|
titulní strana > co píší jiní
Ochránci zvířat se na týden zavřeli do klece: chtějí ukázat, jak se mají lišky
19. srpna 2015 13:42
PRAHA (Ekolist) - Ministr zemědělství Marian Jurečka na červnovém setkání s ochránci zvířat přislíbil, že se seznámí s jejich důkazy o krutosti kožešinových farem a vydá jasné stanovisko. Ochránci zvířat se chtěli s blížícím se koncem prázdnin ministrovi připomenout: před jeho úřadem postavili drátěnou klec, ve které je ve dne v noci zavřený dobrovolník. Podle aktivistů kožešinové farmy do 21. století nepatří. Jejich předseda Martin Voršilka byl dnes hostem pořadu DVTV.
Hucul není potomkem divokých koní, ale křížencem několika domácích plemen
PRAHA (Ekolist) - Huculští koně nejsou přímými potomky divokých koní, jak se o nich často tvrdí, upozorňuje společnost Česká krajina. Na formování tohoto plemene se podle ní podílelo hned několik plemen domácích koní. Kromě evropských koní se na utváření huculů podílela i plemena pocházející z Asie. Zcela jistě to byli podle vědců arabští koně a pravděpodobně také koně mongolští. Geny arabských koní dodnes prozrazují bílé skvrny na srsti některých huculů.
Japonské Greenpeace varuje: u nedávno spuštěné jaderné elektrárny Sendai se probudila sopka
PRAHA (Ekolist) - Japonsko 11. srpna znovu spustilo jeden reaktor v jaderné elektrárně Sendai na východě Japonska. Japonsko dočasně odstavilo všechny své jaderné elektrárny po katastrofě ve Fukušimě. Místní pobočka Greenpeace varuje, že hrozí nová katastrofa. Nedaleko elektrárny je totiž aktivní sopka Sakuradžima, která se o víkendu začala probouzet k životu. Úřady vyhlásily druhý nejvyšší stupeň pohotovosti.
Přílivový plot v Bristolském zálivu má vyrábět levnou obnovitelnou elektřinu
PRAHA (oEnergetice) - Britská společnost Kepler Energy plánuje v Bristolském zálivu vybudovat takzvaný přílivový plot o délce 1 km, jenž bude schopný do sítě dodávat elektrický výkon 30 MW. Revoluční technologie byla vyvinuta na Oxfordské univerzitě a může být využita v mělkých vodách s nižší rychlostí přílivových vln, které se nacházejí například podél pobřeží Velké Británie. Podle společnosti Kepler Energy by plánovaná elektrárna, jejíž investiční náklady mají dosáhnout 143 milionů liber, mohla být uvedena do provozu přibližně do pěti let.
Kde se vzali naši hadi?
PRAHA (Naše příroda) - Hadi s námi stejně jako s ostatními živými organismy sdílí společný životní prostor, je věc tak samozřejmá, že se nad ní běžně ani nezamýšlíme. Kde se však tito nádherní tvorové ve střední Evropě vzali? Odkud pocházejí? Kde jednotlivé druhy vznikly? Proč je dnešní diverzita plazů našich končin jen zlomkem toho, co jsme tu měli v teplých obdobích během posledních 60 milionů let? Proč se v Česku, resp. na Slovensku vyskytuje jen nějakých pět druhů, zatímco třeba v nedalekém Maďarsku je hadích druhů již sedm?
Od září koupíte jen úsporné kondenzační kotle. Co to pro vás znamená?
PRAHA (Ekolist) - Zemní plyn je pro Evropu důležitý, logicky by se měl využívat co nejefektivněji. Proto Evropská komise vydala nařízení, které zakazuje použití kotlů s nízkou účinností. Od 26. září 2015 se tedy v celé EU budou smět prodávat pouze kondenzační kotle (o výjimce dále). Obchodníci samozřejmě mohou doprodat své zásoby, ale výroba a dovoz neúčinných kotlů už budou zakázány.
Mravenci se po požáru lesa vzpamatovávají roky. Chybí jim hlavně potrava
PRAHA (Ekolist) - Samotný požár lesa není to nejhorší, co může místní populaci mravenců potkat. Mnohem hůře se mravenci vypořádají s tím, že po požáru není v lese dostatek potravy a také se dramaticky změní prostředí - sníží se vlhkost a zvýší se teplota. To, jak se s požárem mravenci vypořádají, zkoumali čeští vědci.
