titulní strana > co píší jiní
Čeští vědci hledali odpověď na otázku, proč žije u rovníků více druhů
8. září 2015 01:28

PRAHA (Ekolist) - Tým českého ekologa Davida Storcha zkoumal příčiny rozdílů v biologické rozmanitosti na povrchu Země. Vědci analyzovali dostupná data, prováděli vlastní terénní výzkum v Česku i ve světě a spolupracovali s uznávanými pracovišti, například s americkou Yaleovou univerzitou. Výzkumníci se zabývali nejenom tím, kde se jednotlivé skupiny rostlin a živočichů na Zemi vyskytují, ale také jejich vzájemnou evoluční příbuzností. Rozdíly v biologické rozmanitosti není podle jejich výsledků možné přičíst na vrub jedinému faktoru.
(Celý text)

Sysla obecného jsme dřív hubili jako škodnou, dnes se pokoušíme o jeho záchranu
7. září 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Začátkem srpna přivítala brněnská zoologická zahrada neobvyklé návštěvníky. Ve dvou transportních bednách se na volný výběh netrpělivě těšilo čtyřicet syslů obecných. Dalších dvacet bylo později vypuštěno v Záchranné stanici ve Vlašimi. Sysli, jejichž původním domovem bylo bratislavské letiště M. R. Štefánika, jsou součástí záchranného programu a mají v budoucnu obohatit a stabilizovat syslí populaci u nás. O jejich dalším osudu jsme si povídali s hlavním zoologem Zoo Brno Ondřejem Kottem a koordinátorkou záchranného programu Jitkou Větrovcovou z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK).
(Celý text)

Unikátní výzkum poprvé popsal nerovné vyjednávání obchodních řetězců a dodavatelů
7. září 2015 01:48

PRAHA (Ekolist) - Obchodní řetězce se na českém trhu těší tak významnému postavení, že si mohou diktovat téměř jakékoli podmínky na úkor svých dodavatelů, vyplývá z výzkumu Ekumenické akademie. Té se jako první v Evropě podařilo překonat strach dodavatelů o neférových praktikách promluvit. Současný trend podle akademie zásadně ovlivňuje udržitelnost produkce a kvality potravin a přispívá k plýtvání s nimi.
(Celý text)

Polovina Čechů pravidelně vyhazuje potraviny, nejvíce plýtvají mladí lidé
4. září 2015 13:53

PRAHA (Ekolist) - Minimálně jednou měsíčně vyhodí jídlo do popelnice polovina českých domácností, nejméně jedenkrát týdně pak likviduje potravina třetina z nich. Nejčastějším důvodem je pocit, že už jsou potraviny zkažené. V kontejnerech takto končí především pečivo. Většina lidí se zároveň snaží plýtvání jídlem snížit a nakupovat jen to, co skutečně potřebují nebo potraviny, které vydrží déle čerstvé. Zjistil to průzkum společnosti Tetra Pak, který realizovala agentura STEM/MARK.
(Celý text)

Hledá se kočka divoká. Dobrovolníci i vědci budou v Jeseníkách pátrat po velkých šelmách
4. září 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Jsou v Jeseníkách skutečně kočky divoké? A kolik se tu pohybuje rysů a dalších zástupců velkých šelem? Odpovědi budou letos v listopadu přímo v terénu hledat lidé z Hnutí Duha Olomouc ve spolupráci s místními lesníky, ochranáři a univerzitními vědci. Zapojit se může (a má) i laická veřejnost.
(Celý text)

Kvůli estetickým požadavkům supermarketů končí část úrody zemědělců vyhozená na poli
3. září 2015 13:16

PRAHA (Ekolist) - Čeští zemědělci jsou nuceni vyhazovat tuny zeleniny, protože nesplňuje estetická kritéria obchodních řetězců, upozorňuje iniciativy Zahraň jídlo. Normy supermarketů jsou přitom podle ní nejasné a obchodníci se je zdráhají zveřejnit. Iniciativa chce na toto nesmyslné plýtvání jídlem upozornit sobotním happeningem Křivá polévka. V rámci něj bude v sobotu 5. září na piazzettě Národního divadla zdarma rozdávat 2000 porcí polévky uvařené z "nepovedené" zeleniny.
(Celý text)

