|
titulní strana > co píší jiní
Maso z pralesa je pro místní levnou i prestižní záležitostí
6. srpna 2015 01:23
PRAHA (Ekolist) - Průzkum trendů konzumace bushmeatu v Tanzanii potvrdil, že hlavním důvodem proč místní lidé sáhnou po mase z pralesa, je jeho nízká cena a snadná dostupnost. Ulovená divočina ale není konzumována jen chudými a hladovějícími. Naopak v řadě komunit je tato potrava výsadou lidí bohatých, a jeho konzumace je považována za otázku osobní prestiže.
Navrhovaná značka „Pozor los!“ má ochránit životy vzácných savců i řidičů
PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody ze společnosti Česká krajina podali ministerstvu dopravy návrh na novou dopravní značku „Pozor los!“. Ta by měla pomoci chránit nejenom vzácné losy, ale také zdraví a životy řidičů. Riziko smrtelných následků je totiž při střetech s tímto mohutným savcem značně vysoké.
Dieta podle šimpanzů? Jíl a bláto. Znamená pro ně detox i minerály
PRAHA (Ekolist) - Šimpanzi v Ugandě za poslední léta obměnili svůj jídelníček a stále častěji si mezi obvykle přijímanou stravou dopřávají mastné jíly a bláto. Nezvyklý posun v potravních preferencích zaujal zoology z Oxfordu, kteří přichází s nečekaným odhalením. Učenliví primáti využívají jílu jako náhražku za ubývající rafiovou palmu, kterou si doplňovali hladinu minerálů.
Velké sucho je i na horách. Požáry hrozí v lesích a na loukách v Krkonoších
PRAHA (Ekolist) - Velké sucho během letošního léta nevyhnulo ani horám. Zvýšené riziko vzniku požáru hrozí i v Krkonoších - v lesích, na loukách i smilkových trávnících krkonošské tundry. Správa KRNAP proto žádá návštěvníky národního parku, aby dbali zvýšené opatrnosti.
V CHKO Labské pískovce vyvedlo mladé 5 párů sokolů a jeden pár čápů černých
PRAHA (Ekolist/ČTK) - Z hnízd v Labských pískovcích vylétlo do světa nejméně osm mladých sokolů stěhovavých a dva čápi černí. Vyplývá to z pravidelného monitoringu, který provádí AOPK ČR, Správa chráněné krajinné oblasti Labské pískovce ve spolupráci s dalšími odborníky.
Češi mají rádi divočinu. Podporují její ochranu i výskyt šelem a velkých savců
PRAHA (Ekolist) - Více než 70 % Čechů souhlasí s tím, že by se měla divoká příroda v ČR chránit. A mohlo by jí být také výrazně více. Pravidelně do ní chodí ale jen čtvrtina obyvatel. Vyplývá to z průzkumu Masarykovy univerzity, který jako první podrobně zkoumal vztah Čechů k divoké přírodě.
Proč velryby a delfíni umírají na plážích? A máme je zachraňovat?
(Ekolist) - Štíhlé tělo delfína prořízne hladinu a letí vzhůru jako šíp. Chvíli se zdá, jako by popřelo zemskou přitažlivost, ale pak se přehoupne a elegantně padá zpět do vody. Nemůže jinak, život delfínů a velryb je s vodou pevně svázaný. Kytovci se ve vodě rodí, hrají si, loví, soupeří spolu, páří se… Záhadou pro lidi je, proč tato inteligentní zvířata často končí svůj život na souši. A máme jim pomáhat zpět do moře?
Tarpan nebyl divoký kůň. Jen zdivočelý nebo zkřížený, ukazují zahraniční výzkumy
PRAHA (Ekolist) - Desítky let byl tarpan považovaný za posledního divokého koně Evropy. Moderní výzkumy však ukázaly, že tarpan byl pouze zdivočelý kůň domácí, případně kříženec domácích a divokých koní. Na závěry zahraničních vědců upozorňuje studie Divoký kůň a pratur: klíčové druhy pro formování české krajiny, na jejímž vzniku se podíleli vědci z Biologického centra Akademie věd, Jihočeské univerzity, Univerzity Karlovy a Ústavu biologie obratlovců Akademie věd.
V Nizozemsku zprovozní největší přílivovou elektrárnu na světě
PRAHA (oEnergetice) - Pět vodních turbín o výkonu 1,2 MW bude na podzim umístěno na ochranné vlnové bariéře. Podle společnosti Tocardo Tidal Turbines, výrobce přílivových vodních turbín, půjde o největší přílivovou elektrárnu v Nizozemsku, která bude současně největším komerčním projektem tohoto typu na světě.