MŽP dohání dluh klimatické strategie a s partnery hledá efektivní adaptační opatření
PRAHA (Ekolist) - Intenzivnější a častější povodně, dlouhodobá sucha nebo vlny horka. To všechno jsou projevy klimatických změn v ČR, které mohou ohrožovat běžný chod a ekonomiku státu, měst i firem. Doposud ale ČR nemá hotový žádný plán, jak na negativní dopady trvalých teplotních změn reagovat. Brzy se to má však změnit, Ministerstvo životního prostředí má dohnat svůj několikaletý dluh a dokončit Strategii přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR. MŽP zároveň zaštítilo novu soutěž Adaptační opatření roku, která má ocenit a podpořit rozvoj efektivních řešení, která vedou ke snížení negativních dopadů klimatických změn v ČR.
Chráněné divočiny v USA je o 1000 km čtverečních více
PRAHA (Ekolist) - Prezident USA Barack Obama minulý týden posvětil federální ochranou další kus divočiny Skaliských hor v centrální části státu Idaho na západě USA.
Arnika kritizuje magistrátní návrh změn územního plánu, víc betonu prý Praha nepotřebuje
PRAHA (Ekolist) - Pražský magistrát navrhuje změnu územního plánu, která podle ekologické organizace Arnika znamená likvidaci chladných zelených parků. Magistrát podle Arniky navrhuje zahušťování zástavby a další administrativní centra. Zítra je poslední den, do kdy je možné se ke změně územního plánu vyjádřit.
Moře dokážu zbavit plastů za deset let, tvrdí mladý Holanďan Boyan Slat
PRAHA (Ekolist) - V červenci roku 2016 bude na moře spuštěn „nejdelší plovoucí objekt v lidské historii“. Iniciativa The Ocean Cleanup, kterou založil mladý Holanďan Boyan Slat, připravuje instalaci dvoukilometrové kotvené norné stěny, jež bude geniálně prostým způsobem čistit oceány od plastových odpadků. Ty pak budou recyklovány. Slatův projekt je před spuštěním terčem kritiky. Tak velká konstrukce neodolá silám moře, problém bude se zpracování různorodé plastové směsky a projekt může být i riziko pro mořský život kvůli záměrů použít na konstrukci biocidní materiály, zabraňující usazování rostlin.
Velká Británie uvažuje o možnosti těžit zemní plyn z břidlic pod národními parky
PRAHA (oEnergetice) - Velkou vlnu odporu vyvolal ve Velké Británii nedávno zveřejněný návrh nařízení o oblastech, ve kterých bude zakázáno těžit ropu a zemní plyn z břidlic. Návrh totiž umožňuje těžbu pod národními parky, pod památkami národního světového dědictví a pod dalšími chráněnými oblastmi. Podmínkou pro takovou těžbu má být těžba v hloubce větší než 1200 metrů a vrty by se musely nacházet mimo chráněnou oblast.
Orgie šidélkům život nezkracují, páří se, dokud žijí
(Ekolist) - Velký řecký filozof Aristoteles je autorem myšlenky, že nezřízené ukájení sexuální touhy zkracuje život. O pravdivosti jeho tvrzení nikdo zvlášť nepochyboval, alespoň do doby, než se entomologové z Univerzity v Leedsu začali věnovat rozmnožování drobných vážek, šidélek páskovaných. Jejich touhy a chuť k páření nemají na délku jejich života věk vůbec vliv.
Zahlédli jste za oknem kolibříka? Ve skutečnosti je to motýl. Dlouhozobka skvěle klame tělem
PRAHA (Ekolist) - I v českých zahradách můžete narazit na podivného kolibříka. Fakticky je to motýl dlouhozobka, která je drobnému ptáčkovi žijícímu v Latinské Americe nesmírně podobná. Na motýla má poměrně zavalité tělíčko a stejně jako zmínění exotičtí ptáci sají nektar z květů v letu za rychlého třepetání křídel. Není těžké si je splést.
I o prázdninách do přírody s Naší přírodou
(Naše příroda) - Prázdniny – čas odpočinku, cestování a poznávání nového. V novém čísle Naší přírody najdete řadu tipů, kam se (nejen) v našich končinách vydat za poznáním. Zkuste třeba Malé Karpaty či Polské Beskydy, na cestu k pramenům řeky Svitavy se můžou vydat i vozíčkáři, vydáte-li se na Táborsko po stopách husitů, nezapomeňte ani na Granátovou skálu. A protože se o prázdninách vydáváme často i dál za naše hranice, máme pro Vás výjimečně tip na výlet při návštěvě Chorvatska – krásné Vranské jezero.