Startuje Plenkový servis: praní látkových plen pro ty, co na to nemají čas
3. září 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Látkové pleny mají oproti jednorázovým nevýhodu v tom, že je musíte vyprat, usušit, složit. Ty jednorázové prostě vyhodíte do koše, což je pohodlné, ale zároveň to představuje velký objem odpadů. Petr Bouchal, student brněnské Vysokého učení technického, spouští Plenkový servis: o „špinavou“ práci s použitými látkovými plenami se postará za vás. Tedy pokud si službu budete moci dovolit.
(Celý text)

Lesní mateřské školy přečkaly nejistý rok. V novém školním roce je čekají nové výzvy
3. září 2015 01:13

PRAHA (Ekolist) - Rok plný nejistot skončil pro lesní mateřské školky (LMŠ) úspěchem. Po schválení problémového zákona o dětských skupinách byla přijata jeho novela, která umožňuje lesním školkám i dalším zavedeným organizacím pracujícím s dětmi dále fungovat i bez registrace. Do minimálně 120 lesních mateřských škol a klubů tak v novém školním roce bude chodit více než dva a půl tisíce předškoláků.
(Celý text)

Nové projekty velkých vodních elektráren ohrožují poslední nedotčené vodní toky a historické památky
2. září 2015 02:00

PRAHA (oEnergetice) - Vodní elektrárny jsou považovány za stabilní a čistý zdroj elektrické energie, který také umožňuje regulaci toku v řece v období povodní nebo velkého sucha. Přesto se plány na nové velké vodní elektrárny stávají terčem kritiky. Při výstavbě obrovských vodních děl dochází k velkým zásahům do přírody a i do života obyčejných lidí. Za své berou i historické památky. Zánik aktuálně hrozí dvanáct tisíc let starému městu Hasankeyf v Turecku. Kvůli negativním vlivům se v posledních letech velké přehrady v Evropě a většině světových zemí nestaví. Výjimkou je Čína, kde vodní elektrárny zažívají naopak boom.
(Celý text)

Sdílejte semínka a podpořte místní odrůdy. V Česku vznikají první semínkovny
2. září 2015 01:43

PRAHA (Ekolist) - Přijdete tam, vypůjčíte si semínka, zasejete je, sklidíte úrodu a na konci sezóny vrátíte semínka zpátky. Původem francouzská myšlenka úspěšně „vyklíčila“ i u nás. Během letošního roku otevře v České republice hned sedm granoték, po česku semínkoven.
(Celý text)

Jak jsme pozorovali stavbu sršního hnízda
1. září 2015 12:47

(Naše příroda) - Tentokrát jsme měli s dětmi o prázdninách příležitost pozorovat stavbu hnízda sršně obecné (Vespa crabro), a to díky strejdovi, u kterého si v přístřešku na zahradě začaly budovat hnízdo, už třetí během posledních čtyř let. Loni tu sršně také jedno hnízdo měly, o nějaký kousek dál. Přestože se před nimi má celá rodina stále na pozoru, jejich soužití je harmonické a zatím nemáme žádné špatné zkušenosti.
(Celý text)

České rybníky zažívají podle přírodovědců ekologickou katastrofu
31. srpna 2015 01:00

PRAHA (Ekolist) - Místo přírodních koupališť nevábné louže plné řas a sinic, místo romantických rybníků nádrže špinavé hnědozelené „polévky". Letošní léto bohaté na teplotní rekordy nám podle přírodovědců odhalila všechna naše selhání v hospodaření s vodou.
(Celý text)

O drobných a neuvěřitelně odolných vířnících budou v Česku diskutovat vědci z celého světa
28. srpna 2015 09:23