Většina lidí má doma alespoň jeden starý mobil, který by mohli dát zrecyklovat
PRAHA (Ekolist) - Čtyři pětiny českých domácností mají doma minimálně jeden starý mobilní telefon, který nepoužívají. Vyplývá to z průzkumu, který pro Vodafone zpracovala společnost STEM/Mark. Staré mobilní telefony přitom mohou pomoci například lidem v rozvojových zemích, pro výuku nebo posloužit třeba k výrobě šperků.
Správný energetický štítek má jen polovina spotřebičů na trhu, prokázala kontrola
PRAHA (Ekolist) - Polovina výrobků v evropských obchodech s elektronikou nemá správný energetický štítek, prokázala rozsáhlá kontrola prodejen, kterou v první polovině roku 2015 provádělo konsorcium partnerů projektu MarketWatch. Kontroloři navštívili 20 prodejen v České republice a celkem 243 obchodů v 11 zemích EU a zkontrolovali přítomnost energetických štítků na více než 30 000 produktech. V internetových obchodech je situace ještě horší, správný štítek má jen třetina výrobků.
Norování: Zbytečně drastický způsob lovu, nebo myslivecká tradice a efektivní regulace lišek?
PRAHA (Ekolist) - Záběry z norování lišek by asi většina lidí označila jako drastické. Jsou plné vyceněných zubů, vrčení, kňučení a zmítajících se do sebe zakousnutých těl psů a lišek. Kulisu amatérských videosnímků často doplňuje povzbuzování přítomných myslivců, kteří do vykopaných liščích nor pouštějí své vycvičené psy. Podle některých lidí jde o zcela nehumánní způsob lovu a proti norování lišek sepisují petice. Pro některé myslivce je to součást myslivecké tradice a sepisují petice na podporu norování. Jaké jsou argumenty obou stran a proč se vlastně něco jako norování lišek vůbec provozuje?
Australští vědci učí ptáky odchované v zajetí rozpoznat nebezpečí. Jde to překvapivě snadno
PRAHA (Ekolist) - Jak dlouho asi může trvat, než se ptáci naučí rozpoznat blížící se nebezpečí? Australští biologové po sérii experimentů s drobnými pěvci zjistili, že stačí skutečně málo. Dříve neznámý signál si s přítomností nebezpečného predátora spojí za méně než dva dny.
Hledáte tip na výlet? Navštivte některou z netradičních turistických stezek
PRAHA (Ekolist) - Turistické naučné stezky přestávají být pouhými vyšlapanými cestičkami s několika zastaveními u velkých tabulí. Začínají je doplňovat kvízy pro děti nebo umělecká díla. Zde je přehled několika v českých luzích a hájích vskutku netradičních stezek.
Uhynula Nabiré, jeden z posledních pěti severních bílých nosorožců
PRAHA (Ekolist) - Jeden z posledních pěti nosorožců tuponosých, nazývaných též bílých, severních na světě, samice Nabiré chovaná královédvorskou zoo, uhynula. Příčinou smrti bylo prasknutí cysty uvnitř těla samice.
Botulotoxin zabíjí ve vedrech vodní ptáky
PRAHA (Ekolist) - Pracovníci záchranných stanic pro volně žijící živočichy vyjíždí v těchto dnech po celé republice k nehybným či apatickým labutím nebo kachnám. Na vině je botulotoxin - prudký neurotoxický jed, který může zvířata i zabít. Situace bývá podle odborníků v některých případech opravdu kritická.
Kamerový systém v rozích by mohl zachránit poslední nosorožce
PRAHA (Ekolist) -
V Africe je každých šest hodin upytlačen jeden nosorožec. Pro posledních 25 000 jedinců ve volné přírodě to znamená minimální vyhlídky do budoucna. Ochránci přírody se proto snaží využít všech dostupných prostředků k jejich záchraně. Ozbrojené rangery, hlídkující drony, GPS obojky teď má doplnit nejnovější opatření. Malé on-line kamery instalované přímo v rozích nosorožců.
Kvalitní ochrany přírody se zastal rekordní počet Evropanů, přes půl milionu lidí
PRAHA (Ekolist) - Více než půl milionu obyvatel EU požádalo ve veřejných konzultacích, aby Evropská komise zachovala současné směrnice o ochraně ptáků a stanovišť. Jde tak o zdaleka největší veřejnou konzultaci v dějinách Evropské unie, uvedli zástupci nevládních organizací.