Brazilci objevili první skutečně jedovaté žáby
PRAHA (Ekolist) - Brazilští biologové si připisují nevšední prvenství: podařilo se jim totiž objevit dva první skutečně jedovaté druhy žab. Můžete sice pravdivě namítat, že jedovatých žab známe už celou řadu, ale celá věc je složitější. Záleží totiž na tom, jakým způsobem ten či onen živočich hodlá jed do těla oběti vpravit.
Dobrovolníci budou pomáhat vzácné přírodě Prostějovska
PRAHA (Ekolist) - O víkendu v polovině srpna budou dobrovolníci pomáhat s péčí o cenné přírodní lokality na pomezí Prostějovska a Vyškovska.
V ostravské zoo se otevře Motýlí louka
PRAHA (Ekolist) - V areálu ostravské zoologické zahrady se v sobotu dopoledne slavnostně otevře nová interaktivní expozice přibližující život a ohrožení motýlů. Doplní tak už dříve instalované expozice Sovího koutku, Včelí stezky a Broukoviště.
Unikátní výzkum: Kolik je lidí, kteří se aktivně zapojují do ochrany přírody, a co jsou zač?
PRAHA (Ekolist) - Je jich skoro milion a půl. Čechů, kteří podepisují petice na ochranu přírody, odnáší odpadky z lesů, přesvědčují své známé nebo diskutují ve prospěch životního prostředí na Facebooku. Kdo vlastně jsou tito lidé? Na tyto otázky se snažil odpovědět ojedinělý český výzkum občanské angažovanosti.
Na úsporu energie myslete i v létě. Pomůže péče o ledničku i venkovní stínění
PRAHA (Ekolist) - V létě se sice netopí, náročné na spotřebu energií je ale i toto období. Náklady na elektřinu zvyšuje například tvorba námrazy v ledničce. Její pravidelné odmrazování, efektivní praní nebo odpojování nepotřebných spotřebičů ze sítě se však vyplatí praktikovat po celý rok.
Na úsporu energie myslete i v létě. Pomůže péče o ledničku i venkovní stínění
PRAHA (Ekolist) - V létě se sice netopí, náročné na spotřebu energií je ale i toto období. Náklady na elektřinu zvyšuje například tvorba námrazy v ledničce. Její pravidelné odmrazování, efektivní praní nebo odpojování nepotřebných spotřebičů ze sítě se však vyplatí praktikovat po celý rok.
|
Další články:
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00
|
VYSOKÁ PEC (ČTK) - Povodí Ohře ukončilo po třech letech opravu zhruba 120 let starého vodního díla Jezeří na Chomutovsku. Kompletní rekonstrukce vyšla zhruba na 83 milionů korun. Větší část pokryla dotace. V přehradě zatím není voda. Čeká se na to, až bude vody přitékat víc, aby jí nebylo ve vodním díle málo a rychle se neprohřívala, což by mohlo mít negativní dopad na přírodu, řekl generální ředitel státního podniku Jan Svejkovský.
(Celý text)
Senát je proti zavedení každoročních technických prohlídek starších vozidel
7. července 2025 11:13
(ČTK) - Senát je proti možnému zavedení každoročních technických prohlídek osobních a lehkých užitkových vozidel starších deseti let, jak je navrhuje Evropská komise. Postoj horní komory, který vyjádřila v usnesení, je v souladu se stanoviskem vlády. Senát se postavil rovněž proti navrhovaným každoročním emisním kontrolám dodávek už rok od jejich první registrace.
(Celý text)
Smolo postaví v Třinci linku na zpracování plastů a papíru
7. července 2025 11:04
TŘINEC (ČTK) - Společnost Smolo, která se zabývá nakládáním s odpady či údržbou komunikací, zahájila modernizaci svého areálu v Třinci-Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku. Postaví tam linku na zpracování plastů a papíru, která bude jako teprve třetí v Česku využívat nejmodernější technologie optického třídění. Stavba i technologie přijdou celkem téměř na 300 milionů korun, řekla mluvčí firmy Dorota Havlíková.
(Celý text)
Kvetoucí pásy přímo uprostřed polí mohou pomoci s regulací škůdců i udržováním zdravé půdy
7. července 2025 05:12
PRAHA (Ekolist) - Podpora biodiverzity, zlepšení půdy i omezení závislosti na pesticidech. K tomu všemu by mohly pomoci kvetoucí pásy uprostřed lánů zemědělských plodin. Směs rostlin vysetá v místě pojezdů zemědělské techniky má na pole přilákat užitečné půdní mikroorganismy, ptáky i hmyz. Mezi nimi i přirozené nepřátele zemědělci nevítaných druhů.
(Celý text)
Recyklací proti válce? Dobrovolníci vozí na Ukrajinu použitá okna
7. července 2025 04:08
PRAHA (Ekolist) - Lidem ve válkou zmítaných městech Ukrajiny pomáhá specifická iniciativa. Vyhledává a do země z Česka přiváží zánovní okna, která by jinak mířila k likvidaci. Díky jejich opětovnému využití na Ukrajině pomáhá nejen obnově země, ale také snižuje ekologickou stopu, kterou by znamenala výroba nových.
(Celý text)
Vzácný chřástal v Krkonoších čelí úbytku vhodných míst, jeho počty jsou nízké
7. července 2025 01:17
ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Ornitolog Jaroslav Fišera jde najisto. Neposečenou horskou loukou si za soumraku razí cestu do míst, odkud se ozývá opakované volání typické pro jednoho z nejohroženějších ptáků krkonošské přírody, chřástala polního. Z reproduktoru, který drží, zní "crex-crex", tedy imitace volání tohoto plachého a na loukách skrytě žijícího ptáka. A chřástal odpovídá. V Krkonoších jejich počty zůstávají nízké, řekl ČTK Fišera. Důvodů je řada, ztráta vhodných stanovišť, časná senoseč, odvodňování luk nebo i nevhodné technologie hospodaření.
(Celý text)
Analytici: Nové klimatické cíle EU mohou zdražit vytápění i dopravu
7. července 2025 00:59
(ČTK) - Nové klimatické cíle, které navrhuje Evropská komise, zdraží v případě schválení topení i dopravu. Nejvýrazněji se projeví na cenách tepla z kotlů na uhlí, jehož ceny by mohly vzrůst až o 30 procent. Zdražit může také plyn a pohonné hmoty. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Podle nich je cíl EU velmi ambiciózní.
(Celý text)
Odchov želv obrovských v zoo Plzeň nevyšel, vejce nebyla oplozená
7. července 2025 00:49
PLZEŇ (ČTK) - Naděje na odchov želv obrovských v plzeňské zoologické zahradě se nenaplnily. Vejce, která loni v říjnu, v listopadu a letos v lednu nakladla samice, byla neoplozená. Přesvědčili se o tom chovatelé, kteří po výrazném překročení doby předpokládané inkubace otevřeli poslední vejce, informoval chovatel Karel Kodejš. Želvy jsou ale stále mladé, takže podle zoologů mají vzhledem k dlouhověkosti druhu ještě dost času.
(Celý text)
Odchov vzácné mihule Vladykovovy z Šumperska byl letos výrazně úspěšnější
6. července 2025 18:24
VELKÉ LOSINY (ČTK) - Odborníkům se letos podařil odchov larev mihule ukrajinské (Vladykovovy), kriticky ohroženého druhu rybovitého obratlovce z jediné známé populace tohoto druhu v Česku, z Račího potoka u Velkých Losin na Šumpersku. Získali přibližně 8350 jiker, z nichž se vylíhlo 6600 larev, což je výrazně více než v loňském roce. Zpět do Račího potoka vypustili oproti loňsku trojnásobné množství larev. Správa CHKO Jeseníky o tom informovala na svých stránkách. Cílem tohoto projektu je posílit jedinou a bohužel vymírající populaci z tohoto toku.
(Celý text)
Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace
6. července 2025 18:03
(ČTK) - V jihofrancouzském departementu Hérault dostali hasiči pod kontrolu požár, který strávil 400 hektarů lesa a další vegetace. Po celý dnešek ale zůstane pod dohledem, informovala agentura AFP s odvoláním na hasiče. V sobotu hořel porost i v dalších dvou departementech na jihu Francie, v Bouches-du-Rhône a v Aude. V Bouches-du-Rhône byl požár, který spálil 100 hektarů vegetace, lokalizován už v sobotu. V Aude plameny do dneška spálily téměř 500 hektarů lesního porostu, ale už se také dál nešíří.
(Celý text)
Přírodní lokalita Červeňák bývala ve 20. letech vojenská planina pro výcvik
6. července 2025 18:01
PARDUBICE (ČTK) - Zalesněná oblast bývalého vojenského cvičiště Červeňák v Pardubicích bývala v minulém století planinou. Železniční vojsko stromy ve 20. letech kácelo, aby mělo prostor pro výcvik. Je to jediné dochované vojenské místo v Česku, které je ve městě a obklopené zástavbou. ČTK to řekl vojenský historik Ivan Fuksa.