PRAHA (Ekolist) - Vířníci, mikroskopičtí živočichové, žijí ve vodě, v půdě i ve vzduchu po celém světě. Dokáží se totiž velmi dobře adaptovat na prostředí. Vědce fascinuje jejich schopnost přežít nepříznivé podmínky i extrémní odolnost vůči vysokým i nízkým teplotám. Na přelomu srpna a září o nich bude poprvé v České republice diskutovat 130 biologů z celého světa.
(Celý text)

Skotsko chce na svém území zakázat pěstování GMO
28. srpna 2015 01:44

PRAHA (Ekolist) - Skotská vláda chce požádat EU, aby jeho území vyjmula z povolení, které umožňuje pěstování geneticky modifikovaných plodin (GMO) v Evropě. Zákaz by se měl vztahovat na všechny GMO, které prošly nebo se právě nacházejí ve schvalovacím procesu EU.
(Celý text)

Rysi jsou velcí cestovatelé. Samec z Prachaticka došel až k Linci
27. srpna 2015 15:43

PRAHA (Ekolist) - Poprvé zaznamenali ochránci přírody z Hnutí DUHA rysího samce Luďka na snímku z fotopasti počátkem letošního dubna. Na Prachaticku byl zachycen hned několikrát. A nyní se k velkému překvapení objevil v sedmdesát kilometrů vzdáleném lesním komplexu Kürnbergerwald u rakouského Linzu, informují čeští a rakouští ochránců přírody.
(Celý text)

Za zánik posledních divokých koní na evropském kontinentu může vědecký omyl
26. srpna 2015 01:40

PRAHA (Ekolist) - Dülmenští ponyové byli jednou z několika populací divoce žijících koní v Německu, která přežila až do začátku 20. století. Chybělo málo a přežili by dodnes. Kvůli osudové chybě je však dülmenský pony ve své autentické podobě navždy ztracen, připomíná společnost Česká krajina.
(Celý text)

Ochránci přírody vypustili do přírody další tři orly skalní
25. srpna 2015 10:53

PRAHA (Ekolist) - Do české přírody vypustili ochránci přírody další orly skalní. K 22 mláďatům vypuštěným v rámci mezinárodního projektu v minulosti přibyla v pátek 21. srpna další tři. Letos poprvé bylo vypuštěno i mládě, které bylo odchováno v lidské péči, konkrétně v Zoologické zahradě Liberec.
(Celý text)

Termostatické hlavice - mimo topnou sezonu je otevřete na plno
24. srpna 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Konec léta je ideálním obdobím pro kontrolu a údržbu termostatických hlavic u radiátorů ústředního topení. Málokdo ví, že mimo topnou sezónu je nutné všechny termostatické ventily naplno otevřené. Drobná mechanika ventilu se totiž v opačném případě může během dlouhé letní nečinnosti poškodit. Před začátkem topné sezony je potřeba ventily rozhýbat. Je to snadné.
(Celý text)

Nechcete mít doma netopýry? Opatření je levné a jednoduché
21. srpna 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Je tak příjemné na noc otevřít okno dokořán a jít spát. Může to mít jeden nepříjemný důsledek. Na noc, nebo i na delší dobu, se k vám nastěhují netopýři. Netopýři nejsou lidem nebezpeční, naopak jde o užitečné a chráněné živočichy, ale jako spolubydlící za mnoho nestojí. Jak si je domů nepustit? Jednoduše.
(Celý text)

Kozmické ptačí louky – jedinečná ukázka skloubení šetrného hospodaření a ochrany přírody
20. srpna 2015 14:29

(ČSOP) - Český svaz ochránců přírody (ČSOP) představil veřejnosti novou sedmimetrovou pozorovatelnu v rámci unikátního území Kozmických ptačích luk. Turisticky atraktivní cíl se nachází mezi Ostravou a Opavou. Jedná se již o jedenáctou lokalitu v Moravskoslezském kraji zpřístupněnou v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě.
(Celý text)