Přítomnost divokých zvířat ve městech má blahodárný účinek na lidskou psychiku
PRAHA (Ekolist) - Na zvířata ve městech by se už nemělo pohlížet jako na nositele problémů, ale měly by být vyzvedávány i pozitivní stránky jejich přítomnosti. Srnky, zajíci, jezevci či lišky, kteří do městského ekosystému zavítají, s sebou totiž přináší řadu dosud přehlížených ekologických benefitů. Podle Carla Soulsburyho má pouhá přítomnost divokých zvířat blahodárný účinek na lidskou psychiku.
Vědci zkoumali námluvy medvídků koala. Místo soubojů si vystačí s hrdelním voláním
PRAHA (Ekolist) - Medvídci koala okouzlují svým roztomilým zjevem miliony lidí, přesto podrobnosti o jejich páření dlouho unikaly pozornosti vědců. Vnést trochu světla do sexuálního života australských baculatých medvídků se podařilo až mezinárodnímu týmu vědců, kteří pozorovali chování koalí populace na australském ostrůvku St. Bees. Místo soubojů o samice si medvídci vystačí s hlubokým hrdelním voláním. Samice si je pak samy najdou.
Vědci zkoumali námluvy medvídků koala. Místo soubojů si vystačí s hrdelním voláním
PRAHA (Ekolist) - Medvídci koala okouzlují svým roztomilým zjevem miliony lidí, přesto podrobnosti o jejich páření dlouho unikaly pozornosti vědců. Vnést trochu světla do sexuálního života australských baculatých medvídků se podařilo až mezinárodnímu týmu vědců, kteří pozorovali chování koalí populace na australském ostrůvku St. Bees. Místo soubojů o samice si medvídci vystačí s hlubokým hrdelním voláním. Samice si je pak samy najdou.
|
Další články:
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00
|
VYSOKÁ PEC (ČTK) - Povodí Ohře ukončilo po třech letech opravu zhruba 120 let starého vodního díla Jezeří na Chomutovsku. Kompletní rekonstrukce vyšla zhruba na 83 milionů korun. Větší část pokryla dotace. V přehradě zatím není voda. Čeká se na to, až bude vody přitékat víc, aby jí nebylo ve vodním díle málo a rychle se neprohřívala, což by mohlo mít negativní dopad na přírodu, řekl generální ředitel státního podniku Jan Svejkovský.
(Celý text)
Senát je proti zavedení každoročních technických prohlídek starších vozidel
7. července 2025 11:13
(ČTK) - Senát je proti možnému zavedení každoročních technických prohlídek osobních a lehkých užitkových vozidel starších deseti let, jak je navrhuje Evropská komise. Postoj horní komory, který vyjádřila v usnesení, je v souladu se stanoviskem vlády. Senát se postavil rovněž proti navrhovaným každoročním emisním kontrolám dodávek už rok od jejich první registrace.
(Celý text)
Smolo postaví v Třinci linku na zpracování plastů a papíru
7. července 2025 11:04
TŘINEC (ČTK) - Společnost Smolo, která se zabývá nakládáním s odpady či údržbou komunikací, zahájila modernizaci svého areálu v Třinci-Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku. Postaví tam linku na zpracování plastů a papíru, která bude jako teprve třetí v Česku využívat nejmodernější technologie optického třídění. Stavba i technologie přijdou celkem téměř na 300 milionů korun, řekla mluvčí firmy Dorota Havlíková.
(Celý text)
Kvetoucí pásy přímo uprostřed polí mohou pomoci s regulací škůdců i udržováním zdravé půdy
7. července 2025 05:12
PRAHA (Ekolist) - Podpora biodiverzity, zlepšení půdy i omezení závislosti na pesticidech. K tomu všemu by mohly pomoci kvetoucí pásy uprostřed lánů zemědělských plodin. Směs rostlin vysetá v místě pojezdů zemědělské techniky má na pole přilákat užitečné půdní mikroorganismy, ptáky i hmyz. Mezi nimi i přirozené nepřátele zemědělci nevítaných druhů.