(Celý text)
V liberecké zoo se po několika letech narodil kriticky ohrožený gibon bělolící
6. července 2025 18:00
LIBEREC (ČTK) - V liberecké zoo se po několika letech narodil vzácný gibon bělolící. Pro daný párek gibonů je to první mládě. Návštěvníci ho mohou už nyní vidět v expozici, řekla ČTK mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)
Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku
6. července 2025 17:59
VSETÍN (ČTK) - Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku. Návštěvníci se seznámí s procesy vzniku sesuvů, s jejich typy a dopady na přírodu a poznají i příběhy lidí, kteří byli těmito jevy postiženi, sdělil ČTK Jiří Koňařík, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které zámek spravuje. Na výstavě nechybí dokumentace historických i nedávných sesuvů a také interaktivní exponáty. Výstava vznikla ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR, potrvá do 17. srpna.
(Celý text)
Dobrovolníci už po 28. vyráží na Týdny pro krajinu
6. července 2025 13:03
PRAHA (Ekolist) - Odstartoval další ročník letních výprav Hnutí DUHA, které se každoročně konají v oblíbených lokalitách české a moravské přírody. Cílem těchto tradičních prázdninových akcí je chránit lesy, divočinu a aktivně se podílet na obnově přírody kolem nás. Více než stovka dobrovolníků a dobrovolnic se Týdnů pro krajinu pravidelně účastní z celé republiky.
(Celý text)
Na jihu Francie propukla sezona velkých požárů, píše AFP
6. července 2025 01:55
(ČTK) - První velké požáry letní sezóny vypukly letos v departementech Bouches-du-Rhône a Hérault na jihu Francie, kde stále panuje vlna veder. Úřady byly nuceny kvůli hustému dýmu z požáru uzavřít úsek dálnice A9, uvedla agentura AFP.
(Celý text)
Správci KRNAP se začátkem letních prázdnin vyzývají k dodržování pravidel
6. července 2025 01:27
(ČTK) - Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) se začátkem letní sezony nabádají návštěvníky Krkonoš, aby vážili, kam a kdy se vydat s ohledem na extrémní návštěvnost některých lokalit. Apelují i na dodržování pravidel v národním parku. KRNAP patří s více než 12 miliony návštěv ročně mezi nejnavštěvovanější národní parky v Evropě.
(Celý text)
V Jižní Africe našli dosud neznámý druh žáby. Neobjevili ji vědci, ale nadšenci do obojživelníků
6. července 2025 01:22
(ČTK) - V Jihoafrické republice objevili dosud neznámý druh dešťové žáby, která má extrémně krátké nozdry a neumí skákat. Jmenuje se Breviceps batrachophiliorum a neobjevili ji vědci, ale nadšenci těchto obojživelníků, píše deník The Times.
(Celý text)
Turistům se otevřela Hřebenovka Krušné hory východ, měří 143 kilometrů
6. července 2025 01:00
LOUČNÁ POD KLÍNOVCEM (ČTK) - Turistům se otevřela dálková pěší trasa Hřebenovka Krušné hory východ. Převede zájemce od vrcholu Klínovce na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje až po Petrovice na Ústecku, kde navazuje na trasu Českým Švýcarskem. Nově proznačený úsek měří 143 kilometrů. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.
(Celý text)
Na hradě Košumberk je přístupná bývalá vodárenská bašta. Ukazuje hospodaření s vodou ve středověku
6. července 2025 00:45
LUŽE (ČTK) - Město Luže na Chrudimsku dokončilo opravu bývalé vodárenské bašty na zřícenině hradu Košumberk. V interiéru vznikla malá expozice o hospodaření s vodou ve středověkém objektu. Na letní sezonu již bude turistům přístupná, řekl ČTK starosta Ladislav Peterka (Nestraníci).
(Celý text)
Bobří soutěska v Českém středohoří je kvůli odumírajícím stromům uzavřená
5. července 2025 22:43
ŽANDOV (ČTK) - Bobří soutěska v CHKO České středohoří na pomezí Libereckého a Ústeckého kraje je kvůli odumírajícím stromům pro turisty uzavřená. Jejich odstraňování kolem Bobřího potoka potrvá lesníkům do září, informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)
Bobří soutěska v Českém středohoří je kvůli odumírajícím stromům uzavřená
5. července 2025 22:43
ŽANDOV (ČTK) - Bobří soutěska v CHKO České středohoří na pomezí Libereckého a Ústeckého kraje je kvůli odumírajícím stromům pro turisty uzavřená. Jejich odstraňování kolem Bobřího potoka potrvá lesníkům do září, informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)