Kozmické ptačí louky – jedinečná ukázka skloubení šetrného hospodaření a ochrany přírody
20. srpna 2015 14:29

(ČSOP) - Český svaz ochránců přírody (ČSOP) představil veřejnosti novou sedmimetrovou pozorovatelnu v rámci unikátního území Kozmických ptačích luk. Turisticky atraktivní cíl se nachází mezi Ostravou a Opavou. Jedná se již o jedenáctou lokalitu v Moravskoslezském kraji zpřístupněnou v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě.
(Celý text)

Další články:
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00

Online diskuse
EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody
7. července 2025 14:06

(ČTK) - Evropská komise představila plán zavádějící takzvané přírodní kredity. Ty mají umožnit zemědělcům, lesníkům a dalším hospodářům získávat dodatečný příjem za nadstandardní opatření na podporu biodiverzity. Cílem plánu je podle komise motivovat soukromé investice do akcí na ochranu přírody a odměňovat ty, kteří tyto akce podnikají a investují do nich.
(Celý text)

Průtoky v tocích na jihovýchodě ČR se pohybují okolo 30 procent průměrných hodnot
7. července 2025 14:01

(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy a Dyje se aktuálně pohybují pod normálem, nejčastěji kolem 30 procent obvyklého stavu. Dvě desítky profilů jsou i pod hranicí sucha, uvedla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Jana Kučerová.
(Celý text)

Skončila oprava přehrady Jezeří na Chomutovsku. Zatím v ní není voda
7. července 2025 11:14

VYSOKÁ PEC (ČTK) - Povodí Ohře ukončilo po třech letech opravu zhruba 120 let starého vodního díla Jezeří na Chomutovsku. Kompletní rekonstrukce vyšla zhruba na 83 milionů korun. Větší část pokryla dotace. V přehradě zatím není voda. Čeká se na to, až bude vody přitékat víc, aby jí nebylo ve vodním díle málo a rychle se neprohřívala, což by mohlo mít negativní dopad na přírodu, řekl generální ředitel státního podniku Jan Svejkovský.
(Celý text)

Senát je proti zavedení každoročních technických prohlídek starších vozidel
7. července 2025 11:13

(ČTK) - Senát je proti možnému zavedení každoročních technických prohlídek osobních a lehkých užitkových vozidel starších deseti let, jak je navrhuje Evropská komise. Postoj horní komory, který vyjádřila v usnesení, je v souladu se stanoviskem vlády. Senát se postavil rovněž proti navrhovaným každoročním emisním kontrolám dodávek už rok od jejich první registrace.
(Celý text)

Smolo postaví v Třinci linku na zpracování plastů a papíru
7. července 2025 11:04

TŘINEC (ČTK) - Společnost Smolo, která se zabývá nakládáním s odpady či údržbou komunikací, zahájila modernizaci svého areálu v Třinci-Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku. Postaví tam linku na zpracování plastů a papíru, která bude jako teprve třetí v Česku využívat nejmodernější technologie optického třídění. Stavba i technologie přijdou celkem téměř na 300 milionů korun, řekla mluvčí firmy Dorota Havlíková.
(Celý text)

Kvetoucí pásy přímo uprostřed polí mohou pomoci s regulací škůdců i udržováním zdravé půdy
7. července 2025 05:12

PRAHA (Ekolist) - Podpora biodiverzity, zlepšení půdy i omezení závislosti na pesticidech. K tomu všemu by mohly pomoci kvetoucí pásy uprostřed lánů zemědělských plodin. Směs rostlin vysetá v místě pojezdů zemědělské techniky má na pole přilákat užitečné půdní mikroorganismy, ptáky i hmyz. Mezi nimi i přirozené nepřátele zemědělci nevítaných druhů.
(Celý text)

Recyklací proti válce? Dobrovolníci vozí na Ukrajinu použitá okna
7. července 2025 04:08