(Celý text)
Recyklací proti válce? Dobrovolníci vozí na Ukrajinu použitá okna
7. července 2025 04:08
PRAHA (Ekolist) - Lidem ve válkou zmítaných městech Ukrajiny pomáhá specifická iniciativa. Vyhledává a do země z Česka přiváží zánovní okna, která by jinak mířila k likvidaci. Díky jejich opětovnému využití na Ukrajině pomáhá nejen obnově země, ale také snižuje ekologickou stopu, kterou by znamenala výroba nových.
(Celý text)
Vzácný chřástal v Krkonoších čelí úbytku vhodných míst, jeho počty jsou nízké
7. července 2025 01:17
ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Ornitolog Jaroslav Fišera jde najisto. Neposečenou horskou loukou si za soumraku razí cestu do míst, odkud se ozývá opakované volání typické pro jednoho z nejohroženějších ptáků krkonošské přírody, chřástala polního. Z reproduktoru, který drží, zní "crex-crex", tedy imitace volání tohoto plachého a na loukách skrytě žijícího ptáka. A chřástal odpovídá. V Krkonoších jejich počty zůstávají nízké, řekl ČTK Fišera. Důvodů je řada, ztráta vhodných stanovišť, časná senoseč, odvodňování luk nebo i nevhodné technologie hospodaření.
(Celý text)
Analytici: Nové klimatické cíle EU mohou zdražit vytápění i dopravu
7. července 2025 00:59
(ČTK) - Nové klimatické cíle, které navrhuje Evropská komise, zdraží v případě schválení topení i dopravu. Nejvýrazněji se projeví na cenách tepla z kotlů na uhlí, jehož ceny by mohly vzrůst až o 30 procent. Zdražit může také plyn a pohonné hmoty. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Podle nich je cíl EU velmi ambiciózní.
(Celý text)
Odchov želv obrovských v zoo Plzeň nevyšel, vejce nebyla oplozená
7. července 2025 00:49
PLZEŇ (ČTK) - Naděje na odchov želv obrovských v plzeňské zoologické zahradě se nenaplnily. Vejce, která loni v říjnu, v listopadu a letos v lednu nakladla samice, byla neoplozená. Přesvědčili se o tom chovatelé, kteří po výrazném překročení doby předpokládané inkubace otevřeli poslední vejce, informoval chovatel Karel Kodejš. Želvy jsou ale stále mladé, takže podle zoologů mají vzhledem k dlouhověkosti druhu ještě dost času.
(Celý text)
Odchov vzácné mihule Vladykovovy z Šumperska byl letos výrazně úspěšnější
6. července 2025 18:24
VELKÉ LOSINY (ČTK) - Odborníkům se letos podařil odchov larev mihule ukrajinské (Vladykovovy), kriticky ohroženého druhu rybovitého obratlovce z jediné známé populace tohoto druhu v Česku, z Račího potoka u Velkých Losin na Šumpersku. Získali přibližně 8350 jiker, z nichž se vylíhlo 6600 larev, což je výrazně více než v loňském roce. Zpět do Račího potoka vypustili oproti loňsku trojnásobné množství larev. Správa CHKO Jeseníky o tom informovala na svých stránkách. Cílem tohoto projektu je posílit jedinou a bohužel vymírající populaci z tohoto toku.
(Celý text)
Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace
6. července 2025 18:03
(ČTK) - V jihofrancouzském departementu Hérault dostali hasiči pod kontrolu požár, který strávil 400 hektarů lesa a další vegetace. Po celý dnešek ale zůstane pod dohledem, informovala agentura AFP s odvoláním na hasiče. V sobotu hořel porost i v dalších dvou departementech na jihu Francie, v Bouches-du-Rhône a v Aude. V Bouches-du-Rhône byl požár, který spálil 100 hektarů vegetace, lokalizován už v sobotu. V Aude plameny do dneška spálily téměř 500 hektarů lesního porostu, ale už se také dál nešíří.
(Celý text)
Přírodní lokalita Červeňák bývala ve 20. letech vojenská planina pro výcvik
6. července 2025 18:01
PARDUBICE (ČTK) - Zalesněná oblast bývalého vojenského cvičiště Červeňák v Pardubicích bývala v minulém století planinou. Železniční vojsko stromy ve 20. letech kácelo, aby mělo prostor pro výcvik. Je to jediné dochované vojenské místo v Česku, které je ve městě a obklopené zástavbou. ČTK to řekl vojenský historik Ivan Fuksa.
