průtoky v tocích na jihovýchodě ČR se pohybují okolo 30 procent průměrných hodnot
7. července 2025 14:01
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy a Dyje se aktuálně pohybují pod normálem, nejčastěji kolem 30 procent obvyklého stavu. Dvě desítky profilů jsou i pod hranicí sucha, uvedla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Jana Kučerová.
(Celý text)
Skončila oprava přehrady Jezeří na Chomutovsku. Zatím v ní není voda
7. července 2025 11:14
VYSOKÁ PEC (ČTK) - Povodí Ohře ukončilo po třech letech opravu zhruba 120 let starého vodního díla Jezeří na Chomutovsku. Kompletní rekonstrukce vyšla zhruba na 83 milionů korun. Větší část pokryla dotace. V přehradě zatím není voda. Čeká se na to, až bude vody přitékat víc, aby jí nebylo ve vodním díle málo a rychle se neprohřívala, což by mohlo mít negativní dopad na přírodu, řekl generální ředitel státního podniku Jan Svejkovský.
(Celý text)
Senát je proti zavedení každoročních technických prohlídek starších vozidel
7. července 2025 11:13
(ČTK) - Senát je proti možnému zavedení každoročních technických prohlídek osobních a lehkých užitkových vozidel starších deseti let, jak je navrhuje Evropská komise. Postoj horní komory, který vyjádřila v usnesení, je v souladu se stanoviskem vlády. Senát se postavil rovněž proti navrhovaným každoročním emisním kontrolám dodávek už rok od jejich první registrace.
(Celý text)
Smolo postaví v Třinci linku na zpracování plastů a papíru
7. července 2025 11:04
TŘINEC (ČTK) - Společnost Smolo, která se zabývá nakládáním s odpady či údržbou komunikací, zahájila modernizaci svého areálu v Třinci-Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku. Postaví tam linku na zpracování plastů a papíru, která bude jako teprve třetí v Česku využívat nejmodernější technologie optického třídění. Stavba i technologie přijdou celkem téměř na 300 milionů korun, řekla mluvčí firmy Dorota Havlíková.
(Celý text)
Kvetoucí pásy přímo uprostřed polí mohou pomoci s regulací škůdců i udržováním zdravé půdy
7. července 2025 05:12
PRAHA (Ekolist) - Podpora biodiverzity, zlepšení půdy i omezení závislosti na pesticidech. K tomu všemu by mohly pomoci kvetoucí pásy uprostřed lánů zemědělských plodin. Směs rostlin vysetá v místě pojezdů zemědělské techniky má na pole přilákat užitečné půdní mikroorganismy, ptáky i hmyz. Mezi nimi i přirozené nepřátele zemědělci nevítaných druhů.
(Celý text)
Recyklací proti válce? Dobrovolníci vozí na Ukrajinu použitá okna
7. července 2025 04:08
PRAHA (Ekolist) - Lidem ve válkou zmítaných městech Ukrajiny pomáhá specifická iniciativa. Vyhledává a do země z Česka přiváží zánovní okna, která by jinak mířila k likvidaci. Díky jejich opětovnému využití na Ukrajině pomáhá nejen obnově země, ale také snižuje ekologickou stopu, kterou by znamenala výroba nových.
(Celý text)
Vzácný chřástal v Krkonoších čelí úbytku vhodných míst, jeho počty jsou nízké
7. července 2025 01:17
ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Ornitolog Jaroslav Fišera jde najisto. Neposečenou horskou loukou si za soumraku razí cestu do míst, odkud se ozývá opakované volání typické pro jednoho z nejohroženějších ptáků krkonošské přírody, chřástala polního. Z reproduktoru, který drží, zní "crex-crex", tedy imitace volání tohoto plachého a na loukách skrytě žijícího ptáka. A chřástal odpovídá. V Krkonoších jejich počty zůstávají nízké, řekl ČTK Fišera. Důvodů je řada, ztráta vhodných stanovišť, časná senoseč, odvodňování luk nebo i nevhodné technologie hospodaření.
(Celý text)
Analytici: Nové klimatické cíle EU mohou zdražit vytápění i dopravu
7. července 2025 00:59
(ČTK) - Nové klimatické cíle, které navrhuje Evropská komise, zdraží v případě schválení topení i dopravu. Nejvýrazněji se projeví na cenách tepla z kotlů na uhlí, jehož ceny by mohly vzrůst až o 30 procent. Zdražit může také plyn a pohonné hmoty. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Podle nich je cíl EU velmi ambiciózní.
(Celý text)
Odchov želv obrovských v zoo Plzeň nevyšel, vejce nebyla oplozená
7. července 2025 00:49
PLZEŇ (ČTK) - Naděje na odchov želv obrovských v plzeňské zoologické zahradě se nenaplnily. Vejce, která loni v říjnu, v listopadu a letos v lednu nakladla samice, byla neoplozená. Přesvědčili se o tom chovatelé, kteří po výrazném překročení doby předpokládané inkubace otevřeli poslední vejce, informoval chovatel Karel Kodejš. Želvy jsou ale stále mladé, takže podle zoologů mají vzhledem k dlouhověkosti druhu ještě dost času.
(Celý text)
Odchov vzácné mihule Vladykovovy z Šumperska byl letos výrazně úspěšnější
6. července 2025 18:24
VELKÉ LOSINY (ČTK) - Odborníkům se letos podařil odchov larev mihule ukrajinské (Vladykovovy), kriticky ohroženého druhu rybovitého obratlovce z jediné známé populace tohoto druhu v Česku, z Račího potoka u Velkých Losin na Šumpersku. Získali přibližně 8350 jiker, z nichž se vylíhlo 6600 larev, což je výrazně více než v loňském roce. Zpět do Račího potoka vypustili oproti loňsku trojnásobné množství larev. Správa CHKO Jeseníky o tom informovala na svých stránkách. Cílem tohoto projektu je posílit jedinou a bohužel vymírající populaci z tohoto toku.
(Celý text)
Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace
6. července 2025 18:03
(ČTK) - V jihofrancouzském departementu Hérault dostali hasiči pod kontrolu požár, který strávil 400 hektarů lesa a další vegetace. Po celý dnešek ale zůstane pod dohledem, informovala agentura AFP s odvoláním na hasiče. V sobotu hořel porost i v dalších dvou departementech na jihu Francie, v Bouches-du-Rhône a v Aude. V Bouches-du-Rhône byl požár, který spálil 100 hektarů vegetace, lokalizován už v sobotu. V Aude plameny do dneška spálily téměř 500 hektarů lesního porostu, ale už se také dál nešíří.
(Celý text)
Přírodní lokalita Červeňák bývala ve 20. letech vojenská planina pro výcvik
6. července 2025 18:01
PARDUBICE (ČTK) - Zalesněná oblast bývalého vojenského cvičiště Červeňák v Pardubicích bývala v minulém století planinou. Železniční vojsko stromy ve 20. letech kácelo, aby mělo prostor pro výcvik. Je to jediné dochované vojenské místo v Česku, které je ve městě a obklopené zástavbou. ČTK to řekl vojenský historik Ivan Fuksa.
(Celý text)
V liberecké zoo se po několika letech narodil kriticky ohrožený gibon bělolící
6. července 2025 18:00
LIBEREC (ČTK) - V liberecké zoo se po několika letech narodil vzácný gibon bělolící. Pro daný párek gibonů je to první mládě. Návštěvníci ho mohou už nyní vidět v expozici, řekla ČTK mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)
Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku
6. července 2025 17:59
VSETÍN (ČTK) - Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku. Návštěvníci se seznámí s procesy vzniku sesuvů, s jejich typy a dopady na přírodu a poznají i příběhy lidí, kteří byli těmito jevy postiženi, sdělil ČTK Jiří Koňařík, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které zámek spravuje. Na výstavě nechybí dokumentace historických i nedávných sesuvů a také interaktivní exponáty. Výstava vznikla ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR, potrvá do 17. srpna.
(Celý text)
Dobrovolníci už po 28. vyráží na Týdny pro krajinu
6. července 2025 13:03
PRAHA (Ekolist) - Odstartoval další ročník letních výprav Hnutí DUHA, které se každoročně konají v oblíbených lokalitách české a moravské přírody. Cílem těchto tradičních prázdninových akcí je chránit lesy, divočinu a aktivně se podílet na obnově přírody kolem nás. Více než stovka dobrovolníků a dobrovolnic se Týdnů pro krajinu pravidelně účastní z celé republiky.
(Celý text)
Na jihu Francie propukla sezona velkých požárů, píše AFP
6. července 2025 01:55
(ČTK) - První velké požáry letní sezóny vypukly letos v departementech Bouches-du-Rhône a Hérault na jihu Francie, kde stále panuje vlna veder. Úřady byly nuceny kvůli hustému dýmu z požáru uzavřít úsek dálnice A9, uvedla agentura AFP.
(Celý text)
Správci KRNAP se začátkem letních prázdnin vyzývají k dodržování pravidel
6. července 2025 01:27
(ČTK) - Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) se začátkem letní sezony nabádají návštěvníky Krkonoš, aby vážili, kam a kdy se vydat s ohledem na extrémní návštěvnost některých lokalit. Apelují i na dodržování pravidel v národním parku. KRNAP patří s více než 12 miliony návštěv ročně mezi nejnavštěvovanější národní parky v Evropě.
(Celý text)
V Jižní Africe našli dosud neznámý druh žáby. Neobjevili ji vědci, ale nadšenci do obojživelníků
6. července 2025 01:22
(ČTK) - V Jihoafrické republice objevili dosud neznámý druh dešťové žáby, která má extrémně krátké nozdry a neumí skákat. Jmenuje se Breviceps batrachophiliorum a neobjevili ji vědci, ale nadšenci těchto obojživelníků, píše deník The Times.
(Celý text)
Turistům se otevřela Hřebenovka Krušné hory východ, měří 143 kilometrů
6. července 2025 01:00
LOUČNÁ POD KLÍNOVCEM (ČTK) - Turistům se otevřela dálková pěší trasa Hřebenovka Krušné hory východ. Převede zájemce od vrcholu Klínovce na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje až po Petrovice na Ústecku, kde navazuje na trasu Českým Švýcarskem. Nově proznačený úsek měří 143 kilometrů. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.
(Celý text)
Turistům se otevřela Hřebenovka Krušné hory východ, měří 143 kilometrů
6. července 2025 01:00
LOUČNÁ POD KLÍNOVCEM (ČTK) - Turistům se otevřela dálková pěší trasa Hřebenovka Krušné hory východ. Převede zájemce od vrcholu Klínovce na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje až po Petrovice na Ústecku, kde navazuje na trasu Českým Švýcarskem. Nově proznačený úsek měří 143 kilometrů. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.
(Celý text)