PRAHA (Ekolist) - Lidem ve válkou zmítaných městech Ukrajiny pomáhá specifická iniciativa. Vyhledává a do země z Česka přiváží zánovní okna, která by jinak mířila k likvidaci. Díky jejich opětovnému využití na Ukrajině pomáhá nejen obnově země, ale také snižuje ekologickou stopu, kterou by znamenala výroba nových.
(Celý text)

Vzácný chřástal v Krkonoších čelí úbytku vhodných míst, jeho počty jsou nízké
7. července 2025 01:17

ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Ornitolog Jaroslav Fišera jde najisto. Neposečenou horskou loukou si za soumraku razí cestu do míst, odkud se ozývá opakované volání typické pro jednoho z nejohroženějších ptáků krkonošské přírody, chřástala polního. Z reproduktoru, který drží, zní "crex-crex", tedy imitace volání tohoto plachého a na loukách skrytě žijícího ptáka. A chřástal odpovídá. V Krkonoších jejich počty zůstávají nízké, řekl ČTK Fišera. Důvodů je řada, ztráta vhodných stanovišť, časná senoseč, odvodňování luk nebo i nevhodné technologie hospodaření.
(Celý text)

Analytici: Nové klimatické cíle EU mohou zdražit vytápění i dopravu
7. července 2025 00:59

(ČTK) - Nové klimatické cíle, které navrhuje Evropská komise, zdraží v případě schválení topení i dopravu. Nejvýrazněji se projeví na cenách tepla z kotlů na uhlí, jehož ceny by mohly vzrůst až o 30 procent. Zdražit může také plyn a pohonné hmoty. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Podle nich je cíl EU velmi ambiciózní.
(Celý text)

Odchov želv obrovských v zoo Plzeň nevyšel, vejce nebyla oplozená
7. července 2025 00:49

PLZEŇ (ČTK) - Naděje na odchov želv obrovských v plzeňské zoologické zahradě se nenaplnily. Vejce, která loni v říjnu, v listopadu a letos v lednu nakladla samice, byla neoplozená. Přesvědčili se o tom chovatelé, kteří po výrazném překročení doby předpokládané inkubace otevřeli poslední vejce, informoval chovatel Karel Kodejš. Želvy jsou ale stále mladé, takže podle zoologů mají vzhledem k dlouhověkosti druhu ještě dost času.
(Celý text)

Odchov vzácné mihule Vladykovovy z Šumperska byl letos výrazně úspěšnější
6. července 2025 18:24

VELKÉ LOSINY (ČTK) - Odborníkům se letos podařil odchov larev mihule ukrajinské (Vladykovovy), kriticky ohroženého druhu rybovitého obratlovce z jediné známé populace tohoto druhu v Česku, z Račího potoka u Velkých Losin na Šumpersku. Získali přibližně 8350 jiker, z nichž se vylíhlo 6600 larev, což je výrazně více než v loňském roce. Zpět do Račího potoka vypustili oproti loňsku trojnásobné množství larev. Správa CHKO Jeseníky o tom informovala na svých stránkách. Cílem tohoto projektu je posílit jedinou a bohužel vymírající populaci z tohoto toku.
(Celý text)

Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace
6. července 2025 18:03

(ČTK) - V jihofrancouzském departementu Hérault dostali hasiči pod kontrolu požár, který strávil 400 hektarů lesa a další vegetace. Po celý dnešek ale zůstane pod dohledem, informovala agentura AFP s odvoláním na hasiče. V sobotu hořel porost i v dalších dvou departementech na jihu Francie, v Bouches-du-Rhône a v Aude. V Bouches-du-Rhône byl požár, který spálil 100 hektarů vegetace, lokalizován už v sobotu. V Aude plameny do dneška spálily téměř 500 hektarů lesního porostu, ale už se také dál nešíří.
(Celý text)

Přírodní lokalita Červeňák bývala ve 20. letech vojenská planina pro výcvik
6. července 2025 18:01