(Celý text)
V liberecké zoo se po několika letech narodil kriticky ohrožený gibon bělolící
6. července 2025 18:00
LIBEREC (ČTK) - V liberecké zoo se po několika letech narodil vzácný gibon bělolící. Pro daný párek gibonů je to první mládě. Návštěvníci ho mohou už nyní vidět v expozici, řekla ČTK mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)
Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku
6. července 2025 17:59
VSETÍN (ČTK) - Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku. Návštěvníci se seznámí s procesy vzniku sesuvů, s jejich typy a dopady na přírodu a poznají i příběhy lidí, kteří byli těmito jevy postiženi, sdělil ČTK Jiří Koňařík, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které zámek spravuje. Na výstavě nechybí dokumentace historických i nedávných sesuvů a také interaktivní exponáty. Výstava vznikla ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR, potrvá do 17. srpna.
(Celý text)
Dobrovolníci už po 28. vyráží na Týdny pro krajinu
6. července 2025 13:03
PRAHA (Ekolist) - Odstartoval další ročník letních výprav Hnutí DUHA, které se každoročně konají v oblíbených lokalitách české a moravské přírody. Cílem těchto tradičních prázdninových akcí je chránit lesy, divočinu a aktivně se podílet na obnově přírody kolem nás. Více než stovka dobrovolníků a dobrovolnic se Týdnů pro krajinu pravidelně účastní z celé republiky.
(Celý text)
Na jihu Francie propukla sezona velkých požárů, píše AFP
6. července 2025 01:55
(ČTK) - První velké požáry letní sezóny vypukly letos v departementech Bouches-du-Rhône a Hérault na jihu Francie, kde stále panuje vlna veder. Úřady byly nuceny kvůli hustému dýmu z požáru uzavřít úsek dálnice A9, uvedla agentura AFP.
(Celý text)
Správci KRNAP se začátkem letních prázdnin vyzývají k dodržování pravidel
6. července 2025 01:27
(ČTK) - Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) se začátkem letní sezony nabádají návštěvníky Krkonoš, aby vážili, kam a kdy se vydat s ohledem na extrémní návštěvnost některých lokalit. Apelují i na dodržování pravidel v národním parku. KRNAP patří s více než 12 miliony návštěv ročně mezi nejnavštěvovanější národní parky v Evropě.
(Celý text)
V Jižní Africe našli dosud neznámý druh žáby. Neobjevili ji vědci, ale nadšenci do obojživelníků
6. července 2025 01:22
(ČTK) - V Jihoafrické republice objevili dosud neznámý druh dešťové žáby, která má extrémně krátké nozdry a neumí skákat. Jmenuje se Breviceps batrachophiliorum a neobjevili ji vědci, ale nadšenci těchto obojživelníků, píše deník The Times.
(Celý text)
Turistům se otevřela Hřebenovka Krušné hory východ, měří 143 kilometrů
6. července 2025 01:00
LOUČNÁ POD KLÍNOVCEM (ČTK) - Turistům se otevřela dálková pěší trasa Hřebenovka Krušné hory východ. Převede zájemce od vrcholu Klínovce na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje až po Petrovice na Ústecku, kde navazuje na trasu Českým Švýcarskem. Nově proznačený úsek měří 143 kilometrů. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.
(Celý text)
Na hradě Košumberk je přístupná bývalá vodárenská bašta. Ukazuje hospodaření s vodou ve středověku
6. července 2025 00:45
LUŽE (ČTK) - Město Luže na Chrudimsku dokončilo opravu bývalé vodárenské bašty na zřícenině hradu Košumberk. V interiéru vznikla malá expozice o hospodaření s vodou ve středověkém objektu. Na letní sezonu již bude turistům přístupná, řekl ČTK starosta Ladislav Peterka (Nestraníci).
(Celý text)
Bobří soutěska v Českém středohoří je kvůli odumírajícím stromům uzavřená
5. července 2025 22:43
ŽANDOV (ČTK) - Bobří soutěska v CHKO České středohoří na pomezí Libereckého a Ústeckého kraje je kvůli odumírajícím stromům pro turisty uzavřená. Jejich odstraňování kolem Bobřího potoka potrvá lesníkům do září, informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)
Bobří soutěska v Českém středohoří je kvůli odumírajícím stromům uzavřená
5. července 2025 22:43
ŽANDOV (ČTK) - Bobří soutěska v CHKO České středohoří na pomezí Libereckého a Ústeckého kraje je kvůli odumírajícím stromům pro turisty uzavřená. Jejich odstraňování kolem Bobřího potoka potrvá lesníkům do září, informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)