|
titulní strana > co píší jiní
Vědci zkoumali námluvy medvídků koala. Místo soubojů si vystačí s hrdelním voláním
26. července 2015 02:00
PRAHA (Ekolist) - Medvídci koala okouzlují svým roztomilým zjevem miliony lidí, přesto podrobnosti o jejich páření dlouho unikaly pozornosti vědců. Vnést trochu světla do sexuálního života australských baculatých medvídků se podařilo až mezinárodnímu týmu vědců, kteří pozorovali chování koalí populace na australském ostrůvku St. Bees. Místo soubojů o samice si medvídci vystačí s hlubokým hrdelním voláním. Samice si je pak samy najdou.
Cesta k obnovitelným zdrojům energie vede přes čínské jezero toxického odpadu
PRAHA (Ekolist) - Digitální technologie, solární panely a turbíny větrných elektráren. Pro mnoho z nás jsou to symboly nové, lepší budoucnosti. Pro obyvatele čínského města Baotou však tyto vymoženosti neznamenají nic jiného, než zmar a strádání. Globální vývoj a rozvoj zelených technologií je totiž úzce provázán se spotřebou velmi vzácných minerálů a kovů. A většina z nich se těží právě zde. Cenou za jejich těžbu je jezero toxického odpadu Bayan.
Freeshop - obchod, kde nakoupíte zdarma. A kam můžete odnést své nepotřebné věci
PRAHA (Ekolist) - Recyklační dílna Zdrojovna spojila síly s autonomním sociálním centrem Klinika. Vznikl tím freeshop, tedy obchod, "kde nakoupíte zdarma", který otevře na konci září právě v jeho prostorách na pražském Žižkově. Přinést do freeshopu nepotřebné věci a naopak si z něj odnést věci v bytě chybějící bude moci široká veřejnost.
Divocí koně "vydupali" v Milovicích ze země vzácné hořce křížaté
PRAHA (Ekolist) - Pobyt divokých koní v bývalém vojenském areálu v Milovicích ve Středních Čechách přináší po pouhém půl roce své první plody. Přesněji řečeno květy. A to květy silně ohroženého hořce křížatého. Právě záchrana tohoto mizejícího druhu je jedním z hlavních cílů projektu návratu divokých koní do Česka.
Aktivisté kritizují návrh novely stavebního zákona. Zneprůhlední podle nich rozhodování
PRAHA (Ekolist) - Návrh novely stavebního zákona, který připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) se nelíbí ekologickým organizacím. Zavádí podle nich řadu složitých výjimek a nových úředních postupů, které zkomplikují rozhodování a sníží jeho průhlednost. Nevládní organizace kritizují také výrazné omezení práv občanů a naopak posílení pravomocí už nyní kontroverzních autorizovaných inspektorů. Zelený kruh varuje, že výsledkem bude zmatek, nejistota a v konečném důsledku zpomalení rozhodování a spousta soudních sporů.
USA zavřely 200. uhelnou elektrárnu. Hnutí Duha kritizuje absurdní situaci v ČR
PRAHA (Ekolist) - Ve Spojených státech amerických byla v těchto dnech uzavřena dvoustá uhelná elektrárna. Z celkového počtu 535 zařízení, která v zemi ještě před pěti lety fungovala, byl ukončen provoz už ve více než třetině z nich, informuje Hnutí Duha.
Británie stopla ambiciozní plán stavět od roku 2016 jen uhlíkově neutrální domy
PRAHA (Ekolist) - V roce 2006 přišel britský ministr financí Gordon Brown s návrhem, aby se ve Velké Británii od roku 2016 stavěly domy jen uhlíkově neutrální. Podle něho je Velká Británie právě ta země, která takový závazek unese. Současná vláda návrh zákona minulý týden potopila. Informuje o tom server Guardian.
Technický ředitel Tesly: Elektřina pro elektromobily musí pocházet z obnovitelných zdrojů
PRAHA (oEnergetice) - Od dubna, kdy americká automobilka Tesla Motors představila své bateriové systémy s názvem Powerwall a Powerpack, je kolem tohoto průkopníka elektromobility a akumulace energie pořádně rušno. Její spoluzakladatel a technický ředitel JB Straubel nedávno dostal prostor při zahájení velmi sledovaného odborného veletrhu solárních technologií Intersolar North America 2015. Během svého proslovu zmapoval dosavadní vývoj elektromobility a akumulace elektřiny pomocí baterií a dále představil vizi, jakým směrem se bude tento průmysl ubírat. Jednou z nich podle něho bude synergie mezi obnovitelnými zdroji energie a elektromobily.
Na podzim bude Nová zelená úsporám. Umožní žádat o peníze kdykoliv
PRAHA (Ekolist) - Dotační program Nová zelená úsporám umožňuje lidem pořídit si energeticky úsporné bydlení. Dosud fungoval program v tzv. výzvách. Stát připravil peníze, které získal z prodeje emisních povolenek, a pak na nějaké období lidem otevřel možnost podat svůj projekt a o peníze požádat. Jakmile se peníze vyčerpaly, program se uzavřel a případní zájemci museli počkat na další kolo. Ministerstvo životního prostředí slibuje, že podzimní Nová zelená úsporám už bude otevřená stále a peníze se budou doplňovat kontinuálně.
Letošní Nová zelená úsporám je vyčerpaná. Další šance bude na podzim
PRAHA (Ekolist) - Po dvou měsících, co bylo možné žádat v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám o peníze na energeticky úsporné bydlení, jsou finance vyčerpány. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí. Příjem dalších žádostí byl minulý pátek zastaven.
Ve vedrech myslete i na zvířata. Potřebují vodu a stín
PRAHA (Ekolist) - Teploty šplhající vysoko nad 30° C snáší špatně nejeden člověk. A podobně na tom jsou i zvířata. Voda na zahnání žízně nebo osvěžující koupel může být zejména ve městech pro divoká zvířata nedosažitelná. Trpět vedry a žízní mohou ale i domácí mazlíčci a hospodářská zvířata.
Pozoruhodné žabí praktiky: Proč žáby v zápalu lásky často hynou?
(Naše příroda) - Někteří lidé žáby považují za havěť, jiní je vnímají jako „ošklivky“, do kterých čarodějové zaklínali
princezny. A ti poslední v nich objevují pozoruhodné tvory,
které mají v ekosystému své nezastupitelné místo. Koloběh žabího života má mnohá úskalí,
která vedou k postupnému poklesu počtu jedinců jednotlivých druhů. Alarmující je, že ze
třinácti u nás žijících druhů žab je jich dnes už dvanáct ohrožených. Povinností nás, lidí, je
tedy nejen respektovat zákonnou ochranu žab, ale také jim pomáhat a zvyšovat tak jejich
šanci na přežití.
Pavouci umí na vodní hladině využívat plachty i kotevní lana. Jako námořníci
PRAHA (Ekolist) - Jak se dokáží titěrní pavouci přesouvat mezi lokalitami vzdálenými stovky kilometrů a přitom překonávat vodní plochy? Entomologové z Muzea přírodní historie v Londýně poukázali na zvláštní chování desítek druhů ostrovních pavoučků. Na vodní hladině se pohybují jako zkušení námořníci: umí využívat plachty i kotevních lana.
Americké národní parky se topí v odpadcích. S tím, jak to vyřešit, jim radí Subaru
PRAHA (Ekolist) - Americké národní parky přilákaly v roce 2013 na 273 milionů návštěvníků. A ti za sebou zanechali přes 50 000 tun odpadků. Pilotní projekt, na kterém se vydatnou měrou podílí i automobilka Subaru, má za cíl učinit z amerických národních parků místa zbavená odpadků.
Na Šumavě začala revitalizace dalších rašelinišť, potoků a mokřadů
PRAHA (Ekolist) - Od poloviny července začnou v NP Šumava další revitalizační práce. Tentokrát proběhnou na rašeliništích u Zhůřského potoka, na Žlebském potoce a okolních mokřadech a na Jedlovém potoce nedaleko Soumarského mostu. Systematická revitalizace rašelinišť, mokřadů a vodních toků na území národního parku začala už v roce 1999. Za 15 let obnovila Správa Národního parku Šumava 590 hektarů rašelinišť a bylo zablokováno na 62 kilometrů odtokových kanálů.
ČEZ si koupil podíl v německé továrně průmyslových baterií Sonnenbatterie
PRAHA (Ekolist) - ČEZ, přesněji jeho dceřinná investiční společnost Inven Capital, zakoupila podíl u německého výrobce bateriových úložišť Sonnenbatterie. Firma patří mezi přední výrobce. Podle informací Hospodářských novin je menšinový podíl v hodnotě „nižších stovek milionů korun“.
Solar Impulse 2: Pětidenní přelet z Japonska na Havaj utavil solárnímu letounu baterie
PRAHA (Ekolist) - Pokus obletět svět v letadle Solar Impulse 2 poháněném jen energií ze slunce se oproti původnímu plánu značně protáhne. Během poslední nejdelší etapy došlo k přehřátí baterií. Poškození je neopravitelné a baterie se musí vyměnit. Mise bude pokračovat až v dubnu 2016.
Nemilosrdný osud jezevců: čím je větší konkurence, tím dříve dospějí - a také umřou
PRAHA (Ekolist) - Život strávený rvačkami o samice se neblaze projevuje na délce života jezevců. Mladí samci, kteří vyrůstají obklopeni konkurencí starších jedinců, sice pohlavně dříve dospívají, ale dožívají se v průměru kratšího věku. Potvrzují to výsledky pětatřicetiletého výzkumu zoologů z Exeteru.
Pod rozkvetlými korunami lip umírají čmeláci. Vysílením
PRAHA (Ekolist) - Pod rozkvetlými lípami je v těchto dnech možné najít desítky mrtvých či umírajících čmeláků. Nejde o otravu insekticidy, což bývá jedna z prvních myšlenek při pohledu na malé mrtvolky. Příčinou jsou omamně vonící květy cizokrajných druhů lip. Ty čmeláky nesmírně lákají, neposkytnou jim však dostatek nektaru a čmeláci prostě umřou vysílením.
Pytláci měli na korbě náklaďáku víc vzácných želv, než kolik si vědci mysleli, že jich vůbec je
PRAHA (Ekolist) - Ochráncům přírody z organizace Turtle Survival Alliance (TSA) se podařilo těsně před odesláním zadržet nečekaně velkou zásilku kriticky ohrožených filipínských želv. Ještě před měsícem soudili biologové, že ve volné přírodě ostrova Palawan přežívá posledních 3000 exemplářů tohoto druhu. Jak informuje server The Dodo, zabavení skoro 4000 jedinců mění představy o tom, kolik těchto zvířat ve volné přírodě žije. Přesto není důvodem k oslavám. Případ poukazuje na ohromný rozsah pašování chráněných zvířat a komplexní drancování přírody, jehož dopady lze jen těžko domyslet.
Pytláci měli na korbě náklaďáku víc vzácných želv, než kolik si vědci mysleli, že jich vůbec je
PRAHA (Ekolist) - Ochráncům přírody z organizace Turtle Survival Alliance (TSA) se podařilo těsně před odesláním zadržet nečekaně velkou zásilku kriticky ohrožených filipínských želv. Ještě před měsícem soudili biologové, že ve volné přírodě ostrova Palawan přežívá posledních 3000 exemplářů tohoto druhu. Jak informuje server The Dodo, zabavení skoro 4000 jedinců mění představy o tom, kolik těchto zvířat ve volné přírodě žije. Přesto není důvodem k oslavám. Případ poukazuje na ohromný rozsah pašování chráněných zvířat a komplexní drancování přírody, jehož dopady lze jen těžko domyslet.
|
Další články:
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00
|
(ČTK) - Evropská komise představila plán zavádějící takzvané přírodní kredity. Ty mají umožnit zemědělcům, lesníkům a dalším hospodářům získávat dodatečný příjem za nadstandardní opatření na podporu biodiverzity. Cílem plánu je podle komise motivovat soukromé investice do akcí na ochranu přírody a odměňovat ty, kteří tyto akce podnikají a investují do nich.
(Celý text)
Skončila oprava přehrady Jezeří na Chomutovsku. Zatím v ní není voda
7. července 2025 11:14
VYSOKÁ PEC (ČTK) - Povodí Ohře ukončilo po třech letech opravu zhruba 120 let starého vodního díla Jezeří na Chomutovsku. Kompletní rekonstrukce vyšla zhruba na 83 milionů korun. Větší část pokryla dotace. V přehradě zatím není voda. Čeká se na to, až bude vody přitékat víc, aby jí nebylo ve vodním díle málo a rychle se neprohřívala, což by mohlo mít negativní dopad na přírodu, řekl generální ředitel státního podniku Jan Svejkovský.
(Celý text)
Senát je proti zavedení každoročních technických prohlídek starších vozidel
7. července 2025 11:13
(ČTK) - Senát je proti možnému zavedení každoročních technických prohlídek osobních a lehkých užitkových vozidel starších deseti let, jak je navrhuje Evropská komise. Postoj horní komory, který vyjádřila v usnesení, je v souladu se stanoviskem vlády. Senát se postavil rovněž proti navrhovaným každoročním emisním kontrolám dodávek už rok od jejich první registrace.
(Celý text)
Smolo postaví v Třinci linku na zpracování plastů a papíru
7. července 2025 11:04
TŘINEC (ČTK) - Společnost Smolo, která se zabývá nakládáním s odpady či údržbou komunikací, zahájila modernizaci svého areálu v Třinci-Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku. Postaví tam linku na zpracování plastů a papíru, která bude jako teprve třetí v Česku využívat nejmodernější technologie optického třídění. Stavba i technologie přijdou celkem téměř na 300 milionů korun, řekla mluvčí firmy Dorota Havlíková.
(Celý text)
Kvetoucí pásy přímo uprostřed polí mohou pomoci s regulací škůdců i udržováním zdravé půdy
7. července 2025 05:12
PRAHA (Ekolist) - Podpora biodiverzity, zlepšení půdy i omezení závislosti na pesticidech. K tomu všemu by mohly pomoci kvetoucí pásy uprostřed lánů zemědělských plodin. Směs rostlin vysetá v místě pojezdů zemědělské techniky má na pole přilákat užitečné půdní mikroorganismy, ptáky i hmyz. Mezi nimi i přirozené nepřátele zemědělci nevítaných druhů.
(Celý text)
Recyklací proti válce? Dobrovolníci vozí na Ukrajinu použitá okna
7. července 2025 04:08
PRAHA (Ekolist) - Lidem ve válkou zmítaných městech Ukrajiny pomáhá specifická iniciativa. Vyhledává a do země z Česka přiváží zánovní okna, která by jinak mířila k likvidaci. Díky jejich opětovnému využití na Ukrajině pomáhá nejen obnově země, ale také snižuje ekologickou stopu, kterou by znamenala výroba nových.
(Celý text)
Vzácný chřástal v Krkonoších čelí úbytku vhodných míst, jeho počty jsou nízké
7. července 2025 01:17
ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Ornitolog Jaroslav Fišera jde najisto. Neposečenou horskou loukou si za soumraku razí cestu do míst, odkud se ozývá opakované volání typické pro jednoho z nejohroženějších ptáků krkonošské přírody, chřástala polního. Z reproduktoru, který drží, zní "crex-crex", tedy imitace volání tohoto plachého a na loukách skrytě žijícího ptáka. A chřástal odpovídá. V Krkonoších jejich počty zůstávají nízké, řekl ČTK Fišera. Důvodů je řada, ztráta vhodných stanovišť, časná senoseč, odvodňování luk nebo i nevhodné technologie hospodaření.
(Celý text)
Analytici: Nové klimatické cíle EU mohou zdražit vytápění i dopravu
7. července 2025 00:59
(ČTK) - Nové klimatické cíle, které navrhuje Evropská komise, zdraží v případě schválení topení i dopravu. Nejvýrazněji se projeví na cenách tepla z kotlů na uhlí, jehož ceny by mohly vzrůst až o 30 procent. Zdražit může také plyn a pohonné hmoty. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Podle nich je cíl EU velmi ambiciózní.
(Celý text)
Odchov želv obrovských v zoo Plzeň nevyšel, vejce nebyla oplozená
7. července 2025 00:49
PLZEŇ (ČTK) - Naděje na odchov želv obrovských v plzeňské zoologické zahradě se nenaplnily. Vejce, která loni v říjnu, v listopadu a letos v lednu nakladla samice, byla neoplozená. Přesvědčili se o tom chovatelé, kteří po výrazném překročení doby předpokládané inkubace otevřeli poslední vejce, informoval chovatel Karel Kodejš. Želvy jsou ale stále mladé, takže podle zoologů mají vzhledem k dlouhověkosti druhu ještě dost času.
(Celý text)
Odchov vzácné mihule Vladykovovy z Šumperska byl letos výrazně úspěšnější
6. července 2025 18:24
VELKÉ LOSINY (ČTK) - Odborníkům se letos podařil odchov larev mihule ukrajinské (Vladykovovy), kriticky ohroženého druhu rybovitého obratlovce z jediné známé populace tohoto druhu v Česku, z Račího potoka u Velkých Losin na Šumpersku. Získali přibližně 8350 jiker, z nichž se vylíhlo 6600 larev, což je výrazně více než v loňském roce. Zpět do Račího potoka vypustili oproti loňsku trojnásobné množství larev. Správa CHKO Jeseníky o tom informovala na svých stránkách. Cílem tohoto projektu je posílit jedinou a bohužel vymírající populaci z tohoto toku.
(Celý text)
Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace
6. července 2025 18:03
(ČTK) - V jihofrancouzském departementu Hérault dostali hasiči pod kontrolu požár, který strávil 400 hektarů lesa a další vegetace. Po celý dnešek ale zůstane pod dohledem, informovala agentura AFP s odvoláním na hasiče. V sobotu hořel porost i v dalších dvou departementech na jihu Francie, v Bouches-du-Rhône a v Aude. V Bouches-du-Rhône byl požár, který spálil 100 hektarů vegetace, lokalizován už v sobotu. V Aude plameny do dneška spálily téměř 500 hektarů lesního porostu, ale už se také dál nešíří.
(Celý text)
Přírodní lokalita Červeňák bývala ve 20. letech vojenská planina pro výcvik
6. července 2025 18:01
PARDUBICE (ČTK) - Zalesněná oblast bývalého vojenského cvičiště Červeňák v Pardubicích bývala v minulém století planinou. Železniční vojsko stromy ve 20. letech kácelo, aby mělo prostor pro výcvik. Je to jediné dochované vojenské místo v Česku, které je ve městě a obklopené zástavbou. ČTK to řekl vojenský historik Ivan Fuksa.
(Celý text)
V liberecké zoo se po několika letech narodil kriticky ohrožený gibon bělolící
6. července 2025 18:00
LIBEREC (ČTK) - V liberecké zoo se po několika letech narodil vzácný gibon bělolící. Pro daný párek gibonů je to první mládě. Návštěvníci ho mohou už nyní vidět v expozici, řekla ČTK mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)
Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku
6. července 2025 17:59
VSETÍN (ČTK) - Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku. Návštěvníci se seznámí s procesy vzniku sesuvů, s jejich typy a dopady na přírodu a poznají i příběhy lidí, kteří byli těmito jevy postiženi, sdělil ČTK Jiří Koňařík, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které zámek spravuje. Na výstavě nechybí dokumentace historických i nedávných sesuvů a také interaktivní exponáty. Výstava vznikla ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR, potrvá do 17. srpna.
(Celý text)
Dobrovolníci už po 28. vyráží na Týdny pro krajinu
6. července 2025 13:03
PRAHA (Ekolist) - Odstartoval další ročník letních výprav Hnutí DUHA, které se každoročně konají v oblíbených lokalitách české a moravské přírody. Cílem těchto tradičních prázdninových akcí je chránit lesy, divočinu a aktivně se podílet na obnově přírody kolem nás. Více než stovka dobrovolníků a dobrovolnic se Týdnů pro krajinu pravidelně účastní z celé republiky.
(Celý text)
Na jihu Francie propukla sezona velkých požárů, píše AFP
6. července 2025 01:55
(ČTK) - První velké požáry letní sezóny vypukly letos v departementech Bouches-du-Rhône a Hérault na jihu Francie, kde stále panuje vlna veder. Úřady byly nuceny kvůli hustému dýmu z požáru uzavřít úsek dálnice A9, uvedla agentura AFP.
(Celý text)
Správci KRNAP se začátkem letních prázdnin vyzývají k dodržování pravidel
6. července 2025 01:27
(ČTK) - Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) se začátkem letní sezony nabádají návštěvníky Krkonoš, aby vážili, kam a kdy se vydat s ohledem na extrémní návštěvnost některých lokalit. Apelují i na dodržování pravidel v národním parku. KRNAP patří s více než 12 miliony návštěv ročně mezi nejnavštěvovanější národní parky v Evropě.
(Celý text)
V Jižní Africe našli dosud neznámý druh žáby. Neobjevili ji vědci, ale nadšenci do obojživelníků
6. července 2025 01:22
(ČTK) - V Jihoafrické republice objevili dosud neznámý druh dešťové žáby, která má extrémně krátké nozdry a neumí skákat. Jmenuje se Breviceps batrachophiliorum a neobjevili ji vědci, ale nadšenci těchto obojživelníků, píše deník The Times.
(Celý text)
Turistům se otevřela Hřebenovka Krušné hory východ, měří 143 kilometrů
6. července 2025 01:00
LOUČNÁ POD KLÍNOVCEM (ČTK) - Turistům se otevřela dálková pěší trasa Hřebenovka Krušné hory východ. Převede zájemce od vrcholu Klínovce na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje až po Petrovice na Ústecku, kde navazuje na trasu Českým Švýcarskem. Nově proznačený úsek měří 143 kilometrů. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.
(Celý text)
Na hradě Košumberk je přístupná bývalá vodárenská bašta. Ukazuje hospodaření s vodou ve středověku
6. července 2025 00:45
LUŽE (ČTK) - Město Luže na Chrudimsku dokončilo opravu bývalé vodárenské bašty na zřícenině hradu Košumberk. V interiéru vznikla malá expozice o hospodaření s vodou ve středověkém objektu. Na letní sezonu již bude turistům přístupná, řekl ČTK starosta Ladislav Peterka (Nestraníci).
(Celý text)
Na hradě Košumberk je přístupná bývalá vodárenská bašta. Ukazuje hospodaření s vodou ve středověku
6. července 2025 00:45
LUŽE (ČTK) - Město Luže na Chrudimsku dokončilo opravu bývalé vodárenské bašty na zřícenině hradu Košumberk. V interiéru vznikla malá expozice o hospodaření s vodou ve středověkém objektu. Na letní sezonu již bude turistům přístupná, řekl ČTK starosta Ladislav Peterka (Nestraníci).
(Celý text)