PARDUBICE (ČTK) - Zalesněná oblast bývalého vojenského cvičiště Červeňák v Pardubicích bývala v minulém století planinou. Železniční vojsko stromy ve 20. letech kácelo, aby mělo prostor pro výcvik. Je to jediné dochované vojenské místo v Česku, které je ve městě a obklopené zástavbou. ČTK to řekl vojenský historik Ivan Fuksa.
(Celý text)

V liberecké zoo se po několika letech narodil kriticky ohrožený gibon bělolící
6. července 2025 18:00

LIBEREC (ČTK) - V liberecké zoo se po několika letech narodil vzácný gibon bělolící. Pro daný párek gibonů je to první mládě. Návštěvníci ho mohou už nyní vidět v expozici, řekla ČTK mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku
6. července 2025 17:59

VSETÍN (ČTK) - Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku. Návštěvníci se seznámí s procesy vzniku sesuvů, s jejich typy a dopady na přírodu a poznají i příběhy lidí, kteří byli těmito jevy postiženi, sdělil ČTK Jiří Koňařík, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které zámek spravuje. Na výstavě nechybí dokumentace historických i nedávných sesuvů a také interaktivní exponáty. Výstava vznikla ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR, potrvá do 17. srpna.
(Celý text)

Dobrovolníci už po 28. vyráží na Týdny pro krajinu
6. července 2025 13:03

PRAHA (Ekolist) - Odstartoval další ročník letních výprav Hnutí DUHA, které se každoročně konají v oblíbených lokalitách české a moravské přírody. Cílem těchto tradičních prázdninových akcí je chránit lesy, divočinu a aktivně se podílet na obnově přírody kolem nás. Více než stovka dobrovolníků a dobrovolnic se Týdnů pro krajinu pravidelně účastní z celé republiky.
(Celý text)

Na jihu Francie propukla sezona velkých požárů, píše AFP
6. července 2025 01:55

(ČTK) - První velké požáry letní sezóny vypukly letos v departementech Bouches-du-Rhône a Hérault na jihu Francie, kde stále panuje vlna veder. Úřady byly nuceny kvůli hustému dýmu z požáru uzavřít úsek dálnice A9, uvedla agentura AFP.
(Celý text)

Správci KRNAP se začátkem letních prázdnin vyzývají k dodržování pravidel
6. července 2025 01:27

(ČTK) - Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) se začátkem letní sezony nabádají návštěvníky Krkonoš, aby vážili, kam a kdy se vydat s ohledem na extrémní návštěvnost některých lokalit. Apelují i na dodržování pravidel v národním parku. KRNAP patří s více než 12 miliony návštěv ročně mezi nejnavštěvovanější národní parky v Evropě.
(Celý text)

V Jižní Africe našli dosud neznámý druh žáby. Neobjevili ji vědci, ale nadšenci do obojživelníků
6. července 2025 01:22

(ČTK) - V Jihoafrické republice objevili dosud neznámý druh dešťové žáby, která má extrémně krátké nozdry a neumí skákat. Jmenuje se Breviceps batrachophiliorum a neobjevili ji vědci, ale nadšenci těchto obojživelníků, píše deník The Times.
(Celý text)

Turistům se otevřela Hřebenovka Krušné hory východ, měří 143 kilometrů
6. července 2025 01:00

LOUČNÁ POD KLÍNOVCEM (ČTK) - Turistům se otevřela dálková pěší trasa Hřebenovka Krušné hory východ. Převede zájemce od vrcholu Klínovce na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje až po Petrovice na Ústecku, kde navazuje na trasu Českým Švýcarskem. Nově proznačený úsek měří 143 kilometrů. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.
(Celý text)

Turistům se otevřela Hřebenovka Krušné hory východ, měří 143 kilometrů
6. července 2025 01:00

LOUČNÁ POD KLÍNOVCEM (ČTK) - Turistům se otevřela dálková pěší trasa Hřebenovka Krušné hory východ. Převede zájemce od vrcholu Klínovce na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje až po Petrovice na Ústecku, kde navazuje na trasu Českým Švýcarskem. Nově proznačený úsek měří 143 kilometrů. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama